kontakt@pozatrasa.pl
+48 22 350 73 46

UZBEKISTAN KAZACHSTAN
12.09.2020
-
27.09.2020
15
dni
CENA:
7000 PLN + bilety lotnicze ok. 2000 PLN

UZBEKISTAN KAZACHSTAN

Uzbekistan Kazachstan Wyjazd Z Poza Trasą to fascynująca podróż przez Azję Centralną. Uzbekistan, kraina jak z „Baśni tysiąca i jednej nocy”, owiana legendami o bogactwach i przepychu Jedwabnego Szlaku, przyciąga podróżników i zachwyca miłośników orientu. Uzbekistan Kazachstan to miejsca przenikania się kultur skupionych wokół słynnych szlaków handlowych, gdzie pod wpływem sufizmu rozwijała się myśl filozoficzna i mistyczna. Podczas wyprawy Uzbekistan Kazachstan, oprócz olśniewających zabytków i reliktów z czasów władcy Timura, zobaczymy też tradycyjne wioski i obrzeża miast, z dala od turystycznych atrakcji. Poznamy zwyczaje Azji Centralnej, które wciąż żyją mimo upływu wieków. Trafimy do domostw rdzennych mieszkańców, którzy podejmą nas z niespotykaną gdzie indziej gościnnością. Usłyszymy barwne opowieści i mityczne legendy. Skosztujemy życia toczącego się w czajchanach i na bazarach. Podczas podróży odwiedzimy południowy Kazachstan, gdzie poznamy także bardziej nowoczesną twarz Azji Centralnej – wielkie miasto Ałmaty. Pojedziemy również w góry, aby nacieszyć oczy wyjątkowymi widokami podczas wędrówki do pięknych jezior oraz odwiedzić Dolinę Zamków w słynnym Kanionie Szaryńskim. Zapraszamy w podróż Uzbekistan Kazachstan Wyjazd Z Poza Trasą!

Autorką programu jest Iga Cichoń. Copyright © Poza Trasą Adventure.

UZBEKISTAN KAZACHSTAN - PROGRAM PODRÓŻY:

Dzień 1. UZBEKISTAN - Taszkent

Wylot z Warszawy lub Berlina. Przylot do Taszkentu - stolicy Uzbekistanu. Zależnie od pory przyjazdu resztę dnia przeznaczamy na odpoczynek po podróży lub krótki sacer po mieście. Taszkent to miasto kontrastów, gdzie tradycyjna architektura medres i meczetów przeplata się z postsowieckim charakterem zabudowy. Sercem życia miasta pozostaje niezwykły bazar ulokowany w jego centralnej części.

Uzbekistan Kazachstan

Dzień 2. Taszkent / Moynaq / Nukus

Wyjazd na lotnisko w Taszkencie i poranny lot do stolicy autonomicznego regionu: Nukus w Republice Karakałpacji. Ten region to miejsce jednej z największych katastrof ekologicznych naszych czasów – wysychania Morza Aralskiego. Obecnie zmiany klimatu: susza i burze piaskowe wywołane tym procesem w bardzo widoczny sposób odbijają się na życiu mieszkańców bogatych niegdyś osad słynących z rybołówstwa. Jedziemy do jednej z wiosek – Moynak, gdzie oglądać można cmentarzysko statków leżących na dnie dawnego morza – dziś Pustyni Aralskiej. Po drodze zobaczymy pozostający nieco na uboczu i w zapomnieniu Mizdakhan – kompleks mauzoleów i karawanserajów.  

Uzbekistan Kazachstan

Dzień 3. Nukus / Chiwa

Po śniadaniu w Nukus odwiedzimy słynne muzeum Igora Sawickiego. Jedyna w swoim rodzaju kolekcja gromadzi sztukę malarzy wyklętych w czasach sowieckiego reżimu. Po wizycie w muzeum podróż przez pustynię do miasta Chiwa. Po drodze zobaczymy ruiny Chilpik – prastarą zoroastriańską wieżę milczenia, w której miały miejsce pochówki powietrzne wyznawców zoroastryzmu. Wieżę datuje się na 2-4 wiek p.n.e.  Zobaczymy też pozostałości twierdz Toprak Kala i Ayaz Kala.

