kontakt@pozatrasa.pl
+48 22 350 73 46

ETIOPIA POŁUDNIE
POZA TRASĄ
18.10.2024-30.10.2024
14.02.2025-26.02.2025
13
dni
CENA:
2600 USD + bilety lotnicze ok. 4000 PLN

ETIOPIA POŁUDNIE POZA TRASĄ

Etiopia Południe Wyjazd z Poza Trasą Adventure to podróż do jednego z najbardziej nietuzinkowych krajów Czarnego Lądu, podczas której poznamy jego południową część. Obszar ten słynie z największego w całej Afryce zagęszczenia różnorodnych grup etnicznych, żyjących wciąż w tradycyjny sposób. To głębokie południe Etiopii - głównie ogromna połać Doliny Rzeki Omo. W jej obrębie i otulinie można spotkać kilkanaście różnych plemion, które do dziś zachowały własne tradycje, zwyczaje, ubiory i rytm codziennego dnia. Dotrzemy do kilku wiosek, w tym tak charakterystycznych jak Dorze, Konso, Mursi, Hamer, Dasenytch. Każda z tych wiosek jest niepowtarzalna. Te w górach Dorze, tworzą wyszukane gospodarstwa, z chatami w kształcie słoniowej głowy, te w rejonie Konso wyglądają jak małe fortece z kilkoma pierścieniami murów obronnych, te, gdzie mieszkają Mursi, bardziej przypominają kilkanaście szałasów porozrzucanych bez ładu, a te za rzeką Omo, zamieszkiwane przez Dasenytch, tworzą jeden zwarty wioskowy organizm otoczony szczelnie płotem. Południe Etiopii to też parki narodowe. Nie tak spektakularne, jeśli chodzi o możliwość obserwacji wielu gatunków zwierząt, jak te w sąsiedniej Kenii, ale za to bardziej zaciszne, kameralne, z mniejszym turystycznym tłokiem na trasach. Wiele osób docenia to bycie „sam na sam” z naturą. W Parku Narodowym Nechisar możemy liczyć na spotkanie hipopotamów, krokodyli i wielu gatunków ptaków, w Parku Narodowym Mago będziemy musieli mieć naprawdę sporo szczęścia, żeby zobaczyć dziką zwierzynę, a w Parku Narodowym Gór Bale powinno udać nam się dostrzec płochliwego wilka etiopskiego i podejść do stadka antylop Nyala. Będzie też czas na odpoczynek przy jednych z najlepiej zagospodarowanych turystycznie w Etiopii „gorących źródeł”. No i żeby nie było tylko etnicznie i przyrodniczo zobaczymy kilka miejsc o sporym dorobku kulturowym. Pośród nich będą pięknie zdobione stele w Tiya oraz nagrobki w rejonie Gedeo. Oba te miejsca zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO jako kulturowy skarb ludzkości. Etiopia to także kraina doskonałej kawy. Trudno zatem byłoby opuścić to miejsce bez wizyty w kawowej faktorii - więc i to znajdzie się na naszej trasie. Zapraszamy w podróż Etiopia Południe Wyjazd z Poza Trasą Adventure!

Autor programu Zbigniew Borys. Copyright © Poza Trasą Adventure.

ETIOPIA POŁUDNIE - PROGRAM PODRÓŻY:

Dzień 1.

Wylot z Warszawy do Addis Abeba, stolicy Etiopii. Na lotnisku spotkanie grupy z pilotem Poza Trasą Adventure na trzy godziny przed wylotem.

Dzień 2. Addis Abeba / Melka Kunture / Tyja (Tiya) / Ziway - Jezioro Ziway

Przylot do Addis Abeba. Kontynuacja podróży. Wyjazd w kierunku południa do Ziway, miasteczka położonego nad brzegami jeziora o tej samej nazwie. Na trasie wizyta w Melka Kunture. To ważny kompleks stanowisk archeologicznych, zlokalizowanych w górnym dorzeczu rzeki Awash (lista informacyjna UNESCO). Archeolodzy odkryli tu wiele narzędzi kamiennych oraz pozostałości prehistorycznej flory i fauny. Ważnym materiałem do wyrobu kamiennych narzędzi był obsydian pozyskiwany z pobliskiego Balchit. Kolejnym przystankiem na trasie będzie Tyja (Tiya), gdzie znajduje się stanowisko archeologiczne z trzydziestoma sześcioma pięknie zdobionymi kamiennymi stelami. Najprawdopodobniej wyznaczają one miejsce nekropoli. Stanowisko w Tyja (Tiya) wpisane zostało na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Kontynuacja podróży do Ziway, gdzie dotrzemy późnym popołudniem. Czas wolny na odpoczynek. Nocleg w Ziway.  

wycieczka do Etiopii Południowej

Dzień 3. Ziway - Jezioro Ziway / Park Narodowy Abiata i Shala / Dinsho / Goba - okolice Parku Narodowego Bale

