fbpx

kontakt@pozatrasa.pl
+48 22 350 73 46

UGANDA RWANDA WYJAZD POZA TRASĄ
PERŁY CZARNEJ AFRYKI
29.07.2023-13.08.2023
potwierdzony
05.09.2023-19.09.2023
13.01.2024-28.01.2024
11.02.2024-26.02.2024
potwierdzony
15
dni
CENA:
4670 USD + bilety lotnicze ok. 5200 PLN

UGANDA RWANDA wyjazd PERŁY CZARNEJ AFRYKI

Uganda Rwanda wyjazd z Poza Trasą Adventure do Afryki Wschodniej. Uganda nazywana jest często Perłą Czarnej Afryki. Często mówi się o niej również, iż jest to Afryka w pigułce. To kraj niezwykle zróżnicowany geograficznie i arcyciekawy przyrodniczo. Przeważają tu wyżyny o łagodnych, zielonych pagórkach, które sąsiadują z Krainą Wielkich Jezior Afrykańskich. Na terenie Ugandy położone jest nie tylko największe jezioro Afryki - Jezioro Wiktorii ale również między innymi Jeziora Alberta, Edwarda oraz Jezioro Bunyonyi. Utworzono tu liczne parki narodowe, które chronią unikalne krajobrazowo i przyrodniczo tereny oraz zagrożone gatunki zwierząt. Każdego dnia podczas naszej podróży doświadczać będziemy kontaktu z bogactwem i niezwykłym pięknem ugandyjskich krajobrazów. Uganda przywita nas pięknem Jeziora Wiktorii i kolejno odsłaniać będzie przed nami swoje uroki. Ujrzymy piękno licznych i różnorodnych parków narodowych, niezwykłe wodospady, zamglone szczyty górskie, żyzne zielone pagórki, plantacje herbaty i kawy. Oglądać będziemy zjawiskowe afrykańskie wschody i zachody słońca, między innymi w malowniczych sceneriach wielkich jezior i ich niewielkich wysepek. W dziewiczych pierwotnych lasach deszczowych obserwować będziemy liczne gatunki żyjących tu zwierząt. Jednak największym i niepowtarzalnym przeżyciem będzie kontakt z gorylami górskimi w Parku Narodowym Bwindi oraz obserwacja szympansy w Parku Narodowym Kibale. Poza różnorodnością przyrody Uganda to kraj zróżnicowany etnicznie i wyznaniowo. Bardzo często spotkać można tu osoby czytające Biblię, które o religii potrafią rozmawiać godzinami. Z pewnością o swoim kraju dużo opowiedzą nam przyjaźni, gościnni i serdeczni mieszkańcy, wśród których czuć będziemy się bezpiecznie i wyjątkowo. Niewielka Rwanda to kraj tysiąca wzgórz i miliona uśmiechów. Z powodu swojego górzystego i pagórkowatego ukształtowania Rwanda często nazywana jest też Szwajcarią Afryki. Mimo tragicznej historii ostatnich lat, Rwanda jest jednym z najszybciej rozwijających się państw w Afryce i wzorem dla innych krajów regionu. Udało się tu zażegnać wojnę i otrząsnąć po olbrzymiej tragedii ludobójstwa w 1994 roku. Podczas naszej podróży, odwiedzimy stolicę kraju - Kigali i znajdujące się tu Muzeum Ofiar Ludobójstwa, które ukaże nam historię konfliktu między plemionami Tutsi i Hutu.

