fbpx

kontakt@pozatrasa.pl
+48 22 350 73 46

SOMALIA MOGADISZU - JUBALAND - PUNTLAND
13.03.2022-
23.03.2022
05.06.2022-
15.06.2022
05.12.2022-
15.12.2022
11
dni
CENA:
6200 USD + bilety lotnicze ok. 450 USD + 3600 PLN GRUPA 5-8 osób

SOMALIA

MOGADISZU - KISMAYO JUBALAND - GAROOWE PUNTLAND

Somalia pierwsze skojarzenia? Piraci, wojna domowa i islamscy bojownicy - z pewnością nie jest to typowe miejsce na wakacje. A szkoda bo za tym wszystkim kryje się miejsce o wyjątkowej urodzie, kulturze i historii. Somalia ma zróżnicowany krajobraz gór, pustyń, tropikalnych lasów deszczowych, nieodkrytych plaż i raf koralowych. Niestety wiele z tych miejsc zagrożonych jest przez susze, niekontrolowane wyręby, wojnę domową i panującą tu biedę.

Historia Somalii jest pełna nagłych zwrotów oraz konfliktów. Na obecnym terytorium kraju, od VII do X wieku n.e. powstawały perskie oraz arabskie punkty handlowe. Terytorium kilkukrotnie zmieniało przynależność, aż do 1960 r., kiedy to republika Somalii uzyskała niepodległość w wyniku połączenia części włoskiej i brytyjskiej. Właśnie wtedy zasiane zostały problemy współczesnej Somalii a historię kraju zdominowały rywalizacje plemienne i spory terytorialne. 

Podczas naszej wyprawy wraz ze stale towarzyszącą nam ochroną zwiedzimy stolicę Somalii Mogadiszu - jeden z najczęstszych kierunków podróży do tego kraju. Miasto stanowi główny ośrodek handlowy i kulturalny kraju. Wyruszymy też do miasta Kismayo położonego na południu Somalii w stanie Jubaland oraz do Garoowe i Eyl leżących w stanie Puntland w północno-wschodniej Somalii.

Autor programu Łukasz Odzimek. Copyright © Poza Trasą Adventure.

SOMALIA - PROGRAM PODRÓŻY:

Dzień 1.

Wylot z Warszawy do Mogadiszu (via Stambuł lub Doha) w Somalii. Spotkanie grupy na lotnisku z pilotem Poza Trasą Adventure na trzy godziny przed wylotem.

Mogadiszu W Somalii

Dzień 2. - 5. Mogadiszu

Przylot do Mogadiszu. Na lotnisku spotkanie grupy  z angielskojęzycznym pilotem / przewodnikiem Poza Trasą Adventure w Somalii. Transfer z lotniska do hotelu w towarzystwie ochrony. Zakwaterowanie i odpoczynek po podróży.

Mogadiszu to stolica i największe miasto w Somalii, położone nad Oceanem Indyjskim. W towarzystwie ochrony rozpoczniemy zwiedzanie miasta. Ciekawym miejscem, gdzie będzie można poznać codzienne życie Mogadiszu i jego mieszkańców będzie miejski targ rybny oraz tętniący życiem targ Bakara, na którym kupić można dosłownie wszystko od przypraw aż po materiały budowlane. Obejrzymy również leżące przy targu Bakara miejsce, w którym w 1993 roku trakcie działań wojennych rozbił się amerykański helikopter. Zdarzenie to było inspiracją do nakręcenia filmu pod tytułem „Helikopter w Ogniu”. Kolejnym miejscem związanym z tymi wydarzeniami będzie Mogadish Mile - miejsce, gdzie w październiku 1993 roku rozgrywała się słynna bitwa w Mogadiszu, w której brał udział oddział Task Force Ranger.

Ciekawym miejscem związanym z historią Somalii jest pomnik Grobu Nieznanego Żołnierza zwany Daljirka Dahsoon. Budowla położona w samym sercu Mogadiszu wzniesiona została ku czci i pamięci wszystkich kobiet i mężczyzn, którzy stracili życie w obronie Republiki Somalii. Można będzie tu dowiedzieć się więcej o bogatej kulturze i burzliwej historii Somalii. Pomnik jest jednym z najważniejszych punktów orientacyjnych w Mogadiszu.

Stare Miasto znajdujące się w południowej części Mogadiszu, choć zostało poważnie zniszczone przez trwającą wojnę domową, nadal uważane jest za jedną z głównych atrakcji turystycznych stolicy. W okresie kolonizacji włoskiej, dzielnica znana była z piękna tutejszej architektury.

