kontakt@pozatrasa.pl
+48 22 350 73 46

Sao Nicolau - Wakacje na Wyspach Zielonego Przylądka 

Sao Nicolau – Wakacje na Wyspach Zielonego Przylądka 

Sao Nicolau to jedna z dziesięciu wysp archipelagu Wysp Zielonego Przylądka. Spokojna i wciąż mało znana wyspa z przepiękną przyrodą i typowo rolniczym obliczem, gdzie rozwija się modna w ostatnich latach agroturystyka. Dwie atrakcje na wyspie zakwalifikowane zostały do siedmiu cudów Wysp Zielonego Przylądka: Park Przyrody Monte Gordo i Plaża Carbeirinho.

Wyspa Sao Nicolau oferuje przepiękne atlantyckie krajobrazy i niezliczone malownicze trasy trekkingowe biegnące przez górzyste obszary. Zdecydowaną większość powierzchni Sao Nicolau zajmują właśnie góry. Wiele z tras prowadzi przez surowe, czasem wręcz czarne, wulkaniczne krajobrazy. Ciekawą propozycją wędrówki jest wejście na najwyższy szczyt Sao Nicolau – Monte Gordo o wysokości 1312 m n.p.m. oraz trekking przepiękną zieloną Doliną Fajã. 

Sao Nicolau - Wakacje na Wyspach Zielonego Przylądka 

Park Monte Gordo uważany jest za jeden z najbardziej oryginalnych obszarów Wysp Zielonego Przylądka i jedno z niewielu już miejsc, gdzie wciąż zobaczyć można jak wyglądała rodzima roślinność wysp sprzed powszechnej degradacji naturalnych obszarów, która niestety dotknęła znaczną część kraju. Znajdują się tu majestatyczne góry, lasy, strumienie, głębokie kaldery, unikatowe stożki lawowe, które potwierdzają pochodzenie wyspy. Spotkać można tu rownież wiele gatunków ptaków i endemicznych roślin. Dla osób poszukujących kontaktu z przepiękną przyrodą i lubiących przygody to wprost idealne miejsce na udane wakacje.

Sao Nicolau - Wakacje na Wyspach Zielonego Przylądka  

Bogactwo krajobrazowe łączące Ocean Atlantycki i tereny górskie przeplata się na Sao Nicolau z bogactwem historycznym i kulturowym. W miasteczku Ribeira Brava znajduje się okazały posąg urodzonego na wyspie Baltazara Lopes da Silva, który jest jednym z głównych filarów kobowerdeńskiej literatury. To autor między innymi słynnej powieści „Chiquinho”. Ważnym elementem tradycji i kultury kobowerdeńskiej jest muzyka. Wyspy Zielonego Przylądka są ojczyzną wielu wybitnych muzyków. To tu w klubach muzycznych rozwijali swoje talenty między innymi Paulino Vieira, Toy Vieira, Nish Wadada, Manu Soares, Nelson Freitas, Johnny Fonseca, Johnny Ramos i William Araújo. 

Urocze miasto Ribeira Brava założone zostało w 1731 roku. Można tu wyruszyć na przemiły spacer plątaniną wąskich, krętych, kolorowych uliczek, alejkami ze stromymi podjazdami, stromymi wzgórzami, parkami i ogrodami. W Ribeira Brava jest wiele zabytkowych domów, które prezentują dziedzictwo kolonialne i wyróżniają się oryginalną architekturą. Miasto w 2010 roku uznane zostało jako Dziedzictwo Narodowe Zielonego Przylądka. Wyspa Sao Nicolau ma również niestety ciemną stronę swojej historii. Na wyspie zobaczyć można ruiny pierwszego obozu koncentracyjnego na Wyspach Zielonego Przylądka. Jest to niezwykle ważny element historii tego kolonialnej kraju. 

Sao Nicolau - Wakacje na Wyspach Zielonego Przylądka 

Sao Nicolau to wyspa pełna uroku. Z pewnością jest wiele powodów aby wyruszyć na wyspę i odkryć zakątki tego przepięknego miejsca.

Szczegóły i programy podróży na Wyspy Zielonego Przylądka znajdują się stronie wyprawy 1 i stronie wyprawy 2. O Wyspach Zielonego Przylądka czytaj w naszych artykułach i postach: Cabo Verde Sao VicenteCabo Verde – Santo Antão

Autor: Dorota Przyborkiewicz