kontakt@pozatrasa.pl
+48 22 350 73 46

WYCIECZKA DO KAMERUNU
Etno Festivale Północy
10.10.2024
-
25.10.2024
16
dni
CENA:
3250 EUR + bilety lotnicze ok. 4100 PLN

WYCIECZKA DO KAMERUNU

Etno Festivale Dalekiej Północy

Wycieczka do Kamerunu Etno Festiwale Dalekiej Północy to podróż łącząca zwiedzanie północnego i wschodniego Kamerunu oraz uczestnictwo w uroczystościach lokalnych świąt. Kamerun - „miniatura Afryki” - fascynuje ogromnym zróżnicowaniem wciąż dzikiego i dziewiczego krajobrazu. Podróżując na wschód Kamerunu w kierunku granicy z Republiką Środkowoafrykańską, dotrzemy do Bertoua otoczonego bujnym lasem deszczowym. Kolejnym miasteczkiem będzie Ngaoundére, położone w pobliżu wulkanicznych wzgórz. Miasteczko nazywane jest "wodną wieżą Kamerunu, gdyż to tu swoje źródła mają wszystkie rzeki płynące przez Kamerun. Podążając dalej w kierunku północy wspinać będziemy się na Płaskowyż Adamawa. Północ to suche sawanny, które wraz z zachwycającymi Górami Mandara tworzą jeden z najbardziej niesamowitych i imponujących górskich krajobrazów Afryki. Dotrzemy także do bujnych zielonych pagórkowatych krajobrazów na górskich wyżynach na zachodzie. Na koniec odpoczniemy w Limbé, małej nadmorskiej miejscowości położonej u stóp góry Mount Cameroun - jednego z największych czynnych afrykańskich wulkanów (4040 m n.p.m.).

Ważnym punktem podróży Wycieczka do Kamerunu Etno Festiwale Dalekiej Północy, będą spotkania z kulturą i tradycjami ludów zamieszkujących ten niezwykle zróżnicowany etnicznie kraj. W Kamerunie żyje ponad 250 różnych plemion wyznających islam, chrześcijaństwo oraz religie animistyczne, a często łączą je tworząc swój własny system wierzeń. Gościć będziemy w wioskach społeczności oddalonych od cywilizacji. Mieszkańcy opowiedzą nam o swoich tradycjach i zwyczajach, zaprezentują plemienne stroje i tańce. Poznamy bogactwo lokalnych kultur plemiennych. W wiosce Meri, uczestniczyć będziemy w uroczystościach związanych z zakończeniem żniw - Marai Harvest Festival. Jest to jedno z najsłynniejszych i najbarwniejszych świąt na dalekiej północy Kamerunu. W wiosce Bizili uczestniczyć będziemy w Festiwalu Kogutów. To tradycyjne święto wywodzące się z tradycji animistycznych, obchodzone corocznie przez społeczność Toupuri. Podczas Wycieczki do Kamerunu z Poza Trasą Adventure poznamy też unikalną sztukę i lokalne rękodzieło artystyczne. Odwiedzimy pracownie kameruńskich artystów, warsztaty rzemieślników oraz barwne kameruńskie targowiska. Zapraszamy na podróż Wycieczka do Kamerunu Etno Festiwale Dalekiej Północy!

Autor programu Łukasz Odzimek. Copyright © Poza Trasą Adventure.

WYCIECZKA DO KAMERUNU - PROGRAM PODRÓŻY:

Dzień 1. 

Wylot z Warszawy do Jaunde w Kamerunie. Na lotnisku spotkanie grupy z pilotem Poza Trasą Adventure na trzy godziny przed wylotem. Przylot do Jaunde. Dopełnienie formalności wjazdowych, po czym transfer do hotelu. Czas wolny na odpoczynek po podróży. Nocleg w hotelu w Jaunde. 

Kameruńskie ABC Kamerun 2022

Dzień 2. Jaunde / Ayos / Doumé / Bertoua

Po śniadaniu krótkie zwiedzanie miasta Jaunda. Następnie wyjazd w kierunku wschodniego Kamerunu. Pojedziemy dobrą drogą wybudowaną przez Niemców jeszcze w czasach kolonialnych na początku XX wieku. Trasa poddana została w ostatnim czasie renowacji przez Brazylijczyków. Do pokonania około 350 km. Na trasie pięknie położone miasteczka Ayos, z misją katolicką prowadzoną przez zakon paulinów oraz Doumé, gdzie w budownictwie wciąż widoczna jest niemiecka przeszłość kolonialna. Obejrzeć można tu stare budynki i fort z początku XX wieku. Kontynuacja podróży do Bertoua. Bertoua to ostatnie duże miasto na południowym wschodzie Kamerunu, otoczone lasem deszczowym. Po dotarciu do Bertoua zakwaterowanie w hotelu i czas wolny na odpoczynek po podróży. Nocleg w Bertoua. 

