fbpx

kontakt@pozatrasa.pl
+48 22 350 73 46

EGIPSKIE OAZY PUSTYNIE ZACHODNI EGIPT
15.03.2022
-
24.03.2022
10
dni
CENA:
1950 USD + bilety lotnicze ok. 1500 PLN

EGIPSKIE OAZY PUSTYNIE ZACHODNI EGIPT

Egipskie Oazy Pustynie Zachodni Egipt to niesamowita podróż łączącą to, co bardzo mało znane w na pozór bardzo dobrze znanym Egipcie. Będzie to fascynująca podróż do Krainy Faraonów. Szlak wycieczki odbiega od standardowych tras i programów podróży po Egipcie. Będzie to wycieczka przez piaski pustyni do zapomnianych świątyń dawnych bogów. Wyruszymy szlakiem jednego z najbardziej niezwykłych ludzi – Aleksandra Wielkiego. Cofniemy się w przeszłość, odwiedzając ruiny dawnych miast - twierdz. Gościć będziemy w ukrytych i mało dostępnych oazach, które dadzą nam cień i wytchnienie od palącego słońca. Zobaczymy, jak żyją ludzie, którzy od tysięcy lat pielęgnują swoje tradycje w odciętych przez morze pustyni wyspach zieleni. Zwiedzimy egipskie piramidy, jednak nie będą to piramidy, które wszyscy już znamy. Dotrzemy do tych nieco zapomnianych, położonych poza trasą, z dala od tras którymi mkną autokary z turystami. Zapraszamy w podróż Egipskie Oazy Pustynie Zachodni Egipt!

Autor programu Łukasz Odzimek. Copyright © Poza Trasą Adventure.

EGIPSKIE OAZY PUSTYNIE ZACHODNI EGIPT - PROGRAM PODRÓŻY:

Dzień 1.

Wylot z Warszawy do Kairu. Spotkanie grupy z pilotem Poza Trasą na trzy godziny przed wylotem.

Dzień 2. Kair / Marsa Matruh

Przylot do Kairu. Na lotnisku spotkanie grupy z lokalnym pilotem / przewodnikiem,przedstawicielem Poza Trasą Adventure w Egipcie. Kontynuacja podróży - wyjazd do Marsa Matruh położonego w północno-zachodnim Egipcie nad Morzem Śródziemnym. Transfer do hotelu i zakwaterowanie. Czas wolny na odpoczynek po podróży. Późne śniadanie. Historia Marsa Matruh sięga czasów Aleksandra Wielkiego. To stąd wyruszył on do oazy Siwa, gdzie złożył ofiarę Amonowi. Ogłosił się jego synem i co za tym idzie, egipskim faraonem. Marsa Matruh słynie z wyjątkowo pięknych plaż z białym miękkim piaskiem. Popołudniu wybierzemy się na jedną z plaż, gdzie będzie można odpocząć i popływać. Nocleg w hotelu w Marsa Matruh.

egipskie oazy Egipt zachodni

Dzień 3. Marsa Matruh / Oaza Siwa - Szali (Shali) - Wyspa Fantas

Po śniadaniu wyjazd do Oazy Siwa. Siwa leżąca na uboczu typowo turystycznych atrakcji, to jedna z najpiękniejszych oaz w Egipcie.Nazwa oazy oznacza Kraina Palm, rośnie ich tu niemalże 300 tysięcy. Siwa to prawdziwa ukryta perła Egiptu. Oaza słynie z daktyli i oliwek oraz dwustu krystalicznie czystych źródeł, z których pozyskiwane są najlepsze w Egipcie wody mineralne. Dają one życie roślinności i ludziom zmieniając suchy pustynny teren w prawdziwy rajski ogród. Ślady osadnictwa w tym miejscu sięgają dziesiątego tysiąclecia p.n.e. W czasach XXX dynastii faraonów wzniesiono tu świątynię Amona, do której w IV w. p.n.e. dotarł Aleksander Wielki. Wyrocznia potwierdziła boskie pochodzenie Aleksandra Wielkiego i tym samym stał się on faraonem. Po dotarciu do Oazy Siwa zakwaterowanie w hotelu i czas wolny na krótki odpoczynek. Następnie rozpoczniemy zwiedzanie miasta-fortecy Szali (Shali). Siwa powstała w miejscu ruin starszego miasta Szali, którego fortyfikacje wzniesione z cegły mułowej, datuje się na około 1203 rok. To będzie prawdziwa "podróż w czasie". Dziś twierdza choć opuszczona, nadal porusza wyobraźnie i pozwala poczuć ducha przeszłości. Następnie wybierzemy się na porośniętą palmami Wyspę Fatnas, skąd obserwować będziemy zachód słońca. Po krótkim odpoczynku i kolacji relaksować będziemy się i pływać w termalnych źródłach mineralnych. Nocleg w hotelu w Oazie Siwa.

