kontakt@pozatrasa.pl
+48 22 350 73 46

EGIPSKIE OAZY PUSTYNIE EGIPT ZACHODNI
Aleksandria i Kair
20.05.2024-30.05.2024
16.10.2024-26.10.2024
potwierdzony
11
dni
CENA:
2100 USD + bilety lotnicze ok. 2600 PLN

EGIPSKIE OAZY PUSTYNIE ZACHODNI EGIPT

Egipskie Oazy Pustynie Zachodni Egipt to niesamowita podróż łączącą to, co bardzo mało znane w na pozór bardzo dobrze znanym Egipcie. Będzie to fascynująca podróż do Krainy Faraonów. Szlak wycieczki odbiega od standardowych tras i programów podróży po Egipcie. Będzie to wycieczka przez piaski pustyni do zapomnianych świątyń dawnych bogów. Wyruszymy szlakiem jednego z najbardziej niezwykłych ludzi – Aleksandra Wielkiego. Cofniemy się w przeszłość, odwiedzając ruiny dawnych miast - twierdz. Gościć będziemy w ukrytych i mało dostępnych oazach, które dadzą nam cień i wytchnienie od palącego słońca. Zobaczymy, jak żyją ludzie, którzy od tysięcy lat pielęgnują swoje tradycje w odciętych przez morze pustyni wyspach zieleni. Zwiedzimy także miasto Aleksandria oraz Kair. Dotrzemy do najciekawszych miejsc położonych poza trasą, z dala od szlaków którymi mkną autokary z turystami. Zapraszamy w podróż Egipskie Oazy Pustynie Zachodni Egipt!

Autor programu Łukasz Odzimek. Copyright © Poza Trasą Adventure.

EGIPSKIE OAZY PUSTYNIE ZACHODNI EGIPT - PROGRAM PODRÓŻY:

Dzień 1. Warszawa / Kair 

Wylot z Warszawy do Kairu. Spotkanie grupy z pilotem Poza Trasą na trzy godziny przed wylotem.

Aleksandria Kair Marsa Matruh Egipt Zachodni 2022

Dzień 2. Kair / Aleksandria / Marsa Matruh

Przylot do Kairu (około północy). Na lotnisku spotkanie grupy z lokalnym pilotem / przewodnikiem, przedstawicielem Poza Trasą Adventure w Egipcie. Transfer do hotelu i zakwaterowanie. Nocleg w hotelu w Kairze. Następnie śniadanie i wyjazd do Aleksandrii. Po dotarciu na miejsce rozpoczniemy krótkie zwiedzanie Aleksandrii. Przejazd Corniche - słynnym szerokim nadmorskim bulwarem w Aleksandrii. Wizyta przy budynku Nowej Biblioteki Aleksandryjskiej (Bibliotheca Alexandrina) otwartej w 2002 roku. Ten wspaniały nowoczesny obiekt wzniesiony został dla upamiętnienia starożytnej Biblioteki Aleksandryjskiej, która spłonęła w I wieku p.n.e. (https://pl.wikipedia.org/wiki/Bibliotheca_Alexandrina , https://snohetta.com/projects/5-bibliotheca-alexandrina ). Czas wolny na zdjęcia.

Aleksandria Kair Marsa Matruh Egipt Zachodni 2022

Następnie krótka wizyta przy Pomniku Nieznanego Żołnierza Marynarki Wojennej. Z zewnątrz obejrzymy Meczet Abu al-Abbas al-Mursiego, który poświęcony jest XIII-wiecznemu świętemu sufiemu. Tu też znajduje się jego grobowiec. Ciekawostką jest, iż meczet ten był inspiracją dla projektantów meczetu Szejka Zayeda w Abu Zabi w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Następnie XV-wieczna forteca Cytadela Qaitbay (widok z zewnątrz). Cytadela Qaitbay uważana jest za jedną z najważniejszych twierdz obronnych ulokowanych wzdłuż wybrzeża Morza Śródziemnego. Czas wolny na zdjęcia przy obu historycznych obiektach.

