kontakt@pozatrasa.pl
+48 22 350 73 46

NIGER Gerewol Festival
14.09.2024-25.09.2024
potwierdzony
11.09.2025-22.09.2025
potwierdzony
12
dni
CENA:
2950 EUR + bilety lotnicze ok. 5500 PLN

NIGER GEREWOL FESTIVAL

Niger Gerewol Festival z Poza Trasą Adventure to podróż podczas której uczestniczyć będziemy w uroczystościach corocznego święta obchodzonego wśród społeczności Wodaabe, zwanej inaczej Mbororo lub Bororo. Jest to podgrupa Fulan - jednej z najbardziej rozproszonych i zróżnicowanych kulturowo ludów Afryki. Wodaabe to koczowniczy pasterze z rejonów Sahelu, którzy przemierzają ze swoimi stadami między innymi rejony południa Nigru, północnej Nigerii, północno-wschodniego Kamerunu oraz południowo-zachodniego Czadu. O Wodaabe mówi się że to najpiękniejsi ludzie Afryki. Znani są z wyszukanych strojów oraz niezwykle uroczyście obchodzonych świąt. Niger Gerewol Festival odbywa się corocznie pod koniec pory deszczowej, tuż przed migracją społeczności i jej stad w porze suchej. Klany Wodaabe gromadzą się wówczas w kilku tradycyjnych miejscach spotkań. Uroczystości Gerewol Festival to kilkudniowa ceremonia związana z okresem dojrzewania i przejściem w świat dorosłych przez młodych nieżonatych jeszcze mężczyzn plemienia. To swoisty konkurs piękności i fizycznej sprawności prezentujących się tu młodych mężczyzn. Jurorkami są trzy kobiety wytypowane przez starszyznę plemienną. Konkurs organizowany jest w celach matrymonialnych, bo ma on w założeniach na celu zaimponowanie zgromadzonym tu kobietom, zarówno tym które szukają męża, jak i tym już zamężnym. Przechodzący inicjację młodzi mężczyźni, wykonują podczas ceremonii między innymi tradycyjne tańce i pieśni Yaake. 

Niger pod względem etnicznym jest krajem mocno zróżnicowanym. Żyją tu społeczności wywodzące się z plemion Hausa, która jest najliczniejszą grupą oraz między innymi Tuaregowie, Fulanie i Kanuri. Niemalże 90% społeczeństwa wyznaje islam. Podczas naszej podróży obserwować będziemy przepiękne krajobrazy Nigru. To kraj, którego prawie cały obszar zajmuje południowa część Sahary, a tylko 3% stanowi ziemia uprawna. Zwiedzimy stolicę Nigru - Niamey i miasto Birnin-Konni założone zostało przez ludność Hausa zamieszkującą tereny południowego Nigru oraz północnej Nigerii. Dotrzemy także do wioski Yama, gdzie obejrzymy Wielki Meczet Yaama, zaprojektowany przez jednego z jej mieszkańców Falcona Barmou - członka społeczności Hausa. Meczet wykonany jest z gliny adobe i wybudowany jest w stylu tradycyjnej architektury Hausa. Gościć także będziemy w niewielkich wioskach i osadach położonych na trasie naszej podróży, gdzie spotkamy się z mieszkańcami. Zapraszamy w podróż Niger Gerewol Festival z Poza Trasą Adventure!

Autor programu Łukasz Odzimek. Copyright © Poza Trasą Adventure.

NIGER GEREWOL FESTIVAL - PROGRAM PODRÓŻY:

Dzień 1. 

Wylot z Warszawy do Niamey w Nigrze. Spotkanie grupy z pilotem Poza Trasą Adventure na lotnisku na trzy godziny przed wylotem.

