kontakt@pozatrasa.pl
+48 22 350 73 46

UGANDA RWANDA WYJAZD
PERŁY CZARNEJ AFRYKI
23.06.2024-07.07.2024
29.07.2024-12.08.2024
05.09.2024-19.09.2024
11.01.2025-25.01.2025
15
dni
CENA:
4970 USD + bilety lotnicze ok. 4800 PLN

UGANDA RWANDA wyjazd PERŁY CZARNEJ AFRYKI

Uganda Rwanda wyjazd z Poza Trasą Adventure do Afryki Wschodniej. Uganda nazywana jest często Perłą Czarnej Afryki. Często mówi się o niej również, iż jest to Afryka w pigułce. To kraj niezwykle zróżnicowany geograficznie i arcyciekawy przyrodniczo. Przeważają tu wyżyny o łagodnych, zielonych pagórkach, które sąsiadują z Krainą Wielkich Jezior Afrykańskich. Na terenie Ugandy położone jest nie tylko największe jezioro Afryki - Jezioro Wiktorii ale również między innymi Jeziora Alberta, Edwarda oraz Jezioro Bunyonyi. Utworzono tu liczne parki narodowe, które chronią unikalne krajobrazowo i przyrodniczo tereny oraz zagrożone gatunki zwierząt. Każdego dnia podczas naszej podróży doświadczać będziemy kontaktu z bogactwem i niezwykłym pięknem ugandyjskich krajobrazów. Uganda przywita nas pięknem Jeziora Wiktorii i kolejno odsłaniać będzie przed nami swoje uroki. Ujrzymy piękno licznych i różnorodnych parków narodowych, niezwykłe wodospady, zamglone szczyty górskie, żyzne zielone pagórki, plantacje herbaty i kawy. Oglądać będziemy zjawiskowe afrykańskie wschody i zachody słońca, między innymi w malowniczych sceneriach wielkich jezior i ich niewielkich wysepek. W dziewiczych pierwotnych lasach deszczowych obserwować będziemy liczne gatunki żyjących tu zwierząt. Jednak największym i niepowtarzalnym przeżyciem będzie kontakt z gorylami górskimi w Parku Narodowym Bwindi oraz obserwacja szympansy w Parku Narodowym Kibale. Poza różnorodnością przyrody Uganda to kraj zróżnicowany etnicznie i wyznaniowo. Bardzo często spotkać można tu osoby czytające Biblię, które o religii potrafią rozmawiać godzinami. Z pewnością o swoim kraju dużo opowiedzą nam przyjaźni, gościnni i serdeczni mieszkańcy, wśród których czuć będziemy się bezpiecznie i wyjątkowo. Niewielka Rwanda to kraj tysiąca wzgórz i miliona uśmiechów. Z powodu swojego górzystego i pagórkowatego ukształtowania Rwanda często nazywana jest też Szwajcarią Afryki. Mimo tragicznej historii ostatnich lat, Rwanda jest jednym z najszybciej rozwijających się państw w Afryce i wzorem dla innych krajów regionu. Udało się tu zażegnać wojnę i otrząsnąć po olbrzymiej tragedii ludobójstwa w 1994 roku. Podczas naszej podróży, odwiedzimy stolicę kraju - Kigali i znajdujące się tu Muzeum Ofiar Ludobójstwa, które ukaże nam historię konfliktu między plemionami Tutsi i Hutu.

