fbpx

kontakt@pozatrasa.pl
+48 22 350 73 46

LIBERIA SIERRA LEONE WYJAZD POZA TRASĄ
01.03.2024-11.03.2024
03.12.2024-14.12.2024
potwierdzony
11
dni
CENA:
3200 EUR + bilety lotnicze ok. 3400 PLN

LIBERIA SIERRA LEONE WYJAZD POZA TRASĄ ADVENTURE

Liberia Sierra Leone Wyjazd z Poza Trasą Adventure to podróż do krajów, który przez długie lata nie były popularnymi i chętnie odwiedzanymi kierunkami turystycznymi. Przyczynami były niepokoje, konflikty i trwające długie lata wojny domowe, które spustoszyły kraje w latach 90-tych XX wieku. Dziś jednak Liberia Sierra Leone znów znajdują się w gronie bezpiecznych i co ważne wciąż nieodkrytych krajów, które warto odwiedzić zanim rozwinie się tu masowa turystyka. Oba kraje zdecydowanie mają wiele do zaoferowania i odkrycia.

Sierra Leone położone jest w Afryce Zachodniej w strefie okołorównikowej. Kraj wabi i przyciąga jednymi z najbardziej spektakularnych plaż na świecie, zróżnicowanym krajobrazem, bogactwem unikalnej fauny i flory, bujnymi lasami deszczowymi i mangrowymi. Sierra Leone po portugalsku oznacza „Lwie Góry” i jest nazwą nadaną tym ziemiom przez Portugalczyków, który dotarli tu w XV wieku. Nazwa nawiązywała do gór otaczających współczesną stolicę kraju - Freetown, które położone jest na malowniczym górzystym półwyspie. W latach 1808 - 1961 Sierra Leone była kolonią brytyjską. Kraj zamieszkuje około szesnastu grup etnicznych. Każda z nich posługuje się własnym językiem, posiada też swoje własne tradycje i zwyczaje. Największe i najbardziej wpływowe społeczności to Temne i Mende. Niewielką około dwuprocentową mniejszość, stanowi ludność Krio. Społeczność tą tworzą potomkowie wyzwolonych niewolników, którzy dotarli tu w 1792 roku.

Na trasie naszej podróży znalazły się miejsca związane z historią Sierra Leone, między innymi stolica kraju - Freetown oraz Wyspa Bananowa (Banana Island), która była centrum handlu niewolnikami od XVII wieku do początku XIX wieku. Dotrzemy także do miasta Kenema, w pobliżu którego znajdują się kopalnie diamentów. W latach 60-tych  i 70-tych XX wieku diamenty odegrały kluczową rolę w rozwoju gospodarczym Sierra Leone. Przez długie lata były jednak one także źródłem konfliktów, które ostatecznie doprowadziły do „najokrutniejszego konfliktu w najnowszej historii Afryki”. Obejrzymy również wspaniała przyrodę kraju, bogactwo jego fauny i flory. Dotrzemy między innymi na Wyspę Tiwai. Na wyspie utworzono rezerwat dzikiej przyrody, który jest jedną z najważniejszych atrakcji przyrodniczych Sierra Leone. Odwiedzimy również niewielkie miasteczka i wioski, gdzie gościć będziemy u lokalnych społeczności. Czas spędzimy także odpoczywając i relaksując się na przepięknych plażach wybrzeża Oceanu Atlantyckiego, z których Sierra Leone słynie. 

