fbpx

kontakt@pozatrasa.pl
+48 22 350 73 46

UZBEKISTAN - KAZACHSTAN
12.09.2020
-
27.09.2020
15
dni
CENA:
7000 PLN + bilety lotnicze ok. 2000 PLN (grupa min. 5 osób)

UZBEKISTAN - KAZACHSTAN

Uzbekistan, kraina jak z „Baśni tysiąca i jednej nocy”, owiana legendami o bogactwach i przepychu Jedwabnego Szlaku, przyciąga podróżników i zachwyca miłośników orientu. Uzbekistan jest miejscem przenikania się kultur skupionych wokół słynnych szlaków handlowych, gdzie pod wpływem sufizmu rozwijała się myśl filozoficzna i mistyczna. Podczas wyprawy, oprócz olśniewających zabytków i reliktów z czasów władcy Timura, zobaczymy też tradycyjne wioski i obrzeża miast, z dala od turystycznych atrakcji. Poznamy zwyczaje Azji Centralnej, które wciąż żyją mimo upływu wieków. Trafimy do domostw rdzennych mieszkańców, którzy podejmą nas z niespotykaną gdzie indziej gościnnością. Usłyszymy barwne opowieści i mityczne legendy. Skosztujemy życia toczącego się w czajchanach i na bazarach. 

Odwiedzimy także południowy Kazachstan, gdzie poznamy bardziej nowoczesną twarz Azji Centralnej – wielkie miasto Ałmaty. Pojedziemy także w góry, aby nacieszyć oczy wędrówką do pięknych jezior oraz odwiedzić Dolinę Zamków w słynnym Kanionie Szaryńskim.

Autorką programu jest Iga Cichoń. Copyright © Poza Trasą Adventure.

PROGRAM WYPRAWY:

Dzień 1. Taszkent

Przylatujemy do stolicy Uzbekistanu i zależnie od pory przybycia mamy resztę dnia dla siebie. Taszkent to miasto kontrastu, gdzie tradycyjna architektura medres i meczetów przeplata się z postsowieckim charakterem zabudowy. Sercem życia miasta pozostaje niezwykły bazar ulokowany w jego centralnej części.

Dzień 2. Taszkent – Moynak – Nukus

Przejazd na lotnisko w Taszkencie i poranny lot do stolicy autonomicznego regionu: Nukus w Karakałpacji. Ten region to miejsce jednej z największych katastrof ekologicznych naszych czasów – wysychania Morza Aralskiego. Obecnie zmiany klimatu: susza i burze piaskowe wywołane tym procesem w bardzo widoczny sposób odbijają się na życiu mieszkańców bogatych niegdyś osad słynących z rybołówstwa. Jedziemy do jednej z nich – Moynak, gdzie oglądać można cmentarzysko statków leżących na dnie dawnego morza – dziś Pustyni Aralskiej. Po drodze zobaczymy pozostający nieco na uboczu i w zapomnieniu Mizdakhan – kompleks mauzoleów i karawanserajów.  

Dzień 3. Nukus – Chiwa

Po śniadaniu w Nukus odwiedzimy słynne muzeum Igora Sawickiego. Jedyna w swoim rodzaju kolekcja gromadzi sztukę malarzy wyklętych w czasach sowieckiego reżimu. Po wizycie w muzeum ruszamy przez pustynię do Chiwy. Po drodze zobaczymy ruiny Chilpik – prastarą zoroastriańską wieżę milczenia, w której miały miejsce pochówki powietrzne wyznawców zoroastryzmu. Wieżę datuje się na 2-4 wiek p.n.e.  Zobaczymy też pozostałości twierdz Toprak Kala i Ayaz Kala.

Dzień 4. Chiwa

Khiwa - miasto będące wcieleniem wszystkich naszych wyobrażeń o oriencie – niegdyś bardzo ważny punkt na trasie karawan obierających za swój cel Iran. Poświęcimy większość czasu na zwiedzenie zabytków Chiwy. Cytadela Kuhna-Ark, minaret Kalta Minor, meczety i medresy. Poza zabytkową twierdzą, wpisaną w całości na listę UNESCO, zobaczymy także inne zabytki otaczające miasto, zwiedzimy też rzadziej odwiedzane przez turystów rejony, ulice i bazary.

Dzień 5. Chiwa - Buchara  

To długi przejazd przez pustynię Kyzył Kum (czerwone piaski) do Buchary. W Bucharze jesteśmy popołudniem, poznamy ekscentrycznego starszego pana, który pokaże nam swój dom – niegdyś karawanseraj, do niedawna podupadający hotelik, dziś nieczynny już dla nocujących gości, opustoszały, pełen tajemnic, sekretów, pamięci o dawnej świetności prawdziwy bucharski dom. Na kolację zaprosi nas lokalna rodzina. Choć warunki ma więcej niż skromne, jeżeli zechcemy napić się z gospodarzami herbaty, coś zjeść i symbolicznie za to zapłacić będzie to dla nich ogromne wsparcie. Rodzina chętnie pokaże też tradycyjne rękodzieło, którym się zajmuje – wyszywane suzani.

Dzień 6. Buchara

Cały dzień poświecimy na zwiedzanie Buchary. Buchara to miasto przesycone duchem przeszłości. Na każdym kroku miesza się ona z nowoczesnością, której przejawem jest coraz prężniej rozwijająca się turystyka. W tle tych zjawisk pozostaje nieodłączne piętno czasów radzieckich. Odwiedzimy Laybi Hauz, meczet Maghoki-Attar, medresy Nadir Divanbegi, oraz Abdul Aziz Khan i Ulugbek, Królewską fortecę Ark, oraz mauzolea Ismaila Samaniego oraz Chashma Ayub. Jeżeli wystarczy nam czasu czekają na nas zabytki w okolicach Buchary: letni pałac - Sitorai Mohi Hosa, ‘Miasto umarłych’ – czyli nekropolię Chor - Bakr, mauzoleum Bakhautdina Naqshbandi – założyciela najbardziej wpływowego zakonu sufickiego w Azji Centralnej. Mauzoleum jest także jednym z ważniejszych miejsc lokalnych pielgrzymek.

