kontakt@pozatrasa.pl
+48 22 350 73 46

ANGOLA WYJAZD
GRUPY ETNICZNE
PLEMIONA PUSTYNIA NAMIB
06.09.2024-21.09.2024
17.05.2025-01.06.2025
06.09.2025-21.09.2025
16
dni
CENA:
4800 EUR + bilety lotnicze ok. 3700 PLN

ANGOLA

PLEMIONA PUSTYNIA NAMIB

Angola Wyjazd z Poza Trasą Adventure Plemiona Angoli Pustynia Namib to fascynującą podróż przez południowo-zachodnią Afrykę. Angola to była kolonia portugalska. Kraj bardzo różnorodny jest zarówno pod względem przyrodniczym jak i kulturowym. Od Luandy po Lubango, to kraj z przepięknymi długimi plażami i krystalicznie czystymi wodami Oceanu Atlantyckiego oraz parkami narodowymi szczycącymi się bujną florą i fauną. Na obszarze Angoli znajdują się również lasy tropikalne, rzeki i przepiękne wodospady. Jednym z nich jest największy pod względem objętości afrykański Wodospad Kalandula, który mierzy 105 metrów wysokości i 400 metrów szerokości, prowadzą do niego trasy wiodące przez skaliste krajobrazy. Niezwykle spektakularne widoki tworzą góry w okolicach miasta Lubango. Najpiękniejszą częścią gór jest Przełęcz Serra de Leba z niezwykle malowniczą drogą z 56 ostrymi zakrętami. Droga łącząca miasta Lubango i Mocamedes (wcześniej Namibe), zbudowana została jeszcze w czasach kolonialnych. Miłośnicy architektury kolonialnej z pewnością docenią urok starych miast i miasteczek z zachowaną portugalską zabudową oraz budynkami w stylu Art Deco. Zwiedzimy między innymi miasta Luanda, Lubango, Mocamedes (wcześniej Namibe) oraz miasteczka Tômbua (Tombwa) i Muxima. Południe Angoli obejmuje Pustynia Namib, która położona jest także na terenie sąsiedniej Namibii. Pustynia Namib uważana jest za najstarszą pustynię na świecie, pozostającą w suchych lub półsuchych warunkach przez co najmniej 55 milionów lat. Angola jest ciekawa również pod względem etnicznym. Tereny kraju zamieszkiwane są przez wciąż plemiona wciąż zachowujące swe tradycje, między innymi: Mucubal, Muila, Cuepe, Nguendelengo, Tua, Cuis Dimba, Gambue, Hakaona, Mbundu oraz najbardziej znane spośród nich Himba. Dotrzemy do odległych wiosek i osad, gdzie podczas spotkań z gospodarzami poznamy tradycje, kulturę, religie i tradycyjne stroje. Przyjaźni i gościnni mieszkańcy, niesamowita różnorodność krajobrazów oraz dynamiczna i wciągająca kultura sprawiają, że Angola jest krajem niezwykle interesującym i wartym poznania. Zapraszamy na wyprawę Angola Wyjazd z Poza Trasą Adventure!

Autor programu Łukasz Odzimek Copyright © Poza Trasą Adventure

ANGOLA - PROGRAM PODRÓŻY:

Dzień 1.

Wylot z Warszawy do Luanda Angola. Na lotnisku spotkanie grupy z pilotem Poza Trasą Adventure na trzy godziny przed wylotem. 

