kontakt@pozatrasa.pl
+48 22 350 73 46

Aksum

Aksum. Obelisk z Królestwa Aksum – Etiopia

Aksum, założone około V wieku p.n.e. to dawna stolica pierwszego państwa etiopskiego. To miasto z bogatą historią, miejsce koronacji cesarzy Etiopii aż do czasów Hajle Selassie. Stąd wyruszyła królowa Saba na spotkanie z królem Salomonem. Aksum to święte miejsce chrześcijańskiego Kościoła Etiopskiego. Przechowywana jest tu ponoć jego najcenniejsza relikwia – Arka Przymierza. Jak głosi legenda, Arka trafiła ze świątyni w Jerozolimie do Etiopii wraz z Menelikiem, synem Salomona i Saby. Nikt niestety nie może jej zobaczyć, prócz strzegącego jej stale kapłana.

W Aksum zobaczyć można za to inny cenny przedmiot, który w swojej długiej historii również wyruszył w daleką podróż. Obelisk z Aksum, bo o nim mowa, to najwyższy monolityczny obelisk świata. Powstał około 1700 lat temu i był symbolem potęgi ówczesnego Królestwa Aksum. Mierzy 24 metry wysokości i waży blisko 200 ton. Zdobią go płaskorzeźby, przedstawiające miedzy innymi ślepe drzwi i okna a swoją budową przypomina dom mieszkalny. Obelisk wzniesiony został na polecenie króla Ezany I. Władcy, który w IV wieku wprowadził chrześcijaństwo do Królestwa Aksum, czyniąc je drugim po Armenii chrześcijańskim państwem na świecie.

Podczas inwazji faszystowskich Włoch na Etiopię w roku 1937, na osobisty rozkaz Mussoliniego, obelisk został wywieziony w trzech częściach do Rzymu. Przez długie lata władze Etiopii domagały się zwrotu tego cennego zabytku. W 1997 roku doszło do porozumienia – obelisk miał powrócić na swoje miejsce. Włosi napotkali jednak szereg problemów logistycznych. Transport drogą morską okazał się niemożliwy, ponieważ w międzyczasie Etiopia utraciła dostęp do morza. Konieczne było użycie samolotów przystosowanych do przewozu wyjątkowo ciężkich ładunków. Zły stan dróg w Etiopii uniemożliwiał z kolei długi transport lądem. Konieczna okazała się więc modernizacja lotniska w Aksum. Operacja kosztowała blisko cztery miliony dolarów. Po blisko 70 latach, w 2005 roku wszystkie trzy części obelisku znalazły się znów w Aksum.

Etiopia i Erytrea – Szczegóły i program wyprawy do Etiopii i Erytrei znajdują się stronie wyprawy.  O Etiopii i Erytrei czytaj w naszych artykułach Erytrea – Asmara miasto w stylu art deco. Polecamy  wyjazd do Erytrei.