kontakt@pozatrasa.pl
+48 22 350 73 46

Uganda wyjazd na
PÓŁNOCNY-WSCHÓD PLEMINA KARAMOJONG IK
30.01.2025
-
11.02.2025
13
dni
CENA:
3250 USD + bilety lotnicze ok. 4400 PLN

UGANDA WYJAZD NA PÓŁNOCNY-WSCHÓD

KARAMOJONG - TURKANA - MATHENIKO - IK

Uganda Wyjazd Plemiona Karamojong z Poza Trasą Adventure to wyprawa do serca Afryki, gdzie czeka nas prawdziwa przygoda i podróż szlakiem największych atrakcji przyrodniczych i kulturowych północno-wschodnich terenów kraju. Podróż Uganda Wyjazd Plemiona Karamojong z Poza Trasą Adventure rozpoczniemy w stolicy Ugandy - Kampala, mieście leżącym w pobliżu Jeziora Wiktorii. Stąd wyruszymy na północ do Wodospadów Sipi, leżących u podnóża Góry Elgon na skraju Parku Narodowego Mount Elgon. Kolejne dni to spotkania ze społecznościami należącymi do Klastra Karamojong. Karamojong są potomkami społeczności Nyangatom - koczowniczego ludu pasterskiego, który około 1600 roku wyemigrował z terenów dzisiejszej Etiopii na południe, w poszukiwaniu pastwisk i wody dla swoich stad. Podczas wędrówki ludność podzieliła się na dwie grupy. Jedna z nich powędrowała na obszary dzisiejszej Kenii w okolice Jeziora Turkana i przyjęła nazwę Turkana. Druga grupa osiedliła się na terenach obecnego Sudanu Południowego, są to współczesne plemiona Toposa i Jie. Część Jie powędrowało dalej na południe do Ugandy i jest to właśnie Karamojong (ludzie Karamoja). Do grupy tej obecnie zaliczane są społeczności z plemion Karamojong właściwych, ale także Jie, Dodoth, Matheniko i kilka innych małych spokrewnionych plemion. Wszystkie te grupy tworzą Klaster Karamojong - to grupa plemion, które kultywują wspólne tradycje, mówią dialektami jednego języka, kierują się podobnymi sposobami życia i tworzą podobne instytucje społeczne. Bydło jest podstawą ich życia i kultury. To dla ich stad w porze suchej wędrują po wielkich równinach w poszukiwaniu wody i trawy. Obecnie półkoczownicze pasterskie plemiona zajmują się także rolnictwem. 

Podróż Uganda Wyjazd Plemiona Karamojong z Poza Trasą Adventure to także możliwość poznania wspaniałej przyrody północno-wschodnich obszarów Ugandy. Odwiedzimy między innymi Park Narodowy Doliny Kidepo oraz Park Narodowy Murchison Falls. Park Narodowy Doliny Kidepo założony został w 1962 roku. Leży on w surowych półpustynnych dolinach między granicami Ugandy z Sudanem Południowym i Kenią. W krajobrazie parku dominuje sucha sawanna przecięta przez koryta rzek Kidepo i Narus, które znikają w porze suchej. We wschodniej części parku nad równinami góruje szczyt Morungole (2750 m n.p.m.). Kidepo, przez wielu uznawany za najwspanialszy park narodowy Ugandy. Jest parkiem szczególnie odizolowanym i położonym na najbardziej dzikich i niedostępnych terenach. Docierają tu tylko nieliczni podróżni, zwiedzający Ugandę. Park zamieszkuje ponad 70 gatunków ssaków oraz niemalże pół tysiąca gatunków ptaków. Lokalne społeczności zamieszkujące tereny wokół parku to pierwotnie zamieszkujący te tereny lud IK, plemię zbieracko-łowieckie, którego przetrwanie obecnie jest zagrożone oraz lud Karamojong, który przywędrował tu z terenów dzisiejszej południowej Etiopii. 

W trakcie wyprawy odwiedzimy wiele odległych i niedostępnych obszarów. Dopilnujemy jednak aby podróż była jak najbardziej komfortowa. Będziemy korzystać z dostępnych hoteli ale nocować będziemy również w przepięknej scenerii dzikiej przyrody na terenach parków narodowych. Zapraszamy na wyprawę Uganda Wyjazd Plemiona Karamojong z Poza Trasą Adventure! 

