fbpx

kontakt@pozatrasa.pl
+48 22 350 73 46

Ruwenzori Trekking
w Ugandzie
Magiczne Góry Księżycowe
20.01.2024-31.01.2024
10.08.2024-21.08.2024
12
dni
CENA:
3250 USD + bilety lotnicze ok. PLN

RUWENZORI TREKKING UGANDA

Ruwenzori Trekking w Ugandzie przez wielu miłośników gór uważany jest za najpiękniejszy trekking górski w Afryce. Nigdzie indziej nie można zobaczyć tak niesamowitych krajobrazów oraz tak unikalnej i bujnej afrykańskiej roślinności górskiej jak tutaj. Ruwenzori w tłumaczeniu z lokalnego języka oznacza “ten, który czyni deszcz”. Przez większą część roku padają tu obfite deszcze a wierzchołki gór nawet przez trzysta dni w roku otulone są gęstymi mgłami. Klimat, roślinność i krajobraz zmieniają się w zależności od wysokości. Szlaki górskie prowadzą najpierw przez tropikalne lasy deszczowe, lasy bambusowe, potem przechodzą w bagna, które na dużej wysokości zanikają i pozostają tylko nagie skały i białe pole lodowca.

Ruwenzori to masyw górski pochodzenia wulkanicznego położony w środkowej Afryce na granicy Ugandy i Demokratycznej Republiki Konga. Rozciąga się on na zachód od Wielkich Rowów Afrykańskich, pomiędzy Jeziorem Edwarda na południu a Jeziorem Alberta na północy. Najwyższym szczytem w Ruwenzori jest jeden ze szczytów Góry Stanleya - Margherita, licząca 5109 m n.p.m. wysokości. Jest to trzecia najwyższa góra Afryki, po Kilimandżaro i Mount Kenia. Od 1994 Park Narodowy Ruwenzori znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. 

Góry Ruwenzori ponoć najlepiej podziwiać jest przy świetle księżyca dlatego nazywane są Górami Księżycowymi. O położonych w sercu Afryki Górach Księżycowych, których szczyty pokryte są wiecznym śniegiem, pisał już w II wieku Ptolemeusz. Europejczycy odkryli to miejsce dopiero w połowie XIX wieku, podczas poszukiwań źródeł Nilu. Henry Morton Stanley był prawdopodobnie pierwszym podróżnikiem i badaczem Afryki, któremu udało się dostrzec zamglone szczyty Ruwenzori podczas wyprawy w 1889 roku. Pierwsze odnotowane wejście na szczyt Margherita miało miejsce w 1906 roku. Dokonał go książę Abruzzi , członek włoskiej rodziny królewskiej, wojskowy, alpinista, podróżnik, badacz  i miłośnik geografii o wielkim dorobku naukowym.

Trekking Ruwenzori w Ugandzie to doskonała propozycja dla wszystkich miłośników wciąż dzikich i mało uczęszczanych szlaków górskich. Zapraszamy na sześciodniowy Ruwenzori Trekking w Ugandzie!

Autor programu Łukasz Odzimek. Copyright © Poza Trasą Adventure.

RUWENZORI TREKKING UGANDA (6-dniowy) - PROGRAM PODRÓŻY:

Dzień 1. 

Wylot z Warszawy do Entebbe w Ugandzie. Spotkanie grupy z pilotem Poza Trasą Adventure na lotnisku na trzy godziny przed wylotem. 

Dzień 2. Uganda Entebbe / Kampala 

Przylot do Entebbe położone na południu Ugandy w pobliżu stolicy kraju Kampali. Na lotnisku spotkanie grupy z lokalnym pilotem / przewodnikiem Poza Trasą Adventure w Ugandzie. Transfer do hotelu w Kampali i zakwaterowanie. Przejazd z lotniska do hotelu trwać będzie około godziny. Czas wolny na odpoczynek po podróży lub spacer po najbliższej okolicy. Kampala położona jest malowniczo na rozległych wzgórzach w odległości około 10 km na północ od Jeziora Wiktorii. Jest to duże i zatłoczone, ale jednocześnie atrakcyjne i bezpieczne afrykańskie miasto. Nocleg w Kampala. 

Ruwenzori Trekking Uganda Entebbe

Dzień 3. Kampala / Kasese

Po wczesnym śniadaniu wyruszmy w podróż na zachód Ugandy do miasta Kasese leżącego u podnóża Gór Ruwenzori na wysokości 950 m n.p.m. Podróż trwać będzie około 7 godzin, do pokonania około 370 km. Droga prowadzić będzie przez rozległe zalesione wzgórza. Mijać będziemy też rozległe plantacje kawy i herbaty. Do Kasese dotrzemy popołudniu. Ostatnie zakupy w mieście, które jest doskonałą bazą bazą wypadową dla wyruszających na Ruwenzori trekking. Zakwaterowanie w hotelu. Przygotowania sprzętu i bagażu górskiego do Ruwenzori trekking. Czas wolny na odpoczynek w hotelu z pięknym widokiem na łańcuch górski Ruwenzori. Nocleg w Kasese. 

