fbpx

kontakt@pozatrasa.pl
+48 22 350 73 46

NIGER Gerewol Festival
04.09.2023
-
14.09.2023
11
dni
CENA:
2700 EUR + bilety lotnicze ok. PLN

NIGER GEREWOL FESTIVAL

Niger Gerewol Festival z Poza Trasą Adventure to podróż podczas której uczestniczyć będziemy w uroczystościach corocznego święta obchodzonego wśród społeczności Wodaabe, zwanej inaczej Mbororo lub Bororo. Jest to podgrupa Fulan - jednej z najbardziej rozproszonych i zróżnicowanych kulturowo ludów Afryki. Wodaabe to koczowniczy pasterze z rejonów Sahelu, którzy przemierzają ze swoimi stadami między innymi rejony południa Nigru, północnej Nigerii, północno-wschodniego Kamerunu oraz południowo-zachodniego Czadu. O Wodaabe mówi się że to najpiękniejsi ludzie Afryki. Znani są z wyszukanych strojów oraz niezwykle uroczyście obchodzonych świąt. Niger Gerewol Festival odbywa się corocznie pod koniec pory deszczowej, tuż przed migracją społeczności i jej stad w porze suchej. Klany Wodaabe gromadzą się wówczas w kilku tradycyjnych miejscach spotkań. Uroczystości Gerewol Festival to kilkudniowa ceremonia związana z okresem dojrzewania i przejściem w świat dorosłych przez młodych nieżonatych jeszcze mężczyzn plemienia. To swoisty konkurs piękności i fizycznej sprawności prezentujących się tu młodych mężczyzn. Jurorkami są trzy kobiety wytypowane przez starszyznę plemienną. Konkurs organizowany jest w celach matrymonialnych, bo ma on w założeniach na celu zaimponowanie zgromadzonym tu kobietom, zarówno tym które szukają męża, jak i tym już zamężnym. Przechodzący inicjację młodzi mężczyźni, wykonują podczas ceremonii między innymi tradycyjne tańce i pieśni Yaake. 

Pod względem etnicznym Niger jest krajem mocno zróżnicowanym, żyją tu społeczności wywodzące się z plemion Hausa, która jest najliczniejszą grupą oraz między innymi Tuaregowie, Fulanie i Kanuri. Niemalże 90% społeczeństwa wyznaje islam. Podczas naszej podróży obserwować będziemy przepiękne krajobrazy Nigru. To kraj, którego prawie cały obszar zajmuje południowa część Sahary, a tylko 3% stanowi ziemia uprawna. Zwiedzimy stolicę Nigru - Niamey i miasto Birnin-Konni założone zostało przez ludność Hausa zamieszkującą tereny południowego Nigru oraz północnej Nigerii. Dotrzemy także do wioski Yama, gdzie obejrzymy Wielki Meczet Yaama, zaprojektowany przez jednego z jej mieszkańców Falcona Barmou - członka społeczności Hausa. Meczet wykonany jest z gliny adobe i wybudowany jest w stylu tradycyjnej architektury Hausa. Zapraszamy w podróż Niger Gerewol Festival z Poza Trasą Adventure!

Autor programu Łukasz Odzimek. Copyright © Poza Trasą Adventure.

NIGER GEREWOL FESTIVAL - PROGRAM PODRÓŻY:

Dzień 1. 

Wylot z Warszawy lub Berlina do Niamey w Nigrze. Spotkanie grupy z pilotem Poza Trasą Adventure na lotnisku na trzy godziny przed wylotem. Przylot do Niamey. Na lotnisku spotkanie grupy z lokalnym pilotem / przewodnikiem Poza Trasą Adventure w Nigrze. Transfer do hotelu w Niamey. Nocleg w Niamey. 

