kontakt@pozatrasa.pl
+48 22 350 73 46

Voodoo Festival Ouidah wyjazd Benin Togo
06.01.2025
-
20.01.2025
15
dni
CENA:
2800 EUR + bilety lotnicze ok. 6500 PLN

VOODOO FESTIVAL OUIDAH BENIN TOGO

Voodoo Festival Ouidah Wyjazd Benin Togo z Poza Trasą Adventure to spotkanie z kulturą voodoo. Kult voodoo kojarzony jest głównie z Karaibami i Brazylią, ale jego kolebką jest Afryka Zachodnia. Do Nowego Świata voodoo wudu, dotarło wraz z wywiezionymi tam Afrykańczykami. Podczas naszej podróży przez Benin i Togo uczestniczyć będziemy w uroczystościach największego święta voodoo, które corocznie wydarza się w Ouidah - słynnego Voodoo Festival Ouidah. Podczas festiwalu odbywają się liczne barwne i żywiołowe ceremonie oraz obrzędy związane z kultem voodoo, który w Beninie od roku 1996 oficjalnie uznany jest za jedną z religii. W trakcie podróży Voodoo Festival Ouidah Wyjazd Benin Togo z Poza Trasą Adventure dotrzemy również do miast, miasteczek i niewielkich osad, poznamy bliżej codzienne życie mieszkańców tej części Afryki. Oba kraje są terenami mocno zróżnicowanymi pod względem etnicznym i kulturowym oraz wyznaniowym. Na naszej trasie gościć będziemy między innymi u społeczności Tofinou, Cocoussi, Bariba, Somba, Kabye, Tem i Mina. Podróżować będziemy również wzdłuż wybrzeża, będącego częścią Wybrzeża Niewolniczego. W okresie od XVI do XIX wieku tereny te były centrum handlu i wywozu niewolników do obu Ameryk. Zwiedzimy miejsca związane z tym niechlubnym okresem historii. Program wycieczki jest niezwykle bogaty i atrakcyjny. Zapraszamy w podróż Voodoo Festival Ouidah Wyjazd Benin Togo z Poza Trasą Adventure!

Autor programu Łukasz Odzimek. Copyright © Poza Trasą Adventure.

VOODOO FESTIVAL OUIDAH BENIN TOGO - PROGRAM PODRÓŻY:

Dzień 1. BENIN - Kotonu (Cotonou)

Wylot z Warszawy do Kotonu (Cotonou) w Beninie. Na lotnisku spotkanie grupy z pilotem Poza Trasą Adventure na trzy godziny przed wylotem. Przylot do Kotonu (Cotonou). Na lotnisku powitanie grupy przez lokalnego pilota i przewodnika Poza Trasą Adventure w Beninie i Togo. Transfer do hotelu i zakwaterowanie. Czas wolny na odpoczynek po podróży. Nocleg w hotelu w Kotonu (Cotonou). 

Benin Togo

Dzień 2. BENIN - Kotonu (Cotonou) / Ganvie - Jezioro Nokoue / społeczność Tofinou / Kotonu (Cotonou)

Po śniadaniu zwiedzania Kotonu. Spacer w najciekawszych punktach miasta. O ile czas pozwoli, dodatkowo wizyta na targu rzemiosła w Kotonu (Cotonou) oraz na Dantokpa Market (Tokpa), który jest największym plenerowym rynkiem w Afryce Zachodniej. Towary stąd wędrują do krajów leżących na północ od Beninu - Nigru i Burkina Faso.  Następnie podróż i rejs łodzią motorową do wioski Ganvie. Żyje tu społeczność Tofinou. Ganvie, która często zwana jest Wenecją Afryki, zbudowana została na palach na Jeziorze Nokoue. Jest to jedna z ostatnich ocalałych wiosek na palach, które zostały zbudowane w tej okolicy około 400 lat temu. Ludność z plemienia Tofinou budowała wioski na palach, aby uciec przez łowcami niewolników - wojownikami Fon, wywodzącymi się z Królestwa Dahomej. Łowcom niewolników z powodów religijnych nie wolno było podróżować drogą wodną. Dzięki takiej lokalizacji wiosek, Tofinou mogli czuć się bezpiecznie. Obecnie ludność Ganvie zajmuje się głównie rybołówstwem. Zwiedzimy wioskę i spotkamy się z jej mieszkańcami. Zobaczymy małe pirogi, na których handlarze sprzedają warzywa i owoce pochodzące z głębi lądu. Ganvie wpisana została na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Popołudniu powrót do Kotonu. Czas wolny na odpoczynek. Nocleg w hotelu w Kotonu.