Trasa przejazdu: około 370 km / około 7 godzin. Nocleg w hotelu. Posiłki w cenie: śniadanie, lunch, kolacja

Ruwenzori Trekking Uganda

Dzień 4. Kasese / Ibanda Nyakalengija 1646 m n.p.m. / Schronisko Nyabitaba 2652 m n.p.m - 1. DZIEŃ RUWENZORI TREKKING

Wczesne śniadanie. Ostatnie przygotowania do rozpoczęcia trekkingu. Bagaż podróży nie potrzebny w trakcie trekkingu pozostaje w hotelu (prosimy o przypięcie imiennych plakietek informacyjnych). Przejazd do wioski Nyakalengija (1615 m n.p.m.) - naszej bazy wypadowej na trekking w górach Ruwenzori, leżącej w pobliżu Ibanda. Z naszą ekipą (przewodnicy, kucharze i tragarze) dokonamy ostatecznych przygotowań (bagaż uczestników zostanie zważony). Załatwimy formalności związane z wejściem na teren parku narodowego. Wyruszymy koło południa. Dzisiejszy odcinek poprowadzi do schroniska Nyabitaba położonego na wysokości 2652 m n.p.m. Wędrować będziemy wzdłuż brzegów rzeki Mubuku i pól uprawnych rolników górskich Bakonjo. Rzeka Mubuku jest jednym ze źródeł Nilu. Dalej szlak poprowadzi lasem bambusowym, wysoką trawą słoniową wśród gęstych krzaków. Po stromych zboczach brzegów rzeki Mubuku wędrować będziemy to w górę, to w dół przez las tropikalny. Dwukrotnie przekroczymy mosty rozciągnięte nad brzegami rzeki. Ostatni etap około 5 godzinnego marszu do schroniska Nyabitaba poprowadzi granią stromo pod górę. Czas wolny na odpoczynek po wędrówce kontemplację przepięknego widoku na Szczyty Portal (Portal Peaks). Nocleg w chatkach schroniska lub namiotach. 

Trasa przejazdu: ok. 36 km. Czas trwania trekkingu: około 5 godzin. Nocleg w schronisku lub namiotach. Posiłki w cenie: śniadanie, lunch, kolacja.

Ruwenzori Trekking Uganda

Dzień 5. Schronisko Nyabitaba 2652 m n.p.m / Schronisko John Matte 3480 m n.p.m. - 2. DZIEŃ RUWENZORI TREKKING

Dzisiejszy etap to wędrówka wśród fantastycznej bujnej roślinności. Opuścimy strefę górskiej dżungli, lasu bambusowego i wkroczymy do strefy lasu wrzoścowego zwanego też lasem mglistym. Lasy takie występują na wilgotnych obszarach górskich, gdzie stale zachodzi kondensacja pary wodnej i utrzymują się chmury i mgły. Odznaczają się dużą wilgotnością i bardzo bujną roślinnością. Niskie drzewa gęsto porośnięte są zwisającymi epifitami. W wyżej położonych partiach lasu rosną niesamowite endemiczne formy olbrzymie wrzośce, drzewiaste astry oraz wysokie i smukłe dzwonkowate labelie. Trasa poprowadzi najpierw w dół do rzeki Mubuku i dalej w górę rzeki, a następnie u zbiegu rzek Mubuku i Bujuku przez most wiszący. Nowo ułożone drewniane schody pomagają nam pokonać strome zbocze. Czeka nas wędrówka częściowo bagnistym terenem przez błotniste podłoże leśne, śliskie korzenie, powalone drzewa i wystające śliskie skały. Jest to trasa dość wyczerpująca w deszczową pogodę. Na wysokości około 3000 m n.p.m. spotykamy pierwsze charakterystyczne senecje. Wędrówka nieprzerwanie to w górę, to w dół. Po około 5 godzinach dotrzemy do Nyamileju, gdzie zaczyna się strefa bielącego się mchu Bigo Bog i trawy kępowej. Po kolejnej godzinie marszu naszym oczom ukaże się już cel dzisiejszej wędrówki - schronisko John Matte położone na wysokości 3480 m n.p.m. Ostatni etap marszu poprowadzi wśród ogromnych kwiatów senecji. Nocleg w chatkach schroniska lub namiotach. 

Czas trwania trekkingu: około 6 godzin. Nocleg w schronisku lub namiotach. Posiłki w cenie: śniadanie, lunch, kolacja.

