fbpx

kontakt@pozatrasa.pl
+48 22 350 73 46

LIBIA WYJAZD
POZA TRASĄ ADVENTURE
02.10.2023-13.10.2023
potwierdzony
12.02.2024-23.02.2024
05.03.2024-16.03.2024
12
dni
CENA:
3250 USD + bilety lotnicze ok. 3200 PLN

LIBIA WYJAZD POZA TRASĄ

Libia wyjazd z Poza Trasą Adventure to podróż do kraju o długiej i bogatej historii, kulturze i tradycji. Libia położona w Afryce Północnej zaliczana jest do jednych z największych państw na kontynencie, to także jedno z państw Maghrebu. Miłośnicy starożytności zachwycą się doskonale zachowanymi ruinami rzymskich miast, leżącymi na wybrzeżu Morza Śródziemnego. Jednym z nich jest Leptis Magna - najsłynniejsze rzymskie miasto w Afryce, wraz z Sabrata i Oea (obecnie Trypolis) należące w starożytności do Tripoli Trójmiasta. Historia tych miast sięga jeszcze czasów fenickich. Trypolis - stolica Libii, to miasto z długą historią. W jego eklektycznej architekturze i zabytkach dostrzec można wpływy między innymi rzymskie, bizantyjskie, arabskie, osmańskie, włoskie i hiszpańskie.

Ponad 90% terytorium Libii leży na obszarach pustynnych. Wszyscy ci, którzy zechcą poddać się magii pustyni, przeżyją niezapomniane chwile na saharyjskich bezdrożach. Podczas podróży Libia Wyjazd z Poza Trasą Adventure dotrzemy do przepięknego historycznego miasta Ghadames, położonego na pustynnych terenach będących królestwem Berberów i Tuaregów. Przez długie wieki miasto było ważnym ośrodkiem na trasie karawan kupieckich przemierzających Saharę. W okolicach Garyan zwiedzać będziemy podziemne wioski Berberów wydrążone w podziemnych jaskiniach. Zwiedzimy też jeden z najpiękniejszych libijskich ksarów - spichlerz Gasr Al-Hajj, wybudowany w XII wieku. Podróż do Libii to niezapomniane chwile i piękne wspomnienia, a smaki oryginalnej libijskiej kuchni to jeszcze jeden z powodów dla których warto odwiedzić ten niezwykle atrakcyjny północnoafrykański kraj. Zapraszamy w podróż Libia wyjazd z Poza Trasą Adventure!

Autor programu Łukasz Odzimek. Copyright © Poza Trasą Adventure.

LIBIA WYJAZD - PROGRAM PODRÓŻY:

*Uwaga - Wkrótce nastąpi aktualizacja programu na 2023/2024 rok. 

Dzień 1. 

Wylot z Warszawy do Tunisu. Spotkanie grupy na lotnisku z pilotem Poza Trasą Adventure na trzy godziny przed wylotem.

Dzień 2. Tunis / Trypolis

Przylot do Tunisu. Dalsza podróż do Trypolisu. Wylot do Trypolisu (lot bezpośredni). Przylot do Trypolisu. Na lotnisku spotkanie grupy z lokalnym przewodnikiem Poza Trasą Adventure w Libii. Po dopełnieniu formalności transfer do hotelu. Czas wolny na odpoczynek po podróży. Popołudniu spacer po Trypolisie. Nocleg w Trypolisie. 

Trypolis i Misrata wyjazd do Libii 2022

Dzień 3. Trypolis / Leptis Magna / Misrata / Trypolis

Po śniadaniu wyjazd do Leptis Magna - najsłynniejszego rzymskiego miasto w Afryce. Leptis Magna wraz z Sabrata i Oea (obecnie miasto Trypolis) tworzyła starożytny Tripolis (tri poli - trójmiasto). Miasto założyli Fenicjanie około VI wieku p.n.e. i było jedną z licznych fenickich kolonii. (Fenicja położona była na wschodnim wybrzeżu Morza Śródziemnego i obejmowała tereny dzisiejszego Libanu, zachodniej Syrii i północnego Izraela. Fenicjanie określani byli jako naród największych żeglarzy starożytności i doskonałych kupców. Przodowali w budownictwie okrętowym, dzięki czemu mogli się przemieszczać po całym basenie Morza Śródziemnego). 

