fbpx

kontakt@pozatrasa.pl
+48 22 350 73 46

Voodoo Festival Ouidah wyjazd Benin Togo
06.01.2023
-
21.01.2023
16
dni
CENA:
2690 EUR + bilety lotnicze ok. 3000 PLN

VOODOO FESTIVAL OUIDAH BENIN TOGO

Voodoo Festival Ouidah wyjazd do Beninu Togo to spotkanie z kulturą voodoo. Kult voodoo kojarzony jest głównie z Karaibami i Brazylią, ale jego kolebką jest Afryka Zachodnia. Do Nowego Świata voodoo wudu, dotarło wraz z wywiezionymi tam afrykańskimi niewolnikami. Podczas naszej podróży przez Togo i Benin dotrzemy na uroczystości największego święta voodoo, które odbywają się corocznie w Ouidah - słynne Voodoo Festival Ouidah. Mają tu wówczas miejsce liczne barwne i żywiołowe ceremonie i obrzędy związane z kultem voodoo, który w Beninie od roku 1996 oficjalnie uznany jest za jedną z religii. W trakcie podróży przez Togo i Benin dotrzemy również do miast, miasteczek i niewielkich osad, poznamy bliżej codzienne życie mieszkańców. Oba kraje są terenami mocno zróżnicowanymi pod względem etnicznym i kulturowym oraz wyznaniowym. Na naszej trasie gościć będziemy między innymi u społeczności Tofinou, Cocoussi, Bariba, Somba, Kabye, Tem i Ewe. Podróżować będziemy również wzdłuż wybrzeża, które jest częścią tzw. Wybrzeża Niewolniczego. W okresie od XVI do XIX wieku tereny te były centrum handlu i wywozu niewolników do Ameryki. Zwiedzimy miejsca związane z tym niechlubnym okresem historii. Wędrować będziemy przez bujne lasy tropikalny, gdzie poznamy faunę i florę Afryki Zachodniej i dla ochłody wykąpiemy się przy wodospadzie o krystalicznie czystej wodzie. Program jest niezwykle bogaty i atrakcyjny - zapraszamy w podróż Voodoo Festival Ouidah wyjazd do Beninu Togo z Poza Trasą Adventure!

Autor programu Łukasz Odzimek. Copyright © Poza Trasą Adventure.

VOODOO FESTIVAL OUIDAH BENIN TOGO - PROGRAM PODRÓŻY:

Dzień 1.

Wylot z Warszawy lub Berlina do Lome w Togo. Spotkanie grupy z pilotem Poza Trasą na trzy godziny przed wylotem. Przylot do Lome w godzinach wieczornych. Na lotnisku powitanie grupy przez lokalnego pilota i przewodnika Poza Trasą Adventure. Transfer do hotelu. Zakwaterowanie i nocleg w  Lome.

Benin Togo

Dzień 2. Togo - Lome / Agbodrafo / Togoville / Aneho / Glidji // Benin - Grand Popo

Po śniadaniu rozpoczniemy zwiedzanie Lome - stolicy Togo.  Miasto położone jest nad Zatoką Gwinejską tuż przy granicy z Ghaną. Założone zostało w XVIII wieku przez lud Ewe. W czasach kolonizacji Afryki Lome należało kolejno do terenów niemieckich, brytyjskich i francuskich. Największy rozkwit Lome nastąpił w latach 60-tych XX wieku, kiedy to Togo odzyskało niepodległość. W stylu życia mieszkańców miasta i architekturze widoczna jest bogata historia i wpływy różnorodnych kultur. To one stworzyły unikalną atmosferę tego niewielkiego, lecz mocno kosmopolitycznego miasta. Zwiedzanie Lome rozpoczniemy od przejazdu nadmorskim bulwarem. Krótki spacer centrum miasta, gdzie wciąż czuć kolonialną przeszłość. Następnie wybierzemy się na targ fetyszy, gdzie kupić można magiczne produkty, mikstury i talizmany. Jest to miejsce odwiedzane przez wyznawców lokalnych religii animistycznych, który zaopatrują się tu w przedmioty niezbędne do praktykowania swoich kultów. Na targu Akodessewa Fetish Market sprzedawanych jest też wiele amuletów, talizmanów Voodoo - w tym przynoszący szczęście i mający wielorakie zastosowanie gris-gris. Spacer po tym niesamowicie kolorowym bazarze, będzie doskonałą okazją do przyjrzenia się codzienności miasta i jego mieszkańców. Poznamy też miejscowe rękodzieło artystyczne, z piękna którego słynie cała Afryka Zachodnia.

