kontakt@pozatrasa.pl
+48 22 350 73 46

LIBIA WYJAZD
Wschód + Zachód
07.11.2024-21.11.2024
08.02.2025-22.02.2025
15
dni
CENA:
3950 EUR + bilety lotnicze ok. 2900 PLN

LIBIA WYJAZD POZA TRASĄ

Libia wyjazd z Poza Trasą Adventure to podróż do kraju o długiej i bogatej historii, kulturze i tradycji. Libia położona w Afryce Północnej zaliczana jest do jednych z największych państw na kontynencie, to także jedno z państw Maghrebu. Miłośnicy starożytności zachwycą się doskonale zachowanymi ruinami rzymskich miast, leżącymi na wybrzeżu Morza Śródziemnego. Jednym z nich jest Leptis Magna - najsłynniejsze rzymskie miasto w Afryce, wraz z Sabrata i Oea (obecnie Trypolis) należące w starożytności do Tripoli Trójmiasta. Historia tych miast sięga jeszcze czasów fenickich. Trypolis - stolica Libii, to miasto z długą historią. W jego eklektycznej architekturze i zabytkach dostrzec można wpływy między innymi rzymskie, bizantyjskie, arabskie, osmańskie, włoskie i hiszpańskie. W północno-wschodniej Libii na wybrzeżu Morza Śródziemnego odwiedzimy także tereny Cyrenajki - historycznej krainy, będącej między innymi jedną z prowincji rzymskich. Jej nazwa pochodziła od założonego tu przez Greków w 631 roku p.n.e. miasta Cyrena, które do III w. n.e. było stolicą prowincji. Ponad 90% terytorium Libii leży na obszarach pustynnych. Wszyscy ci, którzy zechcą poddać się magii pustyni, przeżyją niezapomniane chwile na saharyjskich bezdrożach. Podczas podróży Libia Wyjazd z Poza Trasą Adventure dotrzemy do przepięknego historycznego miasta Ghadames, położonego na pustynnych terenach będących królestwem Berberów i Tuaregów. Przez długie wieki miasto było ważnym ośrodkiem na trasie karawan kupieckich przemierzających Saharę. W okolicach Garyan zwiedzać będziemy podziemne wioski Berberów wydrążone w podziemnych jaskiniach. Zwiedzimy też jeden z najpiękniejszych libijskich ksarów - spichlerz Gasr Al-Hajj, wybudowany w XII wieku. Podróż do Libii to niezapomniane chwile i piękne wspomnienia, a smaki oryginalnej libijskiej kuchni to jeszcze jeden z powodów dla których warto odwiedzić ten niezwykle atrakcyjny północnoafrykański kraj. Zapraszamy w podróż Libia wyjazd z Poza Trasą Adventure!

Autor programu Łukasz Odzimek. Copyright © Poza Trasą Adventure.

LIBIA WYJAZD - PROGRAM PODRÓŻY:

Dzień 1. 

Wylot z Warszawy do Trypolisu w Libii (via Tunis). Spotkanie grupy na lotnisku z pilotem Poza Trasą Adventure na trzy godziny przed wylotem.