Podczas podróży Uganda Rwanda wyjazd z Poza Trasą Advenure odkryjemy magię Wschodniej Afryki. Wyprawa z całą pewnością będzie niepowtarzalna. Odwiedzimy dwa unikalne i oddalone od masowej turystyki kraje Afryki. Podczas naszej podróży Uganda Rwanda mimo założonego planu, zawsze będziemy otwarci na to co przyniesie dzień. Dlatego na bieżąco wprowadzać będziemy drobne zmiany. Bo jak tu nie przyjąć zaproszenia od mieszkańców, którzy proponują nam wizytę na rodzinnych uroczystościach lub uczestnictwo w miejscowych świętach czy obrzędach. Dla nas to przecież przygoda, wyzwanie i niezapomniane chwile. W trakcie wyjazdu Uganda Rwanda odwiedzimy wiele odległych obszarów. Dopilnujemy jednak, aby podróż upłynęła bez jakichkolwiek problemów i była jak najbardziej komfortowa. Będziemy korzystać z dostępnych komfortowych hoteli ale nocować będziemy również w lodgach położonych w przepięknej scenerii dzikiej przyrody na terenach parków narodowych.  Zapraszamy na wyprawę Uganda Rwanda wyjazd z Poza Trasą Adventure, szlakiem jednych z największych atrakcji przyrodniczych i kulturowych Afryki!

Autor programu Łukasz Odzimek. Copyright © Poza Trasą Adventure.

UGANDA RWANDA wyjazd - PROGRAM PODRÓŻY:

Dzień 1. 

Wylot z Warszawy do Entebbe. Na lotnisku spotkanie grupy z pilotem Poza Trasą Adventure trzy godziny przed wylotem.

Dzień 2. UGANDA - Entebbe / (Kampala)

Przylot do Entebbe. Na lotnisku spotkanie grupy z angielskojęzycznym pilotem / przewodnikiem Poza Trasą Adventure w Ugandzie i Rwandzie. Transfer do hotelu lub obiektu typu Guest House w Entebbe. Czas wolny na odpoczynek po podróży i aklimatyzację. W zależności od godziny przylotu i pozostałego do dyspozycji czasu - Pierwszy kontakt z Afryką. Spacer po okolicy w pobliżu Jeziora Wiktorii lub przejazd do stolicy i największego miasta Ugandy - Kampali. Miasto położone jest na rozległych wzgórzach, na północ od Jeziora Wiktorii. Kampala jest miastem dużym, zatłoczonym i hałaśliwym, ale jednocześnie atrakcyjnym i bezpiecznym. To gwarna mieszanka kultur, tradycji, języków i wyznań. Spacer, lunch lub kolacja przy lokalnym bazarze (w zależności od pory). Powrót do Entebbe. Nocleg w Entebbe.

Uganda Rwanda wyjazd

Dzień 3. UGANDA - Entebbe / Koja oraz Nyabyeya (Masindi) / Park Narodowy Murchison Falls

Po wczesnym śniadaniu wyjazd w kierunku Parku Narodowego Murchison Falls. Na trasie zatrzymamy się w Koja, gdzie znajduje się polski cmentarz oraz w miejscowości Nyabyeya w pobliżu Masindi, gdzie znajduje się dawny polski kościół oraz cmentarz polskich uchodźców z okresu II wojny światowej. Kontynuacja podróży do Parku Narodowego Murchison Falls, który jest największym i najsłynniejszym parkiem narodowym Ugandy. Obszary parku położone są na terenach falistej i pagórkowatej równiny ciągnącej się wzdłuż brzegów Nilu Wiktorii. Teren pokryty jest roślinnością sawannową, buszem, mokradłami oraz lasem tropikalnym. Na terenie parku występują liczne gatunki zwierząt: żyrafy, słonie, lwy, lamparty, bawoły, antylopy. W pobliżu rzeki żyją krokodyle i nosorożce oraz liczne ptactwo wodne. Po dotarciu na miejsce wycieczka na szczyt wodospadu skąd roztacza się przepiękny widok na okolicę i Nil Wiktorii. Następnie popołudniowe safari wodne do wodospadu Murchison. Podczas rejsu łodzią obserwacja krokodyli, hipopotamów i nosorożców oraz występujących tu licznych gatunków ptaków. Przejazd do lodge i zakwaterowanie. Czas wolny na odpoczynek. Nocleg.

