kontakt@pozatrasa.pl
+48 22 350 73 46

SUDAN POŁUDNIOWY PLEMIONA SUDANU PŁD MUNDARI - TOPOSA - LARIM
07.12.2024-15.12.2024
06.02.2025-14.02.2025
potwierdzony
9
dni
CENA:
3950 USD + bilety lotnicze ok. 4800 PLN

SUDAN POŁUDNIOWY WYJAZD

MUNDARI - LARIM BOYA - TOPOSA

Sudan Południowy Wyjazd z Poza Trasą Adventure to zupełnie unikatowa wyprawa do wciąż nietkniętego turystyką najmłodszego państwa na świecie. Przemierzając Sudan Południowy będziemy mieli okazję przyjrzeć się różnorodności etnicznej kraju, tradycjom, zwyczajom i codziennemu życiu ludów tych rejonów Afryki. Poznamy tradycyjne stroje i ozdoby, obrzędy i tańce. Będą to niesamowite spotkania z plemionami wciąż żyjącymi z dala od cywilizacji. Przedzierając się przez busz i puste bezdroża dotrzemy na dziewicze terytoria pasterzy bydła Mundari i Toposa. Poznamy plemię Boya (Larim), które uważane jest za jedną z najbardziej tradycyjnych grup w Sudanie Południowym - wciąż żyje, jak ich przodkowie przed wiekami. Sudan Południowy wyjazd z Poza Trasą Adventure to prawdziwa i niepowtarzalna przygoda. Zapraszamy w podróż Sudan Południowy Wyjazd z Poza Trasą Adventure!

Autor programu Łukasz Odzimek. Copyright © Poza Trasą Adventure.

SUDAN POŁUDNIOWY - PROGRAM PODRÓŻY:

Dzień 1. 

Wylot z Warszawy do Dżuba w Sudanie Południowym. Spotkanie grupy z pilotem Poza Trasą Adventure na lotnisku na trzy godziny przed planowanym wylotem.

Dzień 2. Dżuba (Juba) / Terekeka - Terytorium ludu Mundari 

Przylot do Dżuba. Na lotnisku spotkanie grupy z angielskojęzycznym pilotem / przewodnikiem Poza Trasą Adventure w Sudanie Południowym. Transfer z lotniska do hotelu / guesthouse, gdzie będzie można odświeżyć się po podróży a także odpocząć przy basenie hotelowym. Wczesnym popołudniem wyjazd w kierunku północnym, w okolice miasta Terakeka w stanie Ekwatoria Środkowa. Podróż trwać będzie około 3 godzin. Okolice te zamieszkiwane są przez nilotyczne plemię Mundari, zajmujące się hodowlą bydła, rolnictwem a także rybołówstwem przy pomocy sieci i włóczni. Wioski Mundari są niezwykle interesujące ze względu na architekturę tradycyjnych zabudowań, chat, pięknych spichlerzy oraz czarno-białe totemy. Podobnie jak inne nilotyczne plemiona w Sudanie, Mundari praktykują rytuał skaryfikacji jako rytuał przejścia w dorosłość. Typowy wzór blizny Mundari składa się z dwóch zestawów trzech równoległych linii, każda po obu stronach czoła, rozciągających się w dół i niepołączonych pośrodku. 

Magia świata Mundari Sudan Południowy 2021

Dumą plemienia są hodowane przez nich krowy Ankole-Watusi. Krowy są dla Mundari największym bogactwem, bez nich nie możliwy były ożenek, codzienny handel czy przeżycie w czasie głodu. Bydło służy jako pożywienie, forma waluty i znak statusu społecznego. Małżeństwa są ustalane przez przyszłego pana młodego, który oferuje bydło rodzinie panny młodej, a mężowie mogą przyjmować tyle żon, ile są w stanie utrzymać. Dużą część obowiązków przy stadach wykonują dzieci. Zbierają one między innymi świeże krowie odchody, następnie układają je w stosy a już wysuszone podpalą. Ogniska te są niezwykle przydatne, ponieważ odstraszają licznie tu występujące owady. Popiół z ognisk używany jest do codziennych rytuałów nacierania skóry chroniących przed ukąszeniami owadów. Każdego ranka również krowy poddawane są specjalnemu masażowi popiołem, aby usunąć pasożyty i zachować połysk ich skóry. O Mundari mówi się także, iż to zaciekli wojownicy. W porze suchej Mundari odwiecznie organizują napady na stada sąsiedniego plemiona Dinka. Po dotarciu do Terekeka krótki odpoczynek, a następnie wycieczka do obozu, gdzie hodowane są stada Mundari. Wieczorna gościna u Mundari, gdzie poznamy bliżej mieszkańców, ich tradycje i zwyczaje. Gdy bydło Mundari wróci z wypasu, czas spędzimy wspólnie z pasterzami. Być może uda nam się także zobaczyć niezwykle popularną w tym regionie ceremonię zapasów. Nocleg w tradycyjnych namiotach w wiosce Mundari. W cenie: kolacja. 

