kontakt@pozatrasa.pl
+48 22 350 73 46

LIBERIA SIERRA LEONE WYJAZD POZA TRASĄ
17.01.2025-30.01.2025
potwierdzony
14
dni
CENA:
3100 EUR + bilety lotnicze ok. 6150 PLN

LIBERIA SIERRA LEONE WYJAZD POZA TRASĄ ADVENTURE

Liberia Sierra Leone Wyjazd z Poza Trasą Adventure to podróż do krajów, który przez długie lata nie były popularnymi i chętnie odwiedzanymi kierunkami turystycznymi. Przyczynami były niepokoje, konflikty i trwające długie lata wojny domowe, które spustoszyły kraje w latach 90-tych XX wieku. Dziś jednak Liberia Sierra Leone znów znajdują się w gronie bezpiecznych i co ważne wciąż nieodkrytych krajów, które warto odwiedzić zanim rozwinie się tu masowa turystyka. Oba kraje zdecydowanie mają wiele do zaoferowania i odkrycia.

Sierra Leone położone jest w Afryce Zachodniej w strefie okołorównikowej. Kraj wabi i przyciąga jednymi z najbardziej spektakularnych plaż na świecie, zróżnicowanym krajobrazem, bogactwem unikalnej fauny i flory, bujnymi lasami deszczowymi i mangrowymi. Sierra Leone po portugalsku oznacza „Lwie Góry” i jest nazwą nadaną tym ziemiom przez Portugalczyków, który dotarli tu w XV wieku. Nazwa nawiązywała do gór otaczających współczesną stolicę kraju - Freetown, które położone jest na malowniczym górzystym półwyspie. W latach 1808 - 1961 Sierra Leone była kolonią brytyjską. Kraj zamieszkuje około szesnastu grup etnicznych. Każda z nich posługuje się własnym językiem, posiada też swoje własne tradycje i zwyczaje. Największe i najbardziej wpływowe społeczności to Temne i Mende. Niewielką około dwuprocentową mniejszość, stanowi ludność Krio. Społeczność tą tworzą potomkowie wyzwolonych niewolników, którzy dotarli tu w 1792 roku.

Na trasie naszej podróży znalazły się miejsca związane z historią Sierra Leone, między innymi stolica kraju - Freetown oraz Wyspa Bananowa (Banana Island), która była centrum handlu niewolnikami od XVII wieku do początku XIX wieku. Dotrzemy także do miasta Bo, w pobliżu którego znajdują się kopalnie diamentów. W latach 60-tych  i 70-tych XX wieku diamenty odegrały kluczową rolę w rozwoju gospodarczym Sierra Leone. Przez długie lata były jednak one także źródłem konfliktów, które ostatecznie doprowadziły do „najokrutniejszego konfliktu w najnowszej historii Afryki”. Obejrzymy również wspaniała przyrodę kraju, bogactwo jego fauny i flory. Dotrzemy między innymi na Wyspę Tiwai. Na wyspie utworzono rezerwat dzikiej przyrody, który jest jedną z najważniejszych atrakcji przyrodniczych Sierra Leone. Odwiedzimy również niewielkie miasteczka i wioski, gdzie gościć będziemy u lokalnych społeczności. Czas spędzimy także odpoczywając i relaksując się na przepięknych plażach wybrzeża Oceanu Atlantyckiego, z których Sierra Leone słynie. 

