fbpx

kontakt@pozatrasa.pl
+48 22 350 73 46

ALGIERIA WYJAZD
Sahara POZA TRASĄ
10.02.2024- 23.02.2024
24.04.2024-07.05.2024
05.11.2024-18.11.2024
14
dni
CENA:
2950 EURO + bilety lotnicze ok. 2250 PLN

ALGIERIA WYJAZD POZA TRASĄ

Algieria Wyjazd z Poza Trasą Adventure to wyprawa podczas której wyruszymy na Saharę w rejon Tassili n’Ajjer oraz zwiedzimy wspaniałe algierskie miasta. Na południu Algierii zobaczymy zapierające dech w piersiach krajobrazy - kaniony, formacje skalne, strzeliste iglice, potężne łuki, jaskinie, groty, przemieszczające się wydmy. Naszej podróży towarzyszyć będą przepiękne pustynne wschody i zachody słońca oraz wieczory spędzone w obozowiskach pod gwieździstym niebem. Obejrzymy także jedne z najważniejszych na świecie zespołów prehistorycznej sztuki naskalnej. Na terenie Parku Narodowego Tasili Wan Ahdżar, który wpisany został na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, znajduje się ponad piętnaście tysięcy naskalnych malowideł i rytów, z których najstarsze pochodzą sprzed dziesięciu tysięcy lat. Sztuka naskalna obrazuje i pozwala prześledzić zmiany klimatyczne, migracje zwierząt oraz ewolucję życia ludzi na tym niegdyś żyznym, sawannowym obszarze, który stopniowo ulegał pustynnieniu. W rejonie Tassili n’Ajjer spotykamy nomadów, poznamy codzienne życie i tradycje Tuaregów. Na północy Algierii zwiedzimy między innymi miasto Ghardaja (Ghardaïa) położone w Dolinie M’zab. Bogata historia i tradycje oraz wspaniała architektura miasta, uhonorowane zostały wpisem na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. W stolicy Algierii - Algierze wybierzemy się na spacer Kasbah - Starym Miastem, które również znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Zachowały się wspaniałe zabytkowe meczety, ruiny cytadeli i pałace w stylu ottomańskim. Kolejnym miejscem na trasie naszej podróży Algieria Wyjazd z Poza Trasą, które znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO jest Tipasa. Zachowały się tu ruiny starożytnego miasta, którego początki sięgają IV-V wieku p.n.e. Zapraszamy na wyjazd Algieria z Poza Trasą Adventure!

Autor programu Łukasz Odzimek. Copyright © Poza Trasą Adventure.

ALGIERIA WYJAZD - PROGRAM PODRÓŻY

Dzień 1. Algier

Wylot z Warszawy do Algieru. Spotkanie grupy z pilotem Poza Trasą Adventure na lotnisku na trzy godziny przed wylotem. Przylot do Algieru. Na lotnisku spotkanie grupy z lokalnym pilotem / przewodnikiem Poza Trasą Adventure w Algierii. Transfer do hotelu i zakwaterowanie. Czas wolny na odpoczynek po podróży. Nocleg w Algierze. 

Algier

Dzień 2. Algier / Ghardaja (Ghardaïa)

Po śniadaniu rozpoczniemy zwiedzanie Algieru, stolicy Algierii. Otoczony wzgórzami Algier to przepiękne portowe miasto położone w dużej zatoce Morze Śródziemnego. Miasto powstało około VII wieków w miejscu ruin rzymskiego miasta i w starożytności zwane było Icosium. Zwiedzanie Algieru rozpoczniemy od wizyty w katolickiej Bazylice Matki Boskiej Afrykańskiej - Our Lady of Africa, wybudowanej w drugiej połowie XIX wieku. Z nadmorskiego klifu, na którym wznosi się bazylika, rozciąga się wspaniały widok na całe miasto i port. Następnie zwiedzanie Kasbah - Starego Miasta w Algierze, które wpisane zostało na Listę Świtowego Dziedzictwa UNESCO. Zachowały się tu liczne zabytkowe meczety, ruiny cytadeli i pałace w stylu ottomańskim. Spacer algierską starówka wzdłuż nabrzeża miasta, z labiryntem wąskich uliczek, wiekowych zabudowań i pięknymi zabytkowymi meczetami. Okazja do poczucia atmosfery tego miejsca. Obejrzymy między innymi meczet Dżami el-Dżabib (Djemaa el Djedid), wzniesiony w 1660 roku z minaretem Djemaa el Kebir o wysokości 15 metrów, meczet Ali Bechine (Djemaa Ali Bitchin) z 1622 roku, którego kopuły inspirowały kościoły włoskie, meczet Djemaa Ketchoua, w zabytkowej osmańskiej willi z XVIII wieku zwiedzimy Muzeum Bardo, prezentujące kolekcję zabytków prehistorycznych oraz wystawę etnograficzną. Następnie transfer na lotnisko zgodnie z godzinami lotów. Wylot do miasta Ghardaja. Transfer do Guest House i zakwaterowanie. Czas wolny na odpoczynek. Nocleg w Ghardaja. 