Togo Benin

Następnie podróż wzdłuż wybrzeża Togo w kierunku wschodnim. Tereny te są częścią tzw. Wybrzeża Niewolniczego. W okresie od XVI do XIX wieku było to centrum handlu i wywozu niewolników. Na trasie zwiedzimy miasto Agbodrafo położone w pobliżu Jeziora Togo. Obejrzymy tu między innymi Dom Niewolników (Woold Home) i inne ślady historii związanej z niewolnictwem. Kolejnym punktem na trasie będzie miasto Togoville, położone na północnym brzegu Jeziora Togo. Miasto jest znanym ośrodkiem praktykowania voodoo, znajduje się tu Święty Las. Następnie wizyta w miasteczkach Aneho i Glidji. Poznanie kultury i tradycji ludu Mina, który przybył w te okolice około czterysta lat temu z okolic El Mina - terenów współczesnej Ghany. Późnym popołudniem lub wieczorem dojazd do Grand Popo, gdzie zatrzymamy się na nocleg. Grand Popo słynie z pięknych piaszczystych plaż, ogromnych fal i sielskiej atmosfery. Odpoczynek i relaks na plaży lub przy basenie. Nocleg w Grand Popo. 

Uwaga: Jeżeli tego dnia w okolicy będzie odbywał się tradycyjny pogrzeb, będziemy w nim uczestniczyć. Wspólnie z tańczącym konduktem pogrzebowym odprowadzimy ciało zmarłego na miejsce wiecznego spoczynku.

Dzień 3. Benin - Grand Popo / Bouche du Roy / Seko

Wizyta w rezerwacie biosfery Bouche du Roy, położonym przy przy ujściu rzeki Mono. Wycieczka rejs łodzią wśród  licznych wysepek porośniętych lasami mangrowymi. Poznamy lokalną faunę i florę. Wizyta na wysepce, gdzie pozyskiwana jest sól. Po południu przeprawa łodzią przez rzekę i wizyta we wiosce Seko po togijskiej stronie. Seko to na pierwszy rzut oka typowa afrykańska wioska - wąskie uliczki, plac targowy, centralnie usytuowane wielkie drzewo. Obejrzeć można tu jednak coś wyjątkowego i niesamowitego - taniec duchów Zangbeto - tradycyjnych strażników nocy voodoo. W Seko jest aż siedmiu Zangbeto a ich taniec prowadzony jest przez znanego i szanowanego lokalnego czarownika. Nocleg w okolicy. 

Togo Benin

Dzień 4. Benin - wioska rybacka / Sé / Ouidah

Rano wizyta w jednej ze szkół EDU Afryka (w pobliżu Auberge). Wizyta w niewielkiej osadzie rybackiej, gdzie miejscowi rybacy zaprezentują nam tradycyjne metody połowów. Następnie w pobliskiej wiosce poznamy metody przetwarzania ryb. Kolejnym punktem programu będzie wizyta w miejscowości Sé, która znana jest z wyrobów ceramicznych z gliny. Wizyta w warsztatach, gdzie wytwarzane są gliniane naczynia. Dalsza podróż do Ouidah, miasta nazywanego kolebką VooDoo - wudu. Nocleg w Ouidah.

