fbpx

kontakt@pozatrasa.pl
+48 22 350 73 46

ALGIERIA - WROTA SAHARY
05.11.2020
-
19.11.2020
14
dni
CENA:
2500 EURO + bilety lotnicze

ALGIERIA - WROTA SAHARY

Wyprawa Algieria - Wrota Sahary to kwintesencja motta naszych „poza trasowych” podróży w odległe i niezadeptane jeszcze przez turystów zakątki świata. Algieria to mało znany, a co należy podkreślić, przepiękny i fascynujący kraj - różnorodny etnicznie, krajobrazowo i klimatycznie. Północ Algierii to typowo śródziemnomorski klimat i krajobrazy, które stopniowo zmieniają się w obszary pustynne w rejonie M’zab i jego stolicy Ghardaia, a na południu kraju otwierają się wrota prawdziwej Sahary. Jest to największy kraj afrykański zamieszkały przez liczne narody: Arabów, Berberów, Mzabitów, Kabilów (ich najsłynniejszym przedstawicielem jest Zinedine Zidane) i Tuaregów, których najbardziej znanym ambasadorem kultury jest słynny zespół Tinariwen.

Podróż rozpoczniemy w stolicy kraju - arabskim Algierze, portowym mieście położonym na wzgórzach, które swojego czasu było stolicą siejących postrach piratów berberyjskich a przez długie wieki świadkiem skomplikowanej historii kraju. Zwiedzając miasto natrafić można na rzymskie fundamenty, tureckie pałace, białe francuskie secesyjne kamienice. Tu też znajduje się wielki Pomnik Chwały i Męczeństwa zaprojektowany w 1982 roku przez polskiego rzeźbiarza Mariana Koniecznego. W arabskim starym mieście – kazba, można napić się francuskiej kawy zagryzając migdałowym ciasteczkiem i zjeść pyszny arabski kuskus z sosem.

Kierując się na południe Algierii odwiedzimy tereny zamieszkałe przez berberyjskich Mzabitów, trudniących się handlem i wyrobem pięknych wełnianych dywanów. Kobiety Mzabitów ubierają się w charakterystyczne długie białe stroje, twarze osłaniają nakryciem głowy przypominającym welon a odkryte pozostawiają jedynie jedno oko. Mężczyźni noszą szerokie spodnie i długie białe koszule, a na głowę zakładają turban, który chroni ich przed upałem i wszechobecnym piachem. Miasteczka tego rejonu - stare ksary: Ghardaja, Malika, Bounoura, Beni Isguen i El-Atteuf, z racji wyjątkowej zabudowy – otoczonych murami okrągłych ulic centrycznie ułożonych wokół rynków - wpisane zostały na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Architektura tych miejsc była wzorem i źródłem inspiracji dla słynnego francuskiego architekta lat 30-tych Le Corbusiera. W pobliskiej dolinie rośnie okazały gaj palmowy - Palmeraie de Beni Isguen a uprawiane tu soczyste daktyle odmiany Deglet Nour to prawdziwe „królowe wśród daktyli”.

W kolejnym etapie podróży pokonamy wrota do świata Sahary. Oaza Djanet położona około 2500 km od stolicy kraju to centrum życia Tuaregów z plemienia Ajjer. Tuaregowie to naród koczowniczy z własnym językiem tamahaq i alfabetem tamaziqh, którego znajomość przekazywały dzieciom kobiety mające w strukturze społecznej bardzo wysoką pozycję i cieszące się aż do dziś wyjątkowym szacunkiem. Rejon ten zamieszkiwany był już od czasów neolitu a sama oaza od czasów średniowiecza. W czasie kolonizacji francuskiej w oazie Djanet, zwanej wówczas Fort Charlet, stacjonowały wojska francuskie. 

W Parku Narodowym Tassili n’Ajjer obejrzymy wyjątkowo cenne malowidła i ryty naskalne - petroglify sprzed paru tysięcy lat, które wpisane zostały na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, a tutejsza flora i fauna na Listę Rezerwatów Biosfery UNESCO. Sztuka naskalna ukazuje historię tych terenów jeszcze sprzed okresu pustynnego. Malowidła przedstawiają codzienne życie, walki międzyplemienne oraz zwierzęta żyjące wówczas na tych żyznych sawannowych terenach: ryby, między innymi wąsate sumy oraz krokodyle. Na malowidłach zaobserwować można kunszt oraz poczucie humoru artystów uwieczniających zwierzęta w dość specyficznych sytuacjach. Ciekawe i niepowtarzalne jest malowidło przedstawiające siedzącą żyrafę. 