Ruwenzori Trekking Uganda

Dzień 6. Schronisko John Matte 3480 m n.p.m. / Schronisko Bujuku 3962 m n.p.m. - 3. DZIEŃ RUWENZORI TREKKING

Dzisiejsza trasa prowadzić będzie początkowo wzdłuż brzegów rzeki Bujuku. Gdy tylko przekroczymy rzekę Bujuku, wędrować będziemy nowo wybudowaną kładką, szlakiem przez „Dolne Bagna”, które są rozległą trawiastą bagienną równiną. Następnie wspinać będziemy się w błotnistym terenie stromymi zboczami gór. Wędrówka wśród korzeni, długich porostów i gęstego mchu na wyżej położony obszar zwany "Górne Bagno”. Będzie to dość mozolny i wymagający koncentracji odcinek, który tylko czasem prowadzić będzie kładką nad bagnistym terenem. Po drodze ponownie dotrzemy do rzeki, przez którą w tym dniu będziemy się kilkakrotnie przeprawiać. Po około 5 godzinach marszu dotrzemy do Jeziora Bujuku a następnie do schroniska Bujuku położonego na wysokości 3962 m n.p.m., skąd przy dobrej pogodzie roztaczają się przepiękne widoki na masyw Ruwenzori i szczyty Mount Stanley, Mount Baker and Mount Speke. Masyw Ruwenzori składa się z sześciu górskich części. Najwyższymi szczytami są Margherita (5109 m n.p.m.) i Alexandra (4990 m n.p.m.) będące częścią Góry Stanleya. Nocleg w chatkach schroniska lub namiotach.

Czas trwania trekkingu: około 6 godzin. Nocleg w schronisku lub namiotach. Posiłki w cenie: śniadanie, lunch, kolacja.

Ruwenzori Trekking Uganda

Dzień 7. Schronisko Bujuku 3962 m n.p.m. / Schronisko Kitandara 4430 m n.p.m. - 4. DZIEŃ RUWENZORI TREKKING

W ciągu dnia stopniowo opuścimy lasy mgliste i strefę bagienną i zbliżymy się do obszaru strefy roślinności afro alpejskiej. Początkowo wejdziemy na podmokłe wzgórze przez obszar porośnięty gęsto senecjami. Wspinać będziemy się na Przełęcz Scott Eliot położoną między szczytami Mount Stanley i Mount Baker. Powolna i wymagająca skupienia wędrówka po i pod pniami drzew. Następnie długa metalowa drabina poprowadzi nas do punktu widokowego, z którego w pogodne i bezmgielne dni roztacza się przepiękny widok na Jezioro Bujuku. Dalsza wędrówka do Schronisko Kitandara, położonego na trawiastej łące w pobliżu jednego z dwóch malowniczych jezior. Nocleg w chatkach schroniska lub namiotach.

Czas trwania trekkingu: około 6 godzin. Nocleg w schronisku lub namiotach. Posiłki w cenie: śniadanie, lunch, kolacja.

Ruwenzori Trekking Uganda

Dzień 8. Schronisko Kitandara 4430 m n.p.m. / Schronisko Guy Yeoman 3450 m n.p.m. - 5. DZIEŃ RUWENZORI TREKKING

Wczesna pobudka i rozpoczęcie trekkingu. Czeka nas długi i dość wyczerpujący dzień z przerwami na odpoczynek. Rozpoczynamy powrót. Początkowo strome podejście serpentynami na Przełęcz Fresh Field, leżącą na wysokości 4280 m n.p.m. Stąd przy dobrej pogodzie roztacza się wspaniały widok na Jeziora Kitandara i lodowiec Edward na Mount Baker. Następnie wędrówka ku Dolinie Kabamba. Około trzygodzinne zejście stromym błotnistym i śliskim szlakiem do doliny rzeki, po czym długa wędrówka dość płaskim bagiennym odcinkiem Bigo Bog. Kolejny odcinek to stroma ścieżka, która prowadzi przez błoto, z wystającymi pniami, korzeniami drzew i śliskimi skałami. Dzisiejszy odcinek będzie dość wyczerpujący fizycznie i psychicznie, będzie on wymagał sporej wytrzymałości. Na trasie dotrzemy do Jaskini Bujongolo ukrytej we mgle między dużymi, soczyście zielonymi paprociami, mchami i porostami. Jest to jaskinia, w której ekspedycja księcia Abruzzo rozbiła swój obóz w 1906 roku. Kolejny odcinek wymagający dużej koncentracji, poprowadzi ścieżką po śliskich skałach i drewnianych drabinach. Ostatni godzinny etap do schroniska Guy Yeoman (3450 m n.p.m.) prowadzi płaską trasą przez las lobeliowy malowniczą wysoką dolinę wzdłuż meandrującej rzeki. Nocleg w chatkach schroniska lub namiotach.

