fbpx

kontakt@pozatrasa.pl
+48 22 350 73 46

ANGOLA WYJAZD
POZA TRASĄ
20.10.2023
-
04.11.2023
16
dni
CENA:
Skontaktuj się z nami!

ANGOLA

Angola Wyjazd z Poza Trasą Adventure to fascynującą podróż przez południowo-zachodnią Afrykę. Angola, była kolonia portugalska, jest bardzo różnorodna zarówno pod względem przyrodniczym jak i kulturowym. Od Luandy po Lubango, to kraj z przepięknymi długimi plażami i krystalicznie czystymi wodami Oceanu Atlantyckiego oraz parkami narodowymi szczycącymi się bujną florą i fauną. Na obszarze Angoli znajdują się również lasy tropikalne, rzeki i przepiękne wodospady. Jednym z nich jest największy pod względem objętości afrykański Wodospad Kalandula, który mierzy 105 metrów wysokości i 400 metrów szerokości, prowadzą do niego trasy wiodące przez skaliste krajobrazy. Niezwykle spektakularne widoki tworzą góry w okolicach miasta Lubango. Najpiękniejszą częścią gór jest przełęcz Serra de Leba o 56 zakrętach, zbudowana w czasach kolonialnych, łącząca miasta Lubango i Namibe. Na południu kraju leży Pustynia Namib, która obejmuje między innymi Park Narodowy Yona, Specjalny Rezerwat Namibe, Zatokę Tygrysów oraz laguny Arco i Carvalhão. Jest to pustynia dzielona między Namibią a południowo-zachodnią Angolą. Jest ona uważana za najstarszą pustynię na świecie, pozostającą w suchych lub półsuchych warunkach przez co najmniej 55 milionów lat. Angola jest ciekawa również pod względem etnicznym. Tereny kraju zamieszkiwane są przez tradycyjne plemiona afrykańskie, między innymi: Mumuhuila, Mucubal, Mucawana, Mutua, Himba i Tjimba. Przyjaźni i gościnni mieszkańcy, niesamowita różnorodność krajobrazów oraz dynamiczna i wciągająca kultura sprawiają, że Angola jest krajem niezwykle interesującym i wartym poznania. Zapraszamy na wyprawę Angola Wyjazd z Poza Trasą Adventure!

Autorka programu Dorota Przyborkiewicz. Copyright © Poza Trasą Adventure

ANGOLA - PROGRAM PODRÓŻY:

Dzień 1.

Wylot z Warszawy lub Berlina do Luandy w Angoli. Spotkanie grupy z pilotem Poza Trasą Adventure na lotnisku na trzy godziny przed wylotem. Przylot do Luandy. Na lotnisku spotkanie grupy z lokalnym pilotem / przewodnikiem Poza Trasą Adventure w Angoli. Zakwaterowanie i nocleg w Luandzie.

Dzień 2. ANGOLA - Luanda 

Po śniadaniu rozpoczniemy zwiedzanie Luandy, która jest stolicą kraju. Miasto uchodzi za jedną z najdroższych stolic świata. Na ulicach słychać lokalny dialekt - kimbundu. W centrum zobaczymy zbudowany w 2012 roku nowoczesny nadmorski bulwar Marginal z przestronnymi szerokimi ulicami i rzędami palm. Następnie kierować będziemy się do starszej części miasta. Na trasie zobaczymy nowy budynek parlamentu z czerwoną kopułą oraz iglicę Mauzoleum Agostino Neto, pierwszego prezydenta kraju po uzyskaniu przez Angolę niepodległości. Zwiedzimy fortecę Sao Miguel - gdzie poznamy historię Angoli. Z fortecy roztacza się wspaniały widok na zatokę i całe miasto. Zwiedzimy również jeden z kościołów: Nossa Senhora dos Remedios lub do Carmo. Posłuchamy opowieści o pięknej czarnoskórej angolskiej królowej Ngola Ana Nzinga, która walczyła o wolność kraju i obejrzymy pomnik z jej podobizną. To właśnie od jej imienia pochodzi nazwa tego afrykańskiego państwa. Angola Luanda

Dzień 3. Luanda / Mussulo

Wycieczka promem do Zatoki Mussulo. Czeka tu na nas bajkowa piaszczysta plaża, ciepłe morze i kołyszące się palmy kokosowe. Zwiedzanie zatoczki, a następnie relaks i odpoczynek. Dla chętnych możliwość spędzenia czasu aktywnie, na plaży dostępna jest fakultatywna oferta sportów wodnych. Obiad w jednej z lokalnych restauracji, gdzie będzie można skosztować tradycyjną kuchnię: dania rybne i inne specjały kuchni Angoli między innymi Múcua, Okra, Kizaca, Muamba czy Funge.

rybacy Angola

Dzień 4. Miradouro de Lua / Park Narodowy Quissama

Wcześnie rano wyjazd do skalistych formacji Miradouro de Lua, które wyglądem przypominają miniaturę Grand Canyon. Przepiękne, iście księżycowe krajobrazy zapierające dech w piersiach.

