fbpx

kontakt@pozatrasa.pl
+48 22 350 73 46

Kirgistan - warsztaty fotograficzne Pamir i Tien Szan
10.06.2020
-
22.06.2020
13
dni
CENA:
5000 PLN + bilety lotnicze

Kirgistan - warsztaty fotograficzne

Zapraszamy na wyprawę: "Kirgistan - warsztaty fotograficzne". Jest to fotowyprawa do najbardziej malowniczego kraju Azji Centralnej. Jest to kraina wymarzona przez pasjonatów fotografii. Aż 93% powierzchni kraju zajmują góry z lodowcami, jeziorami i strumykami stanowiącymi barierę pomiędzy Azją Środkową a Chinami.
Podczas naszej wyprawy miniemy ośnieżone szczyty, skaliste wierchy Tien Szan i Pamiru. Będziemy mieli okazję fotografować wschody i zachody słońca nad kirgiskimi jeziorami. Podziwiać będziemy także piękne doliny pokryte lasami oraz obserwować i uwieczniać życie mieszkańców tego pięknego kraju. To wszystko w połączeniu ze zjawiskami atmosferycznymi, kolorem i światłem będzie stanowiło podstawę do dobrej fotografii.

Kirgistan - warsztaty fotograficzne to podróż z noclegami pośród zielonych i rozległych łąk z wizytą nad kolorowymi jeziorami, wycieczkami na koniach oraz trekkingiem po górach. Noclegi w domach pozwolą nam bliżej poznać samych Kirgizów i zaprzyjaźnić się z nimi. Doświadczymy kąpieli w gorących źródłach, górskich jeziorach i zimnych strumykach. Dziesiątki z nich znajdują się bowiem na naszej trasie. Poznamy też życie kirgiskich nomadów, będziemy mieli okazję spać w jurtach, a także doświadczyć jazdy ulubionym kirgiskim środkiem transportu, jakim jest koń.

Dla Kogo przeznaczone są warsztaty?

Warsztaty skierowane są zarówno do tych, którzy zaczynają przygodę z fotografią, jak i do tych, którzy mają już doświadczenie, a chcą nauczyć się czegoś nowego, spędzić miło czas w grupie pasjonatów i przywieźć dobre fotografie. Zakres szkolenia obejmuje - fotografię reportażową, krajobrazową i portretu.

Prowadzący warsztaty, opiekun wyprawy "Kirgistan warsztaty fotograficzne"

Dawid Nowakowski z zawodu fotograf. Na co dzień zajmuje się fotografią komercyjną oraz reportażu. Miłośnik trekingu górskiego oraz tematyki dawnych republik Związku Radzieckiego.

Dawid podczas wyprawy również odpowiedzialny jest za wybór miejsca warsztatów oraz przygotowanie grupy do wykonywania zdjęć. Pomoc w wyborze najlepszych kadrów, konfiguracji sprzętu. Wieczorne spotkania to czas podsumowań, korekty błędów i rozmów o fotografii w przyjemnej atmosferze.

Autor programu Łukasz Odzimek. Copyright © Poza Trasą Adventure.

program WYPRAWY:

Dzień 1 - Wylot z Warszawy
Wylot z Warszawy do Osz na południu Kirgistanu
Miasto pogranicza z Tadżykistanem. Aklimatyzacja i zwiedzanie miasta.
Spotkanie z masywem Pik Lenina. Przejazd jedną z najpiękniejszych dróg Centralnej Azji przez dolinę Allay. Trasa prowadzi w kierunku granicy z Chinami oraz Tadżykistanem. Dojazd do Sary Mogul i jeziora Torkolpul, gdzie znajdują się jurty Kirgizów. Z tego miejsca, przy bezchmurnym niebie widok na Pik Lenina (7134 m n.p.m.) jest wyśmienity. Nocleg w kirgiskich jurtach.
Warsztaty fotografii. Fakultatywny trekking w okolice lodowca pod Pikiem Lenina (nie jest tu wymagany specjalny sprzęt ani wyjątkowa kondycja). Drugi nocleg w kirgiskich jurtach w okolicy Sary Mogul pod Pikiem Lenina. Przy dobrej widoczności na dolinę Allay przejazd w kierunku Irkesztan (granicy z Chinami i wzdłuż doliny Allay).

Wczesny wyjazd do miasta Osz oraz droga przez Uzgen i Jalalabad do uroczego miasta Arslambob. W Osz zatrzymamy się na lunch.

