fbpx

kontakt@pozatrasa.pl
+48 22 350 73 46

SUDAN POŁUDNIOWY PLEMIONA SUDANU PŁD MUNDARI - TOPOSA - JIE (JIYE) - BOYA (LARIM) - LOTUKO
08.12.2021-
17.12.2021
05.02.2022-
18.02.2022
10.04.2022-
23.04.2022
10
dni
14
dni
CENA:
5500 USD + bilety lotnicze ok. 3600 PLN

SUDAN POŁUDNIOWY WYJAZD

JUBA - TEREKEKA (MUNDARI) - KAPOETA (TOPOSA) - KASSANGOR (JIE) - BOYA (LARIM) - ILLEU (LOTUKO)

Sudan Południowy Wyjazd Poza Trasą to zupełnie unikatowa wyprawa do wciąż nietkniętego jeszcze turystyką najmłodszego państwa na świecie. Przemierzając Sudan Południowy będziemy mieli okazję przyjrzeć się różnorodności etnicznej kraju, tradycjom, zwyczajom i codziennemu życiu ludów tych rejonów Afryki. Poznamy tradycyjne stroje i ozdoby, obrzędy i tańce. Będą to niesamowite spotkania z wciąż nieskażonymi cywilizacją dzikimi plemionami. Przedzierając się przez busz i puste bezdroża dotrzemy na dziewicze terytoria pasterzy bydła Mundari, Toposa i Jie (Jiye). Poznamy plemię Boya (Larim), które uważane jest za jedną z najbardziej tradycyjnych grup w Sudanie Południowym - wciąż żyje, jak ich przodkowie przed wiekami. Na trudno dostępnych wzgórzach odwiedzimy szamanów "zaklinaczy deszczu” z plemienia Lotuko. Wyprawa Sudan Południowy to prawdziwa i niepowtarzalna przygoda na którą serdecznie zapraszamy!

Autor programu Łukasz Odzimek. Copyright © Poza Trasą Adventure.

SUDAN POŁUDNIOWY - PROGRAM PODRÓŻY:

Dzień 1.

Wylot z Warszawy lub Berlina do Dżuba (Juba) w Sudanie Południowym. Spotkanie grupy na lotnisku z pilotem Poza Trasą Adventure na trzy godziny przed wylotem.

Dzień 2. Dżuba (Juba)

Przylot do Dżuby, stolicy Sudanu Południowego - najmłodszego państwa na świecie. Na lotnisku spotkanie grupy z angielskojęzycznym pilotem / przewodnikiem Poza Trasą Adventure w Sudanie Południowym. Transfer do hotelu i zakwaterowanie. W zależności od godziny przylotu, odpoczynek po podróży lub krótka wycieczka na największy targ w Sudanie Południowym - Konyo Konyo. Tu po raz pierwszy będziemy mieli okazję przyjrzeć się różnorodności etnicznej kraju, tradycyjnym strojom i ozdobom. Kolacja w Davinci Lodge z widokiem na długi most wznoszący się nad Nilem. Nocleg w hotelu Royal Palace.

Dzień 3. Dżuba (Juba) / Terekeka - Terytoria ludu Mundari

Rano wyjazd i podróż w kierunku północnym do miasta Terakeka. Podróż trwać będzie około 3 godziny.

Najliczniejszym plemieniem Sudanu Południowego jest lud Dinka, (odłam Nilotów). Dinkowie zajmują się przeważnie hodowlą bydła, co wymaga u nich półosiadłego trybu życia uzależnionego od pór roku. Mężczyźni zajmują się głównie pasterstwem, kobiety zaś – rolnictwem. Tradycyjne wierzenia Dinka obejmowały przede wszystkim kult przodków i boga Nhialika. Współcześnie większość Dinków wyznaje islam, a tylko część z nich pozostała przy wierzeniach tradycyjnych.