Dzień 2. ANGOLA - Luanda

Przylot do Luandy. Na lotnisku spotkanie grupy z lokalnym angielskojęzycznym pilotem przewodnikiem Poza Trasą Adventure Angola. Po dopełnieniu formalności transfer do hotelu i zakwaterowanie. Czas wolny na odpoczynek po podróży. Następnie rozpoczniemy zwiedzanie Luandy - stolicy i największego miasta Angoli. Luanda położona jest w północno-zachodniej części Angoli nad Oceanem Atlantyckim. Miasto założone zostało w drugiej połowie XVI wieku przez portugalskiego żeglarza i kolonizatora Afryki Paulo Dias de Novais. W poźniejszych wiekach Luanda była ważnym ośrodkiem handlu niewolnikami. Po odzyskaniu niepodległości przez Angolę w 1975 roku Luanda stała się stolicą kraju. Luanda wielokrotnie określana była jako najdroższe miasto świata. Najbardziej charakterystycznym zabytkiem historycznej części miasta jest zabytkowa XVII-wieczna portugalska forteca Fortaleza de São Miguel. Forteca bronić miała miasto przed atakami piratów. Później stała się siedzibą władz kolonialnych. Z fortecy roztacza się wspaniały widok na zatokę i całe miasto. Podczas zwiedzania obejrzymy także Pałac Żelazny (Ferro Palace), z którym wiąże się ciekawa historia. Budynek zaprojektowany został prawdopodobnie przez Gustave'a Eiffela. Brak jednak szczegółowej dokumentacji. Wiadomo tylko, iż poszczególne złożone elementy budynku wypłynąć miały statkiem z Francji na Madagaskar w latach 90-tych XIX wieku. Nigdy tam jednak nie dotarły, gdyż statek wraz z zawartością przejęty został u wybrzeży Angoli. Obejrzymy także Hotel Grande Universo, wzniesiony w stylu art Deco oraz budynek Banku Narodowego Angoli w stylu neoklasycystycznym z charakterystyczną różową kopułą. Spacer nowoczesnym przestronnym nadmorskim bulwarem Marginal. Powrót do hotelu. Czas wolny na odpoczynek. Nocleg w hotelu w Luanda. 

Demokratyczna Republika Kongo

Dzień 3. Luanda / Wodospady Calandula

Po śniadaniu wyjazd w kierunku Wodospadów Calandula. Podróż potrwa około 6 godzin (trasa około 360 km). Wodospady Calandula często porównywane są do Wodospadów Wiktorii i uważane są za drugie najbardziej imponujące wodospady Afryki. Wodospady Calandula położone są nad rzeką Lucala, która jest największym dopływem rzeki Kwanza. Woda spada tu z wysokości ponad stu metrów. Calandula ma ponad 400 metrów szerokości. Po dotarciu na miejsce czas na podziwianie piękna wodospadu, spacer i odpoczynek. Następnie zakwaterowanie w hotelu. Czas wolny na odpoczynek. Nocleg w hotelu w okolicy. W cenie śniadanie.

Wodospad w Angoli

Dzień 4. Okolica Wodospadów Calandula / Czarne Skały w Pungo Andongo (Pedras Negras) / Luanda  

Po śniadaniu podróż powrotna w kierunku Luandy. Na trasie obejrzymy Czarne Skały w Pungo Andongo (Pedras Negras). Pedras Negras to gigantyczne czarne monolityczne formacje skalne otoczone obszarem płaskiej sawanny. Większość mieszkańców regionu to ludność Mbundu. Według lokalnej tradycji ślady stóp odciśnięte w jednej ze skał należą do wielkiego monarchy Królestwa Ndongo. Spacer po okolicy i podziwianie Pedras Negras. Następnie kontynuacja podróży do Luandy. Po dotarciu na miejsce zakwaterowanie w hotelu. Czas wolny na odpoczynek. Nocleg w hotelu w Luanda. W cenie śniadanie. 

