VooDoo w Afryce Zachodniej – Religia to kojarzona jest głównie z Karaibami i Brazylią, ale jej kolebką jest Afryka Zachodnia. Obszar zamieszkiwany przez plemiona Joruba, Kongo i Fula. Do Nowego Świata Voodoo – wudu, dotarło wraz z wywiezionymi tam afrykańskimi niewolnikami.
Tajemnice religii VooDoo.
Obecnie na świecie jest około 60 mln wyznawców tej religii. Voodoo praktykowane jest między innymi w Ghanie, Togo i Beninie, gdzie od 1996 roku obok chrześcijaństwa i islamu, jest religią państwową.
W Voodoo mieszają się elementy wyznań chrześcijańskich i wierzeń afrykańskich. Wiele osób może być zaskoczonych, że obie religie tak dużo łączy: wiara w istnienie jedynego i najwyższego Boga, życie po śmierci i nieśmiertelność duszy. Chcąc komunikować się z Bogiem, wyznawcy Voodoo korzystają z pośrednictwa duchów zwanych Loa, którzy bardzo przypominają chrześcijańskich świętych.
Jak wygląda ceremonia VooDoo?
W trakcie takich rytuałów ludzie proszą duchy o zdrowie, szczęście, pomyślność dla siebie i swoich rodzin. Ceremonii przewodniczy kapłan – Houngan lub kapłanka Mambo, którzy są pośrednikami między uczestnikami a wzywanym duchem Loa. Każdy z Loa ma swój własny unikalny symbol – Veve, który przed rozpoczęciem obrzędu malowany jest na ziemi kredą. W tym miejscu wyznawcy składają ofiary – wartościowe przedmioty, cygara, trunki alkoholowe – duchy szczególnie lubią gin i rum 🙂 Najwyższą z ofiar jest krew zwierząt. Houngan lub kapłanka Mambo rozpoczyna modlitwę o spełnienie konkretnych próśb. W ceremonii bardzo ważną rolę pełni rytmiczna gra na bębnach, dzięki której uczestnicy stopniowo wchodzą w trans. Punktem kulminacyjnym rytuału jest tzw. opętanie. Duchy opanowują jedną lub więcej osób i przemawiają ich ustami. To moment kiedy – „Loa ujeżdża swojego konia”. Tylko dobrzy i godni ludzie mogą doświadczyć opętania, bo to rodzaj zaszczytu.
Z afrykańskich wierzeń VooDoo przejęło wiarę w możliwość uwięzienia mocy duchowych w obiektach fizycznych – tak zwanych fetyszach. Fetyszami można posługiwać się jednakowo w celach obronnych, uzdrawiających, a także bardzo rzadko — destrukcyjnych. Laleczki, kukły i figurki umieszczane na ołtarzach reprezentują Loa. Kapłani wykorzystują je między innymi do uzdrawiania chorych. Vodou, jak większość religii, ma swoje ciemne oblicze. Istnieje tu zło, które poprzez wiarę pokonane zostanie przez dobro. Wyznawcy Vodou wierzą, że podczas rytuałów mają na tę walkę wpływ.
Żaden, nawet najlepszy opis, nie jest niestety w stanie przybliżyć magii tego wydarzenia. Zdecydowanie najlepiej przeżyć to „na żywo” podczas wizyty na rytuale Voodoo w Afryce Zachodniej. Zapraszamy na wyprawę Benin Togo Ghana!
Szczegóły i program wyprawy do Beninu, Togo, Ghany znajdują się stronie wyprawy. O Beninie, Togo i Ghanie czytaj w naszych artykułach. Benin Zdjęcia obrzędów VooDoo