fbpx

kontakt@pozatrasa.pl
+48 22 350 73 46

UGANDA - RWANDA
05-22.10.2019
-
08-23.02.2020
18
dni
CENA:
2700USD + bilety lotnicze

podróż przez Ugandę i Rwandę

Zapraszam do podróży przez Ugandę i Rwandę. Nasza podróż będzie przebiegała przez największe atrakcje turystyczne tych krajów. Pojedziemy także odwiedzanych rzadko odwiedzanych rejonów na północy Ugandy.

Uganda nazywana jest Perłą Czarnej Afryki. To w większości kraj wyżynny, o łagodnych, zielonych pagórkach, wciśniętych w Krainę Wielkich Jezior Afrykańskich oprócz Wiktorii, są to jeziora Alberta, Edwarda oraz Kyoga na Nilu Wiktorii. Powiada się, że jest to Afryka w pigułce. To kraj niezwykle geograficznie i etnicznie różnorodny i arcyciekawy przyrodniczo. Uganda wyróżnia się fantastycznymi i różnorodnymi krajobrazami oraz bogactwem dzikiej przyrody. Na szczęście kraj ten potrafił wykorzystać potencjał tkwiący na swym obszarze i w przyrodzie, utworzono w nim liczne parki narodowe, by chronić piękne tereny i dzikie zwierzęta. Wejścia do parków nie są tanie, ale warto! Wędrówki po górach w Ugandzie są emocjonującym przeżyciem. A jeśli wolimy mniej forsowne formy wypoczynku, możemy leniuchować w ośrodkach turystycznych nad jeziorami lub podziwiać wodospady, które dają początek Nilowi Wiktorii. Uganda to jeden z sześciu afrykańskich krajów, przez który przebiega linia równika. Graniczy z Sudanem Południowym, Demokratyczną Republiką Konga, Rwandą, Tanzanią oraz Kenią. Podczas naszej podróży, doświadczymy spotkania z niezwykle bogatą afrykańską przyrodą, ujrzymy wodospad Murchisona, Jezioro Wiktorii, a następnie będziemy oglądać goryle górskie w ich naturalnym środowisku w Parku Narodowym Bwindi. Możliwość zobaczenia tych niezwykłych zwierząt w ich naturalnym środowisku nie należy do najtańszych atrakcji-jest to więc opcja. Za przyjemność odbycia trzydniowego safari trzeba zapłacić około 650 dolarów. Powodem tak horrendalnie wysokich cen są podatki, które płaci się obecnie za wstęp do wszystkich parków narodowych w Ugandzie. Odwiedzimy również miejsca kompletnie Poza Trasą – będziemy na północy kraju, w niezwykle różnorodnym etnicznie pograniczu z Sudanem południowym i lud Karamodżo. Uganda, poza przyrodą i trekingiem ma do zaoferowania bardzo wiele, z pewnością o kraju opowiedzą nam na miejscu jego mieszkańcy. To bardzo ciekawy kraj do obserwacji, częstym widokiem są jego mieszkańcy, których główną lekturą jest Biblia. Potrafią oni, całymi godzinami rozmawiać o religii. Uganda to bezpieczny kraj, a jego wielkim aktywem są ludzie i wielu z nich na trasie naszej podróży poznamy.

Rwanda - to kraj tysiąca wzgórz i miliona uśmiechów. Z powodu swojego górzystego i pagórkowatego ukształtowania, Rwanda nazywana jest Szwajcarią Afryki. Rwanda jest małym krajem, powierzchnię ma zbliżona do województwa lubelskiego. W linii prostej od granicy z Ugandą na północy do Burundi na południu jest około 150 km. Rwanda jest jednym z najszybciej rozwijających się państw Afryki, jest wzorem dla innych krajów regionu, jak powinno się wychodzić z konfliktów, plemiennych i tradycyjnych struktur i iść w stronę przyszłości. Rwandzie udało się-kraj, podźwignął się z olbrzymiej tragedii ludobójstwa między plemionami Tutsi i Hutu z roku 1994 r. Podczas naszej podróży, odwiedzimy stolicę kraju Kigali i znajdujące się w nim miejsce, które wiele nam opowie o konflikcie Tutsi- Hutu, czyli Muzeum Ofiar Ludobójstwa ofiar.