Podczas podróży Uganda Rwanda wyjazd z Poza Trasą Advenure odkryjemy magię Wschodniej Afryki. Wyprawa z całą pewnością będzie niepowtarzalna. Odwiedzimy dwa unikalne i oddalone od masowej turystyki kraje Afryki. Podczas naszej podróży Uganda Rwanda mimo założonego planu, zawsze będziemy otwarci na to co przyniesie dzień. Dlatego na bieżąco wprowadzać będziemy drobne zmiany. Bo jak tu nie przyjąć zaproszenia od mieszkańców, którzy proponują nam wizytę na rodzinnych uroczystościach lub uczestnictwo w miejscowych świętach czy obrzędach. Dla nas to przecież przygoda, wyzwanie i niezapomniane chwile. W trakcie wyjazdu Uganda Rwanda odwiedzimy wiele odległych obszarów. Dopilnujemy jednak, aby podróż upłynęła bez jakichkolwiek problemów i była jak najbardziej komfortowa. Będziemy korzystać z dostępnych komfortowych hoteli ale nocować będziemy również w lodgach położonych w przepięknej scenerii dzikiej przyrody na terenach parków narodowych.  Zapraszamy na wyprawę Uganda Rwanda wyjazd z Poza Trasą Adventure, szlakiem jednych z największych atrakcji przyrodniczych i kulturowych Afryki!

Autor programu Łukasz Odzimek. Copyright © Poza Trasą Adventure.

UGANDA RWANDA wyjazd - PROGRAM PODRÓŻY:

Dzień 1. 

Wylot z Warszawy do Entebbe. Na lotnisku spotkanie grupy z pilotem Poza Trasą Adventure trzy godziny przed wylotem.

Dzień 2. UGANDA - Entebbe / Koja / Kampala

Przylot do Entebbe w godzinach nocnych. Na lotnisku spotkanie grupy z angielskojęzycznym pilotem / przewodnikiem Poza Trasą Adventure w Ugandzie i Rwandzie. Transfer do hotelu w Entebbe i zakwaterowanie. Czas wolny na odpoczynek po podróży w hotelu w Entebbe. Następnie wyjazd do Koja, gdzie znajduje się polski cmentarz z czasów II wojny światowej. Następnie przejazd do Kampali - stolicy i największego miasta Ugandy. Miasto położone jest na rozległych wzgórzach, na północ od Jeziora Wiktorii. Jest to duże, zatłoczone, kolorowe i gwarne ale jednocześnie atrakcyjne i bezpieczne afrykańskie miasto. Mieszają się tu kultury, języki i wyznania. Spacer po najciekawszych zakątkach Kampali. Zakwaterowanie w hotelu. Czas wolny na odpoczynek. Nocleg w hotelu w Kampala. W cenie śniadanie i kolacja. 

Uganda Rwanda wyjazd

Dzień 3. UGANDA - Kampala / Rezerwat Nosorożców Ziwa / Park Narodowy Murchison Falls

Po wczesnym śniadaniu wyjazd w kierunku Parku Narodowego Murchison Falls. Na trasie zatrzymamy się na terenach Rezerwatu Nosorożców Ziwa. Misją rezerwatu jest ochrona zagrożonego wyginięciem nosorożca białego południowego. Obserwacja zwierząt w ich naturalnym środowisku. Kontynuacja podróży do Parku Narodowego Murchison Falls, który jest największym i najsłynniejszym parkiem narodowym Ugandy. Obszary parku położone są na terenach falistej i pagórkowatej równiny ciągnącej się wzdłuż brzegów Nilu Wiktorii. Teren pokryty jest roślinnością sawannową, buszem, mokradłami oraz lasem tropikalnym. Na terenie parku występują liczne gatunki zwierząt: żyrafy, słonie, lwy, lamparty, bawoły, antylopy. W pobliżu rzeki żyją krokodyle i nosorożce oraz liczne ptactwo wodne. Po dotarciu na miejsce zakwaterowanie w lodge. Czas wolny na odpoczynek. Nocleg w lodge. W cenie śniadanie i kolacja. 

