fbpx

kontakt@pozatrasa.pl
+48 22 350 73 46

Voodoo Festival Ouidah wyjazd Benin Togo
06.01.2024
-
20.01.2024
15
dni
CENA:
2800 EUR + bilety lotnicze ok. 4500 PLN

VOODOO FESTIVAL OUIDAH BENIN TOGO

Voodoo Festival Ouidah wyjazd do Beninu Togo to spotkanie z kulturą voodoo. Kult voodoo kojarzony jest głównie z Karaibami i Brazylią, ale jego kolebką jest Afryka Zachodnia. Do Nowego Świata voodoo wudu, dotarło wraz z wywiezionymi tam afrykańskimi niewolnikami. Podczas naszej podróży przez Togo i Benin dotrzemy na uroczystości największego święta voodoo, które odbywają się corocznie w Ouidah - słynne Voodoo Festival Ouidah. Mają tu wówczas miejsce liczne barwne i żywiołowe ceremonie i obrzędy związane z kultem voodoo, który w Beninie od roku 1996 oficjalnie uznany jest za jedną z religii. W trakcie podróży przez Togo i Benin dotrzemy również do miast, miasteczek i niewielkich osad, poznamy bliżej codzienne życie mieszkańców. Oba kraje są terenami mocno zróżnicowanymi pod względem etnicznym i kulturowym oraz wyznaniowym. Na naszej trasie gościć będziemy między innymi u społeczności Tofinou, Cocoussi, Bariba, Somba, Kabye, Tem i Ewe. Podróżować będziemy również wzdłuż wybrzeża, które jest częścią tzw. Wybrzeża Niewolniczego. W okresie od XVI do XIX wieku tereny te były centrum handlu i wywozu niewolników do Ameryki. Zwiedzimy miejsca związane z tym niechlubnym okresem historii. Wędrować będziemy przez bujne lasy tropikalny, gdzie poznamy faunę i florę Afryki Zachodniej i dla ochłody wykąpiemy się przy wodospadzie o krystalicznie czystej wodzie. Program jest niezwykle bogaty i atrakcyjny - zapraszamy w podróż Voodoo Festival Ouidah wyjazd do Beninu Togo z Poza Trasą Adventure!

Autor programu Łukasz Odzimek. Copyright © Poza Trasą Adventure.

VOODOO FESTIVAL OUIDAH BENIN TOGO - PROGRAM PODRÓŻY:

Dzień 1. BENIN - Kotonu (Cotonou)

Wylot z Warszawy do Kotonu (Cotonou) w Beninie. Na lotnisku spotkanie grupy z pilotem Poza Trasą Adventure na trzy godziny przed wylotem. Przylot do Kotonu (Cotonou). Na lotnisku powitanie grupy przez lokalnego pilota i przewodnika Poza Trasą Adventure w Beninie i Togo. Transfer do hotelu i zakwaterowanie. Nocleg w hotelu. 

Benin Togo

Dzień 2. BENIN - Kotonu (Cotonou) / Ganvie - Jezioro Nokoue / społeczność Tofinou

Po śniadaniu podróż i rejs łodzią motorową do wioski Ganvie. Żyje tu społeczność Tofinou. Ganvie, która często zwana jest Wenecją Afryki, zbudowana została na palach na Jeziorze Nokoue. Jest to jedna z ostatnich ocalałych wiosek na palach, które zostały zbudowane w tej okolicy około 400 lat temu. Ludność z plemienia Tofinou budowała wioski na palach, aby uciec przez łowcami niewolników - wojownikami Fon, wywodzącymi się z Królestwa Dahomej. Łowcom niewolników z powodów religijnych nie wolno było podróżować drogą wodną. Dzięki takiej lokalizacji wiosek, Tofinou mogli czuć się bezpiecznie. Obecnie ludność Ganvie zajmuje się głównie rybołówstwem. Zwiedzimy wioskę i spotkamy się z jej mieszkańcami. Zobaczymy małe pirogi, na których handlarze sprzedają warzywa i owoce pochodzące z głębi lądu. Ganvie wpisana została na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Następnie, o ile czas pozwoli, wizyta na targu rzemiosła w Kotonu (Cotonou) oraz na Dantokpa Market (Tokpa), który jest największym plenerowym rynkiem w Afryce Zachodniej. Towary stąd wędrują do krajów leżących na północ od Beninu - Nigru i Burkina Faso. Nocleg w okolicy.