Dziś wyruszymy na terytorium sąsiadów Dinka. Poznamy nilotyczne plemię Mundari, zajmujące się rolnictwem i hodowlą bydła, a także łowią ryby za pomocą sieci i włóczni. O Mundari mówicie także, iż to zaciekli wojownicy. Mundari zamieszkują głównie tereny wokół miasta Terekeka w stanie Ekwatoria Środkowa. Wioski Mundari są niezwykle interesujące ze względu na architekturę tradycyjnych zabudowań, chat, pięknych spichlerzy oraz czarno-białe totemy. Podobnie jak inne nilotyczne plemiona w Sudanie, Mundari praktykują rytuał skaryfikacji jako rytuał przejścia w dorosłość. Typowy wzór blizny Mundari składa się z dwóch zestawów trzech równoległych linii, każda po obu stronach czoła, rozciągających się w dół i niepołączonych pośrodku. Dumą plemienia są hodowane przez nich krowy Ankole-Watusi. Krowy są dla Mundari największym bogactwem, bez nich nie możliwy były ożenek, codzienny handel czy przeżycie w czasie głodu. Bydło służy jako pożywienie, forma waluty i znak statusu. Małżeństwa są ustalane przez przyszłego pana młodego, który oferuje bydło rodzinie panny młodej, a mężowie mogą przyjmować tyle żon, ile są w stanie utrzymać. Mundari w porze suchej odwiecznie organizują napady na stada sąsiedniego plemiona Dinka. Dużą część obowiązków przy stadach wykonują dzieci. Zbierają one między innymi świeże krowie odchody, następnie układają je w stosy a już wysuszone podpalą. Ogniska pomagają odstraszać licznie tu występujące owady. Popiół z ognisk używany jest do codziennych rytuałów nacierania skóry chroniących przed ukąszeniami owadów. Każdego ranka również krowy poddawane są specjalnemu masażowi popiołem, aby usunąć pasożyty i zachować połysk ich skóry.

Sudan Południowy

Po dotarciu do Terekeka lunch, a następnie wycieczka do obozu, gdzie hodowane są stada Mundari. Wieczorna wizyta u Mundari, gdzie poznamy bliżej mieszkańców, ich tradycje i zwyczaje, tańce i muzykę. Być może uda nam się także zobaczyć niezwykle popularną w tym regionie ceremonię zapasów. Nocleg w tradycyjnych namiotach.

Dzień 4. Plemię Mundari

Dziś towarzysz będziemy Mundari podczas ich codziennych obowiązków i rytuałów. Najważniejsza oczywiście jest dla Mundari opieka nad stadami i zapewnienie im bezpieczeństwa. Dzień rozpoczyna się o świcie kiedy to jeden z Mundari dmucha w krowi róg. Charakterystyczny głuchy dźwięk rozbrzmiewa po okolicy na wiele kilometrów, po czym stada wyruszają na wypas. Wieczorem, gdy bydło wróci z wypasu, czas spędzimy wspólnie z pasterzami. Nocleg w tradycyjnych namiotach.

Dzień 5. Plemię Mundari / Dżuba (Juba)

Rano kontynuacja wizyty u Mundari. Czas na ostatnie spotkania z mieszkańcami, spacery i zdjęcia w wiosce. Ostatnie zdjęcia krajobrazu. Następnie lunch i pożegnanie z Mundari. Podróż powrotna do Dżuba. Po dotarciu na miejsce, zakwaterowanie w hotelu. Odpoczynek po podróży i kolacja w Afex Camp. Nocleg w hotelu Royal Palace.

Dzień 6. Dżuba (Juba) / Kapoeta - Terytoria ludu Toposa

Śniadanie i transfer na lotnisko. Lot do Kapoeta w Ekwatorii Wschodniej. Kapoeta jest idealną bazą wypadową do odkrywania terytorium plemienia Toposa - kolejnej z grup etnicznych zamieszkujących Sudan Południowy. Po przylocie przejazd do wioski Mango i lunch. Następnie wycieczka na lokalny targ oraz do małej wioski, gdzie będziemy mogli bliżej poznać ludność Toposa. Poznamy codzienne życie członków plemienia - ich obrzędy, tradycje i tańce powitalne. Gospodarka i życie społeczne ludu Toposa niezmiennie kręci się wokół wypasu zwierząt - bydła, wielbłądów, osłów, kóz i owiec. Bydło ma kluczowe znaczenie dla kultury Toposa a jego posiadanie to główne mierniki tutejszego statusu i bogactwa. Plemię zawsze rywalizowało ze swoimi sąsiadami o dostęp do wody i pastwisk dla swoich stad. Członkowie Toposa tradycyjnie zajmują się również zbieraniem złota i innych cennych minerałów w korytach strumieni. Toposa nadal ubierają się w swoje tradycyjne stroje (kobiety w spódnice ze skórzanymi paciorkami), przebijają usta i sakryfikują ramiona, piersi oraz twarze. Każda skaryfikacja to niemalże dzieło sztuki. Nocleg w tradycyjnych namiotach. W wiosce Mango infrastruktura sanitarna, 24-godzinna elektryczność oraz dostęp do internetu.

