kontakt@pozatrasa.pl
+48 22 350 73 46

ERYTREA WYJAZD
POZA TRASĄ ADVENTURE
04.12.2024-13.12.2024
26.04.2025-05.05.2025
potwierdzony
10
dni
CENA:
3100 USD + bilety lotnicze ok. 5500 PLN

ERYTREA WYJAZD POZA TRASĄ ADVENTURE

Erytrea Wyjazd z Poza Trasą Adventure to podróż podczas której odkryjemy jedno z mniej znanych państw, leżących we wschodniej części kontynentu afrykańskiego w tzw. Rogu Afryki. Erytrea to niewielki kraj jednak są tu miejsca z długą i niezwykle bogatą historią, ciekawą kulturą i tradycjami. Podróż Erytrea Wyjazd z Poza Trasą Adventure rozpoczniemy od zwiedzania miasta Massawa, leżącego na wybrzeżu Morza Czerwonego. Ślady długiej historii odnaleźć można w eklektycznej architekturze portu Massawa. Widoczne są tu wpływy włoskie, tureckie, portugalskie, arabskie, egipskie i brytyjskie. Kolejnym miastem na naszej trasie będzie stolica kraju Asmara z wyjątkowo ciekawymi przykładami modernistycznej urbanistyki w Afryce. Wspaniała architektura Art Deco powstała tu dzięki Włochom, którzy rządzili miastem w I połowie XX wieku. Choć epoka kolonialna skończyła się dawno temu, włoski duch obecny jest wciąż w miejscowości Decamhare, która słynie z winnic i doskonałej jakości białego wina. Atrakcją dla miłośników starożytności będą stanowiska archeologiczne w Adulis i Qohaito, gdzie odkryjemy ruiny miast Królestwa Aksum oraz prastare malowidła naskalne. Dotrzemy także do Senafe, skąd podziwiać będziemy widoki na góry Wyżyny Erytrejskiej, w tym szczyt Emba Soira (3018 m n.p.m). Zatoka Zula przywita nas z kolei pięknem czystych wód i wulkanicznego krajobrazu. To miejsce, w którym narodziła się Wielka Dolina Ryftowa. Poza kolonialną historią i zachwycającą architekturą Erytrea to także kraj zróżnicowany etnicznie i wyznaniowo. W czasie naszej podróży Erytrea Wyjazd z Poza Trasą Adventure spotkamy się z sunnicką społecznością Rashaida, której protoplaści przybyli do Erytrei z terenów dzisiejszej Arabii Saudyjskiej w XIX wieku. Gościć będziemy także u społeczności Kunama, oddającej cześć bóstwu solarnemu Anna. Ich główny ośrodek w Erytrei stanowi miasto Barentu. Podróż do Afryki nie może obyć się bez wizyty na gwarnych afrykańskich targowiskach. Udamy się więc na słynny targ bydła w Keren, gdzie zapewne będziemy świadkami licznych licytacji i zawieranych transakcji. Będzie także czas na wspólne zdjęcia bo każda nasza podróż to także spotkania z mieszkańcami kraju i poznanie regionalnej kuchni. Zapraszamy w podróż Erytrea Wyjazd z Poza Trasą Adventure!

Autor programu Łukasz Odzimek. Copyright © Poza Trasą Adventure.

ERYTREA WYJAZD POZA TRASĄ - PROGRAM PODRÓŻY:

Dzień 1.

Wylot z Warszawy do Asmary. Na lotnisku spotkanie grupy z pilotem Poza Trasą Adventure trzy godziny przed wylotem. Przylot do Asmary. Transfer do hotelu w Asmara i zakwaterowanie. Czas wolny na odpoczynek po podróży. Nocleg w hotelu w Asmara. 

Dzień 2. Asmara / Massawa

Po śniadaniu wyjazd do Massawa. Trasa do pokonania około 110 km. Podróż potrwa ok. 3 godziny. Massawa to główne miasto portowe i dawna stolica Erytrei. Składa się z dwóch wysp połączonych z lądem groblą i jest największym naturalnym portem głębokowodnym na Morzu Czerwonym. Panująca w Massawa atmosfera arabskiego miasta odzwierciedla silne powiązania handlowe Massawa z Półwyspem Arabskim. Dzięki strategicznemu położeniu na wybrzeżu Morza Czerwonego, miasto na przestrzeni wieków okupowane było przez przez Portugalczyków, Arabów, Egipcjan, Turków, Brytyjczyków i Włochów. Niegdyś w architekturze miasta widać było wpływy kolonizatorów, w szczególności osmańskie i włoskie. Dziś niestety większość budynków nosi znamiona zniszczeń dokonanych w czasie wojny o niepodległość oraz zaniedbań w kolejnych latach. Spacer po mieście, następnie powrót do hotelu. Czas wolny na odpoczynek. Nocleg w hotelu w Massawa.

