BUKURUNGU TRAIL
Uganda Margherita Peak
RUWENZORI TREKKING UGANDA
SZLAKIEM BUKURUNGU (BUKURUNGU TRAIL)
Ruwenzori Trekking w Ugandzie Szlakiem Bukurungu przez wielu miłośników gór uważany jest za najpiękniejszy trekking górski w Afryce. Nigdzie indziej nie można zobaczyć tak niesamowitych krajobrazów oraz tak unikalnej i bujnej afrykańskiej roślinności górskiej jak tutaj. Ruwenzori w tłumaczeniu z lokalnego języka oznacza “ten, który czyni deszcz”. Przez większą część roku padają tu obfite deszcze a wierzchołki gór nawet przez trzysta dni w roku otulone są gęstymi mgłami. Klimat, roślinność i krajobraz zmieniają się w zależności od wysokości. Szlaki górskie prowadzą najpierw przez tropikalne lasy deszczowe, lasy bambusowe, potem przechodzą w bagna, które na dużej wysokości zanikają i pozostają tylko nagie skały i białe pole lodowca. Ruwenzori to masyw górski pochodzenia wulkanicznego położony w środkowej Afryce na granicy Ugandy i Demokratycznej Republiki Konga. Rozciąga się on na zachód od Wielkich Rowów Afrykańskich, pomiędzy Jeziorem Edwarda na południu a Jeziorem Alberta na północy. Najwyższym szczytem w Ruwenzori jest jeden ze szczytów Góry Stanleya - Margherita, licząca 5109 m n.p.m. wysokości. Jest to trzecia najwyższa góra Afryki, po Kilimandżaro i Mount Kenia. Od 1994 Park Narodowy Ruwenzori znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Góry Ruwenzori ponoć najlepiej podziwiać jest przy świetle księżyca dlatego nazywane są Górami Księżycowymi. O położonych w sercu Afryki Górach Księżycowych, których szczyty pokryte są wiecznym śniegiem, pisał już w II wieku Ptolemeusz. Europejczycy odkryli to miejsce dopiero w połowie XIX wieku, podczas poszukiwań źródeł Nilu. Henry Morton Stanley był prawdopodobnie pierwszym podróżnikiem i badaczem Afryki, któremu udało się dostrzec zamglone szczyty Ruwenzori podczas wyprawy w 1889 roku. Pierwsze odnotowane wejście na szczyt Margherita miało miejsce w 1906 roku. Dokonał go książę Abruzzi , członek włoskiej rodziny królewskiej, wojskowy, alpinista, podróżnik, badacz i miłośnik geografii o wielkim dorobku naukowym. Trekking Ruwenzori w Ugandzie to doskonała propozycja dla wszystkich miłośników wciąż dzikich i mało uczęszczanych szlaków górskich. Zapraszamy na Ruwenzori Trekking w Ugandzie Szlakiem Bukurungu z Poza Trasą Adventure!
Autor programu Łukasz Odzimek. Copyright © Poza Trasą Adventure.
RUWENZORI TREKKING BUKURUNGU TRAIL - PROGRAM PODRÓŻY:
Dzień 1.
Wylot z Warszawy do Entebbe w Ugandzie. (Spotkanie grupy z pilotem Poza Trasą Adventure na lotnisku na trzy godziny przed wylotem - w zależności od opcji).
Dzień 2. Entebbe
Przylot do Entebbe położonego na południu Ugandy, w pobliżu stolicy kraju - Kampala. Na lotnisku spotkanie grupy z lokalnym pilotem / przewodnikiem Poza Trasą Adventure w Ugandzie. Transfer do obiektu Guest House w Entebbe i zakwaterowanie. Czas wolny na odpoczynek po podróży i aklimatyzację. Nocleg w Guest House w Entebbe.
Dzień 3. Entebbe / Kasese
Po śniadaniu wyruszmy w podróż na zachód Ugandy do miasta Kasese, leżącego u podnóża Gór Ruwenzori na wysokości 950 m n.p.m (via Fort Portal). Trasa przejazdu: około 370 km / około 7 godzin. Na trasie przepiękne krajobrazy Ugandy. Droga prowadzić będzie między innymi przez rozległe zalesione wzgórza. Mijać będziemy też rozległe plantacje kawy i herbaty. Kasese to brama i baza wypadowa dla wyruszających na Ruwenzori Trekking. Po dotarciu na miejsce zakwaterowanie w hotelu lub w lodge. Czas wolny na odpoczynek w hotelu. Nocleg w hotelu lub w lodge w Kasese.