Souk w Algierii

Dzień 3. Ghardaja (Ghardaïa)

Po śniadaniu rozpoczniemy zwiedzanie Ghardaja, które jest stolicą regionu M’zab. Ghardaja (Ghardaïa) położona jest w Dolinie M’zab, która zamieszkała była już w neolicie. Około XI wieku powstało tu pięć miast - ksarów: Ghardaja, Beni-Isguen, El Atteuf, Bounoura i Melika, które istnieją do dziś. Dolina M’zab zamieszkała jest w większości przez Berberów z plemienia Mozabitów, muzułmańskiej sekty Ibadi. Ghardaja w 1982 roku wpisana została na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Przejazd do jednego z licznych na tym obszarze gajów palmowych, gdzie uprawiane są słynne daktyle Deglet Nour. Popołudniu zwiedzanie ksaru Beni Isguen, w którym panują najbardziej surowe zasady życia społecznego. Spacer uliczkami miasteczka. Wizyta na lokalnym targu aukcyjnym, gdzie przyjrzymy się codziennemu życiu mieszkańców i zawieranym tu transakcjom. Powrót do Guest House i czas wolny na odpoczynek. Nocleg w Ghardaja.

Deglet Nour w Algierii

Dzień 4. Ghardaja (Ghardaïa)

Po śniadaniu przejazd do tamy Daya, będącej częścią systemu irygacyjnego. Następnie rozpoczniemy zwiedzanie starej części Ghardaja (Ghardaïa). Spacer uliczkami miasta słynącego ze wspaniałych zabytków i tradycyjnych zabudowań w kolorze ochry. Miasto określane jest często jako Perła Maghrebu i niezmiennie jest źródłem inspiracji dla współczesnych artystów, architektów i urbanistów. W latach 30-tych XX wieku zachwycał się nią i inspirował słynny francuski architekt Le Corbusier. Ghardaja (Ghardaïa) słynie także z rękodzieła artystycznego, zwłaszcza z wyrobu tradycyjnych barwnych ręcznie tkanych dywanów. Popołudniu czas wolny na spacery oraz wizytę na lokalnym targu - souku, gdzie warto zwrócić uwagę na tuareską biżuterię i tkaniny oraz dywany. Czas na zakupy. Powrót do Guest House. Czas wolny na odpoczynek. Nocleg w Ghardaja. 

Dzień 5. Ghardaja (Ghardaïa) / Algier / Tipasa / Algier

Po śniadaniu transfer na lotnisko zgodnie z godzinami lokalnych lotów. Wylot do Algieru. Po przylocie transfer do hotelu a następnie wyjazd do miast Tipasa, położonego malowniczo na wybrzeżu Morza Śródziemnego. Tipasa była początkowo osadą fenicką, a następnie przekształciła się w miasto rzymskie za czasów cesarza Klaudiusza na przełomie er. Obejrzymy zachowanie ruiny miasta - pozostałości dawnych obwarowań, amfiteatr, rzymskie forum, wille i domy mieszkańców w których zachowały się cenne mozaiki. W Tipasa w dobrym stanie zachowały się również pozostałości obiektów z okresu wczesnochrześcijańskiego i bizantyjskiego, między innymi bazylika oraz kościół z cmentarzem. W tutejszym muzeum obejrzeć można między innymi rzeźbę Wenus, punicką stelę uwielbienia bogini Tanit, wyroby garncarskie i drobną biżuterię. Tipasa wpisana została na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Powrót do Algieru. Nocleg w hotelu w Algierze. 