Dzień 2. Niamey 

Przylot do Niamey. Na lotnisku spotkanie grupy z lokalnym pilotem / przewodnikiem Poza Trasą Adventure w Nigrze. Transfer do hotelu w Niamey. Nocleg w Niamey. Na lotnisku spotkanie grupy z lokalnym pilotem / przewodnikiem Poza Trasą Adventure w Nigrze. Transfer do hotelu w Niamey i zakwaterowanie. Nocleg w hotelu Niamey. Dzień wolny na odpoczynek i aklimatyzację w Niamey. Możliwość zakupów. Nocleg w hotelu w Niamey.

Spotkania na trasie Niger Gerewol Festival 2022

Dzień 3. Niamey 

Po śniadaniu transfer do ambasady, gdzie dopełnimy formalności związane z wystawieniem wiz. Następnie rozpoczniemy zwiedzanie miasta Niamey, które od 1926 roku było stolicą francuskiej kolonii Niger, a po uzyskaniu przez kraj niepodległości w 1960 roku, zostało oficjalnie stolicą Republiki Nigru. Spacer po Niamey, podczas którego obejrzymy najważniejsze punkty miasta. Popołudniu wycieczka canoe po rzece Niger. Jest to trzecia najdłuższa rzeka w Afryce, po Nilu i rzece Kongo. Niger jest najważniejszą rzeką Afryki Zachodniej. Płynie ona przez terytorium Gwinei, Mali, Nigru, Nigerii i Beninu. Podczas rejsu łodzią przepiękne krajobrazy dorzecza Nigru. Możliwość obserwacji hipopotamów oraz licznego ptactwa zamieszkującego zielone obszary koryta rzeki. Krótki odpoczynek nad rzeką. Powrót do hotelu. Czas wolny na odpoczynek. Nocleg w hotelu w Niamey. 

Niamey rzeka Niger

Dzień 4. Niamey / Birnin-Konni

Po śniadaniu wyjazd do miasta Birnin-Konni położonego na południowym-zachodzie Nigru. Po drodze przepiękne krajobrazy Nigru. Mijać będziemy niewielkie miasteczka i wioski. Do pokonania trasa około 400 km. Birnin-Konni to miasto leżące w regionie Tahoua tuż przy granicy z Nigerią. Złożone zostało ono przez ludność Hausa współcześnie zamieszkującego tereny południowego Nigru oraz północnej Nigerii. Birnin-Konni było historycznym centrum niewielkiego stanu Konni istniejącego tu jeszcze przed okresem francuskiej kolonizacji. Wizyta w starej ufortyfikowanej części Birni. Niegdyś miasto w całości otoczone było murem wzniesionym przez Sułtana Tanimoune, a do dziś zachowała się między innymi monumentalna brama. Spacer uliczkami z domami banco, ozdobionymi płaskorzeźbami i malarską dekoracją - wybudowanymi w stylu Hausa. Miasto słynie też z tradycyjnych zabytkowych spichlerzy. Birnin-Konni współcześnie znane jest też jako centrum przemytu między Nigrem a Nigerią. Spacer po miasteczku podczas którego poznamy mozaikę ludów i kultur nigryjsko-nigeryjskich. Wiele okazji do ciekawych zdjęć i spotkań z mieszkańcami. Nocleg w hotelu w Birnin-Konni. 

Dosso Yamma Niger Gerewol Festival 2022

Dzień 5. Birnin-Konni / Salama / Tahoua / Abalak

Po śniadaniu podróż w kierunku Abalak (w asyście konwoju i ochrony). Na trasie zatrzymamy się w wiosce Salama, gdzie spotkamy się z mieszkańcami. Czas wolny na poznanie życia społeczności wioski oraz wspólne zdjęcia. Kolejnym przystankiem na naszej trasie będzie Tahoua. Miasto położone jest na granicy rolniczych stref uprawnych i suchej strefy pasterskiej Nigru. Miasto jest ważnym ośrodkiem handlowym dla Tuaregów z północy i Fulani z południa. Tahoua słynie między innymi z produkcji sera tchoukou. Krótki spacer po Tahoua. Możliwość obserwacji różnorodności etnicznej i kulturowej tego obszaru. Kontynuacja podróży do Abalak, które zamieszkałe jest przez ludność Wodaabe Bororo a także okresowo przez koczowniczych Tuaregów. To popularne miasteczko targowe, gdzie odbywają się między innymi transakcje zwierząt hodowlanych. W pobliżu Abalak położony jest sezonowy zbiornik wodny utworzony z wód spiętrzonej rzeki. Krótki spacer po miasteczku. Czas wolny na odpoczynek. Nocleg w namiotach w Abalak. 

