fbpx

kontakt@pozatrasa.pl
+48 22 350 73 46

UZBEKISTAN KAZACHSTAN WYCIECZKA POZA TRASĄ
12.09.2021
-
27.09.2021
16
dni
CENA:
7000 PLN + bilety lotnicze ok. 2000 PLN

UZBEKISTAN KAZACHSTAN WYCIECZKA POZA TRASĄ

Uzbekistan Kazachstan Wycieczka Poza Trasą to fascynująca podróż przez Azję Centralną. Uzbekistan, kraina jak z „Baśni tysiąca i jednej nocy”, owiana legendami o bogactwach i przepychu Jedwabnego Szlaku, przyciąga podróżników i zachwyca miłośników orientu. Uzbekistan Kazachstan to miejsca przenikania się kultur skupionych wokół słynnych szlaków handlowych, gdzie pod wpływem sufizmu rozwijała się myśl filozoficzna i mistyczna. Podczas wyprawy Uzbekistan Kazachstan, oprócz olśniewających zabytków i reliktów z czasów władcy Timura, zwiedzimy także tradycyjne wioski i obrzeża miast, z dala od turystycznych atrakcji. Poznamy zwyczaje i tradycje Azji Centralnej, które wciąż żyją mimo upływu wieków. Trafimy do domostw rdzennych mieszkańców, którzy podejmą nas z niespotykaną gdzie indziej gościnnością. Usłyszymy barwne opowieści i mityczne legendy. Skosztujemy życia toczącego się w czajchanach i na bazarach. Podczas podróży odwiedzimy południowy Kazachstan, gdzie poznamy także bardziej nowoczesną twarz Azji Centralnej – wielkie miasto Ałmaty. Pojedziemy również w góry, aby nacieszyć oczy wyjątkowymi widokami podczas wędrówki do pięknych jezior oraz odwiedzić Dolinę Zamków w słynnym Kanionie Szaryńskim. Zapraszamy w podróż Uzbekistan Kazachstan Wycieczka Poza Trasą!

Autorka programu Iga Cichoń. Copyright © Poza Trasą Adventure.

UZBEKISTAN KAZACHSTAN WYCIECZKA POZA TRASĄ - PROGRAM PODRÓŻY:

Dzień 1. UZBEKISTAN - Taszkent

Wylot z Warszawy lub Berlina. Przylot do Taszkentu - stolicy Uzbekistanu. Zależnie od pory przyjazdu resztę dnia przeznaczamy na odpoczynek po podróży lub krótkie zwiedzanie i spacer po mieście. Taszkent to miasto kontrastów, gdzie tradycyjna architektura medres i meczetów przeplata się z postsowieckim charakterem zabudowy. Sercem życia miasta i jego mieszkańców pozostaje niezwykły bazar ulokowany w jego centralnej części.

Uzbekistan Kazachstan

Dzień 2. Taszkent / Moynaq / Nukus

Wyjazd na lotnisko w Taszkencie i poranny lot do stolicy autonomicznego regionu: Nukus w Republice Karakałpacji. Ten region to miejsce jednej z największych katastrof ekologicznych naszych czasów – wysychania Morza Aralskiego. Obecnie zmiany klimatu: susza i burze piaskowe wywołane tym procesem w bardzo widoczny sposób odbijają się na życiu mieszkańców bogatych niegdyś osad słynących z rybołówstwa. Jedziemy do jednej z wiosek – Moynak, gdzie oglądać można cmentarzysko statków leżących na dnie dawnego morza – dziś Pustyni Aralskiej. Po drodze zobaczymy pozostający nieco na uboczu i w zapomnieniu Mizdakhan – kompleks mauzoleów i karawanserajów.  

Uzbekistan Kazachstan

Dzień 3. Nukus / Chiwa

Po śniadaniu w Nukus zwiedzanie słynnego muzeum Igora Sawickiego. Jedyna w swoim rodzaju kolekcja gromadzi sztukę malarzy wyklętych w czasach sowieckiego reżimu. Po wizycie w muzeum podróż przez pustynię do miasta Chiwa. Po drodze zobaczymy ruiny Chilpik – prastarą zoroastriańską wieżę milczenia, w której miały miejsce pochówki powietrzne wyznawców zoroastryzmu. Wieżę datuje się na 2-4 wiek p.n.e.  Zobaczymy też pozostałości twierdz Toprak Kala i Ayaz Kala.

