AFRYKA POZA TRASĄ
KAMERUN WYJAZD POZA TRASĄ
KAMERUN PÓŁNOCNY - GÓRY MANDARA I ALANTIKA - PLEMIONA KAMERUNU
Kamerun często określany jest jako „miniatura Afryki”. Kraj przyciąga ogromnym zróżnicowaniem dzikiego i dziewiczego krajobrazu. Od skalistych masywów Adamawa i Kamerun - zwieńczonego nadal czynnym wulkanem Mount Kamerun, wznoszącym się na wysokość 4070 m n.p.m., przez nizinne tereny kraju porośnięte gęstą tropikalną dżunglą oraz setki kilometrów typowej afrykańskiej sawanny, aż po pokryte czarnym wulkanicznym piaskiem plaże Zatoki Biafra. Na północy Kamerunu odnajdziemy suche sawanny, które wraz z zachwycającymi Górami Mandara tworzą jeden z najbardziej niezwykłych i imponujących krajobrazów górskich w Afryce. Pejzaże te przypominają momentami krajobraz księżycowy. Bujny zielony pagórkowaty krajobraz na górskich wyżynach na północnym zachodzie, pierwotna dzika dżungla i malownicze, otoczone palmami, białe plaże w Kribi. Liczne parki narodowe z wielką różnorodnością zwierząt, jeziorami i imponującymi rzekami, wodospadami i lasami namorzynowymi. Kamerun z pewnością zachwyca przyrodą, wspaniałymi pejzażami i egzotyczną roślinnością. Kamerun Wyjazd z Poza Trasą Adventure to wyprawa na północ kraju w rejony Gór Mandara i Alantika. Ważnym punktem podróży po Kamerunie będą spotkania z kulturą i tradycjami ludów zamieszkujących ten niezwykle bogaty etnicznie kraj. Na terenie Kamerunu żyje ponad 250 różnych plemion wyznających islam, chrześcijaństwo oraz religie animistyczne, a często łączą je tworząc swój własny system wierzeń. Gościć będziemy w wioskach oddalonych od cywilizacji plemion społeczności. Poznamy bogactwo lokalnych kultur plemiennych. W dziewiczych lasach deszczowych spotkamy się z Pigmejami żyjącymi według tradycji sięgających setek lat. Przyjaźni mieszkańcy opowiedzą nam o swoich tradycjach i zwyczajach, zaprezentują plemienne stroje i tańce. Podczas wycieczki Kamerun Wyjazd z Poza Trasą Adventure poznamy też unikalną sztukę i rękodzieło artystyczne, odwiedzając pracownie kameruńskich artystów, warsztaty rzemieślników oraz barwne kameruńskie targowiska. Na koniec podróży przez Kamerun odpoczniemy na wybrzeżu Kamerunu w urokliwym i spokojnym mieście Kribi. Relaksować będziemy się tu na wspaniałych plażach oraz wyruszymy na wycieczkę i rejs pirogą po rzece Lobo. Podróżując przez Kamerun zanurzymy się w niezwykłą atmosferę tego kraju, która z pewnością na długi czas pozostanie w naszych wspomnieniach. Zapraszamy na Kamerun wyjazd z Poza Trasą Adventure!
Autor programu Łukasz Odzimek. Copyright © Poza Trasą Adventure.
KAMERUN WYJAZD POZA TRASĄ - PROGRAM PODRÓŻY:
Dzień 1.
Wylot z Warszawy do Jaunde w Kamerunie. Spotkanie grupy z pilotem Poza Trasą Adventure na lotnisku na trzy godziny przed wylotem. Przylot do stolicy Kamerunu - Jaunde. Na lotnisku spotkanie grupy z lokalnym pilotem / przewodnikiem Poza Trasą Adventure w Kamerunie. Po dopełnieniu wszystkich formalności transfer do hotelu. Odpoczynek po podróży. Nocleg w hotelu w Jaunde.