Czas trwania trekkingu: około 6 godzin. Nocleg w schronisku lub namiotach. Posiłki w cenie: śniadanie, lunch, kolacja.

Ruwenzori Trekking Uganda

Dzień 9. Schronisko Guy Yeoman 3450 m n.p.m. / Nyabitaba / Kasese - 6. DZIEŃ RUWENZORI TREKKING

Wczesna pobudka i wyruszamy w ostatni odcinek naszego trekkingu w Górach Ruwenzori. Wędrówka przez piękny las deszczowy. Następnie dość wymagające zejście przy wodospadzie i skalista ścieżka do jaskini Kichuchu. Kolejny płaski, bagnisty odcinek ścieżki będzie również dość trudny. Musimy być ostrożni i zachować równowagę, aby nie poślizgać się na śliskiej nawierzchni. Na przemian wędrować będziemy przez gęste zarośla, metrowy las bambusowy porośnięty mchem i porostami oraz wśród wysokich paproci. W trakcie marszu dotrzemy do schroniska Nyabitaba , skąd kilka dni wcześniej rozpoczęliśmy trekking. Tu pożegnamy się z naszą ekipą przewodników, kucharzy i tragarzy. Następnie wyruszymy w powrotną podróż do Kasese. Po dotarciu na miejsce  czas wolny na odpoczynek i relaks po wyczerpującym trekkingu. Nocleg w Kasese. 

Czas trwania trekkingu: około 6 godzin. Nocleg w hotelu. Posiłki w cenie: śniadanie, lunch, kolacja.

Ruwenzori Trekking Uganda

Dzień 10. Kasese / Kampala

Po śniadaniu wyjazd w podróż powrotną do Kampala. Nocleg w Kampala.

Trasa przejazdu: około 370 km / około 7 godzin. Nocleg w hotelu. Posiłki w cenie: śniadanie, lunch, kolacja.

Ruwenzori Trekking Uganda

Dzień 11. Kampala / Entebbe

Transfer na lotnisko zgodnie z rozkładem lotów. Pożegnanie grupy z lokalnym pilotem Poza Trasą Adventure w Ugandzie. Wylot z Entebbe do Warszawy. 

Dzień 12. 

Przylot do Warszawy. 

Uwaga - Program jest ramowy. Kolejność zwiedzania może ulec zmianie ze względów organizacyjnych oraz ze względu na lokalne uwarunkowania i panujące warunki atmosferyczne.

TRASA WYCIECZKI:

CENA:

3250 USD + bilety lotnicze ok. PLN

Cena obejmuje:

 • Bilety lotnicze Warszawa - Entebbe - Warszawa ok. PLN   *Koszt do rozliczenia wg ceny zakupu
 • Noclegi w hotelach klasy turystycznej w pokojach dwuosobowych, w trakcie trekkingów w chatkach, schroniskach oraz namiotach
 • Śniadania, lunche i kolacje
 • Śniadania, lunche i kolacje podczas trekkingów
 • Woda butelkowana podczas przejazdów i trekkingów
 • Transery i transport zgodnie z programem
 • Wszelkie dokumenty i permity na wjazdy do miejsc tam gdzie są wymagane
 • Opiekę polskiego pilota
 • Opiekę i usługi lokalnych pilotów i przewodników angielskojęzycznych
 • Usługi i opiekę zespołu towarzyszącego / eskortującego: przewodników górskich, tragarzy oraz kucharzy
 • Sprzęt kempingowy i kuchenny
 • Usługę tragarza do 22 kg bagażu trekkingowego / osoba
 • Możliwość przechowania części bagażu zbędnego podczas trekkingu w hotelu w Kasese
 • Wszelkie opłaty lokalne wymagane na trasie
 • Opłaty za wejście na teren Parku Narodowego Ruwenzori
 • Zezwolenie na trekkingi
 • Miejscowy podatek turystyczny
 • Koszty organizacyjne w Polsce i na miejscu wyprawy
 • Ubezpieczenie KL/NW podróżne (Koszty leczenia: 600.000 PLN )
 • Składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny

Cena nie obejmuje:

 • Kosztów testów PCR (o ile wymagany)
 • Kosztów wizy do Ugandy i innych formalności wjazdowych (ok. 50 USD)
 • Dodatkowego tragarza w przypadku bagażu powyżej 22 kg. Opłata za każdego dodatkowego tragarza wynosi 110 USD
 • Pozostałych posiłków poza wymienionymi w cena obejmuje
 • Zwyczajowych napiwków (ok. USD)
 • Innych atrakcji fakultatywnych i innych wydatków osobistych

*Grupa min. 6 osób

RUWENZORI TREKKING UGANDA NA ZDJĘCIACH