Erytrea wyjazd

Dzień 3. Massawa / Adulis / Zatoka Zula / Ludność Rasahida / Massawa

Po śniadaniu wyjazd do stanowiska archeologicznego Adulis. Trasa do przejechania około 55 km. W Adulis znajdował się niegdyś istotny port Szlaku Kadzidlanego należący do Królestwa Aksum (I-VII w. n.e.). Królestwo Aksum obejmowało terytoria w obecnej części Erytrei, Etiopii, Sudanu, Dżibuti, Jemenu i Arabii Saudyjskiej. Prace wykopaliskowe w Adulis, rozpoczęte w XIX wieku i trwające do dziś, pozwoliły odsłonić m.in. pozostałości kościoła w stylu bizantyjskim z V wieku.  Większość artefaktów, które zostały wydobyte z tego miejsca, znajdują się obecnie w muzeach w Asmarze oraz Etiopii. Następnie dalsza podróż nad Zatokę Zula. Zatoka ta jest rozległym akwenem, wcinającym się w głąb lądu Afryki na długość około 50 km. Na południowym krańcu zatoki znajduje się masywny krater wulkaniczny. Aktywność sejsmiczna właśnie tego wulkanu ukształtowała Wielką Dolinę Ryftową. Tego dnia spotkamy się z koczowniczo-pasterską ludnością Rashaida. To najmniejszą grupa etniczna obecna w Erytrei. Rashaida są sunnickimi potomkami Arabów, którzy uciekli z obszaru dzisiejszej Arabii Saudyjskiej po wybuchu wojny plemiennej w połowie XIX wieku. Przedstawiciele społeczności parają się przede wszystkim hodowlą wielbłądów. Ludzie Rashaida charakteryzują się wielką gościnnością, która jest przez nich utożsamiana z hojnością i jest fundamentem dobrej reputacji rodziny. Kobiety noszą wyszukane stroje z długimi spódnicami i welonami, które wyszywane są geometrycznymi wzorami i ozdobnymi aplikacjami. Mężczyźni noszą natomiast turbany. Następnie powrót do Massawa. Dalsze zwiedzanie miasta. Wieczorem kolacja w portowych tawernach serwujących świeże ryby i owoce morza. Nocleg w hotelu w Massawie.

Erytrea wyjazd

Dzień 4. Massawa / Asmara

Po śniadaniu podróż powrotna do Asmara. Trasa do przejechania około 110 km. Po dotarciu na miejsce rozpoczniemy zwiedzanie miasta Asmara - stolicy Erytrei. Asmara określana jest często i znana jest jako jedno z najprzyjemniejszych miast w Afryce. Położona na skraju Wielkiej Doliny Ryftowej na ponad 2000 m n.p.m. stolica Erytrei początkowo była wioską zamieszkałą przez ludność Tigre. Od lat 90. XIX wieku do 1941 roku rozwijała się jako włoska placówka wojskowa. Podczas II wojny światowej, po wypchnięciu Włochów z Erytrei, Asmara była administrowana przez Brytyjczyków, a następnie przeniesiona pod rządy Etiopii. Asmara jest ciekawym miastem kolonialnym o wyjątkowo włoskim charakterze oraz jednym z niewielu przykładów modernistycznej urbanistyki w Afryce. To kameralna i malownicza stolica, pełna zachwycającej architektury Art Deco i eleganckich ulic wysadzanych palmami. Podczas zwiedzania Asmary zobaczymy między innymi słynną stację benzynową Fiat Tagliero przypominającą samolot, kino „Cinema Impero” w stylu Art Deco, czy budynek miejskiego teatru, przywodzącą na myśl architekturę florenckich willi. Po zwiedzaniu Asmara powrót do hotelu. Czas wolny na odpoczynek. Nocleg w hotelu w Asmara.

