kontakt@pozatrasa.pl
+48 22 350 73 46

Orzeł w Azji Centralnej – Tradycje polowań z orłami

Orzeł w Azji Centralnej to ptak magiczny, uważany tu za największego przyjaciela człowieka i niezwykle ceniony podczas tradycyjnych polowań. Sokolnictwo to sztuka hodowli i układania drapieżnych ptaków – sokołów i orłów oraz łowy z ich pomocą. Jest ono jedną z najstarszych tradycji polowań na świecie i rozwijane było zwłaszcza przez ludy koczownicze w Azji Centralnej. 

Podróżując po Kirgistanie spotkałem człowieka, który niezwykle kochał ptaki – zwłaszcza orły. Kassim mieszkał na stepach Centralnej Azji i od kilku lat posiadał wspaniałego orła. Jego orzeł był ogromny – długość jego ciała dochodziła do metra, rozpiętość skrzydeł do dwóch, a ogon miał przeszło 20 centymetrów. Miał zakrzywione i ostre jak brzytwa szpony idealnie przystosowane do trzymania ofiary.

Orzeł w Azji Centralnej

Jak większość tutejszych hodowców, Kassim uważał swojego orła za przyjaciela i każdego dnia z nim rozmawiał. Pokazał mi też co jego orzeł potrafi. Udaliśmy się na wzniesienie, a to dlatego, iż orzeł mający ogromną rozpiętość skrzydeł na terenie nizinnym ma problem ze startem. Kiedy następował moment do rozpoczęcia lotu, Kassim zdejmował mu kaptur zakrywający oczy. Puszczony orzeł zataczał kręgi na niebie, a gdy spostrzegł poruszające się zwierzę, zrywał się i pikował w dół. Zadawał mu natychmiastową śmierć od uderzenia dziobem w kręgosłup.

Orzeł w Azji Centralnej

Miłość Kassima i jego orła była wielka – orzeł w Azji Centralnej to najszlachetniejszy ptak. Jak mówił wytresowanie orła nie należy do prostych zadań, ale to właśnie dlatego ten ptak stał się jego największym przyjacielem. Kassim opisywał swojego orła jako idealnego wojownika. Często powtarzał, że marzy aby stać się wolny – tak jak jego orzeł.

Szczegóły i programy wypraw do Kirgistanu znajdują się na stronie wyprawy 1 i wyprawy 2. O podróżach do Kirgstanu czytaj w naszych artykułach Jezioro Song Kol 1 , Jezioro Song Kol 2. Zobacz więcej zdjęć

Autor: Łukasz Odzimek