fbpx

kontakt@pozatrasa.pl
+48 22 350 73 46

LIBIA
25.02.2022-
06.03.2022
10.11.2022-
19.11.2022
10
dni
CENA:
Skontaktuj się z nami!

LIBIA WYJAZD Z POZA TRASĄ

Libia wyjazd z Poza Trasą to podróż do kraju o długiej i bogatej historii, kulturze i tradycji. Libia położona w Afryce Północnej zaliczana jest do jednych z największych państw na kontynencie. Jest także jednym z państw Maghrebu. Miłośnicy starożytności zachwycą się doskonale zachowanymi ruinami rzymskich miast, leżącymi na wybrzeżu Morza Śródziemnego. Jednym z nich jest Leptis Magna - najsłynniejsze rzymskie miasto w Afryce, wraz z Sabrata i Oea (obecnie Typolis) należące w starożytności do Tripoli Trójmiasta. Historia tych miast sięga jeszcze czasów fenickich. Trypolis - stolica Libii, to miasto z długą historią. W jego eklektycznej architekturze i zabytkach dostrzec można wpływy między innymi rzymskie, bizantyjskie, arabskie, osmańskie, włoskie i hiszpańskie.

Ponad 90% terytorium Libii leży na obszarach pustynnych. Wszyscy ci, którzy zechcą poddać się magii pustyni, przeżyją niezapomniane chwile na saharyjskich bezdrożach. Podczas podróży Libia wyjazd z Poza Trasą dotrzemy do przepięknego historycznego miasta Ghadames, położonego na pustynnych terenach będących królestwem Berberów i Tuaregów. Przez długie wieki miasto było ważnym ośrodkiem na trasie karawan kupieckich przemierzających Saharę. W okolicach Garyan dotrzemy do podziemnych wiosek Berberów wydrążonych w podziemnych jaskiniach. Zwiedzimy też jeden z najpiękniejszych libijskich ksarów - spichlerz Gasr Al-Hajj wybudowany w XII wieku. Podróż do Libii to niezapomniane chwile i piękne wspomnienia, a smaki oryginalnej libijskiej kuchni to jeszcze jeden z powodów dla których warto odwiedzić ten niezwykle atrakcyjny północnoafrykański kraj. Zapraszamy w podróż Libia wyjazd z Poza Trasą!

Autor programu Łukasz Odzimek. Copyright © Poza Trasą Adventure.

LIBIA WYJAZD - PROGRAM PODRÓŻY:

Dzień 1. 

Wylot z Warszawy lub Berlina do Trypolisu via Tunis lub Stambuł. Spotkanie grupy na lotnisku z pilotem Poza Trasą Adventure na trzy godziny przed wylotem.

Dzień 2. Trypolis

Przylot do Trypolisu. Spotkanie grupy z lokalnym przewodnikiem Poza Trasą Adventure w Libii. Po dopełnieniu formalności transfer do hotelu. W zależności od godziny przylotu spacer po Trypolisie lub odpoczynek po podróży. Nocleg w Trypolisie. 

Trypolis

Dzień 3. Trypolis / Leptis Magna

Po śniadaniu wyjazd do Leptis Magna - najsłynniejszego rzymskiego miasto w Afryce. Leptis Magna wraz z Sabrata i Oea (obecnie miasto Trypolis) tworzyła starożytny Tripolis (tri poli - trójmiasto). Miasto założyli Fenicjanie około VI wieku p.n.e. i było jedną z licznych fenickich kolonii. (Fenicja położona była na wschodnim wybrzeżu Morza Śródziemnego i obejmowała tereny dzisiejszego Libanu, zachodniej Syrii i północnego Izraela. Fenicjanie określani byli jako naród największych żeglarzy starożytności i doskonałych kupców. Przodowali w budownictwie okrętowym, dzięki czemu mogli się przemieszczać po całym basenie Morza Śródziemnego). 

