POZA TRASĄ
ETIOPIA PÓŁNOC POZA TRASĄ
Etiopia Północ Wyjazd z Poza Trasą Adventure to podróż do jednego z najbardziej fascynujących krajów Czarnego Lądu. Bliżej rzecz ujmując do jego północnej części, która stanowi kolebkę etiopskiej państwowości i tworzy tzw. szlak historyczny na mapie dawnej Abisynii. Odwiedzimy zatem trzy historyczne stolice Etiopii. Podróż rozpoczniemy od zwiedzania tej najmłodszej w Gonder, słynącej z niecodziennych pałaców cesarskich. Kolejną dawną stolicą będzie Lalibela z kościołami wykutymi w skale. Na koniec zobaczymy Aksum, gdzie narodziło się etiopskie chrześcijaństwo. Podróż Etiopia Północ Wyjazd z Poza Trasą Adventure warto odbyć choćby już tylko dla tych trzech miejsc - wszystkie z nich wpisane zostały na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Zapewniamy jednak, że atrakcji podczas tego wyjazdu będzie o wiele więcej. I to atrakcji nie byle jakich, ale z afrykańskiej „górnej półki”. Będziemy podziwiać krajobrazy i tropić dżelady w Parku Narodowym Simien. To najpiękniejsza część Wyżyny Abisyńskiej, często nazywana jest „Tybetem Afryki”. Udamy się w rejs po największym etiopskim akwenie - Jeziorze Tana. To tam początek swój bierze Nil Błękitny. Zobaczymy drugie największe wodospady Afryki - Wodospady Tis Isat. Dotrzemy do Kotliny Danakilskiej, położonej poniżej poziomu morza i tworzącej tak spektakularny i zupełnie inny krajobraz, że śmiało będziemy mogli poczuć się jak na innej planecie. Tam obejrzymy m.in. Wulkan Erta Ale. To jedno z najbardziej aktywnych sejsmicznie miejsc na świecie. Na deser, niejako, zostaną nam tzw. „wiszące kościoły” w Tigraj. Dla wielu, to właśnie one stanowią kwintesencję pobytu w Etiopii. Tam wszystko ze sobą współgra - piękny krajobraz, niezwykle życzliwi mieszkańcy i ukryte w skałach, bogato zdobione kościółki, które jeszcze kilka dekad temu owiane były tajemnicą. Zapraszamy w podróż Etiopia Północ Wyjazd z Poza Trasą Adventure!
Autor programu Zbigniew Borys. Copyright © Poza Trasą Adventure.
ETIOPIA PÓŁNOC - PROGRAM PODRÓŻY:
Dzień 1.
Wylot z Warszawy do Addis Abeby, stolicy Etiopii. Na lotnisku spotkanie grupy z pilotem Poza Trasą Adventure na trzy godziny przed wylotem.
Dzień 2. Addis Abeba / Bahar Dar
Przylot do Addis Abeby. Dalsza podróż. Wylot do Bahar Dar, stolicy kraju związkowego Amhara. Bahar Dar położone jest nad Jeziorem Tana, największym akwenem Etiopii. Popołudniowy rejs po Jeziorze Tana. Następnie zwiedzanie jednego z najstarszych i najlepiej zachowanych, jeśli chodzi o malowidła, klasztorów na półwyspie Zege. W drodze powrotnej krótki przystanek na wyspie Kebran Gabryel (panowie) i Enta Yesus (panie). Tam też zobaczymy klasztory sprzed kilkuset lat oraz niewielkie ale posiadające bardzo bogate zbiory liturgiczne, muzea kościelne. Nocleg w Bahar Dar.
Dzień 3. Bahar Dar / Tiss Isat / Bahar Dar / Gonder
Wczesnym rankiem przejazd do Tiss Isat, co w języku amharskim oznacza „dymiącą wodę”. To nazwa wioski, a także pobliskich wodospadów na Nilu Błękitnym, uważanych za drugie największe wodospady Afryki. Gwoli prawdy takimi były bezsprzecznie jeszcze w latach 60-tych ubiegłego wieku, do momentu budowy elektrowni wodnej tamże. Od tego momentu sporo się zmieniło. Wodospady nie „dymią” już jak dawniej. Jednak wizyta w tym miejscu to urokliwy, około 2-godzinny spacer pośród pól uprawnych, oczywiście z widokiem na ścianę wody (o różnej intensywności), emocjonujące przejście przez wiszący mostek oraz krótka przeprawa łódką na drugą stronę Błękitnego Nilu.
