kontakt@pozatrasa.pl
+48 22 350 73 46

Dzanga Sangha
Kamerun i Republika Środkowoafrykańska RŚA
04.08.2024-15.08.2024
15.03.2025-26.03.2025
12
dni
CENA:
3400 EUR + bilety lotnicze ok. 4800 PLN

DZANGA SANGHA REPUBLIKA ŚRODKOWOAFRYKAŃSKA RŚA I KAMERUN

PARK NARODOWY DZANGA-SANGHA

Dzanga Sangha Republika Środkowoafrykańska RŚA i Kamerun z Poza Trasą Adventure to podróż do jednych z ostatnich dzikich miejsc na naszej planecie. Unikatowa wyprawa dla wszystkich miłośników dzikiej i nieokiełznanej afrykańskiej przyrody. Nasza podróż wieść będzie odległymi afrykańskimi bezdrożami i często ciężkimi do przebycia drogami terenowymi. Na trasie mijać będziemy niewielkie wioski ludności Bantu i osady Pigmejów Baka. Głównym punktem naszego programu będzie kilkudniowy pobyt w Parku Narodowym Dzanga Sangha, położonym w północnej części dorzecza Konga. Tu w równikowych lasach deszczowych obserwować będziemy zachodnie goryle nizinne i afrykańskie słonie leśne. Od momentu powstania w 1990 roku, rezerwat leśny Dzanga-Sangha jest miejscem badań nad tymi gatunkami. Żyją tu ich największe na świecie populacje. Rejon rozległego rezerwatu Dzanga Sangha obejmuje tereny słabo zaludnione przez plemiona Bantu i koczownicze grupy Pigmejów Baka. Zapraszamy w niesamowitą podróż Dzanga Sangha Republika Środkowoafrykańska RŚA i Kamerun z Poza Trasą Adventure!

Autor programu Łukasz Odzimek. Copyright © Poza Trasą Adventure.

DZANGA SANGHA REPUBLIKA ŚRODKOWOAFRYKAŃSKA RŚA I KAMERUN - PROGRAM PODRÓŻY:

Dzień 1. 

Wylot z Warszawy do Jaunde w Kamerunie. Na lotnisku spotkanie grupy z pilotem Poza Trasą Adventure na trzy godziny przed planowanym wylotem.

Kameruńskie ABC Kamerun 2022

Dzień 2. KAMERUN - Jaunde (Yaounde) / Abong-Mbang / Bertoua

Przylot do Jaunde. Na lotnisku spotkanie grupy z lokalnym angielskojęzycznym przewodnikiem Poza Trasą Adventure w Kamerunie i Republice Środkowoafrykańskiej. Po załatwieniu wszystkich formalności, transfer do hotelu i zakwaterowanie. Nocleg w Jaunde. Po śniadaniu wyjazd w kierunku wschodniego Kamerunu - trasą Jaunde (Yaounde)  - Abong-Mbang do Bertoua. Pojedziemy dobrą drogą wybudowaną przez Niemców jeszcze w czasach kolonialnych na początku XX wieku. Trasa poddana została w ostatnim czasie renowacji przez Brazylijczyków. Bertoua to ostatnie duże miasto na południowym wschodzie Kamerunu, otoczone lasem deszczowym. Przejazd potrwa około 7 godzin. Na trasie zatrzymamy się w wiosce ludności Bantu, gdzie spotkamy się z mieszkańcami i obejrzymy typowe zabudowania. Następnie gościć będziemy w wiosce osiadłych Pigmejów Baka, którzy przybliża nam swoje codzienne życie i zwyczaje. Pigmeje Pigmeje Baka to rdzenni mieszkańcy lasów deszczowych w Afryce Centralnej, która rozciąga się na terenach Republiki Środkowoafrykańskiej, Kamerunu, Konga i Gabonu. Często określa się ich jako ostatnich Ludzi Lasu. Współcześnie część Baka żyje już w niewielkich osadach i wioskach prowadząc osiadły tryb życia, jednak ich prawdziwym domem zawsze była dżungla i koczownicze życie w lesie deszczowym. Kontynuacja podróży do Bertoua. Po dotarciu na miejsce zakwaterowanie w hotelu. Czas wolny na odpoczynek po podróży. Nocleg w hotelu w Bertoua. 