Mundari Poranek Sudan Południowy 2021

Dzień 3. Terekeka - Terytorium ludu Mundari / Dżuba (Juba) 

Przed południem kontynuacja wizyty u Mundari. Będziemy towarzyszyć Mundari podczas ich codziennych obowiązków i rytuałów. Najważniejsza oczywiście jest dla Mundari opieka nad stadami zwierząt i zapewnienie im bezpieczeństwa. Dzień rozpoczyna się o świcie kiedy to jeden z Mundari dmucha w krowi róg. Charakterystyczny głuchy dźwięk rozbrzmiewa po okolicy na wiele kilometrów, po czym stada wyruszają na wypas. Czas na ostatnie spotkania z mieszkańcami, spacery i zdjęcia w wiosce. Ostatnie zdjęcia krajobrazu i pożegnanie ze społecznością Mundari. Podróż powrotna do Dżuba, która trwać będzie około 3 godziny. Po dotarciu na miejsce, zakwaterowanie w hotelu i krótki odpoczynek. Późnym popołudniem wycieczka rejs po Nilu Górskim, nad którym położona jest Dżuba, stolica najmłodszego państwa na świecie. Nocleg w hotelu w Dżuba. W cenie: śniadanie, lunch. 

Mundari Poranek w Sudanie Południowym 2021

Dzień 4. Dżuba (Juba) / Kapoeta - Terytoria ludu Larim (Boya)

Po wczesnym śniadaniu wyjazd do stanu Ekwatoria Wschodnia w okolice miasta Kapoeta. Podróż trwać będzie około 6 godzin, które będą doskonałą okazją do poznania krajobrazów Sudanu Południowego. Wkrótce opuścimy główną drogę i dalej przedzierać będziemy się przez bezdroża i busz, mijając niewielkie lokalne wioski. W Sudanie Południowym praktycznie nie istnieje żadna rozbudowana sieć dróg, a wiele z tych które istnieją jest w złym stanie. Wszystkie trudy podróży rekompensuje jednak świadomość, iż trasa wiedzie terenami zupełnie nietkniętymi turystyką. Przez gęsty busz dotrzemy do wiosek plemienia Larim, zwanego inaczej Boya. Terytorium Larim (Boya) znajduje się pomiędzy Górami Didinga, Doliną Kidepo i Górami Lopit. Dojazd do wioski. Po dotarciu na miejsce odpoczynek po podróży i pierwsze spotkanie ze społecznością Larim (Boya). Nocleg w tradycyjnych namiotach. W cenie: śniadanie, lunch i kolacja. 

Boya Koncert Sudan Południowy 2021

Dzień 5. Terytoria ludu Larim (Boya)

Dzisiejszy dzień w całości spędzimy w wioskach ludu Larim (Boya), gdzie zapoznamy się z codziennym życiem członków plemienia, poznamy ich obrzędy i tradycje. Plemię Boya (Larim) jest uważane za jedną z najbardziej tradycyjnych grup w Sudanie Południowym. Jest ono praktycznie całkowicie nieskażone cywilizacją i żyje tak, jak ich przodkowie przed wiekami. Boya (Larim) hoduje bydło, zajmuje się  także łowiectwem i rybołówstwem oraz uprawą roślin sezonowych, takich jak sorgo, kukurydza i fasola. Owdowiałe kobiety Boya według tradycji owijają wokół nóg i głowy sznury warzywne. Podczas pobytu w wiosce ludu Larim (Boya) będzie też szansa na obejrzenie tradycyjnych tańców. Nocleg w tradycyjnych namiotach. W cenie: śniadanie, lunch i kolacja. 

Tańce Boya Sudan Południowy 2021

Dzień 6. Terytoria ludu Larim (Boya) / Kapoeta - Terytoria ludu Toposa 

Po śniadaniu wyjazd w kierunku miasta Kapoeta w Ekwatorii Wschodniej. Następnie przejazd do małej wioski, gdzie spotkamy się ze społecznością Toposa - kolejną z grup etnicznych zamieszkujących Sudan Południowy. Zapoznamy się tu z codziennym życiem członków plemienia, poznamy ich obrzędy, tradycje i tańce powitalne. Gospodarka i życie społeczne ludu Toposa stale kręci się wokół wypasu zwierząt, w tym bydła, wielbłądów, osłów, kóz i owiec. Bydło ma kluczowe znaczenie dla kultury Toposa a posiadanie bydła to główne mierniki tutejszego statusu i bogactwa. Plemię zawsze rywalizowało ze swoimi sąsiadami o dostęp do wody i pastwisk dla swoich stad. Członkowie Toposa tradycyjnie zajmują się również zbieraniem złota i innych cennych minerałów w korytach strumieni. Toposa nadal ubierają się w swoje tradycyjne stroje (kobiety w spódnice ze skórzanymi paciorkami), przebijają usta i sakryfikują ramiona, piersi oraz twarze. Każda skaryfikacja to niemalże dzieło sztuki. Nocleg w tradycyjnych namiotach. W cenie: śniadanie, lunch i kolacja.