Dzień 4. Chiwa

Chiwa - miasto będące wcieleniem wszystkich naszych wyobrażeń o oriencie – niegdyś bardzo ważny punkt na trasie karawan obierających za swój cel Iran. Poświęcimy większość czasu na zwiedzenie zabytków Chiwy. Cytadela Kuhna-Ark, minaret Kalta Minor, meczety i medresy. Poza zabytkową twierdzą, wpisaną w całości na listę UNESCO, zobaczymy także inne zabytki otaczające miasto, zwiedzimy też rzadziej odwiedzane przez turystów rejony, ulice i bazary.

Uzbekistan Kazachstan

Dzień 5. Chiwa / Buchara  

Wyjazd do Buchary. To będzie długa podróż przez Pustynię Kyzył Kum (czerwone piaski). Do Buchara dotrzemy popołudniu, poznamy ekscentrycznego starszego pana, który pokaże nam swój dom – niegdyś karawanseraj. Do niedawna podupadający hotelik, dziś nieczynny już dla gości, opustoszały, pełen tajemnic, sekretów, pamięci o dawnej świetności prawdziwy bucharski dom. Na kolacji gościć będziemy u lokalnej rodziny. Choć warunki będą dość skromne, będzie to miły przystanek w podróży. Jeżeli zechcemy napić się z gospodarzami herbaty, coś zjeść i symbolicznie za to zapłacić będzie to dla nich ogromne wsparcie. Rodzina chętnie pokaże nam też tradycyjne rękodzieło, którym się zajmuje – wyszywane suzani.

Chiwa

Dzień 6. Buchara

Cały dzień poświecimy na zwiedzanie Buchary. Buchara to miasto przesycone duchem przeszłości. Na każdym kroku przeszłość miesza się tu z nowoczesnością, której przejawem jest coraz prężniej rozwijająca się turystyka. W tle tych zjawisk pozostaje nieodłączne piętno czasów radzieckich. Zwiedzanie Laybi Hauz, meczetu Maghoki-Attar, medresy Nadir Divanbegi oraz Abdul Aziz Khan i Ulugbek, Królewskiej fortecy Ark oraz mauzolea Ismaila Samaniego oraz Chashma Ayub. Jeżeli wystarczy nam czasu zwiedzimy również zabytki w okolicach Buchary: letni pałac - Sitorai Mohi Hosa, ‘Miasto umarłych’ – czyli nekropolię Chor - Bakr, mauzoleum Bakhautdina Naqshbandi – założyciela najbardziej wpływowego zakonu sufickiego w Azji Centralnej. Mauzoleum jest także jednym z ważniejszych miejsc lokalnych pielgrzymek.

Dzień 7. Buchara / Sentob, góry Nurata

Po śniadaniu wyjazd z Buchary i podróż w kierunku góry Nurata. W czasie podróży zatrzymamy się w mieście Nurata aby zobaczyć ruiny twierdzy Aleksandra Macedońskiego, meczet Juma oraz pobliskie święte źródełko. Do wioski Sentob dotrzemy wczesnym popołudniem. Zwiedzanie Sentob. Poznamy też życie mieszkańców wioski, w większości Tadżyków. Nocować będziemy w lokalnym domu.

Dzień 9. Sentob

Po śniadaniu wycieczka - trekking do Doliny Kadvan (15 km / około 7,5 godziny w obie strony). W dolinie znajdują się ruiny antycznej twierdzy oraz fragment średniowiecznych arabskich inskrypcji. Dalsza trasa wiedzie wzdłuż krystalicznych wód strumienia aż do niewielkiego wodospadu z utworzonym naturalnie basenem.

Dzień 10. Sentob / Asraf

Żegnamy gościnne Sentob i kontynuujemy podróż do kolejnej wioski w Górach Nurata Asraf. Wyruszamy w około 6-godzinną trasę podziwiać Rezerwat Gór Nurata. Następnie wracamy do wioski, gdzie będziemy mieć okazję przyjrzeć się życiu jej mieszkańców, pomóc w codziennych czynnościach i porozmawiać. 