Leptis Magna wyjazd do Libii 2022

Za najstarszy odkryty na terenie Leptis Magna obiekt uznawany jest fragment ceramiki korynckiej z ok. 500 roku p.n.e. Późniejsze zachowane zabytki Leptis Magna pochodzą z okresu panowania cesarza Augusta (27 p.n.e. – 14 n.e.). Obejrzymy między innymi plac targowy (8 p.n.e.), ruiny teatru (1 n.e.), świątynię Romy i Augusta (14-19 n.e.), termy cesarza Hadriana, łuk Tyberiusza (35-36), łuk Trajana (109-110). Z Leptis Magna wywodził się cesarski ród Sewerów a jednym z ciekawszych zabytków jest pochodzący w II wieku łuk triumfalny Septimiusza Sewera. W 1982 roku stanowisko archeologiczne Leptis Magna wpisane zostało na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Do tej pory powierzchnia tego starożytnego miasta zbadana została w około 40%. Leptis Magna to jedno z najlepiej zachowanych ruin starożytnego miasta rzymskiego zlokalizowanego w rejonie Morza Śródziemnego.

Leptis Magna wyjazd do Libii 2022

Następnie podróż do Misrata, trzeciego pod względem wielkości miasta Libii. Misrata położona jest u wybrzeży Zatoki Wielkiej Syrty. Historia miasta sięga około VII wieku. Stara część miasta charakteryzuje się typowo arabską architekturą i wąskimi zadaszonymi uliczkami. Podczas trwania wojny domowej w Libii, Misrata była centrum oporu przeciw Kadafiemu. W 2011 roku miasto było oblężone przez siły rządowe usiłujące stłumić opór opozycji. W Misrata obejrzymy między innymi miejsce, gdzie trwały najcięższe walki. Do dziś są tu ruiny zniszczonych budynków i wraki czołgów. Następnie podróż powrotna do Trypolisu. Po dotarciu na miejsce zakwaterowanie w hotelu. Czas wolny na odpoczynek. Nocleg w hotelu w Trypolisie. 

Trypolis i Misrata Libia 2022

Dzień 4. Trypolis / Gasr Al-Hajj / Ghadames

Po śniadaniu wyruszymy w głąb Libii, na pustynne tereny będące królestwem Berberów i Tuaregów. Wyjazd w kierunku miasta Ghadames leżącego na zachodzie Libii, w pobliżu granicy z Tunezją i Algierią.

Ghadames wyjazd do Libii 2022

W trakcie podróży zatrzymamy się w Gasr Al-Hajj (Qasr Al-Hajj). Obejrzymy tu Fortecę al-Hajj - jeden z najpiękniejszych przykładów ufortyfikowanego spichlerza berberyjskiego położonego na terenie Libii. Qasr jest spichlerzem, magazynem, gdzie bezpiecznie przechowywane były plony pół-koczowniczych i częściowo osiadłych mieszkańców tego regionu. Qasr al-Haj zbudowany został w XII wieku przez szejka Abu Jatla, który wynajmował pomieszczenia magazynowe w zamian za niewielką część zbiorów, które następnie przekazywał biednym. Spichlerz jest okrągłą budowlą wykonaną z gliny i kamienia z główną bramą prowadzącą na duży dziedziniec wewnętrzny. Zewnętrzna ściana budowli tworzy rodzaj muru obronnego. Przy bramie znajdują się schody prowadzące na szczyt budowli, skąd strzegący spichlerz obserwować mogli okolicę. Wokół dziedzińca znajduje się 114 magazynów rozmieszczonych na kilku poziomach. Magazyny przypominają jaskinie. Najniższy poziom, który częściowo położony pod ziemią, służył do przechowywania oliwy z oliwek. Wyższe poziomy służyły do przechowywania daktyli oraz zbóż - głównie jęczmienia i pszenicy. Kontynuacja podróży do Ghadames. Nocleg w Ghadames. 

Libia Poza Trasą wyjazd do Libii 2022

Dzień 5. Ghadames

Dzisiejszy dzień poświęcimy na zwiedzanie miasta Ghadames oraz jego okolic. Tereny te zamieszkiwane są przez ludność berberyjską i tuareską. Ghadames określane jako Perła Pustyni, to jedno z największych, najstarszych i najlepiej zachowanych miast pustynnych. Przez długie wieki miasto było ważnym ośrodkiem na trasie karawan kupieckich przemierzających Saharę. Jego historia sięga czasów przedrzymskich. Ghadames jest znakomitym przykładem starej tradycyjnej zabudowy miejskiej. Miasto zamieszkiwane było przez siedem rodów. W medinie każdy z nich mieszkał w swojej dzielnicy, posiadał własny miejski plac, na którym odbywały się uroczystości, własny meczet, szkołę koraniczną oraz strzeżoną bramę. Większość domów mieszkalnych miała cztery poziomy charakteryzujące się pionowym podziałem funkcji. Parter służył jako spiżarnia, na piętrze znajdowały się pomieszczenia rodzinne oraz te zarezerwowane dla mężczyzn. Wyższe poziomy to tarasy i dachy przeznaczone dla kobiet z siecią połączeń komunikacyjnych, dzięki którym kobiety mogły swobodnie przemieszczać się między domami.