Dzień 2. Trypolis 

Przylot do Trypolis. Na lotnisku spotkanie grupy z lokalnym przewodnikiem Poza Trasą Adventure w Libii. Po dopełnieniu formalności transfer do hotelu i zakwaterowanie. Czas wolny na krótki odpoczynek po podróży. Popołudniu spacer po starym mieście w Trypolis. Trypolis powstał na terenie starożytnego miasta Oea, które wraz z Sabrata i Leptis Magna tworzyły starożytny Tripolis (tri poli - trójmiasto). Te trzy fenickie porty z VII wieku p.n.e. leżały na wybrzeżu krainy zwanej Trypolitania. Około III wieku p.n.e. obecny Trypolis został stolicą Trypolitanii. Na przestrzeni wieków miasto było ważnym centrum handlowym. Od XVI do XIX wieku w Trypolisie prężnie działali piraci. Długi okres historii Trypolisu i wpływy kolejnych rządzących miastem wpłynęły w znacznym stopniu na jego zabytki, architekturę oraz kulturę. Dostrzec można tu wpływy między innymi rzymskie, arabskie, osmańskie, włoskie i hiszpańskie. Zwiedzimy starą część miasta otoczoną murem, gdzie obejrzymy między innymi: Łuk Triumfalny Marka Aureliusza z II wieku, najstarszy meczet w Trypolisie An-Naka z XVII wieku, Meczet Karamanli z XVIII wieku, Cytadelę As-saraj al-hamra - „Czerwony Zamek”. Spacer labiryntem ulic i zaułków Starego Miasta z pozostałości starożytnych domów, świątyń i murów obronnych.Powrót do hotelu. Czas wolny na odpoczynek. Nocleg w hotelu w Trypolis. W cenie lunch. 

Trypolis i Misrata wyjazd do Libii 2022

Dzień 3. Trypolis / Al Bayda / Derna / Ras al-Hilal / Apollonia (Sozusa)/ Al Bayda 

Po śniadaniu transfer na lotnisko zgodnie z godzinami lotów. Wylot do Al Bayda. Następnie przejazd do miasta Darna (Derna), położonego na wybrzeżu Morza Śródziemnego. Miasto założono w XV wieku na miejscu Darnis, starożytnej osady greckiej. Do połowy XIX wieku w miejscowym porcie kwitł handel niewolnikami. Na początku XX wieku miasto zostało ufortyfikowane przez Włochów. Obecnie Darnę (Dernę) zamieszkuje około 80 tysięcy ludzi. Odwiedzimy także Ras al-Hilal (Ras al-Helal), nadmorską wioskę znaną z malowniczego wybrzeża, z wysokimi klifami oraz pobliskimi zalesionymi wzgórzami Jebel Akhdar. Następnie przejazd do Apollonia, ruin dawnej koloni greckiej. Apollonia rozwijała się jako miasto satelickie Cyreny, służące za port morski. Uniezależniła się od Cyreny w czasach rzymskich, stanowiła jedno z pięciu miast libijskiego Pentapolis, a w VI wieku naszej ery uzyskała status stolicy prowincji Libia Pentapolitana. Znana także jako Sozusa, współcześnie znajduje się w granicach miasta Marsa Susa. Popołudniu powrót do Al Bayda. Czas wolny na odpoczynek. Nocleg w hotelu w Al Bayda. W cenie śniadanie i kolacja.

Trypolis i Misrata Libia 2022

Dzień 4. Al Bayda / Tokra (Tocra) / Tolmeita - Ptolemaida / Al Bayda 

Po śniadaniu wyjazd do ruin starożytnego miasta Tokra (Tocra), jednego z pięciu miast Pentapolis. Tokra była ważnym portem handlowym w okresie greckim i rzymskim, jednak straciła na znaczeniu w czasach bizantyjskich. Dziś jest to zaledwie mała, nadmorska wioska. Następnie przejazd do Tolmeita. To niewielka osada, w pobliżu której znajdują się ruiny starożytnego greckiego miasta Ptolemaida. Jego nazwa wywodzi się od dynastii Ptolemeuszy, którzy przejęli kontrolę nad tymi terenami po śmierci Aleksandra Wielkiego. W I wieku miasto dostało się we władanie Rzymian, tracąc na znaczeniu po najeździe arabskim. Popołudniu powrót do Al Bayda. Czas wolny na odpoczynek. Nocleg w hotelu w Al Bayda. W cenie śniadanie i lunch.