Aleksandria Egipt Egipskie Oazy

Po zwiedzaniu Aleksandrii wyjazd do Marsa Matruh, położonego w północno-zachodnim Egipcie nad Morzem Śródziemnym. Po dotarciu na miejsce, transfer do hotelu i zakwaterowanie. Historia Marsa Matruh sięga czasów Aleksandra Wielkiego. To stąd wyruszył on do oazy Siwa, gdzie złożył ofiarę Amonowi. Ogłosił się jego synem i co za tym idzie, egipskim faraonem. Marsa Matruh słynie z wyjątkowo pięknych plaż z białym miękkim piaskiem. W zależności od pozostałego do dyspozycji czasu wieczorny spacer po Marsa Matruh lub czas wolny na odpoczynek. Nocleg w hotelu w Marsa Matruh. 

Aleksandria Kair Marsa Matruh Egipt Zachodni 2022

Dzień 3. Marsa Matruh / Oaza Siwa -Wyspa Fantas 

Po śniadaniu wyjazd do Oazy Siwa. Siwa leżąca na uboczu typowo turystycznych atrakcji, to jedna z najpiękniejszych oaz w Egipcie. Nazwa oazy oznacza Kraina Palm, rośnie ich tu niemalże 300 tysięcy. Siwa to prawdziwa ukryta perła Egiptu. Oaza słynie z daktyli i oliwek oraz dwustu krystalicznie czystych źródeł, z których pozyskiwane są najlepsze w Egipcie wody mineralne. Dają one życie roślinności i ludziom zmieniając suchy pustynny teren w prawdziwy rajski ogród. Ślady osadnictwa w tym miejscu sięgają dziesiątego tysiąclecia p.n.e. W czasach XXX dynastii faraonów wzniesiono tu świątynię Amona, do której w IV w. p.n.e. dotarł Aleksander Wielki. Wyrocznia potwierdziła boskie pochodzenie Aleksandra Wielkiego i tym samym stał się on faraonem. Po dotarciu do Oazy Siwa zakwaterowanie w hotelu i czas wolny na krótki odpoczynek. Następnie wybierzemy się na porośniętą palmami Wyspę Fatnas, skąd obserwować będziemy zachód słońca. Po kolacji relaksować będziemy się i pływać w termalnych źródłach mineralnych. Nocleg w hotelu w Oazie Siwa. 

Oaza Siwa Egipt Zachodni 2022

Dzień 4. Oaza Siwa - Góra Umarłych Gebel al Mawta - Wyrocznia Amona / Łaźnia Kleopatry / Góra Dakrour (Gebel Dakrour) / wioska Maraqi

Po śniadaniu wyjazd na Gebel al Mawta, nazywaną Górą Umarłych. Znajduje się tu kompleks grobowców wykutych w skale z czasów XXVI dynastii. Zobaczymy też ruiny starożytnej stolicy oazy - Aghurmi oraz słynnej na cały starożytny świat Świątyni Amona i wybudowanej w skale wyroczni. To Aleksander Wielki otrzymał proroctwo o swoim boskim rodowodzie oraz zapowiedź przyszłej chwały.

Oaza Siwa Egipt Zachodni 2022

Następnie wizyta przy najsłynniejszym gorącym źródle Oazy Siwa - Łaźni Kleopatry, gdzie według legendy miała kąpać się słynna królowa Egiptu. Popołudniu wyjazd na Górę Dakrour (Gebel Dakrour). Góra Dakrour (Gebel Dakrour) to miejsce znane z leczniczych kąpieli w gorącym piasku. Zachód słońca obserwować będziemy z wioski Maraqi. Powrót do Oazy Siwa. Nocleg w hotelu w Oazie Siwa.