W Rwandzie i Ugandzie odkryjemy magię Centralnej i Wschodniej Afryki, doświadczymy spotkania z różnorodną fauną i florą oraz poznamy wielu mieszkańców. Wyprawa zapowiada się genialnie – dwa kraje prawdziwej Afryki, ale nie tej, którą proponują biura masowej turystyki.

Nasza wyprawa będzie odbiegała od klasycznych wycieczek turystycznych po utartych szlakach, zarezerwowanych hotelach i zaplanowanych usługach. To wyjazd dla osób, które podczas swoich podróży pragną poznawać, doświadczać oraz aktywnie współtworzyć jej przebieg. Mimo zaplanowanej trasy, ze względu na specyficzne warunki afrykańskie – będziemy na bieżąco dopasowywać trasę i noclegi do możliwości. Niektóre części naszej wycieczki będą musiały być rozpoznawcze i elastyczne. Taka elastyczność, wbudowana w nasze plany, będzie czynić podróż przygodą.

W czasie wyprawy mogą też wyniknąć małe i często nieoczekiwane zmiany np. możemy skorzystać z zaproszenia, aby zobaczyć miejscowe obrzędy, święta itp. To dla nas wyzwanie, przygoda i niezapomniane chwile podróży w miłej atmosferze towarzyszących osób. W trakcie wyjazdu odwiedzimy wiele odległych obszarów, gdzie nie ma infrastruktury turystycznej. Postaram się, aby podróż była możliwie komfortowa. Będziemy korzystać z dostępnych hoteli klasy turystycznej, ale często zwłaszcza na prowincji musimy zrozumieć, że jesteśmy w prawdziwej Afryce, tak więc standard może być nie najwyższy.

 

Plan podróży:

5.10 Dzień 1 WARSZAWA.

Wylatujemy do Ugandy.

6.10 Dzień 2 KAMPALA.

Dzień organizacyjny. Położona na rozległych wzgórzach stolica Ugandy – Kampala to przyjemne miasto. W mieście znajduje się — jak na Afrykę wiele zabytków. Świątynia Hinduska jest przykładem spuścizny Hindusów, których w 1972 roku przegonił były dyktator Ugandy, Idi Amin. Nieco dalej od centrum położone są Kasubi Tombs, wielkie tradycyjne chaty, w których pochowani są królowie Bugandy (kabaka).

7.10 Dzień 3 JINJA i przejazd do źródła Nilu, SIPI FALLS Wodospady Sipi

8.10 Dzień 4 SIPI FALLS - KOTIDO

Trekking w okolicach wodospadów.

9.10 Dzień 5 KOTIDO - KIDEPO

Wieczorne safari w Parku Narodowym Kidepo. Rejon Karamodża, pasterskiego ludu pólnocno-wschodniej Ugandy.

10.10 Dzień 6 KIDEPO - KITGUM

Safari - gorące źródła, rejony Karajomo przygraniczne z Sudanem Płd.

11.10 Dzień 7

KITGUM – MURCHISON Widowiskowy przejazd przez Park Narodowy Murchisona

12.10 Dzień 8 MURCHISON PARK.

Park Narodowy Wodospadu Murchisona zajmuje tereny falistej i pagórkowatej równiny ciągnącej się wzdłuż Nilu Wiktorii. W centralnej części znajdują się malownicze kaskady, wodospad Murchisona o wysokości 43 metrów. Obszar ten pokryty jest roślinnością sawannową i kolczastym buszem, nad rzeką dominują lasy galeriowe. Występuje tu bogactwo świata zwierzęcego: słonie, żyrafy, bawoły, liczne gatunki antylop, a z drapieżników lwy i lamparty. W pobliżu rzeki spotyka się krokodyle oraz ptactwo wodne. Park stanowi ostoję dla nosorożca zwyczajnego i białego.

13.10 Dzień 9 MURCHISON - KIBALE .

Spacer po Parku Narodowym Kibale.

14.10 Dzień 10 KIBALE - FORT PORTAL

Okolica to prawdziwy raj dla miłośników przyrody – piękne przestrzenne widoki na soczysta zieleń i pagórki gór księżycowych. Treking po tym rejonie jest łatwy i  zajmuje około 3 godziny.

