kontakt@pozatrasa.pl
+48 22 350 73 46

SOMALIA MOGADISZU - JUBALAND - PUNTLAND
09.11.2024-17.11.2024
01.02.2025-09.02.2025
9
dni
CENA:
6200 USD + bilety lotnicze ok. 5600 PLN + 450 USD

SOMALIA

MOGADISZU - KISMAYO JUBALAND - GAROOWE PUNTLAND

Somalia pierwsze skojarzenia? Piraci, wojna domowa i islamscy bojownicy - z pewnością nie jest to typowe miejsce na wakacje. A szkoda bo za tym wszystkim kryje się miejsce o wyjątkowej urodzie, kulturze i historii. Somalia ma zróżnicowany krajobraz gór, pustyń, tropikalnych lasów deszczowych, nieodkrytych plaż i raf koralowych. Niestety wiele z tych miejsc zagrożonych jest przez susze, niekontrolowane wyręby, wojnę domową i panującą tu biedę. Historia Somalii jest pełna nagłych zwrotów oraz konfliktów. Na obecnym terytorium kraju, od VII do X wieku powstawały perskie oraz arabskie punkty handlowe. Terytorium kilkukrotnie zmieniało przynależność, aż do 1960 r., kiedy to republika Somalii uzyskała niepodległość w wyniku połączenia części włoskiej i brytyjskiej. Właśnie wtedy zasiane zostały problemy współczesnej Somalii a historię kraju zdominowały rywalizacje plemienne i spory terytorialne. Podczas naszej wyprawy wraz ze stale towarzyszącą nam ochroną zwiedzimy stolicę Somalii Mogadiszu - jeden z najczęstszych kierunków podróży do tego kraju. Miasto stanowi główny ośrodek handlowy i kulturalny kraju. Wyruszymy też do miasta Kismayo położonego na południu Somalii w stanie Jubaland oraz do Garoowe i Eyl leżących w stanie Puntland w północno-wschodniej Somalii. Zapraszamy na wyjazd Somalią z Poza Trasą Adventure!

Autor programu Łukasz Odzimek. Copyright © Poza Trasą Adventure.

SOMALIA - PROGRAM PODRÓŻY:

Dzień 1. 

Wylot z Warszawy do stolicy Somalii - Mogadiszu. Spotkanie na lotnisku z pilotem Poza Trasą Adventure na trzy godziny przed wylotem. 

Dzień 2. Mogadiszu 

Przylot do Mogadiszu. Na lotnisku spotkanie z angielskojęzycznym pilotem / przewodnikiem Poza Trasą w Somalii. Transfer z lotniska do hotelu i zakwaterowanie (transfer w towarzystwie ochrony). Czas wolny na krótki odpoczynek po podróży. Następnie rozpoczniemy zwiedzanie Mogadishu, które kontynuować będziemy kolejnego dnia pobytu w mieście (kolejność zwiedzania według ustaleń lokalnego przewodnika).

Mogadiszu W Somalii

Mogadiszu to stolica i największe miasto w Somalii, położone nad Oceanem Indyjskim. 

 • Ciekawym miejscem, gdzie będzie można poznać codzienne życie Mogadiszu i jego mieszkańców będzie miejski targ rybny oraz tętniący życiem targ Bakara, na którym kupić można dosłownie wszystko od przypraw aż po materiały budowlane. Obejrzymy również leżące przy targu Bakara miejsce, w którym w 1993 roku trakcie działań wojennych rozbił się amerykański helikopter. Zdarzenie to było inspiracją do nakręcenia filmu pod tytułem „Helikopter w Ogniu”. Kolejnym miejscem związanym z tymi wydarzeniami będzie Mogadish Mile - miejsce, gdzie w październiku 1993 roku rozgrywała się słynna bitwa w Mogadiszu, w której brał udział oddział Task Force Ranger. 
 • Miejscem związanym z historią Somalii jest pomnik Grobu Nieznanego Żołnierza zwany Daljirka Dahsoon. Budowla położona w samym sercu Mogadiszu wzniesiona została ku czci i pamięci wszystkich kobiet i mężczyzn, którzy stracili życie w obronie Republiki Somalii. Można będzie tu dowiedzieć się więcej o bogatej kulturze i burzliwej historii Somalii. Pomnik jest jednym z najważniejszych punktów orientacyjnych w Mogadiszu. 
 • Stare Miasto znajdujące się w południowej części Mogadiszu, choć zostało poważnie zniszczone przez trwającą wojnę domową, nadal uważane jest za jedną z głównych atrakcji turystycznych stolicy. W okresie kolonizacji włoskiej, dzielnica znana była z piękna tutejszej architektury. 
 • Położona na skraju Starego Portu latarnia morska w Mogadiszu to najbardziej charakterystyczny budynek w mieście. Latarnia zbudowana została na początku XX wieku przez Włochów. Dziś jest zrujnowana i porzucona jednak wciąż pozostaje pełnym uroku symbolem miasta. 
 • Spacer w Parku Pokoju, ulubionym miejscu spotkań, rekreacji i odpoczynku na świeżym powietrzu mieszkańców miasta. W licznych barach i kawiarenkach, spróbować można tu lokalnej kuchni i napić się doskonałej kawy. 
 • W Mogadiszu znajdują się jedne z najbardziej niezwykłych plaż na świecie. Najpopularniejsze miejskie plaże to Lido Beach i Jazeera Beach z czystym delikatnym białym piaskiem, przepięknymi rafami koralowymi i ciepłymi turkusowymi wodami. 
 • Dla chętnych zakupy w najpopularniejszych centrum handlowym miasta - Mogadishu Mall Centre oraz sklepach, gdzie będzie można kupić lokalne wyroby. 