Pustynie Zachodniego Egiptu Egipt Zachodni 2022

Dzień 5. Oaza Siwa / Szali (Shali) / Wielkie Morze Piasku - Bir Wahed / Zimne jezioro / Obszar skamieniałości / Sandboarding

Po śniadaniu rozpoczniemy zwiedzanie miasta-fortecy Szali (Shali). Siwa powstała w miejscu ruin starszego miasta Szali, którego fortyfikacje wzniesione z cegły mułowej, datuje się na około 1203 rok. To będzie prawdziwa "podróż w czasie". Dziś twierdza choć opuszczona, nadal porusza wyobraźnie i pozwala poczuć ducha przeszłości. Następnie spacer po Oazie Siwa, podczas którego obejrzymy tradycyjne domostwa. Siwa znana jest również ze wspaniałego rękodzieła artystycznego, zwłaszcza srebrnej biżuterii, glinianych naczyń oraz ozdobnych tekstyliów. Następnie wyruszymy na obszar pustyni zwanej Wielkim Morzem Piasku. Wyjazd do Bir Wahed, gdzie znajduje się samotna studnia umiejscowiona pośród wydm. To idealne miejsce na kąpiel w wodach mineralnych. Przejazd do Jeziora Zimnego oraz na teren, gdzie znaleźć można liczne skamieliny koralowce i muszle - pozostałości morza, które w dalekiej przeszłości znajdowało się na tym obszarze. W ciągu dnia dotrzemy także do ogromnych wydm Wielkiego Morza Piasku, gdzie uprawiać można sandboarding. Wieczorem czas na pustyni spędzimy pijąc tradycyjną herbatę i obserwując niesamowity zachód słońca. Nocleg w obozowisku na pustyni.

Pustynie Zachodniego Egiptu Egipt Zachodni 2022

Dzień 6. Oaza Siwa / Al-Alamain / Wadi Natrun / Fajum

Po śniadaniu podróż powrotna do Oazy Siwa i dalszy przejazd w kierunku Al-Alamain i Wadi Natrun. W IV wieku oaza ta stała się kolebką ruchu monastycznego, mającym bardzo duży wpływ na oficjalną już wtedy w Imperium Rzymskim, nową religię - chrześcijaństwo. Powstało wtedy około 50 klasztorów stanowiących miejsce odosobnienia i modlitwy, ale także rodzącego się ruchu pielgrzymkowego. Do dziś pozostały cztery klasztory koptyjskie. Następnie dalsza pomóż do oazy Fajum, położonej na Pustyni Zachodniej nad Jeziorem Karun. Najstarsze odkryte tu ślady osadnictwa pochodzą z czasów paleolitu. Oaza powstała w wyniku przedostania się wody z Nilu do zagłębienia tektonicznego, co utworzyło Jezioro Karun. Zakwaterowanie w hotelu. Nocleg w Fajum. 

Pustynie Zachodniego Egiptu Egipt Zachodni 2022

Dzień 7. Fajum / Pustynia Zachodnia - Wadi Al Hitan / Wadi el Rayan / Jezioro Karun / Wioska Tuanise

Po śniadaniu przejazd do Wadi Al Hitan - Doliny Wielorybów na Pustyni Zachodniej. Co robią wieloryby pośrodku pustyni? To wspomnienie Oceanu Tetydy sprzed 40 mln lat. W dolinie odkryto liczne skamieniałości zwierząt morskich, w tym prawaleni. Znajduje się tu blisko 400 szkieletów, z których wiele zachowanych jest w kompletnym stanie. Dokumentują one zmiany ewolucyjne następujące przy zmianie środowiska z wodnego na lądowe. Dolina Wadi Al Hitan wpisana została na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO oraz objęta jest ochroną. Przejazd do niewielkiej Doliny Wadi el Rayan, która jest rezerwatem przyrody i obszarem chronionym. Obszar ten obejmuje duże połacie pustyni o różnorodnym krajobrazie. W Wadi el Rayan położone są dwa sztuczne jeziora połączone ze sobą kanałem i malowniczą kaskadą wodospadów. To jedyne w Egipcie wodospady. Górne słodkowodne jezioro jest gęsto porośnięte roślinnością, natomiast dolne jest słonawe. Jeziora są siedliskiem zimującego tu ptactwa wodnego wędrującego z południa i północy do Egiptu. W pamięć zapada niesamowita sceneria Wadi El-Rayan, zwłaszcza kontrast między błękitnymi wodami jeziora a złotym piaskiem pustyni. Następnie przejazd nad Jezioro Karun. Wizyta w wiosce Tuanise. Powrót do Fajum. Nocleg w hotelu w Fajum. 