Mogadiszu

Położona na skraju Starego Portu latarnia morska w Mogadiszu to najbardziej charakterystyczny budynek w mieście. Latarnia zbudowana została na początku XX wieku przez Włochów. Dziś jest zrujnowana i porzucona jednak wciąż pozostaje pełnym uroku symbolem miasta.

Wybierzemy się także na Stadion Narodowy, który wybudowany został w 1978 roku. Rozgrywane są tutaj przede wszystkim mecze ukochanej przez Somalijczyków piłki nożnej, zarówno lokalnych drużyn, jak i reprezentacji Somalii. Stadion ma również obiekty do koszykówki, siatkówki oraz lekkoatletyki. Sport w Somalii jest bardzo popularnym sposobem spędzania wolnego czasu.

Spacer w Parku Pokoju, ulubionym miejscu spotkań, rekreacji i odpoczynku na świeżym powietrzu mieszkańców miasta. W licznych barach i kawiarenkach, spróbować można tu lokalnej kuchni i napić się doskonałej kawy.

Mogadiszu Somalia

W Mogadiszu znajdują się jedne z najbardziej niezwykłych plaż na świecie. Najpopularniejsze miejskie plaże to Lido Beach i Jazeera Beach z czystym delikatnym białym piaskiem, przepięknymi rafami koralowymi i ciepłymi turkusowymi wodami.

Dla chętnych zakupy w najpopularniejszych centrum handlowym miasta - Mogadishu Mall Centre oraz sklepach, gdzie będzie można kupić tradycyjne pamiątki oraz lokalne wyroby.

Nocleg w Mogadiszu - 3 noce. W cenie: śniadanie, lunch i kolacja. Dostęp do wi-fi 24 godziny/dobę.

Mogadiszu Somalia

Dzień 6. - 7. Kismayo - Stan Jubaland

Transfer na lotnisko w asyście ochrony. Lot do Kismayo. Po przylocie transfer do hotelu i zakwaterowanie a następnie w towarzystwie ochrony rozpoczniemy zwiedzanie miasta i okolicy. Kismayo to portowe miasto położone w żyznej Dolinie Dżuba u ujścia rzeki Dżuby na południu Somalii. Jest trzecim co do wielkości miastem w Somalii i stolicą zarówno regionu Dolnej Dżuby, jak i stanu Jubaland. Obszar Kismayo był pierwotnie małą osadą rybacką a samo miasto Kismayo założone zostało w 1872 roku przez sułtana Zanzibaru. W 1887 roku Kismayo zajęte zostało przez Brytyjczyków. W późniejszym okresie od 1896 roku było częścią Jubaland jako część brytyjskiej Afryki Wschodniej. Później w latach 1927-1941 znajdowało się we włoskim Somalilandzie. W latach sześćdziesiątych XX wieku rozbudowano tutejszy port, jednak został on poważnie zniszczony podczas wojny domowej w latach 90-tych XX wieku. Zwiedzanie w towarzystwie ochrony największych atrakcji Kismayo, prezentujących bogatą historię i dziedzictwo kulturowe miasta. Obejrzymy między innymi meczet Aargada oraz znajdujący się na półwyspie Port Kismayo.

Kismayo w Somalii

Jedną z popularnych plaż w rejonie jest Plaża Alanle, z nieskazitelnie białym piaskiem i ogromnym bogactwem życia podwodnego. U wybrzeży Kismayo położone są archipelagi niewielkich wysp. Największą grupą tych wysp są porośnięte dziką i bujną przyrodą Wyspy Bajuni. Na części głównych wysp znajdują się niewielkie wioski ludów Bajuni i Marehan, a mniejsze z nich są niezamieszkałe.

Dżubaland Jubaland w Somalii

W okolicy Kismayo zwiedzimy również miasteczko Goob Weyn, gdzie znajduje się ujście rzeki Dżuba do Oceanu Indyjskiego. Czeka tu na nas kontakt z piękną dziką przyrodą i wspaniałe widoki na malowniczy Ocean Indyjski. Kolejnym punktem będzie wizyta w obozowisku u hodowców wielbłądów, gdzie bliżej poznamy ich życie i pracę. Chętni spróbować będą mogli świeżego wielbłądziego mleka.

Nocleg w Kismayo - 2 noce. W cenie: śniadanie, lunch i kolacja. Dostęp do wi-fi 24 godziny/dobę.