Dzień 5. Benin - Ouidah VOODOO FESTIVAL Ouidah

Dziś uczestniczyć będziemy w uroczystościach Voodoo Festival Ouidah odbywającego się corocznie w mieście Ouidah i jego okolicach. Podczas uroczystości mają miejsce liczne ceremonie i obrzędy związane z kultem voodoo, który w Beninie w roku 1996 oficjalnie uznany został za jedną z religii. Wiele osób, które nominalnie identyfikują się jako chrześcijanie lub muzułmanie praktykują również voodoo. Podczas żywiołowych i spektakularnych ceremonii obserwować będziemy kapłanki i kapłanów voodoo, tradycyjnych wodzów oraz rzesze wyznawców kultu. Podejrzymy w jaki sposób praktykowane są rytuały voodoo, podziwiać będziemy tańce i obrzędy, obserwować uczestników w tradycyjnych strojach. Dowiemy się też więcej o znaczeniu tych obrzędów. Więcej o voodoo.

Voodoo Festival wyjazd

Zwiedzimy również miasto Ouidah, które ma długą i bogatą historię. Ouidah było jednym z głównych miejsc, skąd odpływały statki z niewolnikami i dokąd wielu niewolników wróciło po wyzwoleniu. Znajduje się tu niemalże czterokilometrowa Droga Niewolników. Podążali nią schwytani niewolnicy i stanowiła ona ostatni etap trasy, tuż przed wejściem na pokład statku wiążącego ich do Ameryki. Obejrzymy również Bramę bez Powrotu, studnię, gdzie schwytani musieli zmywać swoje afrykańskie grzechy, Drzewo Zapomnienia, wybudowany przez Portugalczyków fort São João Batista oraz odrestaurowany Dom Brazylijski. W Ouidah zwanym kolebką voodoo zwiedzimy również miejsca związane z tym kultem, między innymi Świątynię Pytonów, gdzie żyją węże wykorzystywane w ceremoniach voodoo oraz Święty Las Kpassé. Podczas spaceru po Ouidah odnajdziemy też liczne rzeźby związane z voodoo oraz animistycznymi bóstwami i wierzeniami. Nocleg w Ouidah lub przejazd do Kotonu i nocleg w Kotonu (Cotonou).

Voodoo Festival wyjazd

Dzień 6. Benin - Kotonu (Cotonou) / Ganvie - Jezioro Nokoue / lud Tofinou

Po śniadaniu podróż i rejs łodzią motorową do wioski Ganvie. Żyje tu społeczność Tofinou. Ganvie, która często zwana jest Wenecją Afryki, zbudowana została na palach na Jeziorze Nokoue. Jest to jedna z ostatnich ocalałych wiosek na palach, które zostały zbudowane w tej okolicy około 400 lat temu. Ludność z plemienia Tofinou budowała wioski na palach, aby uciec przez łowcami niewolników - wojownikami Fon, wywodzącymi się z Królestwa Dahomej. Łowcom niewolników z powodów religijnych nie wolno było podróżować drogą wodną. Dzięki takiej lokalizacji wiosek, Tofinou mogli czuć się bezpiecznie. Obecnie ludność Ganvie zajmuje się głównie rybołówstwem. Zwiedzimy wioskę i spotkamy się z jej mieszkańcami. Zobaczymy małe pirogi, na których handlarze sprzedają warzywa i owoce pochodzące z głębi lądu. Ganvie wpisana została na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Następnie wizyta na targu rzemiosła w Kotonu (Cotonou) oraz na Dantokpa Market (Tokpa), który jest największym plenerowym rynkiem w Afryce Zachodniej. Towary stąd wędrują do krajów leżących na północ od Beninu – Nigru i Burkina Faso. Nocleg w Kotonu (Cotonou). 

