kontakt@pozatrasa.pl
+48 22 350 73 46

ALGIERIA WYJAZD
POZA TRASĄ ADVENTURE
Sahara Rzymskie Ruiny i oazy
05.11.2024-18.11.2024
01.02.2025-14.02.2025
14
dni
CENA:
3350 EURO + bilety lotnicze ok. 2300 PLN

ALGIERIA WYJAZD POZA TRASĄ

DŻAMILA - TIMGAD - TIPASA - KONSTANTYNA - ALGIER - GHARDAIA - DJANET - SAHARA PARK NARODOWY TASILI WAN AHDŻAR

Algieria Wyjazd z Poza Trasą Adventure to wyprawa podczas której wyruszymy na Saharę, zwiedzimy ruiny starożytnych rzymskich miast oraz odwiedzimy wspaniałe algierskie miasta. Na południu Algierii w Parku Narodowego Tassili n’Ajjer (Tasili Wan Ahdżar) zobaczymy zapierające dech w piersiach krajobrazy - kaniony, formacje skalne, strzeliste iglice, potężne łuki, jaskinie, groty, przemieszczające się wydmy. Naszej podróży towarzyszyć będą przepiękne pustynne wschody i zachody słońca oraz wieczory spędzone w obozowiskach pod gwieździstym niebem. Obejrzymy także jedne z najważniejszych na świecie zespołów prehistorycznej sztuki naskalnej. Na terenie parku wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, znajduje się ponad piętnaście tysięcy naskalnych malowideł i rytów, z których najstarsze pochodzą sprzed dziesięciu tysięcy lat. Sztuka naskalna obrazuje i pozwala prześledzić zmiany klimatyczne, migracje zwierząt oraz ewolucję życia ludzi na tym niegdyś żyznym, sawannowym obszarze, który stopniowo ulegał pustynnieniu. W rejonie Tassili n’Ajjer spotykamy nomadów, będzie tę możliwość poznania codziennego życia i tradycji Tuaregów. W Algierii zwiedzimy taże miasta. Dotrzemy między innymi do Konstantyny, z racji położenia nazywanej często „miastem mostów" oraz miasta - oazy Ghardaja (Ghardaïa) położonego w Dolinie M’zab. Bogata historia i tradycje oraz wspaniała architektura miasta, uhonorowane zostały wpisem na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. W stolicy Algierii - Algierze wybierzemy się na spacer Kasbah - Starym Miastem, które również znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO oraz ciekawym architektonicznie centrum. Kolejnymi punktami na trasie naszej podróży Algieria Wyjazd z Poza Trasą, będzie zwiedzanie ruin wspaniałych starożytnych miast rzymskich Tipasa, Dżamila (Djemila) i Timgad, wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Zapraszamy w podróż Algieria wyjazd z Poza Trasą Adventure!

Autor programu Łukasz Odzimek. Copyright © Poza Trasą Adventure.

ALGIERIA WYJAZD - PROGRAM PODRÓŻY

Dzień 1. Algier

Wylot z Warszawy do Algieru. Spotkanie grupy z pilotem Poza Trasą Adventure na lotnisku na trzy godziny przed wylotem. Przylot do Algieru. Na lotnisku spotkanie grupy z lokalnym pilotem / przewodnikiem Poza Trasą Adventure w Algierii. Transfer do hotelu i zakwaterowanie. Czas wolny na odpoczynek po podróży. Następnie w zależności od godziny przylotu - nocleg lub zwiedzanie stolicy Algierii, które kontynuowane będzie w kolejnych dniach pobytu w Algierze. Otoczony wzgórzami Algier to przepiękne portowe miasto położone w dużej zatoce Morza Śródziemnego. Miasto powstało około VII wieków w miejscu ruin rzymskiego miasta i w starożytności zwane było Icosium. Białym Miastem, jak czasem nazywany jest Algier, na przemian władali podbijający przez wieki północną Afrykę Fenicjanie, Rzymianie, Osmanowie, Arabowie i Francuzi. Do dziś dostrzec można tu ślady tej bogatej historii. Kasbah to Stare Miasto w Algierze, które wpisane zostało na Listę Świtowego Dziedzictwa UNESCO. Zachowały się tu liczne zabytkowe meczety, ruiny cytadeli i pałace w stylu ottomańskim. W trakcie zwiedzania Algieru spacer najpiękniejszymi fragmentami miasta. Panorama starego miasta i centrum. Najbardziej charakterystycznym budynkiem tej części miasta jest La Grand Post - Wielka Poczta, wybudowany na początku XX wieku. Zwiedzanie Muzeum Narodowego El Moujahid (Musée National du Moudjahid). W Algierze obejrzymy także ogrody botaniczne, założone pod koniec XIX wieku. To miejsce o wyjątkowej urodzie z alejami palm i egzotycznych drzew. Powrót do hotelu. Czas wolny na odpoczynek. Nocleg w hotelu w Algierze. 