Wczesnoporanna wycieczka po Jeziorze Ziway - około półtoragodzinny rejs łodzią. Dotrzemy na jedną z wysp, zamieszkałą przez zaledwie kilka osób, z kościółkiem górującym na szczycie. Jezioro Ziway to trzeci największy powierzchniowo akwen w Etiopii, słynący z mnogości ptactwa wodnego i niewielkiej populacji hipopotamów. Powrót do hotelu na śniadanie. Następnie wyjazd w kierunku Parku Narodowego Bale. Po drodze krótka wizyta w Parku Narodowym Abiata i Shala. Przejazd do punktu widokowego skąd rozpościera się przepiękny widok na dwa jeziora znajdujące się na terenie parku i zawarte w jego nazwie oraz sporą część Wielkiego Rowu Afrykańskiego. Krótki przystanek w Dinsho, gdzie mieści się siedziba Parku Narodowego Bale. Dokonamy tu formalności wjazdowych do parku. Dalszy przejazd do Goba, miasta położonego w okolicy Parku Narodowego Bale. Nocleg w Goba.

wycieczka do Etiopii Południowej

Dzień 4. Park Narodowy Bale

Po śniadaniu całodniowy pobyt w Parku Narodowym Bale. Park obejmuje tereny masywu Gór Bale silnie porozcinanego dolinami rzek. Ta część Wyżyny Somalijskiej szczyci się drugim pod względem wysokości wzniesieniem w Etiopii (Tullu Demtu, 4377 m. n.p.m.), ale przede wszystkim znany jest z najliczniejszej (co nie znaczy wcale, że bardzo licznej) populacji wilka etiopskiego (simien fox). To endemiczny gatunek, który faktycznie bardziej przypomina lisa niż wilka. Park Narodowy Bale wpisany jest na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Powrót do Goba. Czas wolny na odpoczynek. Nocleg w Goba.

wycieczka do Etiopii Południowej

Dzień 5. Goba / Park Narodowy Bale / Auasa (Hawassa) / Park Amora Gedel / Wondo Genet / Auasa (Hawassa)

Po śniadaniu przejazd do Dinsho. Okolica ta otoczona jest lasem jałowcowym. Łatwo tu natknąć się na niezwykłe antyolopy – nyala. To kolejny endemiczny gatunek występujący w górach Bale. Ponadto podczas spaceru będziemy mieli możliwość spotkania buszboków Menelika oraz guźców. Dalszy przejazd w kierunku miasta Auasa (Hawassa). To stolica kraju związkowego Plemion i Ludów Południa, pięknie położona nad brzegami Jeziora Auasa. W okolicy zobaczymy Park Amora Gedel. To prawdopodobnie jeden z najmniejszych parków chronionych w Afryce! Park Amora Gedel położony jest na niewielkim półwyspie i zamieszkiwany przez kilka gatunków małp, m. in. werwety i gerezy abisyńskiej oraz liczne ptactwo. Popołudnie spędzimy relaksując się w gorących źródłach Wondo Genet. To jedno z najbardziej popularnych miejsc wypoczynkowych w Etiopii. Oprócz relaksujących kąpieli w Wondo Genet hot springs, będzie można także pospacerować w leśnym rezerwacie Wondo Genet zamieszkiwanym przez liczne gatunki egzotycznych ptaków. Powrót do Auasa (Hawassa). Nocleg w Auasa (Hawassa).

wycieczka do Etiopii Południowej

Dzień 6. Auasa (Hawassa) / Aleta Wondo / Tutu Fella / Machiti Rock Engraving / Yabelo

Po śniadaniu wyjazd do Aleta Wondo, gdzie odwiedzimy jedną z większych faktorii kawy w Etiopii - Wottona Boltuma Coffee Cooperative. Następnie udamy się w rejon Tutu Fella, gdzie znajduje się skupisko kamiennych steli. Miejsce to znajduje się w Strefie Gedeo i stanowi część obszaru wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO jako Krajobraz Kulturowy Gedeo. Następnie odwiedzimy rejon Sheppe. To jedno z ważniejszych miejsc w Etiopii, gdzie zobaczyć można stare naskalne ryciny - Machiti Rock Engraving.  Dalszy przejazd na południe do Yabelo - niewielkiego  miasteczka położonego w regionie Oromia. Nocleg w Yabelo.