Liberia, której nazwa pochodzi od łacińskiego "liber" i oznacza „wolny”. To najstarsza republika w Afryce. Początki Liberii sięgają roku 1821, kiedy doszło do zwarcia umowy pomiędzy Amerykańskim Towarzystwem Kolonizacyjnym a rdzennymi mieszkańcami tych ziem. Umowa dotyczyła wykupu ziem, na których mieli osiedlać się przybyli tu między innymi ze Stanów Zjednoczonych wyzwoleni niewolnicy i ich potomkowie. Amerykanoliberyjczycy, jak ich nazywano, żyć mieli w zgodzie w sąsiedztwie ludności autochtonicznej. Kraj początkowo zależny od Ameryki, w 1847 roku uchwalił konstytucję i ogłosił niepodległość. Historia kraju to niestety długa historia konfliktów i wojen domowych, wynikających w głównej mierze z wyzysku i dominacji Amerykoliberyjczyków nad rdzenną ludnością. Na przestrzeni dziesięcioleci dochodziło do nielegalnego zajmowania niewykupionych od autochtonów ziem. Traktowani byli oni jako mieszkańcy drugiej kategorii i tania siła robocza. Przykładem jest prawo wyborcze, które mieszkańcy pochodzenia afrykańskiego otrzymali dopiero w 1947 roku. Amerykanoliberyjczycy sprawowali władzę w Liberii nieprzerwanie do 1980 roku, kiedy to doszło do przewrotu wojskowego i odsunięcia od władzy potomków amerykańskich wyzwoleńców. W Liberii nie zapanował jednak pokój, nasilały się konflikty etniczne a w 1989 roku wybuchła wyniszczająca 7-letnia wojna domowa. W wyniku wyniszczających konfliktów z kraju niegdyś zamożnego, Liberia stała się krajem biednym.

W trakcie podróży Liberia Sierra Leone Wyjazd z Poza Trasą Adventure zwiedzimy stolicę Liberii - Monrovia, gdzie zwiedzimy miejsca związane z historią i współczesnością kraju. W Harbel obejrzymy drugą co do wielkości plantację drzew kauczukowych na świecie. Plantacja założona została przez firmę Firestone od 1926 roku. Poznamy także miasto Marshall, położone w zatoce na wybrzeżu Oceanu Atlantyckiego. Marshall otoczone jest licznymi lagunami, lasami namorzynowymi i przepięknymi złocistymi plażami. W pobliżu Marshall położony jest niewielki archipelag wysepek Monkey Island, gdzie do dziś żyją szympansy, które od połowy lat 70-tych XX wieku uczestniczyły w badaniach laboratoryjnych. Szympansy wyswobodzone zostały podczas wojny domowej, jednak do dziś stanowią one zagrożenie dla innych zwierząt i są izolowane na wyspach. Zapraszamy w podróż Liberia Sierra Leone wyjazd z Poza Trasą Adventure!

Autor programu Łukasz Odzimek. Copyright © Poza Trasą Adventure.

LIBERIA SIERRA LEONE - PROGRAM PODRÓŻY:

Dzień 1. 

Wylot z Warszawy do Freetown w Sierra Leone. Spotkanie grupy z pilotem Poza Trasą na trzy godziny przed wylotem. Przylot do Freetown. Na lotnisku spotkanie z lokalnym przewodnikiem Poza Trasą Adventure w Sierra Leone i Liberii. Transfer do hotelu i zakwaterowanie. Czas wolny na odpoczynek po podróży. Nocleg w hotelu w Freetown.

Sierra Leone Liberia 2023

Dzień 2. SIERRA LEONE - Freetown City Tour / Rezerwat Tacugama

Po śniadaniu rozpoczniemy zwiedzanie Freetown. Freetown to stolica i największe miasto Sierra Leone. Miasto położone jest malowniczo na górzystym półwyspie schodzącym wprost do błękitnego oceanu. Pierwszym kontaktem z lokalną kulturą będzie występ grupy tancerzy prezentujących narodowe tradycje. Następnie wyjazd do Tacugama, gdzie znajduje się Centrum Rehabilitacji Szympansów Tacugama. Centrum założone zostało w 1995 roku, zajmuje się ono rehabilitacją i opieką nad osieroconymi i porzuconymi szympansami.

