fbpx

kontakt@pozatrasa.pl
+48 22 350 73 46

NIGER Gerewol Festival
11.09.2024
-
22.09.2024
12
dni
CENA:
2950 EUR + bilety lotnicze ok. 6200 PLN

NIGER GEREWOL FESTIVAL

Niger Gerewol Festival z Poza Trasą Adventure to podróż podczas której uczestniczyć będziemy w uroczystościach corocznego święta obchodzonego wśród społeczności Wodaabe, zwanej inaczej Mbororo lub Bororo. Jest to podgrupa Fulan - jednej z najbardziej rozproszonych i zróżnicowanych kulturowo ludów Afryki. Wodaabe to koczowniczy pasterze z rejonów Sahelu, którzy przemierzają ze swoimi stadami między innymi rejony południa Nigru, północnej Nigerii, północno-wschodniego Kamerunu oraz południowo-zachodniego Czadu. O Wodaabe mówi się że to najpiękniejsi ludzie Afryki. Znani są z wyszukanych strojów oraz niezwykle uroczyście obchodzonych świąt. Niger Gerewol Festival odbywa się corocznie pod koniec pory deszczowej, tuż przed migracją społeczności i jej stad w porze suchej. Klany Wodaabe gromadzą się wówczas w kilku tradycyjnych miejscach spotkań. Uroczystości Gerewol Festival to kilkudniowa ceremonia związana z okresem dojrzewania i przejściem w świat dorosłych przez młodych nieżonatych jeszcze mężczyzn plemienia. To swoisty konkurs piękności i fizycznej sprawności prezentujących się tu młodych mężczyzn. Jurorkami są trzy kobiety wytypowane przez starszyznę plemienną. Konkurs organizowany jest w celach matrymonialnych, bo ma on w założeniach na celu zaimponowanie zgromadzonym tu kobietom, zarówno tym które szukają męża, jak i tym już zamężnym. Przechodzący inicjację młodzi mężczyźni, wykonują podczas ceremonii między innymi tradycyjne tańce i pieśni Yaake. 

Pod względem etnicznym Niger jest krajem mocno zróżnicowanym, żyją tu społeczności wywodzące się z plemion Hausa, która jest najliczniejszą grupą oraz między innymi Tuaregowie, Fulanie i Kanuri. Niemalże 90% społeczeństwa wyznaje islam. Podczas naszej podróży obserwować będziemy przepiękne krajobrazy Nigru. To kraj, którego prawie cały obszar zajmuje południowa część Sahary, a tylko 3% stanowi ziemia uprawna. Zwiedzimy stolicę Nigru - Niamey i miasto Birnin-Konni założone zostało przez ludność Hausa zamieszkującą tereny południowego Nigru oraz północnej Nigerii. Dotrzemy także do wioski Yama, gdzie obejrzymy Wielki Meczet Yaama, zaprojektowany przez jednego z jej mieszkańców Falcona Barmou - członka społeczności Hausa. Meczet wykonany jest z gliny adobe i wybudowany jest w stylu tradycyjnej architektury Hausa. W czasie naszej podróży przez Niger dotrzemy także do miasta Agadez, stanowiącego wrota do pustyni. Agadez położony jest u stóp masywu Air. Obszar ten, podobnie jak przepiękne zabytkowe centrum Agadezu, wpisany został na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Zapraszamy w podróż Niger Gerewol Festival z Poza Trasą Adventure!

Autor programu Łukasz Odzimek. Copyright © Poza Trasą Adventure.

NIGER GEREWOL FESTIVAL - PROGRAM PODRÓŻY:

Dzień 1. 

Wylot z Warszawy do Niamey w Nigrze. Spotkanie grupy z pilotem Poza Trasą Adventure na lotnisku na trzy godziny przed wylotem. Przylot do Niamey. Na lotnisku spotkanie grupy z lokalnym pilotem / przewodnikiem Poza Trasą Adventure w Nigrze. Transfer do hotelu w Niamey. Nocleg w Niamey. 