Angola podróż

Następnie wyjazd na safari w Parku Narodowym Quissama. Park oddalony jest od Luandy o około 70 km. Park Narodowy Quissama charakteryzuje się różnorodnymi krajobrazami z imponującymi drzewami na sawannie, łąkami rzecznymi na Kwanzie i zaroślami na plażach wybrzeża Atlantyku. Będziemy mogli obserwować tu słonie, żyrafy, gnu, zebry, krokodyle, gepardy, nosorożce, hipopotamy, różnego rodzaju gazele i różne gatunki małp.

safari zachód słońca

Dzień 5. Wodospady Calandula

Wyjazd nad Wodospady Calandula. Wodospady położone są nad rzeką Lucala, która jest największym dopływem rzeki Kwanza. Wodospady Calandula w Angoli porównywane są do Wodospadów Wiktorii i uważane za drugie najbardziej imponujące wodospady Afryki. Woda spada tu z wysokości 105 metrów. W ciągu dnia w potoku tworzącej wodospad wody lokalni mieszkańcy robią pranie i zażywają kąpieli. Wodospady Calandula

Wodospad w Angoli

Dzień 6. Lobito

Dziś wyruszymy w niemalże całodzienną podróż. Wcześnie rano wyjazd do Lobito. Jest to miasto portowe położone na wybrzeżu Atlantyku. Przypomina trochę Luandę, ale jest dużo spokojniejsze i nie ma tu typowego dla wielkich miast zgiełku i pośpiechu. Pełno tu barów, restauracji, pięknych plaż oraz eleganckich afrykańskich rezydencji.

Dzień 7. Lobito / Benguela

Rano wycieczka przez miasto gdzie zobaczymy między innymi budynek ratusza miejskiego, fort  São Sebastião do Egito, budynek poczty, kościół Nossa Senhora da Arrábida, wybrzeże oraz miejsce gdzie gromadzą się stada flamingów. Następnie podróż do miasta Benguela, które swoim klimatem przypomina Rio de Janeiro. Wybierzemy się na lokalny targ, zwiedzimy centrum miasta, jeden z ogrodów, kościół Nossa Senhora do Pópulo, a także budynki wybudowane w stylu kolonialnym jak na przykład Narodowy Bank Angoli.

Dzień 8. Lubango

Podróż do miasta Lubango, malowniczo położonego w górach na wysokości około 1700 m n.p.m. Po południu spacer przez centrum miasta pełne kolonialnej architektury. Nad miastem króluje figura Chrystusa Króla. Ze względu na urodę miasta, okoliczne atrakcje i łagodny klimat, Lubango uważane jest za jedno z najbardziej atrakcyjnych miast w Angoli.

Dzień 9. Tundavala Gap / Chibia

Wycieczka do punktu widokowego wąwozu Tundavala Gap, który oddalony jest o około 18 km od Lubango i położony jest na wysokości 2200 m n.p.m. Z punktu widokowego rozpościera się przepiękna panorama okolic. Ściany i klify wznoszą się na ponad tysiąc metrów. Można stąd zobaczyć również Pustynię Namibijską.

Angola klify

Na ulicach miasta Lubango spotkać można czasem ludność z plemienia Mumuhuila w tradycyjnych bogato zdobionych strojach. Jednak aby naprawdę zanurzyć się w kulturze i tradycjach plemienia udamy się do małego miasteczka Chibia. Młode dziewczęta Mumuhuila często zaplatają włosy w pasemka podobne do dredów i farbują je za pomocą mieszanki farb lub ciemnoczerwonej ochry zmieszanej z tłuszczami zwierzęcymi. Noszą tez naszyjniki z kolorowych koralików. Ozdoby te są ważną częścią kultury i symbolizują kolejne fazę życia kobiet. Tradycyjne stroje i ozdoby wciąż chętnie noszone są przez kobiety, jednak mężczyźni stopniowo rezygnują z ich noszenia. Spacer po miasteczku i czas na poznanie miejscowych tradycji. 

Dzień 10. Serra de Leba/ Namibe

Podróż serpentynami malowniczej drogi wijącej się po zboczu góry. Przełęcz Serra da Leba to przełęcz położona  w prowincji Huíla, na wysokości 1845 m n.p.m. Droga na szczyt jest asfaltowa jednak dość stroma a przy okazji należy do jednych z najbardziej krętych dróg na świecie. Popołudniu dojedziemy do pustynnej prowincji Namibe, Spacer po mieście Moçamedes i relaks na pobliskiej plaży.

Afryka krajobraz

Dzień 11. Lagoa Dos Arco / Tombwa

Wyjazd do miasta Tombwa, które w większości znajduje się na Pustyni Namib. Tombwa jest miastem portowym i usytuowanym najbardziej na południu dużym miastem w Angoli. Zwiedzanie - spacer po mieście. Miejska katedra znajduje się na szczycie wysokich klifów otoczonych przez Ocean Atlantycki. Wycieczka nad jezioro Lagoa Dos Arcos, które znajduje się na północnym brzegu rzeki Curoca. Jezioro składa się z trzech lagun, z których najbardziej znana jest laguna środkowa. Charakterystycznym punktem tutejszego krajobrazu są łuki utworzone z piaskowca i to one właśnie dały nazwę tej okolicy. Bardzo często można spotkać tu stada brodzących flamingów i inne ptaki. Odpoczynek i możliwość skorzystania z kąpieli w czystych wodach jeziora.

