kontakt@pozatrasa.pl
+48 22 350 73 46

Kalangala w Ugandzie

Kalangala w Ugandzie. Wyspy Sese na Jeziorze Wiktorii

Kalangala w Ugandzie to pełne uroku miasteczko położone na największej wyspie Archipelagu Bugali na Wyspach Sese. Wyspy Sese składają się z 84 wysp, a o mieście Kalangala w Ugandzie powiedzieć można, że to jedna z jej najlepiej strzeżonych „tajemnic” i miłych niespodzianek.

Do Kalangala dostać można się promem bezpośrednio z Entebbe, płynie on około trzech godzin lub promem z Bukakata, z zachodniej Ugandy. Podróż promem to wspaniała okazja do delektowania się przepięknymi widokami malowniczego Jeziora Wiktorii lub miłej pogawędki ze wspólnie podróżującymi, niezwykle otwartymi, ciekawy świata i naszych historii mieszkańcami Ugandy.

Kalangala w Ugandzie

Wyspa poszczycić może się ogromną różnorodnością krajobrazów, cudownymi piaszczystymi plażami, bujnymi lasami tropikalnymi oraz uroczymi wioskami rybackimi, gdzie poznać można autentyczne codzienne życie mieszkańców. W okolicy występuje niezliczona ilość różnorodnych gatunków ptaków, a ich przyjemny świergot budzi wyspę każdego ranka rozchodząc się po okolicy. Ale nie tyko poranki na wyspie są niezwykłe. Wieczorami, chwilę przed zmierzchem można oddać się rozmyślaniom obserwując słoneczny spektakl tuż nad taflą jeziora. Słychać śpiew egzotycznych ptaków i tajemnicze dźwięki lasu deszczowego, czuć błogi wietrzyk. Afrykańskie zachody słońca należą do najpiękniejszych na świecie i to najprawdopodobniej właśnie te magiczne obrazy utkwią nam już na zawsze w pamięci.

Kalangala w Ugandzie

Tropikalne lasy deszczowe na wyspach są niezwykle bujne i bogate w drzewa, egzotyczne kwiaty i rośliny. Podczas wędrówek przez tutejsze lasy zaobserwować można unikalną przyrodę. Lokalni przewodnicy prowadzą gości po najpiękniejszych ścieżkach spacerowych.

Na wyspie można również wybrać się z wizytą do lokalnej szkoły, gdzie gości witają uśmiechnięte dzieciaki a ich nauczyciele prezentują jak wygląda edukacja dzieci mówiących w dialekcie luganda. 

Kalangala w Ugandzie

Głównym zajęciem zarobkowym okolicznych mieszkańców jest rybołówstwo. Rybacy chętnie chwalą się okazami złowionymi w Jeziorze Wiktorii i ochoczo pozują do zdjęć. Część z dziennego połowu – najlepsze okazy okoni i tilapii, przeznaczone są na eksport. Społeczność trudni się również rolnictwem – uprawiane są tu głównie palmy olejowe, oraz zajmuje się hodowlą zwierząt. Jednym z tradycyjnych zajęć w tym rejonie jest także pozyskiwanie drewna do budowy łodzi oraz ich produkcja. Zainteresowani mogą oczywiście prześledzić cały proces,  posłuchać opowieści rzemieślników a następnie wybrać się na wycieczkę tradycyjną drewnianą łodzią po Jeziorze Wiktorii.

Kalangala w Ugandzie

Zdecydowanie warto wybrać się na Wyspy Sese i odwiedzić Kalangala w Ugandzie. Można tu odpocząć, spędzić urlop z dala od zgiełku miast, zrelaksować się i naładować baterie na dalszą przygodę podczas zwiedzania tego niezwykłego kraju. 

Szczegóły i program wyprawy do Ugandy i Rwandy znajdują się stronie wyprawyO Ugandzie i Rwandzie czytaj w naszych artykułach Uganda trekking Góry Ruwenzori,  Góry Ruwenzori – Uganda Afryka Wschodnia

Autor: Dorota Przyborkiewicz