Spotkania na trasie Niger Gerewol Festival 2022

Dzień 2. Niamey 

Po śniadaniu transfer do ambasady, gdzie dopełnimy formalności związane z wystawieniem wiz. Popołudniu czas spędzimy w Niamey. Niamey od 1926 roku było stolicą francuskiej kolonii Niger, a po uzyskaniu przez kraj niepodległości w 1960 roku, zostało oficjalnie stolicą Republiki Nigru. Spacer po Niamey, wycieczka - rejs canoe po rzece Niger. Jest to trzecia najdłuższa rzeka w Afryce, po Nilu i rzece Kongo. Niger jest najważniejszą rzeką Afryki Zachodniej. Płynie ona przez terytorium Gwinei, Mali, Nigru, Nigerii i Beninu. Podczas rejsu łodzią przepiękne krajobrazy dorzecza Nigru. Możliwość obserwacji hipopotamów oraz licznego ptactwa zamieszkującego zielone obszary koryta rzeki. Odpoczynek nad rzeką. Nocleg w hotelu w Niamey. 

Niamey rzeka Niger

Dzień 3. Niamey / Birnin-Konni

Po śniadaniu wyjazd do miasta Birnin-Konni położonego na południowym-zachodzie Nigru. Miasto Birnin-Konni leży w regionie Tahoua tuż przy granicy z Nigerią. Założone zostało przez ludność Hausa współcześnie zamieszkującego tereny południowego Nigru oraz północnej Nigerii. Birnin-Konni było historycznym centrum niewielkiego stanu Konni istniejącego tu jeszcze przed okresem francuskiej kolonizacji. Wizyta w starej ufortyfikowanej części Birni. Niegdyś miasto w całości otoczone było murem wzniesionym przez Sułtana Tanimoune, a do dziś zachowała się między innymi monumentalna brama. Spacer uliczkami z domami banco, ozdobionymi płaskorzeźbami i malarską dekoracją - wybudowanymi w stylu Hausa. Miasto słynie też z tradycyjnych zabytkowych spichlerzy. Birnin-Konni współcześnie znane jest też jako centrum przemytu między Nigrem a Nigerią. Spacer po miasteczku podczas którego poznamy mozaikę ludów i kultur nigryjsko-nigeryjskich. Wiele okazji do ciekawych zdjęć i spotkań z mieszkańcami. Nocleg w hotelu w Birnin-Konni.

Dosso Yamma Niger Gerewol Festival 2022

Dzień 4. Birnin-Konni / Salama / Tahoua / Abalak 

Po śniadaniu wyjazd do Salama (w asyście konwoju i ochrony), gdzie spotkamy się z lokalną społecznością. W wiosce Salama spotkanie z lokalną społecznością. Czas na poznanie życia wioski i wspólne fotografie. Następnie przejazd do Tahoua. Miasto położone jest na granicy rolniczych stref uprawnych i suchej strefy pasterskiej Nigru. Tahoua jest ważnym ośrodkiem handlowym dla Tuaregów z północy i Fulani z południa. Słynie między innymi z produkcji sera tchoukou. Krótki spacer po Tahoua. Możliwość obserwacji różnorodności etnicznej i kulturowej tego obszaru. Następnie dalsza podróż do Abalak, miejscowości zamieszkałej przez ludność Wodaabe Bororo a także okresowo przez koczowniczych Tuaregów.To popularne miasteczko targowe, gdzie odbywają się między innymi transakcje zwierząt hodowlanych. W pobliżu Abalak położony jest sezonowy zbiornik wodny utworzony z wód spiętrzonej rzeki. Krótki spacer po miasteczku. Nocleg w namiotach w Abalak.

Birnin-Konni Tahoua Niger Gerewol Festival 2022

Dzień 5. Abalak / Agadez

Po śniadaniu wyjazd do Agadez, miasta zwanego “Bramą Pustyni”. Położone jest na południowym krańcu Sahary w południowej części Gór Air. Region słynny ze spektakularnej pustynno-górskiej scenerii zamieszkały jest głównie przez koczowników Tuaregów. Po drodze postoje na zdjęcia w najciekawszych punktach trasy. W trakcie podróży towarzyszyć nam bedą malownicze krajobrazy Pustyni Ténéré, ciągnącej się od północno-wschodniego Nigru do zachodniego Czadu. Po dotarciu do Agadez zakwaterowanie w hotelu. Czas wolny na odpoczynek po podróży. Następnie wieczorne zwiedzanie miasta z lokalnym przewodnikiem. Nocleg w hotelu w Agadez.