Za najstarszy odkryty na terenie Leptis Magna obiekt uznawany jest fragment ceramiki korynckiej z ok. 500 roku p.n.e. Późniejsze zachowane zabytki Leptis Magna pochodzą z okresu panowania cesarza Augusta (27 p.n.e. – 14 n.e.). Obejrzymy między innymi plac targowy (8 p.n.e.), ruiny teatru (1 n.e.), świątynię Romy i Augusta (14-19 n.e.), termy cesarza Hadriana, łuk Tyberiusza (35-36), łuk Trajana (109-110). Z Leptis Magna wywodził się cesarski ród Sewerów a jednym z ciekawszych zabytków jest pochodzący w II wieku łuk triumfalny Septimiusza Sewera. W 1982 roku stanowisko archeologiczne Leptis Magna wpisane zostało na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Do tej pory powierzchnia tego starożytnego miasta zbadana została w około 40%. Leptis Magna to jedno z najlepiej zachowanych ruin starożytnego miasta rzymskiego zlokalizowanego w rejonie Morza Śródziemnego. Podróż powrotna do Trypolisu. Nocleg w Trypolisie. 

Leptis magna w Libii

Dzień 4. Trypolis / Gasr Al-Hajj / Ghadames

Po śniadaniu wyruszymy w głąb Libii, na pustynne tereny będące królestwem Berberów i Tuaregów. Wyjazd w kierunku miasta Ghadames leżącego na zachodzie Libii, w pobliżu granicy z Tunezją i Algierią. W trakcie podróży zatrzymamy się w Gasr Al-Hajj (Qasr Al-Hajj). Obejrzymy tu Fortecę al-Hajj - jeden z najpiękniejszych przykładów ufortyfikowanego spichlerza berberyjskiego położonego na terenie Libii. Qasr jest spichlerzem, magazynem, gdzie bezpiecznie przechowywane były plony pół-koczowniczych i częściowo osiadłych mieszkańców tego regionu. Qasr al-Haj zbudowany został w XII wieku przez szejka Abu Jatla, który wynajmował pomieszczenia magazynowe w zamian za niewielką część zbiorów, które następnie przekazywał biednym. Spichlerz jest okrągłą budowlą wykonaną z gliny i kamienia z główną bramą prowadzącą na duży dziedziniec wewnętrzny. Zewnętrzna ściana budowli tworzy rodzaj muru obronnego. Przy bramie znajdują się schody prowadzące na szczyt budowli, skąd strzegący spichlerz obserwować mogli okolicę. Wokół dziedzińca znajduje się 114 magazynów rozmieszczonych na kilku poziomach. Magazyny przypominają jaskinie. Najniższy poziom, który częściowo położony pod ziemią, służył do przechowywania oliwy z oliwek. Wyższe poziomy służyły do przechowywania daktyli oraz zbóż - głównie jęczmienia i pszenicy. Kontynuacja podróży do Ghadames. Nocleg w Ghadames. 