Dzień 7. Kapoeta / Kessingor (Kassangor) - Terytoria ludu Jie (Jiye)

Śniadanie w obozie Mango. Pożegnanie i wyjazd do Kessingor (Kassangor), gdzie zamieszkuje plemienia Jie (Jiye). Podróż do Kessingor (Kassangor) potrwa około 7 - 8 godzin. Po opuszczeniu głównej drogi, przedzierać będziemy się przez busz i bezdroża mijając tylko niewielkie lokalne wioski. W Sudanie Południowym praktycznie nie istnieje rozbudowana sieć dróg, a wiele z tych które istnieją są w złym stanie. Jednak wszystkie trudy podróży rekompensuje świadomość, iż trasa wiedzie terenami zupełnie nietkniętymi turystyką. Lunch w formie suchego prowiantu na drogę. Po dotarciu na miejsce odpoczynek po trudach podróży. Nocleg w tradycyjnych namiotach.

Dzień 8. Wioski plemienia Jie (Jiye)

Poranna wycieczka do wiosek plemienia Jie (Jiye). Następnie powrót na lunch i krótki odpoczynek do naszego obozu. Następnie aż do zmroku dalsza eksploracja wiosek plemienia Jie (Jiye).

Zajmujący się pasterstwem Jiye są częścią tak zwanego klastra Karamojong. Jest to grupa społeczności, które wyznają wspólną tradycję, mówią dialektami jednego języka, kierują się podobnymi sposobami życia i tworzą podobne instytucje społeczne. Jie (Jiye) są sąsiadami bardzo blisko spokrewnionymi kulturowo i językowo z Toposa. Od co najmniej wieku osady Jie (Jiye) znajdują się w pobliżu wzgórz Kassangor. Niewiele wiadomo o historii Jiye, poza tym, że około XVIII wieku odłączyli się oni od ugandyjskiego Jie, a jeszcze do niedawna traktowani byli jako część plemienia Toposa.

Nocleg w tradycyjnych namiotach.

Dzień 9. Kessingor (Kassangor) / Kapoeta / Obóz 15 - Terytoria ludu Boya (Larim)

Podróż powrotna do Kapoeta. Następnie przez gęsty busz dotrzemy do wiosek plemienia Boya (Larim).Terytorium Boya znajduje się pomiędzy Górami Didinga, Doliną Kidepo i Górami Lopit. Dojazd do Obozu 15 położonego na terytorium ludu Boya. Podróż zajmie nam około 8 godzin. Na drogę lunch w formie suchego prowiantu. Po dotarciu na miejsce odpoczynek, kolacja i nocleg w Obozie 15. Nocleg w tradycyjnych namiotach.

Sudan Południowy

Dzień 10. Obóz 15

Dzisiejszy dzień w całości spędzimy w Obozie 15. Poznamy bliżej codzienne życie członków plemienia - ich obrzędy i tradycje. Plemię Boya (Larim) jest uważane za jedną z najbardziej tradycyjnych grup w Sudanie Południowym. Jest ono praktycznie całkowicie nieskażone cywilizacją i żyje tak, jak ich przodkowie przed wiekami. Boya (Larim) hoduje bydło, zajmuje się także łowiectwem i rybołówstwem oraz uprawą roślin sezonowych, takich jak sorgo, kukurydza i fasola. Owdowiałe kobiety Boya według tradycji owijają wokół nóg i głowy sznury warzywne. Nocleg w tradycyjnych namiotach.

Dzień 11. Camp 15 / wioska Ilieu - Terytoria ludu Lotuko

Śniadanie w Obozie 15. Pożegnanie z ludem Boya i wyjazd na terytorium ludu Lotuko do wioski Illieu, przepięknie położonej pośród wzgórz i skał. Pobyt w wiosce, podczas którego poznamy bliżej ludność z plemienia Lotuko. Podczas wizyty - tradycyjne tańce i muzyka. W wiosce obejrzeć można ciekawe kamienne mury pochodzące z XIV wieku.