Dzień 5. Al Bayda / Starożytna Cyrena / Al Bayda / Trypolis 

Po śniadaniu przejazd do wioski Shahhat, gdzie znajdują się ruiny Cyreny, starożytnego miasta założonego przez Greków około 630 roku p.n.e. Cyrena stanowiła jedną z najważniejszych kolonii, a zarazem największy grecki ośrodek w Afryce Północnej. Po śmierci i upadku imperium Aleksandra Wielkiego, władzę nad tymi terenami przejął jeden z diadochów - Ptolemeusz, który dał początek dynastii ptolemejskiej. W późniejszych wiekach miasto opanowali Rzymianie. Do dziś zachowały się tu liczne zabudowania miejskie, dawne forum, ruiny teatru oraz innych budynków użyteczności publicznej oraz świątyń poświęconych m.in. Apollowi czy Zeusowi. Następnie transfer na lotnisko zgodnie z rozkładem lotów. Wylot do Trypolis. Po przylocie zakwaterowanie w hotelu. Czas wolny na odpoczynek. Nocleg w hotelu w Trypolis. W cenie śniadanie. 

Libia Poza Trasą Libia 2022

Dzień 6. Trypolis / Ghat / Region Akakus (Acacus)

Po śniadaniu transfer na lotnisko zgodnie z godzinami lotów. Wylot do Ghat. Następnie przejazd w rejon Gór Akakus, w pobliżu algierskiej granicy. Pustynny krajobraz Akakous poprzecinany jest wydmami, ostańcami oraz formacjami skalnymi w kształcie łuków. Znajdują się tu też wysokie góry (najwyższy szczyt ma około 1500 m n.p.m.). Obszar Akakous, ze względu na dużą ilość niezwykle cennych, prehistorycznych rysunków naskalnych datowanych na ok 12 000 lat przed naszą erą, wpisany został na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Sztuka naskalna w regionie Akakous świadczący nie tylko o obecności i wysokim stopniu cywilizacji człowieka na tych terenach, ale ukazuje także bogactwo ówczesnej fauny zamieszkującej te tereny. Malowidła przedstawiają żyrafy, słonie, wielbłądy oraz bydło, a także ludzi podczas wykonywania muzyki, polowania oraz walk. Po zwiedzaniu czas wolny na odpoczynek. Nocleg w obozie w namiotach na pustyni. W cenie śniadanie i kolacja. 

Dzień 7. i Dzień 8. Eksploracja Sahary 

Kolejne dwa dni poświęcimy na dalszą eksplorację libijskiej pustyni. Przemierzymy rozległe, pustynne tereny w poszukiwaniu oaz oraz słonych jezior skrytych pomiędzy wydmami. Od słońca i piasku odpoczywać będziemy w cieniu palm otaczających zbiorniki wodne oraz w obozach pod gołym niebem. Czekają nas niezapomniane zachody i wschody słońca oraz obserwacje tysięcy gwiazd rozświetlających ciemną, pustynną noc. Noclegi w obozie w namiotach na pustyni.  W obu dniach w cenie śniadanie i kolacja. 

Ghadames wyjazd do Libii 2022

Dzień 9. Sabha / Trypolis

Po śniadaniu transfer na lotnisko w Sabha zgodnie z godzinami lotów. Wylot do Trypolis. Po dotarciu na miejsce zakwaterowanie w hotelu. Czas wolny na odpoczynek. Nocleg w hotelu w Trypolis. W cenie śniadanie i lunch.

Trypolis i Misrata Libia 2022

Dzień 10. Trypolis / Leptis Magna / Misrata / Trypolis

Po śniadaniu wyjazd do Leptis Magna - najsłynniejszego rzymskiego miasto w Afryce. Leptis Magna wraz z Sabrata i Oea (obecnie miasto Trypolis) tworzyła starożytny Tripolis (tri poli - trójmiasto). Miasto założyli Fenicjanie około VI wieku p.n.e. i było jedną z licznych fenickich kolonii. Fenicja położona była na wschodnim wybrzeżu Morza Śródziemnego i obejmowała tereny dzisiejszego Libanu, zachodniej Syrii i północnego Izraela. Fenicjanie określani byli jako naród największych żeglarzy starożytności i doskonałych kupców. Przodowali w budownictwie okrętowym, dzięki czemu mogli się przemieszczać po całym basenie Morza Śródziemnego. Za najstarszy odkryty na terenie Leptis Magna obiekt, uznawany jest fragment ceramiki korynckiej z około 500 roku p.n.e.