Kameruńskie ABC Kamerun 2022

Dzień 3. KAMERUN - Bertoua / Batouri / Gari Gobo / Yokadouma

Po śniadaniu wyjazd i dalsza podróż na południowy-wschód Kamerunu do Yokadouma, położonego w pobliżu granicy z Republiką Środkowoafrykańska. Do pokonania trasa przez Batouri i Gari Gobo - około 290 km utwardzoną gruntową drogą. Spora część dzisiejszej trasy wieść będzie przez tereny lasów tropikalnych. Afrykańskie bezdroża, piękne krajobrazy i niesamowita dzika przyroda. Na trasie zatrzymamy się w wiosce Gadji, zamieszkałej przez osiadłą społeczność Fulbe (Fulani). Spotkania z miejscową ludnością. Wizyta na lokalnym targowisku. Wiele okazji do zrobienia ciekawych zdjęć. Kontynuacja podróży do Yokadouma. Po dotarciu na miejsce, zakwaterowanie w hotelu. Czas wolny na odpoczynek po podróży. Nocleg w Yokadouma. 

Bertoua Rejon Pigmejów Kamerun 2022

Dzień 4. KAMERUN - Yokadouma / Libongo / REPUBLIKA ŚRODKOWOAFRYKAŃSKA - Lidjombo / Bayanga - Park Narodowy Dzanga Sangha

Po wczesnym śniadaniu wyjazd do Libongo, w kierunku granicy z Republiką Środkowoafrykańska. Trasa do pokonania około 250 km ciężką gruntową drogą. Podróż będzie z pewnością niezapomnianym przeżyciem i kontaktem z autentyczną dziką Afryką, może być jednak dość wyczerpująca. Początkowo na trasie mijać będziemy jeszcze wioski i niewielkie osady osiadłych tu Pigmejów Baka. Zatrzymamy się w jednej z nich aby spotkać się i poznać bliżej lokalną społeczność Baka. Następnie na trasie rozpoczną się już prawdziwe dzikie afrykańskie bezdroża i nieokiełznana dziewicza dżungla. Po dotarciu do Libongo załatwienie formalności związanych z przekroczeniem granicy Kamerun - Republika Środkowoafrykańska. Przesiadka na łódź, którą przekroczymy graniczną rzekę Sangha i dotrzemy do Lidjombo, leżącego w Republice Środkowoafrykańskiej. Kontynuacja formalności wjazdowych. Następnie przejazd do Bayanga na terenie Parku Narodowego Dzanga-Sangha. Trasa do pokonania około 35 km. Zakwaterowanie w lodgy, położonej malowniczo nad rzeką Sangha wśród niesamowitej przyrody. Czas wolny na odpoczynek po trudach podróży. Nocleg w Bayanga. 

Rzeka Sangha - Republika Środkowoafrykańska RŚA i Kamerun 2022

Dzień 5. REPUBLIKA ŚRODKOWOAFRYKAŃSKA Park Narodowy Dzanga Sangha - Goryle w Bai Hokou

Po wczesnym śniadaniu wyjazd w kierunku Strefy Goryli w Bai Hokou na terenie Parku Narodowego Dzanga-Sangha. Tu tropić i obserwować będziemy goryle nizinne. Przejazd a następnie około 1- lub 2-godzina wędrówka przez dżunglę. Po dotarciu do Bai Hokou, szczegółowo poinformowani zostaniemy o zasadach dotyczących zachowania się podczas obserwacji goryli. Maksymalny czas obserwacji goryli dla grupy to około jedna godzina. Wędrówka terenem mniej gęstego lasu tropikalnego, co ułatwia obserwację rodziny goryli. Następnie powrót do Bayanga. Czas wolny na odpoczynek na terenie lodgy. Nocleg w Bayanga. 

Goryle w Bai Hokou Republika Środkowoafrykańska RŚA i Kamerun 2022

Dzień 6. REPUBLIKA ŚRODKOWOAFRYKAŃSKA Park Narodowy Dzanga Sangha - Spotkanie z Pigmejami Baka 

Po śniadaniu wyruszymy na spotkanie ze społecznością Pigmejów Baka zamieszkujących lasy deszczowe na terenie Parku Narodowego Dzanga-Sangha. Na terenie rezerwatu żyje około 5000 Pigmejów Baka. Wizyta w osadzie Ludzi Lasu, który przybliżą nam swoją unikalną kulturę, codzienne życie, zajęcia i rytuały. Myśliwi pokażą nam metody polowania przy użyciu sieci z lian. Podzielą się z nami wiedzą na temat lokalnej flory i fauny. Czas wolny na integrację i zdjęcia. Wspólne tańce i zabawa aż do wieczora. Następnie podróż powrotna do lodgy. Czas wolny na odpoczynek. Nocleg w lodge. 