Angola wyjazd

Dzień 5. Luanda / Lubango 

Po śniadaniu kontynuacją zwiedzania Luandy. Wizyta w Narodowym Muzeum Antropologii (Museu Nacional de Antropologia) z ciekawą ekspozycją prezentującą historię, tradycje i kulturę ludności zamieszkujących obszary Angoli. Muzeum w swojej kolekcji posiada ciekawą kolekcję tradycyjnych masek, a także rytualne rzeźby, narzędzia, broń, biżuterię, odzież oraz instrumenty muzyczne. Następnie wizyta na Sao Paulo Market. To lokalny miejski targ z typowo afrykańską atmosferą i tradycyjnymi wyrobami. Następnie transfer na lotnisko. Wylot do Lubango. Lubango z piękną kolonialną architekturą uważane jest za jedno z najpiękniejszych miast Angoli. Jest malowniczo położone w górach na wysokości około 1700 m n.p.m. Nad miastem króluje figura Chrystusa Króla. Po przylocie spotkanie z przewodnikiem lokalnym. Transfer do lodge i zakwaterowanie. Czas wolny na krótki odpoczynek. Następnie spacer w najciekawszych zakątkach miasta. Obejrzymy centrum z miejską katedrą i budynkami w stylu Art Deco. Wizyta na miejskim targu z lokalnymi wyrobami. Powrót do lodge. Czas wolny na odpoczynek. Nocleg w lodge w Lubango. W cenie śniadanie i kolacja.

Angola wyjazd

Dzień 6. Lubango / Dolina Kamuviu - Ludność Plain Muila / Chiba / Ludność Mountain Muila / Lubango

Po śniadaniu rozpoczniemy eksplorację okolic miasta Lubango. Na południu Angoli poznać można wciąż dobrze zachowane lokalne tradycyjne kultury plemienne. Plemiona te zachowały swoje tradycje w dużej mierze z powodu izolacji geograficznej tych obszarów, surowego pustynnego terenu oraz wojny domowej, która trwała przez dziesięciolecia. Na ulicach miasta Lubango spotkać można czasem ludność wywodzącą się z grupy etnicznej Muila (Mwila, Mumuhuila) w tradycyjnych bogato zdobionych strojach. Jednak aby naprawdę zanurzyć się w kulturze i tradycjach tego plemienia wyruszymy do wioski w Dolinie Kamuviu, miasta Chiba oraz bardziej oddalonych górzystych terenów. W Dolinie Kamuviu spotkamy się z ludnością Plain Muila. Podczas spotkania poznamy tradycje, kulturę oraz charakterystyczne stroje i ozdoby. Muila żyjący na obszarze Płaskowyżu Huila to lud półkoczowniczy, który zajmuje się rolnictwem oraz hodowlą krów i kóz. Mieszkają oni w niewielkich wioskach w chatach krytych strzechą. Warunki życia są trudne, a znalezienie wody wymaga często pokonywania długich dystansów. Głową plemienia jest wódz, który wraz z plemienną starszyzną decyduje o losach wioski. Kobiety Muila noszą charakterystyczne fryzury - włosy zaplatają w pasemka podobne do dredów (nontombi) i farbują je za pomocą mieszanki farb lub ciemnoczerwonej ochry zmieszanej z tłuszczami zwierzęcymi (oncula). Dodatkowo ozdabiają włosy koralikami i muszelkami. Kobiece czoła pozostają odsłonięte, co jest wzorcem piękna. Jednak najbardziej efektowne są ogromne ciężkie naszyjniki z kolorowych koralików optycznie wydłużające kobiece szyje. Naszyjniki wskazują na stan cywilny i status społeczny kobiety. Ozdoby te są ważną częścią kultury i symbolizują kolejne fazy życia kobiet. Tak więc w kolejnych etapach życia kobiety, naszyjniki wykonywane są z innych elementów, jak na przykład glina czy wiklina oraz ozdobne kolorowe koraliki. Naszyjniki te mają także różne kolory i nazwy w zależności od tego czy nosi je młoda dziewczyna, czy już mężatka. Tradycyjne stroje i ozdoby wciąż chętnie noszone są przez kobiety, jednak mężczyźni stopniowo rezygnują z ich noszenia. Po wizycie w wiosce Plain Muila wyjazd na zachód w kierunku terenów wyżynnych, gdzie spotkamy się z górskim plemieniem Muila (Mountain Muila). Jest to jedna z grup Muila, która wyemigrowała na bardziej górzyste obszarów na zachodzie, w trakcie portugalskiej kolonizacji aby zachować swoją kulturę. Na trasie zatrzymamy się w starym sennym kolonialnym portugalskim miasteczku Chiba. Lunch a następnie krótki spacer po miasteczku. Wizyta na lokalnym targu Mukuba, gdzie uda nam się zapewne spotkać kobiety z Mountan Muila, sprzedające tu swoje tradycyjne wyroby. Kontynuacja podróży do wioski Mountan Muila. Spotkanie z mieszkańcami wioski. Czas na poznanie kultury, tradycji oraz wspólne zdjęcia. Następnie podróż powrotna do Lubango. Po dotarciu na miejsce czas wolny na odpoczynek. Nocleg w lodge w Lubango. W cenie śniadanie i lunch.