Dzień 12. Park Narodowy Iona

Wcześnie rano wyjazd do Parku Narodowego Iona. Jest to największy i najstarszy park narodowy Angoli o powierzchni ponad 15 tysięcy km². Został utworzony za czasów kolonii portugalskiej. Park Iona jest częścią Pustyni Namib. Oprócz przepięknych krajobrazów zobaczyć można tu również najstarsze wydmy na świecie. Tereny parku zamieszkiwane są przez wiele plemion afrykańskich, między innymi Mucubal i Himba.

Mucubal należą do podgrupy ludów Herero i podobnie jak Masajowie są pół-nomadami. Mucubal tradycyjnie noszą dość niewielką ilość odzieży. Charakterystyczny strój kobiet tworzy specyficzny rodzaj biustonosza oraz kolorowy turban - kosz na głowie. Mężczyźni wyposażeni są w maczety lub włócznie. Wioski składają się z grup chat ulokowanych w kręgu. Charakterystyczną cechą i kanonem urody członków plemienia są zaostrzone górne przednie jedynki i brak dolnych zębów. 

Lud Himba to również pół-koczownicze plemie, któremu udało się zachować swoje wielowiekowe tradycje i zwyczaje. Jednym z nich jest zwyczaj pokrywania przez kobiety całego ciała czerwonawym olejem, mieszanką smalcu wołowego i lokalnego kamienia, który chroni skórę przed wiatrem i słońcem. Kobiety Himba spędzają codziennie kilka godzin pielęgnując swoje piękno. Plemię Himba żyje w pobliżu rzeki Cunene, która stanowi granicę między Namibią i Angolą, jednak Himba swobodnie poruszają się pomiędzy oboma krajami.

Dzień 13. Sao Martinho dos Tigres

Podroż przez Pustynię Namib i rejs na zapomnianą wyspę Baía dos Tigres. Pomiędzy wieloma wydmami, około 80 km od południowej granicy Angoli jest wyspa, na której znajdują się pozostałości po dawnej osadzie rybackiej, która była kiedyś najważniejszym ośrodkiem połowów w kolonii. Jest o największa wyspa Angoli o powierzchni 98 km2. Można tu zobaczyć pozostałości po czasach kolonialnych i Portugalczykach.  

sao martinho dos tigres

W krajobrazie dostrzec można między innymi wiele budynków w stylu kolonialnym, niektóre z nich to szkielety częściowo zakopane w piaskach pustyni. Nazwa Baia dos Tigres, zgodnie z powszechnym przekonaniem, pochodzi od hałaśliwego wiatru, który dociera tu z południa zatoki.

sao martinho dos tigres

Dzień 14. Namibe

Wyjazd do Namibe i wylot w godzinach popołudniowych do Luandy. Wieczorem czas na relaks i zabawę. Wspólne wyjście do klubu z lokalną muzyką Angoli. Posłuchamy i bawić będziemy się między innymi przy spokojnej kizombie i energicznej sembie.

Dzień 15. Luanda

Pożegnanie z Angola. Transfer na lotnisko zgodnie z godzinami lotów. Na lotnisku pożegnanie grupy z lokalnym pilotem Poza Trasą Adventure w Angoli. Wylot do Warszawy lub Berlina.

Dzień 16.

Przylot do Warszawy lub Berlina.

 

TRASA WYCIECZKI:

CENA: Skontaktuj się z nami!

Cena obejmuje:

 • Bilety lotnicze Berlin / Warszawa - Luanda - Berlin / Warszawa  ok. 3500 PLN (z Berlina)   *Koszt do rozliczenia wg ceny zakupu
 • Noclegi w hotelach 3* w pokojach dwuosobowych
 • Śniadania
 • Transfery i transport na całej trasie podróży zgodnie z programem wynajętym samochodem
 • Permity na wjazdy do miejsc, gdzie są one wymagane
 • Opiekę polskiego pilota
 • Opiekę angielskojęzycznego pilota
 • Usługi miejscowych przewodników
 • Wszelkie opłaty lokalne wymagane na trasie 
 • Miejscowy podatek turystyczny
 • Koszty organizacyjne w Polsce i na miejscu wyprawy
 • Ubezpieczenie KL/NW podróżne (Koszty leczenia: 600.000 PLN)
 • Koszty polisy od rezygnacji w przypadku sytuacji nadzwyczajnej (w przypadku Covid)
 • Składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny

Cena nie obejmuje:

 • Kosztów posiłków poza śniadaniami (około USD / doba / osoba)
 • Napojów alkoholowych i bezalkoholowych i napojów do posiłków
 • Zwyczajowych napiwków
 • Innych atrakcji fakultatywnych i innych wydatków osobistych jak: karta telefoniczna, internet, pranie itp

ANGOLA NA ZDJĘCIACH