Dzień 3. BENIN - Grand Popo / Bouche du Roy / Seko

Po śniadaniu wyjazd w kierunku Grand Popo, słynącego z pięknych piaszczystych plaż, ogromnych fal i sielskiej atmosfery. Następnie wizyta w rezerwacie biosfery Bouche du Roy, położonym przy przy ujściu rzeki Mono. Wycieczka rejs łodzią wśród  licznych wysepek porośniętych lasami mangrowymi. Poznamy lokalną faunę i florę. Wizyta na wysepce, gdzie pozyskiwana jest sól. Popołudniu przeprawa łodzią przez rzekę i wizyta we wiosce Seko. Seko to na pierwszy rzut oka typowa afrykańska wioska - wąskie uliczki, plac targowy, centralnie usytuowane wielkie drzewo. Obejrzeć można tu jednak coś wyjątkowego i niesamowitego - Taniec Duchów Zangbeto - tradycyjnych strażników nocy voodoo. W Seko jest aż siedmiu Zangbeto a ich taniec prowadzony jest przez znanego i szanowanego lokalnego mistrza czarownika. Nocleg w okolicy. 

Togo Benin

Dzień 4. BENIN - Sé / Ouidah

Po śniadaniu wizyta w miejscowości Sé, która znana jest z tradycyjnych wyrobów ceramicznych. Wizyta w warsztatach, gdzie wytwarzane są gliniane naczynia. Dalsza podróż do Ouidah, miasta nazywanego kolebką VooDoo. Nocleg w hotelu w Ouidah.

Dzień 5. BENIN - Ouidah VOODOO FESTIVAL

Po śniadaniu uczestniczyć będziemy w uroczystościach Voodoo Festival Ouidah, odbywającego się corocznie w mieście Ouidah i jego okolicach. Podczas uroczystości mają miejsce liczne ceremonie i obrzędy związane z kultem voodoo, który w Beninie w roku 1996 oficjalnie uznany został za jedną z religii. Wiele osób, które nominalnie identyfikują się jako chrześcijanie lub muzułmanie praktykują również voodoo. Podczas żywiołowych i spektakularnych ceremonii obserwować będziemy kapłanki i kapłanów voodoo, tradycyjnych wodzów oraz rzesze wyznawców kultu. Podejrzymy w jaki sposób praktykowane są rytuały voodoo, podziwiać będziemy tańce i obrzędy, obserwować uczestników w tradycyjnych strojach. Dowiemy się też więcej o znaczeniu tych obrzędów. https://pozatrasa.pl/artykuly-z-podrozy/tajemnice-vodou/

Voodoo Festival wyjazd

Zwiedzimy również miasto Ouidah, które ma długą i bogatą historię. Ouidah było jednym z głównych miejsc, skąd odpływały statki z niewolnikami i dokąd wielu niewolników wróciło po wyzwoleniu. Znajduje się tu niemalże czterokilometrowa Droga Niewolników. Podążali nią schwytani niewolnicy i stanowiła ona ostatni etap trasy, tuż przed wejściem na pokład statku wiążącego ich do Ameryki. Obejrzymy również Bramę bez Powrotu, studnię, gdzie schwytani musieli zmywać swoje afrykańskie grzechy, Drzewo Zapomnienia, wybudowany przez Portugalczyków fort São João Batista oraz odrestaurowany Dom Brazylijski. W Ouidah zwanym kolebką voodoo zwiedzimy również miejsca związane z tym kultem, między innymi Świątynię Pytonów, gdzie żyją węże wykorzystywane w ceremoniach voodoo oraz Święty Las Kpassé. Podczas spaceru po Ouidah odnajdziemy też liczne rzeźby związane z voodoo oraz animistycznymi bóstwami i wierzeniami. Nocleg w hotelu w Ouidah.