wycieczka do Etiopii Południowej

Dzień 7. Yabelo / Konso / Jinka

Poranna wizyta w rezerwacie dzikiej przyrody Yabelo, który pierwotnie utworzony został w celu objęcia ochroną endemicznego gatunku - bawolca Swayne’a. Niestety coraz rzadziej jednak można natknąć się nawet na pojedynczego osobnika tego gatunku. Większą szansę będziemy mieli na spotkanie zebry Burchella i Grevy'ego. Rezerwat Yabelo to też miejsce przyciągające miłośników ptactwa. Dalsza podróż do Konso. To kolejny region, który w całości wpisany został na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Krajobraz kulturowy Konso to pustynny obszar otoczony tarasami rolnymi, ufortyfikowanymi i okolonymi kamiennymi murami wioskami. Obszar ten stanowi przykład tradycji kulturowej, sięgającej 21 pokoleń (ponad 400 lat). Na miejscu znajdują się również antropomorficzne drewniane posągi – pogrupowane tak, aby przedstawiały szanowanych członków społeczności oraz szczególnie bohaterskie wydarzenia z historii, stanowiące wyjątkowe świadectwa tradycji pogrzebowych, które dziś są już niestety na skraju zaniku. Wizyta w jednej z ufortyfikowanych wiosek. Następnie przejazd do Jinka. Nocleg w Jinka.

Dzień 8. Jinka / Park Narodowy Mago / spotkanie z Mursi / Jinka

Po śniadaniu wycieczka do Parku Narodowego Mago, obejmującego wschodnią częścią Doliny Rzeki Omo. Na jego terytorium występuje sawanna i lasy akacjowe. To jeden z większych parków narodowych Etiopii, którego symbolem jest bawół afrykański. Na tym ogromnym obszarze można spotkać także tak charakterystyczne afrykańskie ssaki jak słonie czy żyrafy.  Park Narodowy Mago wpisany został na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Naszym głównym celem nie będzie jednak safari, a wizyta w jednej z wiosek plemienia Mursi, które położone są na terenie parku. Mursi to jedna z najbardziej charakterystycznych grup etnicznych południa Etiopii. Słynną ozdobą kobiet z plemienia Mursi są gliniane talerzyki umieszczane w dolnej wardze. Kiedy dziewczyna ma 14 lat wybijane są jej cztery dolne zęby, gdy kończy 15 nacinana jest jej dolna warga. Talerzyk w wardze oznacza więc wejście kobiety w wiek dojrzałości seksualnej. Według lokalnych zwyczajów, wielkość talerzyka wpływa na wartość kobiety a co za tym idzie podnosi jej cenę jako przyszłej żony. Stosownie więc podwyższa to liczbę krów jaką trzeba za nią zapłacić ojcu. Mursi tradycyjnie zajmują się pasterstwem, jednak w ostatnich latach w coraz większym stopniu zaczynają trudnić się także rolnictwem. Wizyta w wiosce Mursi. Czas na spotkania ze społecznością wioski i wspólne zdjęcia oraz poznanie tradycji, kultury i codziennego życia Mursi. Powrót do Jinka. Czas wolny na krótki odpoczynek. Po czym wizyta w Muzeum Etnograficznym. Nocleg w Jinka.

wycieczka do Etiopii Południowej

Dzień 9. Jinka / Turmi / Omorate / spotkanie z Dasenytch (Dassenech) / Turmi / spotkanie z Hamer / Turmi

Wczesnym rankiem przejazd na głębokie południe, do Turmi. Po dotarciu na miejsce zjemy śniadanie. Dalsza podróż nad rzekę Omo, do Omorate. Krótka przeprawa przez rzekę. Dla chętnych możliwość rejsu charakterystycznymi dłubankami. Następnie wizyta w wiosce plemienia Dasenytch (Dassenech). Społeczność ta spokrewniona jest z Masajami i od wieków żyje na pograniczu etiopsko - kenijskim. Czas na spotkania ze społecznością wioski i wspólne zdjęcia. Powrót do Turmi. Następnie wizyta w wiosce plemienia Hamer. Hamer to przede wszystkim hodowcy bydła ale obecnie także rolnicy. Kobiety Hamer noszą charakterystyczne dredy, skręcając i zwijając swoje włosy za pomocą masła i czerwonej ochry. Ozdabiają także swoje ciało bransoletkami, koralikami oraz naszyjnikami. Podczas wizyty w wiosce będzie możliwość skosztowania naparu z otrębów kawy oraz dokonania zakupów lokalnie wyrabianej biżuterii. Powrót do Turmi. Nocleg w Turmi.

wycieczka do Etiopii Południowej

Dzień 10. Turmi /Jezioro Chamo - Park Narodowy Nechisar / Dorze / spotkanie z Dorze

Po śniadaniu wyjazd do Dorze. Na trasie zatrzymamy się przy Jeziorze Chamo, gdzie wybierzemy się na krótki rejs łodzią. Przepięknie położone Jezioro Chamo jest częścią Parku Narodowego Nechisar. Jezioro otaczają malownicze zalesione wzgórza. Taflę jeziora „ozdabiają” dodatkowo stada pelikanów, krokodyle wylegujące się na jego brzegach oraz hipopotamy wyłaniające się od czasu do czasu spod wody.

