fbpx

kontakt@pozatrasa.pl
+48 22 350 73 46

UGANDA I RWANDA WYJAZD DO AFRYKI
12.07.2022-29.07.2022
05.09.2022-22.09.2022
15.11.2022-02.12.2022
18
dni
CENA:
2850 USD + bilety lotnicze 3200 PLN

UGANDA RWANDA wyjazd do AFRYKI

PERŁY CZARNEJ AFRYKI

Uganda Rwanda wyjazd do Afryki - zapraszamy na wyprawę z Poza Trasą Adventure! Uganda nazywana jest często Perłą Czarnej Afryki. Często mówi się o niej również, iż jest to Afryka w pigułce. To kraj niezwykle zróżnicowany geograficznie i arcyciekawy przyrodniczo. Przeważają tu wyżyny o łagodnych, zielonych pagórkach, które sąsiadują z Krainą Wielkich Jezior Afrykańskich. Na terenie Ugandy położone jest nie tylko największe jezioro Afryki - Jezioro Wiktorii ale również między innymi Jeziora Alberta, Edwarda oraz Jezioro Bunyonyi. Utworzono tu liczne parki narodowe, które chronią unikalne krajobrazowo i przyrodniczo tereny oraz zagrożone gatunki zwierząt. Każdego dnia podczas naszej podróży doświadczać będziemy kontaktu z bogactwem i niezwykłym pięknem ugandyjskich krajobrazów. Uganda przywita nas pięknem Jeziora Wiktorii i kolejno odsłaniać będzie przed nami swoje uroki. Ujrzymy piękno licznych i różnorodnych parków narodowych, niezwykłe wodospady, zamglone szczyty górskie, żyzne zielone pagórki, plantacje herbaty i kawy. Obserwować będziemy zjawiskowe afrykańskie wschody i zachody słońca, między innymi w malowniczych sceneriach wielkich jezior i ich niewielkich wysepek. W dziewiczych pierwotnych lasach deszczowych obserwować będziemy liczne gatunki żyjących tu zwierząt. Jednak największym i niepowtarzalnym przeżyciem będzie kontakt z gorylami górskimi w Parku Narodowym Bwindi. Poza różnorodnością przyrody Uganda to kraj zróżnicowany etnicznie i wyznaniowo. Bardzo często spotkać można tu osoby czytające Biblię, które o religii potrafią rozmawiać godzinami. Z pewnością o swoim kraju dużo opowiedzą nam przyjaźni, gościnni i serdeczni mieszkańcy, wśród których czuć będziemy się bezpiecznie i wyjątkowo.

Niewielka Rwanda to kraj tysiąca wzgórz i miliona uśmiechów. Z powodu swojego górzystego i pagórkowatego ukształtowania Rwanda często nazywana jest też Szwajcarią Afryki. Mimo tragicznej historii ostatnich lat, Rwanda jest jednym z najszybciej rozwijających się państw w Afryce i wzorem dla innych krajów regionu. Udało się tu zażegnać wojnę i otrząsnąć po olbrzymiej tragedii ludobójstwa w 1994 roku. Podczas naszej podróży, odwiedzimy stolicę kraju - Kigali i znajdujące się tu Muzeum Ofiar Ludobójstwa, które ukaże nam historię konfliktu między plemionami Tutsi i Hutu.

Podczas podróży Uganda i Rwanda odkryjemy magię Centralnej i Wschodniej Afryki. Wyprawa Uganda i Rwanda z całą pewnością będzie niepowtarzalna. Odwiedzimy dwa unikalne i oddalone od masowej turystyki kraje Afryki. Podczas naszej podróży Uganda i Rwanda mimo założonego planu, zawsze będziemy otwarci na to co przyniesie dzień. Dlatego na bieżąco wprowadzać będziemy drobne zmiany. Bo jak tu nie przyjąć zaproszenia od mieszkańców, którzy proponują nam wizytę na rodzinnych uroczystościach lub uczestnictwo w miejscowych świętach czy obrzędach. Dla nas to przecież przygoda, wyzwanie i niezapomniane chwile. W trakcie wyjazdu Uganda i Rwanda odwiedzimy wiele odległych obszarów. Będziemy nocować w miejscach, gdzie nie ma rozwiniętej infrastruktury turystycznej. Dopilnujemy jednak, aby podróż upłynęła bez jakichkolwiek problemów i była jak najbardziej komfortowa. Będziemy korzystać z dostępnych hoteli klasy turystycznej ale nocować będziemy również w przepięknej scenerii dzikiej przyrody na terenach parków narodowych. Pamiętajmy, że jesteśmy w prawdziwej Afryce i czeka nas prawdziwa przygoda! Zapraszamy na wyprawę szlakiem największych atrakcji przyrodniczych i kulturowych Uganda i Rwanda!