Dzień 4. Chiwa

Zwiedzanie miasta Chiwa, będącego wcieleniem wszystkich naszych wyobrażeń o oriencie. Chiwa była niegdyś bardzo ważnym punktem na trasie karawan obierających za swój cel Iran. Poświęcimy większość czasu na zwiedzenie zabytków Chiwy. Cytadela Kuhna-Ark, minaret Kalta Minor, meczety i medresy. Poza zabytkową twierdzą, wpisaną w całości na listę UNESCO, zobaczymy także inne zabytki otaczające miasto, zwiedzimy też rzadziej odwiedzane przez turystów rejony, ulice i bazary.

Uzbekistan Kazachstan

Dzień 5. Chiwa / Buchara  

Wyjazd do Buchary. To będzie długa podróż przez Pustynię Kyzył Kum (czerwone piaski). Do Buchara dotrzemy popołudniu, poznamy ekscentrycznego starszego pana, który pokaże nam swój dom – niegdyś karawanseraj. Do niedawna podupadający hotelik, dziś nieczynny już dla gości, opustoszały, pełen tajemnic, sekretów, pamięci o dawnej świetności prawdziwy bucharski dom. Na kolacji gościć będziemy u lokalnej rodziny. Choć warunki będą dość skromne, będzie to miły przystanek w podróży. Jeżeli zechcemy napić się z gospodarzami herbaty, coś zjeść i symbolicznie za to zapłacić będzie to dla nich ogromne wsparcie. Rodzina chętnie pokaże nam też tradycyjne rękodzieło, którym się zajmuje – wyszywane suzani.

Chiwa

Dzień 6. Buchara

Cały dzień poświecimy na zwiedzanie Buchary. Buchara to miasto przesycone duchem przeszłości. Na każdym kroku przeszłość miesza się tu z nowoczesnością, której przejawem jest coraz prężniej rozwijająca się turystyka. W tle tych zjawisk pozostaje nieodłączne piętno czasów radzieckich. Zwiedzanie Laybi Hauz, meczetu Maghoki-Attar, medresy Nadir Divanbegi oraz Abdul Aziz Khan i Ulugbek, Królewskiej fortecy Ark oraz mauzolea Ismaila Samaniego oraz Chashma Ayub. Jeżeli wystarczy nam czasu zwiedzimy również zabytki w okolicach Buchary: letni pałac - Sitorai Mohi Hosa, ‘Miasto umarłych’ – czyli nekropolię Chor - Bakr, mauzoleum Bakhautdina Naqshbandi – założyciela najbardziej wpływowego zakonu sufickiego w Azji Centralnej. Mauzoleum jest także jednym z ważniejszych miejsc lokalnych pielgrzymek.

Dzień 7. Buchara / Nurata / Sentyab

Po śniadaniu wyjazd z Buchary i podróż w kierunku Góry Nurata. W czasie podróży zatrzymamy się w mieście Nurata aby zobaczyć ruiny twierdzy Aleksandra Macedońskiego, meczet Juma oraz pobliskie święte źródełko. Do wioski Sentyab dotrzemy wczesnym popołudniem. Zwiedzanie Sentyab. Poznamy bliżej też życie mieszkańców wioski, w większości Tadżyków. Nocować będziemy w lokalnym domu.

Dzień 9. Sentyab

Po śniadaniu wycieczka - trekking do Doliny Kadvan (15 km / około 7,5 godziny w obie strony). W dolinie znajdują się ruiny antycznej twierdzy oraz fragment średniowiecznych arabskich inskrypcji. Dalsza trasa wiedzie wzdłuż krystalicznych wód strumienia aż do niewielkiego wodospadu z utworzonym naturalnie basenem.

Dzień 10. Sentyab / Asraf

Żegnamy gościnne Sentyab i kontynuujemy podróż do kolejnej wioski w Górach Nurata Asraf. Wyruszamy w około 6-godzinną trasę podziwiać Rezerwat Gór Nurata. Następnie wracamy do wioski, gdzie będziemy mieć okazję przyjrzeć się życiu jej mieszkańców, pomóc w codziennych czynnościach i porozmawiać. 