Autor programu Łukasz Odzimek. Copyright © Poza Trasą Adventure.

UGANDA WYJAZD - PROGRAM PODRÓŻY:

Dzień 1.

Wylot z Warszawy do Entebbe w Ugandzie. Spotkanie grupy z pilotem Poza Trasą Adventure na lotnisku na trzy godziny przed wylotem. 

Dzień 2. Entebbe / Kampala

Przylot do Entebbe - lotnisko położone w pobliżu Kampali, stolicy Ugandy. Na lotnisku spotkanie grupy z lokalnym pilotem / przewodnikiem Poza Trasą Adventure w Ugandzie. Transfer do hotelu w Kampali i zakwaterowanie. Czas wolny na odpoczynek po podróży. Kampala położona jest malowniczo na rozległych wzgórzach około 10 km na północ od Jeziora Wiktorii. Nocleg w Kampala. W cenie śniadanie. 

Uganda

Dzień 3. Kampala / Wodospad Sipi 

Po śniadaniu wyjazd do Wodospadów Sipi, położonych we wschodniej Ugandzie w dystrykcie Kapchorwa. Trasa do pokonania około 300 km. Sipi to trzy wodospady leżące u podnóża góry Elgon na skraju Parku Narodowego Mount Elgon, w pobliżu granicy z Kenią. Nazwa wodospadów pochodzi od rzeki Sipi, która z kolei nazwana została od uprawianej tu leczniczej rośliny zwanej „Sep”. Okolice Sipi słyną z produkcji ekologicznej kawy arabica, uprawianej na zboczach góry Elgon. W ciągu dnia wędrówka, podczas której rozkoszować będziemy się wspaniałymi widokami na równiny Karamoja i zbocza góry Elgon. Odpoczynek przy wodospadach. Wizyta w skalnej niszy znajdującej się za taflą wodospadu. Degustacja doskonałej lokalnej kawy. Zakwaterowanie w lodży z pięknym widokiem na okolicę. Nocleg w Sipi. W cenie śniadanie i kolacja. 

wyjazdy do Ugandy

Dzień 4. Sipi / Moroto / wizyta u społeczności Karamojong

Po wczesnym śniadaniu wyjazd do Moroto, największego miasta wschodniej Ugandy. Trasa do pokonania około 250 km. W pobliżu Moroto zlokalizowane są kraale, tradycyjne twierdze-obozowiska społeczności Karamojong. Po dotarciu na miejsce wizyta w wiosce społeczności Karamojong. Spotkanie z mieszkańcami, podczas którego poznamy bliżej codzienne życie toczące się w wiosce a także zwyczaje i tradycje Karamojong. Opieka nad stadami zwierząt i zapewnienie im bezpieczeństwa to podstawa egzystencji wszystkich społeczności Klastra Karamojong. Podobnie jak u innych nilotycznych ludów pasterskich, liczba posiadanego bydła świadczy o bogactwie i statusie społecznym. Wojny o bydło i dostęp do terenów wypasu stad są więc głęboko zakorzeniona w tradycji tego ludu. Aby młodzieniec stał się mężczyzną i mógł założyć rodzinę, tradycyjnie musiał zdobyć zwierzę ze stada wrogich, sąsiednich plemion. Czas spędzimy wspólnie z pasterzami i ich rodzinami. Posłuchamy ciekawych historii z życia osady, poznamy lokalną muzykę i spróbujemy typowych potraw. Będziemy mieli też możliwość obejrzenia tradycyjnych tańców Karamojong. Wieczorem transfer do lodży w Moroto. Nocleg w lodży. W cenie śniadanie, lunch i kolacja. 

Społeczność Toposa Sudan Południowy 2021_12

Dzień 5. Moroto / wizyta u społeczności Turkana i Matheniko 

Po śniadaniu wizyty u kolejnych nilotycznych grup etnicznych należących do Klastra Karamojong. Odwiedzimy wioski społeczności Matheniko i Turkana, które tradycyjnie zajmują się hodowlą bydła, opieką nad stadami i zapewnieniem im bezpieczeństwa. Turkana wytwarzają ciekawą sztukę użytkową i zdobniczą. Trudnią się między innymi wyplataniem koszy oraz rzeźbieniem drewnianych naczyń na wodę zdobionych wypalanymi wzorami. Kobiety Turkana zdobią ciała długimi sznurami korali, oplecionymi wokół szyi oraz metalowymi obręczami noszonymi na ramionach i przedramionach. Spotkania z mieszkańcami wiosek, podczas których poznamy bliżej codzienne życie społeczności Turkana i Matheniko. Spróbujemy typowych potraw, poznamy lokalną muzykę i uczestniczyć będziemy w tradycyjnych tańcach. Wieczorem transfer do lodży w Moroto. Nocleg w lodży. W cenie śniadanie, lunch i kolacja. 