Dzień 7. Benin - Abomey / Bohicon / lud Cocoussi

Po śniadaniu wyjazd do miasta Abomey. Abomey zostało założone w połowie XVII wieku jako stolica Dahomeju - królestwa ludu Fon. Między XVII a końcem XVIII wieku królestwem władało kolejno dwunastu królów. Każdy z nich  budował swój pałac wewnątrz kompleksu otoczonego murami z gliny. Jednocześnie zachowywali oni podobieństwo w stylu architektury, organizacji przestrzeni i doborze materiałów. W pierwszej połowie XIX wieku Dahomej podbijał mniejsze sąsiednie państewka tego regionu, dzięki czemu zdobywał tysiące jeńców, których następnie sprzedawał jako niewolników. Wielu z tych podbojów, Dahomej dokonał przy pomocy niezwykle brutalnego żeńskiego oddziału złożonego z 12 tysięcy kobiet. W Abomey znajdują się ruiny pałaców królewskich, które wpisane zostały na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Dwa z nich zostały zrekonstruowane i obecnie pełnią rolę muzeów. Ściany pałacu są udekorowane reliefami - symbolami dawnych królów Dahomeju. Można zobaczyć tu także należące do dawnych królów trony, ołtarze, posągi, stroje i broń. Następnie wizyta w społeczności Cocoussi - czcicieli fetysza Cocou. Spotkanie z mieszkańcami, pokazy tańczących Cocoussi. Dalsza podróż do Bohicon, które w części zbudowane jest z podziemnych tuneli. Za czasów Królestwa Dahomej tunele stanowiły schronienie dla miejscowej ludności, która w ten sposób ukrywała się przed łowcami niewolników. Nocleg w Bohicon. 

Dzień 8. Benin - Dassa Zoume

Po śniadaniu podróż w okolice Dassa, położonego w środkowym Beninie. Gościć będziemy w wioskach położonych na zalesionych wzgórzach w okolicy Dassa, na których spotkać można fa, czyli uzdrowicieli i wróżbiarzy. Poznamy bliżej życie i codzienne zajęcia mieszkańców. Odwiedzimy miejsca kultu voodoo. W okolicach Dassa znajduje się też grota, w której objawiła się Matka Boska. Wizyta przy świętej skale, gdzie miejscowa ludność ukrywała się przed łowcami niewolników. Nocleg w Dassa Zoume. 

Dzień 9. Benin - Nikki / lud Bariba

Po śniadaniu wyjazd do miasta Nikki, które uważane jest za stolicę ludu Bariba. W mieście znajduje się również siedziba króla Bariba. Na terenach tych pod koniec XVIII wieku istniało Królestwo Bariba. W Nikki corocznie w listopadzie odbywa się Festival Gani, podczas którego obserwować można tradycyjne tańce plemienne i pokazy jeździeckie. Po dotarciu do Nikki, spacer podczas którego zwiedzimy najważniejsze punkty miasta. Spotkanie ze społecznością Bariba. Nocleg w Nikki. 

Dzień 10. Benin - Natitingou / Boukombe / lud Somba

Rano wyjazd do miasta Natitingou. Miasto założone zostało przez społeczność Waama a obecnie zamieszkują je również między innymi ludy Fulani, Ditarami zwani inaczej Somba, Fon i Dendi. W mieście znajduje się ciekawe muzeum etnograficzne poświęcone mieszkańcom gór Atakora. Góry otaczające miasto mają istotne znaczenie dla lokalnych wyznawców religii animistycznych. Uważają oni, iż w górach zamieszkują duchy. Muzeum etnograficzne mieści się we francuskim domu kolonialnym zbudowanym w 1915 roku. Ekspozycja przybliża między innymi kulturę i tradycje ludu Somba (Ditaram). Ciekawe jest zwłaszcza tradycyjne budownictwo Somba - budują oni tzw. Tata Somba - okrągłe piętrowe chaty przypominające gliniane fortece.