Niamey w Nigrze

Dzień 2. Niamey 

Po śniadaniu transfer do ambasady, gdzie dopełnimy formalności związane z wystawieniem wiz. Popołudniu wycieczka łodzią po rzece Niger. Niger to trzecia najdłuższa rzeka w Afryce, po Nilu i rzece Kongo. Jest to najważniejsza rzeka Afryki Zachodniej. Płynie przez terytorium Gwinei, Mali, Nigru, Nigerii i Beninu. Podczas rejsu łodzią oglądać będziemy krajobrazy dorzecza Nigru. Możliwość obserwacji licznego ptactwa zamieszkującego zielone obszary koryta rzeki jest szansa również na obserwację hipopotamów. Odpoczynek nad rzeką. Nocleg w hotelu w Niamey. 

Niamey rzeka Niger

Dzień 3. Niamey / Dosso / Birnin-Konni

Po śniadaniu wyjazd do miasta Birnin-Konni położonego na południowym-zachodzie Nigru. Do pokonania trasa około 420 km. W czasie podróży zatrzymamy się w mieście Dosso, będące w okresie przedkolonialnym główną siedzibą władców Królestwa Dosso zwanych Djermakoy. W mieście znajduje się pałac sułtana oraz muzeum. Kontynuacją podróży do Birnin-Konni, miasta leżącego w regionie Tahoua tuż przy granicy z Nigerią. Birnin-Konni założone zostało przez ludność Hausa współcześnie zamieszkującego tereny południowego Nigru oraz północnej Nigerii.

Dosso Yamma Niger Gerewol Festival 2022

Birnin-Konni było historycznym centrum niewielkiego stanu Konni istniejącego tu jeszcze przed okresem francuskiej kolonizacji. Wizyta w starej ufortyfikowanej części Birni. Niegdyś miasto w całości otoczone było murem wzniesionym przez Sułtana Tanimoune, a do dziś zachowała się między innymi monumentalna brama. Spacer uliczkami z domami banco, ozdobionymi płaskorzeźbami i malarską dekoracją - wybudowanymi w stylu Hausa. Miasto słynie też z tradycyjnych zabytkowych spichlerzy. Birnin-Konni współcześnie znane jest też jako centrum przemytu między Nigrem a Nigerią. Spacer po miasteczku podczas którego poznamy mozaikę ludów i kultur nigryjsko-nigeryjskich. Wiele okazji do ciekawych zdjęć i spotkań z mieszkańcami. Nocleg w hotelu w Birnin-Konni. 

Dosso Yamma Niger Gerewol Festival 2022

Dzień 4. Birnin-Konni / Tahoua

Po śniadaniu wyjazd do Tahoua (w asyście konwoju i ochrony). Do pokonania trasa około 150 km. Miasto Tahoua położone jest na granicy rolniczych stref uprawnych i suchej strefy pasterskiej Nigru. Miasto jest ważnym ośrodkiem handlowym dla Tuaregów z północy i Fulani z południa. Tahoua słynie między innymi z produkcji sera tchoukou. Krótki spacer po Tahoua. Możliwość obserwacji różnorodności etnicznej i kulturowej tego obszaru. Nocleg w hotelu w Tahoua. 

Birnin-Konni Tahoua Niger Gerewol Festival 2022

Dzień 5. Tahoua / Abalak / Wioska Wadabe

Po śniadaniu podróż do Abalak (w asyście konwoju i ochrony). Do pokonania trasa około 180 km. Abalak zamieszkałe jest przez ludność Wodaabe Bororo a także okresowo przez koczowniczych Tuaregów.To popularne miasteczko targowe, gdzie odbywają się między innymi transakcje zwierząt hodowlanych. W pobliżu Abalak położony jest sezonowy zbiornik wodny utworzony z wód spiętrzonej rzeki. Krótki spacer po miasteczku. Następnie przejazd do wioski Wadabe. Po dotarciu na miejsce nasz team rozstawi obozowisko. Nocleg w namiotach w wiosce Wadabe.