Dzień 2. Jaunde / Maroua
Wczesne śniadanie, a następnie krótka wizyta przy pomniku Zjednoczenia Kamerunu. Pomnik powstał w latach 70. XX wieku i upamiętnia postkolonialne połączenie Kamerunu brytyjskiego i francuskiego. Transfer na lotnisko Jaunde i wylot do Maroua, gdzie dotrzemy koło południa. Przejazd do hotelu i krótki odpoczynek. Popołudniu rozpoczniemy zwiedzanie miasta Maroua, położonego w północnym Kamerunie wzdłuż rzeki Kaliao u podnóża gór Mandara. Maroua to wspaniałe miejsce do poznania różnorodności etnicznej, tradycji i kultur Kamerunu, a tętniące życiem rynki należą do najlepszych w kraju. Miasto jest również świetną bazą wypadową dla chcących eksplorować góry Mandara na północy Kamerunu, ciągnące się wzdłuż granicy kameruńsko - nigeryjskiej. W mieście znajduje się muzeum etnograficzne. Maroua słynie również z wytwarzanego tu rękodzieła artystycznego i metaloplastyki, biżuterii oraz ceramiki. Spacer po najciekawszych zakątkach miasta. Wizyta w lokalnej garbarni oraz w kuźniach kowali ręcznie wykuwających elementy dekoracyjne i artystyczne. Nocleg w hotelu w Maroua.
Dzień 3. Maroua / Oudjilla / Mokolo / Rhumsiki (Trasa do pokonania około 200 km)
Po śniadaniu wyjazd do Oudjilla - królestwa grupy etnicznej Podoko, Moufou i Mandara. Z Maroua wyruszymy krętym szlakiem w kierunku gór, na trasie przepiękne górskie krajobrazy. Przecinać będziemy koryta okresowych strumieni i tarasy pól uprawnych. Wizyta w wiosce Oudjilla. Zwiedzimy zabudowania pałacu wodza Oudjilla, który słynie z posiadania 52 żon oraz niemalże 120 dzieci. Każda z żon wodza posiada własną komnatę - glinianą chatę z charakterystycznym stożkowym dachem krytym słomą. W trakcie zwiedzania poznamy bliżej życie wioski, lokalne zwyczaje i tradycje. Podziwiać będziemy tradycyjne tańce i śpiewy. Następnie podróż do miasta Mokolo. Tereny te zamieszkują społeczności Fulani (zwani także Fulbé) oraz ludy Mafa i Makam. Spotkanie z lokalnymi społecznościami i ich kulturą oraz tradycjami. Dalsza podróż w kierunku nigeryjskiej granicy do wioski Rhumsiki. W trakcie drogi spektakularne górskie widoki. Szczególne wrażenie robią wulkaniczne zatyczki - skalne baszty i maczugi o fantastycznych kształtach - pozostałości dawno uśpionych wulkanów oraz szczyt Kapsiki, wysoki na 1224 m n.p.m. W wiosce gościć będziemy u społeczności plemienia Kapsiki. Obejrzymy tradycyjne budownictwo - kamienne domostwa kryte strzechą. Poznamy codzienne życie wioski. Odwiedzimy warsztaty rzemieślników - kowali, garncarzy i tkaczy. Nocleg w lodge w Rhumsiki.
Dzień 4. Rhumsiki / Trekking do wioski Mboro / Rhumsiki
Po wczesnym śniadaniu rozpoczniemy około dwugodzinny trekking do wioski Mboro zamieszkiwanej przez społeczność Fulani. Podczas wędrówki niesamowite krajobrazy Gór Mandara o unikalnych kształtach a do tego niezwykle rzadko odwiedzane wioski. Prawdziwą atrakcją jest autentyczność tych miejsc. Spotkanie ze społecznością plemienia Fulani. W trakcie wizyty poznamy ich zwyczaje i życie codzienne. Następnie trekking powrotny do Rhumsiki, gdzie kontynuować będziemy pobyt w wiosce. Obejrzymy występy pieśniarzy i tancerzy. Chętni będą mogli skorzystać z usług szamana wróżbity, który przepowiada przyszłość na podstawie obserwacji ruchów dwóch krabów. Nocleg w lodge w Rhumsiki.