Powrót do hotelu. Czas wolny na odpoczynek. Nocleg w Mogadiszu.

Mogadiszu Somalia

Dzień 3. Mogadiszu / Stan Puntland - Garoowe (Gharuwa) / Eyl

Po wczesnym śniadaniu transfer na lotnisko w Mogadiszu (w asyście ochrony). Wylot z Mogadiszu do Garowe. Po przylocie do Garowe kontynuacja podróży. Wyjazd do miasteczka Eyl (w towarzystwie ochrony). Przejazd około 5 godzin. Na trasie rozległe krajobrazy regionu Nugaal i wędrujący nomadzi. Krótki postój w miasteczku Dangoroyo / Qarxis. Dalsza podróż do Eyl. Po dotarciu na miejsce spacer i zwiedzanie miasta Eyl - dawnej tajnej stolicy somalijskich piratów. Nocleg w Eyl. 

Dżubaland Jubaland w Somalii

Dzień 4. Eyl / Garoowe (Gharuwa) 

Po śniadaniu zwiedzimy zabytkowy Fort Daarta Sayyidka, związany z ruchem somalijskich derwiszów oraz muzeum sztuki pod gołym niebem. Następnie wizyta w wiosce i na lokalnej plaży. Po czym wyruszymy w podróż powrotną do Garoowe (w towarzystwie ochrony). Garowe położone jest w północno-wschodniej Somalii w Dolinie Nugaal, otoczonej stopniowo wznoszącymi się pustynnymi płaskowyżami i obszarami górzystymi. Miasto jest stolicą regionu Nugaal i administracyjną stolicą stanu Puntland. Obszar ten w XIX wieku był rządzony przez Sułtanat Majeerteen a w późniejszym okresie włączony został do włoskiego Somaliland. Nocleg w Garoowe (Gharuwa). 

Puntland Somalia 2021

Dzień 5. Garoowe (Gharuwa) / Mogadiszu

Po wczesnym śniadaniu wizyta na lokalnym targu zwierząt gospodarskich - kóz, wielbłądów. Obecnie głównym źródłem dochodów mieszańców jest hodowla kóz i wielbłądów oraz produkcja kadzidła i mirry, pozyskiwanych z dziko rosnących drzew. Krótki spacer po Garoowe (Gharuwa). Następnie transfer na lotnisko zgodnie z godzinami lotów. Wylot z Garoowe (Gharuwa) do Mogadiszu. Po przylocie przejazd do hotelu. Czas wolny na odpoczynek. Nocleg w Mogadiszu. 

Mogadiszu Somalia

Dzień 6. Mogadiszu / Stan Jubaland - Kismayo / Goob Weyn 

Po wczesnym śniadaniu transfer na lotnisko (w asyście ochrony). Wylot z Mogadiszu do miasta Kismayo położonego na południu Somalii. Po przylocie transfer do hotelu i zakwaterowanie. Następnie rozpoczniemy zwiedzanie miasta Kismayo i okolic (zwiedzanie odbywać się będzie w asyście ochrony).

Kismayo w Somalii

Kismayo to portowe miasto położone w żyznej Dolinie Dżuba u ujścia rzeki Dżuby. Jest trzecim co do wielkości miastem w Somalii i stolicą zarówno regionu Dolnej Dżuby, jak i stanu Jubaland. Obszar Kismayo był pierwotnie małą osadą rybacką a samo miasto Kismayo założone zostało w 1872 roku przez sułtana Zanzibaru. W 1887 roku Kismayo zajęte zostało przez Brytyjczyków. W późniejszym okresie od 1896 roku było częścią Jubaland jako część brytyjskiej Afryki Wschodniej. Później w latach 1927-1941 znajdowało się we włoskim Somaliland. W latach sześćdziesiątych XX wieku rozbudowano tutejszy port, jednak został on poważnie zniszczony podczas wojny domowej w latach 90-tych XX wieku, czego skutki widoczne są do dnia dzisiejszego. Zwiedzanie najważniejszych punktów miasta Kismayo, prezentujących bogatą historię i dziedzictwo kulturowe miasta (zwiedzanie odbywać będzie się w asyście ochrony). Obejrzymy między innymi meczet Aargada oraz znajdujący się na półwyspie Port Kismayo. Przejazd do miasteczka Goob Weyn, które położone jest około 13 km od Kismayo. W Goob Weyn położone jest ujście rzeki Dżuba do Oceanu Indyjskiego. W okolicy piękna dzika przyroda i wspaniałe widoki na malowniczy Ocean Indyjski. Powrót do Kismayo. Nocleg w Kismayo. 