Powrót do Bahar Dar, późne śniadanie lub wczesny lunch (w zależności od godziny powrotu). Następnie wyjazd do Gonder, drugiego największego miasta rejonu Amhara. Popołudniowe zwiedzanie pałaców króla Fasilidasa i jego następców. To XVII-wieczne zamczyska, które bardziej przystają do północnej Francji, czy Walii, niż do jakiegokolwiek skrawka Czarnego Lądu. Wyglądają tak bardzo „nie-afrykańsko”! Będzie to także pierwsze na naszej trasie w Etiopii miejsce, znajdujące się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Nocleg w Gonder.
Dzień 4. Gonder / Debark / Park Narodowy Gór Simien - trekking / Debark
Wczesnym rankiem podróż do Debark, miasta-wrót do Parku Narodowego Gór Simien. Park ten, jako jedno z dwunastu pierwszych miejsc na świecie, wpisany został na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. A dla nas będzie to drugie takie miejsce w Etiopii. W Debark zjemy śniadanie, a następnie załatwimy wszelkie formalności związanych z trekkingiem w Parku Narodowego Gór Simien. Przejazd w okolice Sankanber, jednej z baz położonej na wysokości ponad 3200 m n.p.m. Z Sankanber wyruszymy w kilkugodzinny trekking wzdłuż klifu zachodniej części parku narodowego (w towarzystwie przewodnika i uzbrojonych strażników). To, jeden z najpiękniejszych szlaków, skąd raz po raz rozpościerają się widoki na majaczące w dali, rozległe doliny, strzępy zerodowanych gór, majestatyczne masywy, koryta rzeczne, skalne ostańce. Wszystko to powoduje, że dosłownie co kilkadziesiąt metrów mamy ochotę zatrzymywać się i chłonąć ten cudny krajobraz.
Na dłużej zatrzymamy się z pewnością przy stadku dżelad, często widywanych tu małp, zwanych także „pawianami o krwawiących sercach”. To niezwykle sympatyczne, łagodne i nie agresywne stworzenia, które z pewnością zawładną sercem nie jednego z uczestników z naszej grupy. Późnym popołudniem powrót do Debark. Nocleg w Debark.
Dzień 5. Debark / Gonder / Lalibela
Wczesnym rankiem podróż powrotna do Gonder. Po dotarciu do Gonder zjemy śniadanie. Następnie wyruszymy w długą podróż do Lalibela. Trasa podróży prowadziła będzie przez prawdziwe pustkowia. Tylko od czasu do czasu będziemy mijali niewielkie wioski oraz miasteczka takie jak: Tebre Tabor, czy Nefas Mewcha. To tzw. „chińska droga”, przecinająca masyw Wyżyny Abisyńskiej z zachodu na wschód. To także jedna z najwyżej położonych utwardzonych dróg publicznych w Afryce i jedna z pierwszych dużych inwestycji Chińczyków w Etiopii. Stąd jej nazwa. Najprawdopodobniej już po zmroku dojedziemy do Lalibela, miasta legendy, miasta tajemnicy, bezsprzecznie największej atrakcji turystycznej w Etiopii. Kościoły w Lalibela, podobnie jak Park Narodowy Gór Simien, jako jedne z pierwszych wpisane zostały na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO (w 1978 roku). Nocleg w Lalibela.
Dzień 6. Lalibela
Po śniadaniu rozpoczniemy całodzienne zwiedzanie kompleksu kościelnego w Lalibela. W ciągu dnia krótka przerwa na lunch. Lalibela to 11 niezwykłych świątyń „wydobytych” z okolicznych skał, wyżłobionych w wulkanicznym tufie, połączonych kamiennymi mostkami, podziemnymi tunelami, ukrytymi drzwiami, przyozdobione reliefami, kolumnadami, wykuszami. Niektóre majestatyczne - jak świątynia Beta Medhane Alem (Kościół Zbawiciela) – największa budowla świata, wykonana z jednego skalnego bloku, inne na tyle skromne, że wewnątrz zmieści się ledwie dziesięć osób. Każdy z kościołów osobliwy, każdy ważny, każdy prawdziwy. To XII wiek, budowniczowie uzbrojeni w dłuta i młotki, no i wizja „Afrykańskiej Jerozolimy”. Czasem kiedy dotykamy wewnętrznych ścian kościołów, pamiętających jeszcze uderzenia metalu, kiedy zamkniemy oczy, wydaje nam się, że niewiele zmieniło się od tamtych czasów. Warto pamiętać, że Lalibela to nie muzeum na wolnym powietrzu, a miejsce na wskroś prawdziwe, przyciągające wiernych w każdy sobotni wieczór, a pielgrzymów w najważniejsze religijne święta Ortodoksyjnego Kościoła Etiopii. Nocleg w Lalibela.