Toposa Impreza Sudan Południowy 2021

Dzień 7. Terytoria ludu Toposa / Kapoeta / Dżuba (Juba)

Po śniadaniu transfer na lotnisko w Kapoeta i wylot do Dżuby. Lot trwać będzie około godziny. Po przylocie do Dżuba transfer do hotelu i zakwaterowanie. Spacer po najciekawszych zakątkach miasta. Wycieczka na największy targ w Sudanie Południowym - Konyo Konyo. Tu kolejny raz będziemy mieli okazję przyjrzeć się różnorodności etnicznej kraju, tradycyjnym strojom i ozdobom. Nocleg w hotelu w Dżuba. W cenie: śniadanie.

Toposa Sudan Południowy 2021

Dzień 8. Dżuba (Juba)

Po śniadaniu kontynuacja pobytu i zwiedzania Dżuba (Juba). Wybierzemy się na lokalny targ rękodzieła artystycznego, gdzie będzie można kupić różnorodne pamiątki z Sudanu Południowego. Następnie spotkanie ze sportowcami trenującymi tradycyjne zapasy oraz bardzo popularne tu judo i Kick-boxing. Powrót do hotelu. Czas wolny na odpoczynek. Nocleg w hotelu w Dżuba. W cenie śniadanie. 

Miasto Juba Sudan Południowy 2021

Dzień 9. Dżuba (Juba)

Po wczesnym śniadaniu transfer na lotnisko zgodnie z godzinami lotów. Na lotnisku pożegnanie z pilotem przewodnikiem Poza Trasą Adventure w Sudanie Południowym. Wylot do Warszawy. Przylot do Warszawy.

Uwaga - Program jest ramowy. Kolejność zwiedzania może ulec zmianie ze względów organizacyjnych oraz ze względu na lokalne uwarunkowania i panujące warunki atmosferyczne.

Polecamy również Program 14-dniowej Wyprawy do Sudanu oraz wyprawę do Somalii w rejony Mogadiszu, Jubaland i Puntland.

TRASA WYCIECZKI:

CENA: 3950USD

+ bilety lotnicze ok. 4800 PLN

Cena obejmuje:

 • Bilety lotnicze Warszawa – Dżuba – Warszawa ok. 4800 PLN  *Koszt do rozliczenia wg ceny zakupu
 • Bilet lotniczy na lot wewnętrzny Kapoeta - Dżuba
 • Noclegi - Dżuba w hotelu klasy VIP (lokalna standaryzacja) w pokojach dwuosobowych - standard Sudan Południowy porównywalny z europejskim standardem 3*, na prowincji noclegi w namiotach jednoosobowych lub dwuosobowych na materacach 
 • Śniadania podczas pobytu w Dżuba zgodnie z opisem w programie
 • Śniadania, lunche i kolacje podczas objazdu zgodnie z opisem w programie
 • Wodę butelkowaną podczas podróży
 • Formalności imigracyjne – zaproszenie i certyfikację wizową 
 • Wizę do Sudanu Południowego - ok. 120 USD
 • Dobową opłatę dla Ministry of Tourism 150$ za każdy dzień
 • Dobową opłatę - "Camera Permit" dla Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Sudanu Południowego
 • Lokalne "łapówki i wszechobecne wymagane płatności pomocowe” w Sudanie Południowym 
 • Wszelkie dokumenty i permity na wjazdy do miejsc tam gdzie są wymagane
 • Transfery i transport jeepami zgodnie z opisem w programie
 • Opiekę polskiego pilota www.pozatrasa.pl
 • Opiekę lokalnych pilotów
 • Usługi miejscowych przewodników angielskojęzycznych
 • Bilety wstępu do miejsc wymienionych w programie
 • Wszelkie opłaty lokalne wymagane na trasie
 • Miejscowy podatek turystyczny
 • Koszty organizacyjne w Polsce i na miejscu wyprawy
 • Ubezpieczenie KL/NW podróżne (Koszty leczenia: 500.000 PLN )
 • Składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny

Cena nie obejmuje:

 • Kosztów testów PCR (o ile wymagane)
 • Kosztów posiłków poza śniadaniami podczas pobytu w Dżuba zgodnie z opisem w programie
 • Zwyczajowych napiwków (ok. 100 USD)
 • Napojów alkoholowych i napojów do posiłków
 • Innych atrakcji fakultatywnych i innych wydatków osobistych jak: karta telefoniczna, internet, pranie itp

*Grupa min. 8 osób

SUDAN POŁUDNIOWY NA ZDJĘCIACH