Bertoua Rejon Pigmejów Kamerun 2022

Dzień 3. Bertoua / Garoua-Boulaï / Ngaoundéré (N’Gaoundéré)

Po śniadaniu wyjazd w kierunku miasta Ngaoundéré. Miasto, otoczone wulkanicznymi wzgórzami, nazywane jest "wodną wieżą Kamerunu. To tu swoje źródła mają wszystkie rzeki płynące przez tereny Kamerunu. Do pokonania trasa około 470 km dobrą drogą. W trakcie podróży zatrzymamy się w miasteczku Garoua-Boulai leżącym tuż przy granicy z Republiką Środkowoafrykańską. Czas na krótki odpoczynek i lunch. Kontynuacja podróży w kierunku północy Kamerunu do Ngaoundere (N’Gaoundéré), stolicy prowincji Adamawa. Po dotarciu na miejsce zakwaterowanie na Ranczo N’Gaoundéré. Czas wolny na odpoczynek po trudach podróży. Ranczo założone zostało pod koniec lat pięćdziesiątych XX wieku. Wcześniej organizowane były tu safari i polowania, dziś na 34 hektarach ziemi hodowane bydło. Ze wzgórza, gdzie położona jest lodża roztacza się przepiękny widok na pobliskie jezioro kraterowe. Nocleg na ranczo w Ngaoundere. 

Wycieczka do Kamerunu Kameruńska Ulica Kamerun 2022

Dzień 4. Ngaoundéré (N’Gaoundéré) / wioska Idool - społeczność Fulbe / Wodospad Tello / Ngaoundéré / Garoua

Wcześnie rano wybierzemy się na około godzinny spacer wokół jeziora kraterowego. Powrót na śniadanie. Następnie wyjazd do wioski Idool, zamieszkałej przez osiadłą społeczność Fulbe (Fulani). Wioska szczegółowo zaplanowana została i założona po koniec lat 50-tych XX wieku. Idool słynie z lokalnej architektury Fulani położnej wśród drzew eukaliptusowych rosnących w całej wiosce. Spacer po wiosce Idool, podczas którego obejrzymy tradycyjne okrągłe chaty i zabudowania wzniesione z gliny i kryte strzechą. Spotkania z miejscową ludnością, wiele okazji do zrobienia ciekawych zdjęć. Wizyta w siedzibie władcy wioski Lamido. W drodze powrotnej przejazd w pobliże wodospadów Tello. Wodospady mają wysokość około 45 metrów, obserwować można je zarówno od frontu jak i z dużej jaskini, położonej za taflą spływającej wody. Dalsza podróż powrotna do Ngaoundéré (N’Gaoundéré). Krótki spacer po Ngaoundere. W mieście znajduje się Pałac Lamido i Wielki Meczet Lamido. Termin Lamido oznacza Król - Przywódca i używany był przez tradycyjnych przywódców części emiratów Fulani w zachodniej Afryce. W Wielkim Meczecie Lamido odbywają się uroczyste piątkowe modlitwy, gromadzące muzułmanów pochodzących między innymi z plemion Fulani i Mbororo. Mbororo oficjalnie wyznają islam, łączą go jednak nadal z praktykowanymi w przeszłości tradycyjnymi animistycznymi. Następnie dalsza podróż na północ Kamerunu do miasta Garoua. Początkowo trasa poprowadzi kręta droga wspinającą się na Płaskowyż Adamawa (Adamoua), po czym mijać będziemy tereny leżące w pobliżu Parku Narodowego Bénoué. W pobliżu wejścia do parku położona jest Wioska 20 Plemion, która założona została pod koniec lat 90-tych XX wieku. Osiedliły się tu wówczas plemiona z osad położonych na dalekiej północy Kamerunu. Ich jałowe pola uprawne położone na skalistych zboczach górskich nie rodziły plonów gwarantujących przetrwanie. W okolicach Parku Narodowego Bénoué padały obfitsze deszcze a ziemia była żyźniejsza. Krótka wizyta w wiosce i spotkanie z mieszkańcami. Następnie kontynuacja podróży do Garoua, największego miasta północnego Kamerunu. Garoua położona jest nad rzeką Bénoué i posiada jedyny port śródlądowy w kraju. Miasto jest także ośrodkiem uprawy bawełny. Z Garoua pochodził Ahmadou Ahidjo, który wybrany został pierwszym prezydentem Kamerunu po odzyskaniu przez kraj niepodległości w 1960 roku. Po dotarciu do Garoua zakwaterowanie w hotelu i czas na odpoczynek. Trasa do pokonania w ciągu dnia to około 280 km. Nocleg w Garoua.

