kontakt@pozatrasa.pl
+48 22 350 73 46

Kirgistan Warsztaty fotograficzne Pamir i Tien Szan
-
-
-
13
dni
CENA:
1550 USD + bilety lotnicze ok. PLN

Kirgistan warsztaty fotograficzne

PAMIR I TIEN SZAN

Kirgistan Warsztaty Fotograficzne to foto wyprawa do najbardziej malowniczego kraju Azji Centralnej. Kirgistan to kraina wprost wymarzona dla miłośników fotografii. Aż 93 procent powierzchni kraju zajmują góry z lodowcami, jeziorami i strumykami stanowiącymi barierę pomiędzy Azją Środkową a Chinami. Podczas naszej wyprawy miniemy ośnieżone szczyty, skaliste wierchy Tien Szan i Pamiru. Będziemy mieli okazję fotografować wschody i zachody słońca nad kirgiskimi jeziorami. Podziwiać będziemy także piękne doliny pokryte lasami oraz obserwować i uwieczniać życie mieszkańców tych terenów. To wszystko w połączeniu ze zjawiskami atmosferycznymi, kolorem i światłem będzie stanowiło podstawę do dobrej fotografii.

Kirgistan Warsztaty Fotograficzne to podróż pośród zielonych i rozległych łąk z wizytą nad kolorowymi jeziorami, wycieczkami konnymi oraz trekkingami w górach. Doświadczymy kąpieli w gorących źródłach, górskich jeziorach i zimnych strumykach, dziesiątki z nich znajdują się bowiem na naszej trasie. Noclegi w domach u lokalnych mieszkańców pozwolą nam bliżej poznać samych Kirgizów, ich tradycje i zwyczaje a także zaprzyjaźnić się z nimi. Poznamy też życie kirgiskich nomadów, będziemy mieli okazję spać w jurtach, a także zgodnie z tutejszą tradycją, odbywać podróże w siodle.

Dla Kogo polecamy wyjazd Kirgistan Warsztaty Fotograficzne?

Warsztaty skierowane są zarówno do tych, którzy zaczynają przygodę z fotografią, jak i do tych, którzy mają już pewne doświadczenie, jednak chcą rozwijać rzemiosło i nauczyć się czegoś nowego. To również podróż dla tych, którzy chcą spędzić czas w grupie osób zainteresowanych fotografią i wykonać serię dobrych fotografii. Zakres szkolenia obejmuje - fotografię reportażową, krajobrazową i portretu.

Kim jest prowadzący Warsztaty Fotograficzne w Kirgistanie?

Dawid Nowakowski z zawodu fotograf, na co dzień zajmuje się fotografią komercyjną oraz fotografią reportażową. Miłośnik trekkingu górskiego oraz tematyki dawnych republik Związku Radzieckiego. Dawid podczas wyprawy odpowiedzialny będzie za wybór miejsc i plenerów fotograficznych oraz przygotowanie grupy do kolejnych etapów warsztatów fotografii oraz fachową pomoc w wyborze najlepszych kadrów, konfiguracji sprzętu itp. Wieczorne wspólne spotkania podczas wyjazdu to czas podsumowań, korekty błędów i rozmów o fotografii w przyjemnej atmosferze.

Autor programu Łukasz Odzimek. Copyright © Poza Trasą Adventure.

Kirgistan warsztaty fotograficzne - PROGRAM PODRÓŻY:

Dzień 1. 

Wylot z Warszawy do Kirgistanu. 

Dzień 2. KIRGISTAN - Osz

Miasto pogranicza z Tadżykistanem. Aklimatyzacja i zwiedzanie miasta.

bazary Azja centralna

Dzień 3. Sary Mogul

Spotkanie z panoramą szczytu Pik Lenina. Przejazd jedną z najpiękniejszych dróg Centralnej Azji przez Dolinę Allay. Trasa prowadzi w kierunku granicy z Chinami oraz Tadżykistanem. Dojazd do Sary Mogul i Jeziora Torkolpul, gdzie znajdują się jurty Kirgizów. Z tego miejsca, przy bezchmurnym niebie jest doskonały widok na Pik Lenina (7134 m n.p.m.). Nocleg w kirgiskich jurtach.

Dzień 4. Pik Lenina

Warsztaty fotograficzne. Fakultatywny trekking w okolice lodowca pod Pik Lenina (nie jest tu wymagany specjalny sprzęt ani wyjątkowa kondycja). Drugi nocleg w kirgiskich jurtach w okolicy Sary Mogul pod Pik Lenina. Przy dobrej widoczności piękna panorama na Dolinę Allay. Przejazd w kierunku Irkesztan (granicy z Chinami i wzdłuż Doliny Allay).

Kirgistan Warsztaty fotograficzne

Dzień 5. Osz / Uzgen / Arslambob

Wczesny wyjazd do miasta Osz oraz droga przez Uzgen i Jalalabad do przepięknego miasta Arslambob. W Osz zatrzymamy się na lunch.

Osz to drugie największe miasto Kirgistanu. Osz położone jest na trasie legendarnego Jedwabnego Szlaku. Mimo że to miasto Kirgistanu, znacznie różni się od Biszkeku czy Karakol – mniejsze są tu wpływy rosyjskie, dużo większe muzułmańskie. Około XIII wieku Osz stało się świętym miejscem dla wyznawców islamu. W Osz znajduje się jeden z większych bazarów Azji Środkowej, który podzielony jest na różnorodne strefy. Handluje się tu prawie wszystkim - od chleba, owoców, przez dywany, ubrania, po ciągniki i samochody.