Dzień 5. Rhumsiki / Bourha / Goloza / Guider / Garoua (Trasa do pokonania około 230 km)
Po śniadaniu wyjazd w kierunku miasta Garoua. Podróż trasą przez miasteczka Bouurha, Goloza i Guider. Na trasie zatrzymamy się w najciekawszych miejscach i punktach widokowych. Spotkania z miejscową ludnością i wiele okazji do zrobienia ciekawych zdjęć. Przejazd trasą po stokach nad wąwozem Kola. Spacer w okolicy. Po dotarciu do Garoua zakwaterowanie w hotelu i krótki odpoczynek. Następnie spacer w najciekawszych zakątkach miasta. Garoua jest trzecim co do wielkości miastem Kamerunu po Jaunde i Douala. Miasto w większości zamieszkuje społeczność Fulani wyznający islam. W Garoua znajduje się tradycyjny targ z różnorodnymi lokalnie wytwarzanymi przedmiotami oraz z wyrobami rękodzieła artystycznego. Odwiedzimy także rynek z tradycyjną afrykańską medycyną naturalną. Kupić tu można lokalne preparaty na niemalże wszystkie dolegliwości a także porozmawiać o swoich schorzeniach ze znachorem, zamówić amulety oraz fetysze. Nocleg w hotelu w Garoua.
Dzień 6. Garoua / Poli / Wangai - Góry Alantika (Trasa do pokonania około 230 km)
Po śniadaniu wyjazd w kierunku miasta Poli - stolicy prowincji Faro. Podczas przejazdu dotrzemy do wiosek, gdzie gościć będziemy u przedstawicieli lokalnych animistycznych plemion poznając ich tradycje, kulturę i codzienne życie. Pierwszą z nich będzie społeczność plemienia Namdji, słynąca z wyrobu amuletów świętych duchów. Następnie wizyta w wiosce Sari u plemienia Dupa, gdzie obserwować będziemy pokaz tradycyjnych tańców oraz rzemieślników podczas pracy w warsztatach. Dalsza podróż do wioski ludu Dowayo, o którym pisał Nigel Barley w swojej słynnej książce „Niewinny antropolog”. Dawayo trudnią się łowiectwem oraz rolnictwem (uprawiają głównie proso). Dowayos są wyznawcami religii animistycznej, wierzą w reinkarnację i duchy, otaczają kultem zmarłych przodków. Podczas ceremonii pogrzebowych odprawiane są tu skomplikowane rytuały, którym przewodniczą szamani, kowale i starszyzna z wioski. Dowayos z wielką czcią traktują czaszki swoich przodków. Jakiś czas po pogrzebie czaszki zmarłych wyjmowane są z grobów i umieszczane w glinianych naczyniach w miejscach kultu. Dalsza podróż terenami gór Alantika. Przejazd do wioski Wangai przez obszary Parku Narodowego Faro, zamieszkiwanego między innymi przez gepardy, słonie i hipopotamy. Nocleg w lodge w Wangai.