Centrum Rehabilitacji Szympansów Tacugama Freetown

Powrót do Freetown. Spacer po Freetown, podczas którego obejrzymy najatrakcyjniejsze zakątki miasta. Charakterystycznym punktem i historycznem symbolem miasta jest rosnące w jego centrum potężne Drzewo Bawełniane (Cotton Tree). Drzewo ma ponoć około pięciuset lat. Według legend to pod nim schronili się na modlitwę dziękczynną pierwsi uwolnieni niewolnicy, którzy przybyli do Afryki Zachodniej w 1792 roku. Zwiedzimy między innymi Muzeum Narodowe, z ciekawą ekspozycją prezentującą historię, kulturę i grupy etniczne Sierra Leone; historyczne centrum reprezentujące dziedzictwo Sierra Leone; Maroon Church - najstarszy kościół we Freetown wzniesiony w 1808 roku przez przybyłych tu z Jamajki wyzwolonych niewolników oraz muzeum starej kolei, która transportowała towary i usługi z Freetown do Pujehun we wschodniej części Sierra Leone. Spacer po miejskim tradycyjnym targu z lokalnymi wyrobami i rzemiosłem artystycznym. Powrót do hotelu. Czas wolny na odpoczynek. Nocleg w hotelu w Freetown. W cenie śniadanie. 

Freetown

Dzień 3. SIERRA LEONE - Freetown / Banana Island / Freetown

Po śniadaniu podróż do wioski, skąd wyruszymy łodzią na wyspę Banana Island. To wyspa z pięknymi piaszczystymi plażami i bujnymi lasami deszczowymi sięgającymi brzegów oceanu. Historyczne miejsca na Wyspie Bananowej związane są z czasami kolonialnymi i handlem niewolnikami. W głębi lądu znajdują się ruiny kolonialnej portugalskiej infrastruktury z XIX wieku - ruiny kościoła z 1881 roku oraz stary port, z którego wyruszały statki z niewolnikami. Wyspę Banana zamieszkuje społeczność Krio pochodzą od pierwszych osadników wysłanych do Sierra Leone pod koniec XVIII i XIX wieku przez Brytyjczyków. Byli to czarni lojaliści uwolnieni podczas rewolucji amerykańskiej, jamajscy maroonowie i Afrykanie uwolnieni ze statków niewolników po zniesieniu handlu niewolnikami w 1807 roku. Spacer po wyspie. Wizyta w wiosce. Spotkanie z mieszkańcami. Powrót łodzią z Banana Island i przejazd do hotelu w Freetown. Czas wolny na odpoczynek. Nocleg w hotelu w Freetown. W cenie śniadanie.

Banana Island

Dzień 4. SIERRA LEONE - Freetown / Rogbonko

Po śniadaniu wyjazd w kierunku północy Sierra Leone do wioski Rogbonko. Wizyta w wiosce pozwoli poznać nam bliżej życie mieszkańców obszarów wiejskich Sierra Leone, ich kulturę i tradycje. Przyjrzymy się codziennym pracom, spróbujemy lokalnych potraw. Możliwość zakupu lokalnych produktów i rzemiosła. Po dotarciu na miejsce spotkania i interakcje ze społecznością wioski. Dodatkowo mieszkańcy wioski zaprezentują nam tradycyjną muzykę i tańce. Czas wolny na odpoczynek. Nocleg w tradycyjnych chatach w wiosce lub na kempingu. W cenie śniadanie.