Portrety Kamerun 2022

Dzień 5. Garoua / Maroua / Rhumsiki

Po śniadaniu krótki spacer po mieście Garoua, które jest trzecim codo wielkości miastem Kamerunu po Jaunde i Douala. Garoua w większości zamieszkuje ludność Fulani (Fulbe) wyznający islam. Następnie wyjazd na północne obszary bardziej dzikie i niedostępne (podróż z wojskową eskortą ochrony). Trasa do pokonania około 200 km. Początkowo podróż w kierunku miasta Maroua położonego u podnóża gór Mandara, a następnie dalej do wioski Rhumsiki położonego w sercu krainy Kapsiki w pobliżu granicy kameruńsko - nigeryjskiej. Na trasie podróży spektakularne górskie widoki. Szczególne wrażenie robią wulkaniczne zatyczki - skalne baszty i maczugi o fantastycznych kształtach - pozostałości dawno uśpionych wulkanów oraz szczyt Kapsiki, mierzący 1224 m n.p.m. Po dotarciu na miejsce poznamy bliżej codzienne życie wioski. Odwiedzimy warsztaty rzemieślników - kowali, garncarzy i tkaczy. Obejrzymy tradycyjne budownictwo - kamienne domostwa kryte strzechą. Chętni będą mogli skorzystać z „wyroczni krabowej” - usług szamana wróżbity, który przepowiada przyszłość na podstawie obserwacji ruchów krabów. Nocleg w lodge w Rhumsiki.

Kameruńska Ulica Kamerun 2022

Dzień 6. Rhumsiki / Mokolo / Maroua

Po śniadaniu wyjazd do Mokolo. Tereny te zamieszkują społeczności Fulani (zwani także Fulbé) oraz ludy Mafa i Makam. Wizyta w pobliskiej wiosce Ziver zamieszkałej przez lud Mafa. Spotkanie ze społecznością, ich kulturą oraz tradycjami. Obejrzymy jeden z ostatnich tradycyjnych glinianych pieców, służących do wytopu żelaza. Miejscowy kowal wyjaśni nam i pokaże kolejne procesy produkcji. Zapozna nas także z niezbędnymi rytuałami. Chętni będą mogli spróbować lokalnego piwa z kaszy jaglanej. Następnie dalszy przejazd do Maroua. W ciągu dnia do pokonania około 130 km. Po dotarciu na miejsce zakwaterowanie w hotelu. Czas wolny na odpoczynek. Nocleg w Maroua. 

Kameruńskie ABC Kamerun 2022

Dzień 7. Maroua / Meri - Marai Festival Żniw (Marai Harvest Festival) - społeczność Mofu / Maroua

Po śniadaniu wyjazd do Meri, wioski społeczności „ludzi gór” Mofu. Wioska położona jest w trudno dostępnym terenie na zboczach gór Wazang. W wiosce uczestniczyć będziemy w uroczystościach związanych z zakończeniem żniw - Marai Harvest Festival. Jest to jedno z najsłynniejszych i najbardziej barwnych świąt na dalekiej północy Kamerunu. Podczas ceremonii wódz wioski symbolicznie składa w ofierze kozę, aby uczcić żniwa i życzyć wszystkim dobrego i długiego życia. Atmosferę podgrzewają fleciści i perkusiści, występom muzyków towarzyszą tańce i inne imprezy. Spotkania z lokalną społecznością, wiele okazji do zrobienia ciekawych zdjęć. Prawdziwą atrakcją jest autentyczność tych miejsc. Następnie powrót do Maroua. Popołudniu spacer po miasteczku Maroua, położonym wzdłuż rzeki Kaliao. Maroua to wspaniałe miejsce do poznania różnorodności etnicznej, tradycji i kultur północnego Kamerunu. Maroua słynie z wytwarzanego tu rękodzieła artystycznego i metaloplastyki, biżuterii oraz ceramiki. Lokalne tętniące życiem rynki należą do najlepszych w Kamerunie północnym. Spacer po najciekawszych zakątkach miasta. Wizyta w lokalnej garbarni oraz w kuźniach kowali ręcznie wykuwających elementy dekoracyjne i artystyczne. W ciągu dnia do pokonania około 50 km. Powrót do hotelu. Czas wolny na odpoczynek. Nocleg w Maroua.