Wycieczka do Ugandy

Dzień 4. UGANDA - Parku Narodowy Murchison Falls / Hoima

Po wczesnym śniadaniu rozpoczniemy safari i eksplorację terenów Parku Narodowego Murchison Falls. W przepięknej scenerii obserwować będziemy zwierzęta żyjące na obszarze parku: słonie, liczne gatunki antylop, żyrafy a przy odrobinie szczęścia także drapieżniki jak lwy i lamparty. Po safari wyjazd do miasta Hoima. Na trasie piękne krajobrazy Ugandy. Krótkie postoje na zdjęcia w najpiękniejszych punktach trasy. Po dotarciu na miejsce zakwaterowanie w hotelu. Czas wolny na odpoczynek i relaks. Nocleg.

Uganda Rwanda wyjazd

Dzień 5. UGANDA - Hoima / Wizyta na plantacji herbaty / Fort Portal

Po śniadaniu wyjazd do Fort Portal, miejscowości położonej w pobliżu Parku Narodowego Gór Ruwenzori oraz Parku Narodowego Kibale. Na trasie zatrzymamy się na malowniczo położonej plantacji herbaty. Spacer po okolicy, gdzie podpatrzymy kolejne etapy powstawania tego popularnego na całym świecie napoju. Kontynuacja podróży do Fort Portal. Po dotarciu na miejsce zakwaterowanie w hotelu lub obiekcie typu Guest House. Czas wolny na odpoczynek i relaks. Wycieczka po Fort Portal i spacer po lokalnym targu (w zależności od dostępnego do dyspozycji czasu). Nocleg. 

Wycieczka do Ugandy

Dzień 6. UGANDA - Fort Portal / Park Narodowy Kibale - Tropienie szympansy / Kasese

Po wczesnym śniadaniu wyjazd na tereny Parku narodowego Kibale. To wręcz unikatowy na skale światową obszar występowania kilku ekosystemów - otwartych przestrzeni sawanny i porośniętych gęstą roślinnością lasów deszczowych, zarówno nizinnych, jak i górskich. Wraz z położonym w pobliżu Parkiem Narodowym Królowej Elżbiety (Queen Elizabeth National Park), tworzy on rodzaj korytarza dla dzikich zwierząt, o długości około 180 km. Park Narodowy Kibale słynie między innymi z zamieszkujących go trzynastu gatunków naczelnych, w tym najbliższych nam genetycznie – szympansy. Po załatwieniu formalności rozpoczniemy trekking z tropicielami szympansy. W trakcie trekkingu oprócz szympansy mamy szansę spotkać także inne naczelne, jak mangaby szare, pawiany oliwkowe, gerezy czarne, rude i białe, złote małpy oraz inne gatunki zwierząt. Po trekkingu wyjazd do miasta Kasese lub w jego okolice. Po dotarciu na miejsce zakwaterowanie w hotelu. Czas wolny na odpoczynek i relaks. Nocleg.

Dzień 7. UGANDA - Kasese / Plantacja Kawy Ruwenzori / Gorące Źródła Kiwa

Po śniadaniu wizyta na plantacji kawy Ruwenzori u zaprzyjaźnionych z Poza Trasą Adventure plantatorów, uprawiających jedną z najlepszych kaw świata. Lokalni farmerzy opowiedzą nam jak wyglądają kolejne procesy produkcji tego wyjątkowo cenionego i popularnego napoju. Następnie wizyta w lokalnej szkole i domu opieki dla dzieci, prowadzonym przez Masikę Calvin. Spotkanie i zabawa z dziećmi oraz rozmowa z ich opiekunami. Popołudniu czas wolny na odpoczynek i relaks oraz kąpiel w gorących źródłach Kiwa. Powrót do hotelu w Kasese. Nocleg. 