Dzień 5. SIERRA LEONE - Rogbonko / Kabala / Senekedugu  

Po śniadaniu wyjazd do miasta Kabala, położonego w Prowincji Północnej. To największe miasto na północy Sierra Leone, mieszka tu około 15 tysięcy osób. Kabala to jedno z najbardziej zróżnicowanych etnicznie miast w Sierra Leone. Żadna z mieszkających tu grup etnicznych nie stanowi większości. Mieszkańcy Kabala pochodzą głównie z grup etnicznych Kuranko, Mende, Mandinka, Temne, Loko, Limba i Fula. Najczęściej używanym tu językiem jest Krio (język kreolski). Oparty jest on w znacznej mierze na języku angielskim i lokalnych językach Afryki Zachodniej, przywiezionych przez osadników z Ameryki Północnej, Maroonów z Jamajki i innych licznych wyzwolonych afrykańskich niewolników, którzy osiedlili się w Sierra Leone. Po dotarciu do Kabala wybierzemy się na wędrówkę po okolicznych wzgórzach, aby podziwiać fantastyczne widoki na okolicę i miasto Kabala. Góry Wara Wara byłą miejscem, gdzie mieszkańcy okolic ukrywali się podczas zagrożeń i ataków w czasach kolonialnych. Tutaj także ich przodkowie zwykli prosić swoich bogów o dobre zbiory podczas żniw. Podczas wizyty poznamy zwyczaje i kulturę plemienia Kuranko. Następnie wizyta w wiosce Senekedugu, gdzie spotkamy się z lokalną społecznością. Zwiedzimy lokalne gospodarstwo i weźmiemy udziału w pracach gospodarskich - siewie/zbieraniu plonów. Zobaczymy jak członkowie społeczności kontaktują się ze swoimi bogami prosząc o lepsze żniwa i dostatek. Przejazd do hotelu. Czas wolny na odpoczynek. Nocleg w hotelu w Kabale lub okolicy. W cenie śniadanie.

Kenema

Dzień 6. SIERRA LEONE - Kabala / Bo 

Po śniadaniu wyruszymy w kierunku centrum Sierra Leone do miasta Bo. Jest to drugie co do wielkości miasto kraju po Freetown. Dominującą grupą etniczną jest tu społeczność Mende, która obok ludności Temne - rdzennych mieszkańców Sierra Leone, jest najliczniejszą grupą etniczną kraju. Mende żyją także na terenach kilku krajów Afryki Zachodniej, między innymi w sąsiedniej Liberii. Lud Mende przywędrował i osiedlił się na tych terenach z obszarów współczesnego Mali (Imperium Mali). Po dotarciu do Bo spacer po mieście, podczas którego obejrzeć będzie można codzienne życie miasta oraz typowe lokalne budowle. Z pewnością dostrzeżemy elementy różniące go od tego z północy Sierra Leone.  W zależności od pozostałego do dyspozycji czasu, obejrzymy także pokaz tańców i muzyki Mende. Przejazd do hotelu. Czas wolny na odpoczynek. Nocleg w hotelu w Bo. W cenie śniadanie.

Dzień 7. SIERRA LEONE - Bo / Wyspa Tiwai

Po śniadaniu wyjazd w kierunku Wyspy Tiwai. Na trasie zatrzymamy się w jednej z okolicznych kopalń diamentów. W latach 60-tych  i 70-tych XX wieku diamenty odegrały kluczową rolę w rozwoju gospodarczym Sierra Leone. Przez długie lata diamenty były jednak źródłem bogactwa jedynie panujących tu kolejnych dyktatorów. Ostatecznie doprowadziło to do wybuchu dziesięcioletniej krwawej wojny domowej w Sierra Leone, określanej jako „najokrutniejszy konflikt w najnowszej historii Afryki”. Tysiące osób straciło życie a miliony musiało opuścić swoje domy. W okrutnej wojnie jako żołnierze wykorzystywane były także dzieci. Czas na obserwację ciężkiej pracy poszukiwaczy diamentów. Poznamy metody poszukiwania, będzie także możliwość przyłączenia się do grupy poszukującej tego cennego kruszcu.

Kopalnia Diamentów

Następnie kontynuacja podróży w kierunku Tiwai. Łodzią motorową dotrzemy na Wyspę Tiwai. Porośnięta gęstym lasem tropikalnym Tiwai, położona jest na rzece Moa. Rezerwat dzikiej przyrody na Tiwai jest jedną z najważniejszych atrakcji przyrodniczych Sierra Leone. Wyspa znana była wcześniej na całym kontynencie afrykańskim z największego zagęszczenia różnorodnych gatunków małp. Trwająca w Sierra Leone wojna domowa spowodowała znaczne zmniejszenie populacji żyjących tu gatunków zwierząt. Jednak na wyspie wciąż życie aż 11 gatunków ssaków naczelnych, 135 gatunków ptaków oraz 800 gatunków motyli. Obserwować można tu między innymi duże populacje koczkodanów diana, krokodyle oraz wiele gatunków ptaków. Niestety coraz trudniej jest spotkać tu niezwykle rzadkie hipopotamy karłowate. Eksploracja wyspy z lokalnym przewodnikiem. Obserwacja bogactwa zróżnicowanej flory i fauny. Jest szansa na ujrzenie koczkodanów, szympansy i innych gatunków małp w ich naturalnym środowisku. Nocleg na zadaszonym kempingu na wyspie Tiwai. W cenie śniadanie.