Baaka wioska Massapola Republika Środkowoafrykańska RŚA i Kamerun 2022

Dzień 7. REPUBLIKA ŚRODKOWOAFRYKAŃSKA Park Narodowy Dzanga-Sangha - Dzanga Bai / Massapola

Po śniadaniu przejazd w kierunku Dzanga Bai i dalsze około godzinne przejście pieszo dżunglą do platformy, skąd obserwować będziemy leśne słonie żyjące na terenie Parku Narodowego Dzanga-Sangha. (Uwaga - na trasie możliwe przejścia przez teren bardzo wilgotny - kałuże i płytkie potoki). Dzanga Bai, zwana „wioską słoni” to ogromna polana w sercu lasu deszczowego. Jest to teren bogaty w źródła mineralne i cieki wodne - solanki, które przyciągają stada słoni leśnych i inne gatunki zwierząt (m.in. bawoły leśne, bongo i świnie leśne). Po dotarciu do Dzanga Bai, czas wolny na obserwację słoni leśnych i innych zwierząt (minimum 2 godziny). Będzie to z pewnością cudowne i niezapomniane przeżycie. Następnie podróż powrotna do lodgy. Czas wolny na odpoczynek i lunch. Popołudniu wizyta w Massapola - kolejnej wiosce Pigmejów żyjących na terenie Parku Narodowego Dzanga Sangha. Około trzygodzinne spotkanie z Pigmejami. Następne powrót do logde. Czas wolny na odpoczynek. Nocleg w lodgy. 

Słonie leśne Dzanga Bai Republika Środkowoafrykańska RŚA i Kamerun 2022

Dzień 8. REPUBLIKA ŚRODKOWOAFRYKAŃSKA Park Narodowy Dzanga-Sangha / KAMERUN - Yokadouma

Po wczesnym śniadaniu wyruszymy w podróż powrotną do Yokadouma w Kamerunie. Do pokonania trasa około 290 km ciężką gruntową drogą. Przekroczenie granicy Republiki Środkowoafrykańskiej i Kamerunu. Na krótkim odcinku przejazd przez tereny Parku Narodowego Lobéké. Dalsza podróż przez tereny Kamerunu. W trakcie podróży postoje na krótki odpoczynek i zdjęcia w najciekawszych puntach trasy. Po dotarciu do Yokadouma zakwaterowanie w hotelu. Czas wolny na odpoczynek po trudach podróży. Nocleg w Yokadouma. 

Podróż przez Republikę Środkowoafrykańską - Republika Środkowoafrykańska RŚA i Kamerun 2022

Dzień 9. KAMERUN - Yokadouma / Batouri / Ndellelé / Bertoua

Po śniadaniu podróż powrotna do miasta Bertoua trasą przez Batouri oraz Ndellelé. Do pokonania trasa około 290 km gruntową drogą. Na trasie prawdziwe afrykańskie bezdroża piękne krajobrazy Kamerunu. W trakcie podróży postoje na krótki odpoczynek i zdjęcia w najciekawszych puntach trasy. Zatrzymamy się między innymi przy rzece, gdzie przy odrobinie szczęścia obserwować można hipopotamy oraz w miejscu, gdzie zapoznamy się z lokalnymi sposobami poszukiwań i pozyskiwania złota a właściwie złotego pyłu. Kontynuacja podróży do Bertoua. Po dotarciu na miejsce zakwaterowanie w hotelu. Czas wolny na odpoczynek po podróży. Nocleg w Bertoua.

Kameruńska Ulica Kamerun 2022

Dzień 10. KAMERUN - Bertoua / Jaunde (Yaounde) / Kribi

Po śniadaniu wyjazd w całodzienną podróż do Kribi. Pojedziemy trasą przez Jaunde (Yaounde). W trakcie podróży postoje na krótki odpoczynek i zdjęcia w najciekawszych puntach trasy. Po dotarciu do Kribi zakwaterowanie w hotelu. Czas wolny na odpoczynek po trudach podróży. Nocleg w Kribi. 