Wyprawie po pustyni towarzyszą przepiękne krajobrazy, piach i skały w wielu niepowtarzalnych kolorach i odcieniach od szaro-beżowego, poprzez żółty i ceglasto - pomarańczowy (stąd nazwa „Tadrart Rouge” - „Tadrart czerwony”) aż po zupełnie czarny. Podczas podróży za każdym kolejnym zakrętem wyłaniają się niesamowite widoki, skalne łuki, pustynne jeziorka w zagłębieniach skalnych, formacje skalne o kształtach zwierząt a piasek, w zależności od pory dnia, mieni się niepowtarzalną paletę barw. Wbrew powszechnym wyobrażeniom, iż pustynia to tylko sucha i pusta kraina, o przetrwanie walczą tu drzewa akacji, małe roślinki i śliczne pustynne kwiaty, które są pożywieniem dla półdzikich dromaderów – długonogich białych tuareskich wielbłądów jednogarbnych. Wieczorami siedząc przy ognisku podziwiać można niesamowite niebo, gwiazdy i drogę mleczną - to niezapomniane momenty, które pozostają na zawsze w pamięci. Wyprawa na Saharę jest ucztą dla ducha, olśniewające widoki nawet dla niewprawnego fotografa-amatora to niezwykle atrakcyjne plenery i możliwość wykonania wyjątkowych zdjęć. Za strawę cielesną podczas wyprawy dbać będzie tuareski kucharz, który w trudnych pustynnych warunkach piec będzie dla nas chleb w gorącym piasku ogniska i przygotowywać będzie słynną tradycyjną, bardzo mocną zieloną tuareską herbatę. Herbata tradycyjnie parzona jest trzy razy w czajniczku, wiąże się z tym powiedzenie: „pierwsza jest gorzka jak śmierć, druga jest mocna jak życie a trzecia jest delikatna jak miłość”. Zapraszamy do Algierii! 

Autorką programu jest Magda Klinger. Copyright © Poza Trasą Adventure.

PROGRAM WYPRAWY:

Dzień 1.  

Wylot z Warszawy lub Berlina. Przylot do Algieru, transfer z lotniska do hotelu, rozpoczynamy zwiedzanie miasta, wieczorny spacer po centrum Algieru. Nocleg w hotelu w Algierze.

Dzień 2.

Algier – zwiedzanie starej części Algieru z jego meczetami z okresu sułtanatu Djamâa El Kebir  oraz Ketchaoua. Spacer uliczkami starej kasby – casbash i bulwarem nadmorskim Boulevard Ernesto Che Guevara. Podziwianie budynku Poczty Algieru i widoku miasta ze wzgórza Bazyliki Matki Boskiej Afryki Notre Dame d’Afrique . Nocleg w hotelu w Algierze.

Dzień 3. 

Algier – zwiedzanie tradycyjnych pałaców kasby z okresu sułtanatu Palais des Raïs i Palais Dar Mustapha Pasha. Czas na małe zakupy w sklepikach w centrum, obiad. Transfer na lotnisko - lot Algier - Ghardaia (około 18:30 -20:00).  Nocleg w hotelu w Ghardaia.

  

Dzień 4. 

Zwiedzanie miasta Ghardaia. Jest to stolica rejonu w dolinie M’zab, którego stare warowne osady - ksary wpisane zostały na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Rejon ten zamieszkały jest przez berberyjski lud  Mozabitów, muzułmańskiej sekty Ibadi. Mozabici słyną z wyrobu wspaniałych wełnianych dywanów, które można kupić na lokalnym rynku. Nocleg w hotelu w Ghardaia.

Dzień 5. 

Zwiedzanie drugiej osady ksaru Beni Isguen, a popołudniu ksaru El Atteuf oraz gaju palmowego, gdzie rosną przepyszne algierskie daktyle gatunku Deglet Nour. Nocleg w hotelu w Ghardaia.

Dzień 6. 

Transfer na lotnisko, lot Ghardaia-Ilizi ( około 10:05 – 12:15).  Popołudniu wyjazd na pustynię w rejon Parku Narodowego Tasili n’Ajjer.  Nocleg w oued Aharhar. Jest to widowiskowy i imponujący wąwóz z palmami i małymi jeziorkami pustynnymi - guleta’mi. Nocleg w tradycyjnym namiocie na pustyni.

Dzień 7. 