Ceremonia Gerewol Niger Gerewol Festival 2022

Dzień 6. - Dzień 7. Wioska Wadabe - Gerewol Festival (Guerewol)

W kolejnych dwóch dniach uczestniczyć będziemy w uroczystościach Gerewol Festival. To coroczne święto obchodzone jest wśród społeczności Wodaabe zwanej również Mbororo lub Bororo, która jest podgrupą etniczną Fulanów. Wodaabe są koczowniczymi pasterzami z rejonów Sahelu przemierzającymi między innymi rejony południa Nigru, północnej Nigerii, północno-wschodniego Kamerunu oraz południowo-zachodniego Czadu. Znani są oni z wyszukanych strojów oraz niezwykle uroczyście obchodzonych świąt. Gerewol Festival odbywa się corocznie we wrześniu pod koniec pory deszczowej. Zanim rozpocznie się coroczna migracja w porze suchej, klany Wodaabe gromadzą się w kilku tradycyjnych miejscach spotkań. Gerewol Festival to kilkudniowa ceremonia związana z okresem dojrzewania i przejściem w świat dorosłych przez młodych nieżonatych jeszcze mężczyzn plemienia. Ceremonii towarzyszą wyszukane stroje, pióra i piękne ozdoby oraz podkreślający ich atrakcyjność makijaż. Ideałem męskiej urody są białe zęby, duże piękne oczy, bardzo cenioną cechą jest także wysoki wzrost. Podczas ceremonii mężczyźni bardzo często przewracają oczami i pokazują zęby, aby podkreślić te cechy i olśnić publiczność. Święto Gerewol Festival to swoisty konkurs sprawności fizycznej i piękności prezentujących się tu młodych mężczyzn. Organizowany jest on w celach matrymonialnych, bo w założeniach ma on na celu zaimponowanie zgromadzonym tu kobietom. Przechodzący inicjację młodzi mężczyźni, wykonują podczas ceremonii między innymi Yaake - tradycyjne tańce i pieśni. Nocleg w namiotach w wiosce Wadabe.

Kandydaci Gerewol Niger Gerewol Festival 2022

Dzień 8. Wioska Wadabe / Tahoua / Yaama / Birnin-Konni

Po wczesnym śniadaniu podróż powrotna do miasta Birnin-Konni (w asyście konwoju i ochrony). Do pokonania trasa około 180 km. Na trasie zatrzymamy się w Tahoua, gdzie zwiedzimy pałac sułtana. Następnie zatrzymamy się w wiosce Yama, gdzie zwiedzimy Wielki Meczet Yaama wybudowany w 1962 roku. Meczet zaprojektowany został przez mieszkańca wioski, członka społeczności Hausa Falcona Barmou - rolnika, wędrownego handlarza tradycyjną afrykańską medycyną i architekta samouka. Projekt Falcona Barmou sięga do tradycji architektury Hausa jednak autor wniósł tu również elementy eksperymentalne. Do wykonania meczetu użyte zostały tradycyjne materiały budowlane, jak glina i drewno. W pracach budowlanych uczestniczyli mieszkańcy. Meczet w Yaama otrzymał w 1986 roku Nagrodę Agi Khana w Dziedzinie Architektury. Kontynuacja podróży. Po drodze przepiękne krajobrazy Nigru. Mijać będziemy niewielkie miasteczka i wioski. Nocleg w hotelu w Birnin-Konni. 

Dosso Yamma Niger Gerewol Festival 2022

Dzień 9. Birnin-Konni / Rezerwat Żyraf Kouré / Niamey

Po śniadaniu podróż powrotna do Niamey. Do pokonania trasa około 350 km. W trakcie podróży przejazd przez tereny Rezerwatu Żyraf Kouré. Obszar ten zamieszkuje ostatnie stado zagrożonego wyginięciem endemicznego gatunku żyraf zachodnioafrykańskich. Dalsza podróż do Niamey. Po dotarciu na miejsce zakwaterowanie w hotelu. Czas wolny na odpoczynek po podróży. Nocleg w Niamey. 