Ghadames wyjazd do Libii 2022

Ghadames to jedno z najpiękniejszych miast Libii z unikalną atmosferą i niepowtarzalną architekturą. Spacer labiryntem malowniczych uliczek i placów, odpoczynek w ogrodach pustynnej oazy. Najstarsza część miasta otoczona murem miejskim wpisana została na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Późnym popołudniem wybierzemy się na wycieczkę po wydmach pustyni. Obejrzymy ruiny fortu Ras Al-Ghoul (Qasr al-Ghoul). Po zachodzie słońca nad Saharą, tradycyjna tuareska kolacja przy dźwiękach lokalnej muzyki. Nocleg w hotelu lub obozie na pustyni.

Ghadames Libia 2022

Dzień 6. Ghadames / Jabel Nafus (Dżabal Nafusa)

Po śniadaniu wyjazd w kierunku Jabel Nafus (Dżabal Nafusa). Jabel Nafus to górzysty pustynny płaskowyż, poprzecinany głębokimi dolinami i żyznymi oazami. Fantastyczne krajobrazy. Jabel Nafus (Dżabal Nafusa) - obszar jałowych gór i skalistych skarp, zamieszkiwany jest przez ludność berberyjską. Wizyta w tradycyjnych lokalnych wioskach, gdzie bliżej poznamy libijską berberyjską społeczność. Nocleg w okolicy. 

Libia Poza Trasą Libia 2022

Dzień 7. Jabel Nafus (Dżabal Nafusa) / Garyan / Trypolis

Podróż do miasta Garyan, leżącego u podnóża płaskowyżu Nafus. Okolica słynie z podziemnych berberyjskich domów, zwanych często jaskiniami troglodytów. „Ghar” w nazwie Gharyan oznacza jaskinię. Berberowie tradycyjnie budowali swe domy w wydrążonych w podziemnych skałach jaskiniach. Stanowiły one doskonałe schronienie przed wysoką temperaturą latem oraz chłodnymi zimami. Ukryte pod ziemią i niewidoczne z daleka wioski, chroniły również okoliczną ludność przed najeźdźcami. Kontynuacja podróży do Trypolisu. Po dotarciu na miejsce zakwaterowanie w hotelu i czas wolny na odpoczynek. Nocleg w Trypolisie. 

Dzień 8. Sabrata / Zuwara

Po śniadaniu wyjazd do Sabrata, gdzie znajduje się stanowisko archeologiczne z kompleksem starożytnych ruin. Sabrata była początkowo kolonią fenicką założoną przed VI wiekiem p.n.e. Wraz wraz z Leptis Magna i Oea (obecnie miasto Trypolis) tworzyła starożytny Tripolis (tri poli - trójmiasto). Po podboju przez Rzymian w II wieku p.n.e., miasto zostało przebudowane. Zwiedzimy między innymi forum, świątynie fenickie i rzymskie, dobrze zachowany antyczny teatr rzymski z przełomu II i III wieku w którym znajduje się 108 korynckich kolumn wznoszących się na wysokość dwudziestu metrów nad sceną, chrześcijańską bazylikę Justyniana pochodzącą z VI wieku, rzymskie łaźnie oraz jedyne zachowane do dziś rzymskie toalety publiczne. W miejscowym muzeum obejrzeć można znalezione na terenie wykopalisk mozaiki i freski. Sabrata w roku 1982 wpisana została na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Następnie podróż do portowego miasta Zuwara, położonego na wybrzeżu Morza Śródziemnego. Początki miasta Zuwara sięgają XI wieku, a jego nazwa pochodzi prawdopodobnie od plemienia berberyjskiego zamieszkującego te tereny. Zuwara znana jest zwłaszcza z przepięknych plaż i możliwości uprawiania tu licznych sportów wodnych. Popularne są również lokalne restauracje z doskonałą libijską kuchnią. Słynne są zwłaszcza dania z owocami morza. Nocleg w Zuwara lub późnym popołudniem podróż powrotna do Trypolisu i nocleg w Trypolisie. 