Tiwai wyspa

Dzień 8. SIERRA LEONE - Wyspa Tiwai

Po śniadaniu kontynuacja pobytu na wyspie Tiwai. Spacer i spotkanie z mieszkańcami Wyspy Tiwai, pochodzącymi z grupy etnicznej Mende. Podczas wizyty w wiosce poznamy kulturę, tradycje i zwyczaje oraz codzienne życie lokalnej społeczności. Obejrzymy także pokaz lokalnych tańców. Czas wolny na zdjęcia i interakcje z mieszkańcami. Nocleg na zadaszonym kempingu na wyspie Tiwai. W cenie śniadanie.

Dzień 9. SIERRA LEONE -  Wyspa Tiwai // LIBERIA - Hrabstwo Bomi / Hrabstwo Grand Cape Mount - Jezioro Piso / Monrovia 

Po śniadaniu spacer i spotkanie z mieszkańcami Wyspy Tiwai, pochodzącymi z grupy etnicznej Mende. Podczas wizyty w wiosce poznamy kulturę, tradycje i zwyczaje oraz codzienne życie lokalnej społeczności. Obejrzymy także pokaz lokalnych tańców. Czas wolny na zdjęcia. Następnie wyjazd w kierunku granicy z Liberią. Po dotarciu na granicę Sierra Leone - Liberia czas na dopełnienie skomplikowanych formalności wjazdowych. Kontynuacja podróży do Hrabstwa Bomi. Tu zatrzymamy się aby poznać lokalną społeczność i obejrzeć występ tradycyjnej maski. Następnie przejazd do sąsiedniego Hrabstwa - Grand Cape Mount, gdzie zatrzymamy się przy Jeziorze Piso. Intensywnie niebieskie, słonawe Jezioro Piso graniczy z Półwyspem Cape Mount i połączone jest wąskim wlotem z Oceanem Atlantyckim. Okolice laguny otoczonej pagórkowatym krajobrazem i bujnymi lasami deszczowymi, stanowi raj dla miłośników przyrody. Okolice Jezioro Piso są ojczyzną ludności Via. Kontynuacja podróży do stolicy Liberii - Monrovia. Przejazd do hotelu i zakwaterowanie. Czas wolny na odpoczynek. Nocleg w hotelu w Monrovia. W cenie śniadanie.

Tiwai wyspa

Dzień 10. LIBERIA - Monrovia City Tour

Po śniadaniu rozpoczniemy zwiedzanie Monrovia, stolicy i największego miasta Liberii. Miasto założone zostało w 1822 roku przez Amerykańskie Towarzystwo Kolonizacyjne, które od początku XIX wieku organizowało przyjazd tu wyzwolonych niewolników ze Stanów Zjednoczonych i Brytyjskich Indii Zachodnich. Monrovia nazwana została na cześć panującego wówczas amerykańskiego prezydenta Jamesa Monroe. Na początku XX wieku miasto podzielone zostało na dwie części - Monrovia, zamieszkałą przez Liberyjczyków przybyłych tu ze Stanów Zjednoczonych nazywanych Afrykanoliberyjczykami (część ta architektonicznie przypominała południe USA) oraz Krutown, część zamieszkałą przez autochtoniczną ludność Kru, Bassa i Grubo. Miasto zostało poważnie zniszczone podczas dwóch wojen domowych w latach 1989–1996 oraz 1999–2003. Spacer po Monrovia i zwiedzanie najciekawszych miejsc związanych z historią i współczesnością Liberii. Zwiedzimy między innymi Muzeum Narodowe prezentujące historię Liberii, obejrzymy Pomnik pierwszego prezydenta Liberii - Josepha Jenkinsa Robertsa. Spacer po lokalnym targi i czas wolny na zakupy. Powrót do hotelu. Czas wolny na odpoczynek. Nocleg w hotelu w Monrovia. W cenie śniadanie.