Voodoo Festival wyjazd

Dzień 6. BENIN - Abomey / Bohicon / społeczność Cocoussi

Po śniadaniu wyjazd do miasta Abomey. Abomey zostało założone w połowie XVII wieku jako stolica Dahomeju - królestwa ludu Fon. Między XVII a końcem XVIII wieku królestwem władało kolejno dwunastu królów. Każdy z nich  budował swój pałac wewnątrz kompleksu otoczonego murami z gliny. Jednocześnie zachowywali oni podobieństwo w stylu architektury, organizacji przestrzeni i doborze materiałów. W pierwszej połowie XIX wieku Dahomej podbijał mniejsze sąsiednie państewka tego regionu, dzięki czemu zdobywał tysiące jeńców, których następnie sprzedawał jako niewolników. Wielu z tych podbojów, Dahomej dokonał przy pomocy niezwykle brutalnego żeńskiego oddziału złożonego z 12 tysięcy kobiet. W Abomey znajdują się ruiny pałaców królewskich, które wpisane zostały na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Dwa z nich zostały zrekonstruowane i obecnie pełnią rolę muzeów. Ściany pałacu są udekorowane reliefami - symbolami dawnych królów Dahomeju. Można zobaczyć tu także należące do dawnych królów trony, ołtarze, posągi, stroje i broń. Następnie wizyta w wiosce społeczności Cocoussi - czcicieli fetysza Cocou. Spotkanie z mieszkańcami, pokazy tańczących Cocoussi. Dalsza podróż do Bohicon, które w części zbudowane jest z podziemnych tuneli. Za czasów Królestwa Dahomej tunele stanowiły schronienie dla miejscowej ludności, która w ten sposób ukrywała się przed łowcami niewolników. Nocleg w okolicy. 

Dzień 7. BENIN - Dassa Zoume / Nikki / społeczność Bariba

Po śniadaniu podróż w okolice Dassa Zoume, położonego w środkowym Beninie. Gościć będziemy w wioskach położonych na zalesionych wzgórzach w okolicy Dassa, na których spotkać można Fa, czyli uzdrowicieli i wróżbiarzy. Poznamy bliżej życie i codzienne zajęcia mieszkańców. Odwiedzimy miejsca kultu voodoo. W okolicach Dassa znajduje się też grota, w której objawiła się Matka Boska. Wizyta przy świętej skale, gdzie miejscowa ludność ukrywała się przed łowcami niewolników. Kontynuacja podróży i wyjazd do miasta Nikki, które uważane jest za stolicę ludu Bariba. W mieście znajduje się również siedziba króla Bariba. Na terenach tych pod koniec XVIII wieku istniało Królestwo Bariba. W Nikki corocznie w listopadzie odbywa się Festival Gani, podczas którego obserwować można tradycyjne tańce plemienne i pokazy jeździeckie. Po dotarciu do Nikki, spacer podczas którego zwiedzimy najważniejsze punkty miasta. Spotkania ze społecznością Bariba. Nocleg w okolicy. 

Dzień 8. BENIN - Natitingou / Boukombe / społeczność Somba 

Rano wyjazd do miasta Natitingou. Miasto założone zostało przez społeczność Waama a obecnie zamieszkują je również między innymi ludy Fulani, Ditarami zwani inaczej Somba, Fon i Dendi. W mieście znajduje się ciekawe muzeum etnograficzne poświęcone mieszkańcom gór Atakora. Góry otaczające miasto mają istotne znaczenie dla lokalnych wyznawców religii animistycznych. Uważają oni, iż w górach zamieszkują duchy. Muzeum etnograficzne mieści się we francuskim domu kolonialnym zbudowanym w 1915 roku. Ekspozycja przybliża między innymi kulturę i tradycje ludu Somba (Ditaram). Ciekawe jest zwłaszcza tradycyjne budownictwo Somba - budują oni tzw. Tata Somba - okrągłe piętrowe chaty przypominające gliniane fortece. Następnie spacer po lokalnym targu. Targ to najczęściej najlepsze miejsce do poznania lokalnej społeczności i jej życia codziennego. Późnym popołudniem podróż do Boukombe. W tych okolicach położone są osady ludu Somba. Poznamy tu bliżej społeczność Somba, jej wierzenia, tradycje i oczywiście niezwykle ciekawą architekturę. Nocleg w okolicy. 

Tata Somba

Dzień 9. BENIN - Boukombe // TOGO - Niamtougou

Po śniadaniu wyjazd w kierunku granicy między Beninem a Togo. Przejazd szutrowymi drogami przez majestatyczne górzyste tereny. Przekroczenie granicy z Togo. Wizyta w mieście Niamtougou, gdzie poznamy bliżej codzienne życie typowego togijskiego miasta i jego mieszkańców. Odwiedzimy miejscowy ośrodek zdrowia. Czas wolny na odpoczynek. Nocleg w okolicy. 