Birnin-Konni Tahoua Niger Gerewol Festival 2022

Dzień 6. Abalak / wioska Wadabe

Po śniadanie przejazd do wioski Wadabe. Na trasie zatrzymamy się w lokalnych osadach namadów, gdzie będzie możliwość poznania bliżej ich życia oraz zrobienia wspólnych zdjęć. Po dotarciu na miejsce nasz team rozstawi obozowisko. Czas wolny na odpoczynek. Nocleg w namiotach w wiosce Wadabe.

Ceremonia Gerewol Niger Gerewol Festival 2022

Dzień 7. / Dzień 8. / Dzień 9. Wioska Wadabe - Gerewol Festival (Guerewol)

W kolejnych dniach uczestniczyć będziemy w uroczystościach Gerewol Festival. To coroczne święto obchodzone jest wśród społeczności Wodaabe zwanej również Mbororo lub Bororo, która jest podgrupą etniczną Fulanów. Wodaabe są koczowniczymi pasterzami z rejonów Sahelu przemierzającymi między innymi rejony południa Nigru, północnej Nigerii, północno-wschodniego Kamerunu oraz południowo-zachodniego Czadu. Znani są oni z wyszukanych strojów oraz niezwykle uroczyście obchodzonych świąt.

Kandydaci Gerewol Niger Gerewol Festival 2022

Gerewol Festival odbywa się corocznie we wrześniu pod koniec pory deszczowej. Zanim rozpocznie się coroczna migracja w porze suchej, klany Wodaabe gromadzą się w kilku tradycyjnych miejscach spotkań. Gerewol Festival to kilkudniowa ceremonia związana z okresem dojrzewania i przejściem w świat dorosłych przez młodych nieżonatych jeszcze mężczyzn plemienia. Ceremonii towarzyszą wyszukane stroje, pióra i piękne ozdoby oraz podkreślający ich atrakcyjność makijaż. Ideałem męskiej urody są białe zęby, duże piękne oczy, bardzo cenioną cechą jest także wysoki wzrost. Podczas ceremonii mężczyźni bardzo często przewracają oczami i pokazują zęby, aby podkreślić te cechy i olśnić publiczność. Święto Gerewol Festival to swoisty konkurs sprawności fizycznej i piękności prezentujących się tu młodych mężczyzn. Organizowany jest on w celach matrymonialnych, bo w założeniach ma on na celu zaimponowanie zgromadzonym tu kobietom. Przechodzący inicjację młodzi mężczyźni, wykonują podczas ceremonii między innymi Yaake - tradycyjne tańce i pieśni. Dwa noclegi w namiotach w wiosce Wadabe. Trzeciego dnia wyjazd do Tahoua via Abalak. Na trasie zatrzymamy się przy Jeziorze Tabalak. Kontynuacja podróży do Tahoua. Po dotarciu na miejsce zakwaterowanie w hotelu. Czas wolny na odpoczynek. Nocleg w hotelu w Tahoua. 