Monrovia stolica Liberii

Dzień 11. LIBERIA - Monrovia / Hrabstwo Margibi - Marshall / Charles Ville - Monkey Island / Harbel - Firestone Rubber Plantation / Marshall

Po śniadaniu wyjazd w kierunku Hrabstwa Margibi i miasta Marshall. Miasto położone jest w zatoce na wybrzeżu Oceanu Atlantyckiego. Otoczone jest licznymi lagunami, lasami namorzynowymi i przepięknymi złocistymi plażami z kołyszącymi się palmami kokosowymi. Po dotarciu na miejsce przejazd do Charles Ville, skąd wyruszymy na wycieczkę łodzią wokół niewielkiego archipelagu wysepek zwanych Monkey Island. Dżunglę na wyspach zamieszkują szympansy, które od połowy lat 70-tych XX wieku uczestniczyły w kontrowersyjnych laboratoryjnych badaniach medycznych. Amerykańska firma otworzyła tu wówczas eksperymentalne laboratorium, w którym prowadzono badania oraz próby szczepionek i leków na około setce schwytanych dzikich szympansy. Zwierzęta zarażone wieloma zakaźnymi chorobami uratowane zostały i odzyskały częściowo wolność podczas wojny domowej. Kolonia szympansy, żyjąca na kilku wyspach liczy obecnie około 65 szympansy. Szympansy pozostać muszą na wyspach, ponieważ wypuszczanie ich gdzie indziej byłoby zbyt ryzykowne, zwłaszcza dla innych zwierząt, gdyż nadal przenoszą one choroby zakaźne. Ponieważ szympansy nie potrafią pływać, nigdy nie zapuszczają się zbyt daleko do wody. Pracujący tu obrońcy praw zwierząt, każdego dnia podpływają tu łodziami aby zapewnić zwierzętom karmienie. Dostarczane są owoce oraz woda pitna, których brak jest na wyspach. Choć zwierzęta często reagują agresywnie broniąc swojego terytorium, ich przetrwanie całkowicie zależy od ludzi. Wolontariusze karmiący zwierzęta noszą odzież ochronną i zachowują bezpieczną odległość. Prace laboratorium przyczyniły się między innymi do opracowania szczepionki przeciw wirusowemu zapaleniu wątroby typu B, jednak po latach nawet kierujący badaniami naukowcy mają moralny problem i podzielają opinię aktywistów na rzecz praw zwierząt. Rejs łodzią wokół wysp, obserwacja szympansy i tutejszej flory i fauny a zwłaszcza licznych gatunków ptaków. Następnie wyjazd do miasta Harbel, położonego w hrabstwie Margibi. W Harbel znajduje się druga co do wielkości plantacja drzew kauczukowych na świecie. Plantacja prowadzona jest przez firmę Firestone od 1926 roku, kiedy to podpisany został z rządem Liberii 99-letni kontrakt na dzierżawę ziemi. Spacer po terenach plantacji. Poznamy tradycyjne metody pozyskiwania kauczuku, które praktycznie nie zmieniły się od początku działalności plantacji. Wielokrotnie poruszany był temat ciężkich warunków pracy na plantacji. Następnie powrót do Marshall. Spacer i zwiedzanie miasta. Poznamy jego historię i kolejne wpływy amerykańskie w Liberii. Przejazd do Eco lodge i zakwaterowanie. Czas wolny na odpoczynek. Nocleg w Eco lodge w Marshall. W cenie śniadanie. 