W dalszej części dnia wyruszamy na północ Kirgistanu, zatrzymamy się na kawę w mieście Ozgon. To ważne historycznie miejsce, gdzie znajdowała się jedna ze stolic Imperium Karakhanidów (X/XI wiek). Pozostałością po czasach świetności jest mauzoleum i minaret. Ozgon, mimo że położony jest w granicach Kirgistanu, od lat zamieszkiwany jest głównie przez Uzbeków. Dziś stanowią oni blisko 70% mieszkańców. Odwiedzimy bazar, meczet i kawiarenki. Dalszy przejazd przez malownicze tereny. Pod koniec dnia dotrzemy do miejscowości Arslambob. Nocleg.

Kirgistan Warsztaty fotograficzne

Dzień 6. Arslambob

Warsztaty fotograficzne. Miejscowość Arslambob to jedno z najładniejszych miejsc Kirgistanu. W jej okolicach znajduje się największy las orzechowy tej części świata. Wyruszmy na wycieczkę do wodospadu położonego na wysokości 2200 m n.p.m. oraz półdniowy trekking na jeden ze szczytów w okolicy. Wspaniałe widoki na góry. Arslambob zamieszkują głównie Uzbecy.

Dzień 7. Sary Chelek

Warsztaty fotograficzne. Wyjazd do Rezerwatu Przyrody Sary Chelek . To wprost idylliczna okolica z górskimi jeziorami, które powstały w wyniku silnego trzęsienia ziemi. Woda jeziora jest słodka i tak przejrzysta, że łatwo dostrzec można wielobarwne kamienie na jego dnie. Wysokie góry zajmują większą część rezerwatu, opierając swoje ośnieżone szczyty na tle nieba.

Kirgistan Warsztaty fotograficzne

Dzień 8. Kochkor

Warsztaty fotograficzne w mieście. W mieście Kochkor można zapoznać się z tradycyjnym stylem życia Kirgizów i ich kulturą. Wielu mieszkańców Kochkor ma swoje jurty nad Jeziorem Song Kol. W końcu maja wraz ze stadami owiec, kóz i koni udają się oni na wyżej położone pastwiska, gdzie spędzają czas aż do połowy października. Na lokalnym bazarze kupić można szyrdaki, czyli tradycyjne dywany o żywych kolorach.

Dzień 9. Song Kol

Rano wyruszamy w stronę Jeziora Song Kol położonego na wysokości 3000 m n.p.m. Wjedziemy od strony Kochkor, gdzie przez liczne przełęcze dotrzemy nad brzeg jeziora. Latem zielone łąki i góry wokół jeziora zamieszkują koczownicy hodujący tu jaki i owce. Na noc zatrzymamy się w jurcie.

Kirgistan warsztaty fotograficzne

Dzień 10. Song Kol

Warsztaty fotograficzne. Relaks nad Jeziorem Song Ko (jazda konna, spacery nad jeziorem i trekkingi) a dla zahartowanych kąpiele w jeziorze. Wizyta w jurtach u pasterzy. Spróbujemy lokalnych przysmaków: kumysu, kajmaka i świeżego chleba wypiekanego w specjalnym piecu tandori. Spacery po okolicy. Osoby szukające kontaktu z wielkimi otwartymi przestrzeniami i dziką nienaruszoną przyrodą odnajdą w tej okolicy właśnie to co kochają – odpoczynek, relaks i wyciszenie. Dla chętnych przejażdżki konne wśród porośniętych stepem gór. Nocleg w jurtach.

Dzień 11. Naryń

Warsztaty fotograficzne. Z Song Kol wyjedziemy rano inną trasą - malowniczą pełną serpentyn drogą naryńskiej. W czasie podróży zapierające dech w piersiach widoki i liczne zjazdowe serpentyny.

Kirgistan Warsztaty fotograficzne

Dzień 12. Osz

Zakupy na centralnym bazarze.

bazary Azja Centralna

Dzień 13.

Powrót do Warszawy.

Uwaga - Program jest ramowy. Kolejność zwiedzania może ulec zmianie ze względów organizacyjnych oraz ze względu na panujące warunki atmosferyczne.

TRASA WYCIECZKI:

1550 USD + bilety lotnicze ok. PLN

Cena obejmuje:

 • Bilety lotnicze Warszawa - Osz - Warszawa ok.  PLN  *Koszt do rozliczenia wg ceny zakupu
 • Noclegi zgodnie z programem
 • Transport wynajętym samochodem Jeep wraz z kierowcą na całej trasie podróży zgodnie z programem
 • Opiekę polskiego pilota prowadzącego warsztaty fotograficzne
 • Permity i pozwolenia na wjazdy do miejsc, gdzie są one wymagane
 • Koszty organizacyjne w Polsce i na miejscu wyprawy
 • Ubezpieczenie KL/NW podróżne (Koszty leczenia: 600.000 PLN )
 • Koszty polisy od rezygnacji w przypadku sytuacji nadzwyczajnej (w przypadku Covid)
 • Składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny
 • Relację fotograficzną z wyjazdu

Cena nie obejmuje:

 • Kosztów testów PCR (o ile wymagane)
 • Kosztów wyżywienia (około 15 USD na dobę / osoba)
 • Zwyczajowych napiwków (ok. 70 USD)
 • Innych atrakcji fakultatywnych i innych wydatków osobistych

*Grupa min. 6 osób

Kirgistan warsztaty fotograficzne NA ZDJĘCIACH

Kirgistan warsztaty fotograficzne - AZJA CENTRALNA

Kirgistan Warsztaty Fotograficzne Azja Centralna - Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj nasze relacje z podróży i wypraw: Jezioro Song Kol 1,  Jezioro Song Kol 2,  Wyprawa do Kirgistanu – jak się przygotować?,  Foto Poradnik Przed Podróżą - Praktyczne informacje