Liberia, której nazwa pochodzi od łacińskiego "liber" i oznacza „wolny”. To najstarsza republika w Afryce. Początki Liberii sięgają roku 1821, kiedy doszło do zwarcia umowy pomiędzy Amerykańskim Towarzystwem Kolonizacyjnym a rdzennymi mieszkańcami tych ziem. Umowa dotyczyła wykupu ziem, na których mieli osiedlać się przybyli tu między innymi ze Stanów Zjednoczonych wyzwoleni niewolnicy i ich potomkowie. Amerykanoliberyjczycy, jak ich nazywano, żyć mieli w zgodzie w sąsiedztwie ludności autochtonicznej. Kraj początkowo zależny od Ameryki, w 1847 roku uchwalił konstytucję i ogłosił niepodległość. Historia kraju to niestety długa historia konfliktów i wojen domowych, wynikających w głównej mierze z wyzysku i dominacji Amerykoliberyjczyków nad rdzenną ludnością. Na przestrzeni dziesięcioleci dochodziło do nielegalnego zajmowania niewykupionych od autochtonów ziem. Traktowani byli oni jako mieszkańcy drugiej kategorii i tania siła robocza. Przykładem jest prawo wyborcze, które mieszkańcy pochodzenia afrykańskiego otrzymali dopiero w 1947 roku. Amerykanoliberyjczycy sprawowali władzę w Liberii nieprzerwanie do 1980 roku, kiedy to doszło do przewrotu wojskowego i odsunięcia od władzy potomków amerykańskich wyzwoleńców. W Liberii nie zapanował jednak pokój, nasilały się konflikty etniczne a w 1989 roku wybuchła wyniszczająca 7-letnia wojna domowa. W wyniku wyniszczających konfliktów z kraju niegdyś zamożnego, Liberia stała się krajem biednym.

W trakcie podróży Liberia Sierra Leone Wyjazd z Poza Trasą Adventure zwiedzimy stolicę Liberii - Monrovia, gdzie zwiedzimy miejsca związane z historią i współczesnością kraju. W Harbel obejrzymy drugą co do wielkości plantację drzew kauczukowych na świecie. Plantacja założona została przez firmę Firestone od 1926 roku. Poznamy także miasto Marshall, położone w zatoce na wybrzeżu Oceanu Atlantyckiego. Marshall otoczone jest licznymi lagunami, lasami namorzynowymi i przepięknymi złocistymi plażami. W pobliżu Marshall położony jest niewielki archipelag wysepek Monkey Island, gdzie do dziś żyją szympansy, które od połowy lat 70-tych XX wieku uczestniczyły w badaniach laboratoryjnych. Szympansy wyswobodzone zostały podczas wojny domowej, jednak do dziś stanowią one zagrożenie dla innych zwierząt i są izolowane na wyspach. Zapraszamy w podróż Liberia Sierra Leone wyjazd z Poza Trasą Adventure!

Autor programu Łukasz Odzimek. Copyright © Poza Trasą Adventure.

LIBERIA SIERRA LEONE - PROGRAM PODRÓŻY:

*Uwaga - Wkrótce nastąpi aktualizacja programu na 2024 rok. 

Dzień 1. 

Wylot z Warszawy do Freetown. Spotkanie grupy z pilotem Poza Trasą na trzy godziny przed wylotem. Przylot do Freetown Lungi. Na lotnisku spotkanie z lokalnym przewodnikiem Poza Trasą Adventure w Sierra Leone i Liberii. Transfer do hotelu. Czas wolny na odpoczynek po podróży. Nocleg we Freetown.

Dzień 2. SIERRA LEONE - Freetown City Tour / Rezerwat Tacugama

Po śniadaniu rozpoczniemy zwiedzanie Freetown. Freetown to stolica i największe miasto Sierra Leone. Miasto położone jest malowniczo na górzystym półwyspie schodzącym wprost do błękitnego oceanu. Spacer po Freetown, podczas którego obejrzymy najatrakcyjniejsze zakątki miasta. Charakterystycznym punktem i historycznem symbolem miasta jest rosnące w jego centrum potężne Drzewo Bawełniane (Cotton Tree). Drzewo ma ponoć około pięciuset lat. Według legend to pod nim schronili się na modlitwę dziękczynną pierwsi uwolnieni niewolnicy, którzy przybyli do Afryki Zachodniej w 1792 roku. Zwiedzimy między innymi Muzeum Narodowe, z ciekawą ekspozycją prezentującą historię, kulturę i grupy etniczne Sierra Leone; historyczne centrum reprezentujące dziedzictwo Sierra Leone: Maroon Church - najstarszy kościół we Freetown wzniesiony w 1808 roku przez przybyłych tu z Jamajki wyzwolonych niewolników.