Dzień 10. TOGO - Kara / Niamtougou / społeczność Kabye / Sokode / społeczność Tem

Po śniadaniu podróż do miasta Kara, stolicy regionu północnego, gdzie gościć będziemy między innymi w lokalnej jadłodajni miejskiej. Następnie podróż na tereny wzgórz Kouffe zamieszkałych przez społeczność Kabye. Gościć będziemy w tradycyjnej osadzie Kabye, gdzie przyjrzymy się jak wygląda codzienne życie Kabye. Obejrzymy tradycyjne budownictwo - okrągłe gliniane chaty zwane Soukala. Kabye zajmują się rolnictwem, produkcją narzędzi, zwłaszcza tych do użytku rolniczego, garncarstwem oraz kowalstwem. Co ciekawe tutejsi kowale nie używają w swojej pracy młotów kowalskich a jedynie ciężkich kamieni. Kabye produkują także piwo jaglane, którego chętni będą mogli spróbować. Kontynuacja podróży - wyjazd w kierunku południa Togo do miasta Sokode. W trakcie podróży mijać będziemy majestatyczne zalesione góry Akwapim. Po drodze zatrzymamy się na zdjęcia przy charakterystycznej formacji skalnej Aledjo Kadara. Po dotarciu do Sokode, spacer i krótkie zwiedzanie tego różnorodnego etnicznie miasta. Późne popołudnie i wieczór spędzimy w wiosce społeczności Tem, gdzie poznamy tradycje ludu słynącego z „Tańca Ognia”. Ceremonia Tańca Ognia rozpoczyna się po zmroku. Najpierw przygotowywane jest rytualne ognisko, czemu towarzyszy dźwięk bębnów wprowadzających w trans. Tancerze w trakcie tańca przemieszczają się po żarzącym się palenisku. Tańcząc przybliżają do swoich ciał a nawet ust płonące pochodnie i żarzące się drwa. Wszystko to nie powoduje u ich ani bólu, ani jakichkolwiek poparzeń czy urazów. Wśród tancerzy spotkać można także tzw. pożeraczy ognia, którzy bez najmniejszego problemu połykają płonący żar. Wieczór spędzimy przyglądając się rytualnym Tańcom z Ogniem (oczywiście o ile wódz wioski wyrazi na nie zgodę). To doświadczenie z pewnością na długo zapadnie nam w pamięć. Nocleg w okolicy. 

Togo Benin

Dzień 11. TOGO - Płaskowyż Danyi / Klasztor Dzobegan

Rano kontynuować będziemy podróż w kierunku południa Togo. W trakcie podróży mijać będziemy malowniczo położone wioski, otoczone bujną tropikalną przyrodą. Po drodze wizyta w benedyktyńskim klasztorze Dzobegan. Klasztor założyli mnisi pochodzący z Francji. Na terenach wokół klasztoru, wraz z okoliczną ludnością uprawiają oni doskonałą togijską kawę i owoce. Prowadzone są tu też szkolenia rolnicze dla miejscowych rolników. Nocleg w okolicy.

Dzień 12. TOGO - okolice Kpalime / społeczność Ewe / AKLALA Regionalne Centrum Rzemiosła / Kpalime

Po śniadaniu wycieczka wśród lasów tropikalnych w okolicach miasta Kpalime. Na trasie przepiękna bujna przyroda togijska, wodospady i piękne krajobrazy. Mijać będziemy niewielkie lokalne osady i wioski. Wraz z lokalnym przewodnikiem poznamy bogactwo fauny i flory. Szczególnie interesujące są endemiczne motyle i owady. Region ten znany jest z ogromnych plantacji ananasów i palm oraz uprawy i handlu kakao oraz kawą. Popołudniu wizyta w wiosce społeczności Ewe, zamieszkującego okolice południowego Togo i sąsiedniej Ghany. Następnie wizyta w Regionalnym Centrum Rzemiosła, wizyta w manufakturze AKLALA produkującej tkaniny metodą batiku. Wizyta w kooperatywie produkującej tradycyjną czekoladę CHOCO TOGO. Nocleg w hotelu w Kpalime. 

Dzień 13. TOGO - Kpalime / Lome / Agbodrafo / Togoville / Aneho / Glidji 

Po śniadaniu wyjazd do Lome. Następnie podróż wzdłuż wybrzeża Togo w kierunku wschodnim. Tereny te są częścią tzw. Wybrzeża Niewolniczego. W okresie od XVI do XIX wieku było to centrum handu i wywozu niewolników. Na trasie zwiedzimy miasto Agbodrafo położone w pobliżu Jeziora Togo. Obejrzymy tu między innymi Dom Niewolników (Woold Home) i inne ślady historii związanej z niewolnictwem. Kolejnym punktem na trasie będzie miasto Togoville, położone na północnym brzegu Jeziora Togo. Miasto jest znanym ośrodkiem praktykowania voodoo, znajduje się tu Święty Las. Następnie wizyta w miasteczkach Aneho i Glidji. Poznanie kultury i tradycji ludu Mina, który przybył w te okolice około czterysta lat temu z okolic El Mina - terenów współczesnej Ghany. Nocleg w okolicy.  