Dosso Yamma Niger Gerewol Festival 2022

Dzień 6. Agadez

Po śniadaniu rozpoczniemy zwiedzanie Agadez. Miasto założone zostało w XI wieku. Jego największy rozwój nastąpił w XV wieku, kiedy to założony został Sułtanat Air (Sułtanat Agadezu), a miasto stało się siedzibą sułtana. Miasto przez wieki było ważnym przystankiem na drodze karawan przemierzających Saharę, stanowiło też centrum edukacyjne islamu. Przez kolejne wieki osiedlały się tu plemiona Tuaregów. W mieście do dziś zachował się niezmieniony układ urbanistyczny. Historyczne centrum miasta podzielone jest na jedenaście kwartałów o nieregularnych kształtach, gdzie znajdują się zabudowania mieszkalne wzniesione z adobe - gliny suszonej na słońcu. Największymi atrakcjami architektonicznymi Agadez jest doskonale zachowany zespół budowli pałacowych, meczet wybudowany w 1515 roku oraz 27-metrowy minaret, w całości wykonany z gliny adobe. Minaret ten jest najwyższą tego typu budowlą na świecie. W 2013 roku Agadez wpisany został na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Niamey w Nigrze

W Agadez niezmienne kultywowane są stare tradycje kulturowe, handlowe i rękodzielnicze, przekazywanych z pokolenia na pokolenie. Tuaregowie słyną między innymi z artystycznych  wyrobów skórzanych i metalowych, zwłaszcza biżuterii. Zwiedzanie najważniejszych atrakcji miasta. Wizyta na Starym Mieście, zwiedzanie miejskiego meczetu i Pałacu Sułtana wraz z audiencją (o ile będzie taka możliwość), spacer po lokalnym targu, wizyta w lokalnej piekarni. Nocleg w hotelu w Agadez.

wyjazd wycieczka do Nigru

Dzień 7. Agadez / Abalak / Wadabe 
Po śniadaniu wyjazd do wioski Wadabe (w asyście konwoju i ochrony). W drodze zatrzymamy się na lunch w Abalak. Po dotarciu do Wadabe nasz team rozstawi obozowisko. Czas wolny na odpoczynek i poznanie najbliższej okolicy. Nocleg w namiotach w wiosce Wadabe (asysta ochrony).

Ceremonia Gerewol Niger Gerewol Festival 2022

Dzień 8. - Dzień 9. Wioska Wadabe - Gerewol Festival (Guerewol)

W kolejnych dwóch dniach uczestniczyć będziemy w uroczystościach Gerewol Festival. To coroczne święto obchodzone jest wśród społeczności Wodaabe zwanej również Mbororo lub Bororo, która jest podgrupą etniczną Fulanów. Wodaabe są koczowniczymi pasterzami z rejonów Sahelu przemierzającymi między innymi rejony południa Nigru, północnej Nigerii, północno-wschodniego Kamerunu oraz południowo-zachodniego Czadu. Znani są oni z wyszukanych strojów oraz niezwykle uroczyście obchodzonych świąt. Gerewol Festival odbywa się corocznie we wrześniu pod koniec pory deszczowej. Zanim rozpocznie się coroczna migracja w porze suchej, kalany Wodaabe gromadzą się w kilku tradycyjnych miejscach spotkań. Gerewol Festival to kilkudniowa ceremonia związana z okresem dojrzewania i przejściem w świat dorosłych przez młodych nieżonatych jeszcze mężczyzn plemienia. Ceremonii towarzyszą wyszukane stroje, pióra i piękne ozdoby oraz podkreślający ich atrakcyjność makijaż. Ideałem męskiej urody są białe zęby, duże piękne oczy, bardzo cenioną cechą jest także wysoki wzrost. Podczas ceremonii mężczyźni bardzo często przewracają oczami i pokazują zęby, aby podkreślić te cechy i olśnić publiczność. Święto Gerewol Festival to swoisty konkurs sprawności fizycznej i piękności prezentujących się tu młodych mężczyzn. Organizowany jest on w celach matrymonialnych, bo w założeniach ma on na celu zaimponowanie zgromadzonym tu kobietom. Przechodzący inicjację młodzi mężczyźni, wykonują podczas ceremonii między innymi Yaake - tradycyjne tańce i pieśni. Drugiego dnia wieczorem przejazd do Tahoua. Po drodze przystanek przy Jeziorze Tabalak. Nocleg w hotelu w Tahoua.