Angola wyjazd

Dzień 7. Lubango / Oncocua 

Po śniadaniu wyjazd do miasteczka Oncocua. W okolicach Oncocua spotkamy się ze społecznościami sześciu grup etnicznych zamieszkujących te dzikie, oddalone i trudno dostępne tereny Angoli - Tua, Cuis, Dimba, Gambue, Hakaona oraz Himba. Podróż do Oncocua potrwa około 6 godzin. Po dotarciu na miejsce czas wolny na odpoczynek. Nocleg w namiotach w Oncocua. W cenie śniadanie, lunch i kolacja. 

safari zachód słońca

Dzień 8. Oncocua - Spotkania ze społecznościami grup etnicznych Tua, Cuis, Dimba, Gambue, Hakaona oraz Himba

Po śniadaniu rozpoczniemy eksplorację wciąż dzikich okolic Oncocua. Spotkamy się ze społecznościami sześciu grup etnicznych - ludnością Tua (Mutua / Batua), Cuis (Mucuis / Cwisi), Dimba (Mudimba), Gambue (Mugambue / Gambo), Hakaona (Muhakaona / Zemba / Ovazemba / Mukawana / Mucawana) oraz Himba (Muchimba). 

Obszar okolic Oncocua zamieszkiwany jest przez cztery tradycyjne plemiona Bantu. Trzy z nich to pasterze bydła i rolnicy: Hakaona (Muhakaona / Zemba / Ovazemba / Mukawana / Mucawana) i Himba (Muchimba) i Dimba (Mudimba) oraz mała grupa łowców-zbieraczy Tua (Mutua / Batua), którzy mieszkają w świętych górach Oncocua. Himba (Muchimba) to jedno z najsłynniejszych plemion Afryki. Lud Himba to półkoczownicze plemię, któremu udało się zachować swoje wielowiekowe tradycje i zwyczaje. Jednym z nich jest zwyczaj pokrywania przez kobiety całego ciała czerwonawym olejem, mieszanką smalcu wołowego i lokalnego kamienia, który chroni skórę przed wiatrem i słońcem. Kobiety Himba spędzają codziennie kilka godzin pielęgnując swoje piękno. Plemię Himba żyje w pobliżu rzeki Cunene, która stanowi granicę między Namibią i Angolą, jednak Himba swobodnie poruszają się pomiędzy oboma krajami. Sąsiedzi Himby to Hakaona (Muhakaona / Zemba / Ovazemba / Mukawana / Mucawana). Oni również posiadają bydło, noszą biżuterię z koralików i czczą swoich tradycyjnych uzdrowicieli. Na szczególną uwagę zasługują fryzury kobiet Dimba (Mudimba), różniące się od fryzur innych plemion. Na przykład kobiety z małymi dziećmi mają niesamowite fryzury afro, przypominające fryzury plemion melanezyjskich. Każda fryzura to niemal unikalne dzieło sztuki. Ozdobne naszyjniki kobiet Gambue przypominają nieco naszyjniki ich sąsiadów Muila. Dla kobiet Gambue ważna jest także tradycyjna fryzura. Pokrywają one włosy musztardową pastą wykonaną z pokruszonego żółtawego kamienia, zmieszanego z krowim łajnem i ziołami. Dodatkową ozdobę tworzą koraliki. Gambue są dobrymi rzemieślnikami i projektują piękne wyroby plecionkarskie, fajki, biżuterię metalową, naszyjniki z koralików. Mężczyźni rzeźbią krótkie kije w kształcie maczugi, które są symbolem władzy wśród pasterzy. Cuis są potomkami pierwszych grup Bantu, które przybyły do Angoli. Jako półkoczowniczy lud łowców-zbieraczy, prawie nie mają rzemiosła. Zwykle polują za pomocą pułapek i włóczni. Mężczyźni rzeźbią cienkie fajki, a kobiety wykonują nosidełka i naszyjniki ze skóry antylopy, którymi często ozdabiają głowy jako koronę. Podczas dnia spotkania ze społecznościami. Czas na poznanie kultur, tradycji, typowych strojów i wspólne zdjęcia. Następnie powrót do obozowiska w Oncocua. Czas wolny na odpoczynek. Nocleg w namiotach w Oncocua. W cenie śniadanie, lunch i kolacja. 