Togo Benin

Dzień 14. TOGO - Lome 

Po śniadaniu wyjazd do Lome - stolicy Togo. Miasto położone jest nad Zatoką Gwinejską tuż przy granicy z Ghaną. Założone zostało w XVIII wieku przez lud Ewe. W czasach kolonizacji Afryki Lome należało kolejno do terenów niemieckich, brytyjskich i francuskich. Największy rozkwit Lome nastąpił w latach 60-tych XX wieku, kiedy to Togo odzyskało niepodległość. W stylu życia mieszkańców miasta i architekturze widoczna jest bogata historia i wpływy różnorodnych kultur. To one stworzyły unikalną atmosferę tego niewielkiego, lecz mocno kosmopolitycznego miasta.

Przejazdu nadmorskim bulwarem. Krótki spacer centrum miasta, gdzie wciąż czuć kolonialną przeszłość. Następnie wybierzemy się na targ fetyszy, gdzie kupić można magiczne produkty, mikstury i talizmany. Jest to miejsce odwiedzane przez wyznawców lokalnych religii animistycznych, który zaopatrują się tu w przedmioty niezbędne do praktykowania swoich kultów. Na targu Akodessewa Fetish Market sprzedawanych jest też wiele amuletów, talizmanów Voodoo - w tym przynoszący szczęście i mający wielorakie zastosowanie gris-gris. Spacer po tym lokalnym bazarze, będzie doskonałą okazją do przyjrzenia się codzienności miasta i jego mieszkańców. Poznamy też miejscowe rękodzieło artystyczne, z piękna którego słynie cała Afryka Zachodnia. Wizyta na miejskiej plaży i czas wolny na krótki odpoczynek. Następnie transfer na lotnisko zgodnie z godzinami lotów. Na lotnisko pożegnanie grupy w lokalnym pilotem przewodnikiem Poza Trasą Adventure w Beninie i Togo. Wylot do Warszawy. 

Dzień 15. 

Przylot do Warszawy.

*UWAGA - Program imprezy jest ramowy i dynamiczny. Kolejność zwiedzania oraz wymienione atrakcje mogą ulec drobnym korektom ze względów organizacyjnych oraz ze względu na panujące warunki atmosferyczne. 

TRASA WYCIECZKI:

CENA: 2800 EUR

+ bilety lotnicze ok. 4500 PLN

Cena obejmuje:

 • Bilety lotnicze Warszawa - Kotonu (Cotonou) - Lome - Warszawa  ok. 4500 PLN  *Koszt do rozliczenia wg ceny zakupu
 • Noclegi w hotelach klasy turystycznej w pokojach dwuosobowych, pokoje jednoosobowe (za dodatkową opłatą)
 • Śniadania
 • Transery i transport zgodnie z programem
 • Wszelkie dokumenty i permity na wjazdy do miejsc tam gdzie są wymagane
 • Opiekę polskiego pilota
 • Opiekę i usługi lokalnych pilotów i przewodników angielskojęzycznych
 • Bilety wstępu do miejsc i obiektów wymienionych w programie
 • Wszelkie opłaty lokalne wymagane na trasie
 • Miejscowy podatek turystyczny
 • Koszty organizacyjne w Polsce i na miejscu wyprawy
 • Ubezpieczenie KL/NW podróżne (Koszty leczenia: 600.000 PLN )
 • Składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny
 • Relację fotograficzną z wyjazdu

Cena nie obejmuje:

 • Kosztów testów PCR (o ile wymagany)
 • Kosztów e-wiz (ok. 75 EUR - Togo / ok. 80 EUR - Benin)
 • Kosztów wyżywienia poza śniadaniami (około 15 USD za dobę / osoba)
 • Zwyczajowych napiwków (ok. 70 USD)
 • Innych atrakcji fakultatywnych i innych wydatków osobistych  (Zwiedzać będziemy miejsca, gdzie kupić można różnorodne wyroby artystyczne i tradycyjną sztukę afrykańską. Będzie można kupić tu m.in.: fetysze, maski i inne tradycyjne przedmioty związane z lokalnymi wierzeniami).

*Grupa min. 6 osób

VOODOO FESTIVAL OUIDAH BENIN TOGO NA ZDJĘCIACH