Dzień 5. Asmara / Decamhare / Adikeyih

Po śniadaniu wyjazd do Decamhare. Trasa do przejechania około 40 km. Decamhare było niegdyś przemysłowym centrum włoskiej kolonii w Erytrei i rywalizowało z Asmarą o miano stolicy. W szczytowym okresie rozwoju miasta, tj. około 1938 r. Włosi stanowili niemal połowę z 12-tysięcznej populacji miasta. Pomimo licznych walk w czasie wojny niepodległościowej, w Decamhare zachowały się interesujące przykłady architektury kolonialnej. Decamhare znane jest z winnic, gdzie produkowane jest cenione erytrejskie białe wino. W Decamhare znajduje się również wiele młynów. Zwiedzanie Decamhare. Następnie dalsza podróż do Adikeyih. Do przejechania około 70 km. Trasa prowadzi przez dolinę porośniętą pięknymi jaworami. Po dotarciu na miejsce zakwaterowanie w hotelu. Czas wolny na odpoczynek. Nocleg w hotelu w Adikeyih. 

Krajobrazy Erytrei

Dzień 6. Adikeyih / Qohaito / Senafe - Emba Soira / Asmara

Po śniadaniu wyjazd do Qohaito. Trasa do przejechania około 20 km. Qohaito to kompleks archeologiczny, położony na wysokości ponad 2500 m.n.p.m. na skraju Wielkiej Doliny Ryftowej. Szacuje się, że miasto zostało założone około V tysiąclecia p.n.e., rozwijało się do około 900 roku n.e. i stanowiło przystanek na szlaku handlowym między Adulis a Aksum. Specyficzny układ urbanistyczny pozwala przypuszczać, że Qohaito było miastem-ogrodem. Z samej liczby pozostałości archeologicznych wynika, że miasto zajmowało ważną pozycję w regionie, ale bardzo niewiele wiadomo o pochodzeniu tej starożytnej społeczności. Z pewnością jednak mieszkańcy Qohaito korzystali z rozległych lokalnych sieci handlowych, a także z kontaktów zagranicznych z Cesarstwem Rzymskim i Bizantyjskim. W Qohaito zobaczymy między innymi pozostałości wczesnochrześcijańskiego kościoła Mariam Wakino, którego część filarów jest niemal nienaruszona, podziemny grobowiec Meqabir Ghibsi oraz malowidła naścienne w jaskini Adi Alauti, przedstawiające bydło, antylopy i lwy. Następnie przejazd do malowniczo położonego miasteczka Senafe, skąd rozpościera się widok na góry Wyżyny Erytrejskiej, w tym na drugi pod względem wysokości szczyt Erytrei - Emba Soira (3018 m n.p.m). Podziwianie widoków na okolicę i szczyt Emba Soir. Późnym popołudniem lub wieczorem powrót do Asmara. Trasa do przejechania około 130 km. Po dotarciu na miejsce zakwaterowanie w hotelu. Czas wolny na odpoczynek. Nocleg w hoteu w Asmara. 

Erytrea wyjazd

Dzień 7. Asmara / Barentu

Po śniadaniu wyjazd do Barentu. Trasa do pokonania około 240 km. W Barentu odwiedzimy rynek, zobaczymy też rozległą rzekę Gash oraz mniejsze wioski w okolicy miasta. Barentu to największe miasto i stolica regionu Gash-Barka. Miasto doznało licznych zniszczeń podczas wojny niepodległościowej, ale zostało stosunkowo szybko odbudowane. Dziś Baretnu przyciąga osadników ze wszystkich części kraju, co sprawiło, że miasto znacznie powiększyło się w przeciągu ostatniej dekady. Tętniący życiem targ przyciąga do Barentu z okolicznych wiosek ludność Kunama i Nara, dzięki czemu można tam spotkać niezwykle barwną mieszankę kultur plemiennych. Uważa się, że lud Kunama to jedni z pierwszych mieszkańców Erytrei, którzy pierwotnie wyemigrowali z południowej doliny Nilu w Sudanie. W porównaniu z innymi grupami etnicznymi w Erytrei, kultura Kunama jest uważana za wyjątkowo liberalną. Kobiety Kunama cieszą się wysokim statusem społecznym i prawami własności, a ziemia jest często uprawiana wspólnie. Ludność Kunama słynie z tańców i rozwiniętej obrzędowości. Większość przestawicieli plemienia nadal wyznaje pradawną religię skupioną wokół boga stwórcy - Anny, oraz zespołu lokalnych duchów i rytualnych uzdrowicieli. Obecnie około 70% społeczności zachowuje swoją tradycyjną wiarę, a nieco ponad 30% przeszło na katolicyzm, ewangelikalizm i islam. Spacer po mieście i zwiedzanie. Spotkania z pikaną ludnością. Przejazd do hotelu. Czas wolny na odpoczynek. Nocleg w hotelu w Barentu.