Angola wyjazd

Dzień 9. Oncocua / Lubango

Po śniadaniu podróż powrotna do Lubango. Przejazd samochodem potrwa około 6 godzin. Na trasie zatrzymamy się na lunch oraz krótki odpoczynek. Po dotarciu do Lubango zakwaterowanie w lodge. Czas wolny na odpoczynek. Nocleg w lodge w Lubango. W cenie śniadanie i lunch.

Dzień 10. Lubango / Przełęcz Serra de Leba / Oaza Ilha Mungongo / Mocamedes (Namibe) 

Po śniadaniu wyjazd do Prowincji Namibe, położonej w południowo-zachodniej Angoli nad Oceanem Atlantyckim. Na trasie podróży przepiękne panoramiczne widoki. Przejazd serpentynami malowniczej górskiej drogi z 56 zakrętami. To jedna z najbardziej krętych dróg na świecie. Droga wybudowana została w czasach kolonialnych i łączy miasta Lubango i Mocamedes (Namibe). Najpiękniejszym odcinkiem trasy jest Przełęcz Serra de Leba, położona na wysokości 1845 m n.p.m. W trakcie podróży zatrzymamy się w punkcie widokowym. Na trasie zatrzymamy się także w oazie Ilha Mungongo. Kontynuacja podróży do Prowincji Namibe. Głównym miastem Prowincji Namibe jest Mocamedes, które wcześniej nosiło nazwę Namibe. Znaczną część pustynnej Prowincji Namibe zajmuje Pustynia Namib, która rozciąga się od Angoli, przez całe wybrzeże Namibii, aż do Republiki Południowej Afryki. Po dotarciu do miasta Mocamedes (Namibe) zakwaterowanie w hotelu. Czas wolny na krótki odpoczynek. Następnie rozpoczniemy zwiedzanie Mocamedes (Namibe). Miasto założone zostało w 1840 roku przez Portugalczyków. Spacer w najciekawszych punktach miasta z piękną kolonialną architekturą w stylu art deco. Powrót do hotelu. Czas wolny na odpoczynek. Nocleg w hotelu w Namibe. W cenie śniadanie i lunch. 

Afryka krajobraz

Dzień 11. Mocamedes (Namibe) / Sztuka naskalna Tchitundo-Hulo / Ludność Mucubal - okolica Virei