Kribi w Kamerunie - Republika Środkowoafrykańska RŚA i Kamerun 2022

Dzień 11. KAMERUN - Kribi

Po śniadaniu relaks na plaży w Kribi. To urokliwe i spokojne miasto z kolonialną przeszłością i wspaniałymi plażami. Kribi jest drugim co do wielkości portem Kamerunu. Popołudniu wycieczka i rejs pirogą po rzece Lobo w lesie deszczowym oraz odpoczynek przy wodospadach Lobe otoczonych bujną roślinnością. Nocleg w hotelu w Kribi. Powrót do hotelu. Czas wolny na odpoczynek i relaks. Nocleg w Kribi. 

Kribi w Kamerunie Republika Środkowoafrykańska RŚA i Kamerun 2022

Dzień 12. Kribi / Rezerwat Szympansów Pongo Songo / Jaunde

Po śniadaniu wyjazd w kierunku Jaunde. Na trasie zatrzymamy się w Rezerwacie Szympansów Pongo Songo, gdzie trwają prace nad ochroną gatunku oraz przywracane są do życia na wolności młode osierocone zwierzęta. Kontynuacja podróży do Jaunde. Po dotarciu na miejsce, w zależności od pozostałego do dyspozycji czasu - spacer i zwiedzanie centrum Jaunde lub ostatnie zakupy na miejscowym bazarze lub transfer na lotnisko zgodnie z godzinami lotów. Na lotnisku pożegnanie grupy z lokalnym pilotem / przewodnikiem Poza Trasą Adventure w Kamerunie i Republice Środkowoafrykańskiej. Wylot do Warszawy. 

Dzień 13.

Przylot do Warszawy.

Uwaga - Program jest ramowy. Kolejność zwiedzania może ulec zmianie ze względów organizacyjnych oraz ze względu na lokalne uwarunkowania i panujące warunki atmosferyczne.

TRASA WYCIECZKI:

CENA: 3400EUR

+ bilety lotnicze ok. 4800 PLN

Cena obejmuje:

 • Bilet lotniczy Warszawa - Jaunde lub Douala - Warszawa ok. 4800 PLN *Koszt do rozliczenia wg ceny zakupu
 • Noclegi w hotelach klasy turystycznej w pokojach dwuosobowych typu twin oraz lodge na terenie Parku Narodowego Dzanga Sangha (na życzenie dopłata do jedynki na cały wyjazd 350 EURO)
 • Dwa posiłki dziennie: śniadania i kolacje (bez napojów do posiłków) na terenie Kamerunu
 • Trzy posiłki dziennie: śniadania, lunche i kolacje (bez napojów do posiłków) na terenie RŚA Republiki Środkowoafrykańskiej
 • Transfery i transport zgodnie z opisem w programie
 • Przeprawa łodzią przez rzekę Sangha
 • Opiekę polskiego pilota
 • Opiekę lokalnych pilotów angielskojęzycznych
 • Obserwacja słoni leśnych na terenie Parku Narodowego Dzanga Sangha
 • Wszelkie dokumenty i permity na wjazdy do miejsc tam gdzie są wymagane
 • Pozwolenia na trekkingi i usługi przewodników
 • Usługi miejscowych przewodników angielskojęzycznych
 • Zgody na zwiedzanie i bilety wstępu do miejsc wymienionych w programie
 • Wszelkie opłaty lokalne wymagane na trasie
 • Miejscowy podatek turystyczny
 • Koszty organizacyjne w Polsce i na miejscu wyprawy
 • Ubezpieczenie KL/NW podróżne (Koszty leczenia: 600.000 PLN )
 • Składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny

Cena nie obejmuje:

 • Kosztów testów PCR (o ile wymagane)
 • Kosztów wiz (ok. 400 EUR)
 • Obserwacja goryli nizinnych w Bai Hokou - 300 EUR (fakultatywnie)
 • Zwyczajowych napiwków (ok.  EUR)
 • Innych atrakcji fakultatywnych i innych wydatków osobistych jak: karta telefoniczna, internet, pranie itp.

*Grupa min. 6 osób

DZANGA SANGHA REPUBLIKA ŚRODKOWOAFRYKAŃSKA RŚA I KAMERUN NA ZDJĘCIACH