Kameruńskie ABC Kamerun 2022

Dzień 8. Maroua / Pouss - społeczność Musgum / Maroua 

Po śniadaniu wyjazd na wschód Kamerunu w kierunku miasta Pouss. Trasa do pokonania w ciągu dnia około 230 km. W trakcie podróży mijać będziemy między innymi miasteczka Bogo i Guivirdig oraz Jezioro Maga, położone w pobliżu Pouss. Miasto Pouss położone jest nad rzeką Logone, która na tym odcinku tworzy naturalną granicę między Kamerunem a Czadem. Po dotarciu na miejsce rozpoczniemy zwiedzanie miasta. Okolice Pouss zamieszkiwane są przez grupę etniczną Musgum, która swoje siedziby ma na terenie Kamerunu i sąsiedniego Czadu. Musgum nazywają siebie również Mulwi. W Pouss obejrzymy charakterystyczne tradycyjne budownictwo - ciekawe architektonicznie gliniane chaty kształtem przypominające ule lub muszle. Chaty sięgają do około 7 metrów wysokości. Mają kształt stożków zwieńczonych kopułą, część z nich posiada ozdoby o geometrycznych wzorach. W Pouss obejrzymy także Pałac Saré sułtana Lamido władającego regionem. Być może uda nam się otrzymać zgodę na audiencję u sułtana. Powrót do Maroua. Po dotarciu na miejsce czas wolny na odpoczynek. Nocleg w Maroua.

Dzień 9. Maroua / Oudjilah - społeczność Podoko/ Maroua

Po śniadaniu wyjazd do górskiej wioski Oudjilla położonej w pobliżu miasta Mora. Z Maroua wyruszymy krętym szlakiem w kierunku gór, na trasie przepiękne górskie krajobrazy. Przetniemy koryta okresowych strumieni i tarasy pól uprawnych. Królestwa Oudjilla szczyci się ponad ponad 400 letnią historią. Mieszkańcami Oudjila są głównie przedstawiciele grupy etnicznej Podoko. Wizyta w wiosce Oudjilla. Zwiedzimy zabudowania pałacu Króla Oudjilla (Saré), wzniesione na szczycie wzgórza i chronione wysokim kamiennym murem. Wewnątrz zabudowań znajduje się między innymi główna chata - siedziba króla, sala modlitw, sala świętego wołu składanego w ofierze, gdy ten zyska magiczną moc oraz siedziby żon króla. W jednej z chat w wiosce znajdują się groby przodków z wbudowanymi dzbanami z piwem jaglanym. Społeczność dba w ten sposób o swoich zmarłych, który także bywają spragnieni. Królestwa Oudjilla słynie z króla posiadającego ponad pięćdziesiąt żon oraz ponad setkę dzieci. Każda z żon wodza otrzymywała własną komnatę - glinianą chatę z charakterystycznym stożkowym dachem krytym słomą. W trakcie wizyty w wiosce Oudjilla poznamy bliżej życie mieszkańców, lokalne zwyczaje i tradycje. Jest również szansa na poznanie lokalnych śpiewów oraz tańców. Powrót do Maroua. Po dotarciu na miejsce czas wolny na odpoczynek. Trasa do pokonania w ciągu dnia około 210 km. Nocleg w Maroua.