Po śniadaniu wyjazd w okolice wioski Capolopopo, gdzie obejrzymy stanowisko ze sztuką naskalną Tchitundo-Hulo. Położone na pustyni skały ozdobione są prehistorycznymi malowidłami, rysunkami i rytami prezentującymi historię ludów zamieszkujących te tereny. Są to zarówno postaci, zwierzęta jak i formy abstrakcyjne. Przypuszcza się, iż malowidła powstały niemalże 3000 lat temu, ale część z nich liczy nawet dwadzieścia tysięcy lat. Następnie przejazd do wioski w okolice miasta Virei i spotkanie ze społecznością Mucubal. (Mucubal zwani są także Kubal / Mucuval / Mucabale / Mugubale). Mucubal należą do podgrupy ludów Herero, są pół-nomadami żyjącymi z hodowli bydła i rolnictwa. Mucubal wciąż kultywują swe zwyczaje, wiarę oraz tradycje. Oddają oni cześć bogu zwanemu Huku oraz duchom swoich przodków, czyli Oyo. W ich kulturze ważną rolę odgrywa także wróżbiarstwo. Do ochrony i opieki używają talizmanów i amuletów. Mucubal nie boją się śmierci, a ich ceremonie pogrzebowe są często długie i  wyjątkowo uroczyste. Groby zmarłych ozdabiają rogami zwierząt złożonymi w ofierze, a ich ilość wskazuje na status społeczny zmarłego. Podobnie jak u innych nomadycznych plemion, bydło dla Mucubal to oznaka poziomu statusu społecznego i bogactwa. Zwierzęta zabijane są wyłącznie przy specjalnych okazjach. Podstawą codziennej diety Mucubal jest jedynie nabiał, uprawiane rośliny i drób. Co ciekawe Mucubal nie jadają ryb. Uważają oni, że ryby zabijają ludzi. Związane jest to z legendą o jednym z wodzów, którego Portugalczycy zabrali w stronę morza. Ten nigdy nie powrócił, co powiązano z  morzem i rybami. Mucubal tradycyjnie noszą dość niewielką ilość odzieży. Charakterystyczny strój kobiet tworzy specyficzny rodzaj biustonosza zwanego oyonduthi, czyli paska materiału którym obwiązuje się piersi oraz kolorowy turban - kosz na głowie zwany Ompota. Mężczyźni wyposażeni są w maczety lub włócznie. Wioski składają się z grup chat ulokowanych w kręgu. Charakterystyczną cechą i kanonem urody członków plemienia są zaostrzone górne przednie jedynki i brak dolnych zębów, które usuwane są już w młodości. Spotkanie z Mucubal podczas którego poznamy ich codzienne życie oraz tradycje. Wizyta na cmentarzu Mucubal. Nocleg w wiosce w namiotach. W cenie śniadanie, lunch i kolacja. 

wioska Macubal w Angoli

Dzień 12. Wioska ludności Mucubal - okolica Virei / Curoca / Oaza Arco / Ludność Cuepe / Diego Cao / Tômbua (Tombwa) / Mocamedes (Namibe)

Po śniadaniu wyjazd w kierunku rejonu Curoca, gdzie w krajobrazie wyróżniają się ciekawe czerwone formacje skalne. Następnie przejazd do oazy Arco. W tutejszym krajobrazie pustynnym dostrzec można charakterystyczne łuki (arco) utworzone z piaskowca. To one właśnie dały nazwę okolicy do której dotrzemy. Wizyta w oazie Arco położonej w okolicy Lagoa Dos Arcos, leżącego na północnym brzegu rzeki Curoca. Następnie wizyta w osadzie i spotkanie ze społecznością Cuepe, która jest najmniejszą liczebnie grupą plemienną w Angoli. Cuepe zwani inaczej Kwepe lub Kwadi posługiwali się w przeszłości językiem kwadi, który w latach 60-tych XX wieku uznano za wymarły. Populacja Cuepe (Kwepe, Kwadi) wynosiła wówczas jedynie około 250 osób. Cuepe są znanymi i cenionymi w okolicach szamanami. Spotkanie z mieszkańcami wioski. Czas na poznanie unikalnej kultury i wspólne zdjęcia.  Następnie przejazd do punkt widokowego Diego Cao. Kontynuacja podróży w kierunku miasta portowego miasta Tômbua (Tombwa), które położone jest na Pustyni Namib. Tômbua (Tombwa) jest ostatnim dużym miastem Angoli usytuowanym najbardziej na południu kraju. W XIX wieku mieścił się tutaj największy port rybacki w Angoli oraz jeden z największych portów w tej części Afryki. Spacer po mieście Tômbua (Tombwa). Panorama ze wzgórza gdzie znajduje się miejska katedra. Usytuowana jest ona na szczycie wysokich klifów otoczonych przez Ocean Atlantycki. W pobliżu Tombwa obejrzymy pustynne wydmy. Być może uda nam się także zobaczyć niezwykła roślinę – Welwiczję przedziwną (Welwitschia Mirabilis), która przetrwać może ponoć nawet do dwóch tysięcy lat. Kontynuacja podróży do Mocamedes (Namibe). Po dotarciu na miejsce zakwaterowanie w hotelu. Czas wolny na odpoczynek. Nocleg w hotelu w Mocamedes (Namibe). W cenie śniadanie i lunch.