Dzień 3. BENIN - Kotonu (Cotonou) / Porto Novo / Kotonu (Cotonou)

Po śniadaniu wyjazd z Kotonu (Cotonou) do stolicy Beninu - Porto Novo. To miasto portowe leżące nad laguną Porto-Novo w Zatoce Gwinejskiej. W przeszłości stanowiło ważny punkt handlowy na kolonialnej mapie Afryki. Przechodząc z rąk Portugalskich do Francuskich, aby finalnie, w 1960 stać się stolicą niepodległego państwa Benin. W Porto Novo zwiedzimy Muzeum Etnograficzne, Wielki Meczet o eklektycznej architekturze, wybudowany na początku XX wieku, świątynię w formie wieży poświęconą bóstwa Abessan, pochodzącego z tradycyjnych wierzeń Yoruba oraz francuską dzielnicę kolonialną. Popołudniu powrót do Kotonu. Czas wolny na odpoczynek. Nocleg w hotelu w Kotonu.

Dzień 4. BENIN - Kotonu (Cotonou) / Ouidah

Po śniadaniu podróż do Ouidah, miasta nazywanego kolebką VooDoo w Beninie. Ouidah było jednym z głównych miejsc, skąd odpływały statki z niewolnikami i dokąd wielu niewolników wróciło po wyzwoleniu. Znajduje się tu niemalże czterokilometrowa Droga Niewolników. Podążali nią schwytani ludzie i stanowiła ona ostatni etap trasy, tuż przed wejściem na pokład statku wiążącego ich do Ameryki. Obejrzymy również Bramę bez Powrotu, studnię, gdzie schwytani musieli zmywać swoje afrykańskie grzechy, Drzewo Zapomnienia, wybudowany przez Portugalczyków fort São João Batista oraz odrestaurowany Dom Brazylijski. W Ouidah zwanym kolebką voodoo zwiedzimy również miejsca związane z tym kultem, między innymi Świątynię Pytonów, gdzie żyją węże wykorzystywane w ceremoniach voodoo oraz Święty Las Kpassé. Podczas spaceru po Ouidah odnajdziemy też liczne rzeźby związane z voodoo oraz animistycznymi bóstwami i wierzeniami. W przeddzień Festiwalu Voodoo w Oudiah trwają przygotowania do uroczystości. Zwiedzając poszczególne świątynie będziemy mieli okazję zobaczyć składanie ofiar, mające na celu „wybudzenie” poszczególnych bóstw przed corocznym świętem. Przejazd do hotelu. Czas wolny na odpoczynek. Nocleg w hotelu w Ouidah.

Voodoo Festival wyjazd

Dzień 5. BENIN - Ouidah VOODOO FESTIVAL

Po śniadaniu uczestniczyć będziemy w uroczystościach słynnego Voodoo Festival, odbywającego się corocznie w mieście Ouidah i jego okolicach. Podczas uroczystości mają miejsce liczne ceremonie i obrzędy związane z kultem voodoo, który w Beninie w roku 1996 oficjalnie uznany został za jedną z religii. Wiele osób, które nominalnie identyfikują się jako chrześcijanie lub muzułmanie równolegle praktykują również voodoo. Podczas żywiołowych i spektakularnych ceremonii obserwować będziemy kapłanki i kapłanów voodoo, tradycyjnych wodzów oraz rzesze wyznawców kultu. Podejrzymy w jaki sposób praktykowane są rytuały voodoo, podziwiać będziemy tańce i obrzędy, obserwować uczestników w tradycyjnych strojach. Dowiemy się też więcej o znaczeniu tych obrzędów. https://pozatrasa.pl/artykuly-z-podrozy/tajemnice-vodou/. Powrót do hotelu. Czas wolny na odpoczynek. Nocleg w hotelu w Ouidah.