Leptis Magna wyjazd do Libii 2022

Późniejsze zachowane zabytki Leptis Magna pochodzą z okresu panowania cesarza Augusta (27 p.n.e. – 14 n.e.). Obejrzymy między innymi Plac Targowy (8 p.n.e.), ruiny teatru (1 n.e.), Świątynię Romy i Augusta (14-19 n.e.), Termy Cesarza Hadriana, Łuk Tyberiusza (35-36), Łuk Trajana (109-110). Z Leptis Magna wywodził się cesarski ród Sewerów a jednym z ciekawszych zabytków jest pochodzący w II wieku Łuk Triumfalny Septimiusza Sewera. W 1982 roku stanowisko archeologiczne Leptis Magna wpisane zostało na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Do tej pory powierzchnia tego starożytnego miasta zbadana została w około 40%. Leptis Magna to jedno z najlepiej zachowanych ruin starożytnego miasta rzymskiego zlokalizowanego w rejonie Morza Śródziemnego.

Leptis Magna wyjazd do Libii 2022

Następnie dalsza podróż do Misrata, trzeciego pod względem wielkości miasta Libii. Misrata położona jest u wybrzeży Zatoki Wielkiej Syrty a jej historia sięga około VII wieku. Stara część miasta charakteryzuje się typowo arabską architekturą i wąskimi zadaszonymi uliczkami. Podczas trwania wojny domowej w Libii, Misrata stanowiła centrum oporu przeciw dyktatorowi Muamarowi Kadafiemu, ponad 40 lat rządzącemu Libią. W 2011 roku miasto było oblężone przez siły rządowe usiłujące stłumić opór opozycji. Spacer po Misrata, obejrzymy między innymi miejsce, gdzie trwały najcięższe walki. Do dziś są tu ruiny zniszczonych budynków i wraki czołgów. Następnie podróż powrotna do Trypolisu. Powrót do hotelu. Czas wolny na odpoczynek. Nocleg w hotelu w Trypolisie. W cenie śniadanie i lunch.

Trypolis i Misrata Libia 2022

Dzień 11. Trypolis / Jabel Nafusa / Gasr Al-Hajj / Tharmisa / Nalut / Ghadames 

Po śniadaniu wyjazd w kierunku Jabel Nafus (Dżabal Nafusa). Jabel Nafus to górzysty pustynny płaskowyż, poprzecinany głębokimi dolinami i żyznymi oazami. Fantastyczne krajobrazy. Jabel Nafus (Dżabal Nafusa) - obszar jałowych gór i skalistych skarp, zamieszkiwany jest przez ludność berberyjską. Wizyta w lokalnych wioskach, gdzie bliżej poznamy tradycyjną libijską berberyjską społeczność.

Libia Poza Trasą Libia 2022

W trakcie podróży zatrzymamy się także w Gasr Al-Hajj (Qasr Al-Hajj). Obejrzymy tu Fortecę al-Hajj - jeden z najpiękniejszych przykładów ufortyfikowanego spichlerza berberyjskiego położonego na terenie Libii. Qasr jest spichlerzem, magazynem, gdzie bezpiecznie przechowywane były plony pół-koczowniczych i częściowo osiadłych mieszkańców tego regionu. Qasr al-Haj zbudowany został w XII wieku przez szejka Abu Jatla, który wynajmował pomieszczenia magazynowe w zamian za niewielką część zbiorów, które następnie przekazywał biednym. Spichlerz jest okrągłą budowlą wykonaną z gliny i kamienia z główną bramą prowadzącą na duży dziedziniec wewnętrzny. Zewnętrzna ściana budowli tworzy rodzaj muru obronnego. Przy bramie znajdują się schody prowadzące na szczyt budowli, skąd strzegący spichlerz obserwować mogli okolicę. Wokół dziedzińca znajduje się 114 magazynów rozmieszczonych na kilku poziomach. Magazyny przypominają jaskinie. Najniższy poziom, który częściowo położony pod ziemią, służył do przechowywania oliwy z oliwek. Wyższe poziomy służyły do przechowywania daktyli oraz zbóż - głównie jęczmienia i pszenicy. Następnie wizyta w Tharmisa oraz Nalut, położonym na szczycie płaskowyżu Jabal Nafusa (Dżabal Nafusa). Znajdują się tu ruiny berberyjskiego miasta sprzed ponad 1000 lat oraz opuszczony, kilkusetletni ksar, stanowiący do połowy XX wieku magazyn oliwy oraz zboża. Kontynuacja podróży do Ghadames. Po dotarciu na miejsce zakwaterowanie. Czas wolny na odpoczynek. Nocleg w Ghadames. W cenie śniadanie i kolacja. 