Wycieczka do Kamerunu Kameruńskie ABC Kamerun 2022

Dzień 10. Maroua / Mindif / Guider

Po śniadaniu wyjazd do wioski Mindif. Spotkamy się tu z młodymi kobietami, które dzięki projektowi niemieckiej fundacji, zdobywają wykształcenie oraz odbywają praktyczne szkolenia. W pobliżu wioski położona jest bazaltowa Góra Mindif, zwana także Zębem Mindif. Szczyt leżący pośrodku równiny Diamaré, widoczny jest już z oddali - wznosi się na wysokość 729 m n.p.m. Ząb Mindif pojawia się w powieści przygodowej Julesa Verne’a zatytułowanej „Pięć tygodni w balonie” z 1863 roku. Okolica była także planem zdjęciowym do kilku filmów, między innymi Chocolat z 1988 roku. Następnie odwiedzimy niewielką spółdzielnię muzułmańskich kobiet, które tkają przepiękne tradycyjne kolorowe tkaniny oraz wyplatają kosze, podkładki i inne ozdoby. Możliwe zakupy. Kontynuacja podróży do niewielkiego miasteczka Guider. W ciągu dnia do pokonania trasa około 140 km. Po dotarciu na miejsce zakwaterowanie w hotelu. Czas wolny na odpoczynek. Nocleg w Guider. 

Rhumsiki Trekking Kamerun 2022

Dzień 11. Guider / Masyw Peske-Bori / Wąwóz Kola / Jezioro Bobouo / Kaélé

Po śniadaniu krótki spacer po miasteczku Guider oraz w miarę możliwości wizyta na cotygodniowym lokalnym targu. Następnie przejazd w okolice Masywu Peske-Bori położonego na wschód od Gór Mandara. Okolice zamieszkuje ludność Fali. Spacer podczas którego zobaczymy ciekawe wapienno-marmurowe formacje skalne. Obejrzymy wykonane tu przed wiekami abstrakcyjne wzory, nacięcia i symbole. W okolicy natrafić można także na ślady dinozaurów, które żyły tu około 100 milionów lat temu. Następnie przejazd w pobliże malowniczego Wąwozu Kola, utworzonego z czarnych i jasnoszarych wulkanicznych skał bazaltowych. Tym  wąskim, około 20-metrowy wąwozem przepływa rzeka Mayo Louti. Panorama wąwozu. Dalsza podróż w pobliże miasteczka Kaélé, w którego okolicy znajduje się tajemnicze Jezioro Bobouo. W jeziorze, otoczonym skałami i wysokimi granitowymi szczytami, obserwować można żyjące tu krokodyle. Następnie przejazd do Kaélé. W ciągu dnia do pokonania traso około 60 km. Po dotarciu do Kaélé zakwaterowanie w hotelu. Czas wolny na odpoczynek. Nocleg w Kaélé. 

Wycieczka do Kamerunu Kameruńska Ulica Kamerun 2022

Dzień 12. Kaélé / Bizili - Festiwal Kogutów - Święto społeczności Toupuri / Garoua

Po śniadaniu wyjazd do Bizili, gdzie uczestniczyć będziemy w Festiwalu Kogutów (Rooster festival / Féo-kagué). Jest to tradycyjne święto wywodzące się z tradycji animistycznych, obchodzone corocznie przez społeczność Toupuri. Kończy ono stary i rozpoczyna nowy rok według kalendarza Toupuri. Festiwal Kogutów inicjowany jest przez wodza - przełożonego i duchowego przywódcę, który uważany jest za symbol, wcielenie i gwaranta tradycji Toupuri. Kogut według Toupuri jest boski, gdyż podąża za wskazówkami duchów. Wódz za pośrednictwem koguta wstawia się u duchów, aby te interweniowały w obronie i ochronie wszystkich rodzin społeczności. Prosi także o to, aby deszcz był obfity, gleba żyzniejsza, a plony lepsze. Poświęcony na festiwalu kogut jest symbolem pomyślności całej wsi w nadchodzącym roku. W trakcie pobytu w Bizili uczestniczyć będziemy w ceremoniach. Obejrzymy tradycyjne rytuały, stroje i tańce Toupuri, którym towarzyszyć będzie lokalna rytmiczna muzyka. W strojach tancerzy dostrzeżemy narodowe barwy Kamerunu (zielony, żółty, czerwony). Chętni spróbować będą mogli bil-bil, regionalnego trunku alkoholowego z prosa. Spotkania z miejscową ludnością i wiele okazji do zrobienia ciekawych zdjęć. Następnie wyjazd do Garoua. Do pokonania w ciągu dnia trasa około 250 km. Po dotarciu do Garoua zakwaterowanie w hotelu. Czas wolny na odpoczynek. Nocleg w Garoua. 

