fbpx

kontakt@pozatrasa.pl
+48 22 350 73 46

UGANDA - RWANDA
05-22.10.2019
-
08-25.02.2020
18
dni
CENA:
2700USD + bilety lotnicze

podróż przez Ugandę i Rwandę

Zapraszamy na wyprawę szlakiem największych atrakcji przyrodniczych i kulturowych Ugandy i Rwandy.

Uganda nazywana jest Perłą Czarnej Afryki. Często mówi się o niej również, iż jest to Afryka w pigułce. To kraj niezwykle zróżnicowany geograficznie i arcyciekawy przyrodniczo. Przeważają tu wyżyny o łagodnych, zielonych pagórkach, które sąsiadują z Krainą Wielkich Jezior Afrykańskich. Na terenie Ugandy położone jest nie tylko największe jezioro Afryki - Jezioro Wiktorii ale również między innymi Jeziora Alberta, Edwarda oraz Bunyonyi. Utworzono tu liczne parki narodowe, które chronią unikalne krajobrazowo i przyrodniczo tereny oraz zagrożone gatunki zwierząt.

Każdego dnia podczas naszej podróży doświadczać będziemy kontaktu z bogactwem i niezwykłym pięknem ugandyjskich krajobrazów. Uganda przywita nas pięknem Jeziora Wiktorii i kolejno odsłaniać będzie przed nami swoje uroki. Ujrzymy piękno licznych i różnorodnych parków narodowych, niezwykłe wodospady, zamglone szczyty górskie, żyzne zielone pagórki, plantacje herbaty i kawy. Obserwować będziemy zjawiskowe afrykańskie wschody i zachody słońca, między innymi w malowniczych sceneriach wielkich jezior i ich niewielkich wysepek. W dziewiczych pierwotnych lasach deszczowych obserwować będziemy liczne gatunki żyjących tu zwierząt. Jednak największym i niepowtarzalnym przeżyciem będzie kontakt z gorylami górskimi w Parku Narodowym Bwindi.

Poza różnorodnością przyrody Uganda to kraj zróżnicowany etnicznie i wyznaniowo. Bardzo często spotkać można tu osoby czytające Biblię, które o religii potrafią rozmawiać godzinami. Z pewnością o swoim kraju dużo opowiedzą nam przyjaźni, gościnni i serdeczni mieszkańcy, wśród których czuć będziemy się bezpiecznie i wyjątkowo.

O niewielkiej Rwandzie mówi się, iż jest to kraj tysiąca wzgórz i miliona uśmiechów. Z powodu swojego górzystego i pagórkowatego ukształtowania Rwanda często nazywana jest też Szwajcarią Afryki. Mimo tragicznej historii ostatnich lat, Rwanda jest jednym z najszybciej rozwijających się państw w Afryce i wzorem dla innych krajów regionu. Udało się tu zażegnać wojnę i otrząsnąć po olbrzymiej tragedii ludobójstwa w 1994 roku. Podczas naszej podróży, odwiedzimy stolicę kraju - Kigali i znajdujące się tu Muzeum Ofiar Ludobójstwa, które ukaże nam historię konfliktu między plemionami Tutsi i Hutu.

W Rwandzie i Ugandzie odkryjemy magię Centralnej i Wschodniej Afryki. Wyprawa z całą pewnością będzie niepowtarzalna. Odwiedzimy dwa unikalne i oddalone od masowej turystyki kraje Afryki. W naszej wyprawie mimo założonego planu zawsze będziemy otwarci na to, co przyniesie dzień. Dlatego na bieżąco wprowadzać będziemy drobne zmiany. Bo jak tu nie przyjąć zaproszenia od mieszkańców, którzy proponują nam wizytę na rodzinnych uroczystościach lub uczestnictwo w miejscowych świętach czy obrzędach. Dla nas to przecież przygoda, wyzwanie i niezapomniane chwile. W trakcie podróży odwiedzimy wiele odległych obszarów. Będziemy nocować w miejscach, gdzie nie ma rozwiniętej infrastruktury turystycznej. Postaramy się jednak, aby podróż upłynęła bez problemów i była jak najbardziej komfortowa. Będziemy korzystać z dostępnych hoteli klasy turystycznej, ale nocować będziemy również w przepięknej scenerii dzikiej przyrody na terenach parków narodowych. Pamiętajmy, że jesteśmy w prawdziwej Afryce i czeka nas prawdziwa przygoda. Zapraszamy!