Osz to drugie największe miasto Kirgistanu. Osz jest umiejscowione na legendarnym Jedwabnym Szlaku. Mimo że to miasto Kirgistanu, znacznie różni się od Biszkeku czy Karakol – mniejsze są wpływy rosyjskie, dużo większe muzułmańskie. W Osz znajduje się jeden z większych bazarów Azji Środkowej. Bazar jest podzielony na strefy w których handluje się poszczególnymi towarami od chleba, owoców, przez dywany, ubrania, po ciągniki i samochody. Około XIII wieku Osz stało się świętym miejscem islamu.

W dalszej części dnia wyruszamy na północ Kirgistanu, zatrzymamy się na kawę w mieście Ozgon. To ważne historycznie miejsce, gdzie kiedyś znajdowała się jedna ze stolic imperium Karakhanidów (X/XI wiek). Pozostałością po czasach świetności jest mauzoleum i minaret. Ozgon, mimo że jest położony w granicach Kirgistanu, od lat zamieszkiwali głównie Uzbecy. Dziś stanowią blisko 70% mieszkańców. Odwiedzimy bazar, meczet i kawiarenki. Dalszy przejazd przez malownicze tereny. Pod koniec dnia docieramy do miejscowości Arslambob. Nocleg.

Warsztaty fotografii. Miejscowość Arslambob to jedno z najładniejszych miejsc Kirgistanu. W jej okolicach znajduje się największy las orzechowy tej części świata. Wyruszmy na wędrówkę do wodospadu na 2200 m n.p.m. oraz pół dniowy treking na jeden ze szczytów okolicy. Cała okolica ma wspaniałe widoki na góry. Arslambob zamieszkują głównie Uzbecy.
Warsztaty fotografii. Wyjazd do rezerwatu przyrody Sary Chelek . To górska idylla jezior, które powstały w wyniku silnego trzęsienia ziemi. Woda jeziora jest słodka i tak przejrzysta, że łatwo o widok wielobarwnych kamieni na dnie jeziora i setek ryb na jego brzegu. Wielkie góry zajmują większą część rezerwatu, opierając swoje ośnieżone szczyty na tle nieba.
Warsztaty fotografii w mieście. W mieście Kochkor można zapoznać się z tradycyjnym stylem życia Kirgizów i ich kulturą. Wiele mieszkańców Kochkor ma swoje jurty nad jeziorem Song Kol. W końcu maja wraz ze stadami owiec, kóz i koni udają się oni na wyżej położone pastwiska, gdzie spędzają czas do połowy października. Na lokalnym bazarze łatwo o zakup szyrdaków, czyli tradycyjnych dywanów o żywych kolorach.
Rano wyruszamy w stronę Jeziora Song Kol położonego na wysokości 3.000 m n.p.m. Wjeżdżamy od strony Kochkor, gdzie przez liczne przełęcze docieramy nad brzeg jeziora. Tam będziemy mieszkać w jurcie. Latem zielone łąki i góry wokół jeziora zamieszkują koczownicy hodujący jaki i owce.

Warsztaty fotografii. Relaks nad Song Ko (jazda konna, trekking). Dla zahartowanych kąpiele w jeziorze. Wizyta w jurtach u pasterzy. Popróbujemy lokalnych przysmaków: kumyzu, kajmaka i świeżego chleba wypiekanego w specjalnym piecu tandori. Spacery po okolicy. Osoby szukające kontaktu z wielkimi otwartymi przestrzeniami i nie naruszoną przyrodą, odnajdą w tej okolicy właśnie to czego szukają – odpoczynek i spacery nad jeziorem. Dla chętnych przejażdżki konne wśród porośniętych stepem gór. Nocleg w jurtach.

Warsztaty fotografii. Z Song Kol wyjedziemy rano inną trasą bo od malowniczej pełnej serpentyn drogi naryńskiej. Po drodze zapierające dech w piersiach widoki i liczne zjazdowe serpentyny.
Zakupy na centralnym bazarze

Powrót do Warszawy.

TRASA WYPRAWY:

5000 PLN + bilety lotnicze

Cena obejmuje:

  • Noclegi zgodnie z programem
  • Transport wynajętym samochodem Jeep wraz z kierowcą na całej trasie podróży
  • Opiekę polskiego pilota — prowadzącego warsztaty
  • Permity na wjazdy do miejsc, gdzie są one wymagane
  • ubezpieczenie Koszty leczenia: 200.000 EUR, NNW: 50.000 zł, 60.000 EU
  • koszty organizacyjne w Polsce i na miejscu wyprawy
  • Opłatę na Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny

Cena nie obejmuje:

  • biletów lotniczych na trasie: WARSZAWA – OSZ - WARSZAWA (około 2 200 PLN, do rozliczenia)
  • wyżywienia (max. 15 USD na dobę)
  • wydatków osobistych