Voodoo Festival wyjazd

Dzień 6. BENIN - Ouidah / Abomey / społeczność Cocoussi

Po śniadaniu wyjazd do miasta Abomey. Abomey zostało założone w połowie XVII wieku jako stolica Dahomeju - królestwa ludu Fon. Między XVII a końcem XVIII wieku królestwem władało kolejno dwunastu królów. Każdy z nich  budował swój pałac wewnątrz kompleksu otoczonego murami z gliny. Jednocześnie zachowywali oni podobieństwo w stylu architektury, organizacji przestrzeni i doborze materiałów. W pierwszej połowie XIX wieku Dahomej podbijał mniejsze sąsiednie państewka tego regionu, dzięki czemu zdobywał tysiące jeńców, których następnie sprzedawał jako niewolników. Wielu z tych podbojów, Dahomej dokonał przy pomocy niezwykle brutalnego żeńskiego oddziału złożonego z 12 tysięcy kobiet. W Abomey znajdują się ruiny pałaców królewskich, które wpisane zostały na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Dwa z nich zostały zrekonstruowane i obecnie pełnią rolę muzeów. Ściany pałacu są udekorowane reliefami - symbolami dawnych królów Dahomeju. Można zobaczyć tu także należące do dawnych królów trony, ołtarze, posągi, stroje i broń. Następnie wizyta w wiosce społeczności Cocoussi - czcicieli fetysza Cocou. Spotkanie z mieszkańcami, pokazy tańczących Cocoussi. Przejazd do hotelu w Abomey. Czas wolny na odpoczynek. Nocleg w hotelu w Abomey.

Taniec Cocoussi Benin Togo 2023

Dzień 7. BENIN - Abomey / Parakou / społeczność Bariba

Po śniadaniu podróż do Parakou. To największe miasto w północnym Beninie i stolica regionu Borgou, zamieszkałego w większości przez ludność Bariba. Parakou to również miasto handlowe, gdzie ulokowane jest wiele bazarów. Podczas wizyty w mieście, odwiedzimy więc największy i najbardziej znane targowisko - Grand Arzeke, z licznymi straganami oferującymi przeróżne lokalne produkty. Spotkamy przedstawicieli plemienia Bariba i zobaczymy także ich tradycyjne tańce. W miarę możliwości odwiedzimy także lokalne muzeum etnograficzne. Przejazd do hotelu. Czas wolny na odpoczynek. Nocleg w hotelu w Parakou.

Festiwale Tańce Benin Togo 2023

Dzień 8. BENIN - Parakou / Taneko Koko / Natitingou / Koussoukoingou / społeczności Taneka / społeczność Somba 

Po śniadaniu wyjazd do Taneko Koko. To wioska położona w paśmie górskim Atakora, zamieszkała przez ludność Taneka, posługująca się językiem Yom. To doskonałe miejsce, aby poznać tradycję społeczności Taneka oraz charakterystyczną lokalną architekturę - wiejskie chaty na planie koła kryte dachami ze słomy. Po zwiedzeniu wioski dalsza podróż do Koussoukoingou, gdzie poznamy ludność grupy etnicznej Somba. Zobaczymy kolejne przykłady wspaniałej architektury lokalnej. Charakterystyczne chaty w regionie Koussoukoingou noszą nazwę tata somba. Są to piętrowe chaty, których parter przeznaczony jest dla zwierząt oraz do celów gospodarczych. Następnie przejazd do miasta Natitingou. Miasto założone zostało przez społeczność Waama a obecnie zamieszkują je również między innymi ludność Fulani, Ditarami zwani inaczej Somba, Fon i Dendi. W mieście znajduje się ciekawe muzeum etnograficzne poświęcone mieszkańcom Gór Atakora. Góry otaczające miasto mają istotne znaczenie dla lokalnych wyznawców religii animistycznych. Uważają oni, iż w górach zamieszkują duchy. Muzeum etnograficzne mieści się we francuskim domu kolonialnym wybudowanym w 1915 roku. Ekspozycja przybliża między innymi kulturę i tradycje ludu Somba (Ditaram). Ciekawe jest zwłaszcza tradycyjne budownictwo Somba - budują oni tzw. Tata Somba - okrągłe piętrowe chaty przypominające gliniane fortece. Przejazd do hotelu. Czas wolny na odpoczynek. Nocleg w hotelu w Koussoukoingou. 

Tata Somba

Dzień 9. BENIN - Koussoukoingou // TOGO - Bassamba / Kara 

Po śniadaniu wyjazd w kierunku granicy między Beninem a Togo. Przejazd szutrowymi drogami przez majestatyczne górzyste tereny. Przekroczenie granicy z Togo w miejscowości Nadoba. Nieopodal granicy zatrzymamy się w wiosce Bassamba, gdzie obejrzymy kolejne typowe dla regionu chaty Tata Koutamakou, w tym domostwo wodza wioski. Następnie podróż do miasta Kara, stolicy regionu północnego. Poznamy tu bliżej codzienne życie typowego togijskiego miasta i jego mieszkańców. Przejazd do hotelu. Czas wolny na odpoczynek. Nocleg w hotelu w Kara.