 

Autor programu Łukasz Odzimek. Copyright © Poza Trasą Adventure.

 

Plan podróży:

Dzień 1.

Wylot do Ugandy z Warszawy lub Berlina.

Przylot do Entebbe, miasta malowniczo położonego nad brzegami Jeziora Wiktorii, największego jeziora w Afryce oraz największego tropikalnego jeziora świata. Entebbe to trzecie co do wielkości miasto Ugandy, znajduje się tu biuro i siedziba prezydenta Ugandy. Zanim państwo odzyskało niepodległość w 1962 roku, miasto było siedzibą rządu Protektoratu Ugandy. Nocleg w w Entebbe.

Dzień 2.  UGANDA / KAMPALA

Po śniadaniu transfer do stolicy i największego miasta Ugandy - Kampali. Miasto znajduje się w południowej części kraju. Położone jest na rozległych wzgórzach, około 10 km na północ od Jeziora Wiktorii. Jest to duże, zatłoczone, kolorowe i gwarne ale jednocześnie atrakcyjne i bezpieczne afrykańskie miasto. Mieszają się tu kultury, języki i wyznania.

Obejrzymy najważniejsze atrakcje Kampali. Zwiedzimy świątynię hinduską, która przypomina o mieszkających tu Hindusach, którzy w 1972 roku zmuszeni zostali przez dyktatora Idi Amina do opuszczenia Ugandy. Następnie pojedziemy na wzgórze z grobowcami Kasubi, gdzie pochowani zostali władcy królestwa Bugandy. Cztery groby królewskie znajdują się w tradycyjnym kolistym budynku wykonanym z drewna, słomy i trzciny przykrytym kopułą. Miejsce to związane jest z tradycyjnymi wierzeniami i  religią mieszkańców. Grobowce wpisane zostały na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. W ciągu dnia lunch i chwila odpoczynku. Nocleg w Entebbe.

Dzień 3. WYSPY SESE - KALANGALA

Dziś popłyniemy w rejs po Jeziorze Wiktorii w kierunku archipelagu Sese.  Archipelag składa się z 84 rajskich wysp porośniętych tropikalnymi lasami deszczowymi. Wyspy te stanowią doskonałe miejsce wypoczynku dla wielbicieli pięknej przyrody. Dotrzemy na jedną z wysp archipelagu - Kalangala. Zwiedzimy wyspę i odpoczywać będziemy na złocistej piaszczystej plaży. Lunch i kolacja w lokalu z typową dla regionu kuchnią. Nocleg w leśnym resorcie na wyspie.

Dzień 4.  WYSPA KALANGALA

Dziś kontynuujemy pobyt na wyspie Kalangala. Czas na aklimatyzację i odpoczynek. Nocleg na wyspie w leśnym resorcie na wyspie.

Dzień 5. JINJA / MBALE

Po śniadaniu powrót do Entebbe a następnie podróż w kierunku miasta Mbale. Po drodze zatrzymamy się w portowym mieście nad Jeziorem Wiktoria - Jinja. Jest to miejsce wypływu Nilu Wiktorii (Białego), tworzącego wraz z Nilem Błękitnym źródła Nilu. (Nil Błękitny wypływa z Jeziora Tana w Etiopii. Obie rzeki łączą się w Sudanie i jako Nil płyną w kierunku Egiptu).

Obejrzymy przepiękne przełomy Nilu Wiktorii z jego brzegów a dla chętnych i odważnych rafting po rzece (dodatkowo płatny i możliwy tylko po wcześniejszym zamówieniu). To okazja do bliższego poznania rzeki w mocno ekscytujący sposób.

Zwiedzimy również miasto Jinja, gdzie zjemy lunch i odpoczniemy. Następnie  wyruszymy w dalszą drogę do miasta Mbale. Nocleg w Mbale lub okolicach.