ksar spichlerz sahara w libii

Dzień 5. Ghadames

Dzisiejszy dzień poświęcimy na zwiedzanie miasta Ghadames oraz jego okolic. Tereny te zamieszkiwane są przez ludność berberyjską i tuareską. Ghadames określane jako Perła Pustyni, to jedno z największych, najstarszych i najlepiej zachowanych miast pustynnych. Przez długie wieki miasto było ważnym ośrodkiem na trasie karawan kupieckich przemierzających Saharę. Jego historia sięga czasów przedrzymskich. Ghadames jest znakomitym przykładem tradycyjnej zabudowy miejskiej. Miasto zamieszkiwane było przez siedem rodów. W medinie każdy z nich mieszkał w swojej dzielnicy, posiadał własny miejski plac, na którym odbywały się uroczystości, własny meczet, szkołę koraniczną oraz strzeżoną bramę. Większość domów mieszkalnych miała cztery poziomy charakteryzujące się pionowym podziałem funkcji. Parter służył jako spiżarnia, na piętrze znajdowały się pomieszczenia rodzinne oraz te zarezerwowane dla mężczyzn. Wyższe poziomy to tarasy i dachy przeznaczone dla kobiet z siecią połączeń komunikacyjnych, dzięki którym kobiety mogły swobodnie przemieszczać się między domami. Ghadames to jedno z najpiękniejszych miast Libii z unikalną atmosferą i niepowtarzalną architekturą. Spacer labiryntem malowniczych uliczek i placów, odpoczynek w ogrodach pustynnej oazy. Najstarsza część miasta otoczona murem miejskim wpisana została na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Późnym popołudniem wybierzemy się na wycieczkę po wydmach pustyni. Obejrzymy ruiny fortu Ras Al-Ghoul (Qasr al-Ghoul). Po zachodzie słońca nad Saharą, tradycyjna tuareska kolacja przy dźwiękach lokalnej muzyki. Nocleg w hotelu lub obozie na pustyni.

Libia wyjazd

Dzień 6. Ghadames / Jabel Nafus (Dżabal Nafusa)

Po śniadaniu wyjazd w kierunku Jabel Nafus (Dżabal Nafusa). Jabel Nafus to górzysty pustynny płaskowyż, poprzecinany głębokimi dolinami i żyznymi oazami. Fantastyczne krajobrazy. Jabel Nafus (Dżabal Nafusa) - obszar jałowych gór i skalistych skarp, zamieszkiwany jest przez ludność berberyjską. Wizyta w tradycyjnych lokalnych wioskach, gdzie bliżej poznamy libijską berberyjską społeczność. Nocleg w okolicy. 

Libia wyjazd

Dzień 7. Jabel Nafus (Dżabal Nafusa) / Garyan / Trypolis

Podróż do miasta Garyan, leżącego u podnóża płaskowyżu Nafus. Okolica słynie z podziemnych berberyjskich domów, zwanych często jaskiniami troglodytów. „Ghar” w nazwie Gharyan oznacza jaskinię. Berberowie tradycyjnie budowali swe domy w wydrążonych w podziemnych skałach jaskiniach. Stanowiły one doskonałe schronienie przed wysoką temperaturą latem oraz chłodnymi zimami. Ukryte pod ziemią i niewidoczne z daleka wioski, chroniły również okoliczną ludność przed najeźdźcami. Kontynuacja podróży do Trypolisu. Po dotarciu na miejsce zakwaterowanie w hotelu i czas wolny na odpoczynek. Nocleg w Trypolisie. 

Libia wyjazd

Dzień 8. Sabrata / Zuwara

Po śniadaniu wyjazd do Sabrata, gdzie znajduje się stanowisko archeologiczne z kompleksem starożytnych ruin. Sabrata była początkowo kolonią fenicką założoną przed VI wiekiem p.n.e. Wraz wraz z Leptis Magna i Oea (obecnie miasto Trypolis) tworzyła starożytny Tripolis (tri poli - trójmiasto). Po podboju przez Rzymian w I wieku, miasto zostało przebudowane. Zwiedzimy między innymi forum, świątynie fenickie i rzymskie, dobrze zachowany antyczny teatr rzymski z przełomu II i III wieku w którym znajduje się 108 korynckich kolumn wznoszących się na wysokość dwudziestu metrów nad sceną, chrześcijańską bazylikę Justyniana pochodzącą z VI wieku, rzymskie łaźnie oraz jedyne zachowane do dziś rzymskie toalety publiczne. W miejscowym muzeum obejrzeć można znalezione na terenie wykopalisk mozaiki i freski. Sabrata w roku 1982 wpisana została na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Następnie podróż do portowego miasta Zuwara, położonego na wybrzeżu Morza Śródziemnego. Początki miasta Zuwara sięgają XI wieku, a jego nazwa pochodzi prawdopodobnie od plemienia berberyjskiego zamieszkującego te tereny. Zuwara znana jest zwłaszcza z przepięknych plaż i możliwości uprawiania tu licznych sportów wodnych. Popularne są również lokalne restauracje z doskonałą libijską kuchnią. Dosknałe są zwłaszcza dania z owocami morza. Późnym popołudniem podróż powrotna do Trypolisu. Nocleg w Trypolisie. 