Sabrata Libia 2022

Dzień 9. (Zuwara) / Trypolis

Po śniadaniu czas wolny na odpoczynek na plaży w Zuwara. Popołudniu powrót do Trypolisu. Po dotarciu na miejsce zakwaterowanie w hotelu. Czas wolny na krótki odpoczynek. Następnie rozpoczniemy zwiedzanie Trypolisu. 

Trypolis i Misrata Libia 2022

lub 

Po śniadaniu zwiedzanie stolicy Libii Trypolisu. Trypolis powstał na terenie starożytnego miasta Oea, które wraz z Sabrata i Leptis Magna tworzyły starożytny Tripolis (tri poli - trójmiasto). Te trzy fenickie porty z VII wieku p.n.e. leżały na wybrzeżu krainy zwanej Trypolitania. Około III wieku p.n.e. obecny Trypolis został stolicą Trypolitanii. Na przestrzeni wieków miasto było ważnym centrum handlowym. Od XVI do XIX wieku w Trypolisie prężnie działali piraci. Długi okres historii Trypolisu i wpływy kolejnych rządzących miastem wpłynęły w znacznym stopniu na jego zabytki, architekturę oraz kulturę. Dostrzec można tu wpływy między innymi rzymskie, arabskie, osmańskie, włoskie i hiszpańskie. Zwiedzimy starą część miasta otoczoną murem, gdzie obejrzymy między innymi: łuk triumfalny Marka Aureliusza z II wieku, najstarszy meczet w Trypolisie An-Naka z XVII wieku, meczet Karamanli z XVIII wieku, cytadelę As-saraj al-hamra - „Czerwony Zamek”. Spacer labiryntem ulic i zaułków Starego Miasta z pozostałości starożytnych domów, świątyń i murów obronnych. Wizyta na tętniącym życiem suku w medynie. Czas wolny na zakupy. Nocleg w Trypolisie.

Trypolis i Misrata Libia 2022

Dzień 10. Trypolis

Po śniadaniu kontynuacja zwiedzania Trypolisu. Nocleg w Trypolisie.

Trypolis i Misrata Libia 2022

Dzień 11. Trypolis / Tunis

Transfer na lotnisko zgodnie z godzinami lotów. Na lotnisku pożegnanie grupy z lokalnym pilotem / przewodnikiem Poza Trasą Adventure w Libii. Wylot do Tunisu. Przylot do Tunisu. Wieczorem transfer na lotnisko w Tunisie zgodnie z godzinami lotów.

*Uwaga - w przypadku kilkugodzinnej przesiadki w Tunisie, proponujemy zwiedzanie atrakcji Tunisu. Koszt dodatkowo płatnej wycieczki wraz z lokalnym guidem i transportem - około 100 USD. 

Dzień 12. 

Wylot z Tunisu do Warszawy. Przylot do Warszawy.  

Uwaga - Program imprezy jest ramowy i dynamiczny. Atrakcje oraz kolejność zwiedzania może ulec korekcie ze względów organizacyjnych oraz ze względu na panujące warunki atmosferyczne. 

TRASA WYCIECZKI:

CENA: 3250USD

+bilety lotnicze ok. 3200 PLN

Cena obejmuje:

 • Bilety lotnicze Warszawa - Trypolis - Warszawa ok. 3200 PLN  *Koszt do rozliczenia wg ceny zakupu
 • Noclegi w hotelu 3* (lokalna standaryzacja) lub klasy turystycznej w pokojach dwuosobowych oraz w namiotach w obozie na pustyni
 • Śniadania
 • Transery i transport zgodnie z programem
 • Wszelkie dokumenty i permity na wjazdy do miejsc tam gdzie są wymagane
 • Opiekę polskiego pilota
 • Opiekę i usługi lokalnych pilotów i przewodników angielskojęzycznych
 • Bilety wstępu do miejsc wymienionych w programie
 • Wszelkie opłaty lokalne wymagane na trasie
 • Miejscowy podatek turystyczny
 • Koszty organizacyjne w Polsce i na miejscu wyprawy
 • Ubezpieczenie KL/NW podróżne (Koszty leczenia: 600.000 PLN )
 • Składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny
 • Relację fotograficzną z wyjazdu

Cena nie obejmuje:

 • Kosztów testów PCR (o ile wymagane)
 • Kosztów wizy do Libii, zaproszenia i innych formalności wjazdowych (ok. 400 PLN)
 • Kosztów wyżywienia poza śniadaniami
 • Zwyczajowych napiwków (ok. USD)
 • Innych atrakcji fakultatywnych i innych wydatków osobistych

*Grupa min. 6 osób

LIBIA WYJAZD NA ZDJĘCIACH