Dzień 6.  WODOSPADY SIPI

Dziś dotrzemy do trzech przepięknych wodospadów znajdujących się w ciągu rzeki Sipi. Wodospady znajdują się na terenie Parku Narodowego Góry Elgon w pobliżu granicy z Kenią. Będzie to wspaniała piesza wycieczka malowniczymi ścieżkami wśród wiosek i bananowych plantacji. Czekają na nas wspaniałe widoki na równiny Karamoja, stoki góry Elgon oraz jezioro Kyoga. Lunch w Sipi i chwila odpoczynku. Następnie podróż do miasta Jinja, gdzie zatrzymamy się na noc.

Dzień 7. PARK NARODOWY MURCHISON FALLS

Wcześnie rano wyruszymy w drogę do Parku Narodowego Murchison Falls, który jest największym parkiem narodowym Ugandy. Obszary parku znajdują się na terenie falistej i pagórkowatej równiny, która ciągnie się wzdłuż brzegów Nilu Wiktorii. Obszar ten pokryty jest roślinnością sawannową, buszem, mokradłami oraz lasem tropikalnym. W parku występują liczne gatunki zwierząt: słonie, żyrafy, bawoły, antylopy, lwy i lamparty. W pobliżu rzeki żyją krokodyle i nosorożce oraz liczne ptactwo wodne.

Po drodze przerwa na lunch i odpoczynek. Wjazd do parku narodowego i wycieczka do malowniczych kaskad wodospadu Murchison. Wodospad znajduje się w centralnej części parku, ma wysokość 43 m. Wspinaczka na szczyt wodospadu skąd obserwować będziemy przepiękną okolicę i panoramę Nilu Wiktorii. Nocleg w samym sercu parku narodowego na kempingu w pobliżu wodospadu Murchison.

Dzień 8.  PARK NARODOWY MURCHISON FALLS 

Wczesnoporanne safari na terenie Parku Narodowego Murchison Falls. Czeka nas przeprawa przez Nil i kilkugodzinna wyprawa przez park. W przepięknej scenerii obserwować będziemy zwierzęta żyjące na obszarze parku: słonie, liczne gatunki antylop, żyrafy a także drapieżniki: lwy i lamparty.  Podczas rejsu łodzią zobaczymy krokodyle, hipopotamy i nosorożce.

Powrót na lunch i krótki odpoczynek na kempingu. Następnie wyruszymy w kierunku Parku Narodowego Kibale. Nocleg na terenie parku na kempingu w otoczeniu dzikiej przyrody.

Dzień 9.  PARK NARODOWY KIBALE

Wcześnie rano rozpoczniemy wędrówkę po terenie Parku Narodowego Kibale. Obszar parku obejmuje swym zasięgiem wiecznie zielone pierwotne lasy tropikalne. Teren parku zamieszkuje liczna populacja szympansów oraz inne gatunki małp. Podczas pieszej wycieczki po górskiej dżungli obserwować będziemy wspaniałe widoki oraz tropić wraz z przewodnikami zwierzęta w ich naturalnym środowisku.

Następnie pojedziemy do miasta Fort Portal, miejscowości położonej w pobliżu Parku Narodowego Gór Ruwenzori. Nocleg w Fort Portal.

Dzień 10. PARK NARODOWY GÓR RUWENZORI - GÓRY KSIĘŻYCOWE

Po wczesnym śniadaniu wyruszymy na lekki trekking po górach Narodowego Parku Ruwenzori, które często nazywane są Górami Księżycowymi (nazwy tej pierwszy raz użyto już w II w.). Park ten obejmuje większą część łańcucha górskiego Ruwenzori. Przez większą część roku padają tu obfite deszcze i występują gęste mgły, które otaczają wierzchołki gór. Wokół masywu rozciągają się sawanny, lasy tropikalne, wodospady, jeziora i tereny bagniste. Okolica to prawdziwy raj dla miłośników przyrody i przepięknych widoków. Szczyty masywu to nagie skały i białe pole lodowca. Najwyższym szczytem jest Góra Stanleya (5109 m n.p.m.), trzecia pod względem wysokości góra w Afryce. Park Narodowy Ruwenzori wpisany został na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Nocleg w Fort Portal lub okolicy parku narodowego.