Rezerwat Żyraf Kouré w Nigrze

Dzień 10. Niamey

Po śniadaniu rozpoczniemy zwiedzanie miasta Niamey, które od 1926 roku było stolicą francuskiej kolonii Niger, a po uzyskaniu przez kraj niepodległości w 1960 roku, zostało oficjalnie stolicą Republiki Nigru. Spacer po Niamey, podczas którego obejrzymy najważniejsze punkty miasta, między innymi Wielki Meczet. Wizyta w Wiosce Rzemieślniczej Wadata, gdzie obejrzeć można i zakupić wyroby rzemiosła artystycznego. Wizyta w Muzeum Narodowym Nigru, gdzie prezentowana jest wystawa przedstawiająca różnorodność etniczną i kulturową Nigru. Muzeum znajduje się w pawilonach zlokalizowanych w parku z częścią kulturalno-naukową oraz ogrodem zoologicznym. Muzeum posiada również dział z ekspozycją dzieł tradycyjnej sztuki oraz miejscem, gdzie obserwować można rzemieślników i artystów tworzących swoje dzieła (tkacze, kaletnicy, kowale). Spacer po centralnym targu Grand Marché. Możliwość zakupów regionalnych wyrobów i pamiątek. Czas wolny na odpoczynek.

Spotkania na trasie Niger Gerewol Festival 2022

Dzień 11. 

Transfer na lotnisko zgodnie z godzinami lotów. Na lotnisku pożegnanie grupy z lokalnym pilotem przewodnikiem Poza Trasą Adventure w Nigrze. Wylot z Niamey do Warszawy lub Berlina. Przylot do Warszawy lub Berlina.

*Uwaga: Program ramowy - kolejność zwiedzania może ulec zmianie. 

TRASA WYCIECZKI:

CENA: 2700EUR

+ bilety lotnicze ok. PLN (Berlin)

Cena obejmuje:

 • Bilety lotnicze Berlin - Niamey - Berlin ok. PLN   *Koszt do rozliczenia wg ceny zakupu
 • Noclegi w hotelach 3* i hotelach klasy turystycznej w pokojach dwuosobowych oraz w namiotach podczas Niger Gerewol Festival
 • Śniadania podczas pobytu w Niamey oraz w trakcie podróży
 • Śniadania, lunche i kolacje podczas udziału w Niger Gerewol Festival
 • Transery i transport zgodnie z programem
 • Wszelkie dokumenty i permity na wjazdy do miejsc tam gdzie są wymagane
 • Opiekę polskiego pilota
 • Opiekę i usługi lokalnych pilotów i przewodników angielskojęzycznych
 • Asysta ochrony i eskorta konwoju podczas objazdu
 • Bilety wstępu do miejsc wymienionych w programie
 • Wszelkie opłaty lokalne wymagane na trasie
 • Miejscowy podatek turystyczny
 • Koszty organizacyjne w Polsce i na miejscu wyprawy
 • Ubezpieczenie KL/NW podróżne (Koszty leczenia: 600.000 PLN )
 • Koszty polisy od rezygnacji w przypadku sytuacji nadzwyczajnej (w przypadku Covid) - do wysokości kosztów biletów lotniczych
 • Składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny
 • Koszulkę firmową
 • Relację fotograficzną z wyjazdu

Cena nie obejmuje:

 • Kosztów testów PCR (o ile wymagane) ok. 50 EUR
 • Kosztów wyżywienia poza wymienionym w opisie cena obejmuje
 • Kosztów wizy on-arrival do Nigru i innych formalności wjazdowych (ok. 200 EUR)
 • Zwyczajowych napiwków
 • Innych atrakcji fakultatywnych i innych wydatków osobistych

 

NIGER GEREWOL FESTIVAL NA ZDJĘCIACH