Autor programu Łukasz Odzimek. Copyright © Poza Trasą Adventure.

UGANDA RWANDA wyjazd do AFRYKI - PROGRAM PODRÓŻY:

Dzień 1.

Wylot z Warszawy lub Berlina do Ugandy. Przylot do Entebbe - Uganda. Entebbe jest malowniczo położonego nad brzegami Jeziora Wiktorii - największego jeziora w Afryce oraz największego tropikalnego jeziora świata. Entebbe to trzecie co do wielkości miasto Ugandy, znajduje się tu biuro i siedziba prezydenta Ugandy. Zanim państwo odzyskało niepodległość w 1962 roku, miasto było siedzibą rządu Protektoratu Ugandy. Nocleg w w Entebbe.

Dzień 2. UGANDA - KAMPALA

Po śniadaniu wyjazd do stolicy i największego miasta Ugandy - Kampali. Miasto znajduje się w południowej części kraju. Położone jest na rozległych wzgórzach, około 10 km na północ od Jeziora Wiktorii. Jest to duże, zatłoczone, kolorowe i gwarne ale jednocześnie atrakcyjne i bezpieczne afrykańskie miasto. Mieszają się tu kultury, języki i wyznania. Obejrzymy najważniejsze atrakcje Kampali. Zwiedzimy świątynię hinduską, która przypomina o mieszkających tu Hindusach, którzy w 1972 roku zmuszeni zostali przez dyktatora Idi Amina do opuszczenia Ugandy. Następnie pojedziemy na wzgórze z grobowcami Kasubi, gdzie pochowani zostali władcy królestwa Bugandy. Cztery groby królewskie znajdują się w tradycyjnym kolistym budynku wykonanym z drewna, słomy i trzciny przykrytym kopułą. Miejsce to związane jest z tradycyjnymi wierzeniami i religią mieszkańców. Grobowce wpisane zostały na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. W ciągu dnia lunch i chwila odpoczynku. Nocleg w Entebbe.

Dzień 3. UGANDA WYSPY SESE - WYSPA KALANGALA

Rejs po Jeziorze Wiktorii w kierunku archipelagu Wysp Sese. Archipelag składa się z 84 rajskich wysp porośniętych tropikalnymi lasami deszczowymi. Wyspy te stanowią doskonałe miejsce wypoczynku dla wielbicieli pięknej przyrody. Dotrzemy na jedną z wysp archipelagu - Kalangala. Zwiedzimy wyspę a następnie odpoczywać będziemy na złocistej piaszczystej plaży. Lunch i kolacja w lokalu z regionalną kuchnią. Nocleg w leśnym resorcie na wyspie.

Dzień 4. UGANDA WYSPA KALANGALA

Dziś kontynuujemy pobyt na wyspie Kalangala. Zwiedzania wyspy, spacery w lesie i na plantacjach kauczukowca. Popołudniu czas na aklimatyzację , odpoczynek i kąpiele w jeziorze.

Dzień 5. UGANDA ENTEBBE  /  MASSINDI

Po śniadaniu powrót porannym promem do Entebbe (około 4 godziny) a następnie podróż w kierunku miasta Massindi (przejazd około 6 godzin).