Dzień 11.  PARK NARODOWY GÓR RUWENZORI - GÓRY KSIĘŻYCOWE

Dziś kontynuujemy trekking po górach Narodowego Parku Ruwenzori odwiedzimy też pobliskie plantacje herbaty. Nocleg w Fort Portal lub okolicy parku narodowego.

Dzień 12.  KASESE

Po śniadaniu wyruszymy do Kasese. Po drodze wizyta na pięknie położonej plantacji kawy Ruwenzori. Spotkanie z farmerami, którzy opowiedzą nam o produkcji kawy. Po dotarciu na miejsce czas wolny i odpoczynek. Wieczorem spotkanie z mieszkańcami i wspólna impreza. Nocleg w Kasese.

Dzień 13. BWINDI / OSADA PIGMEJÓW

Rano wyjedziemy w kierunku Parku Narodowego Bwindi. Podróżować będziemy przez tereny Parku Narodowego Królowej Elżbiety. Krótki postój w punkcie widokowym. Po dotarciu do Bwindi lunch.

Następnie wizyta w osadzie ugandyjskich Pigmejów - społeczności Batwa. Batwa to ludzie dżungli, są jedną z najbardziej zintegrowanych z naturą społeczności Afryki. Prowadzą częściowo koczowniczy tryb życia, zajmują się łowiectwem i zbieractwem. Żyją zgodnie z rytmem puszczy w małych, odrębnych społecznościach. Pigmeje zamieszkują różne rejony w Afryce Równikowej, między innymi - Kamerun, RŚA, Kongo, Burundi, Ugandę i Gabon. Nie używają oni wspólnego języka, nie mają też świadomości wspólnej historii i nie wiedzą o istnieniu innych społeczności Pigmejów. Powrót do Bwindi. Kolacja i nocleg.

Dzień 14. PARK NARODOWY BWINDI - NIEPRZENIKNIONY LAS BWINDI

Wcześnie rano wyruszymy na eksplorację Nieprzeniknionego Lasu Bwindi.

Las Bwindi to  jeden z  najstarszych w  Afryce i  jeden z niewielu zachowanych pierwotnych dziewiczych górskich lasów deszczowych. Położony jest na styku lasów równinnych i górskich, znany jest z niezwykłej różnorodności flory. Park zamieszkują liczne ptaki i motyle oraz wiele zagrożonych gatunków zwierząt, m.in. goryle górskie. Obszar wpisany został na  Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Park Narodowy Bwindi to jedno z dwóch miejsc na świecie, gdzie występują skrajnie zagrożone wyginięciem, goryle górskie. Goryle padały ofiarą wycinki lasów, polowań dla trofeów, a w latach 80- i 90-tych w wyniku toczących się w okolicy wojen. W  krytycznym momencie ich populacja wynosiła tylko niecałe 400 osobników. Obecnie dzięki ochronie gatunku, żyje ich już prawie 900.

Dla osób chętnych - fakultatywny trekking do miejsc, gdzie spotkać można goryle górskie (dodatkowo płatny - 600 USD). Spotkanie z gorylami trwać będzie tylko około godziny, jednak jest to przeżycie niezapomniane i niepowtarzalne.

Dla osób nie uczestniczących w tropieniu goryli zorganizowany zostanie w tym czasie trekking i eksploracja lasów w poszukiwaniu rozlicznych gatunków ptaków.

Przejazd przez tereny parku. Po drodze zatrzymamy się w najpiękniejszych punktach widokowych. Z naszym przewodnikiem dotrzemy do wyjątkowych miejsc rzadko odwiedzanych przez turystów. Popołudniu wyruszymy w kierunku Jeziora Bunyonyi. Nocleg w okolicy Jeziora Bunyonyi.

Dzień 15. JEZIORO BUNYONYI

Po śniadaniu popłyniemy w rejs drewnianym canoe po Jeziorze Bunyoyi.  Jezioro Bunyonyi w lokalnym języku oznacza „miejsce wielu małych ptaków”. Jest to niezwykle urokliwe i relaksacyjne miejsce. Otoczone wysokimi, zielnymi wzgórzami z porozrzucanymi na powierzchni 29 wysepkami tworzy wyjątkowo malowniczą scenerię. Podczas rejsu obserwować będziemy przyrodę a także życie mieszkańców, którzy żyją w małych wioskach rozsianych u brzegów jeziora. Złożymy też wizytę w pobliskiej osadzie zamieszkiwanej przez społeczność Pigmejów. Powrót na lunch. Popołudniu czas wolny na odpoczynek i relaks nad jeziorem. Nocleg w okolicy Jeziora Bunyonyi.