15.10 Dzień 11 RUWENZORI

Okolice gór księżycowych. Wizyta na plantacjach herbaty

16.10 Dzień 12 KESESE

Wizyta na pięknie położonej plantacji kawy Ruwenzori.  Spotkanie z farmerami i wykład o produkcji kawy. Wieczorem spotkanie z dziećmi afrykańskimi i wspólna impreza

17.10 Dzień 13 KABALE.

Park Narodowy Bwindi. Jest to jeden z najbogatszych ekosystemów w Afryce. Zamieszkuje go blisko 120 gatunków ssaków, 346 gatunków ptaków, 202 gatunki motyli dziennych, 163 gatunki drzew, 100 gatunków paproci, 27 gatunków płazów, w tym wiele gatunków zagrożonych (spotyka się tu m.in. goryle górskie).

18.10 Dzień 14 BWINDI

Trekking z gorylami w Nieprzeniknionym Lesie Bwindi (opcja, dodatkowo płatna 600 usd dla zainteresowanych). Cel to zobaczenia jednej z 7 rodzin goryli górskich żyjących w lasach pogranicza Ugandy i Rwandy. To ekscytująca wyprawa przez zarośnięte wzgórza, gdzie pod okiem przewodników już w drodze poznaje się zwyczaje tych zwierząt i omawia odpowiednie przy nich zachowanie człowieka. Na miejscu -w towarzystwie tych niesamowitych zwierząt spędzić możemy tylko godzinę, jednak jest to przeżycie niezapomniane i niepowtarzalne. Dla osób niedecydujących się na tropienie goryli-eksploracja lasów w poszukiwaniu rozlicznych gatunków ptaków.

19.10 Dzień 15 BWINDI

Społeczność Batwa. Spotkamnie z pigmejami Ugandy. Poznajemy świat pigmejów. Batwa - ludzie dżungli, charakteryzujący się niższym wzrostem od sąsiadów z Ugandy. Batwa to "ludzie lasu". Są jedna z najbardziej zintegrowanych z naturą społeczności Afryki. Zamieszkują między innymi - Kamerun, RCA, Kongo, Burundi, Ugande, Gabon. Nie używają jednego języka, nie mają świadomości wspólnej historii i nie wiedzą o istnieniu innych pigmejów, tworzących odrębne społeczności. Żyją oni zgodnie z rytmem puszczy, w małych, odrębnych społecznościach.

20.10 Dzień 16 RWANDA. KIGALI

Wprowadzenie do historii konfliktu Tutsi – Hutu. Zwiedzanie miasta i centrum pamięci poświęconego ludobójstwu z 1994 r. kiedy to wskutek konfliktu między plemionami Tutsi i Hutu zginęło nawet do 1 mln osób.Nocleg Kigali.

21.10 Dzień 17 JEZIORO KIVU.

Calodzienna wycieczka nad Jezioro Kivu ( pogranicze Rwanda - DR Kongo). Mijamy wioski i małe miasteczka, położone wśród bujnej roślinności. Nocleg Kigali lub Kivu.

22.10 Powrót do Warszawy.

Rwanda i Uganda: Plan podróży

Rwanda i Uganda na zdjęciach:

2.700USD

+ bilety lotnicze

Cena obejmuje:

 • Bilety wstępu do wszystkich parków na trasie podróży
 • Noclegi w hotelach klasy turystycznej lub wynajmowanych domach (zazwyczaj dwójki lub jedynki)
 • Ubezpieczenie KL/NWW podrożne (Koszty leczenia:200.000 EUR, NNW: 50.000 zł, OC 60.000 Eur)
 • Transport autobusami, jeepami i wszelką możliwą komunikacją na trasie
 • Pozwolenia na trekkingi
 • Permity na wjazdy do miejsc, gdzie są one wymagane
 • Koszty organizacyjne w Polsce i na miejscu wyprawy
 • Opiekę polskiego pilota
 • Lokalni górscy przewodnicy
 • Składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny

Cena nie obejmuje:

 • Przelot WARSZAWA (LUB Berlin) -Afryka-WARSZAWA (LUB Berlin) - ok. 3 000 pln
 • Wiz do: Ugandy, Rwandy (suma 80USD)
 • Wyżywienia (15 usd max. za dobę)
 • Fakultatywny treking goryle 600usd (należy zgłosić w dniu podpisywania umowy)
 • Zwyczajowych napiwków (max. 60usd)

*bilet lotniczy do rozliczenia