Wycieczka do Ugandy

Dzień 8. UGANDA - Kasese / Park Narodowy Królowej Elżbiety / Kanał Kazinga (Kazinga Channel)

Po śniadaniu przejazd do Parku Narodowego Królowej Elżbiety. Swoją nazwę park zawdzięcza wizycie brytyjskiej królowej w 1954 roku. To drugi pod względem wielkości park narodowy w Ugandzie. Położony jest on u podnóża malowniczego pasma górskiego Ruwenzori, w pobliżu Jeziora Jerzego i Jeziora Edwarda. Teren parku pokryty  jest rozległymi sawannami i stanowi niezwykle zróżnicowany ekosystem, który zamieszkują przedstawiciele Wielkiej Piątki Afryki, ssaki naczelne, mnóstwo innych zwierząt oraz ponad 600 gatunków ptaków. Po dotarciu na miejsce rozpoczniemy safari na terenach parku. Następnie przejazd i zakwaterowanie w lodge. Lunch i czas wolny na krótki odpoczynek. Popołudniu wycieczka - wodne safari po Kanale Kazinga (Kazinga Channel), łączącym Jeziora Jerzego z Jeziorem Edwarda. Kazinga to około 32-kilometrowy naturalny kanał przyciągający różnorodne gatunki zwierząt i ptaków. To także jedno z największych na świecie skupisk hipopotamów, słoni i krokodyli nilowych. Następnie kolejne safari - wieczorna obserwacja zwierząt na terenie Parku Narodowego Królowej Elżbiety. Powrót do lodge. Czas wolny na odpoczynek. Nocleg. 

Uganda Rwanda wyjazd

Dzień 9. UGANDA - Park Narodowy Królowej Elżbiety / Park Narodowy Bwindi Nieprzenikniony Las Bwindi - Sektor Buhoma lub Sektor Ruhija

Po śniadaniu wyjazd w kierunku Parku Narodowego Bwindi. W trakcie podróży przepiękne krajobrazy Ugandy. Kilkukrotnie zatrzymamy się na zdjęcia w najpiękniejszych okolicach trasy. Przejazd do Sektoru Buhoma lub Sektoru Ruhija w Parku Narodowym Bwindi (w zależności od dostępnych w danym terminie pozwoleń na trekkingi z tropicielami goryli górskich). Po dotarciu na miejsce zakwaterowanie w lodge. Czas wolny na krótki odpoczynek. Następnie spotkanie ze społecznością Batwa - wizyta u ugandyjskich Pigmejów. Batwa to ludzie dżungli, którzy nadal prowadzą częściowo koczowniczy tryb życia. Batwa zajmują się zbieractwem i łowiectwem. Żyją zgodnie z rytmem puszczy w niewielkich społecznościach. Spotkanie z Pigmejami Batwa, w trakcie którego poznamy bliżej ich codzienne życie, zwyczaje i tradycje. Pigmeje to najbardziej zintegrowana z naturą społeczność Afryki. Zamieszkują oni różne obszary w Afryce Równikowej, między innymi - Ugandę, Kamerun, Republikę Środkowoafrykańską, Kongo, Burundi i Gabon. Nie używają oni wspólnego języka, nie mają też świadomości wspólnej historii i nie wiedzą o istnieniu innych społeczności Pigmejów. Powrót do lodge. Czas wolny na odpoczynek i relaks przed spotkaniem z gorylami górskimi w kolejnym dniu. Nocleg. 

Dzień 10. UGANDA - Park Narodowy Bwindi - Nieprzenikniony Las Bwindi - Tropienie Goryli Górskich / Jezioro Bunyonyi