Dzień 6. UGANDA PARK NARODOWY MURCHISON FALLS

Wcześnie rano wyjazd w podróż do Parku Narodowego Murchison Falls, który jest największym parkiem narodowym Ugandy. Obszary parku znajdują się na terenie falistej i pagórkowatej równiny, która ciągnie się wzdłuż brzegów Nilu Wiktorii. Obszar ten pokryty jest roślinnością sawannową, buszem, mokradłami oraz lasem tropikalnym. W parku występują liczne gatunki zwierząt: słonie, żyrafy, bawoły, antylopy, lwy i lamparty. W pobliżu rzeki żyją krokodyle i nosorożce oraz liczne ptactwo wodne.

Po drodze przerwa na lunch i odpoczynek. Wjazd do parku narodowego i wycieczka do malowniczych kaskad wodospadu Murchison. Wodospad znajduje się w centralnej części parku. Wspinaczka na szczyt wodospadu skąd obserwować będziemy przepiękną okolicę i panoramę Nilu Wiktorii. W programie popołudniowe safari wodne do wodospadu Murchinson (około godziny 13). Podczas rejsu łodzią zobaczymy krokodyle, hipopotamy i nosorożce.

Nocleg w samym sercu parku narodowego na kempingu w pobliżu wodospadu Murchison.

Dzień 7. UGANDA PARK NARODOWY MURCHISON FALLS

Wczesnoporanne safari na terenie Parku Narodowego Murchison Falls. Czeka nas przeprawa przez Nil i kilkugodzinna wyprawa przez park. W przepięknej scenerii obserwować będziemy zwierzęta żyjące na obszarze parku: słonie, liczne gatunki antylop, żyrafy a przy odrobinie szczęścia także drapieżniki: lwy i lamparty. Powrót do Massindi.

Dzień 8. UGANDA FORT PORTAL I OKOLICE GÓR RUWENZORI

Wyjazd do miasta Fort Portal, miejscowości położonej w pobliżu Parku Narodowego Gór Ruwenzori. Odwiedzimy jeden z najciekawszych parków ogrodów botanicznych Ugandy. Mamy do wyboru wycieczkę edukacyjną z botaniki lub ornitologii. Nocleg w Fort Portal.

Dzień 9. UGANDA PARK NARODOWY GÓR RUWENZORI - GÓRY KSIĘŻYCOWE

Po wczesnym śniadaniu wyjazd na „community trekking” po pagórkach Narodowego Parku Ruwenzori, które często nazywane są Górami Księżycowymi (nazwy tej pierwszy raz użyto już w II w.) - łatwy trekking. Park ten obejmuje większą część łańcucha górskiego Ruwenzori. Przez większą część roku padają tu obfite deszcze i występują gęste mgły, które otaczają wierzchołki gór. Wokół masywu rozciągają się sawanny, lasy tropikalne, wodospady, jeziora i tereny bagniste. Okolica to prawdziwy raj dla miłośników przyrody i przepięknych widoków. Szczyty masywu to nagie skały i białe pole lodowca. Najwyższym szczytem jest Góra Stanleya (5109 m n.p.m.), trzecia pod względem wysokości góra w Afryce. Park Narodowy Ruwenzori wpisany został na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Nocleg w Fort Portal lub okolicy parku narodowego.

Dzień 10. UGANDA PLANTACJE KAWY OKOLIC KASESE

Po śniadaniu podróż do Kasese. Spotkanie z przyjaciółmi Poza Trasą na pięknie położonej plantacji kawy Ruwenzori. Lokalni farmerzy opowiedzą nam jak wygląda proces produkcji najlepszej kawy w Ugandzie. Po dotarciu na miejsce czas wolny i odpoczynek. Nocleg na plantacji kawy a wieczorem spotkanie z mieszkańcami i wspólna impreza.

Dzień 11. UGANDA BWINDI / OSADA PIGMEJÓW BATWA

Rano wyjazd w kierunku Parku Narodowego Bwindi. Podróż przez tereny Parku Narodowego Królowej Elżbiety. Krótki postój w punkcie widokowym. Podróż trwać będzie około 6 godzin. Po dotarciu do Bwindi kolacja i spacer po wiosce. Jeśli w tym dniu czas pozwoli, udamy się na wizytę do ugandyjskich Pigmejów - społeczności Batwa. Pigmeje Batwa to ludzie dżungli, są jedną z najbardziej zintegrowanych z naturą społeczności Afryki. Prowadzą częściowo koczowniczy tryb życia, zajmują się łowiectwem i zbieractwem. Żyją zgodnie z rytmem puszczy w małych, odrębnych społecznościach. Pigmeje zamieszkują różne rejony w Afryce Równikowej, między innymi - Kamerun, Republikę Środkowej Afryki, Kongo, Burundi, Ugandę i Gabon. Nie używają oni wspólnego języka, nie mają też świadomości wspólnej historii i nie wiedzą o istnieniu innych społeczności Pigmejów. Powrót do Bwindi. Kolacja i nocleg.