Tata Somba

Następnie spacer po lokalnym targu. Targ to najczęściej najlepsze miejsce do poznania lokalnej społeczności i jej życia codziennego. (Opcjonalnie wizyta w Kouande – osadzie oddalonej od Natitingou o 40 km). Późnym popołudniem podróż do Boukombe. W tych okolicach położone są osady ludu Somba. Poznamy tu bliżej społeczność Somba, jej wierzenia, tradycje i oczywiście niezwykle ciekawą architekturę. Noc spędzimy w tradycyjnej Tata Somba na wyższym poziomie - dachu, gdzie tradycyjnie znajdują się sypialnie domostw. Nocleg w Boukombe. 

Dzień 11. Benin // Togo - Kara / Niamtougou / lud Kabye

Po śniadaniu wyjazd w kierunku granicy między Beninem a Togo. Przejazd szutrowymi drogami przez majestatyczne górzyste tereny. Przekroczenie granicy z Togo. Wizyta w mieście Niamtougou, gdzie poznamy bliżej codzienne życie typowego togijskiego miasta i jego mieszkańców. Odwiedzimy miejscowy ośrodek zdrowia. Podróż do miasta Kara, stolicy regionu północnego, gdzie gościć będziemy w lokalnej jadłodajni miejskiej. Następnie podróż na tereny wzgórz Kouffe zamieszkałych przez społeczność Kabye. Po okolicy oprowadzi nas mieszkający tu od ponad 20 lat polski misjonarz Robert. Gościć będziemy w tradycyjnej osadzie Kabye, gdzie przyjrzymy się jak wygląda codzienne życie Kabye. Obejrzymy tradycyjne budownictwo - okrągłe gliniane chaty zwane Soukala. Kabye zajmują się rolnictwem, produkcją narzędzi, zwłaszcza tych do użytku rolniczego, garncarstwem oraz kowalstwem. Co ciekawe tutejsi kowale nie używają w swojej pracy młotów kowalskich a jedynie ciężkich kamieni. Kabye produkują także piwo jaglane, którego chętni będą mogli spróbować. Nocleg w okolicy. 

Togo Benin

Dzień 12. Togo - Sokode / lud Tem

Rano wyjazd w kierunku południa Togo do miasta Sokode. W trakcie podróży mijać będziemy majestatyczne zalesione góry Akwapim. Po drodze zatrzymamy się na zdjęcia przy charakterystycznej formacji skalnej Aledjo Kadara. Po dotarciu do Sokode, spacer i krótkie zwiedzanie tego różnorodnego etnicznie miasta. Późne popołudnie i wieczór spędzimy w wiosce społeczności Tem, gdzie poznamy tradycje ludu słynącego z „Tańca Ognia”. Ceremonia Tańca Ognia rozpoczyna się po zmroku. Najpierw przygotowywane jest rytualne ognisko, czemu towarzyszy dźwięk bębnów wprowadzających w trans. Tancerze w trakcie tańca przemieszczają się po żarzącym się palenisku. Tańcząc przybliżają do swoich ciał a nawet ust płonące pochodnie i żarzące się drwa. Wszystko to nie powoduje u ich ani bólu, ani jakichkolwiek poparzeń czy urazów. Wśród tancerzy spotkać można także tzw. pożeraczy ognia, którzy bez najmniejszego problemu połykają płonący żar. Wieczór spędzimy przyglądając się rytualnym Tańcom z Ogniem (oczywiście o ile wódz wioski wyrazi na nie zgodę). To doświadczenie z pewnością na długo zapadnie nam w pamięć. Nocleg w okolicy. 