Po wczesnym śniadaniu wyruszymy na eksplorację Parku Narodowego Bwindi - Nieprzeniknionego Lasu Bwindi. Las Bwindi to jeden z najstarszych w Afryce i jeden z niewielu zachowanych pierwotnych dziewiczych górskich lasów deszczowych. Bwindi położony jest na styku lasów równinnych i górskich i znany jest z niezwykłej różnorodności flory i fauny. Obszar Parku Narodowego Bwindi wpisany jest na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Park zamieszkują liczne ptaki i motyle oraz wiele zagrożonych gatunków zwierząt. Las Bwindi to jedno z dwóch miejsc na świecie, gdzie występują goryle górskie, skrajnie zagrożone wyginięciem. Goryle przez wiele lat padały ofiarą polowań dla trofeów i wycinki lasów a w latach 80-tych i 90-tych w wyniku toczących się w okolicy wojen. W krytycznym momencie populacja goryli górskich wynosiła zaledwie około 400 osobników. Obecnie dzięki ochronie gatunku, ich liczebność znacznie wzrosła. Na miejscu spotkanie informacyjne z lokalnym przewodnikiem, który wprowadzi nas w tajniki życia tych niesamowitych zwierząt oraz zasady pozwalające zachować bezpieczeństwo obu stronom. Poznamy też bliżej pracę strażników, których zadaniem jest ochrona goryli zagrożonych kłusownictwem oraz porwaniami na prywatne zlecenia lub do nielegalnych ogrodów zoologicznych. Po załatwieniu formalności rozpoczniemy trekking z tropicielami goryli górskich. Podczas trekkingu zalecane wygodne pełne buty antypoślizgowe i peleryna przeciwdeszczowa, gdyż w parku często występuje mżawka, duża wilgotność i jest ślisko. Po trekkingu wyjazd w okolice Jeziora Bunyonyi. Po dotarciu na miejsce zakwaterowanie w lodge lub w hotelu. Jezioro Bunyonyi w lokalnym języku oznacza - miejsce występowania wielu małych ptaków. Jest to niezwykle urokliwa i spokojna okolica. Jezioro Bunyonyi położone jest w wyjątkowo malowniczej scenerii - otoczone jest wysokimi zielnymi wzgórzami a na jego powierzchni porozrzucane są liczne wysepki. Czas wolny na odpoczynek. Nocleg.

wycieczka do Ugandy

Dzień 11. UGANDA - Jezioro Bunyonyi // RWANDA - Gisenyi 

Po śniadaniu wyjazd w kierunku granicy z Rwandą. Po przekroczeniu granicy kontynuacja podróży do Gisenyi, miasta położonego w przepięknej okolicy nad Jeziorem Kivu. Po drodze mijać będziemy wioski i małe miasteczka rwandyjskie i co jest w tym kraju wszechobecne – stale zmierzających dokądś Rwandyjczyków. Obserwować będziemy także kolorowe krajobrazy i bujną roślinność regionu. Jezioro Kivu to zachwycające pejzażami miejsce. Zwłaszcza wschody i zachody słońca odbywają się tu w niezwykłej scenerii. Jezioro skrywa pod swoją powierzchnią ciekawostkę. W jego wodach na pewnej głębokości gromadzi się metan. Wydobywa się on z czynnych podwodnych wulkanów. Jego stała obecność uniemożliwia rozwój wodnej fauny, żyją tu tylko niewielkie ryby. Istnieje ryzyko, że stężenie gazu i nagły wzrost ciśnienia może w pewnym momencie wysadzić jezioro w powietrze. Naukowcy przewidują jednak taką możliwość w dość dalekiej przyszłości. Po dotarciu na miejsce zakwaterowanie w hotelu i czas wolny na relaks i odpoczynek. Nocleg.

Uganda Rwanda wycieczka

Dzień 12. RWANDA - Gisenyi / Park Narodowy Wulkanów (Volcanoes National Park) / Kigali

Po śniadaniu przejazd na tereny Parku Narodowego Wulkanów. Park położony jest w północnej Rwandzie na granicy z Demokratyczną Republiką Konga. Jego obszar obejmuje pięć z ośmiu stożków wulkanicznych należących do pasma górskiego Wirunga. Wirunga i Park Narodowy Wulkanów słynie przede wszystkim z żyjących tu zagrożonych wyginięciem goryli górskich. Skarbem Parku Narodowego Wulkanów jest również mało znana endemiczna złota małpa, kolejny zagrożony gatunek naczelnych w Afryce. Po dodarciu na tereny parku rozpoczniemy trekking wraz z tropicielami w poszukiwaniu złotych małp. Następnie przejazd do Kigali. Po dodarciu na miejsce zakwaterowanie w hotelu i czas wolny na odpoczynek. Nocleg.