Lotuko mają zwyczaj budowania swoich wiosek w strategicznych miejscach na trudno dostępnych wzgórzach. Religia Lotuko opiera się na naturze i kulcie przodków, który jest głęboko zakorzeniony w ich tożsamości etnicznej. Mieszkają oni w dużych, liczących często kilkaset zagród osadach. Lotuko nie mają scentralizowanego wodzostwa, natomiast uznawana jest tu władza dziedzicznych "zaklinaczy deszczu", z których każdy sprawuje rytualną i polityczną władzę nad jednym z dziewięciu obszarów deszczu.

Nocleg w tradycyjnych namiotach.

Wyprawa do Sudanu Południowego

Dzień 12. Wioska Ilieu / Dżuba (Juba)

Po śniadaniu w wiosce Illieu wyjazd do Dżuba. Całodzienna podróż z przystankami na fotografowanie krajobrazów. Na drogę lunch w formie suchego prowiantu. Po dotarciu do Dżuba zakwaterowanie w hotelu Royal Palace. Odpoczynek po podróży i kolacja w Afex Camp. Nocleg w hotelu Royal Palace.

Dzień 13. Dżuba (Juba)

Śniadanie w hotelu, po czym rozpoczniemy zwiedzanie najważniejszych atrakcji Dżuba (Juba). Złożymy między innymi wizytę w Mauzoleum dr Johna Garanga, (południowosudańskiego wojskowego i polityka, przywódcy ruchu partyzanckiego), obejrzymy grób Jubka. Wybierzemy się również na lokalny targ regionalnego rękodzieła artystycznego, gdzie będzie można kupić różnorodne pamiątki z Sudanu Południowego. Lunch w Davinci. Transfer na lotnisko zgodnie z godzinami lotów. Wylot do Warszawy lub Berlina.

Dzień 14.

Przylot do Warszawy lub Berlina.

UWAGA – Program można skrócić do rejonu Dżuba (Juba) i Kapoeta. Jednak program zaprezentowany powyżej  jest najlepszym jaki można zrobić w Sudanie Południowym.

UWAGA - Zapraszam również do Somalii w rejony Mogadiszu, Jubaland i Puntland, Lukasz Odzimek Poza Trasą Adventure

TRASA WYCIECZKI:

CENA: 5500USD

+ bilety lotnicze ok. 3600 PLN

Cena obejmuje:

 • Bilety lotnicze Warszawa / Berlin – Juba – Warszawa / Berlin ok. 3600 PLN  *Koszt do rozliczenia wg ceny zakupu
 • Bilet lotniczy na lot wewnętrzny Juba - Kapoeta w Ekwatorii
 • Noclegi w hotelach klasy VIP (standard Sudan Południowy) porównywalne z 3* w pokojach dwuosobowych oraz poza miastami noclegi w namiotach na łóżkach (zapewnione pełne okrycie)
 • Śniadania, lunche i kolacje
 • Formalności imigracyjne - wiza i zaproszenie
 • Dobową opłatę dla Ministry of Tourism 150$ za każdy dzień
 • Dobową opłatę - "Camera Permit" dla Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Sudanu Południowego
 • Wszelkie dokumenty i permity na wjazdy do miejsc tam gdzie są wymagane
 • Opiekę polskiego pilota (Lukasz Odzimek www.pozatrasa.pl)
 • Opiekę lokalnych pilotów angielskojęzycznych
 • Usługi miejscowych przewodników
 • Bilety wstępu do miejsc wymienionych w programie
 • Wszelkie opłaty lokalne wymagane na trasie
 • Miejscowy podatek turystyczny
 • Koszty organizacyjne w Polsce i na miejscu wyprawy
 • Ubezpieczenie KL/NW podróżne (Koszty leczenia: 600.000 PLN )
 • Ubezpieczenie Signal Iduna KL/NW podróżne (Koszty leczenia: 200.000 EUR, NNW: 50.000 PLN, OC 60.000 EUR)
 • Koszty polisy od rezygnacji w przypadku sytuacji nadzwyczajnej - (w przypadku Covid)
 • Składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny
 • Koszulkę firmową
 • Relację fotograficzną z wyjazdu

Cena nie obejmuje:

 • Kosztów testów PCR (wymagany na każdy wylot z PL oraz przy powrocie)
 • Zwyczajowych napiwków (około 100 USD)
 • Napojów alkoholowych i napojów do posiłków
 • Innych atrakcji fakultatywnych i innych wydatków osobistych jak: karta telefoniczna, internet, pranie itp

SUDAN POŁUDNIOWY NA ZDJĘCIACH