Algieria wyjazd

Dzień 2. Algier / Dżamila (Djemila) / Satif (Setif)

Po śniadaniu wyjazd do Dżamila (Djemila) - najbardziej spektakularnego i jednego z najwspanialszych stanowisk archeologicznych w Algierii. Zwiedzimy tu ruiny jednego z lepiej zachowanych rzymskich miast w Północnej Afryce, założonego najprawdopodobniej w I wieku. Obejrzymy pozostałości świątyń, forum, amfiteatru, domów mieszkalnych z licznymi mozaikami oraz łaźni. Na terenie wykopalisk zachowały się także ruiny poźniejszych kościołów chrześcijańskich. Dżamila (Djemila) znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Następnie przejazd do Satif i zakwaterowanie w hotelu. Czas wolny na odpoczynek. Nocleg w hotelu w Satif. 

Algieria wyjazd

Dzień 3. Satif (Setif) / Timgad / Konstantyna (Constantine)

Po śniadaniu wyjazd do Timgad - ruin rzymskiego miasta, położonego na północnych zboczach masywu górskiego Dżabal al-Auras. Timgad założone zostało w pierwszym stuleciu naszej ery przez cesarza Trajana. Miasto było stolicą rzymskiej prowincji i było ważnym ośrodkiem handlowym. Słynęło z produkcji oliwy, uprawy zboża i tekstyliów. Timgad powstało zgodnie z obowiązującym w ówczesnych czasach planem geometrycznym. Ulice przecinały się pod kątem prostym. W centrum powstało forum otoczone gmachami publicznymi. Wzniesiono tu teatr, bibliotekę, łaźnię publiczną i kilka świątyń. W mieście wybudowano także wiele prywatnych domów z centralnymi dziedzińcami i mozaikowymi podłogami, liczne łaźnie oraz sklepy i warsztaty. Timgad wpisany zostały na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Popołudniu przejazd do miasta Konstantyna (Constantine). Zakwaterowanie w hotelu. Czas na odpoczynek. Nocleg w hotelu w Konstantynie (Constantine).

Algieria wyjazd

Dzień 4. Konstantyna (Constantine) / Sahara - Dżanat (Djanet) 

Po śniadaniu rozpoczniemy zwiedzanie Konstantyna (Constantine). To trzecie co do wielkości miasto Algierii po Algierze i Oranie, handlowa stolica wschodniej części kraju. W czasach rzymskich miasto nosiło nazwę się Cirta, która została zmieniona na Konstantyna na cześć cesarza Konstantyna Wielkiego. Ze względu na naturalną rzeźbę terenu i usytuowanie Konstantyny w sąsiedztwie majestatycznego kanionu rzeki Rhuel, miasto nazywane jest często „miastem mostów”. W Konstantynie zwiedzimy Stare Miasto, pełne malowniczych uliczek, mostów i zapierających dech w piersiach widoków na kanion, muzeum prezentujące dziedzictwo starożytnej Cirty oraz współczesny meczet Emira Abdelkadera. Wieczorem transfer na lotnisko zgodnie z godzinami lotów. Wylot do Dżanat (Djanet). Po przylocie transfer do Guest House i zakwaterowanie. Czas wolny na odpoczynek. Nocleg w Guest House Dżanat (Djanet).

Algieria wyjazd

Dzień 5. Sahara Park Narodowy Tasili Wan Ahdżar - Dżanat (Djanet) / Oued El Berdj (Tadrart) 

Śniadanie w Dżanat (Djanet), które położone jest w saharyjskiej oazie u południowych podnóży pasma górskiego Tasili Wan Ahdżar (Tassili n’Ajjer). Najwyższym szczytem Tasili Wan Ahdżar (Tassili n’Ajjer) jest Adrar Afao 2158 m n.p.m. Od 1972 roku większość obszaru Tasili Wan Ahdżar (Tassili n’Ajjer) objęte jest ochroną jako park narodowy. Park Narodowy Tasili Wan Ahdżar wpisany został na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Po śniadaniu wyjazd do El Berdje (Tadraret). Rozpoczniemy eksplorację terenów Tasili Wan Ahdżar (Tassili n’Ajjer). Na trasie spotykamy zapewne wędrujących nomadów. Będziemy mogli zobaczyć jak wygląda tradycyjne życie Tuaregów. Po dotarciu w rejon płaskowyżu Tadrart ujrzymy Oued El Berdj, jeden z najbardziej majestatycznych skalnych łuków Sahary. Tutejsze formacje skalne powstały w wyniku erozji, nadającej im fantastyczne kształty. Nocleg w namiotach w obozie na pustyni.