Libia Poza Trasą wyjazd do Libii 2022

Dzień 12. Ghadames / Ras Al-Ghoul 

Dzisiejszy dzień poświęcimy na zwiedzanie miasta Ghadames oraz jego okolic. Tereny te zamieszkiwane są przez ludność berberyjską i tuareską. Ghadames określane jako Perła Pustyni, to jedno z największych, najstarszych i najlepiej zachowanych miast pustynnych. Przez długie wieki miasto było ważnym ośrodkiem na trasie karawan kupieckich przemierzających Saharę. Jego historia sięga czasów przedrzymskich. Ghadames jest znakomitym przykładem starej tradycyjnej zabudowy miejskiej. Miasto zamieszkiwane było przez siedem rodów.

Ghadames Libia 2022

W medinie każdy z nich mieszkał w swojej dzielnicy, posiadał własny miejski plac, na którym odbywały się uroczystości, własny meczet, szkołę koraniczną oraz strzeżoną bramę. Większość domów mieszkalnych miała cztery poziomy charakteryzujące się pionowym podziałem funkcji. Parter służył jako spiżarnia, na piętrze znajdowały się pomieszczenia rodzinne oraz te zarezerwowane dla mężczyzn. Wyższe poziomy to tarasy i dachy przeznaczone dla kobiet z siecią połączeń komunikacyjnych, dzięki którym kobiety mogły swobodnie przemieszczać się między domami. Ghadames to jedno z najpiękniejszych miast Libii z unikalną atmosferą i niepowtarzalną architekturą. Najstarsza część miasta otoczona murem miejskim wpisana została na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Spacer labiryntem malowniczych uliczek i placów, odpoczynek w ogrodach pustynnej oazy.

Ghadames wyjazd do Libii 2022

Późnym popołudniem wybierzemy się na wycieczkę po wydmach pustyni. Obejrzymy ruiny fortu Ras Al-Ghoul (Qasr al-Ghoul). Zachód słońca nad pustynią obserwować będziemy z saharyjskiego obozu. Nocleg w hotelu lub tradycyjnym obozie w namiotach na pustyni. W cenie śniadanie i lunch. 

Dzień 13. Ras Al-Ghoul / Garyan (Gharyan) / Trypolis 

Po śniadaniu wyjazd do miasta Garyan, leżącego u podnóża płaskowyżu Nafus. Okolica słynie z podziemnych berberyjskich domów, zwanych często jaskiniami troglodytów. „Ghar” w nazwie Gharyan oznacza jaskinię. Berberowie tradycyjnie budowali swe domy w wydrążonych w podziemnych skałach jaskiniach. Stanowiły one doskonałe schronienie przed wysoką temperaturą latem oraz chłodnymi zimami. Ukryte pod ziemią i niewidoczne z daleka wioski, chroniły również okoliczną ludność przed najeźdźcami. Po wizycie w Gharyan kontynuacja podróży do Trypolisu. Po dotarciu na miejsce zakwaterowanie w hotelu. Czas wolny na odpoczynek. Nocleg w hotelu w Trypolisie. W cenie śniadanie i lunch.