Dzień 6. Moroto / Kabong  / wizyta u społeczności IK

Po śniadaniu wyjazd do Kabong. Wizyta w osadzie plemienia IK - najbardzej odległej społeczności Ugandy, której przetrwanie obecnie jest zagrożone. IK to najmniejsza grupa etniczna w Ugandzie. To pierwotna społeczność terenów leżących obecnie na obszarze Parku Narodowego Doliny Kidepo. Zamieszkiwali oni tereny Góry Morungole, którą uważają za miejsce święte. W trakcie zakładania Parku Narodowego Doliny Kidepo, IK zepchnięci zostali na północne tereny Góry Morungole oraz na tereny leżące na południe od parku narodowego. IK wciąż prowadzi bardzo tradycyjny styl życia, silnie zakorzeniony w tradycji afrykańskiej. Spotkanie ze społecznością IK. W trakcie wizyty poznamy zwyczaje, tradycje i kulturę tego zupełnie unikalnego plemienia. Wieczorem transfer do lodży w Moroto. Nocleg w lodży. W cenie śniadanie, lunch i kolacja. 

Dzień 7. Kabong / Park Narodowy Doliny Kidepo

Po śniadaniu wyruszamy w kierunku Parku Narodowego Doliny Kidepo. Podczas podróży towarzyszyć będą nam przepiękne krajobrazy północnej Ugandy. Kilkakrotnie zatrzymamy się na zdjęcia w najpiękniejszych punktach na trasie oraz na krótki odpoczynek i lunch. Po dotarciu na miejsce, zakwaterowanie w lodży z niesamowitym widokiem na rozległą Dolinę Narus, Górę Morungole i odległe pasma górskie, które tworzą granicę z Sudanem Południowym. Czas wolny na krótki odpoczynek po podróży. Następnie rozpoczniemy wieczorne safari po terenach parku. Nocleg w lodży na obrzeżach Parku Narodowego Doliny Kidepo w komfortowo wyposażonych namiotach safari. W cenie śniadanie, lunch i kolacja.

Dzień 8. Park Narodowy Doliny Kidepo

Wczesna pobudka i śniadanie, po czym rozpoczniemy poranne safari w północnym sektorze Park Narodowy Doliny Kidepo - w dolinie rzeki Kidepo, w pobliżu granicy z Sudanem Południowym. Będzie to okazja do obserwacji strusi i licznego ptactwa występującego na tym obszarze. Następnie odpoczniemy przy gorących źródłach Kanangorok, gdzie temperatura sięga około 50°C. Miejscowi wierzą w uzdrawiające moce źródeł. Następnie powrót do lodży na lunch i odpoczynek. Późnym popołudniem udamy się na przejażdżkę po Dolinie Narus. Będzie to kolejna okazja do obserwacji lokalnej  fauny i flory. Obszar ten zamieszkują lwy, lamparty, żyrafy, stada słoni, zebr i bawołów a także gepardy i hieny. Powrót do lodży. Czas wolny na odpoczynek. Nocleg w lodży na obrzeżach Parku Narodowego Doliny Kidepo w komfortowo wyposażonych namiotach safari. W cenie śniadanie, lunch i kolacja. 

Dzień 9. Park Narodowy Doliny Kidepo / Park Narodowy Murchison Falls

Po śniadaniu wyjazd w kierunku Parku Narodowego Murchison Falls. Trasa do pokonania około 400 km. Podróż trwać będzie około 8 godzin. Kilkakrotnie zatrzymamy się na zdjęcia w najpiękniejszych punktach na trasie i na krótki odpoczynek oraz lunch. Po dotarciu na miejsce zakwaterowanie w lodży z pięknym widokiem na Nil Biały w okolicach Parku Narodowego Murchison Falls. Czas wolny na odpoczynek po podróży. Nocleg w lodży. W cenie śniadanie, lunch i kolacja.