Tipasa w Algierii

Dzień 6. Algier / Dżanat (Djanet)

Po śniadaniu transfer na lotnisko w wylot na południe Algierii do Dżanat (Djanet). Miasto Dżanat (Djanet) położone jest w saharyjskiej oazie u południowych podnóży pasma górskiego Tasili Wan Ahdżar (Tassili n’Ajjer). Najwyższym szczytem Tasili Wan Ahdżar (Tassili n’Ajjer) jest Adrar Afao 2158 m n.p.m. Od 1972 roku większość obszaru Tasili Wan Ahdżar (Tassili n’Ajjer) objęte jest ochroną jako park narodowy. Park Narodowy Tasili Wan Ahdżar wpisany został na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Odkryto tu liczne prehistoryczne malowidła naskalne z okresu neolitu, przedstawiające polujących i tańczących ludzi, stada bydła i dzikie zwierzęta. Malowidła pochodzą z czasów, gdy na tym obecnie pustynnym obszarze panował wilgotny klimat i znajdowała się tu sawanna. Po przylocie do Dżanat (Djanet) powitanie grupy przez naszych tuareskich przewodników. Następnie wyruszymy samochodami terenowymi 4x4 na pustynię. Czas spędzimy w okolicy miasta-oazy oraz na skraju rozległych wydm Erg Admer. Niesamowite krajobrazy i sztuka naskalna, zobaczymy między innymi malowidła przedstawiające słynną krowę. Popołudniu powrót do Dżanat (Djanet) i wizyta na lokalnym targu miejskim, która będzie doskonałą okazją do przyjrzeniu się codziennemu życiu mieszkających tu społeczności Tuaregów. Przejazd do lokalnego obozowiska na nocleg. Nocleg w namiotach Dżanat (Djanet). 

Tuaregowie w Algierii

Dzień 7. Dżanat (Djanet) / Timras / Tikabauin (Tikoubaouine) 

Po śniadaniu rozpoczniemy kilkudniową eksplorację terenów  Parku Narodowego Tassili. Wyjazd w kierunku Timras. Trasa prowadzić będzie wzdłuż wydm Erg Admer - stale przemieszczającego się Morza Piasku. Dalsza podróż przez teren głębokich wąwozów do niewielkiej Guelty Tikoubaouine - oczka wodnego w skalnej rozpadlinie. W ciągu dnia dotrzemy do Tikabauin (Tikoubaouine) - labiryntu skalistych szczytów, monumentalnych łuków, skalnych wież i zamków, wąwozów i klifów. Nocleg w obozowisku w namiotach w okolicy Tikoubaouine.

Algieria

Dzień 8. Tikabauin (Tikoubaouine) / Essendilene

Po śniadaniu rozpoczniemy podróż w kierunku wąwozu Kanionu Essendilene. Spacer Kanionem Essendilene. Na końcu kanionu pod malowniczymi stromymi skałami znajduje się niewielka szmaragdowa Guelta Essendilene otoczona zielenią palm, francuskiego tamaryszku i oleandrów. Czas na ochłodę i odpoczynek w cieniu skał otaczających pustynne jezioro. Nocleg w obozowisku w namiotach w pobliżu Guelta Essendilene.

Dzień 9. Essendilene / Dider

Po śniadaniu wyruszymy w kierunku Dider, położonego w sercu Tassili. Podróż przez Dolinę Tin Taharadjele. W Dider na wielkiej platformie skalnej obejrzymy prehistoryczne ryciny naskalne przedstawiające między innymi krowy i antylopę, która znalazła się na najpopularniejszym algierskim banknocie - 1000 dinarów. Podróż niesamowitymi krajobrazowo terenami. Na trasie spotykamy zapewne nomadów, będziemy mogli zobaczyć jak wygląda tradycyjne życie Tuaregów. Nocleg w obozowisku w rejonie Dider.  