Dzień 14. Trypolis / Sabrata / Trypolis 

Po śniadaniu wyjazd do Sabrata, gdzie znajduje się stanowisko archeologiczne z kompleksem starożytnych ruin. Sabrata była początkowo kolonią fenicką założoną przed VI wiekiem p.n.e. Wraz wraz z Leptis Magna i Oea (obecnie miasto Trypolis) tworzyła starożytny Tripolis (tri poli - trójmiasto). Po podboju przez Rzymian w II wieku p.n.e., miasto zostało przebudowane. Zwiedzimy między innymi forum, świątynie fenickie i rzymskie, dobrze zachowany antyczny teatr rzymski z przełomu II i III wieku w którym znajduje się 108 korynckich kolumn wznoszących się na wysokość dwudziestu metrów nad sceną, chrześcijańską bazylikę Justyniana pochodzącą z VI wieku, rzymskie łaźnie oraz jedyne zachowane do dziś rzymskie toalety publiczne. W miejscowym muzeum obejrzeć można znalezione na terenie wykopalisk mozaiki i freski. Sabrata w roku 1982 wpisana została na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Następnie powrót do hotelu w Trypolisie. Czas wolny na odpoczynek. Nocleg w hotelu w Trypolisie. W cenie śniadanie. 

Sabrata Libia 2022

Dzień 15.

Po wczesnym śniadaniu transfer na lotnisko zgodnie z godzinami lotów. Na lotnisku pożegnanie grupy z lokalnym pilotem / przewodnikiem Poza Trasą Adventure w Libii. Wylot z Trypolisu do Tunisu. Przylot do Tunisu. Kontynuacja podróży. Wylot z Tunisu do Warszawy. Przylot do Warszawy.

Uwaga - Program imprezy jest ramowy i dynamiczny. Atrakcje oraz kolejność ich zwiedzania mogą ulec korekcie z powodu zasad polityki turystycznej Libii, względów organizacyjnych oraz ze względu na lokalne uwarunkowania i panujące warunki atmosferyczne.

TRASA WYCIECZKI:

CENA: 3950EUR

+bilety lotnicze ok. 2900 PLN

Cena obejmuje:

 • Bilety lotnicze Warszawa - Trypolis - Warszawa (via Tunis) ok. 2900 PLN  *Koszt do rozliczenia wg ceny zakupu
 • Bilety lotnicze loty wewnętrzne  zgodnie z programem Trypolis - Al Bayda - Trypolis / Trypolis - Ghat / Sabha - Trypolis
 • Noclegi w hotelach 3* (lokalna standaryzacja) lub klasy turystycznej w pokojach dwuosobowych oraz w namiotach w obozie na pustyni
 • Śniadania oraz lunche lub kolacje zgodnie z programem
 • Transery i transport zgodnie z programem
 • Wszelkie dokumenty i permity na wjazdy do miejsc tam gdzie są wymagane
 • Opiekę polskiego pilota
 • Opiekę i usługi lokalnych pilotów i przewodników angielskojęzycznych
 • Bilety wstępu do miejsc wymienionych w programie
 • Wszelkie opłaty lokalne wymagane na trasie
 • Miejscowy podatek turystyczny
 • Koszty organizacyjne w Polsce i na miejscu wyprawy
 • Ubezpieczenie KL/NW podróżne (Koszty leczenia: 500.000 PLN )
 • Składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny

Cena nie obejmuje:

 • Kosztów wizy do Libii, zaproszenia i innych formalności wjazdowych (ok. 150 EUR)
 • Kosztów innych posiłków poza wymienionymi w programie (ok. 20-30 EUR/doba)
 • Zwyczajowych napiwków (ok. 80 EUR)
 • Innych atrakcji fakultatywnych i innych wydatków osobistych

*Grupa min. 6 osób

LIBIA WYJAZD NA ZDJĘCIACH