Dzień 10. TOGO - Kara / Aledjo Kadata / Sokode / społeczność Tem

Po śniadaniu wyjazd w kierunku południa Togo do miasta Sokode. W trakcie podróży mijać będziemy majestatyczne zalesione góry Akwapim. Po drodze zatrzymamy się na zdjęcia przy charakterystycznej formacji skalnej Aledjo Kadara. Po dotarciu do Sokode, spacer i krótkie zwiedzanie tego różnorodnego pod względem etnicznym miasta.

Togo Benin Togo 2023

Późne popołudnie i wieczór spędzimy w wiosce społeczności Tem, gdzie poznamy tradycje ludu słynącego z „Tańca Ognia”. Ceremonia Tańca Ognia rozpoczyna się po zmroku. Najpierw przygotowywane jest rytualne ognisko, czemu towarzyszy dźwięk bębnów wprowadzających w trans. Tancerze w trakcie tańca przemieszczają się po żarzącym się palenisku. Tańcząc przybliżają do swoich ciał a nawet ust płonące pochodnie i żarzące się drwa. Wszystko to nie powoduje u ich ani bólu, ani jakichkolwiek poparzeń czy urazów. Wśród tancerzy spotkać można także tzw. pożeraczy ognia, którzy bez najmniejszego problemu połykają płonący żar. Wieczór spędzimy przyglądając się rytualnym Tańcom z Ogniem (oczywiście o ile wódz wioski wyrazi na nie zgodę). To doświadczenie z pewnością na długo zapadnie w pamięć. Przejazd do hotelu w Sokode. Czas wolny na odpoczynek. Nocleg w hotelu w Sokode. 

Togo Benin

Dzień 11. TOGO - Sokode / Atakpame / Kpalime

Po śniadaniu kontynuować będziemy podróż w kierunku południa Togo. W trakcie podróży mijać będziemy malowniczo położone wioski, otoczone bujną tropikalną przyrodą. Zatrzymamy się w Atakpame, handlowo-rolniczym mieście, które ze względu na swoje położenie na przecięciu szlaków handlowych było świadkiem wielu walk pomiędzy miejscową ludnością a kolonizatorami, a także między Brytyjczykami, Francuzami i Niemcami. Następnie dalsza podróż do Kpalime, czwartego co do wielkości miasta Togo. Początkowo funkcjonowało ono jako osada ludności Agomé, rozwijać zaczęło się pod koniec XIX wieku w wyniku działalności kolonizatorów. W mieście znajduje się m.in. katolicka katedra ufundowana w początkach XX wieku przez Niemców i ukończona oraz otwarta już w obecnym stuleciu. Przejazd do hotelu w Kpalime. Czas wolny na odpoczynek. Nocleg w hotelu w Kpalime. 

Togo Benin Togo 2023

Dzień 12. TOGO - Kpalime / Togoville / Aneho / społeczność Mina

Po śniadaniu wyjazd do Togoville. Miasto jest znanym ośrodkiem praktykowania voodoo, znajduje się tu Święty Las wyznawców voodoo. W Togoville jest także rezydencja Mlapy III, ostatniego władcy królestwa Togo-Bè. W 1884 roku król ten podpisał wraz z Gustawem Nachtigalem pakt, na mocy którego jego państwo stało się niemieckim protektoratem. Następnie przejazd do miasteczka Aneho, gdzie poznamy kulturę i tradycję ludu Mina, który przybył w te okolice około czterysta lat temu z okolic El Mina - terenów współczesnej Ghany. Przejazd do hotelu w Aneho. Czas wolny na odpoczynek. Nocleg w hotelu w Aneho. 