Freetown

Następnie podróż w kierunku miasta Tacugama, gdzie znajduje się Centrum Rehabilitacji Szympansów Tacugama. Centrum założone zostało w 1995 roku, zajmuje się ono rehabilitacją i opieką nad osieroconymi i porzuconymi szympansami. Powrót do Freetown. Transfer do lodge. Czas wolny na odpoczynek. Nocleg w lodge. W cenie śniadanie.

Centrum Rehabilitacji Szympansów Tacugama Freetown 

Dzień 3. SIERRA LEONE - Freetown / Kent / Banana Island / Tokey 

Po śniadaniu podróż do wioski Kent. Z plaży w Kent wyruszymy łodzią na pobliską wyspę Banana Island. Jest to prawdziwy raj dla miłośników piaszczystych alabastrowych plaż i bujnych lasów deszczowych sięgających brzegów oceanu. Historyczne miejsca na Wyspie Bananowej związane są z czasami kolonialnymi i handlem niewolnikami. W głębi lądu znajdują się ruiny kolonialnej portugalskiej infrastruktury z XIX wieku - ruiny kościoła z 1881 roku oraz stary port, z którego wyruszały statki z niewolnikami. Wyspę Banana zamieszkuje społeczność Krio pochodzą od pierwszych osadników wysłanych do Sierra Leone pod koniec XVIII i XIX wieku przez Brytyjczyków. Byli to czarni lojaliści uwolnieni podczas rewolucji amerykańskiej, jamajscy maroonowie i Afrykanie uwolnieni ze statków niewolników po zniesieniu handlu niewolnikami w 1807 roku. Spacer po wyspie. Wizyta w wiosce. Spotkanie z mieszkańcami. Powrót z Banana Island i przejazd do Tokey. Zakwaterowanie w hotelu przy plaży. Czas wolny na odpoczynek i relaks na przepięknych dziewiczych plażach. Nocleg w hotelu w Tokey. W cenie śniadanie.

Banana Island

Dzień 4. SIERRA LEONE - Tokey / Bo / Kenema

Po śniadaniu podróż do miasta Kenema, w pobliżu którego znajdują się kopalnie diamentów. W latach 60-tych  i 70-tych XX wieku diamenty odegrały kluczową rolę w rozwoju gospodarczym Sierra Leone. Przez długie lata diamenty były jednak źródłem bogactwa jedynie panujących tu kolejnych dyktatorów. Ostatecznie doprowadziło to do wybuchu dziesięcioletniej krwawej wojny domowej w Sierra Leone, określanej jako „najokrutniejszy konflikt w najnowszej historii Afryki”. Tysiące osób straciło życie a miliony musiało opuścić swoje domy. W okrutnej wojnie jako żołnierze wykorzystywane były także dzieci. Na trasie zatrzymamy się na targu w Bo. Czas wolny na zakupy (w zależności od dostępnego czasu). Kontynuacja podróży do Kenema. Po dotarciu na miejsce zakwaterowanie w obiekcie typu Guest House. Czas wolny na odpoczynek. Nocleg w Guest House w Kanema. W cenie śniadanie.

Kenema

Dzień 5. SIERRA LEONE - Kenema - Kopalnia diamentów

Po śniadaniu zwiedzanie miasta i okolic Kenema, podczas którego poznamy bliżej historię miasta oraz jego mieszkańców. Wizyta w kopalni diamentów, gdzie poznamy bliżej metody oraz ciężką pracę poszukiwaczy diamentów. Będzie także możliwość przyłączenia się do grupy poszukującej tego cennego kruszca. Powrót do Guest House. Czas wolny na odpoczynek. Nocleg w Guest House. W cenie śniadanie.