Libia wyjazd

Dzień 9. Trypolis

Dzisiejszy dzień poświęcimy na zwiedzanie stolicy Libii Trypolisu. Trypolis powstał na terenie starożytnego miasta Oea, które wraz z Sabrata i Leptis Magna tworzyły starożytny Tripolis (tri poli - trójmiasto). Te trzy fenickie porty z VII wieku p.n.e. leżały na wybrzeżu krainy zwanej Trypolitania. Około III wieku p.n.e. obecny Trypolis został stolicą Trypolitanii. Na przestrzeni wieków miasto było ważnym centrum handlowym. Od XVI do XIX wieku w Trypolisie prężnie działali piraci. Długi okres historii Trypolisu i wpływy kolejnych rządzących miastem odcisnęły się w znacznym stopniu na jego zabytkach, architekturze oraz kulturze. Dostrzec można tu wpływy między innymi rzymskie, arabskie, osmańskie, włoskie i hiszpańskie. Zwiedzimy starą część miasta otoczoną murem, gdzie obejrzymy między innymi: łuk triumfalny Marka Aureliusza z II wieku, najstarszy meczet w Trypolisie An-Naka z XVII wieku, meczet Karamanli z XVIII wieku, cytadelę As-saraj al-hamra - „Czerwony Zamek”. Spacer labiryntem ulic i zaułków Starego Miasta z pozostałości starożytnych domów, świątyń i murów obronnych. Wizyta na tętniącym życiem suku w medynie. Czas wolny na zakupy. Nocleg w Trypolisie.

Trypolis

Dzień 10. Trypolis

Transfer na lotnisko zgodnie z godzinami lotów. Wylot do Warszawy lub Berlina via Tunis lub Stambuł. Przylot do Warszawy lub Berlina.

TRASA WYCIECZKI:

CENA: Skotaktuj się z nami!

Cena obejmuje:

 • Bilety lotnicze Warszawa /Berlin - Trypolis - Warszawa / Berlin ok. 2500 PLN (via Tunis) lub ok. 3500 PLN (via Stambuł) *Koszt do rozliczenia wg ceny zakupu
 • Noclegi w hotelu 3* lub klasy turystycznej w pokojach dwuosobowych oraz w namiocie w obozie na pustyni
 • Śniadania
 • Transery i transport zgodnie z programem
 • Wszelkie dokumenty i permity na wjazdy do miejsc tam gdzie są wymagane
 • Opiekę polskiego pilota
 • Opiekę i usługi lokalnych pilotów i przewodników angielskojęzycznych
 • Bilety wstępu do miejsc wymienionych w programie
 • Wszelkie opłaty lokalne wymagane na trasie
 • Miejscowy podatek turystyczny
 • Koszty organizacyjne w Polsce i na miejscu wyprawy
 • Ubezpieczenie KL/NW podróżne (Koszty leczenia: 600.000 PLN )
 • Koszty polisy od rezygnacji w przypadku sytuacji nadzwyczajnej - (w przypadku Covid)
 • Składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny
 • Koszulkę firmową
 • Relację fotograficzną z wyjazdu

Cena nie obejmuje:

 • Kosztów testów PCR (wymagany na każdy wylot z PL oraz przy powrocie)
 • Kosztów wizy do Libii i innych formalności wjazdowych (ok. USD)
 • Kosztów wyżywienia
 • Zwyczajowych napiwków
 • Innych atrakcji fakultatywnych i innych wydatków osobistych

*Grupa min. 6 osób

LIBIA WYJAZD NA ZDJĘCIACH