Przejazd w rejon Ihrir. Podróż do bardzo głębokiego kanionu Idaren, leżącego wśród czarnych mieniących się w słońcu skał wulkanicznych. Okolica z kosmicznym krajobrazem i widokami, zwane są przez miejscowych „planetą Mars”. W dole kanionu zwiedzanie wioski nomadów oraz zachód słońca nad pustynnymi jeziorkami w wyżłobieniach skalnych w otoczeniu palm. Nocleg w tradycyjnym namiocie na pustyni w rejonie Ihrir.

Dzień  8. 

Przejazd w kierunku terenów bardziej pustynnych. Zwiedzimy wielką platformę skalną Dider z rytami zwierząt z okresu 8000 lat p.n.e. Obejrzymy między innymi śpiącą gazelę, która została upamiętniona na banknocie 1000 dinarów. Obiad na pustyni w rejonie Taudjedit.  Nocleg w namiocie na pustyni wśród białych diun Erg’u Admer.

Dzień 9. 

Przejazd w rejon Tadrart Rouge. Po drodze obiad pod rozłożystymi akacjami pustynnymi. Przejazd przez wielki oeud In Djaren. Wielka formacja skalna Tisseteka w formie groty. Po drodze zobaczymy malowidła naskalne. Nocleg w namiocie na pustyni.

Dzień  10. 

Oued In Djaren. Obiad Bouhadiene. Platforma z rytami naskalnymi śladów zwierząt: żyrafa, skała w formie jeża, malowidła naskalne. Największy diun Tadrart Rouge, z których rozciąga się niesamowity widok aż po horyzont. Nocleg w rejonie Tin Merzouga w namiocie na pustyni.

Dzień 11. 

Zwiedzimy rejon z niesamowitym różowym piaskiem w dolinie w kształcie półksiężyca tzw „circle” oraz wielkie łuki skalne. Wielki ryt naskalny w krową z dzwonkiem. Przejazd przez przestrzenie zwane „cathedrale” z wielkimi filarami przypominjącymi gotyckie katedry. Po drodze będziemy mogli zobaczyć skałę, wyrzeźbioną przez wiatr w kształcie jeża. Wieczorem piękny zachód słońca w miejscu zwanym Moulan Aga, gdzie majestatycznie wznosi się wielka skała w kształcie siedzącej wielbłądzicy. Nocleg w namiocie na pustyni.

Dzień  12. 

Wielki kanion In Djaren, niesamowite ryty naskalne przedstawiające ryby, oraz malowidło siedzącej żyrafy, obiad na pustyni przy wyjeździe z Tadrart Rouge , rejon Tigharghart. Wizyta u podnóża wielkiej skały z najsłynniejszym algierskim rytem naskalnym sprzed 7000 lat przedstawiającym płaczące krowy tzw. skała „la vache qui pleure”. Nocleg w hotelu w Djanet.

Dzień  13. 

Zwiedzanie Djanet - małe muzeum regionu Tassili n’Ajjer i kultury Tuaregów. Tradycyjne zabudowania starej części Djanet tzw ksar’y El Mihan i El Djahil. Gaj palmowy ze źródłem wody pitnej. Wizyta na targu (zakupy pamiątek i przepysznych świeżych algierskich daktyli rodzaju „Deglet Nour” itd.). Domowa kolacja w ogrodzie u przewodnika. Prysznic w domu przewodnika. W nocy transfer na lotnisko i nocny lot Djanet- Algier.

Dzień  14.

Rano przylot do Algieru. Śniadanie na lotnisku. Wylot z Algieru do Polski.

* Autorką zdjęć jest Magda Klinger.

ALGIERIA NA ZDJĘCIACH:

2500 EURO

+ bilety lotnicze

Cena obejmuje:

 • Noclegi - miasta wygodne hotele klasy 3*, Sahara - namioty na pustyni z pełnym wyposażeniem
 • Transport na całej trasie podróży
 • Miejscowi przewodnicy (*jeśli wymagani)
 • Wstępy do zwiedzanych obiektów
 • Koszty organizacyjne w Polsce i na miejscu wyprawy
 • Opiekę polskiego pilota
 • Ubezpieczenie Signal Iduna KL/NW podróżne (Koszty leczenia: 200.000 EUR, NNW: 50.000 zł, OC 60.000 Eur
 • Składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny

 

Cena NIE obejmuje:

 • Biletów lotniczych Warszawa-Algier- Warszawa ( około 1100 pln)
 • Wyżywienia ( około 15-20 euro dziennie)
 • Napiwki ( max 60euro)