Erytrea wyjazd

Dzień 8. Barentu / Keren / Społeczność Kumana

Po śniadaniu podróż do Keren. Trasa do przejechania około 150 km. Keren, którego nazwa oznacza „wyżynę”, było niegdyś małym miasteczkiem, ale szybko rozwinęło się wraz z pojawieniem się linii kolejowej łączącej je z Asmarą. Otoczone górami, położone na płaskowyżu na wysokości 1392 m n.p.m., jest to jedno z najładniejszych miast Erytrei. Zarówno podczas II wojny światowej, jak i wojny o niepodległość Keren było areną wielu konfliktów, w tym jednej z najcięższych bitew Wielkiej Brytanii z faszystowskimi Włochami. Dziś o tych wydarzeniach przypomina brytyjski Cmentarz Wojenny, a także dworzec kolejowy w stylu włoskim. Nad miastem góruje stary egipski fort z XIX wieku. Odwiedzimy również sanktuarium Mariam Dearit, w którym regularnie odbywa się festiwal chrześcijański. Na terenie sanktuarium znajduje się też kapliczka z figurą Matki Boskiej wewnątrz starego baobabu. Miasto Keren ma wyraźnie muzułmański charakter i jest zamieszkane przez wiele różnych grup etnicznych Erytrei. Szczególnie wyraźne są tu wpływy sudańskie, przejawiające się w sposobie strojach, języku i kulinariach. Miasto słynie między innymi z aromatycznej sudańskiej herbaty. Tempo życia mieszkańców Keren najlepiej ilustruje fakt, że wielbłądy i osły wciąż przewyższają liczbę samochodów zarejestrowanych w mieście. Wyjątkową atrakcję Keren stanowi poniedziałkowy targ zwierząt hodowlanych, który odbywa się na stromym zboczu jednej z gór otaczających miasto. Na giełdę zjeżdżają rolnicy z całej okolicy, aby sprzedać lub kupić wielbłądy, bydło, kozy, owce czy osły. Oprócz zwierząt, na gwarnym targu zobaczymy kolorowe stoiska z przeróżnej maści owocami i warzywami. Zwiedzanie miasta. Następnie zakwaterowanie w hotelu. Czas wolny na odpoczynek. Nocleg w hotelu w Keren. 

Targ w Keren w Erytrei

Dzień 9. Keren / Asmara

Po śniadaniu podróż powrotna do Asmara. Trasa do przejechania około 100 km. Po dotarciu na miejsce zakwaterowanie w hotelu. Czas wolny na odpoczynek lub spacer. Następnie transfer na lotnisko zgodnie z godzinami lotów. Pożegnanie grupy z lokalnym pilotem / przewodnikiem Poza Trasą Adventure w Erytrei. Wylot do Warszawy.

Dzień 10. 

Przylot do Warszawy. 

*Uwaga - Program jest ramowy. Kolejność zwiedzania może ulec zmianie ze względów organizacyjnych oraz ze względu na lokalne uwarunkowania i panujące warunki atmosferyczne.

TRASA WYCIECZKI:

CENA: 3100USD

+ bilety lotnicze ok. 5500PLN

Cena obejmuje:

 • Bilety lotnicze Warszawa - Asmara - Warszawa  ok. 5500 PLN  *Koszt do rozliczenia wg ceny zakupu
 • Noclegi w hotelach 3* (lokalna standaryzacja) oraz hotelach klasy turystycznej w pokojach dwuosobowych
 • Śniadania, lunche i kolacje (poza dniem przylotu do Asmara)
 • Transfery i transport zgodnie z opisem w programie
 • Opiekę polskiego pilota
 • Opiekę lokalnych pilotów i przewodników angielskojęzycznych
 • Wszelkie dokumenty i permity na wjazdy do miejsc tam gdzie są wymagane
 • Zgody na zwiedzanie i bilety wstępu do miejsc wymienionych w programie
 • Wszelkie opłaty lokalne wymagane na trasie
 • Miejscowy podatek turystyczny
 • Koszty organizacyjne w Polsce i na miejscu wyprawy
 • Ubezpieczenie KL/NW podróżne (Koszty leczenia: 500.000 PLN )
 • Składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny

Cena nie obejmuje:

 • Kosztów testów PCR (o ile wymagane)
 • Kosztów wizy Erytrea (ok. EUR)
 • Kosztów posiłków w dniu przylotu
 • Zwyczajowych napiwków (ok.  EUR)
 • Innych atrakcji fakultatywnych i innych wydatków osobistych jak: karta telefoniczna, internet, pranie itp.

*Grupa min. 8 osób

ERYTREA WYJAZD NA ZDJĘCIACH