Dzień 7. Buchara – Sentob, góry Nurata

Po śniadaniu opuszczamy Bucharę i kierujemy się w góry Nurata. Zatrzymamy się po drodze w mieście Nurata aby zobaczyć ruiny twierdzy Aleksandra Macedońskiego, meczet Juma oraz pobliskie święte źródełko. Do wioski Sentob dotrzemy wczesnym popołudniem. Zwiedzimy ją oraz poznamy życie jej mieszkańców, w większości Tadżyków. Nocować będziemy w lokalnym rodzinnym domu.

Dzień 9. Sentob

Po śniadaniu wyruszymy na trekking do doliny Kadvan (15km/7,5h w obie strony), gdzie znajdują się ruiny antycznej twierdzy, oraz fragment średniowiecznych arabskich inskrypcji. Dalsza droga wiedzie wzdłuż krystalicznych wód strumienia aż do niewielkiego wodospadu z utworzonym naturalnie “basenem”.

Dzień 10. Sentob – Asraf

Żegnamy gościnne Sentob i przemieszczamy się do kolejnej wioski w górach: Asraf. Wyruszamy w około 6-godzinną trasę podziwiać rezerwat gór Nurata. Następnie wracamy do wioski. Będziemy mieć okazję przyjrzeć się życiu jej mieszkańców, pomóc w codziennych czynnościach, porozmawiać. 

Dzień 11. Asraf – Samarkanda

Przejazd z gór Nurata do Samarkandy. Zobaczymy najważniejsze zabytki Samarkandy – mauzoleum Gur Amir – miejsce spoczynku słynnego Tamerlana, kompleks architektoniczny Registan, meczet Bibi Khanum. U lokalnych sprzedawców dowiemy się czym są Suzani, jak były wytwarzane i co oznaczają ich wzory. Zobaczymy różnicę między starymi Suzani z symboliką jeszcze zoroastryjską – a tymi nowymi przestawiającymi bardziej współczesne symbole powodzenia: granat i bawełnę. Odwiedzimy słynny bazar Siyob, nekropolię Sha-i-Zinda. Wieczorny przejazd pociągiem do Taszkientu.

Dzień 12. Taszkient – Shymkent

Poranny Przejazd do Shymkentu (ok 4h) i zwiedzanie jednego z najważniejszych i najokazalszych mauzoleów Azji Centralnej w Turkiestanie. Po drodze, jeżeli wystarczy nam czasu zajedziemy do zapomnianego dziś już a ważnego niegdyś miasteczka Sajran – gdzie znajdują się grobowce sufickich mistrzów. Nocleg w Shymkencie

Dzień 13. Shymkent – Ałmaty

Zobaczymy jedno z ważniejszych miast Kazachstanu, które kiedyś cieszyło się statusem stolicy kraju a dziś dalej stanowi istotne centrum życia biznesowego. W Ałmaty zobaczymy jakie różnice pomiędzy prowincją a dużymi miastami występują w Kazachstanie. Poznamy nowoczesne życie kazachskiego miasta. 

Dzień 14. Kanion Szaryński i Jezioro Kanidy

Wyjeżdżamy wcześnie rano do słynnego kanionu Szaryńskiego – mini kanionu Colorado. Jego łączka długość to 150 kilometrów, ale my skupimy się na jego najciekawszej części zwanej Doliną Zamków. Po południu przejazd do górskiego jeziora Kanidy leżącego na wysokości 2000 metrów. Jezioro jest skutkiem potężnego trzęsienia ziemi z 1911 roku. Nocleg w wiosce Saty w guesthousie lub w jurcie

Dzień 15. Jezioro Kolsay

Wyruszamy rano na około 4h trekking do drugiego z jezior, Kolsay. Mamy do przejścia około 8 kilometrów. Po osiągnięciu celu naszej wędrówki czeka nas relaks nad jeziorem, a także piknik w pięknej scenerii. Po południu powrót do Ałmaty i wylot do Polski.

Dzień 14. Taszkent

Taszkent i lot powrotny.

UZBEKISTAN I KAZACHSTAN NA ZDJĘCIACH:

7000 PLN + bilety lotnicze ok. 2000 PLN

Cena obejmuje:

 • Noclegi w hotelach klasy 3*
 • Śniadania w hotelach
 • Transport na całej trasie podróży wynajętym samochodem (Jeep) wraz z kierowcą
 • Permity na wjazdy do miejsc, gdzie są one wymagane
 • Miejscowi przewodnicy (*jeśli wymagani)
 • Koszty organizacyjne w Polsce i na miejscu wyprawy
 • Opiekę polskiego pilota
 • Ubezpieczenie Signal Iduna KL/NW podróżne (Koszty leczenia: 200.000 EUR, NNW: 50.000 PLN, OC 60.000 EUR
 • Składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny

Cena nie obejmuje:

 • Biletów lotniczych Warszawa - Taszkient - Warszawa - około 2 000 PLN (* koszt do rozliczenia wg ceny zakupu)
 • Biletów wstępu do zwiedzanych obiektów (około 90 USD)
 • Wyżywienia: lunche i kolacje około 13 USD dziennie / osoba
 • Napiwki ( max. około 50 USD)