Pustynie Zachodniego Egiptu Egipt Zachodni 2022

Dzień 8. Fajum / Oaza Bahariya (El Bahria) / Czarna Pustynia / Dolina el Haiz / Kryształowa Góra (Crystal Mountain) / Al Aqabat / Biała Pustynia 

Po wczesnym śniadaniu podróż do Oazy Bahariya (El Bahria), która stała się znana dzięki znaleziskom w Dolinie Złotych Mumii. Następnie wycieczka na Czarną Pustynię. Jej nazwa pochodzi od koloru tworzących ją skał wulkanicznych, które stale poddawane są erozyjnemu działaniu wiatru.

Pustynie Zachodniego Egiptu Egipt Zachodni 2022

Następnie przejazd do Doliny el Haiz z gorącymi źródłami i pozostałościami ruin z okresu rzymskiego. Zobaczymy także Kryształową Górę z połyskującym kalcytowym łukiem oraz malownicze pasmo wzgórz Al Aqabat, położone na granicy Czarnej i Białej Pustyni. Następnie wjazd na obszar Białej Pustyni, gdzie podziwiać będziemy mogli niezwykłe formacje skalne. Wystające z żółtego piasku kredowe skały o fantazyjnych kształtach - skalne ściany, baszty, stożki i maczugi wysokości dochodzącej do 20 m. Nocleg w obozie na pustyni.

Pustynie Zachodniego Egiptu Egipt Zachodni 2022

Dzień 9. Oaza Bahariya (El Bahria) / Angielska Góra (Gebel al-Ingleez) / Kair

Po śniadaniu w obozie na pustyni powrót do oazy Bahariya (El Bahria). Zakwaterowanie w hotelu. Następnie wyjazd w kierunku Angielskiej Góry (Gebel al-Ingleez) z której roztacza się wspaniała panorama oazy i pustyni. Na szczycie znajdują się pozostałości posterunku obserwacyjnego kapitana Williama, pochodzące z okresu I Wojny Światowej. Następnie wyjazd do Kairu. Zatrzymamy się w Giza przy słynnych piramidach, gdzie obejrzymy zachód słońca. Następnie transfer do hotelu i zakwaterowanie. Czas wolny na krótki odpoczynek po podróży. Wieczorem wycieczka łodzią po Nilu. Powrót do hotelu. Czas wolny na odpoczynek. Nocleg w Kairze. 

Aleksandria Kair Marsa Matruh Egipt Zachodni 2022

Dzień 10. Kair 

Po śniadaniu rozpoczniemy zwiedzanie Kairu. Rozpoczniemy od Miasta Umarłych Al-Qarafa. Ta dzielnica biedoty powstała na terenie dwóch zabytkowych miejskich nekropolii, których początki sięgają VII-X wieku. Według różnych źródeł, obszar ten zamieszkuje od 2 do prawie 3 mln ubogich Egipcjan, którzy na co dzień mieszkają razem ze zmarłymi. Wśród nagrobków toczy się ich normalne życie.

Aleksandria Kair Marsa Matruh Egipt Zachodni 2022

Następnie zwiedzanie starej muzułmańskiej części Kairu, gdzie obejrzymy m.in.: Meczet Al-Azhar, którego budowlę zlecono w 970 roku. Obok Meczetu Al-Azhar, wybudowany został Uniwersytet Al-Azhar, który działa od 972 roku. Al-Azhar to jedna z najsłynniejszych uczelni w świecie muzułmańskim i druga najstarsza nieprzerwanie działająca instytucja edukacyjna na świecie (po Uniwersytecie Al Kairaouine w Fezie w Maroku). Imponujący i okazały Meczet-Madrasa Sułtana Hassana, wybudowany w XIV wieku. (http://cennebezcenne.pl/wp-content/uploads/2019/01/CBU-2003-05-s-28-29-barwik.pdf / https://magazynswiat.pl/14262/tajemnice-starego-kairu.html).