Dzień 13. Todo - Płaskowyż Danyi - klasztor Dzobegan

Rano kontynuować będziemy podróż w kierunku południa Togo. W trakcie podróży mijać będziemy malowniczo położone wioski, otoczone bujną tropikalną przyrodą. Po drodze wizyta w benedyktyńskim klasztorze Dzobegan. Klasztor założyli mnisi pochodzący z Francji. Na terenach wokół klasztoru, wraz z okoliczną ludnością uprawiają oni doskonałą togijską kawę i owoce. Prowadzone są tu też szkolenia rolnicze dla miejscowych rolników. Nocleg w okolicy.

Dzień 14. Togo - wycieczka po okolicy Kpalime / lud Ewe / Wizyta w Regionalnym Centrum Rzemiosła

Poranna wycieczka wśród lasów tropikalnych w okolicach miasta Kpalime. Na trasie przepiękna bujna przyroda togijska, wodospady i piękne krajobrazy. Mijać będziemy niewielkie lokalne osady i wioski. Wraz z lokalnym przewodnikiem poznamy bogactwo fauny i flory. Szczególnie interesujące są endemiczne motyle i owady. Region ten znany jest z ogromnych plantacji ananasów i palm oraz uprawy i handlu kakao oraz kawą. Popołudniu wizyta w wiosce ludu Ewe, zamieszkującego okolice południowego Togo i sąsiedniej Ghany. Następnie wizyta w Regionalnym Centrum Rzemiosła, wizyta w manufakturze AKLALA  produkującej tkaniny metodą batiku, wizyta w kooperatywie produkującej tradycyjną czekoladę CHOCO TOGO.

Dzień 15. Togo - Lome 

Podróż do Lome. Transfer na lotnisko zgodnie z godzinami lotów. Wylot do Warszawy lub Berlina. 

Dzień 16. 

Przylot do Warszawy lub Berlina. 

TRASA WYCIECZKI:

CENA: 2690 EUR

+ bilety lotnicze ok. 3000 PLN

Cena obejmuje:

 • Bilety lotnicze Warszawa /Berlin - Lome - Warszawa / Berlin ok. PLN  *Koszt do rozliczenia wg ceny zakupu
 • Noclegi w hotelach klasy turystycznej (pokoje dwuosobowe lub na życzenie jednoosobowe za dodatkową opłatą) lub w wynajmowanych domach do dyspozycji grupy (np. Tata Somba)
 • Transery i transport zgodnie z programem
 • Wszelkie dokumenty i permity na wjazdy do miejsc tam gdzie są wymagane
 • Opiekę polskiego pilota
 • Opiekę i usługi lokalnych pilotów i przewodników angielskojęzycznych
 • Bilety wstępu do miejsc i obiektów wymienionych w programie
 • Wszelkie opłaty lokalne wymagane na trasie
 • Miejscowy podatek turystyczny
 • Koszty organizacyjne w Polsce i na miejscu wyprawy
 • Ubezpieczenie KL/NW podróżne (Koszty leczenia: 600.000 PLN )
 • Koszty polisy od rezygnacji w przypadku sytuacji nadzwyczajnej - (w przypadku Covid)
 • Składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny
 • Koszulkę firmową
 • Relację fotograficzną z wyjazdu

Cena nie obejmuje:

 • Kosztów testów PCR (wymagany na każdy wylot z PL oraz przy powrocie)
 • Kosztów wiz (ok. 30 EUR Togo, ok. 50 EUR Benin). Poza Trasą pomaga w załatwieniu wiz,  można również o nie aplikować samodzielnie
 • Kosztów wyżywienia (około 15 USD za dobę / osoba)
 • Zwyczajowych napiwków
 • Innych atrakcji fakultatywnych i innych wydatków osobistych  (Zwiedzać będziemy miejsca, gdzie kupić można różnorodne wyroby artystyczne i tradycyjną sztukę afrykańską. Będzie można kupić tu m.in.: fetysze, maski i inne tradycyjne przedmioty związane z lokalnymi wierzeniami).

*Grupa min. 6 osób

VOODOO FESTIVAL OUIDAH BENIN TOGO NA ZDJĘCIACH