Dzień 7. Wangai / Trekking Librou - Koelo Góry Alantika
Po śniadaniu wyruszymy w około trzygodzinny trekking do Librou, wioski ludu Koma. Wędrować będziemy terenami Gór Alantika. To jednym z najbardziej odizolowanych obszarów północnego Kamerunu. Po dotarciu do wioski Librou spotkanie z mieszkańcami podczas którego poznamy kulturę, tradycje i rytuały tej autentycznej - do dziś nietkniętej cywilizacją społeczności. Koma to wyznawcy religii animistycznej. Ważną pozycję społeczną pełni tu szaman - uzdrowiciel, przepowiadający przyszłość, decydujący o ważnych wydarzeniach w życiu wioski, takich jak odpowiedni czas na zbiory, korzystna data ślubu czy początek tradycyjnych ceremonii i świąt. Społeczność utrzymuje się z łowiectwa i rolnictwa. Ich życie mocno związane jest z pracą na roli. Mężczyżni polują tradycyjnymi metodami z łukiem i strzałami. Obejrzymy lokalne budownictwo, zabudowania wykonane z gliny i kryte strzechą. Koma wciąż noszą tradycyjne stroje - mężczyźni przepaski wykonane ze skór zwierząt, a kobiety osłony w formie krótkiej spódnicy z liści. Kontynuacja trekkingu do wioski Koelo. Wędrówka trwać będzie około dwie godziny. W wiosce uczestniczyć będziemy między innymi w pokazie tradycyjnego tańca ludu Koma, podczas którego wspominani będą przodkowie. Wieczór przy ognisku w towarzystwie gościnnych członków plemienia Koma. Chętni będą mogli skosztować lokalnego piwa. Nocleg w obozowisku w tradycyjnych namiotach.
Dzień 8. Trekking Koelo - Wangai / Poli (Trasa do pokonania około 90 km)
Po śniadaniu wyruszymy w powrotny trekking do wioski Wangai. Trekking na terenie gór Alantika to przygoda sama w sobie. Zobaczymy wiele pięknych górskich widoków, odpoczniemy nad brzegiem rzeki. Po lunchu i krótkim odpoczynku przejazd do miasta Poli. Nocleg z hotelu z podstawowym wyposażeniem w Poli.
Dzień 9. Poli / Ngaoundere / Ranczo Ngaoundaba (Trasa do pokonania około 250 km)
Po śniadaniu wyjazd do Ngaoundere (N’Gaoundéré), stolicy prowincji Adamawa. Spacer po Ngaoundere. Obejrzymy tu między innymi Pałac Lamido i Wielki Meczet Lamido (Termin Lamido oznacza Król Przywódca i był używany przez tradycyjnych przywódców niektórych emiratów Fulani w Afryce Zachodniej). W każdy piątek w Wielkim Meczecie Lamido odbywają się uroczyste modlitwy gromadzące muzułmanów, pochodzących między innymi z plemion Fulani i Mbororo. Mbororo są oficjalnie muzułmanami, jednak nadal praktykują animistyczne wierzenia, co czyni ich kulturę wyjątkowo interesującą. Wciąż praktykują zwyczaj tatuowania twarzy. Prowadzą na wpół koczowniczy tryb życia, wraz z bydłem migrują w poszukiwaniu pastwisk. Wizyta na barwnym lokalnym targu, gdzie spotkać można przedstawicieli jedenastu plemion zamieszkujących okolice. Za pierwszych mieszkańców Ngaoundere uważa się społeczność Mbum (Mboum). Żyją tu również Dourou, Tikar i Gbaya. Następnie przejazd na malowniczo położone Ranczo Ngaoundaba. W pobliżu znajduje się jezioro pochodzenia wulkanicznego. Wieczorem krótki spacer i odpoczynek w otoczeniu przepięknej przyrody. Nocleg na rancho w Ngaoundaba.
Dzień 10. Ranczo Ngaoundaba / Tibati / Banyo (Trasa do pokonania ok. 330 km)
Po śniadaniu wyruszymy do Tibati położonego w pobliżu wulkanicznego Jeziora Mbakaou. Następnie przejazd do Meiganga. Po drodze wizyty w niewielkich wioskach i osadach, gdzie spotkamy się z członkami plemion zamieszkujących okolice. Obejrzymy też tradycyjne budownictwo. Czas na zdjęcia i rozmowy z mieszkańcami. Kontynuacja podróży do Banyo. Nocleg w hotelu w Banyo.