Dzień 13. RWANDA - Kigali / Park Narodowy Akagera (Akagera National Park)

Po śniadaniu rozpoczniemy zwiedzanie miasta Kigali, położonego malowniczo wśród wzgórz. Kigali to największe miasto i stolica Rwandy oraz ponoć najczystsze miasto Afryki. Spacer po najciekawszych zakątkach Kigali. Złożymy między innymi wizytę przy Pomniku Ludobójstwa w Kigali. Zwiedzimy Muzeum Ofiar Ludobójstwa, które przybliża historię i opowiada o masowym ludobójstwie do którego doszło w Rwandzie w 1994 r. Wskutek konfliktu między plemionami Tutsi i Hutu zginęło wówczas około miliona ludzi. Następnie przejazd w pobliże Parku Narodowego Akagera. Transfer do hotelu lub lodge. Czas wolny na odpoczynek. Nocleg.

Uganda Rwanda wycieczka

Dzień 14. RWANDA - Park Narodowy Akagera (Akagera National Park) / Kigali

Po wczesnym śniadaniu rozpoczniemy safari w Parku Narodowym Akagera. Krajobraz parku jest bardzo zróżnicowany. Na jego obszarze znajdują się zarówno tereny bagien, jezior i najbardziej odległe źródła Nilu oraz akacjowe lasy i otwarte przestrzenie rozległej sawanny. To jeden z najmłodszych parków narodowych Rwandy, gdzie obserwować można między innymi Wielką Piątkę Afryki - słonia, bawoła, nosorożca, lwa i lamparta oraz wiele innych gatunków zwierząt. Safari na terenie parku oraz wycieczka - rejs łodzią po jeziorze. Obserwacja licznych gatunków zwierząt, zamieszkujących obszary parku. Następnie powrót do Kigali. Transfer na lotnisko zgodnie z godzinami lotów. Na lotnisku pożegnanie grupy z angielskojęzycznym pilotem / przewodnikiem Poza Trasą Adventure w Ugandzie i Rwandzie. Wylot do Warszawy. 

Uganda Rwanda wycieczka

Dzień 15. 

Przylot do Warszawy. 

Uwaga - Program jest ramowy. Kolejność zwiedzania może ulec zmianie ze względów organizacyjnych oraz ze względu na panujące warunki atmosferyczne.

TRASA WYCIECZKI:

CENA: 4670USD

+ bilety lotnicze ok. 5200 PLN

Cena obejmuje:

 • Bilety lotnicze Warszawa - Entebbe - Kigali - Warszawa ok. 5200 PLN  *Koszt do rozliczenia wg ceny zakupu
 • Noclegi w hotelach 3* (lokalna standaryzacja), hotelach klasy turystycznej w pokojach dwuosobowych, komfortowych obiektach typu Guest House w pokojach dwuosobowych oraz w lodgach na terenach parków narodowych (pokoje jednoosobowe na zapytanie - dodatkowo płatne)
 • Śniadania, lunche i kolacje
 • Transfery i transport prywatnym mini-busem zgodnie z programem
 • Bilety wstępu do wszystkich parków narodowych na trasie podróży zgodnie z programem
 • Trekking z tropicielami goryli górskich w Parku Narodowym Bwindi
 • Trekking z tropicielami szympansy w Parku Narodowym Kibali
 • Safari w parkach narodowych zgodnie z programem
 • Pozwolenia na trekkingi
 • Permity na wjazdy do miejsc, gdzie są one wymagane
 • Koszty organizacyjne w Polsce i na miejscu wyprawy
 • Opiekę polskiego pilota
 • Opiekę i usługi lokalnych angielskojęzycznych przewodników
 • Ubezpieczenie KL/NW podróżne (Koszty leczenia: 600.000 PLN )
 • Składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny
 • Relację fotograficzną z wyjazdu

Cena nie obejmuje:

 • Kosztów testów PCR (o ile wymagane)
 • Kosztów wizy do Ugandy i Rwandy (w sumie ok. 100 USD)
 • Zwyczajowych napiwków (ok. 70 USD)
 • Innych atrakcji fakultatywnych i innych wydatków osobistych

*Grupa min. 6 osób

UGANDA RWANDA wyjazd NA zdjęciach