Dzień 11. Asraf / Samarkanda

Wyjazd do Samarkandy. W Samarkandzie zwiedzimy najważniejsze zabytki – mauzoleum Gur Amir – miejsce spoczynku słynnego Tamerlana, kompleks architektoniczny Registan, meczet Bibi Khanum. U lokalnych sprzedawców dowiemy się czym są Suzani, jak były wytwarzane i co oznaczają ich wzory. Zobaczymy różnicę między starymi Suzani z symboliką jeszcze zoroastryjską – a tymi nowymi przestawiającymi bardziej współczesne symbole powodzenia: granat i bawełnę. Odwiedzimy słynny bazar Siyob, nekropolię Sha-i-Zinda. Wieczorna podróż pociągiem do Taszkientu.

Samarkanda

Dzień 12. Taszkient / KAZACHSTAN - Shymkent

Poranny przejazd do Shymkent i zwiedzanie jednego z najważniejszych i najokazalszych mauzoleów Azji Centralnej w Kazachstanie. Podróż około 4 godziny. Po drodze, jeżeli wystarczy nam czasu zwycieczka do zapomnianego już dziś, a ważnego niegdyś miasteczka Sajran, gdzie znajdują się grobowce sufickich mistrzów. Nocleg w Shymkencie.

Dzień 13. Shymkent / Ałmaty

Zwiedzanie jednego z ważniejszych miast Kazachstanu, które kiedyś cieszyło się statusem stolicy kraju a dziś nadal stanowi ważne centrum życia biznesowego. W Ałmaty zobaczymy jakie różnice pomiędzy prowincją a dużymi miastami występują w Kazachstanie. Poznamy nowoczesne życie kazachskiej metropolii. 

Dzień 14. Kanion Szaryński / Jezioro Kanidy

Wcześnie rano wyjazd do słynnego Kanionu Szaryńskiego – mini-kanionu Colorado. Jego łączna długość to 150 km. Podczas wycieczki skupimy się na jego najciekawszej części zwanej Doliną Zamków. Po południu przejazd do górskiego Jeziora Kanidy leżącego na wysokości 2000 m n.p.m. Jezioro powstało wskutek potężnego trzęsienia ziemi z 1911 roku. Nocleg w wiosce Saty w guesthousie lub w jurcie.

Dzień 15. Jezioro Kolsay

Rano wyruszamy na około czterogodzinną wycieczkę -  trekking do Jeziora Kolsay. Mamy do przejścia około 8 kilometrów. Po osiągnięciu celu naszej wędrówki czeka nas relaks nad jeziorem, a także piknik w pięknej scenerii. Po południu powrót do Ałmaty lub Taszkentu.

Dzień 16. Ałmaty lub Taszkent

Transfer na lotnisko. Wylot do Warszawy lub Berlina.

TRASA WYCIECZKI:

CENA: 7000PLN

+ bilety lotnicze ok. 2000 PLN

Cena obejmuje:

 • Bilety lotnicze Warszawa / Berlin - Taszkient - Warszawa / Berlin  ok. 2000 PLN  *Koszt do rozliczenia wg ceny zakupu
 • Noclegi w hotelach klasy 3* i hotelach klasy turystycznej w pokojach dwuosobowych
 • Śniadania
 • Transport na całej trasie podróży wynajętym samochodem (Jeep) wraz z kierowcą zgodnie z proramem
 • Permity na wjazdy do miejsc tam gdzie są wymagane
 • Miejscowi przewodnicy (*jeśli wymagani)
 • Koszty organizacyjne w Polsce i na miejscu wyprawy
 • Opiekę polskiego pilota
 • Ubezpieczenie Signal Iduna KL/NW podróżne (Koszty leczenia: 200.000 EUR, NNW: 50.000 PLN, OC 60.000 EUR
 • Składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny

Cena nie obejmuje:

 • Biletów wstępu do zwiedzanych obiektów (około 90 USD)
 • Kosztów wyżywienia poza śniadaniami (lunche i kolacje około 13 USD dziennie / osoba)
 • Zwyczajowych napiwków (około 50 USD)
 • Innych atrakcji fakultatywnych i innych wydatków osobistych

Grupa min. 5 osób

UZBEKISTAN KAZACHSTAN WYCIECZKA NA ZDJĘCIACH:

UZBEKISTAN KAZACHSTAN - AZJA CENTRALNA

Uzbekistan Kazachstan Azja Centralna - Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj nasze relacje z podróży i wypraw: Uzbekistan - Jaki jest?,   Uzbekistan Kazachstan - Jezioro Aralskie,   Uzbekistan Taszkient,   Uzbekistan Samarkanda,   Kotlina Fergańska 1,   Kotlina Fergańska 2,  Kilka słów o Uzbekistanie