Dzień 11. Banyo / Foumban / Koutaba (Trasa do pokonania około 220 km)
Po śniadaniu wyruszymy w podróż do miasta Foumban, gdzie poznamy tradycje ludów Bamoun i Bamileke. Miasto znane jest z bogatej historii i kultury, stało się siedzibą Bamoun w XIV wieku. Wizyta w pałacu sułtana Foumban (jedynego w Kamerunie). Pałac zbudowany został w 1917 roku i przypomina średniowieczny pałac. Mieści się tu Muzeum Sułtana, w którym obejrzeć można królewskie szaty, broń, instrumenty muzyczne, posągi, biżuterię, maski i kolekcję kolorowych bogato zdobionych królewskich tronów. Pałacowe muzeum prezentuje historię dynastii królów Bamoun od 1394 roku aż do dnia dzisiejszego. Najsłynniejszym i najbarwniejszym z władców był siedemnasty król ludu Bamoun - Ibrahim Njoya, który pod koniec XIX wieku stworzył system znaków dla słów w języku Bamoun, zwany skryptem Bamoun. Następnie wizyta w pracowniach lokalnych artystów rzemieślników. Lud Bamoun słynie z obróbki drewna i brązu. Foumban jest jednym z głównych ośrodków rękodzieła artystycznego i określany jest przez Kameruńczyków jako Miasto Sztuki. Nocleg w hotelu w Koutaba.
Dzień 12. Koutaba / Didango / Batoufam - Baham / Dchang (Trasa do pokonania około 270 km)
Po śniadaniu przejazd do wioski Didango, gdzie zatrzymamy się aby spotkać się z mieszkającą tu ludnością Mbororo i poznać codzienne życie wioski. Dalsza podróż do Batoufam, gdzie zwiedzimy Główny Pałac Królewski Batoufam. Być może będziemy mieli też okazję spotkać się z królem. Obejrzymy piękną tradycyjną architekturę i artefakty zgromadzone w lokalnym muzeum. Batoufam określane jest często jako Królestwo Tradycyjnej Sztuki Batoufam. Spotkanie z regionalną kulturą i sztuką. Następnie wizyta w Muzeum w Baham i Świętym Domu Bandjoun. Dalsza podróż do Dchang, podczas której zatrzymamy się przy wodospadach Metché. Nocleg w hotelu w Dchang.
Dzień 13. Dchang / wodospad Ekom Nkam / Duala (Douala) / Kribi (Trasa do pokonania około 350 km)
Po śniadaniu krótkie zwiedzanie pięknie położonego miasta Dschang. Spacer najciekawszymi zakątkami miasta. Wizyta w muzeum z tradycyjnym rękodziełem. Następnie podróż przez Przełęcz Batie położoną na wysokości 1530 m n.p.m. z malowniczymi górskimi krajobrazami. Dotrzemy do najwyższego w Kamerunie 81-metrowego wodospadu Ekom Nkam. Odpoczynek i kąpiel przy wodospadzie. Dalsza podróż do Duala (Douala) prowadzić będzie wzdłuż plantacji ananasa, pieprzu, imbiru i pieprzu penja. Na trasie zatrzymamy się na plantacjach oraz w okolicznych wioskach. Kontynuacja podróży do Kribi. Nocleg w hotelu w Kribi.
Dzień 14. Kribi
Po śniadaniu relaks na plaży w Kribi. To urokliwe i spokojne miasto z kolonialną przeszłością i wspaniałymi plażami. Kribi jest drugim co do wielkości portem Kamerunu. Popołudniu wycieczka i rejs pirogą po rzece Lobo. W trakcie wycieczki wizyta w wiosce Pigmejów Bagyeli położonej w lesie deszczowym oraz odpoczynek przy wodospadach Lobe otoczonych bujną roślinnością. Nocleg w hotelu w Kribi.