Wycieczka do Ugandy

Dzień 4. UGANDA - Park Narodowy Murchison Falls 

Po wczesnym śniadaniu rozpoczniemy safari i eksplorację terenów Parku Narodowego Murchison Falls. W przepięknej scenerii obserwować będziemy zwierzęta żyjące na obszarze parku: słonie, liczne gatunki antylop, żyrafy a przy odrobinie szczęścia także drapieżniki jak lwy i lamparty. W okolicach południa przerwa na odpoczynek. Następnie popołudniowe safari wodne do wodospadu Murchison. Podczas rejsu łodzią obserwacja krokodyli, hipopotamów i nosorożców oraz występujących tu licznych gatunków ptaków. Wycieczka na szczyt Wodospadu Murchison, skąd roztacza się przepiękny widok na okolicę i Nil Wiktorii. Powrót do lodge. Czas wolny na odpoczynek. Nocleg w lodge. W cenie śniadanie i kolacja. 

Uganda Rwanda wyjazd

Dzień 5. UGANDA - Park Narodowy Murchison Falls / Nyabyeya (Masindi) / Kibale - Park Narodowy Kibale

Po śniadaniu wyjazd w kierunku Parku Narodowego Kibale. Na trasie zatrzymamy się miejscowości Nyabyeya w pobliżu Masindi, gdzie znajduje się dawny polski kościół oraz cmentarz polskich uchodźców z okresu II wojny światowej. Następnie kontynuacja podróży do Kibale. Na trasie obserwować będziemy krajobrazy Ugandy. Krótkie postoje na zdjęcia w najpiękniejszych punktach trasy. Po dotarciu na miejsce zakwaterowanie w lodge. Czas wolny na odpoczynek. Nocleg w lodge w Kibale. W cenie śniadanie i kolacja.

Dzień 6. UGANDA - Park Narodowy Kibale - Tropienie szympansy / okolice Parku Narodowego Królowej Elżbiety / Gorące Źródła Kiwa

Po wczesnym śniadaniu eksplorować będziemy tereny Parku Narodowego Kibale. Park ten jest wręcz unikatowym na skale światową obszarem występowania kilku ekosystemów - otwartych przestrzeni sawanny i porośniętych gęstą roślinnością lasów deszczowych, zarówno nizinnych, jak i górskich. Wraz z położonym w pobliżu Parkiem Narodowym Królowej Elżbiety (Queen Elizabeth National Park), tworzy on rodzaj korytarza dla dzikich zwierząt, o długości około 180 km. Park Narodowy Kibale słynie między innymi z zamieszkujących go trzynastu gatunków naczelnych, w tym najbliższych nam genetycznie – szympansy. Po dopełnieniu formalności rozpoczniemy trekking z tropicielami szympansy. W trakcie trekkingu oprócz szympansy mamy szansę spotkać także inne naczelne, jak mangaby szare, pawiany oliwkowe, gerezy czarne, rude i białe, złote małpy oraz inne gatunki zwierząt. Po trekkingu w Parku Narodowym Kibale podróż w kierunku Parku Narodowego Królowej Elżbiety. Po dotarciu na miejsce zakwaterowanie w lodge, położonej w pobliżu Parku Narodowego Królowej Elżbiety. Czas na krótki odpoczynek. Następnie wizyta przy gorących źródłach Kiwa. Czas wolny na kąpiel, odpoczynek i relaks. Powrót do lodge. Czas wolny na odpoczynek. Nocleg w lodge w pobliżu Parku Narodowego Królowej Elżbiety. W cenie śniadanie i kolacja.

Dzień 7. UGANDA - okolice Parku Narodowego Królowej Elżbiety / Plantacja Kawy Ruwenzori /wizyta w lokalnej szkole 

Po śniadaniu wizyta na plantacji kawy Ruwenzori u zaprzyjaźnionych z Poza Trasą Adventure plantatorów, uprawiających jedną z najlepszych kaw świata. Lokalni farmerzy opowiedzą nam jak wyglądają kolejne procesy produkcji tego wyjątkowo cenionego i popularnego napoju. Następnie wizyta w lokalnej szkole i domu opieki dla dzieci, prowadzonym przez Masikę Calvin. Spotkanie i zabawa z dziećmi oraz rozmowa z ich opiekunami. Powrót do lodge. Czas wolny na odpoczynek. Nocleg w lodge w pobliżu Parku Narodowego Królowej Elżbiety. W cenie śniadanie i kolacja.