Dzień 4. Kasese / Kuruhe Camp / Rwigho Camp (2650 m n.p.m.) - Bukurungu Trail 1. dzień
Wczesne śniadanie, po czym ostatnie przygotowania do rozpoczęcia trekkingu. Przejazd i przejście do obozu Omu’Korukumi przy Bramie Kasanzi - bazy wypadowej na trekkingi w górach Ruwenzori. Załatwimy formalności związane z wejściem na teren parku narodowego. Z naszą ekipą (przewodnik, kucharz i tragarze) dokonamy ostatnich przygotowań. Po czym rozpoczniemy około 6-7 godzinna wędrówkę do Rwigo Camp (2650 m n.p.m.). Początkowo wybierzemy szlak wijący się na zachód. Przejdziemy granią z widokiem na doliny Kasuka i Isule i dalej do Akebitakuli, gdzie zjemy gorący lunch i zrobimy krótki odpoczynek. Następnie wędrówka przez górski las deszczowy z widokiem na doliny pokryte lasami bambusowymi, wysoką trawę słoniowa i gęste krzaki. Tereny te porasta także wiele ciekawych gatunków roślin, między innymi orchidea górska (Disa stairsii) i endemiczna Scadoxus cyrtanthiflorus. Na trasie być może uda nam się także zaobserwować ciekawe gatunki ptaków jak Rwenzori Turaco. Po przekroczeniu Rzeki Rwigho dotrzemy do obozu Rwigho. Czas wolny na odpoczynek i posiłek. Nocleg w namiotach w Obozie Rwigho.
Dzień 5. Rwigho Camp (2650 m n.p.m.) / Kambeho Camp (3700 m n.p.m.) - Bukurungu Trail 2. dzień
Po śniadaniu rozpoczniemy dalszą wędrówkę szlakiem Bukurungu w kierunku naszego celu - szczytu Margherita. Przed nami około 5-6 godzin marszu z przerwą na gorący lunch w Mitiyighaghire. Dzisiejszy etap to wędrówka wśród fantastycznej bujnej roślinności. Opuścimy strefę górskiej dżungli, lasu bambusowego i wkroczymy do strefy lasu wrzoścowego zwanego też lasem mglistym. Lasy takie występują na wilgotnych obszarach górskich, gdzie stale zachodzi kondensacja pary wodnej i utrzymują się chmury i mgły. Odznaczają się dużą wilgotnością i bardzo bujną roślinnością. Niskie drzewa gęsto porośnięte są zwisającymi epifitami. W wyżej położonych partiach lasu rosną niesamowite endemiczne formy olbrzymie wrzośce, drzewiaste astry oraz wysokie i smukłe dzwonkowate labelie. Czeka nas wędrówka częściowo bagnistym terenem przez błotniste podłoże leśne, śliskie korzenie, powalone drzewa i wystające śliskie skały. Na wysokości około 3000 m n.p.m. spotykamy pierwsze charakterystyczne senecje. Po dotarciu do Kambeho Camp czas wolny na odpoczynek i posiłek. Nocleg w namiotach w Kambeho Camp.
Dzień 6. Kambeho Camp (3700 m n.p.m.) / Mughuli Camp (3877 m n.p.m.) - Bukurungu Trail 3. dzień
Po śniadaniu rozpoczniemy wspinaczkę wzdłuż rzeki Lhume po czym przejście w okolicach Jeziora Mughuli oraz przy wodospadach. Czas trwania dzisiejszego trekkingu około 6-7 godzin z postojem na gorący lunch i odpoczynek w Mulhalhama. Okolice Jeziora Mughuli słynną ze wspaniałej bujnej zielonej roślinności. W okolicy spotkać można także czerwone antylopy Ruwenzori, góralka (królika skalnego) oraz dzikie świnie. Po dotarciu do Mughuli Camp czas wolny na odpoczynek i posiłek. Nocleg w namiotach w Mughuli Camp.
Dzień 7. Mughuli Camp (3877 m n.p.m.) / Bukurungu East Camp (4291 m n.p.m.) - Bukurungu Trail 4. dzień
Po śniadaniu trekking w kierunku obozu Bukurungu East, położonego w otoczeniu szczytów Portal Peaks (4391 m n.p.m.) i Mount Gessi (4578 m n.p.m.). Czas trwania wędrówki około 5-6 godzin. Na trasie mijać będziemy roślinność gatunków alchemilla, kilka gatunków gigantycznych lobeli i roślinę z liści przypominającymi ludzką dłoń. Przerwa na gorący lunch i odpoczynek w Kinyamiyeye, po czym dalsza wędrówka do Bukurungu East Camp. Przy sprzyjającej pogodzie i dobrej widoczności w tym dniu obserwować będziemy mogli wspaniałe widoki na szczyty Mount Stanley, Mount Margherita (5109 m n.p.m.) i Mount Alexandra (4990 m n.p.m.) będących częścią Góry Stanley, Lodowiec Edward na Mount Baker i Mount Speke (4890 m n.p.m.) oraz Portal Peaks i Mount Gessi. Bukurungu East Camp jest punktem aklimatyzacyjnym i bazą dla wspinaczy zdobywających Portal Peak. Po dotarciu na miejsce czas wolny na odpoczynek i posiłek. Nocleg w namiotach w Bukurungu East Camp.