Dzień 12. UGANDA PARK NARODOWY BWINDI - NIEPRZENIKNIONY LAS BWINDI

Wcześnie rano wyruszymy na eksplorację Nieprzeniknionego Lasu Bwindi. Las Bwindi to  jeden z najstarszych w Afryce i  jeden z niewielu zachowanych pierwotnych dziewiczych górskich lasów deszczowych. Położony jest na styku lasów równinnych i górskich, znany jest z niezwykłej różnorodności flory. Park zamieszkują liczne ptaki i motyle oraz wiele zagrożonych gatunków zwierząt, m.in. goryle górskie. Obszar wpisany został na  Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Park Narodowy Bwindi to jedno z dwóch miejsc na świecie, gdzie występują skrajnie zagrożone wyginięciem, goryle górskie. Goryle padały ofiarą wycinki lasów, polowań dla trofeów, a w latach 80- i 90-tych w wyniku toczących się w okolicy wojen. W krytycznym momencie ich populacja wynosiła tylko niecałe 400 osobników. Obecnie dzięki ochronie gatunku, żyje ich już prawie 900.

Dla zainteresowanych fakultatywny trekking do miejsc, gdzie spotkać można goryle górskie (dodatkowo płatny - 730 USD  UWAGA: zmiana ceny od 2020 roku 700 USD + 30 USD opłaty pośrednika). Spotkanie z gorylami trwać będzie tylko około godziny, jednak jest to przeżycie niezapomniane i niepowtarzalne.

Dla osób nie uczestniczących w spotkaniu z gorylami zorganizowany zostanie w tym czasie spacer po wiosce i eksploracja terenu celem poznania ekosystemu. Następnie wyruszamy w kierunku Kabale. Przejazd przez tereny parku. Po drodze zatrzymamy się w najpiękniejszych punktach widokowych. Z naszym przewodnikiem dotrzemy do wyjątkowych miejsc rzadko odwiedzanych przez turystów. Popołudniu wyruszymy w kierunku Jeziora Bunyonyi.

Dzień 13. UGANDA JEZIORO BUNYONYI

Po śniadaniu rejs drewnianym canoe po Jeziorze Bunyoyi. Jezioro Bunyonyi w lokalnym języku oznacza „miejsce wielu małych ptaków”. Jest to niezwykle urokliwe i relaksacyjne miejsce. Otoczone wysokimi, zielnymi wzgórzami z porozrzucanymi na powierzchni 29 wysepkami tworzy wyjątkowo malowniczą scenerię. Podczas rejsu obserwować będziemy przyrodę a także życie mieszkańców, którzy żyją w małych wioskach rozsianych u brzegów jeziora.

Dzień 14. RWANDA - JEZIORO KIVU

Przejazd nad jezioro Kivu - do pięknie położonego rwandyjskiego miasta Gisenyi. Po drugiej stronie Zair i miasto Goma. Po drodze mijać będziemy wioski i małe miasteczka rwandyjskie i co jest w tym kraje wszechobecne – stale zmierzającymi dokądś mieszkańców Rwandy. Obserwować będziemy także kolorowe krajobrazy i bujną roślinność regionu. Po dotarciu na miejsce, krótka wycieczka po okolicy i odpoczynek nad jeziorem. Jezioro Kivu to zachwycające miejsce i wspaniałe widoki. Zwłaszcza wschody i zachody słońca odbywają się tu w niezwykłej scenerii. Jezioro skrywa pod swoją powierzchnią ciekawostkę. W jeziorze na pewnej głębokości gromadzi się metan. Wydobywa się on z czynnych podwodnych wulkanów. Jego stała obecność uniemożliwia rozwój wodnej fauny, żyją tu tylko niewielkie ryby. Istnieje ryzyko, że stężenie gazu i nagły wzrost ciśnienia może w pewnym momencie wysadzić jezioro w powietrze. Naukowcy przewidują jednak taką możliwość w dość dalekiej przyszłości. Nocleg w Gisenyi.