Dzień 7. Lalibela / Weldya / Mekele
Wczesnym rankiem przejazd do Weldya, typowego miasteczka położonego na przecięciu szlaków handlowych. W Weldya zjemy śniadanie. Następnie pojedziemy na północ, w kierunku Prowincji Tigraj. Prowincji niepokornej, mającej własne ambicje, skonfliktowanej z sąsiadem z północy, czyli z Erytreą. Po całodziennej podróży dojedziemy do Mekele, stolicy regionu Tigraj. Nocleg w Mekele.
Dzień 8. Mekele / Wulkan Erta Ale - Początek trzydniowej wyprawy do Danakil
Po śniadaniu wyruszymy samochodami 4x4 z Mekele w kierunku Wulkanu Erta Ale. Trasa wieść będzie głównie przez pustkowia. Na początku miniemy kilka wiosek, ale z każdym kilometrem będzie coraz bardziej tajemniczo. No i coraz goręcej. Zjedziemy bowiem z wysokości ponad 2200 m n.p.m. na depresję. Przekroczymy także granicę Kraju Afarów. To kolejny kraj związkowy Etiopii, zamieszkały przez jedno z najbardziej dumnych i wojowniczych plemion Rogu Afryki - Afarów. Po około 5-godzinnej jeździe dotrzemy do campu pod Erta Ale. Tam czeka nas noc pod gwiazdami. Tuż przed zmierzchem jednak wyruszymy na niedługi (ok. 30 minut) spacer do punktu widokowego na Wulkan Erta Ale. Z krawędzi kaldery można podziwiać główny krater oraz szereg pomniejszych kraterów i szczelin wulkanicznych. Erta Ale jest wulkanem aktywnym, dlatego cały czas krajobraz wokół głównego krateru się zmienia. Jak dokładnie będzie wyglądał kiedy do niego dojdziemy, nie wiadomo. Jedno jest pewne, zawsze będzie wyglądał jak "nie z tego świata". Nocleg w namiotach w obozie.
Dzień 9. Wulkan Erta Ale / Hamad Ela / Salt Lake Asale (Lake Karum) - Drugi dzień - wyprawa Danakil
Wcześnie rano dla chętnych poranny trekking do punktu widokowego, aby jeszcze raz zobaczyć drzemiącego potwora - Wulkan Erta Ale, tym razem w promieniach wschodzącego słońca. Powrót do campu i śniadanie. Następnie przejazd do wioski Hamad Ela. Po dotarciu na miejsce krótki spacer po osadzie i spotkania z Afarami (Danakilowie). Czas wolny na odpoczynek. Na koniec dnia udamy się nad Salt Lake Asale (Lake Karum), ogromnego słonego jeziora, nad brzegami którego poczekamy na zachód słońca. Nocleg w Hamad Ela.
Dzień 10. Hamad Ela / Trzeci dzień - wyprawa Danakil / Mekele / Hawzien - Geralta
Wczesnym rankiem wyjazd do Dallol, leżącego w pobliżu granicy z Erytreą. To niezwykłe miejsce, gdzie znajdują się gorące źródła, fumarole, słupy soli o fantazyjnych kształtach, mikroskopijne gejzery, jasnożółte siarkowe tarasy, różnobarwne baseny solankowe i jeziorka z całym spektrum żywych intensywnych kolorów. Widoki te sprawią, że poczujemy się trochę jak na innej planecie. Następnie podróż powrotna do Mekele. Po czym dalszy przejazd do Hawzien, niewielkiego miasteczka w rejonie Geralta, swoistej bazy wypadowej do jednych z najpiękniejszych słynnych kościołów tigrajskich, umiejscowionych na szczytach okolicznych sławnych masywów. Ponoś jest ich w całym regionie ponad 200, ale w latach 60-tych ubiegłego wieku umiano opisać jedynie 10-12 z nich. Przez dziesięciolecia były one jedną z większych tajemnic północnej Etiopii i ukrytym skarbem, odwiedzanym jedynie przez nielicznych. Skarb ów stał się obecnie bardziej popularnym kierunkiem zwiedzania i eksploracji. Jednak, żeby dotrzeć do tych najbardziej odizolowanych świątyń, nadal trzeba sporo determinacji i samozaparcia. Nocleg w Hawzien.