Dzień 15. Kribi / Rezerwat Szympansów Pongo Songo / Duala (Douala) (Trasa do pokonania około 200 km)
Po śniadaniu wyjazd w kierunku Duala (Douala). Na trasie zatrzymamy się w Rezerwacie Szympansów Pongo Songo, gdzie trwają prace nad ochroną gatunku oraz przywracane są do życia na wolności młode osierocone zwierzęta. Następnie wycieczka rejs po rzece Sanaga. Kontynuacja podróży do Duala (Douala). Po dotarciu na miejsce, przejazd nadmorskim bulwarem, spacer i zwiedzanie centrum Duala (Douala). Zwiedzimy między innymi Manga Bell Palace Day - Pałac królów Bell zbudowany w 1905 roku. Ostatnie zakupy na miejscowy bazarze. Po krótkim odpoczynku transfer na lotnisko zgodnie z godzinami lotów. Na lotnisku pożegnanie grupy z lokalnym pilotem / przewodnikiem Poza Trasą Adventure w Kamerunie. Wylot do Warszawy.
Dzień 16.
Przylot do Warszawy.
Uwaga - Program jest ramowy. Kolejność zwiedzania może ulec zmianie ze względów organizacyjnych oraz ze względu na lokalne uwarunkowania i panujące warunki atmosferyczne.
UWAGA! - NA PODRÓŻ KAMERUN WYJAZD POZA TRASĄ WYMAGANE JEST OBOWIĄZKOWE SZCZEPIENIE NA ŻÓŁTĄ FEBRĘ ODNOTOWANE W KSIĄŻECZCE SZCZEPIEŃ.
TRASA WYCIECZKI:
CENA: 3350EUR
+ bilety lotnicze ok. PLN
Cena obejmuje:
- Bilety lotnicze Warszawa - Jaunde - Duala - Warszawa ok. PLN *Koszt do rozliczenia wg ceny zakupu
- Bilet lotniczy na lot wewnętrzny Jaunde - Maroua
- Noclegi w hotelach 3* (lokalna standaryzacja) lub hotelach klasy turystycznej w pokojach dwuosobowych, obiektach typu lodge oraz w namiotach w obozowisku zgodnie z opisem w programie
- Śniadania
- Transfery i transport na całej trasie podróży zgodnie z programem
- Permity na wjazdy do miejsc gdzie są wymagane
- Wejścia do Parków Narodowych, Rezerwatów, wiosek i miejsc odwiedzanych w ramach programu imprezy
- Opiekę polskiego pilota
- Opiekę lokalnego angielskojęzycznego pilota
- Usługi miejscowych przewodników
- Miejscowy podatek turystyczny
- Koszty organizacyjne w Polsce i na miejscu wyprawy
- Ubezpieczenie KL/NW podróżne (Koszty leczenia: 600.000 PLN )
- Składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny
Cena nie obejmuje:
- Kosztów testów PCR (o ile wymagane)
- Kosztów wyżywienia poza śniadaniami
- Kosztów wizy on-arrival (ok. 200 EUR)
- Zwyczajowych napiwków (ok. EUR)
- Innych atrakcji fakultatywnych i innych wydatków osobistych jak: karta telefoniczna, internet, pranie itp.
*Grupa min 6 osób
KAMERUN WYJAZD NA ZDJĘCIACH:
KAMERUN WYJAZD - AFRYKA
Kamerun wyjazd Afryka - Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj nasze relacje z podróży i wypraw: O podróżach do Afryki – Łukasz Odzimek Poza Trasą Adventure oraz Mateusz Grzeszczuk Podróż Bez Paszportu , Uganda Góry Ruwenzori – Góry Księżycowe, Uganda trekking Góry Ruwenzori, Rwanda - Kigali Targ owoców, Afryka muzyka, Afryka Zachodnia, Kalangala w Ugandzie. Wyspy Sese na Jeziorze Wiktorii, Maputo Mozambik – Architektura, kultura, tradycje i taniec, Bissau – co warto zobaczyć w stolicy Gwinea Bissau?, W podróży po Ghanie – Kraina ludów Ashanti i Region Wolta
Poznaj nasze pozaostałe podróże do Kamerunu: Wycieczka do Kamerunu Etno Festiwale
WYPEŁNIJ FORMULARZ REZERWACYJNY I SZYKUJ SIĘ NA PODRÓŻ!
A jeśli masz jakieś pytania lub wątpliwości - również napisz : )