fbpx

kontakt@pozatrasa.pl
+48 22 350 73 46

SOMALIA MOGADISZU - JUBALAND - PUNTLAND
15.02.2024-24.02.2024
potwierdzony
10.11.2024-19.11.2024
10
dni
CENA:
6200 USD + bilety lotnicze ok. 5600 PLN + 450 USD

SOMALIA

MOGADISZU - KISMAYO JUBALAND - GAROOWE PUNTLAND

Somalia pierwsze skojarzenia? Piraci, wojna domowa i islamscy bojownicy - z pewnością nie jest to typowe miejsce na wakacje. A szkoda bo za tym wszystkim kryje się miejsce o wyjątkowej urodzie, kulturze i historii. Somalia ma zróżnicowany krajobraz gór, pustyń, tropikalnych lasów deszczowych, nieodkrytych plaż i raf koralowych. Niestety wiele z tych miejsc zagrożonych jest przez susze, niekontrolowane wyręby, wojnę domową i panującą tu biedę. Historia Somalii jest pełna nagłych zwrotów oraz konfliktów. Na obecnym terytorium kraju, od VII do X wieku powstawały perskie oraz arabskie punkty handlowe. Terytorium kilkukrotnie zmieniało przynależność, aż do 1960 r., kiedy to republika Somalii uzyskała niepodległość w wyniku połączenia części włoskiej i brytyjskiej. Właśnie wtedy zasiane zostały problemy współczesnej Somalii a historię kraju zdominowały rywalizacje plemienne i spory terytorialne. Podczas naszej wyprawy wraz ze stale towarzyszącą nam ochroną zwiedzimy stolicę Somalii Mogadiszu - jeden z najczęstszych kierunków podróży do tego kraju. Miasto stanowi główny ośrodek handlowy i kulturalny kraju. Wyruszymy też do miasta Kismayo położonego na południu Somalii w stanie Jubaland oraz do Garoowe i Eyl leżących w stanie Puntland w północno-wschodniej Somalii. Zapraszamy na wyjazd Somalią z Poza Trasą Adventure!

Autor programu Łukasz Odzimek. Copyright © Poza Trasą Adventure.

SOMALIA - PROGRAM PODRÓŻY:

Dzień 1. 

Wylot z Warszawy do stolicy Somalii - Mogadiszu. Spotkanie na lotnisku z pilotem Poza Trasą Adventure na trzy godziny przed wylotem. 

Dzień 2. Mogadiszu 

Przylot do Mogadiszu. Na lotnisku spotkanie z angielskojęzycznym pilotem / przewodnikiem Poza Trasą w Somalii. Transfer z lotniska do hotelu (w towarzystwie ochrony). Zakwaterowanie i czas wolny na odpoczynek po podróży. Następnie zwiedzanie okolicy lotniska i zatoki. Nocleg w Mogadiszu (teren strzeżony lotniska).

Mogadiszu W Somalii

Dzień 3. Mogadiszu / Stan Jubaland - Kismayo / Goob Weyn 

Po wczesnym śniadaniu transfer na lotnisko (w asyście ochrony). Wylot z Mogadiszu do miasta Kismayo położonego na południu Somalii. Po przylocie transfer do hotelu i zakwaterowanie oraz lunch. Następnie rozpoczniemy zwiedzanie miasta Kismayo i okolicy (zwiedzanie odbywać się będzie w asyście ochrony). Kismayo to portowe miasto położone w żyznej Dolinie Dżuba u ujścia rzeki Dżuby.

Kismayo w Somalii

Kismayo jest trzecim co do wielkości miastem w Somalii i stolicą zarówno regionu Dolnej Dżuby, jak i stanu Jubaland. Obszar Kismayo był pierwotnie małą osadą rybacką a samo miasto Kismayo założone zostało w 1872 roku przez sułtana Zanzibaru. W 1887 roku Kismayo zajęte zostało przez Brytyjczyków. W późniejszym okresie od 1896 roku było częścią Jubaland jako część brytyjskiej Afryki Wschodniej. Później w latach 1927-1941 znajdowało się we włoskim Somaliland. W latach sześćdziesiątych XX wieku rozbudowano tutejszy port, jednak został on poważnie zniszczony podczas wojny domowej w latach 90-tych XX wieku, czego skutki widoczne są do dnia dzisiejszego. Zwiedzanie w towarzystwie ochrony największych atrakcji Kismayo. Popołudniu wyjazd do miasteczka Goob Weyn, które położone jest około 13 km od Kismayo. W Goob Weyn znajduje się ujście rzeki Dżuba do Oceanu Indyjskiego. W okolicy piękna dzika przyroda i wspaniałe widoki na malowniczy Ocean Indyjski. Powrót do Kismayo. Nocleg w Kismayo. 