Dzień 16. RWANDA / JEZIORO KIVU

Dziś przekroczymy granicę z Rwandą, a następnie pojedziemy w kierunku Jeziora Kivu. Po drodze mijać będziemy wioski i małe miasteczka rwandyjskie. Obserwować będziemy kolorowe krajobrazy i bujną roślinność regionu. Po dotarciu na miejsce krótka wycieczka po okolicy i odpoczynek nad jeziorem.

Jezioro Kivu to zachwycające miejsce i wspaniałe widoki. Zwłaszcza wschody i zachody słońca odbywają się tu w niezwykłej scenerii. Jezioro skrywa pod swoją powierzchnią ciekawostkę. W jeziorze na pewnej głębokości gromadzi się metan. Wydobywa się on z czynnych podwodnych wulkanów. Jego stała obecność uniemożliwia rozwój wodnej fauny, żyją tu tylko niewielkie ryby. Istnieje ryzyko, że stężenie gazu i nagły wzrost ciśnienia może w pewnym momencie wysadzić jezioro w powietrze. Naukowcy przewidują jednak taką możliwość w dalekiej przyszłości. Nocleg w okolicy Jeziora Kivu.

Dzień 17. JEZIORO KIVU / KIGALI

Po śniadaniu kontynuować będziemy pobyt nad jeziorem a następnie wyruszymy w drogę do stolicy Rwandy - Kigali. Po drodze oglądać będziemy rwandyjskie krajobrazy, wioski i miasteczka, kolorowe targi i codzienne życie mieszkańców. Nocleg w Kigali.

Dzień 18. KIGALI

Po śniadaniu rozpoczniemy zwiedzanie stolicy Rwandy. Obejrzymy centrum miasta oraz hałaśliwy i kolorowy targ miejski, gdzie kupić będziemy mogli lokalne wyroby rzemieślnicze i pamiątki.

Złożymy też wizytę w Muzeum Ofiar Ludobójstwa, które przybliża historię i opowiada o masowym ludobójstwie do którego doszło w Rwandzie w 1994 r. Wskutek konfliktu między plemionami Tutsi i Hutu zginęło około miliona osób. Następnie przejazd do portu lotniczego Kanombe. Wylot do Europy.

Dzień 19.

Przylot do Warszawy lub Berlina.

Rwanda i Uganda: Plan podróży

Rwanda i Uganda na zdjęciach:

2.700USD

+ bilety lotnicze

Cena obejmuje:

 • Noclegi w hotelach klasy turystycznej lub wynajmowanych domach (zazwyczaj pokoje dwuosobowe lub jednoosobowe)
 • Ubezpieczenie KL/NWW podróżne (Koszty leczenia 200 000 EUR, NNW 50 000 PLN, OC 60 000 EUR)
 • Transport autobusami, jeepami i wszelką możliwą komunikacją na trasie
 • Bilety wstępu do wszystkich parków narodowych na trasie podróży
 • Pozwolenia na trekkingi
 • Permity na wjazdy do miejsc, gdzie są one wymagane
 • Koszty organizacyjne w Polsce i na miejscu wyprawy
 • Opiekę polskiego pilota
 • Usługi lokalnych górskich przewodników
 • Składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny

Cena nie obejmuje:

 • Bilety lotnicze WARSZAWA (LUB Berlin) -Afryka-WARSZAWA (LUB Berlin) - ok. 3 000 pln
 • Wiz do: Ugandy, Rwandy (suma 80USD)
 • Wyżywienia (15 usd max. za dobę)
 • Fakultatywny trekking z tropicielami goryli w Parku Narodowym Bwindi -  600 USD + opaty około 30usd (należy zgłosić w dniu podpisywania umowy)
 • Zwyczajowych napiwków (max. 60usd)

*bilet lotniczy do rozliczenia