Dzień 15. RWANDA - JEZIORO KIVU

Poranna wycieczka łodzią po Jeziorze Kivu (około 3 - 4 godziny) a następnie niezwykle widowiskowe masaże w gorących źródłach jeziora – prawdziwa uczta dla ciała i ducha. Wyjazd do Parku Narodowego Nungwe. Nocleg w okolicy parku narodowego.

Dzień 16. RWANDA - PARK NARODOWY NYUNGWE

Zwiedzanie jednego z najciekawszych parków Rwandy - Park Narodowy Nyungwe. Udamy się na spacer, podczas którego obserwować będziemy stada szympansów (dodatkowo płatne – Chimpanzee walking 90 USD ). Popołudniu wyjazd w kierunku Kigali.

Dzień 17. RWANDA - KIGALI

Po śniadaniu rozpoczniemy zwiedzanie stolicy Rwandy - Kigali. Obejrzymy centrum miasta oraz hałaśliwy i kolorowy targ miejski, gdzie kupić będziemy mogli lokalne wyroby rzemieślnicze i pamiątki.

Złożymy też wizytę w Muzeum Ofiar Ludobójstwa, które przybliża historię i opowiada o masowym ludobójstwie do którego doszło w Rwandzie w 1994 r. Wskutek konfliktu między plemionami Tutsi i Hutu zginęło około miliona osób. Następnie przejazd do portu lotniczego Kanombe. Wylot do Europy późnym wieczorem.

Dzień 18. 

Przylot do Warszawy lub Berlina.

TRASA WYCIECZKI:

CENA: 2850 USD

+ bilety lotnicze 3200 PLN

Cena obejmuje:

 • Bilety lotnicze Warszawa / Berlin - Uganda / Rwanda - Warszawa / Berlin ok. 3200 PLN z Warszawy lub ok. 2300 PLN z Berlina  *Koszt do rozliczenia wg ceny zakupu
 • Noclegi w hotelach 3*, hotelach klasy turystycznej lub wynajmowanych domach (zazwyczaj w pokojach dwuosobowych lub jednoosobowych)
 • Transport autobusami, jeepami i wszelką możliwą komunikacją na trasie zgodnie z programem (na większości trasy wynajęty mini-van matatu)
 • Bilety wstępu do wszystkich parków narodowych na trasie podróży zgodnie z programem
 • Pozwolenia na trekkingi
 • Permity na wjazdy do miejsc, gdzie są one wymagane
 • Koszty organizacyjne w Polsce i na miejscu wyprawy
 • Opiekę polskiego pilota
 • Opiekę i usługi lokalnych angielskojęzycznych przewodników
 • Ubezpieczenie KL/NW podróżne (Koszty leczenia: 600.000 PLN )
 • Koszty polisy od rezygnacji w przypadku sytuacji nadzwyczajnej (w przypadku Covid)
 • Składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny
 • Koszulkę firmową
 • Relację fotograficzną z wyjazdu

Cena nie obejmuje:

 • Kosztów wizy do Ugandy i Rwandy (w sumie ok. 80 USD)
 • Kosztów wyżywienia (ok. 15 USD za dobę / osoba)
 • Fakultatywnego trekkingu z tropicielami goryli górskich w Parku Narodowym Bwindi -  700 USD + opłaty około 30 USD (chęć uczestnictwa należy zgłosić w dniu podpisywania umowy)
 • Fakultatywne atrakcje w Parku Nungwe – wskazane w programie w 16. dzień podróży
 • Zwyczajowych napiwków (ok. 60 USD)
 • Innych atrakcji fakultatywnych i innych wydatków osobistych

UGANDA RWANDA wyjazd do AFRYKI NA zdjęciach