Dzień 13. Mocamedes (Namibe) / Garganta - Ludność Nguendelengo / Wąwóz Tunda Vala / Lubango / Luanda

Po śniadaniu wyjazd do wioski Garganta, gdzie spotkamy się z jednym z najbardziej odizolowanych plemion Angoli - Ngendelengo. Przejazd do odległej doliny pośrodku zalesionych gór Serrada Chela. Liczebność plemienia Nguendelengo niestety stopniowo maleje. Jako ostatni używają oni rzadkiego dialektu Nuaneca. Ludność Ngendelengo żyje w strukturze plemiennej opartej na klanach, na czele których stoi najstarszy mężczyzna. Nadal praktykują swoją religię związaną z kultem byków. Nguendelengo są półkoczowniczymi pasterzami, myśliwymi i rolnikami produkującymi na własne potrzeby. Życie w zalesionym środowisku umożliwiło im produkcję węgla drzewnego, którym handlują oraz rozwinęło rzemiosło jego obróbki. Sztuka i kunszt obróbki drewna dostrzegalne są w architekturze oraz przedmiotach używanych do celów religijnych. Mężczyźni rzeźbią rytualne drewniane lalki, a kobiety ozdabiają je futrem, skórzanymi wstążkami i kolorowymi koralikami. Charakterystycznym elementem sztuki Ngendelengo są także małe ceremonialne drewniane totemy oraz fajki do palenia tytoniu. Drewniane dwupoziomowe domy na palach przypominają nieco domy indonezyjskie. Na drugi poziom prowadzą rzeźbione schody. Strój kobiet i mężczyzn Ngendelengo jest zazwyczaj skąpy. Rodzaj stanika tworzy opaska, podobnie jak u kobiet Mucubal. Mężczyźni noszą maczety lub włócznie. Najbardziej charakterystyczne są fryzury Ngendelengo. U kobiet są to koki, ozdobione gałązkami i skórzanymi sznurkami, czasem także metalowymi ozdobami dla nadania im odpowiedniego kształtu. U młodych mężczyzn są to natomiast fryzury w formie charakterystycznego grzebienia. Spotkanie ze społecznością Nguendelengo, podczas którego poznamy ich codzienne życie, tradycje i kulturę. Czas na rozmowy i wspólne zdjęcia. Następnie wyjazd do Bibala, gdzie zjemy lunch. Dalszy przejazd do punktu widokowego Wąwozu Tunda Vala, który położony jest na wysokości 2200 m n.p.m. Z punktu widokowego rozpościera się przepiękna panorama rozległej równiny. Ściany i klify wznoszą się na ponad tysiąc metrów. Można stąd zobaczyć także Pustynię Namib. Dalszy przejazd do Lubango. Transfer na lotnisko. Wylot do Luanda. Po dotarciu na miejsce transfer do hotelu i zakwaterowanie. Czas wolny na odpoczynek. Nocleg w hotelu w Luanda. W cenie śniadanie i lunch.