Dzień 8. Bukurungu East Camp (4291 m n.p.m.) / Jezioro Bujuku (3962 m n.p.m.) - Omukendeghe Camp - Bukurungu Trail 5. dzień
Po śniadaniu wyruszymy w kierunku Jeziora Bujuku. Wędrować będziemy szlakiem przez „Dolne Bagna”, które są rozległą trawiastą bagienną równiną. Następnie wspinać będziemy się w błotnistym terenie stromymi zboczami gór. Wędrówka wśród korzeni, długich porostów i gęstego mchu na wyżej położony obszar zwany "Górne Bagno”. Będzie to dość mozolny i wymagający koncentracji odcinek, który tylko czasem prowadzić będzie kładką nad bagnistym terenem. Po drodze przeprawimy się przez rzekę Bujuku. Po około 5 godzinach marszu dotrzemy do Jeziora Bujuku a następnie do schroniska Bujuku położonego na wysokości 3962 m n.p.m., skąd przy dobrej pogodzie roztaczają się przepiękne widoki na masyw Ruwenzori i szczyty Mount Stanley, Mount Baker and Mount Speke. Masyw Ruwenzori składa się z sześciu górskich części. Najwyższymi szczytami są Margherita (5109 m n.p.m.) i Alexandra (4990 m n.p.m.) będące częścią Góry Stanleya. Po dotarciu na miejsce czas wolny na odpoczynek i posiłek. Nocleg w namiotach w Omukendeghe Camp w pobliżu Jeziora Bujuku.
Dzień 9. Jezioro Bujuku (3962 m n.p.m.) - Omukendeghe Camp / Jezioro Irene Camp - Bukurungu Trail 6. dzień
Po śniadaniu rozpoczniemy trekking w kierunku Jeziora Irene. W ciągu dnia stopniowo opuścimy lasy mgliste i strefę bagienną i zbliżymy się do obszaru strefy roślinności afro alpejskiej. Wędrówka do obozu na północno-wschodnim krańcu zbocza Góry Stanley. Tu odpoczywać będziemy nad jeziorem, przed zdobywaniem szczytu Margherita w dniu kolejnym. Po dotarciu na miejsce czas wolny na odpoczynek i posiłek. Nocleg w namiotach w pobliżu Jeziora Irene.
Dzień 10. Jezioro Irene Camp / Szczyt Margherita 5109 m n.p.m. / Bigo Camp (3440 m n.p.m.) - Bukurungu Trail 7. dzień
Po wczesnej pobudce (ok. 02:00 w nocy) i przygotowaniu całego sprzętu, wyruszamy na zdobycie szczytu Margherita - trzeciej najwyższej góry w Afryce (po Mount Kenya (5199 m) w Kenii oraz Kilimandżaro (5895 m) w Tanzanii). Uwaga - Aby dotrzeć na szczyt Margherita, kilkugodzinna wspinaczka - w zależności od warunków pogodowych oraz tempa wspinających się. Ta trudna wędrówka prowadzi przez lodowce, śliskie skały, lód i odsłonięte obszary. Należy pamiętać, że ta wspinaczka jest przeznaczona wyłącznie dla wspinaczy przygotowanych i sprawnych fizycznie oraz technicznie. Wyjście nad ranem jeszcze w ciemnościach, wyposażeni w czołówki, wyruszymy na Szczyt Margherita. Ze szczytu Margherita - najwyższego szczytu Ruwenzori 5109 m n.p.m., rozciągają się fantastyczne widoki na okoliczne góry oraz tereny sąsiedniego Kongo (w zależności od warunków atmosferycznych i widoczności). Powrót do obozu w pobliżu Jeziora Irene na szybki lunch i krótki odpoczynek. Następnie dalsze zejście do obozu Bigo. Po dotarciu na miejsce czas wolny na odpoczynek i posiłek. Nocleg w namiotach w obozie Bigo.