Dzień 11. Hawzien - Geralta
Po śniadaniu całodzienna wycieczka, połączona z mini trekkingiem. Zobaczymy dwa, a jeśli czas pozwoli, trzy wybrane kościoły w okolicy. Wiele zależy od kondycji grupy oraz od tego, czy ktoś z uczestników ma lęk wysokości i przestrzeni. Najbardziej spektakularne kościoły położone są w miejscach, które zapierają dech w piersi. Takie usytuowanie jednak powodować może także to, że niektórym może zakręcić się w głowie. Okolice Hawzien to też przepiękne krajobrazy pełne piaskowych masywów, poletek uprawnych i niewielkich osad, z niezwykle gościnnymi i serdecznymi mieszkańcami. Nocleg w Hawzien.
Dzień 12. Hawzien - Geralta / Klasztor Debre Damo / Aksum
Wczesnym rankiem wyjazd do Aksum - miasta, które dla wielu jawi się kolebką etiopskiego państwa. To tutaj narodziło się etiopskie chrześcijaństwo, tu powstawały największe skalne obeliski świata, tutaj w końcu według wielu przechowywana jest Arka Przymierza. Po drodze zboczymy z głównej trasy, aby dotrzeć do Debre Damo, niezwykłego klasztoru położonego na szczycie wysokiego masywu. Klasztor Debre Damo założony został w XI wieku przez Abba Aregawi, jednego z dziewięciu świętych przybyłych tu z Syrii aby krzewić chrześcijaństwo. Wznieść klasztor na płaskowyżu nie było łatwo. Góra na której usytuowany jest klasztor w miejscowym języku nazwana jest amba. Ma ona płaską powierzchnię szczytową i ponad 20 metrowe pionowe ściany boczne. Według podań udało się to jednak z pomocą zesłanego z nieba pytona, po którym Abba Aregawi dostał się na szczyt. Na pamiątkę tego wydarzenia również i dziś, aby dostać się na górę trzeba wspiąć się po skórzanej linie. Innej drogi po prostu tu nie ma, a i ta dostępna jest jedynie dla mężczyzn. Kontynuacja podróży do Aksum. Nocleg w Aksum.
Dzień 13. Aksum
Po śniadaniu całodzienne zwiedzanie Aksum. Na naszej trasie to kolejne miejsce w Etiopii wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Przede wszystkim zobaczymy stele, największe obeliski skalne, które stworzył człowiek. To swoiste nagrobki najważniejszych władców Królestwa Aksum. Zobaczymy również Kościół św. Marii z Syjonu, na terenie którego znajduje się kaplica. To tu według legend przechowywana jest Arka Przymierza. Odwiedzimy dawny pałac Królowej Saby. Wybierzemy się także na krótki trekking aby zobaczyć pałace króla Gebre Meskel i króla Kaleba oraz zadziwiająco usytuowany kościółek św. Pantaleona. Nocleg w Aksum.
Dzień 14. Aksum / Addis Abeba
Poranny transfer ma lotnisko zgodnie z godzinami lotów. Wylot z Aksum do stolicy Etiopii - Addis Abeby. To miasto młode, które z roku na rok staje się coraz większą i ważniejszą afrykańską metropolią. Addis Abebe oznacza Nowy Kwiat. Złośliwi twierdzą, że miasto faktycznie jest nowe, ale kwiatem nikt by go nie nazwał. My jednak podczas City Tour spróbujemy dotrzeć do kilku najważniejszych i najciekawszych atrakcji turystycznych. Przede wszystkim zwiedzimy Muzeum Narodowe, gdzie między innymi obejrzeć można szkielet słynnej Lucy (Australopithecus Afarensis). Odwiedzimy stołeczny uniwersytet, na terenie którego znajduje się pałac ostatniego cesarza Etiopii, Hajle Selasie. Następnie obejrzymy kościół św. Jerzego, który wyznacza tzw. „punkt zero”w mieście, ale przede wszystkim jest swoistym pomnikiem wystawionym ku chwale wszystkich żołnierzy, którzy po koniec XIX wieku pokonali Włochów w bitwie pod Adwą. Wieczorem transfer na lotnisko zgodnie z godzinami lotów. Wylot z Addis Abeba do Warszawy.