Dżubaland Jubaland w Somalii

Dzień 4. Kismayo / Wyspa Dirac / Mogadiszu 

Po wczesnym śniadaniu kontynuacja wizyty w Kismayo. Zwiedzanie najważniejszych punktów miasta Kismayo, prezentujących bogatą historię i dziedzictwo kulturowe miasta (zwiedzanie odbywać się będzie w asyście ochrony). Obejrzymy między innymi meczet Aargada oraz znajdujący się na półwyspie Port Kismayo. 

Jedną z popularnych plaż w rejonie jest Plaża Alanle, z nieskazitelnie białym piaskiem i ogromnym bogactwem życia podwodnego. U wybrzeży Kismayo położone są archipelagi niewielkich wysp. Największą grupą tych wysp są porośnięte dziką i bujną przyrodą Wyspy Bajuni. Na części głównych wysp znajdują się niewielkie wioski ludów Bajuni i Marehan, a mniejsze z nich są niezamieszkałe. Wizyta na wyspie Dirac. Następnie transfer na lotnisko (w asyście ochrony). Wylot z Kismayo do Mogadiszu. Transfer do hotelu (w towarzystwie ochrony). Nocleg w Mogadiszu. 

Somalia

Dzień 5. Mogadiszu / Stan Puntland - Garoowe (Gharuwa) / Eyl

Po wczesnym śniadaniu transfer na lotnisko w Mogadiszu (w asyście ochrony). Wylot z Mogadiszu do Garowe. Po przylocie do Garowe podróż do miasteczka Eyl (w towarzystwie ochrony). Zwiedzimy tu zabytkowy Fort Daarta Sayyidka, związany z ruchem somalijskich derwiszów oraz muzeum sztuki pod gołym niebem. Nocleg w Eyl. 

Puntland Somalia 2021

Dzień 6. Eyl / Garoowe (Gharuwa) 

Po śniadaniu wyruszymy w podróż powrotną do Garoowe (w towarzystwie ochrony). Lunch. Następnie rozpoczniemy zwiedzanie miasta Garoowe. 

Garowe położone jest w północno-wschodniej Somalii w Dolinie Nugaal, otoczonej stopniowo wznoszącymi się pustynnymi płaskowyżami i obszarami górzystymi. Miasto jest stolicą regionu Nugaal i administracyjną stolicą stanu Puntland. Obszar ten w XIX wieku był rządzony przez Sułtanat Majeerteen a w późniejszym okresie włączony został do włoskiego Somaliland. Obecnie głównym źródłem dochodów mieszańców jest hodowla kóz i wielbłądów oraz produkcja kadzidła i mirry, pozyskiwanych z dziko rosnących drzew. Nocleg w Garowe. 

Dżubaland Jubaland w Somalii

Dzień 7. Garoowe (Gharuwa) / Mogadiszu 

Po śniadaniu transfer na lotnisko Garoowe (w asyście ochrony). Wylot z Garoowe do Mogadiszu. Po przylocie lunch. Następnie wraz ze stale towarzyszącą nam ochroną rozpoczniemy popołudniowe zwiedzanie Mogadiszu. Nocleg w Mogadiszu. 

Mogadiszu

Mogadiszu to stolica i największe miasto w Somalii, położone nad Oceanem Indyjskim. Ciekawym miejscem, gdzie będzie można poznać codzienne życie Mogadiszu i jego mieszkańców będzie miejski targ rybny oraz tętniący życiem targ Bakara, na którym kupić można dosłownie wszystko od przypraw aż po materiały budowlane. Obejrzymy również leżące przy targu Bakara miejsce, w którym w 1993 roku trakcie działań wojennych rozbił się amerykański helikopter. Zdarzenie to było inspiracją do nakręcenia filmu pod tytułem „Helikopter w Ogniu”. Kolejnym miejscem związanym z tymi wydarzeniami będzie Mogadish Mile - miejsce, gdzie w październiku 1993 roku rozgrywała się słynna bitwa w Mogadiszu, w której brał udział oddział Task Force Ranger. 

Mogadiszu Somalia

Ciekawym miejscem związanym z historią Somalii jest pomnik Grobu Nieznanego Żołnierza zwany Daljirka Dahsoon. Budowla położona w samym sercu Mogadiszu wzniesiona została ku czci i pamięci wszystkich kobiet i mężczyzn, którzy stracili życie w obronie Republiki Somalii. Można będzie tu dowiedzieć się więcej o bogatej kulturze i burzliwej historii Somalii. Pomnik jest jednym z najważniejszych punktów orientacyjnych w Mogadiszu. 

Stare Miasto znajdujące się w południowej części Mogadiszu, choć zostało poważnie zniszczone przez trwającą wojnę domową, nadal uważane jest za jedną z głównych atrakcji turystycznych stolicy. W okresie kolonizacji włoskiej, dzielnica znana była z piękna tutejszej architektury. 

Położona na skraju Starego Portu latarnia morska w Mogadiszu to najbardziej charakterystyczny budynek w mieście. Latarnia zbudowana została na początku XX wieku przez Włochów. Dziś jest zrujnowana i porzucona jednak wciąż pozostaje pełnym uroku symbolem miasta. 