Kandydaci Gerewol Niger Gerewol Festival 2022

Dzień 10. Tahoua / Yama / Salewa / Dosso

Po śniadaniu wyjazd do wioski Yama, gdzie zwiedzimy Wielki Meczet Yaama wybudowany w 1962 roku. Meczet zaprojektowany został przez mieszkańca wioski, członka społeczności Hausa Falcona Barmou - rolnika, wędrownego handlarza tradycyjną afrykańską medycyną i architekta samouka. Projekt Falcona Barmou sięga do tradycji architektury Hausa jednak autor wniósł tu również elementy eksperymentalne. Do wykonania meczetu użyte zostały tradycyjne materiały budowlane, jak glina i drewno. W pracach budowlanych uczestniczyli mieszkańcy. Meczet w Yaama otrzymał w 1986 roku Nagrodę Agi Khana w Dziedzinie Architektury. Kontynuacja podróży do Dosso. Na trasie zatrzymamy się w wiosce Salewa na krótkie spotkanie z mieszkańcami i wspólne zdjęcia. Dalsza podróż. Po dotarciu do Dosso zakwaterowanie w hotelu. Czas wolny na odpoczynek. Nocleg w hotelu w Dosso. 

Dosso Yamma Niger Gerewol Festival 2022

Dzień 11. Dosso / Rezerwat Żyraf Kouré / Niamey

Po śniadaniu zwiedzanie Dosso. Miasto było w okresie przedkolonialnym główną siedzibą władców Królestwa Dosso zwanych Djermakoy. W mieście znajduje się pałac sułtana oraz muzeum. W Dosso wybierzemy się także na lokalny targ. Czas wolny na zakupy. Następnie podróż powrotna do Niamey. Na trasie przejazd przez tereny Rezerwatu Żyraf Kouré. Obszar ten zamieszkuje ostatnie stado zagrożonego wyginięciem endemicznego gatunku żyraf zachodnioafrykańskich. Dalsza podróż do Niamey. Po dotarciu na miejsce zakwaterowanie w hotelu. Czas wolny na odpoczynek przed nocnym lotem powrotnym. Następnie transfer na lotnisko zgodnie z godzinami lotów. Na lotnisku pożegnanie grupy z lokalnym pilotem przewodnikiem Poza Trasą Adventure w Nigrze. 

Rezerwat Żyraf Kouré w Nigrze

Dzień 12.

Wylot z Niamey do Warszawy. Przylot do Warszawy. 

Uwaga - Program jest ramowy. Kolejność zwiedzania może ulec zmianie ze względów organizacyjnych i względów bezpieczeństwa oraz ze względu na lokalne uwarunkowania i panujące warunki atmosferyczne.

TRASA WYCIECZKI:

CENA: 2950EUR

+ bilety lotnicze ok. 5500 PLN

Cena obejmuje:

 • Bilety lotnicze Warszawa - Niamey - Warszawa  ok. 6200 PLN  *Koszt do rozliczenia wg ceny zakupu
 • Noclegi w hotelach 3* (lokalna standaryzacja), hotelach klasy turystycznej w pokojach dwuosobowych oraz w namiotach zgodnie z opisem w programie
 • Śniadania podczas pobytu w Niamey oraz w trakcie podróży
 • Śniadania, lunche i kolacje podczas udziału w Niger Gerewol Festival
 • Transery i transport zgodnie z programem
 • Wszelkie dokumenty i permity na wjazdy do miejsc tam gdzie są wymagane
 • Opiekę polskiego pilota
 • Opiekę i usługi lokalnych pilotów i przewodników angielskojęzycznych
 • Asysta ochrony i eskorta konwoju podczas objazdu zgodnie z wymogami bezpieczeństwa
 • Bilety wstępu do miejsc wymienionych w programie
 • Wszelkie opłaty lokalne wymagane na trasie
 • Miejscowy podatek turystyczny
 • Koszty organizacyjne w Polsce i na miejscu wyprawy
 • Ubezpieczenie KL/NW podróżne (Koszty leczenia: 500.000 PLN )
 • Składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny

Cena nie obejmuje:

 • Kosztów wyżywienia poza wymienionym w opisie cena obejmuje
 • Kosztów wizy on-arrival i innych formalności wjazdowych (ok. 200 EUR)
 • Zwyczajowych napiwków (ok. 70 EUR)
 • Innych atrakcji fakultatywnych i innych wydatków osobistych

Grupa min. 8 osób

NIGER GEREWOL FESTIVAL NA ZDJĘCIACH