Angola wyjazd

Dzień 14. Luanda / Muxima / Ludność Mbundu (Kimbundu) / Luanda

Po śniadaniu wyjazd do miasteczka Muxima. Pod koniec XVI wieku Portugalczycy wznieśli tu fortecę oraz kościół Nossa Senhora da Muxima, który dziś stał się popularnym miejscem pielgrzymek chrześcijan w Angoli. Spacer po Muxima i krótkie zwiedzanie. Następnie przejazd wzdłuż rzeki Kwanza do wioski, gdzie spotkamy się ze społecznością i wodzem Mbundu (Kimbundu). Mbundu to lud z grupy Bantu mieszkający na terenach północno-zachodniej Angoli, na północ od rzeki Kwanza. Jest to druga co do wielkości grupa etniczna w kraju, stanowiąca około 25% całej populacji Angoli. Historia ludu Mbundu (Kimbundu) sięga Królestwa Ndongo, założonego około 1400 roku. Wódz królestwa nazywał się Ngola, skąd wzięła się nazwa Angola. Po prawie stu latach oporu, w 1671 roku Mbundu (Kimbundu) zostali ujarzmieni przez portugalskich kolonistów. W ciągu dwustu lat portugalskiego kolonializmu, a następnie wojny domowej i wynikającej z niej migracji ludzi do miast, Mbundu utracili część swojej tradycyjnej kultury. Do dziś jednak społeczeństwo Mbundu jest silnie matrylinearne – mężczyźni uważają się za związanych z rodzinami swoich matek, zwłaszcza z wujkami, braćmi swoich matek. Spotkanie ze społecznością Mbundu (Kimbundu), podczas którego poznamy bliżej ich codzienne życie i tradycje. Popołudniu powrót do Luanda. Czas wolny na odpoczynek. Nocleg w hotelu w Luanda. W cenie śniadanie i lunch.

rybacy Angola

Dzień 15. Luanda

Po śniadaniu czas wolny do dyspozycji w Luanda. Następnie transfer na lotnisko zgodnie z godzinami lotów. Pożegnanie z lokalnym angielskojęzycznym pilotem przewodnikiem Poza Trasą Adventure w Angoli. Wylot do Warszawy. W cenie śniadanie.

 Dzień 16. 

Przylot do Warszawy. 

Uwaga - Program jest ramowy. Kolejność zwiedzania miejsc może ulec zmianie ze względów organizacyjnych oraz ze względu na lokalne uwarunkowania i panujące warunki atmosferyczne.

TRASA WYCIECZKI:

CENA: 4800EUR

+ bilety lotnicze ok. 3700 PLN

Cena obejmuje:

  • Bilety lotnicze Warszawa - Luanda Angola -  Warszawa  ok. 3700 PLN   *Koszt do rozliczenia wg ceny zakupu
  • Bilety lotnicze na loty wewnętrzne zgodnie z opisem w programie
  • Noclegi w hotelach 3* (lokalna standaryzacja), hotelach klasy turystycznej i lodgach w pokojach dwuosobowych oraz namiotach zgodnie z opisem w programie
  • Śniadania i inne posiłki zgodnie z opisem w programie
  • Transfery i transport na całej trasie podróży zgodnie z programem wynajętym samochodem
  • Permity na wjazdy do miejsc, gdzie są one wymagane
  • Opiekę polskiego pilota
  • Opiekę angielskojęzycznego pilota
  • Usługi miejscowych przewodników
  • Wszelkie opłaty lokalne wymagane na trasie 
  • Miejscowy podatek turystyczny
  • Koszty organizacyjne w Polsce i na miejscu wyprawy
  • Ubezpieczenie KL/NW podróżne (Koszty leczenia: 500.000 PLN)
  • Składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny

Cena nie obejmuje:

  • Kosztów wizy (ok. 70 USD)
  • Kosztów posiłków poza wymienionymi w programie (ok. USD)
  • Napojów alkoholowych i bezalkoholowych i napojów do posiłków
  • Zwyczajowych napiwków (ok. USD)
  • Innych atrakcji fakultatywnych i innych wydatków osobistych jak: karta telefoniczna, internet, pranie itp

*Grupa min. 8 osób

ANGOLA NA ZDJĘCIACH