Algieria

Dzień 10. Dider / Tin Teghert / Oaza Ihrir Kanion Idaren

Po śniadaniu wyjazd w kierunku Oazy Ihrir. Na trasie zatrzymamy się w Tin Teghert przy prehistorycznym stanowisku rycin naskalnych. Kontynuacja podróży do Oazy Ihrir, położonej wśród niesamowitych pustynnych krajobrazów. Oaza Ihrir położona jest w dolinie na wysokości ponad tysiąca n.p.m. z licznymi gueltami i gajami palm daktylowych. Wieczór z tradycyjną kolacją i folklorem tuareskim. Nocleg w obozowisku w namiotach w Oazie Ihrir. 

Dzień 11. Oaza Ihrir / Wadi Tililin / Tilaoulaouine

Po śniadaniu wyruszymy w kierunku na zachód do Wadi Tililin. W centrum klifu znajdują się tu ogromne wydmy. Dalszy przejazd do Tilaoulaouine, usłanego niesamowitymi formacjami skalnymi - łukami i obeliskami z piaskowca. Nocleg w obozowisku w namiotach w okolicy Tilaoulaouine. 

Dzień 12. Tilaoulaouine / Dżanat (Djanet)

Po śniadaniu podróż powrotna do Dżanat (Djanet). Na trasie towarzyszyć będą nam przepiękne krajobrazy wielkiego Ergu Admer. Po dotarciu do Dżanat (Djanet) zwiedzimy małe muzeum regionu Tassili n’Ajjer i kultury Tuaregów. Następnie wizyta na souku i czas na zakupy. Ostatnia tradycyjna kolacja w regionie Tassili n’Ajjer. Nocleg w Dżanat (Djanet). 

Algieria

Dzień 13. Dżanat (Djanet) / Algier

Po śniadaniu transfer na lotnisko zgodnie z godzinami lotów. Wylot do Algieru. Po przylocie do Algieru kontynuować będziemy zwiedzanie miasta. Czas wolny na odpoczynek. Nocleg w hotelu w Algierze. 

Algier

Dzień 14. Algier

Po śniadaniu transfer na lotnisko zgodnie z godzinami lotów. Na lotnisku pożegnanie grupy z lokalnym pilotem / przewodnikiem Poza Trasą Adventure w Algierii. Wylot do Warszawy. Przylot do Warszawy. 

Uwaga - Program jest ramowy. Kolejność zwiedzania może ulec zmianie ze względów organizacyjnych oraz ze względu na lokalne uwarunkowania i panujące warunki atmosferyczne.

TRASA WYCIECZKI:

CENA: 2950EUR

+ bilety lotnicze ok. 2250 PLN

Cena obejmuje:

 • Bilety lotnicze Warszawa - Algier - Warszawa ok. 2250 PLN  *Koszt do rozliczenia wg ceny zakupu
 • Bilety lotnicze na cztery loty wewnętrzne Algier - Ghardaïa / Ghardaïa - Algier oraz Algier - Djanet / Djanet - Algier
 • Noclegi hotel 3* (lokalna standaryzacja) lub hotel klasy turystycznej w pokojach dwuosobowych, tradycyjne lokalne Guest House w Ghardaja, noclegi w namiotach na pustyni z pełnym wyposażeniem do spania (materac, okrycie itd)
 • Śniadania, lunche i kolacje podczas pobytu w miastach - Algieria północ
 • Wyżywienie podczas pobytu na Saharze - trzy posiłki przygotowywane przez kucharza
 • Transport na całej trasie wyprawy zgodnie z programem
 • Opiekę polskiego pilota
 • Opiekę lokalnych przewodników
 • Wstępy do zwiedzanych obiektów
 • Koszty organizacyjne w Polsce i na miejscu wyprawy
 • Ubezpieczenie KL/NW podróżne (Koszty leczenia: 500.000 PLN )
 • Składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny

Cena nie obejmuje:

 • Koszt wizy on arrival 100 EUR
 • Zwyczajowych napiwków (ok. 70 EUR)
 • Innych atrakcji fakultatywnych i innych wydatków osobistych

*Grupa min. 7 osób

ALGIERIA WYJAZD NA ZDJĘCIACH