kontakt@pozatrasa.pl
+48 22 350 73 46

FOTO PORADNIK PRZED PODRÓŻĄ

PRAKTYCZNE INFORMACJE PRZED WYJAZDEM

Foto Poradnik Przed Podróżą to zestaw praktycznych informacji przydatnych przed każdym wyjazdem z Poza Trasą Adventure. Nieodłącznym elementem wyposażenia wszystkich przygotowujących się do podróży jest odpowiedni aparat. To właśnie dzięki niemu mamy możliwość rejestrowania wspomnień z podróży, które pozostaną z nami przez długie lata.

Serią tych wskazówek i podpowiedzi chcemy wspomóc Was podczas poszukiwań odpowiedniego sprzętu, zrozumienia podstaw z dziedziny fotografii oraz zainspirowania Was do wybrania się z nami w jedną z fotograficznych wypraw, by pod okiem doświadczonego fotografa nauczyć się jak budować wspomnienia w postaci wyjątkowych i niepowtarzalnych zdjęć.

Pozatrasowe podróże czekają!

Foto Poradnik

Foto Poradnik Przed Podróżą - Główna zasada robienia zdjęć

Przed robieniem zdjęć portretowych należy zawsze zapytać osobę fotografowaną o zgodę. W wielu krajach nie wolno robić zdjęć obiektom państwowym i wojskowym, urzędom, a zwłaszcza urzędnikom. Na mapie świata i w katalogu naszych podróży są też państwa, gdzie zdjęcia wolno robić tylko i wyłącznie według wytycznych lokalnego przewodnika (np. w Iraku, Iranie, Korei Północnej, Erytrei czy Gwinei Równikowej).

Zadbaj o bezpieczeństwo swoich zdjęć!

Ludzie dzielą się na tych, którzy robią kopie zapasowe i tych, którzy dopiero będą je robili. Kto przynajmniej raz doświadczył utraty swoich zdjęć, wie, z jakim bólem się to wiąże. Żyjemy w czasach, w których zdecydowana większość osób magazynuje swoje fotografie w formie elektronicznej, łudząc się, że te są bezpieczne i przetrwają lata. Prawda jest taka, że to, na czym je przechowujemy (karty pamięci, dyski twarde) w dość łatwy sposób potrafią się uszkodzić, czy to przez uszkodzenia mechaniczne, czy też złośliwe oprogramowanie, tym samym pozbawiając nas zarejestrowanych wspomnień. W prosty sposób możemy się przed tym uchronić, zgrywając zdjęcia na minimum dwa niezależne nośniki (np. dysk hdd w komputerze + dysk zewnętrzny). Inną coraz rzadziej praktykowaną formą zabezpieczenia jest wydruk zdjęć na papierze. W takiej postaci potrafią przetrwać dziesiątki jak nie setki lat, a upływający czas nadaje im tylko jeszcze większej sentymentalnej wartości.

Zoom czy stałka? Jaki obiektyw wybrać?

Jednym z dylematów przy zakupie sprzętu fotograficznego jest wybór obiektywów. Pomijając aspekt samej ogniskowej mamy zagwozdkę w postaci tego, czy zdecydować się na jeden obiektyw zmiennoogniskowy, czy kilka stało ogniskowych. Kolejny raz wybór nie jest oczywisty ze względu na całą masę zalet i wad jednych i drugich. I tak w przypadku zoomów niewątpliwą zaletą jest brak konieczności zmiany obiektywów za każdym razem, gdy w danym momencie potrzebujemy innej ogniskowej, co jest ogromną wygodą. Wystarczy wtedy przekręcić pierścień i voilà. Rzadsza ich wymiana pozwala również na uniknięcie zabrudzeń matrycy bądź też w skrajnych sytuacjach uszkodzenia wewnętrznych elementów aparatów. Do wad należy zaliczyć wagę takiego obiektywu, co w przypadku długich podróży i wędrówek staje się sporym obciążeniem. Z uwagi na złożoność konstrukcji zoomów ich cena jest również wyraźnie większa. Stałki to najczęściej obiektywy dużo mniejsze i lżejsze co jest dużą ich zaletą. Możliwość osiągania dużo niższych wartości przysłony względem zoomów pozwala zdecydowanie lepiej radzić sobie w miejscach mniej doświetlonych. To jednak często jest mało istotnym parametrem w przypadku fotografowania w podróży. Osobiście w każdą podróż zabieram tylko obiektywy stałoogniskowe. Jednak waga noszonego aparatu z takim dużo lżejszym szkłem wygrywa z wygodą mobilności. Do tego plastyka zdjęć ze stałek, to coś, czego bym nie zamienił z niczym innym.

Jaki format zapisu zdjęć wybrać?

Jeden i drugi z formatów ma swoje wady i zalety. Format RAW (ang. SUROWY) to jak sama nazwa wskazuje, jest to surowy zapis danych bezpośrednio z matrycy aparatu. W zależności od marki aparatu pliki będą miały różne rozszerzenia np. ORF, CR2, RAF, NED, itd.

RAW jest nieskompresowanym plikiem, ważącym minimum kilkanaście megabajtów, co daje mu przewagę nad plikiem JPG w ilości informacji na zdjęciu. To pozwala na większe możliwości korekcji barw, balansu bieli, odszumiania czy też wyostrzania zdjęcia przy zerowej stracie na jakości. Do minusów zapisu RAW na pewno trzeba zaliczyć wspomnianą wagę samego pliku, brak możliwości szybkiego otwarcia zdjęcia bez dedykowanego oprogramowania oraz konieczną obróbkę fotografii, która bez niej wygląda nieatrakcyjnie.

JPG jest natomiast plikiem skompresowanym, obrobionym przez procesor w aparacie. Jego niezaprzeczalną zaletą jest mała waga, co daje możliwość zapisu kilkukrotnie większej ilości zdjęć na jednej karcie. Dodatkowo pliki będzie można otworzyć zaraz po wyciągnięciu karty pamięci z aparatu na dowolnym urządzeniu bez konieczności ich konwertowania. To, co jednak jest ogromną wadą to fakt, że nie ma praktycznie szans, na jakąkolwiek korekcje pliku JPG bez straty na jego jakości.

Osobiście fotografuję tylko w RAWach, bo lubię spędzać czas na ich edytowaniu i wyciąganiu ze zdjęć tego co najlepsze. Dla tych wszystkich, którzy nie potrafią się zdecydować, najlepszą opcją jest równoległy zapis RAW i JPG.

Zapraszamy na fotowyprawę Kirgistan Warsztaty Fotograficzne

chcesz przeżyć wspaniałą przygodę?