Dzień 11. Bigo Camp (3440 m n.p.m.) / Mihunga Gate - Bukurungu Trail 8. dzień / Kasese
Po śniadaniu rozpoczniemy zejście w kierunku bramy Mihunga (Mihunga Gate), skąd roztaczają się wspaniałe widoki górskiej roślinności Ruwenzori. Tu pożegnamy się z naszą ekipą trekkingową. Następnie wyruszymy w powrotną podróż do Kasese. Po dotarciu na miejsce czas wolny na odpoczynek i relaks po wyczerpującym 8-dniowym trekkingu. Nocleg w hotelu lub w lodge w Kasese.
Dzień 12. Kasese / Entebbe
Po śniadaniu podróż powrotna do Entebbe, gdzie dotrzemy późnym popołudniem. Trasa przejazdu: około 370 km / około 7 godzin. W drodze możliwy przystanek w Kampala - w zależności od dostępnego do dyspozycji czasu. Odpoczynek po podróży. Następnie transfer na lotnisko w Entebbe zgodnie z rozkładem lotów. Pożegnanie grupy z lokalnym pilotem Poza Trasą Adventure w Ugandzie. Wylot z Entebbe do Warszawy.
Dzień 13.
Przylot do Warszawy.
Uwaga - Program jest ramowy. Kolejność zwiedzania może ulec zmianie ze względów organizacyjnych oraz ze względu na lokalne uwarunkowania i panujące warunki atmosferyczne.
TRASA WYCIECZKI:
CENA:
Skontaktuj się z nami!
Cena obejmuje:
- Bilety lotnicze Warszawa - Entebbe - Warszawa ok. PLN *Koszt do rozliczenia wg ceny zakupu
- Noclegi w hotelach 3* (lokalna standaryzacja), klasy turystycznej, lodgach w pokojach dwuosobowych, w namiotach w trakcie trekkingów
- Śniadania w trakcie transferów
- Śniadania, lunche i kolacje podczas trekkingów
- Transery i transport zgodnie z programem
- Wszelkie dokumenty i permity na wjazdy do miejsc tam gdzie są wymagane
- Opiekę polskiego pilota - w zależności od wybranej opcji
- Opiekę i usługi lokalnych pilotów i przewodników angielskojęzycznych
- Usługi i opiekę zespołu serwisującego: przewodników górskich, tragarzy i kucharza
- Sprzęt kempingowy i kuchenny
- Usługę tragarza do 12 kg bagażu trekkingowego / osoba (bagaż nie potrzebny podczas trekkingu pozostaje w bazie)
- Możliwość przechowania części bagażu zbędnego podczas trekkingu w hotelu w Kasese
- Wszelkie opłaty lokalne wymagane na trasie
- Opłaty za wejście na teren Parku Narodowego Ruwenzori
- Opłaty campingowe
- Pozwolenie na trekkingi i opłaty za trekkingi
- Miejscowy podatek turystyczny
- Koszty organizacyjne w Polsce i na miejscu wyprawy
- Ubezpieczenie KL/NW podróżne (Koszty leczenia: 500.000 PLN )
- Składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny
Cena nie obejmuje:
- Kosztów wizy do Ugandy i innych formalności wjazdowych (ok. USD)
- Osobistego wyposażenia do wspinaczki górskiej
- Dodatkowego tragarza w przypadku bagażu powyżej 12 kg. Opłata za każdego dodatkowego tragarza wynosi ok. USD
- Pozostałych posiłków poza wymienionymi w cena obejmuje
- Zwyczajowych napiwków (ok. USD)
- Innych atrakcji fakultatywnych i innych wydatków osobistych
*Grupa min. 6 osób
RUWENZORI TREKKING UGANDA NA ZDJĘCIACH
RUWENZORI TREKKING UGANDA - AFRYKA
Ruwenzori Trekking Uganda Afryka - Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj nasze relacje z podróży i wypraw: O podróżach do Afryki – Łukasz Odzimek Poza Trasą Adventure oraz Mateusz Grzeszczuk Podróż Bez Paszportu, Uganda Góry Ruwenzori – Góry Księżycowe, Uganda trekking Góry Ruwenzori, Rwanda - Kigali Targ owoców, Afryka muzyka, Afryka Zachodnia, Kalangala w Ugandzie. Wyspy Sese na Jeziorze Wiktorii, Maputo Mozambik – Architektura, kultura, tradycje i taniec, Bissau – co warto zobaczyć w stolicy Gwinea Bissau?, W podróży po Ghanie – Kraina ludów Ashanti i Region Wolta
Poznaj program Uganda Rwanda, Uganda Północno-Wschodnia
WYPEŁNIJ FORMULARZ REZERWACYJNY I SZYKUJ SIĘ NA PODRÓŻ!
A jeśli masz jakieś pytania lub wątpliwości - również napisz : )