Kair Egipskie oazy Egipt Zachodni

Spacer Dzielnicą Koptyjską, która jest najstarszą częścią Kairu. Chrześcijańscy Koptowie, stanowiący ok. 10 proc. całej populacji Egiptu, to potomkowie ludów zamieszkujących Egipt przed podbojem muzułmańskim. Większość Koptów należy do ortodoksyjnego kościoła koptyjskiego, pozostali to koptyjscy katolicy i protestanci. Następnie spacer i czas wolny na zakupy na zabytkowym Grand Bazaar Khan Al-Khalili (Chan al-Chalili). Nazwa suku sięga XIV wieku, kiedy emir Al-Chalili wybudował w tych okolicach rozległy karawanseraj zwany po arabsku chan, czyli rodzaj zajazdu i targowiska zarazem. Następnie czas wolny na odpoczynek przed późnowieczornym transferem na lotnisko. 

Kair Egipskie oazy Egipt Zachodni

Dzień 11. 

Transfer na lotnisko zgodnie z godzinami lotów. Na lotnisku pożegnanie grupy z lokalnym pilotem / przewodnikiem,  przedstawicielem Poza Trasą Adventure w Egipcie. Wylot z Kairu do Warszawy. Przylot do Warszawy. 

Uwaga - Program jest ramowy. Kolejność zwiedzania może ulec zmianie ze względów organizacyjnych oraz ze względu na lokalne uwarunkowania i panujące warunki atmosferyczne.

TRASA WYCIECZKI:

CENA: 2100USD

+ bilety lotnicze ok. 2600 PLN

Cena obejmuje:

  • Bilety lotnicze Warszawa - Kair - Warszawa ok. 2600 PLN  *Koszt do rozliczenia wg ceny zakupu
  • Noclegi w hotelach 3* (lokalna standaryzacja), w hotelach klasy turystycznej w pokojach dwuosobowych, obiektach turystycznych typu Guest House oraz specjalnie przystosowanych namiotach (na zapytanie noclegi w pokojach jednoosobowych - dodatkowo płatne ok. 250 USD)
  • Śniadania (Kair)
  • Śniadania, lunche i kolacje (poza Kairem)
  • Transport prywatny na trasie podróży zgodnie z programem
  • Permity i wszystkie dokumenty uprawniające do odbycia podróży
  • Wszystkie bilety wstępu do zwiedzanych obiektów i miejsc
  • Opiekę polskiego pilota
  • Opiekę lokalnego pilota / przewodnika angielskojęzycznego
  • Koszty organizacyjne w Polsce i na miejscu wyprawy
  • Ubezpieczenie KL/NW podróżne (Koszty leczenia: 500.000 PLN)
  • Składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny

Cena nie obejmuje:

  • Zwyczajowych napiwków (ok.  USD)
  • Kosztów wyżywienia w Kairze poza śniadaniami
  • Kosztów wizy do Egiptu (ok. 25 USD - na lotnisku)
  • Innych atrakcji fakultatywnych i innych wydatków osobistych

*Grupa min. 8 osób

EGIPSKIE OAZY PUSTYNIE ZACHODNI EGIPT NA ZDJĘCIACH

EGIPSKIE OAZY PUSTYNIE ZACHODNI EGIPT - BLISKI WSCHÓD AFRYKA

Egipskie Oazy Pustynie Zachodni Egipt Bliski Wschód Afryka - Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj nasze relacje z podróży i wypraw: O podróżach do Afryki – Łukasz Odzimek Poza Trasą Adventure oraz Mateusz Grzeszczuk Podróż Bez Paszportu,  Arabski bazar,  Syria 2019 - PodróżPrawa kobiet nie są dane raz na zawsze. Przykładem niech będzie sytuacja kobiet w Iranie Arabia Saudyjska to kraj budzący skrajne emocje. Jakie jest jej nowe oblicze?,

Poznaj pozostałe wyjazdy na Bliski Wschód.