Somalia

Dzień 8. - 9. Garoowe (Gharuwa) - Stan Puntland

Transfer na lotnisko w asyście ochrony. Lot do Garowe. Po przylocie transfer do hotelu i zakwaterowanie a następnie w towarzystwie ochrony rozpoczniemy popołudniowe zwiedzanie najciekawszych punktów miasta. Garoowe położone jest w północno-wschodniej Somalii w Dolinie Nugaal, otoczonej stopniowo wznoszącymi się pustynnymi płaskowyżami i obszarami górzystymi. Miasto jest stolicą regionu Nugaal i administracyjną stolicą stanu Puntland. Obszar ten w XIX wieku był rządzony przez Sułtanat Majeerteen a w późniejszym okresie włączony został do włoskiego Somalilandu. Obecnie głównym źródłem dochodów mieszańców jest hodowla kóz i wielbłądów oraz produkcja kadzidła i mirry, pozyskiwanych z dziko rosnących drzew.

Dżubaland Jubaland w Somalii

Wyjazd do pobliskiego miasteczka Eyl. Zwiedzimy tu zabytkowy Fort Daarta Sayyidka, związany z ruchem somalijskich derwiszów oraz muzeum sztuki pod gołym niebem. W okolicach Garoowe gościć będziemy również u pasterzy hodujących kozy i wielbłądy, poznamy bliżej ich codzienne życie i pracę.

Nocleg w Garoowe - 2 noce. W cenie: śniadanie, lunch i kolacja. Dostęp do wi-fi 24 godziny/dobę.

Dżubaland Jubaland w Somalii

Dzień 10. Mogadiszu

Transfer na lotnisko zgodnie z godzinami lotów. Wylot do Warszawy (via Stambuł lub Doha).

Dzień 11. 

Przylot do Warszawy.

UWAGA – na życzenie program wyprawy można skrócić do rejonu Mogadiszu, w którym ochrona z ciężkim sprzętem jest tańsza niż w rejonach Jubaland i Puntland. 

UWAGA - zapraszam również na podróż do Sudanu Południowego wyprawa 9-dniowa lub wyprawa 14-dniowa Lukasz Odzimek Poza Trasą Adventure

TRASA WYCIECZKI:

CENA: 6200USD

+ bilety lotnicze ok. 450 USD + 3600 PLN

Cena obejmuje:

 • Bilety lotnicze Warszawa / Berlin - Mogadiszu - Warszawa / Berlin ok. 3600 PLN   *Koszt do rozliczenia wg ceny zakupu
 • Bilety lotnicze na loty wewnętrzne Mogadishu - Kismayo - Mogadishu, Mogadishu - Garoowe - Mogadishu - ok. 450 USD *Koszt do rozliczenia wg ceny zakupu
 • Noclegi w hotelach klasy VIP (standard Somalia) porównywalne z 3* w pokojach jednoosobowych lub dla par - dwuosobowych
 • Pełne wyżywienie - śniadania, lunche i kolacje (bez napojów do posiłków)
 • Formalności imigracyjne - wiza, zaproszenie, „list żelazny”
 • Transport na całej trasie z odpowiednią rządową ochroną (Toyota)
 • Wszelkie dokumenty i permity na wjazdy do miejsc tam gdzie są wymagane
 • Opiekę polskiego pilota (Lukasz Odzimek www.pozatrasa.pl)
 • Opiekę lokalnych pilotów angielskojęzycznego
 • Usługi miejscowych przewodników
 • Bilety wstępu do miejsc wymienionych w programie
 • Wszelkie opłaty lokalne wymagane na trasie
 • Miejscowy podatek turystyczny
 • Koszty organizacyjne w Polsce i na miejscu wyprawy
 • Ubezpieczenie KL/NW podróżne (Koszty leczenia: 600.000 PLN )
 • Koszty polisy od rezygnacji w przypadku sytuacji nadzwyczajnej - (w przypadku Covid)
 • Składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny
 • Koszulkę firmową
 • Relację fotograficzną z wyjazdu

Cena nie obejmuje:

 • Kosztów testów PCR (wymagany na każdy wylot z PL oraz przy powrocie)
 • Zwyczajowych napiwków (około 100 USD)
 • Innych atrakcji fakultatywnych i innych wydatków osobistych jak: karta telefoniczna, internet, pranie itp
 • Napojów alkoholowych i napojów do posiłków

SOMALIA WYJAZD NA ZDJĘCIACH