Dzień 10. Park Narodowy Murchison Falls

Po wczesnym śniadaniu wyruszymy na poranne safari po Parku Narodowym Murchison Falls. Jest to największy park narodowy Ugandy. Obszary parku znajdują się na terenie falistej i pagórkowatej równiny, która ciągnie się wzdłuż brzegów Nilu Wiktorii. Obszar ten pokryty jest roślinnością sawannową, buszem, mokradłami oraz lasem tropikalnym. W parku występują liczne gatunki zwierząt: słonie, żyrafy, bawoły, antylopy, lwy i lamparty. W pobliżu rzeki Nil Wiktorii żyją krokodyle i nosorożce oraz liczne ptactwo wodne. Po porannym safari powrót do lodży na lunch i odpoczynek. Popołudniu rozpoczniemy wycieczkę rejs łodzią po Nilu Wiktorii na północnym obszarze Parku Narodowego Murchison Falls. Podczas rejsu, w przepięknej scenerii obserwować będziemy zwierzęta żyjące w tej części parku. Mamy szansę zobaczyć krokodyle, hipopotamy i nosorożce. Dotrzemy do malowniczych kaskad wodospadu Murchison. Wodospad znajduje się w centralnej części parku. Wspinaczka na szczyt wodospadu skąd obserwować będziemy przepiękną okolicę i panoramę Nilu Wiktorii. Powrót do lodży. Czas wolny na odpoczynek. Nocleg w lodży. W cenie śniadanie, lunch i kolacja.

Dzień 11. Park Narodowy Murchison Falls / Kampala

Po śniadaniu wyruszymy w drogę powrotną do Kampala. Trasa do pokonania około 250 km. Podróż potrwa około 5 godzin, podczas których towarzyszyć będą nam krajobrazy Ugandy. Kilkukrotnie zatrzymamy się na zdjęcia w najpiękniejszych punktach na trasie, lunch oraz krótki odpoczynek. Wykonamy również test PCR - Covid (o ile obowiązkowy). Nocleg w hotelu w Kampala. W cenie śniadanie, lunch i kolacja.

Dzień 12. Kampala / Entebbe

Transfer na lotnisko w Entebbe zgodnie z godzinami lotów. Na lotnisku pożegnanie grupy z pilotem / przewodnikiem Poza Trasą Adventure w Ugandzie. Wylot do Warszawy. W cenie śniadanie. 

Dzień 13. 

Przylot do Warszawy. 

Uwaga - Program jest ramowy. Kolejność zwiedzania może ulec zmianie ze względów organizacyjnych oraz ze względu na lokalne uwarunkowania i panujące warunki atmosferyczne.

TRASA WYCIECZKI:

CENA: 3250USD

+ bilety lotnicze ok. 4400 PLN

Cena obejmuje:

 • Bilety lotnicze Warszawa - Entebbe - Warszawa ok. 4400 PLN   *Koszt do rozliczenia wg ceny zakupu
 • Noclegi w hotelach klasy turystycznej w pokojach dwuosobowych oraz lodgach na trasie objazdu - zgodnie z opisem w programie
 • Śniadanie w hotelu w Kampali
 • Śniadania, lunche i kolacje podczas objazdu zgodnie z opisem w programie
 • Woda butelkowana podczas przejazdów
 • Transery i transport zgodnie z programem
 • Wszelkie dokumenty i permity na wjazdy do miejsc tam gdzie są wymagane
 • Opiekę polskiego pilota
 • Opiekę i usługi lokalnych pilotów i przewodników angielskojęzycznych
 • Wszelkie opłaty lokalne wymagane na trasie
 • Bilety wstępu do miejsc wymienionych w programie oraz parków narodowych na trasie podróży zgodnie z programem
 • Safari w parkach narodowych
 • Zezwolenia na trekkingi
 • Miejscowy podatek turystyczny
 • Koszty organizacyjne w Polsce i na miejscu wyprawy
 • Ubezpieczenie KL/NW podróżne (Koszty leczenia: 600.000 PLN )
 • Składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny

Cena nie obejmuje:

 • Kosztów testów PCR (o ile wymagane)
 • Kosztów wizy do Ugandy i innych formalności wjazdowych (ok. 80 USD)
 • Pozostałych posiłków poza wymienionymi w opisie
 • Zwyczajowych napiwków (ok. 70 USD)
 • Innych atrakcji fakultatywnych i innych wydatków osobistych

*Grupa min. 6 osób

UGANDA WYJAZD NA ZDJĘCIACH