Wycieczka do Ugandy

Dzień 8. UGANDA - Park Narodowy Królowej Elżbiety / Kanał Kazinga (Kazinga Channel)

Po wczesnym śniadaniu rozpoczniemy safari w Parku Narodowego Królowej Elżbiety. Swoją nazwę park zawdzięcza wizycie brytyjskiej królowej Elżbiety w 1954 roku. To drugi pod względem wielkości park narodowy w Ugandzie. Położony jest on u podnóża malowniczego pasma górskiego Ruwenzori, w pobliżu Jeziora Jerzego i Jeziora Edwarda. Teren parku pokryty jest rozległymi sawannami i stanowi niezwykle zróżnicowany ekosystem, który zamieszkują przedstawiciele Wielkiej Piątki Afryki, ssaki naczelne, mnóstwo innych zwierząt oraz ponad 600 gatunków ptaków.

Uganda Rwanda wycieczka

W ciągu dnia czas na krótki odpoczynek. Popołudniu wycieczka - wodne safari po Kanale Kazinga (Kazinga Channel), łączącym Jeziora Jerzego z Jeziorem Edwarda. Kazinga to około 32-kilometrowy naturalny kanał przyciągający różnorodne gatunki zwierząt i ptaków. To także jedno z największych na świecie skupisk hipopotamów, słoni i krokodyli nilowych. Następnie przejazd do lodge. Czas wolny na odpoczynek. Nocleg w lodge w okolicach. W cenie śniadanie i kolacja.

Uganda Rwanda wyjazd

Dzień 9. UGANDA - okolice Parku Narodowego Królowej Elżbiety / Bwindi - Park Narodowy Bwindi Nieprzenikniony Las Bwindi / Pigmeje Batwa 

Po śniadaniu wyjazd w kierunku Parku Narodowego Bwindi. W trakcie podróży przepiękne krajobrazy Ugandy. Kilkukrotnie zatrzymamy się na zdjęcia w najpiękniejszych okolicach trasy. Po dotarciu na miejsce zakwaterowanie w lodge. Czas wolny na krótki odpoczynek. Popołudniu wizyta u ugandyjskich Pigmejów - spotkanie ze społecznością Batwa. Batwa to ludzie dżungli, którzy nadal prowadzą częściowo koczowniczy tryb życia. Batwa zajmują się zbieractwem i łowiectwem. Żyją zgodnie z rytmem puszczy w niewielkich społecznościach. Spotkanie z Pigmejami Batwa, w trakcie którego poznamy bliżej ich codzienne życie, zwyczaje i tradycje. Pigmeje to najbardziej zintegrowana z naturą społeczność Afryki. Zamieszkują oni różne obszary w Afryce Równikowej, między innymi - Ugandę, Kamerun, Republikę Środkowoafrykańską, Kongo, Burundi i Gabon. Nie używają oni wspólnego języka, nie mają też świadomości wspólnej historii i nie wiedzą o istnieniu innych społeczności Pigmejów. Powrót do lodge. Czas wolny na odpoczynek. Nocleg w lodge. W cenie śniadanie i kolacja. 

Dzień 10. UGANDA - Park Narodowy Bwindi - Nieprzenikniony Las Bwindi - Tropienie Goryli Górskich 