Egipskie Oazy Egipt

Dzień 4. Oaza Siwa - (Góra Umarłych) Gebel al Mawta - Wyrocznia Amona / Łaźnia Kleopatry - Birket Siwa / Góra Dakrour (Gebel Dakrour)

Po śniadaniu wyjazd na Gebel al Mawta, nazywaną Górą Umarłych. Znajduje się tu kompleks grobowców wykutych w skale z czasów XXVI dynastii. Zobaczymy też ruiny starożytnej stolicy oazy - Aghurmi oraz słynnej na cały starożytny świat Świątyni Amona i wybudowanej w skale wyroczni. To Aleksander Wielki otrzymał proroctwo o swoim boskim rodowodzie oraz zapowiedź przyszłej chwały. Następnie wizyta przy najsłynniejszym gorącym źródle Oazy Siwa - Łaźni Kleopatry, gdzie według legendy miała kąpać się słynna królowa Egiptu. Popołudniu wyjazd w kierunku słonego Jeziora Birket Siwa, położonego w pobliżu Siwa. Odpoczniemy też przy gorących źródłach. Późnym popołudniem wyjazd na Górę Dakrour (Gebel Dakrour), skąd obserwować będziemy zachodzące słońce. Góra Dakrour (Gebel Dakrour) to miejsce znane z leczniczych kąpieli w gorącym piasku. Powrót do Oazy Siwa. Nocleg w hotelu w Oazie Siwa.

Dzień 5. Oaza Siwa / Wielkie Morze Piasku - Bir Wahed / Zimne jezioro / Obszar skamieniałości / Sandboarding

Po śniadaniu spacer po Oazie Siwa, który znana jest również ze wspaniałego rękodzieła artystycznego, zwłaszcza srebrnej biżuterii, glinianych naczyń oraz ozdobnych tekstyliów. Następnie wyruszymy na obszar pustyni zwanej Wielkim Morzem Piasku. Wyjazd do Bir Wahed, gdzie znajduje się samotna studnia umiejscowiona pośród wydm. To idealne miejsce na kąpiel w wodach mineralnych. Przejazd do Jeziora Zimnego oraz na teren, gdzie znaleźć można liczne skamieliny koralowce i muszle - pozostałości morza, które w dalekiej przeszłości znajdowało się na tym obszarze. W ciągu dnia dotrzemy także do ogromnych wydm Wielkiego Morza Piasku, gdzie uprawiać można sandboarding. Wieczorem czas na pustyni spędzimy pijąc tradycyjną herbatę i obserwując niesamowity zachód słońca. Nocleg w obozowisku na pustyni.

Dzień 6. Oaza Siwa / Al-Alamain / Wadi Natrun

Po śniadaniu podróż powrotna do Oazy Siwa i dalszy przejazd w kierunku Al-Alamain i Wadi Natrun. W IV wieku oaza ta stała się kolebką ruchu monastycznego, mającym bardzo duży wpływ na oficjalną już wtedy w Imperium Rzymskim, nową religię - chrześcijaństwo. Powstało wtedy około 50 klasztorów stanowiących miejsce odosobnienia i modlitwy, ale także rodzącego się ruchu pielgrzymkowego. Do dziś pozostały cztery klasztory koptyjskie, które zwiedzimy. Nocleg w eco lodge w pobliżu słonego Jeziora Buhayrat al Hamra.

Dzień 7. Fajum / Pustynia Zachodnia / Wadi Al Hitan / Wadi el Rayan / Al-Lahun (Kahun)

Po wczesnym śniadaniu podróż do Oazy Fajum, położonej na Pustyni Zachodniej nad Jeziorem Karun. Najstarsze odkryte tu ślady osadnictwa pochodzą z czasów paleolitu. Oaza powstała w wyniku przedostania się wody z Nilu do zagłębienia tektonicznego, co utworzyło Jezioro Karun. Po dotarciu na miejsce zakwaterowanie w hotelu. Następnie przejazd do Wadi Al Hitan - Doliny Wielorybów na Pustyni Zachodniej. Co robią wieloryby pośrodku pustyni? To wspomnienie Oceanu Tetydy sprzed 40 mln lat. W dolinie odkryto liczne skamieniałości zwierząt morskich, w tym prawaleni. Znajduje się tu blisko 400 szkieletów, z których wiele zachowanych jest w kompletnym stanie. Dokumentują one zmiany ewolucyjne następujące przy zmianie środowiska z wodnego na lądowe. Dolina Wadi Al Hitan wpisana została na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO oraz objęta jest ochroną. Przejazd do niewielkiej Doliny Wadi el Rayan, która jest rezerwatem przyrody i obszarem chronionym. Obszar ten obejmuje duże połacie pustyni o różnorodnym krajobrazie. W Wadi el Rayan położone są dwa sztuczne jeziora połączone ze sobą kanałem i malowniczą kaskadą wodospadów. To jedyne w Egipcie wodospady. Górne słodkowodne jezioro jest gęsto porośnięte roślinnością, natomiast dolne jest słonawe. Jeziora są siedliskiem zimującego tu ptactwa wodnego wędrującego z południa i północy do Egiptu. W pamięć zapada niesamowita sceneria Wadi El-Rayan, zwłaszcza kontrast między błękitnymi wodami jeziora a złotym piaskiem pustyni. Następnie przejazd do stanowiska archeologicznego miasta Al-Lahun (Kahun), które powstało około 1900 p.n.e. jako osiedle budowniczych piramidy faraona Senusereta II. Panoramę Al-Lahun (Kahun) tworzą ruiny domów robotników otoczone niskim murem chroniącym przed burzami pustynnymi. Podróż powrotna do Fajum. Nocleg w hotelu w Fajum.