Kopalnia Diamentów

Dzień 6. SIERRA LEONE - Kenema  / Wyspa Tiwai

Po śniadaniu wyjazd w kierunku Wyspy Tiwai. Następnie łodzią motorową dotrzemy na Wyspę Tiwai. Porośnięta gęstym lasem tropikalnym Tiwai położona jest na rzece Moa. Po zakwaterowaniu się na kempingu i czasie wolnym na krótki odpoczynek wyruszymy na wycieczkę po rzece Moa (tradycyjną łodzią / kajakiem). Rezerwat dzikiej przyrody na Tiwai jest jedną z najważniejszych atrakcji przyrodniczych Sierra Leone. Wyspa znana była wcześniej na całym kontynencie afrykańskim z największego zagęszczenia różnorodnych gatunków małp. Trwająca w Sierra Leone wojna domowa spowodowała znaczne zmniejszenie populacji żyjących tu gatunków zwierząt. Jednak na wyspie wciąż życie aż 11 gatunków ssaków naczelnych, 135 gatunków ptaków oraz 800 gatunków motyli. Obserwować można tu między innymi duże populacje koczkodanów diana, niezwykle rzadkie hipopotamy karłowate, krokodyle oraz wiele gatunków ptaków. Eksploracja wyspy i obserwacja fauny i flory w rezerwacie Tiwai Island Wildlife wraz z lokalnym przewodnikiem. Być może uda nam się dostrzec żerujące na brzegach rzeki hipopotamy karłowate. Nocleg w namiotach na kempingu na wyspie Tiwai. W cenie śniadanie.

Tiwai wyspa

Dzień 7. SIERRA LEONE - Wyspa Tiwai 

Wczesna pobudka i spacer z lokalnym przewodnikiem po lesie deszczowym na Wyspie Tiwi. Obserwacja bogactwa zróżnicowanej flory i fauny. Jest szansa na ujrzenie koczkodanów, szympansy i innych gatunków małp w ich naturalnym środowisku. Następnie śniadanie i czas wolny na odpoczynek i relaks na Wyspie Tiwai. Następnie wizyta w wiosce Kambama spacer i spotkanie z mieszkańcami pochodzącymi z grupy etnicznej Mende, która jest drugą co do wielkości społecznością w Sierra Leone. Spotkanie z wodzem Kambama. Podczas wizyty w wiosce poznamy kulturę, tradycje i zwyczaje oraz codzienne życie lokalnej społeczności. Obejrzymy także pokaz lokalnych tańców. Czas wolny na zdjęcia. Późnym popołudniem kolejna wizyta w lesie tropikalnego rezerwatu, gdzie obserwować będziemy koczkodany, szympansy i inne gatunki małp. Nocleg w namiotach na kempingu na Wyspie Tiwai. W cenie śniadanie. 

Tiwai wyspa

Dzień 8. SIERRA LEONE - Wyspa Tiwai / LIBERIA - Robertsport / Monrovia 

Po śniadaniu wyjazd w kierunku granicy z Liberią. Po dotarciu na granicę Sierra Leone - Liberia czas na dopełnienie formalności wjazdowych. Kontynuacja podróży do niegdyś najsłynniejszego kurortu w Liberii - nadmorskiego miasta Robertsport. Miasto leży na półwyspie Cape Mount, mierzei oddzielającej słonawą lagunę Jeziora Piso od Oceanu Atlantyckiego. Robertsport słynie dziś między innymi ze wspaniałych plaż i doskonałych warunków do surfowania, jednak ma także długą historię. W połowie XV wieku w okolice te dotarli portugalscy żeglarze, później istniał tu jeden z holenderskich punktów handlowych. Miasto założone zostało w połowie XIX wieku. Nazwa Robertsport nawiązuje do pierwszego prezydenta Liberii Josepha Jenkinsa Robertsa, sprawującego funkcję w latach 1848-1856). Roberts urodził się  w Stanach Zjednoczonych jako wolny człowiek i przybył do Liberii na początku XIX wieku. Od początku XIX wieku w Robertsport osiedliło się wielu uwolnionych niewolników. Zwiedzanie najciekawszych zakątków Robertsport. Poznamy historię miasta, tradycje i jego współczesne życie. Spotkanie z rybakami na jednej z plaż. Następnie kontynuacja podróży do Monrovia. Po dotarciu na miejsce zakwaterowanie w obiekcie typu Guest House. Czas wolny na odpoczynek. Nocleg w Guest House w Monrovia. W cenie śniadanie. 