Algieria

Dzień 6. Sahara Park Narodowy Tasili Wan Ahdżar - El Berdj (Tadraret) / Tin Merzouga

Po śniadaniu przemierzać będziemy Płaskowyż Tadraret, aby dotrzeć do wielkich wydm Tin Merzouga. Po drodze mijać będziemy fantastyczne formacje skalne oraz wydmy piaskowe o wiecznie zmieniających się kolorach. Zobaczymy też przykłady prehistorycznych malowideł naskalnych z okresu neolitu, przedstawiające polujących i tańczących ludzi, stada bydła i dzikie zwierzęta. Malowidła pochodzą z czasów, gdy na tym obecnie pustynnym obszarze panował wilgotny klimat i znajdowała się tu sawanna. Nocleg w namiotach w obozie na pustyni.

Algieria

Dzień 7. Sahara Park Narodowy Tasili Wan Ahdżar - Tin Merzouga / In Djaren 

Po śniadaniu wyjazd w stronę Kanionu In Djaren. Wysokie formacje skalne, ściany kanionu pokryte są licznymi malowidłami prehistorycznymi, przedstawiającymi głównie zwierzęta, m.in. żyrafy, słonie i krowy. Nocleg w namiotach w obozie na pustyni.

Algieria

Dzień 8. Sahara Park Narodowy Tasili Wan Ahdżar - In Djaren / Dżanat (Djanet)

Po śniadaniu przejazd przez rejon Tighargharet. To kolejne oblicze Sahary, ciągle zmieniającej swój krajobraz. Na jednej ze znajdujących się tam skał ujrzymy ryciny naskalne przedstawiające krowy, między innymi słynną płaczącą krowę. Po południu czeka nas tradycyjna kolacja z ogniskiem i lokalną muzyką. Nocleg w Guest House w Dżanat (Djanet). 

Tuaregowie w Algierii

Dzień 9. Sahara Park Narodowy Tasili Wan Ahdżar - Dżanat (Djanet) / Essendilene / Tikoubaouine / Dżanat (Djanet)

Po śniadaniu rozpoczniemy podróż w kierunku wąwozu Kanionu Essendilene. Spacer Kanionem Essendilene. Na końcu kanionu pod malowniczymi stromymi skałami znajduje się niewielka szmaragdowa Guelta Essendilene otoczona zielenią palm, francuskiego tamaryszku i oleandrów. Czas na ochłodę i odpoczynek w cieniu skał otaczających pustynne jezioro. Następnie przejazd do Tikabauin (Tikoubaouine) - labiryntu skalistych szczytów, monumentalnych łuków, skalnych wież i zamków, wąwozów i klifów. Następnie dotrzemy na skraj rozległych wydm Erg Admer. Następnie transfer na lotnisko w Dżanat (Djanet). Nocny lot do Algieru.

Algieria

Dzień 10. Sahara Park Narodowy Tasili Wan Ahdżar - Dżanat (Djanet) / Algier

Przylot do Algieru nocą. Po przylocie transfer do hotelu i zakwaterowanie. Czas na odpoczynek. Późne śniadanie po którym rozpoczniemy kontynuację zwiedzania Algieru (plan zgodnie z opisem zwiedzania w dniu pierwszym). Powrót do hotelu. Czas wolny na odpoczynek. Nocleg w hotelu w Algierze.

Algier

Dzień 11. Algier / Tipasa / Algier / Ghardaia (Ghardaïa)

Po śniadaniu przejazd do Tipasa, miasta położonego malowniczo na wybrzeżu Morza Śródziemnego. Tipasa była początkowo osadą fenicką, a następnie przekształciła się w miasto rzymskie za czasów cesarza Klaudiusza na przełomie er. Obejrzymy zachowanie ruiny miasta - pozostałości dawnych obwarowań, amfiteatr, rzymskie forum, wille i domy mieszkańców w których zachowały się cenne mozaiki. W Tipasa w dobrym stanie zachowały się również pozostałości obiektów z okresu wczesnochrześcijańskiego i bizantyjskiego, między innymi bazylika oraz kościół z cmentarzem. W tutejszym muzeum obejrzeć można między innymi rzeźbę Wenus, punicką stelę uwielbienia bogini Tanit, wyroby garncarskie i drobną biżuterię. Tipasa wpisana została na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Następnie powrót do Algieru i transfer na lotnisko. Wylot z Algieru do Ghardaia (Ghardaïa). Po dotarciu na miejsce zakwaterowanie w hotelu. Czas wolny na odpoczynek po podróży. Nocleg w hotelu w Ghardaia (Ghardaïa).

Tipasa w Algierii

Dzień 12. Ghardaia (Ghardaïa)

Po śniadaniu rozpoczniemy zwiedzanie Ghardaja, które jest stolicą regionu M’zab. Ghardaja (Ghardaïa) położona jest w Dolinie M’zab, która zamieszkała była już w neolicie. Około XI wieku powstało tu pięć miast - ksarów: Ghardaja, Beni-Isguen, El Atteuf, Bounoura i Melika, które istnieją do dziś. Dolina M’zab zamieszkała jest w większości przez Berberów z plemienia Mozabitów, muzułmańskiej sekty Ibadi. Ghardaja w 1982 roku wpisana została na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Przejazd do jednego z licznych na tym obszarze gajów palmowych, gdzie uprawiane są słynne daktyle Deglet Nour. Popołudniu zwiedzanie ksaru Beni Isguen, w którym panują najbardziej surowe zasady życia społecznego. Spacer uliczkami miasteczka. Wizyta na lokalnym targu aukcyjnym, gdzie przyjrzymy się codziennemu życiu mieszkańców i zawieranym tu transakcjom. Powrót do hotelu i czas wolny na odpoczynek. Nocleg w Ghardaja.

Algieria wyjazd

Dzień 13. Ghardaia (Ghardaïa) / Algier 

Po wczesnym śniadaniu transfer na lotnisko. Wylot z Ghardaja do Algieru. Po przylocie zakwaterowanie w hotelu. Następnie rozpoczniemy kontynuację zwiedzania Algieru (plan zgodnie z opisem zwiedzania w dniu pierwszym). Czy wolny na zakupy. Powrót do hotelu. Czas wolny na odpoczynek. Nocleg w hotelu w Algierze.

Algier

Dzień 14.

Po śniadaniu transfer na lotnisko zgodnie z godzinami lotów. Na lotnisku pożegnanie grupy z lokalnym pilotem / przewodnikiem Poza Trasą Adventure w Algierii. Wylot z Algieru do Warszawy. Przylot do Warszawy. 

Uwaga - Program jest ramowy. Kolejność zwiedzania może ulec zmianie ze względów organizacyjnych oraz ze względu na lokalne uwarunkowania i panujące warunki atmosferyczne.

TRASA WYCIECZKI:

CENA: 3350EUR

+ bilety lotnicze ok. 2300 PLN

Cena obejmuje:

 • Bilety lotnicze Warszawa - Algier - Warszawa ok. 2300 PLN  *Koszt do rozliczenia wg ceny zakupu
 • Bilety lotnicze na cztery loty wewnętrzne Konstantyna - Dżanat (Djanet) / Dżanat (Djanet) - Algier / Algier - Ghardaïa / Ghardaïa - Algier
 • Noclegi hotele 4*, 3* (lokalna standaryzacja), hotel klasy turystycznej lub lokalne Guest House w Dżanat (Djanet) w pokojach dwuosobowych, noclegi w namiotach na pustyni z pełnym wyposażeniem do spania (materac, okrycie itd). Pokój jednoosobowy - dopłata ok. 420 EUR
 • Śniadania, lunche i kolacje podczas pobytu w miastach
 • Wyżywienie podczas pobytu na Saharze - trzy proste posiłki przygotowywane przez kucharza
 • Transport na całej trasie wyprawy zgodnie z programem
 • Opiekę polskiego pilota
 • Opiekę lokalnych przewodników angielskojęzycznych
 • Wstępy do zwiedzanych obiektów
 • Tradycyjna kolacja z ogniskiem i lokalną muzyką w Dżanat (Djanet)
 • Koszty organizacyjne w Polsce i na miejscu wyprawy
 • Ubezpieczenie KL/NW podróżne (Koszty leczenia: 500.000 PLN )
 • Składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny

Cena nie obejmuje:

 • Koszt wizy on arrival (ok. 100 EUR)
 • Zwyczajowych napiwków (ok. 70 EUR)
 • Innych atrakcji fakultatywnych i innych wydatków osobistych

*Grupa min. 8 osób

ALGIERIA WYJAZD NA ZDJĘCIACH