Dżubaland Jubaland w Somalii

Dzień 7. Kismayo / Wyspa Dirac / Mogadiszu 

Po wczesnym śniadaniu kontynuacja wizyty w Kismayo. Wschód słońca na Plaży Kabora. Jedną z popularnych plaż w rejonie jest także Plaża Alanle, z nieskazitelnie białym piaskiem i ogromnym bogactwem życia podwodnego. Tutaj też obejrzeć można porzucone wraki czołgów. U wybrzeży Kismayo położone są archipelagi niewielkich wysp. Największą grupą tych wysp są porośnięte dziką i bujną przyrodą Wyspy Bajuni. Na części głównych wysp znajdują się niewielkie wioski ludów Bajuni i Marehan, a mniejsze z nich są niezamieszkałe. Krótka wizyta na wyspie Dirac. Powrót do Kismayo i spacer na tradycyjnym targu z lokalnymi wyrobami. Następnie transfer na lotnisko (w asyście ochrony). Wylot z Kismayo do Mogadiszu. Transfer do hotelu (w towarzystwie ochrony). Popołudniowa wizyta na plaży w okolicach lotniska w Mogadiszu. Nocleg w Mogadiszu.

Somalia

Dzień 8. Mogadiszu / Jazeera Beach / Mogadiszu

Po śniadaniu kontynuacja wizyty w Mogadiszu. Zwiedzanie Mogadiszu i okolicy (zwiedzanie odbywać będzie się w asyście ochrony). Po zwiedzaniu wyjazd w kierunku Jazeera Beach. Na trasie zatrzymamy się w obozie, gdzie hodowane są stada wielbłądów. W pobliżu znajduje się także solnisko położone wzdłuż wybrzeża Oceanu Indyjskiego, gdzie pozyskiwana jest sól morska. Odpoczynek i relaks na Plaży Jazeera. Następnie powrót do Mogadiszu. Czas wolny na odpoczynek i przygotowania do podróży powrotnej. Nocleg w Mogadiszu. 

Mogadiszu Latarnia Morska Somalia 2021

Dzień 9. Mogadiszu

Wczesny transfer na lotnisko Mogadiszu zgodnie z godzinami lotów (w asyście ochrony). Na lotnisku pożegnanie grupy z pilotem / przewodnikiem Poza Trasą Adventure w Somalii. Wylot z Mogadiszu do Warszawy. Przylot do Warszawy. 

Uwaga - Program jest ramowy. Kolejność zwiedzania może ulec zmianie ze względów organizacyjnych oraz ze względu na lokalne uwarunkowania i panujące warunki atmosferyczne.

*Uwaga – na życzenie program wyprawy skrócić można do rejonu Mogadiszu, w którym ochrona z ciężkim sprzętem jest tańsza niż w rejonach Jubaland i Puntland. 

**Uwaga - zapraszamy również na podróż do Sudanu Południowego wyprawa 9-dniowa lub wyprawa 14-dniowa 

TRASA WYCIECZKI:

CENA: 6200USD

+ bilety lotnicze ok. 5600 PLN + 450 USD

Cena obejmuje:

 • Bilety lotnicze Warszawa - Mogadiszu - Warszawa  ok. 5600 PLN   *Koszt do rozliczenia wg ceny zakupu
 • Bilety lotnicze na loty wewnętrzne Mogadishu - Kismayo - Mogadishu, Mogadishu - Garoowe - Mogadishu - ok. 450 USD *Koszt do rozliczenia wg ceny zakupu
 • Noclegi w hotelach klasy VIP (lokalna standaryzacja Somalia) porównywalne z 3* w pokojach jednoosobowych lub dwuosobowych
 • Pełne wyżywienie - śniadania, lunche i kolacje (bez napojów do posiłków)
 • Formalności imigracyjne - wiza, zaproszenie, „list żelazny”
 • Transport na całej trasie z odpowiednią rządową ochroną (Toyota)
 • Wszelkie dokumenty i permity na wjazdy do miejsc tam gdzie są wymagane
 • Opiekę polskiego pilota (Lukasz Odzimek www.pozatrasa.pl)
 • Opiekę lokalnych pilotów angielskojęzycznego
 • Usługi miejscowych przewodników
 • Bilety wstępu do miejsc wymienionych w programie
 • Wszelkie opłaty lokalne wymagane na trasie
 • Miejscowy podatek turystyczny
 • Koszty organizacyjne w Polsce i na miejscu wyprawy
 • Ubezpieczenie KL/NW podróżne (Koszty leczenia: 500.000 PLN )
 • Składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny

Cena nie obejmuje:

 • Zwyczajowych napiwków (ok. 100 USD)
 • Napojów alkoholowych i napojów do posiłków
 • Innych atrakcji fakultatywnych i innych wydatków osobistych jak: karta telefoniczna, internet, pranie itp

*Grupa 5 - 8 osób

SOMALIA WYJAZD NA ZDJĘCIACH