Po wczesnym śniadaniu wyruszymy na eksplorację Parku Narodowego Bwindi - Nieprzeniknionego Lasu Bwindi. Las Bwindi to jeden z najstarszych w Afryce i jeden z niewielu zachowanych pierwotnych dziewiczych górskich lasów deszczowych. Bwindi położony jest na styku lasów równinnych i górskich i znany jest z niezwykłej różnorodności flory i fauny. Obszar Parku Narodowego Bwindi wpisany jest na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Park zamieszkują liczne gatunki ptaków i motyli oraz wiele zagrożonych gatunków zwierząt. Las Bwindi to także jedno z dwóch miejsc na świecie, gdzie występują goryle górskie, skrajnie zagrożone wyginięciem. Goryle przez wiele lat padały ofiarą polowań dla trofeów i wycinki lasów a w latach 80-tych i 90-tych w wyniku toczących się w okolicy wojen. W krytycznym momencie populacja goryli górskich wynosiła zaledwie około 400 osobników. Obecnie dzięki ochronie gatunku, ich liczebność znacznie wzrosła. Na miejscu spotkanie informacyjne z lokalnym przewodnikiem, który wprowadzi nas w tajniki życia tych niesamowitych zwierząt oraz zasady pozwalające zachować bezpieczeństwo obu stronom. Poznamy też bliżej pracę strażników, których zadaniem jest ochrona goryli zagrożonych kłusownictwem oraz porwaniami na prywatne zlecenia lub do nielegalnych ogrodów zoologicznych. Po dopełnieniu formalności rozpoczniemy trekking z tropicielami goryli górskich. Podczas trekkingu zalecane wygodne pełne buty z podeszwą antypoślizgową i peleryna przeciwdeszczowa, gdyż w parku często występuje mżawka, duża wilgotność i jest ślisko. Po trekkingu powrót do lodge. Czas wolny na odpoczynek. Nocleg w lodge. W cenie śniadanie i kolacja. 

wycieczka do Ugandy

Dzień 11. UGANDA - Bwindi / Jezioro Bunyonyi

Po śniadaniu wyjazd w okolice Jeziora Bunyonyi. Po dotarciu na miejsce zakwaterowanie w hotelu lub lodge. Jezioro Bunyonyi w lokalnym języku oznacza - miejsce występowania wielu małych ptaków. Jest to niezwykle urokliwa i spokojna okolica. Jezioro Bunyonyi położone jest w wyjątkowo malowniczej scenerii - otoczone jest wysokimi zielnymi wzgórzami a na jego powierzchni porozrzucane są liczne wysepki. Czas wolny na odpoczynek i relaks oraz wycieczka łodzią po Jeziorze Bunyonyi. Powrót do hotelu lub lodge i nocleg. W cenie śniadanie i kolacja. 

Dzień 12. UGANDA - Jezioro Bunyonyi // RWANDA - Ruhengeri

Po śniadaniu wyjazd w kierunku granicy z Rwandą. Na trasie zatrzymamy się w punkcie widokowym, skąd obserwować można przepiękną panoramę rozległego Jeziora Bunyonyi. Dalsza podróż w kierunku Rwandy. Po przekroczeniu granicy przejazd do Ruhengeri, trzeciego pod względem liczby mieszkańców miasta Rwandy. Zakwaterowanie w hotelu. Czas wolny na odpoczynek. Nocleg w hotelu w Ruhengeri. W cenie śniadanie i kolacja. 

Uganda Rwanda wyjazd

Dzień 13. RWANDA - Ruhengeri / Park Narodowy Wulkanów (Volcanoes National Park) / Dian Fossey Museum - The Karisoke Research Center / Kigali

Po wczesnym śniadaniu rozpoczniemy eksplorację terenów Parku Narodowego Wulkanów. Park położony jest w północnej Rwandzie w pobliżu granicy z Demokratyczną Republiką Konga. Jego obszar obejmuje pięć z ośmiu stożków wulkanicznych należących do pasma górskiego Wirunga. Wirunga i Park Narodowy Wulkanów słynie przede wszystkim z żyjących tu zagrożonych wyginięciem goryli górskich. Skarbem Parku Narodowego Wulkanów jest również mało znana endemiczna złota małpa, kolejny zagrożony gatunek naczelnych w Afryce. Trekking z tropicielami w poszukiwaniu złotych małp. Następnie wizyta w Muzeum Dian Fossey (Dian Fossey Museum - The Karisoke Research Center). Ta amerykańska zoolog podjęła wieloletnią pracę badawczą nad skrajnie zagrożonymi wyginięciem gorylami górskimi. Początkowo pracowała w lasach Kongo a następnie Rwandy. Toczyła także bezpardonową walkę z kłusownikami o przetrwanie tych zwierząt. W 1985 Fossey została zamordowana i znaleziona martwa w swoim górskim domu w prowincji Ruhengeri. Pamiętniki Fossey, Goryle we mgle (Gorillas in the Mist), stały się kanwą dla filmu o tym samym tytule. Po zwiedzaniu muzeum podróż do Kigali. Po dodarciu na miejsce zakwaterowanie w hotelu. Czas wolny na odpoczynek. Nocleg w hotelu w Kigali. W cenie śniadanie i kolacja.