Kandydaci Gerewol Niger Gerewol Festival 2022

Dzień 10. Tahoua / Yaama / Salewa / Dosso

Po śniadaniu wyjazd do wioski Yama, gdzie zwiedzimy Wielki Meczet Yaama wybudowany w 1962 roku. Meczet zaprojektowany został przez mieszkańca wioski, członka społeczności Hausa Falcona Barmou - rolnika, wędrownego handlarza tradycyjną afrykańską medycyną i architekta samouka. Projekt Falcona Barmou sięga do tradycji architektury Hausa jednak autor wniósł tu również elementy eksperymentalne. Do wykonania meczetu użyte zostały tradycyjne materiały budowlane, jak glina i drewno. W pracach budowlanych uczestniczyli mieszkańcy. Meczet w Yaama otrzymał w 1986 roku Nagrodę Agi Khana w Dziedzinie Architektury. Następnie przystanek w Salewa, gdzie spotkamy się z lokalną społecznością. Czas na poznanie życia wioski i wspólne fotografie. Kontynuacja podróży do Dosso. Nocleg w hotelu w Dosso.

Dosso Yamma Niger Gerewol Festival 2022

Dzień 11. Dosso / Kouré / Niamey

Po śniadaniu zwiedzanie Dosso. W okresie przedkolonialnym miasto było główną siedzibą władców Królestwa Dosso zwanych Djermakoy. W mieście znajduje się pałac sułtana oraz muzeum. Następnie wyjazd do Niamey. W trakcie podróży przejazd przez tereny Rezerwatu Żyraf Kouré. Obszar ten zamieszkuje ostatnie stado zagrożonego wyginięciem endemicznego gatunku żyraf zachodnioafrykańskich. Następnie kontynuacja podróży do Niamey. Po dotarciu na miejsce czas wolny na odpoczynek po podróży i przed powrotnym lotem międzynarodowym. Wieczorem transfer na lotnisko zgodnie z godzinami lotów. Na lotnisku pożegnanie grupy z lokalnym pilotem przewodnikiem Poza Trasą Adventure w Nigrze. Wylot z Niamey do Warszawy. 

Rezerwat Żyraf Kouré w Nigrze

Dzień 12. Niamey

Przylot do Warszawy.

Uwaga - Program jest ramowy. Kolejność zwiedzania może ulec zmianie ze względów organizacyjnych oraz ze względu na lokalne uwarunkowania i panujące warunki atmosferyczne.

TRASA WYCIECZKI:

CENA: 2950EUR

+ bilety lotnicze ok. 6200 PLN

Cena obejmuje:

 • Bilety lotnicze Warszawa - Niamey - Warszawa  ok. 6200 PLN  *Koszt do rozliczenia wg ceny zakupu
 • Noclegi w hotelach 3* (lokalna standaryzacja) i hotelach klasy turystycznej w pokojach dwuosobowych oraz w namiotach zgodnie z opisem w programie
 • Śniadania podczas pobytu w Niamey oraz w trakcie podróży
 • Śniadania, lunche i kolacje podczas udziału w Niger Gerewol Festival
 • Transery i transport zgodnie z programem
 • Wszelkie dokumenty i permity na wjazdy do miejsc tam gdzie są wymagane
 • Opiekę polskiego pilota
 • Opiekę i usługi lokalnych pilotów i przewodników angielskojęzycznych
 • Asysta ochrony i eskorta konwoju podczas objazdu
 • Bilety wstępu do miejsc wymienionych w programie
 • Wszelkie opłaty lokalne wymagane na trasie
 • Miejscowy podatek turystyczny
 • Koszty organizacyjne w Polsce i na miejscu wyprawy
 • Ubezpieczenie KL/NW podróżne (Koszty leczenia: 600.000 PLN )
 • Składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny

Cena nie obejmuje:

 • Kosztów testów PCR (o ile wymagane)
 • Kosztów wyżywienia poza wymienionym w opisie cena obejmuje
 • Kosztów wizy on-arrival i innych formalności wjazdowych (ok. 200 EUR)
 • Zwyczajowych napiwków (ok. 70 EUR)
 • Innych atrakcji fakultatywnych i innych wydatków osobistych

Grupa min. 8 osób

NIGER GEREWOL FESTIVAL NA ZDJĘCIACH