wycieczka do Etiopii Południowej

Następnie wizyta w wiosce Dorze. Aby tam dotrzeć będziemy musieli pokonać wysokość ok. 1300 metrów. W trakcie wędrówki towarzyszyć nam będą cudowne widoki na Rów Afrykański, dwa jeziora - Chamo i Abaya oraz tzw. Most Boga, czyli masyw górski oddzielający te dwa jeziora od siebie. W wiosce Dorze dowiemy się wielu interesujących rzeczy o kulturze, tradycji i zwyczajach oraz codziennym życiu mieszkańców. Spróbujemy tradycyjnego chlebka oraz alkoholu, a jak szczęście nam dopisze będzie też czas na ognisko, śpiewy i tańce. Będzie się tu dużo i ciekawie dziać!. Nocleg w tradycyjnych chatach w wiosce Dorze.

wycieczka do Etiopii Południowej

Dzień 11. Dorze / Addis Abeba

Po śniadaniu podróż powrotna do Addis Abeba. Po dotarciu na miejsce przejazd do hotelu i zakwaterowanie. Czas wolny na odpoczynek. Nocleg w Addis Abeba. 

wycieczka do Etiopii Południowej

Dzień 12. Addis Abeba

Po śniadaniu rozpoczniemy zwiedzanie Addis Abeby. Odwiedzimy Muzeum Narodowe, posiadające w ekspozycji między innymi zbiory archeologiczne, etnograficzne oraz antropologiczne - wśród nich szkielet słynnej Lucy (Australopithecus Afarensis). W muzeum znajduje się także galeria malarstwa (ze słynnym „Dziedzictwem Afryki” autorstwa Afawerk Tekle). Odwiedzimy także stołeczny uniwersytet. Na terenie uniwersyteckim znajduje się pałac ostatniego cesarza Etiopii - Hajle Selasie, w którym obecnie mieści się Muzeum Etnograficzne. Następnie obejrzymy kościół św. Jerzego, który wyznacza tzw. „punkt zero”w mieście, ale przede wszystkim jest swoistym pomnikiem wystawionym ku chwale wszystkich żołnierzy, którzy po koniec XIX wieku pokonali Włochów w bitwie pod Adwą. Czas wolny na ostatnie zakupy i odpoczynek. Wieczorem transfer na lotnisko zgodnie z godzinami lotów. Wylot z Addis Abeba do Warszawy. 

Etiopia Północ

Dzień 13.

Przylot do Warszawy. 

Uwaga - Program jest ramowy. Kolejność zwiedzania może ulec zmianie ze względów organizacyjnych oraz ze względu na lokalne uwarunkowania i panujące warunki atmosferyczne.

*Uwaga - Program Etiopia Południe połączyć można z programem Etiopia Północ 

TRASA WYCIECZKI:

CENA: 2600USD

+ bilety lotnicze ok. 4000 PLN

Cena obejmuje:

 • Bilety lotnicze Warszawa - Addis Abeba - Warszawa  ok. 4000 PLN  *Koszt do rozliczenia wg ceny zakupu.
 • Noclegi w hotelach 2*, 3* (lokalna standaryzacja), hotelach turystycznych, lodgach w pokojach dwuosobowych typu double lub twin + 1 nocleg w tradycyjnych chatach Dorze. Pokoje jednoosobowe w hotelach za dodatkową dopłatą (ok. 250 USD)
 • Śniadania (w hotelach lub w restauracjach na trasie przejazdu)
 • Transfery i transport na całej trasie zgodnie z opisem w programie. W zależności od liczby uczestników przemieszczać się będziemy minibusem lub coasterem. 
 • Wszelkie dokumenty i permity na wjazdy do miejsc tam gdzie są wymagane
 • Opiekę polskiego pilota
 • Usługi miejscowych przewodników (w każdym miejscu turystycznym będzie towarzyszył nam lokalny przewodnik)
 • Wszelkie opłaty lokalne wymagane na trasie
 • Miejscowy podatek turystyczny
 • Koszty organizacyjne w Polsce i na miejscu wyprawy
 • Ubezpieczenie KL/NW podróżne (Koszty leczenia: 500.000 PLN )
 • Składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny

Cena nie obejmuje:

 • Kosztów wizy (ok. 85 USD)
 • Bilety wstępu do miejsc wymienionych w programie (ok. 150 USD)
 • Kosztów posiłków poza śniadaniami (dodatkowo ok. 15 USD/dzień) oraz napojami do posiłków
 • Zwyczajowych napiwków i opłat przewodnickich (ok. 80 USD)
 • Opłat za fotografowanie

*Grupa min. 8 osób

*Wyjazd ma charakter podróży trampingowo-przygodowej

ETIOPIA POŁUDNIE WYJAZD NA ZDJĘCIACH