Ruwenzori Trekking Uganda

Dzień 14. RWANDA - Kigali

Po śniadaniu rozpoczniemy zwiedzanie Kigali. Kigali to największe miasto i stolica Rwandy oraz ponoć najczystsze miasto Afryki. Miasto położone jest malowniczo wśród wzgórz. Wizyta przy Pomniku Ludobójstwa w Kigali. Zwiedzimy Muzeum Ofiar Ludobójstwa, które przybliża historię i opowiada o masowym ludobójstwie do którego doszło w Rwandzie w 1994 roku. Wskutek konfliktu między plemionami Tutsi i Hutu zginęło wówczas około miliona ludzi. Spacer po Kigali. Wizyta na lokalnym targu z tradycyjnymi wyrobami. Spacer po targu i zakupy. Powrót do hotelu. Czas wolny na odpoczynek przed podróżą powrotną. Następnie transfer na lotnisko zgodnie z godzinami lotów. Na lotnisku pożegnanie grupy z angielskojęzycznym pilotem / przewodnikiem Poza Trasą Adventure w Ugandzie i Rwandzie. W cenie śniadanie i kolacja.

Dzień 15. RWANDA - Kigali

Wylot z Kigali do Warszawy. Przylot do Warszawy.

Uwaga - Program jest ramowy. Kolejność zwiedzania może ulec zmianie ze względów organizacyjnych oraz ze względu na lokalne uwarunkowania i panujące warunki atmosferyczne.

TRASA WYCIECZKI:

CENA: 4970USD

+ bilety lotnicze ok. 4800 PLN

Cena obejmuje:

 • Bilety lotnicze Warszawa - Entebbe - Kigali - Warszawa ok. 4800 PLN  *Koszt do rozliczenia wg ceny zakupu
 • Noclegi w hotelach 3* (lokalna standaryzacja), hotelach klasy turystycznej w pokojach dwuosobowych oraz w lodgach na terenach lub w pobliżu parków narodowych (pokoje jednoosobowe dodatkowo płatne ok. 350 USD)
 • Śniadania i kolacje
 • Transfery i transport prywatnym mini-busem zgodnie z programem
 • Bilety wstępu do wszystkich parków narodowych na trasie podróży zgodnie z programem
 • Trekking z tropicielami goryli górskich w Parku Narodowym Bwindi
 • Trekking z tropicielami szympansy w Parku Narodowym Kibali
 • Safari w parkach narodowych zgodnie z programem
 • Pozwolenia na trekkingi
 • Permity na wjazdy do miejsc, gdzie są one wymagane
 • Koszty organizacyjne w Polsce i na miejscu wyprawy
 • Opiekę polskiego pilota
 • Opiekę i usługi lokalnych angielskojęzycznych przewodników
 • Ubezpieczenie KL/NW podróżne (Koszty leczenia: 500.000 PLN )
 • Składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny

Cena nie obejmuje:

 • Kosztów wizy do Ugandy i Rwandy (ok. 100 USD)
 • Napojów do posiłków
 • Zwyczajowych napiwków (ok. 70 USD)
 • Innych atrakcji fakultatywnych i innych wydatków osobistych

*Grupa min. 8 osób

UGANDA RWANDA wyjazd NA zdjęciach