Kameruński Taniec Kamerun 2022

Dzień 13. Garoua / Douala / Limbé

Po śniadaniu kolejny spacer w najciekawszych zakątkach miasta Garoua. W Garoua odwiedzimy tradycyjny targ z lokalnymi wyrobami i rękodziełem artystycznym oraz rynek z tradycyjnymi produktami afrykańskiej medycyny naturalnej. Kupić tu można lokalne preparaty na niemalże wszystkie dolegliwości a także porozmawiać o swoich schorzeniach ze znachorem, zamówić amulety oraz fetysze. Następnie transfer na lotnisko zgodnie z godzinami lotów. Wylot do Douala. Po przylocie do Douala dalsza podróż do miasta Limbé, położonego w Regionie Południowo - Zachodnim. Po dotarciu na miejsce zakwaterowanie w hotelu nad oceanem. Czas wolny na odpoczynek. Nocleg w Limbé. 

Limbe wycieczka do Kamerunu 2022

Dzień 14. Limbé

Po śniadaniu zwiedzanie Limbé. To mała nadmorska portowa miejscowość. Limbé leży u stóp góry Mount Cameroun - jednego z największych czynnych afrykańskich wulkanów (4040 m n.p.m.) Spacer w najciekawszych zakątkach miasteczka - wizyta w porcie i na targu rybnym, gdzie toczy się codzienne życie mieszkańców. Będzie też okazja do spróbowania specjałów nadmorskiej kuchni kameruńskiej. Czas wolny na odpoczynek i relaks w pięknym otoczeniu na plaży w Limbé. Nocleg w hotelu w Limbé. 

Limbe Kamerun 2022

Dzień 15. Limbé / Douala

Po śniadaniu czas na odpoczynek na plaży. Następnie podróż powrotna do Douala. Transfer na lotnisko zgodnie z godzinami lotów. Na lotnisku pożegnanie grupy z lokalnym pilotem / przewodnikiem Poza Trasą Adventure w Kamerunie. Wylot do Warszawy. 

Limbe Kamerun 2022

Dzień 16. 

Przylot do Warszawy. Zakończenie podróży Wycieczka do Kamerunu Etno Festiwale Dalekiej Północy.

Uwaga - Program jest ramowy. Kolejność zwiedzania może ulec zmianie ze względów organizacyjnych oraz ze względu na lokalne uwarunkowania i panujące warunki atmosferyczne.

UWAGA! - NA PODRÓŻ KAMERUN WYJAZD POZA TRASĄ WYMAGANE JEST OBOWIĄZKOWE SZCZEPIENIE NA ŻÓŁTĄ FEBRĘ ODNOTOWANE W KSIĄŻECZCE SZCZEPIEŃ.

TRASA WYCIECZKI:

CENA: 3250EUR

+ bilety lotnicze ok. 4100 PLN

Cena obejmuje:

  • Bilety lotnicze Warszawa - Jaunde - Duala - Warszawa ok. 4100 PLN  *Koszt do rozliczenia wg ceny zakupu
  • Bilet lotniczy na lot wewnętrzny Garoua - Douala
  • Noclegi w hotelach 3* (lokalna standaryzacja) lub hotelach klasy turystycznej w pokojach dwuosobowych, obiektach typu Lodge
  • Śniadania
  • Transfery i transport na całej trasie podróży zgodnie z programem
  • Permity na wjazdy do miejsc gdzie są wymagane
  • Wejścia do wiosek i miejsc odwiedzanych zgodnie z opisem w programie
  • Opiekę polskiego pilota
  • Opiekę lokalnego angielskojęzycznego pilota
  • Usługi miejscowych przewodników
  • Miejscowy podatek turystyczny
  • Koszty organizacyjne w Polsce i na miejscu wyprawy
  • Ubezpieczenie KL/NW podróżne (Koszty leczenia: 600.000 PLN )
  • Składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny

Cena nie obejmuje:

  • Kosztów testów PCR (o ile wymagane)
  • Kosztów wyżywienia poza śniadaniami
  • Kosztów wizy on-arrival (ok. 200 EUR)
  • Zwyczajowych napiwków (ok.  EUR)
  • Innych atrakcji fakultatywnych i innych wydatków osobistych jak: karta telefoniczna, internet, pranie itp.

*Grupa min. 6 osób

WYCIECZKA DO KAMERUNU NA ZDJĘCIACH: