fbpx

kontakt@pozatrasa.pl
+48 22 350 73 46

ALGIERIA WYPRAWA WROTA SAHARY
14.11.2022
-
27.11.2022
14
dni
CENA:
2500 EURO + bilety lotnicze ok. 1100 PLN

ALGIERIA WYPRAWA WROTA SAHARY

Algieria Wyprawa Wrota Sahary to kwintesencja motta naszych „poza trasowych” podróży w odległe i niezadeptane jeszcze przez turystów zakątki świata. Algieria to mało znany, a co należy podkreślić, przepiękny i fascynujący kraj - różnorodny etnicznie, krajobrazowo i klimatycznie. Północ Algierii to typowo śródziemnomorski klimat i krajobrazy, które stopniowo zmieniają się w obszary pustynne w rejonie M’zab i jego stolicy Ghardaia, a na południu kraju otwierają się wrota prawdziwej Sahary. Jest to największy kraj afrykański zamieszkały przez liczne narody: Arabów, Berberów, Mzabitów, Kabilów (ich najsłynniejszym przedstawicielem jest Zinedine Zidane) i Tuaregów, których najbardziej znanym ambasadorem kultury jest słynny zespół Tinariwen.

Podróż Algieria Wyprawa Wrota Sahary rozpoczniemy w stolicy kraju - arabskim Algierze, portowym mieście położonym na wzgórzach, które swojego czasu było stolicą siejących postrach piratów berberyjskich a przez długie wieki świadkiem skomplikowanej historii kraju. Zwiedzając miasto natrafić można na rzymskie fundamenty, tureckie pałace, białe francuskie secesyjne kamienice. Tu też znajduje się wielki Pomnik Chwały i Męczeństwa zaprojektowany w 1982 roku przez polskiego rzeźbiarza Mariana Koniecznego. W arabskim starym mieście – kazba, można napić się francuskiej kawy zagryzając migdałowym ciasteczkiem i zjeść pyszny arabski kuskus z sosem.

W trakcie podróży Algieria Wyprawa Wrota Sahary kierując się na południe odwiedzimy tereny zamieszkałe przez berberyjskich Mzabitów, trudniących się handlem i wyrobem pięknych wełnianych dywanów. Kobiety Mzabitów ubierają się w charakterystyczne długie białe stroje, twarze osłaniają nakryciem głowy przypominającym welon a odkryte pozostawiają jedynie jedno oko. Mężczyźni noszą szerokie spodnie i długie białe koszule, a na głowę zakładają turban, który chroni ich przed upałem i wszechobecnym piachem. Miasteczka tego rejonu - stare ksary: Ghardaja, Malika, Bounoura, Beni Isguen i El-Atteuf, z racji wyjątkowej zabudowy – otoczonych murami okrągłych ulic centrycznie ułożonych wokół rynków - wpisane zostały na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Architektura tych miejsc była wzorem i źródłem inspiracji dla słynnego francuskiego architekta lat 30-tych Le Corbusiera. W pobliskiej dolinie rośnie okazały gaj palmowy - Palmeraie de Beni Isguen a uprawiane tu soczyste daktyle odmiany Deglet Nour to prawdziwe „królowe wśród daktyli”.

W kolejnym etapie podróży Algieria Wyprawa Wrota Sahary pokonamy wrota do świata Sahary. Oaza Djanet położona około 2500 km od stolicy kraju to centrum życia Tuaregów z plemienia Ajjer. Tuaregowie to naród koczowniczy z własnym językiem tamahaq i alfabetem tamaziqh, którego znajomość przekazywały dzieciom kobiety mające w strukturze społecznej bardzo wysoką pozycję i cieszące się aż do dziś wyjątkowym szacunkiem. Rejon ten zamieszkiwany był już od czasów neolitu a sama oaza od czasów średniowiecza. W czasie kolonizacji francuskiej w oazie Djanet, zwanej wówczas Fort Charlet, stacjonowały wojska francuskie. 

W Parku Narodowym Tassili n’Ajjer obejrzymy wyjątkowo cenne malowidła i ryty naskalne - petroglify sprzed paru tysięcy lat, które wpisane zostały na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, a tutejsza flora i fauna na Listę Rezerwatów Biosfery UNESCO. Sztuka naskalna ukazuje historię tych terenów jeszcze sprzed okresu pustynnego. Malowidła przedstawiają codzienne życie, walki międzyplemienne oraz zwierzęta żyjące wówczas na tych żyznych sawannowych terenach: ryby, między innymi wąsate sumy oraz krokodyle. Na malowidłach zaobserwować można kunszt oraz poczucie humoru artystów uwieczniających zwierzęta w dość specyficznych sytuacjach. Ciekawe i niepowtarzalne jest malowidło przedstawiające siedzącą żyrafę. 

Wyprawie po pustyni towarzyszą przepiękne krajobrazy, piach i skały w wielu niepowtarzalnych kolorach i odcieniach od szaro-beżowego, poprzez żółty i ceglasto - pomarańczowy, stąd nazwa „Tadrart Rouge” - „Tadrart czerwony”, aż po zupełnie czarny. Podczas podróży za każdym kolejnym zakrętem wyłaniają się niesamowite widoki, skalne łuki, pustynne jeziorka w zagłębieniach skalnych, formacje skalne o kształtach zwierząt a piasek, w zależności od pory dnia, mieni się niepowtarzalną paletę barw. Wbrew powszechnym wyobrażeniom, iż pustynia to tylko sucha i pusta kraina, o przetrwanie walczą tu drzewa akacji, małe roślinki i śliczne pustynne kwiaty, które są pożywieniem dla półdzikich dromaderów – długonogich białych tuareskich wielbłądów jednogarbnych. Wieczorami siedząc przy ognisku podziwiać można niesamowite niebo, gwiazdy i drogę mleczną - to niezapomniane momenty, które pozostają na zawsze w pamięci. Wyprawa na Saharę jest ucztą dla ducha, olśniewające widoki nawet dla niewprawnego fotografa - amatora to niezwykle atrakcyjne plenery i możliwość wykonania wyjątkowych zdjęć. Za strawę cielesną podczas wyprawy dbać będzie tuareski kucharz, który w trudnych pustynnych warunkach piec będzie dla nas chleb w gorącym piasku ogniska i przygotowywać będzie słynną tradycyjną, bardzo mocną zieloną tuareską herbatę. Herbata tradycyjnie parzona jest trzy razy w czajniczku, wiąże się z tym powiedzenie: „pierwsza jest gorzka jak śmierć, druga jest mocna jak życie a trzecia jest delikatna jak miłość”. Zapraszamy w podróż Algieria Wyprawa Wrota Sahary! 

Autorką programu jest Magda Klinger. Copyright © Poza Trasą Adventure.

ALGIERIA WYPRAWA WROTA SAHARY - PROGRAM PODRÓŻY:

Dzień 1.  ALGIERIA - Algier

Wylot z Warszawy lub Berlina. Przylot do Algieru, transfer z lotniska do hotelu. Rozpoczynamy zwiedzanie miasta, wieczorny spacer po centrum Algieru. Nocleg w hotelu w Algierze.

Algieria wyprawa

Algieria wyprawa

Dzień 2. Algier

Algier – zwiedzanie starej części Algieru z jego meczetami z okresu sułtanatu Djamâa El Kebir  oraz Ketchaoua. Spacer uliczkami starej kasby – casbash i bulwarem nadmorskim Boulevard Ernesto Che Guevara. Podziwianie budynku Poczty Algieru i widoku miasta ze wzgórza Bazyliki Matki Boskiej Afryki Notre Dame d’Afrique. Nocleg w hotelu w Algierze.

Algier

Dzień 3. Algier

Algier – zwiedzanie tradycyjnych pałaców kasby z okresu sułtanatu Palais des Raïs i Palais Dar Mustapha Pasha. Czas na małe zakupy w sklepikach w centrum, obiad. Transfer na lotnisko - lot Algier - Ghardaia (około 18:30 -20:00).  Nocleg w hotelu w Ghardaia.

Algier  Algier

Dzień 4. Ghardaia

Zwiedzanie miasta Ghardaia. Jest to stolica rejonu w dolinie M’zab, którego stare warowne osady - ksary wpisane zostały na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Rejon ten zamieszkały jest przez berberyjski lud Mzabitów, muzułmańskiej sekty Ibadi. Mzabici słyną z wyrobu wspaniałych wełnianych dywanów, które można kupić na lokalnym rynku. Nocleg w hotelu w Ghardaia.

Algieria wyprawa

Algieria wyprawa

 

Dzień 5. Ksar Beni Isguen / Ksar El Atteuf 

Zwiedzanie drugiej osady ksaru Beni Isguen, a popołudniu ksaru El Atteuf oraz gaju palmowego, gdzie rosną przepyszne algierskie daktyle gatunku Deglet Nour. Nocleg w hotelu w Ghardaia.

Algieria wyprawa

Algieria wyprawa Wrota Sahary

Dzień 6. 

Wyjazd na lotnisko, lot Ghardaia - Ilizi (około 10:05 – 12:15).  Popołudniu podróż na pustynię w rejon Parku Narodowego Tasili n’Ajjer.  Nocleg w Oued Aharhar. Jest to widowiskowy i imponujący wąwóz z palmami i małymi jeziorkami pustynnymi - guleta’mi. Nocleg w tradycyjnym namiocie na pustyni.

Algieria wyprawa Wrota Sahary

Tuaregowie

Dzień 7. Kanion Idaren

Wyjazd w rejon Ihrir. Podróż do bardzo głębokiego Kanionu Idaren, leżącego wśród czarnych mieniących się w słońcu skał wulkanicznych. Okolica z kosmicznym krajobrazem i widokami, zwane są przez miejscowych „planetą Mars”. W dole kanionu zwiedzanie wioski nomadów oraz zachód słońca nad pustynnymi jeziorkami w wyżłobieniach skalnych w otoczeniu palm. Nocleg w tradycyjnym namiocie na pustyni w rejonie Ihrir.

Algieria wyprawa Wrota Sahary

Algieria wyprawa

Dzień  8. Dider 

Podróż w kierunku terenów bardziej pustynnych. Zwiedzimy wielką platformę skalną Dider z rytami zwierząt z okresu 8000 lat p.n.e. Obejrzymy między innymi śpiącą gazelę, która została upamiętniona na banknocie 1000 dinarów. Obiad na pustyni w rejonie Taudjedit.  Nocleg w namiocie na pustyni wśród białych diun Erg’u Admer.

Algieria wyprawa

Algieria wyprawa Sahara

Ryty naskalne

Dzień 9. Tadrart Rouge / Oeud In Djaren

Wyjazd w rejon Tadrart Rouge. Po drodze obiad pod rozłożystymi akacjami pustynnymi. Wycieczka przez wielki Oeud In Djaren. Wielka formacja skalna Tisseteka w formie groty. Po drodze zobaczymy malowidła naskalne. Nocleg w namiocie na pustyni.

Oaza Sahara

Camel

Sahara Wielbłądy

Dzień  10. Oued In Djaren / Tadrart Rouge

Oued In Djaren. Obiad Bouhadiene. Platforma z rytami naskalnymi śladów zwierząt: żyrafa, skała w formie jeża, malowidła naskalne. Największy diun Tadrart Rouge, z których rozciąga się niesamowity widok aż po horyzont. Nocleg w rejonie Tin Merzouga w namiocie na pustyni.

Algieria wyprawa

Algieria wyprawa

Malunki naskalneDzień 11. 

Zwiedzanie rejonu z niesamowitym różowym piaskiem w dolinie w kształcie półksiężyca tzw „circle” oraz wielkie łuki skalne. Wielki ryt naskalny w krową z dzwonkiem. Przejazd przez przestrzenie zwane „cathedrale” z wielkimi filarami przypominjącymi gotyckie katedry. Po drodze będziemy mogli zobaczyć skałę, wyrzeźbioną przez wiatr w kształcie jeża. Wieczorem piękny zachód słońca w miejscu zwanym Moulan Aga, gdzie majestatycznie wznosi się wielka skała w kształcie siedzącej wielbłądzicy. Nocleg w namiocie na pustyni.

Sahara

Sahara

Sahara roślinność

twórczość naskalna

Dzień  12. Wielki Kanion In Djaren

Wielki Kanion In Djaren, niesamowite ryty naskalne przedstawiające ryby, oraz malowidło siedzącej żyrafy, obiad na pustyni przy wyjeździe z Tadrart Rouge , rejon Tigharghart. Wizyta u podnóża wielkiej skały z najsłynniejszym algierskim rytem naskalnym sprzed 7000 lat przedstawiającym płaczące krowy tzw. skała „la vache qui pleure”. Nocleg w hotelu w Djanet.

Kanion In Djaren

Kanion In Djaren

Sahara Ryty naskalne

Dzień  13. Djanet 

Zwiedzanie Djanet - małe muzeum regionu Tassili n’Ajjer i kultury Tuaregów. Tradycyjne zabudowania starej części Djanet tzw ksar’y El Mihan i El Djahil. Gaj palmowy ze źródłem wody pitnej. Wizyta na targu (zakupy pamiątek i przepysznych świeżych algierskich daktyli rodzaju „Deglet Nour” itd.). Domowa kolacja w ogrodzie u przewodnika. Prysznic w domu przewodnika. W nocy transfer na lotnisko i nocny lot Djanet- Algier.

oaza Sahara

oaza Sahara

Tuaregowie

Dzień  14. Algier

Rano przylot do Algieru. Śniadanie na lotnisku. Wylot z Algieru do Polski.

Herbatka z Tuaregami

Herbatka z Tuaregami

Sahara Uwaga Wielbłądy!

* Fotografie Magda Klinger

TRASA WYCIECZKI:

CENA: 2500EUR

+ bilety lotnicze ok. 1100 PLN

Cena obejmuje:

 • Bilety lotnicze Warszawa / Berlin - Algier - Warszawa / Berlin ok. 1100 PLN  *Koszt do rozliczenia wg ceny zakupu
 • Noclegi w miastach: hotele 3* (sprawdzone wygodne obiekty) w pokojach dwuosobowych
 • Noclegi Sahara - noclegi w namiotach na pustyni z pełnym wyposażeniem do spania (namioty są 3 osobowe, ale nocują w nich 2 osoby- wiele osób wybiera nocleg przy namiocie na materacu pod gwiazdami)
 • Wyżywienie podczas pobytu na Saharze
 • Transport na całej trasie wyprawy zgodnie z programem
 • Opiekę polskiego pilota
 • Opiekę miejscowych przewodników
 • Wstępy do zwiedzanych obiektów
 • Koszty organizacyjne w Polsce i na miejscu wyprawy
 • Ubezpieczenie KL/NW podróżne (Koszty leczenia: 600.000 PLN )
 • Koszty polisy od rezygnacji w przypadku sytuacji nadzwyczajnej (w przypadku Covid)
 • Składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny

Cena nie obejmuje:

 • Kosztów wyżywienia podczas pobytu w miastach ( około 15-20 EUR dziennie / osoba)
 • Koszów wizy - 360 PLN  (zaproszenie i wszelkie procedury załatwia biuro. Całość biurokracji trwa do 2 miesięcy z czego w Ambasadzie w Warszawie paszport w depozycie jest około 2 tygodnie)
 • Zwyczajowych napiwków ( około 60 EUR)
 • Innych atrakcji fakultatywnych i innych wydatków osobistych

ALGIERIA WYPRAWA WROTA SAHARY NA ZDJĘCIACH

Fotografie Magda Klinger