Dzień 11. Asraf / Samarkanda

Wyjazd do Samarkandy. W Samarkandzie zobaczymy najważniejsze zabytki – mauzoleum Gur Amir – miejsce spoczynku słynnego Tamerlana, kompleks architektoniczny Registan, meczet Bibi Khanum. U lokalnych sprzedawców dowiemy się czym są Suzani, jak były wytwarzane i co oznaczają ich wzory. Zobaczymy różnicę między starymi Suzani z symboliką jeszcze zoroastryjską – a tymi nowymi przestawiającymi bardziej współczesne symbole powodzenia: granat i bawełnę. Odwiedzimy słynny bazar Siyob, nekropolię Sha-i-Zinda. Wieczorna podróż pociągiem do Taszkientu.

Samarkanda

Dzień 12. Taszkient / KAZACHSTAN - Shymkent

Poranny przejazd do Shymkent i zwiedzanie jednego z najważniejszych i najokazalszych mauzoleów Azji Centralnej w Kazachstanie. Podróż około 4 godziny. Po drodze, jeżeli wystarczy nam czasu zwycieczka do zapomnianego już dziś, a ważnego niegdyś miasteczka Sajran, gdzie znajdują się grobowce sufickich mistrzów. Nocleg w Shymkencie

Dzień 13. Shymkent / Ałmaty

Zwiedzanie jednego z ważniejszych miast Kazachstanu, które kiedyś cieszyło się statusem stolicy kraju a dziś nadal stanowi ważne centrum życia biznesowego. W Ałmaty zobaczymy jakie różnice pomiędzy prowincją a dużymi miastami występują w Kazachstanie. Poznamy nowoczesne życie kazachskiego miasta. 

Dzień 14. Kanion Szaryński / Jezioro Kanidy

Wcześnie rano wyjazd do słynnego Kanionu Szaryńskiego – mini kanionu Colorado. Jego łączna długość to 150 km. Podczas wycieczki skupimy się na jego najciekawszej części zwanej Doliną Zamków. Po południu przejazd do górskiego Jeziora Kanidy leżącego na wysokości 2000 m n.p.m. Jezioro powstało wskutek potężnego trzęsienia ziemi z 1911 roku. Nocleg w wiosce Saty w guesthousie lub w jurcie.

Dzień 15. Jezioro Kolsay

Rano wyruszamy na około czterogodzinną wycieczkę -  trekking do Jeziora Kolsay. Mamy do przejścia około 8 kilometrów. Po osiągnięciu celu naszej wędrówki czeka nas relaks nad jeziorem, a także piknik w pięknej scenerii. Po południu powrót do Ałmaty i wylot do Polski.

Dzień 14. Taszkent

Taszkent i lot powrotny do Warszawy lub Berlina.

UZBEKISTAN KAZACHSTAN - TRASA WYCIECZKI:

CENA: 7000PLN

+ bilety lotnicze ok. 2000 PLN

Cena obejmuje:

 • Noclegi w hotelach klasy 3* i hotelach klasy turystycznej w pokojach dwuosobowych
 • Śniadania
 • Transport na całej trasie podróży wynajętym samochodem (Jeep) wraz z kierowcą zgodnie z proramem
 • Permity na wjazdy do miejsc tam gdzie są wymagane
 • Miejscowi przewodnicy (*jeśli wymagani)
 • Koszty organizacyjne w Polsce i na miejscu wyprawy
 • Opiekę polskiego pilota
 • Ubezpieczenie Signal Iduna KL/NW podróżne (Koszty leczenia: 200.000 EUR, NNW: 50.000 PLN, OC 60.000 EUR
 • Składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny

Cena nie obejmuje:

 • Biletów lotniczych Warszawa - Taszkient - Warszawa - ok. 2 000 PLN   * Koszt do rozliczenia wg ceny zakupu
 • Biletów wstępu do zwiedzanych obiektów (około 90 USD)
 • Wyżywienia: lunche i kolacje około 13 USD dziennie / osoba
 • Zwyczajowych napiwków ( max.około 50 USD)
 • Innych atrakcji fakultatywnych i innych wydatków osobistych

Grupa min. 5 osób

UZBEKISTAN I KAZACHSTAN NA ZDJĘCIACH:

UZBEKISTAN KAZACHSTAN - AZJA CENTRALNA

Uzbekistan Kazachstan Azja Centralna - Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj nasze relacje z podróży i wypraw: Uzbekistan - Jaki jest?,   Uzbekistan Kazachstan - Jezioro Aralskie,   Uzbekistan Taszkient,   Uzbekistan Samarkanda,   Kotlina Fergańska 1,   Kotlina Fergańska 2,  Kilka słów o Uzbekistanie