Monrovia stolica Liberii

Dzień 9. LIBERIA - Monrovia / Marshall / Charles Ville / Marshall

Po śniadaniu rozpoczniemy zwiedzanie Monrovia, stolicy i największego miasta Liberii. Miasto założone zostało w 1822 roku przez Amerykańskie Towarzystwo Kolonizacyjne, które od początku XIX wieku organizowało przyjazd tu wyzwolonych niewolników ze Stanów Zjednoczonych i Brytyjskich Indii Zachodnich. Monrovia nazwana została na cześć panującego wówczas amerykańskiego prezydenta Jamesa Monroe. Na początku XX wieku miasto podzielone zostało na dwie części - Monrovia, zamieszkałą przez Liberyjczyków przybyłych tu ze Stanów Zjednoczonych nazywanych Afrykanoliberyjczykami (część ta architektonicznie przypominała południe USA) oraz Krutown, część zamieszkałą przez autochtoniczną ludność Kru, Bassa i Grubo. Miasto zostało poważnie zniszczone podczas dwóch wojen domowych w latach 1989–1996 oraz 1999–2003. Spacer po Monrovia i zwiedzanie najciekawszych miejsc związanych z historią i współczesnością Liberii. Zwiedzimy między innymi Muzeum Narodowe prezentujące historię Liberii, obejrzymy Pomnik pierwszego prezydenta Liberii - Josepha Jenkinsa Robertsa. Następnie  wyjazd do Marshall. Miasto położone jest w zatoce na wybrzeżu Oceanu Atlantyckiego. Otoczone jest licznymi lagunami, lasami namorzynowymi i przepięknymi złocistymi plażami z kołyszącymi się palmami kokosowymi. Po dotarciu do Marshall zwiedzanie miasta i poznanie jego historii i kolejnych wpływów amerykańskich w Liberii. Następnie wycieczka do Charles Ville. Wyruszymy stąd na wycieczkę łodzią wokół niewielkiego archipelagu wysepek zwanych Monkey Island. Dżunglę na wyspach zamieszkują szympansy, które od połowy lat 70-tych XX wieku uczestniczyły w kontrowersyjnych laboratoryjnych badaniach medycznych. Amerykańska firma otworzyła tu wówczas eksperymentalne laboratorium, w którym prowadzono badania oraz próby szczepionek i leków na około setce schwytanych dzikich szympansy. Zwierzęta zarażone wieloma zakaźnymi chorobami uratowane zostały i odzyskały częściowo wolność podczas wojny domowej. Kolonia szympansów, żyjąca na kilku wyspach liczy obecnie około 65 osobników. Szympansy pozostać muszą na wyspach, ponieważ wypuszczanie ich gdzie indziej byłoby zbyt ryzykowne, zwłaszcza dla innych zwierząt, gdyż nadal przenoszą one choroby zakaźne. Ponieważ szympansy nie potrafią pływać, nigdy nie zapuszczają się zbyt daleko do wody. Pracujący tu obrońcy praw zwierząt, każdego dnia podpływają tu łodziami aby zapewnić zwierzętom karmienie. Dostarczane są owoce oraz woda pitna, których brak jest na wyspach. Choć zwierzęta często reagują agresywnie broniąc swojego terytorium, ich przetrwanie całkowicie zależy od ludzi. Wolontariusze karmiący zwierzęta noszą odzież ochronną i zachowują bezpieczną odległość. Prace laboratorium przyczyniły się między innymi do opracowania szczepionki przeciw wirusowemu zapaleniu wątroby typu B, jednak po latach nawet kierujący badaniami naukowcy mają moralny problem i podzielają opinię aktywistów na rzecz praw zwierząt. Rejs łodzią wokół wysp, obserwacja szympansy i tutejszej flory i fauny a zwłaszcza licznych gatunków ptaków. Następnie przejazd do Eco lodge i zakwaterowanie. Czas wolny na odpoczynek. Nocleg w Eco lodge w Marshall. W cenie śniadanie. 