Mogadiszu Latarnia Morska Somalia 2021

Wybierzemy się także na Stadion Narodowy, który wybudowany został w 1978 roku. Rozgrywane są tutaj przede wszystkim mecze ukochanej przez Somalijczyków piłki nożnej. Grają tu zarówno lokalne drużyny, jak i reprezentacja Somalii. Stadion ma również obiekty do koszykówki, siatkówki oraz lekkoatletyki. Sport w Somalii jest bardzo popularnym sposobem spędzania wolnego czasu. 

Spacer w Parku Pokoju, ulubionym miejscu spotkań, rekreacji i odpoczynku na świeżym powietrzu mieszkańców miasta. W licznych barach i kawiarenkach, spróbować można tu lokalnej kuchni i napić się doskonałej kawy. 

W Mogadiszu znajdują się jedne z najbardziej niezwykłych plaż na świecie. Najpopularniejsze miejskie plaże to Lido Beach i Jazeera Beach z czystym delikatnym białym piaskiem, przepięknymi rafami koralowymi i ciepłymi turkusowymi wodami. 

Dla chętnych zakupy w najpopularniejszych centrum handlowym miasta - Mogadishu Mall Centre oraz sklepach, gdzie będzie można kupić lokalne wyroby. 

Dzień 8. Mogadiszu 

Po śniadaniu kontynuacja wizyty w Mogadiszu. Całodniowe zwiedzanie Mogadiszu (zwiedzanie odbywać będzie się w asyście ochrony). Nocleg w Mogadiszu. 

Mogadiszu Somalia

Dzień 9. Mogadiszu - Jazeera Beach

Po śniadaniu wyjazd w kierunku Jazeera Beach. Na trasie zatrzymamy się przy solnisku położonym wzdłuż wybrzeża Oceanu Indyjskiego, gdzie pozyskiwana jest sól morska. Spacer po terenie solniska a następnie dalszy przejazd na Plażę Jazeera. Odpoczynek i relaks na Plaży Jazeera. Następnie powrót do Mogadiszu. Czas wolny na odpoczynek i przygotowania do podróży powrotnej. Nocleg w Mogadiszu. 

Kopalnia soli Somalia 2022_3

Dzień 10. Mogadiszu

Wczesnoporanny transfer na lotnisko Mogadiszu zgodnie z godzinami lotów (w asyście ochrony). Na lotnisku pożegnanie grupy z pilotem / przewodnikiem Poza Trasą Adventure w Somalii. Wylot z Mogadiszu do Warszawy. Przylot do Warszawy.

Uwaga - Program jest ramowy. Kolejność zwiedzania może ulec zmianie ze względów organizacyjnych oraz ze względu na lokalne uwarunkowania i panujące warunki atmosferyczne.

*Uwaga – na życzenie program wyprawy skrócić można do rejonu Mogadiszu, w którym ochrona z ciężkim sprzętem jest tańsza niż w rejonach Jubaland i Puntland. 

**Uwaga - zapraszam również na podróż do Sudanu Południowego wyprawa 9-dniowa lub wyprawa 14-dniowa 

TRASA WYCIECZKI:

CENA: 6200USD

+ bilety lotnicze ok. 5600 PLN + 450 USD

Cena obejmuje:

 • Bilety lotnicze Warszawa - Mogadiszu - Warszawa  ok. 5600 PLN   *Koszt do rozliczenia wg ceny zakupu
 • Bilety lotnicze na loty wewnętrzne Mogadishu - Kismayo - Mogadishu, Mogadishu - Garoowe - Mogadishu - ok. 450 USD *Koszt do rozliczenia wg ceny zakupu
 • Noclegi w hotelach klasy VIP (lokalna standaryzacja Somalia) porównywalne z 3* w pokojach jednoosobowych lub dwuosobowych
 • Pełne wyżywienie - śniadania, lunche i kolacje (bez napojów do posiłków)
 • Formalności imigracyjne - wiza, zaproszenie, „list żelazny”
 • Transport na całej trasie z odpowiednią rządową ochroną (Toyota)
 • Wszelkie dokumenty i permity na wjazdy do miejsc tam gdzie są wymagane
 • Opiekę polskiego pilota (Lukasz Odzimek www.pozatrasa.pl)
 • Opiekę lokalnych pilotów angielskojęzycznego
 • Usługi miejscowych przewodników
 • Bilety wstępu do miejsc wymienionych w programie
 • Wszelkie opłaty lokalne wymagane na trasie
 • Miejscowy podatek turystyczny
 • Koszty organizacyjne w Polsce i na miejscu wyprawy
 • Ubezpieczenie KL/NW podróżne (Koszty leczenia: 500.000 PLN )
 • Składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny

Cena nie obejmuje:

 • Zwyczajowych napiwków (ok. 100 USD)
 • Napojów alkoholowych i napojów do posiłków
 • Innych atrakcji fakultatywnych i innych wydatków osobistych jak: karta telefoniczna, internet, pranie itp

*Grupa 5 - 8 osób

SOMALIA WYJAZD NA ZDJĘCIACH