Dzień 8. Fajum / Oaza Bahariya (El Bahria) / Czarna Pustynia / Dolina el Haiz / Kryształowa Góra (Crystal Mountain) / Al Aqabat / Biała Pustynia

Po wczesnym śniadaniu podróż do Oazy Bahariya (El Bahria), która stała się znana dzięki znaleziskom w Dolinie Złotych Mumii. Następnie wycieczka na Czarną Pustynię. Jej nazwa pochodzi od koloru tworzących ją skał wulkanicznych, które stale poddawane są erozyjnemu działaniu wiatru. Następnie przejazd do Doliny el Haiz z gorącymi źródłami i pozostałościami ruin z okresu rzymskiego. Zobaczymy także Kryształową Górę z połyskującym kalcytowym łukiem oraz malownicze pasmo wzgórz Al Aqabat, położone na granicy Czarnej i Białej Pustyni. Następnie wjazd na obszar Białej Pustyni, gdzie podziwiać będziemy mogli niezwykłe formacje skalne. Wystające z żółtego piasku kredowe skały o fantazyjnych kształtach - skalne ściany, baszty, stożki i maczugi wysokości dochodzącej do 20 m. Nocleg w obozie na pustyni.

Dzień 9. Oaza Bahariya (El Bahria) / Kair / Sakkara

Po wczesnym śniadaniu podróż powrotna do Kairu. Ponieważ Egipt nieodmienne kojarzy się z piramidami, nie może ich zabraknąć również na szlaku naszej wyprawy. W trakcie podróży zatrzymamy się w Sakkara. Na jej obszarze znajduje się słynna piramida schodkowa Dżesera, a także liczne mastaby oraz Serapeum, ruiny świątyni Serapisa. Kontynuacja podróży do Kairu. Po dotarciu na miejsce zakwaterowanie w hotelu i czas wolny na krótki odpoczynek po podróży. W zależności od pozastałego do dyspozycji czasu wizyta w starej części Kairu lub na suku Chan al-Chalili w centrum Kairu lub zwiedzania Miasta Umarłych - Al-Qarafa. Ta dzielnica biedoty powstała na terenie dwóch zabytkowych miejskich nekropolii, których początki sięgają VII – X wieku. Według różnych źródeł, obszar ten zamieszkuje od 2 do prawie 3 mln ubogich Egipcjan, którzy na co dzień mieszkają razem ze zmarłymi. Wśród nagrobków toczy się ich normalne życie. Powrót do hotelu. Nocleg w hotelu w Kairze.

Sakkara Dżesera

Dzień 10.

Transfer na lotnisko zgodnie z godzinami lotów. Na lotnisku pożegnanie grupy z lokalnym pilotem / przewodnikiem,przedstawicielem Poza Trasą Adventure w Egipcie. Wylot do Warszawy. Przylot do Warszawy.

TRASA WYCIECZKI:

CENA: 1950USD

+ bilety lotnicze ok. 1500 PLN

Cena obejmuje:

 • Bilety lotnicze Warszawa - Kair - Warszawa ok. 1500 PLN  *Koszt do rozliczenia wg ceny zakupu
 • Noclegi w hotelach 3*, w hotelach klasy turystycznej w pokojach dwuosobowych, obiektach turystycznych typu Guest House oraz specjalnie przystosowanych namiotach
 • Wyżywienie: 3 posiłki dziennie (poza Kairem)
 • Śniadanie (Kair)
 • Transport prywatny na trasie podróży zgodnie z programem
 • Permity i wszystkie dokumenty uprawniające do odbycia podróży
 • Wszystkie bilety wstępu do zwiedzanych obiektów i miejsc
 • Opiekę polskiego pilota
 • Opiekę lokalnego pilota / przewodnika angielskojęzycznego
 • Koszty organizacyjne w Polsce i na miejscu wyprawy
 • Ubezpieczenie KL/NW podróżne (Koszty leczenia: 600.000 PLN)
 • Koszty polisy od rezygnacji w przypadku sytuacji nadzwyczajnej (w przypadku Covid)
 • Składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny
 • Koszulkę firmową
 • Relację fotograficzną z wyjazdu

Cena nie obejmuje:

 • Kosztów testów PCR (o ile wymagane)
 • Zwyczajowych napiwków (około  USD)
 • Kosztów wyżywienia w Kairze poza śniadaniem
 • Kosztów wizy do Egiptu - około 25 USD (na lotnisku)
 • Innych atrakcji fakultatywnych i innych wydatków osobistych

*Grupa minimalnie 6 osób

EGIPSKIE OAZY PUSTYNIE ZACHODNI EGIPT NA ZDJĘCIACH