xLiberia Monrovia Sierra Leone Liberia 2023

Dzień 10. LIBERIA - Marshall / Harbel / Monrovia

Po śniadaniu czas wolny na odpoczynek i relaks na plaży. Popołudniu wyjazd do miasta Harbel, położonego w hrabstwie Margibi. W Harbel znajduje się druga co do wielkości plantacja drzew kauczukowych na świecie. Plantacja prowadzona jest przez firmę Firestone od 1926 roku, kiedy to podpisany został z rządem Liberii 99-letni kontrakt na dzierżawę ziemi. Spacer po terenach plantacji. Poznamy tradycyjne metody pozyskiwania kauczuku, które praktycznie nie zmieniły się od początku działalności plantacji. Wielokrotnie poruszany był temat ciężkich warunków pracy na plantacji. Następnie podróż powrót do Monrovia. Transfer na lotnisko zgodnie z godzinami lotów. Na lotnisku pożegnanie grupy z lokalnym przewodnikiem Poza Trasą Adventure w Sierra Leone i Liberii. Wylot do Warszawy.

Dzień 11. 

Przylot do Warszawy.

Uwaga - Program jest ramowy. Kolejność zwiedzania może ulec zmianie ze względów organizacyjnych oraz ze względu na lokalne uwarunkowania i panujące warunki atmosferyczne.

TRASA WYCIECZKI:

CENA: 3200EUR

+ bilety lotnicze ok. 3400PLN

Cena obejmuje:

 • Bilety lotnicze Warszawa - Freetown - Monrovia - Warszawa  ok. 3400 PLN  *Koszt do rozliczenia wg ceny zakupu
 • Noclegi w hotelach 4*, 3* (lokalna standaryzacja), hotelach klasy turystycznej w pokojach dwuosobowych, lodgach oraz namiotach na kempingu - zgodnie z opisem w programie. Pokój jednoosobowy dopłata ok. 300 EUR (do potwierdzenia)
 • Śniadania
 • Transfery i transport zgodnie z opisem w programie
 • Przeprawy łodzią zgodnie z programem
 • Wycieczki łodzią zgodnie z programem
 • Opiekę polskiego pilota
 • Opiekę lokalnych pilotów i przewodników angielskojęzycznych
 • Wszelkie dokumenty i permity na wjazdy do miejsc tam gdzie są wymagane
 • Pozwolenia na trekkingi i usługi przewodników
 • Usługi miejscowych przewodników angielskojęzycznych
 • Zgody na zwiedzanie i bilety wstępu do miejsc wymienionych w programie
 • Wszelkie opłaty lokalne wymagane na trasie
 • Miejscowy podatek turystyczny
 • Koszty organizacyjne w Polsce i na miejscu wyprawy
 • Ubezpieczenie KL/NW podróżne (Koszty leczenia: 500.000 PLN )
 • Składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny

Cena nie obejmuje:

 • Kosztów testów PCR (o ile wymagane)
 • Kosztów wiz i zaproszeń Liberia + Sierra Leone on arrival (ok. 300 EUR)
 • Pozostałych posiłków poza śniadaniami
 • Zwyczajowych napiwków (około 60 EUR)
 • Innych atrakcji fakultatywnych i innych wydatków osobistych jak: karta telefoniczna, internet, pranie itp.

*Grupa min. 8 osób

LIBERIA SIERRA LEONE NA ZDJĘCIACH