kontakt@pozatrasa.pl
+48 22 350 73 46

Iran Kerman

Iran Kerman. Historia, bazary i perskie dywany.

Iran Kerman to miasto w południowo-wschodnim Iranie. To starożytne miasto ma swoje początki istnienia w IV wieku. Na przestrzeni wieków miastem rządzili m.in. Arabowie, Seldżucy i Mongołowie. To właśnie ta lokalizacja – miała duże znaczenie dla kupców podróżujących szlakami handlowymi pomiędzy Indiami i Persją.

Dzisiejszy Kerman słynie z produkcji przepięknych tradycyjnych dywanów, które można rozpoznać po czerwonym kolorze tła i wzorze zdominowanym przez centralnie położony medalion wraz z szerokimi kwiatami. Kermańskie dywany były uważane za najlepsze spośród perskich, jednak współczesne bywają już różnej jakości, a zdarzają się i ich podróbki. Te prawdziwe nazywają się Kerman-Lavar często – występują z jednolitymi wzorami roślinnymi pokrywającymi całą powierzchnię dywanu. Kerman znany jest również z wyrobów z miedzi oraz upraw kminku.

Iran Kerman

Głównym obiektem, a w zasadzie kompleksem jest Ganjali Khan Complex. Położony w samym centrum starego miasta składa się między innymi ze szkół, placu, karawanseraj, łaźni, meczetu oraz bazaru. Kompleks zajmuje powierzchnię 11.000 m2.

Iran Kerman

Wejście do Łaźni Ganjal znajduje się wzdłuż odcinka Vakil. Całość kompleksu to typowy przykład architektury i stylu Isfahanskiego. Łaźnię Ganjal zbudowano w 1631 roku i znajduje się ona w południowej stronie placu Ganjali. Wejście do budynku łaźni ma malowane ozdoby z epoki Safawidów. Tutejsze łaźnie ze zdobiącymi ich wnętrza wspaniałymi kafelki, obrazami oraz łukami – to wprost unikalne dzieła architektury. Łaźnie zostały przekształcone w muzeum w 1971 roku.

Bazar to duży zadaszony obiekt, gdzie można spacerować w zasadzie cały dzień. No, ale to przywar większości irańskich bazarów. Jednak tutejszego bazaru wnętrze zdobią unikatowe, wspaniałe sztukaterie. Są tu malowidła ścienne, które pomimo 400 lat istnienia nadal są dobrze zachowane.

W Kerman znajduję się Uniwersytet Kerman Shahid Bahonar będący z jednych z najwyższych rangą uniwersytetów w kraju. Można tam wejść i poobserwować życie tutejszej uczelni. Właściwie można poczuć się jak student.. W chwili obecnej studiuje tutaj około 12.500 osób, istnieje około 100 różnych dyscyplin dostępnych dla studentów, a wykładowcami jest 400 osób.

Iran Kerman – Szczegóły i programy wypraw do Iranu znajdują się stronie wyprawy 1 lub wyprawy 2  O Iranie czytaj w naszych artykułach:  Iran Pustynia Kalut,  Isfahan Iran,  Iran HafezIran Pustynia Lut,  Iran i Irańska taqija i tarof – czym są?,  Klucz do zrozumienia dzisiejszego Iranu: wojna z Irakiem,  Meszhed. Jak wygląda święte miasta Iranu?,  Jazd – czym jest pogrzeb powietrzny?,  Teheran – światowa metropolia czy bezduszny moloch?,  Iran. Kaluty i pustynia Dasz-E Lut,  Iran: ofiara czarnego PR Polityki

Autor: Łukasz Odzimek