xLiberia Monrovia Sierra Leone Liberia 2023

Dzień 12. LIBERIA - Hrabstwo Margibi - Marshall / Hrabstwo Nimba - Ganta

Po śniadaniu wyjazd do Hrabstwa Nimba, gdzie zwiedzać będziemy okolice Masywu Nimba (leżącego w obszarze terytoriów Gwinei, Wybrzeża Kości Słoniowej i Liberii). Obszar masywu (z wyjątkiem części w Liberii) objęty został ochroną jako Rezerwat Ścisły Góry Nimba. Najwyższym szczytem na obszarze Liberii jest Góra Guest House Hill (1385 m n.p.m.), która położna jest właśnie w masywie Nimba. Okolica słynie z pięknej przyrody. Dotrzemy między innymi nad Jezioro Błękitne, wodospady i do Jaskini Nietoperza. Następnie podróż do miasta Ganta, leżącego w północnej Liberii. Przejazd do hotelu. Czas wolny na odpoczynek. Nocleg w hotelu w Ganta. W cenie śniadanie. 

Dzień 13. LIBERIA - Hrabstwo Nimba - Ganta / Hrabstwo Bong - lokalna wioska / Wodospad Kpatawee / Monrovia 

Po śniadaniu wyjazd do Hrabstwa Bong, leżącego w środkowej części Liberii. Zatrzymamy się w jednej z okolicznych wiosek aby poznać bliżej typowe wiejskie życie jej mieszkańców. Następnie przejazd nad Wodospad Kpatawee i czas na krótki odpoczynek. To jedno z najbardziej ulubionych przez okolicznych mieszkańców miejsc piknikowych i wypoczynkowych. Podróż powrotna do Monrovia. Czas na krótki odpoczynek. Następnie transfer na lotnisko w Monrovia zgodnie z godzinami lotów. Na lotnisku pożegnanie grupy z lokalnym przewodnikiem Poza Trasą Adventure w Sierra Leone i Liberii. Wylot z Monrovia do Warszawy. W cenie śniadanie. 

Freetown Sierra Leone Liberia 2023

Dzień 14. 

Przylot do Warszawy. 

Uwaga - Program jest ramowy. Kolejność zwiedzania może ulec zmianie ze względów organizacyjnych oraz ze względu na lokalne uwarunkowania i panujące warunki atmosferyczne.

TRASA WYCIECZKI:

CENA: 3100EUR

+ bilety lotnicze ok. 6150 PLN

Cena obejmuje:

 • Bilety lotnicze Warszawa - Freetown - Monrovia - Warszawa  ok. 6150 PLN  *Koszt do rozliczenia wg ceny zakupu
 • Noclegi w hotelach 3* (lokalna standaryzacja), hotelach klasy turystycznej w pokojach dwuosobowych, lodgach oraz na zadaszonym kempingu na Wyspie Tiwai - zgodnie z opisem w programie. Pokój jednoosobowy dopłata ok. 350 EUR (do potwierdzenia)
 • Śniadania
 • Transfery i transport zgodnie z opisem w programie
 • Przeprawy łodzią zgodnie z programem
 • Opiekę polskiego pilota
 • Opiekę i usługi lokalnych pilotów i przewodników angielskojęzycznych
 • Wszelkie dokumenty i permity na wjazdy do miejsc tam gdzie są wymagane
 • Opłaty i pozwolenia na trekkingi
 • Atrakcje i wizyty w wioskach zgodnie z opisem w programie
 • Zgody na zwiedzanie i bilety wstępu do miejsc wymienionych w programie
 • Wszelkie opłaty lokalne wymagane na trasie
 • Miejscowe podatki turystyczne
 • Koszty organizacyjne w Polsce i na miejscu wyprawy
 • Ubezpieczenie KL/NW podróżne (Koszty leczenia: 500.000 PLN )
 • Składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny

Cena nie obejmuje:

 • Kosztów wiz i zaproszeń Liberia + Sierra Leone on arrival (ok. 300 EUR)
 • Kosztów posiłków poza śniadaniami
 • Zwyczajowych napiwków (ok. 60 EUR)
 • Innych atrakcji fakultatywnych i innych wydatków osobistych jak: karta telefoniczna, internet, pranie itp.

*Grupa min. 8 osób

LIBERIA SIERRA LEONE NA ZDJĘCIACH