Spotkania Poza Trasą Benin Togo 2023

Dzień 13. TOGO - Aneho / Lome

Po śniadaniu wyjazd do Lome - stolicy Togo. Trasa prowadzić będzie wzdłuż wybrzeża Togo w kierunku zachodnim. Tereny te są częścią tzw. Wybrzeża Niewolniczego. W okresie od XVI do XIX wieku było to centrum handu i wywozu niewolników. Miasto położone jest nad Zatoką Gwinejską tuż przy granicy z Ghaną. Lome założone zostało w XVIII wieku przez lud Ewe. W czasach kolonizacji Afryki, Lome należało kolejno do terenów niemieckich, brytyjskich i francuskich. Największy rozkwit miasta nastąpił w latach 60-tych XX wieku, kiedy to Togo odzyskało niepodległość. W stylu życia mieszkańców miasta i architekturze widoczna jest bogata historia i wpływy różnorodnych kultur. To one stworzyły unikalną atmosferę tego niewielkiego, lecz mocno kosmopolitycznego miasta. Po dotarciu do Lome przejazdu nadmorskim bulwarem. Krótki spacer centrum miasta, gdzie wciąż czuć kolonialną przeszłość. Następnie wybierzemy się na targ fetyszy, gdzie kupić można magiczne produkty, mikstury i talizmany. Jest to miejsce odwiedzane przez wyznawców lokalnych religii animistycznych, który zaopatrują się tu w przedmioty niezbędne do praktykowania swoich kultów. Na targu Akodessewa Fetish Market sprzedawanych jest też wiele amuletów, talizmanów Voodoo - w tym przynoszący szczęście i mający wielorakie zastosowanie gris-gris. Spacer po tym lokalnym bazarze, będzie doskonałą okazją do przyjrzenia się codzienności miasta i jego mieszkańców. Obejrzymy także miejscowe rękodzieło artystyczne, z piękna którego słynie cała Afryka Zachodnia. Wizyta na miejskiej plaży i czas wolny na krótki odpoczynek. Przejazd do hotelu w Lome. Czas wolny na odpoczynek. Nocleg w hotelu w Lome. 

Togoville Lome Benin Togo 2023

Dzień 14. TOGO - Lome 

Po śniadaniu dzień wolny na odpoczynek, zwiedzanie lub ostatnie zakupy. Następnie transfer na lotnisko zgodnie z godzinami lotów. Na lotnisku pożegnanie grupy w lokalnym pilotem przewodnikiem Poza Trasą Adventure w Beninie i Togo. Wylot do Warszawy.

Fetysze Benin Togo 2023

Dzień 15. 

Przylot do Warszawy. 

Uwaga - Program imprezy jest ramowy i dynamiczny. Kolejność zwiedzania oraz wymienione atrakcje mogą ulec drobnym korektom ze względów organizacyjnych, ze względu na specyfikę destynacji, lokalne uwarunkowania i panujące warunki atmosferyczne. 

 

TRASA WYCIECZKI:

CENA: 2800 EUR

+ bilety lotnicze ok. 6500 PLN

Cena obejmuje:

  • Bilety lotnicze Warszawa - Kotonu (Cotonou) - Lome - Warszawa  ok. 6500 PLN  *Koszt do rozliczenia wg ceny zakupu
  • Noclegi w hotelach klasy turystycznej w pokojach dwuosobowych, pokoje jednoosobowe za dodatkową opłatą
  • Śniadania
  • Transery i transport zgodnie z programem
  • Wszelkie dokumenty i permity na wjazdy do miejsc tam gdzie są wymagane
  • Opiekę polskiego pilota
  • Opiekę i usługi lokalnych pilotów i przewodników angielskojęzycznych
  • Bilety wstępu do miejsc i obiektów wymienionych w programie
  • Wszelkie opłaty lokalne wymagane na trasie
  • Miejscowy podatek turystyczny
  • Koszty organizacyjne w Polsce i na miejscu wyprawy
  • Ubezpieczenie KL/NW podróżne (Koszty leczenia: 500.000 PLN )
  • Składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny

Cena nie obejmuje:

  • Kosztów e-wiz (ok. 80 EUR - Benin / ok. 75 EUR - Togo)
  • Kosztów wyżywienia poza śniadaniami (około 15 USD za dobę / osoba)
  • Zwyczajowych napiwków (ok. 70 USD)
  • Innych atrakcji fakultatywnych i innych wydatków osobistych (Uwaga - Podczas Voodoo Festival Ouidah Wyjazd Benin Togo z Poza Trasą Adventure, odwiedzimy miejsca, gdzie kupić można lokalne wyroby artystyczne i tradycyjną sztukę afrykańską: fetysze, maski i inne tradycyjne przedmioty związane z lokalnymi wierzeniami).

*Grupa min. 6 osób

VOODOO FESTIVAL OUIDAH BENIN TOGO NA ZDJĘCIACH