Dzień 15.
Przylot do Warszawy. Zakończenie podróży Etiopia Północ z Poza Trasą Adventure.
Uwaga - Program jest ramowy. Kolejność zwiedzania może ulec zmianie ze względów organizacyjnych oraz ze względu na lokalne uwarunkowania i panujące warunki atmosferyczne.
*Uwaga - Program Etiopia Północ połączyć można z programem Etiopia Południe.
TRASA WYCIECZKI:
CENA: 2750USD
+ bilety lotnicze ok. 4000 PLN
Cena obejmuje:
- Bilety lotnicze Warszawa - Addis Abeba - Warszawa ok. 4000 PLN *Koszt do rozliczenia wg ceny zakupu
- Noclegi w hotelach 3*, 2* klasy turystycznej w pokojach dwuosobowych oraz noclegi pod gołym niebem podczas wyprawy do Danakil (na łóżkach lub materacach, wymagany własny lekki śpiwór). Pokój jednoosobowy w hotelach za dodatkową dopłatą (ok. 250 - 300 USD) - oferta do potwierdzenia.
- Śniadania w hotelach lub w restauracjach na trasie podczas przejazdu
- Trzy posiłki (śniadania, obiady i kolacje) podczas wyprawy do Danakil
- Transfery i transport na całej trasie zgodnie z opisem w programie
- Ochronę na trasie - odcinki zgodnie z wymogami bezpieczeństwa
- Wszelkie dokumenty i permity na wjazdy do miejsc tam gdzie są wymagane
- Opiekę polskiego pilota
- Usługi miejscowych przewodników angielskojęzycznych
- Wszelkie opłaty lokalne wymagane na trasie
- Miejscowy podatek turystyczny
- Koszty organizacyjne w Polsce i na miejscu wyprawy
- Ubezpieczenie KL/NW podróżne (Koszty leczenia: 500.000 PLN )
- Składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny
Cena nie obejmuje:
- Biletów lotniczych na loty lokalne Addis Abeba - Bahar Dar / Aksum - Addis Abeba (ok. 300 USD)
- Bilety wstępu do miejsc wymienionych w programie (ok. 250 USD)
- Kosztów wizy (ok. 85 USD)
- Kosztów posiłków poza wymienionymi w opisie cena obejmuje (ok. 15 USD/dzień) oraz napojami do posiłków
- Zwyczajowych napiwków i opłat przewodnickich (ok. 80 USD)
- Innych atrakcji fakultatywnych i innych wydatków osobistych
*Grupa min. 8 osób
*Wyjazd ma charakter podróży trampingowo-przygodowej
ETIOPIA PÓŁNOC WYJAZD NA ZDJĘCIACH
ETIOPIA PÓŁNOC WYJAZD - AFRYKA
Etiopia Północ Afryka - Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj nasze relacje z podróży i wypraw: O podróżach do Afryki – Łukasz Odzimek Poza Trasą Adventure oraz Mateusz Grzeszczuk Podróż Bez Paszportu , Obelisk z Królestwa Aksum, Erytrea - Asmara miasto w stylu art deco, Uganda Góry Ruwenzori – Góry Księżycowe, Uganda trekking Góry Ruwenzori, Rwanda - Kigali Targ owoców, Afryka muzyka, Afryka Zachodnia, Kalangala w Ugandzie. Wyspy Sese na Jeziorze Wiktorii, Maputo Mozambik – Architektura, kultura, tradycje i taniec, Bissau – co warto zobaczyć w stolicy Gwinea Bissau?, W podróży po Ghanie – Kraina ludów Ashanti i Region Wolta
Poznaj nasze pozostałe wyprawy do Etiopii: Etiopia Południe
WYPEŁNIJ FORMULARZ REZERWACYJNY I SZYKUJ SIĘ NA PODRÓŻ!
A jeśli masz jakieś pytania lub wątpliwości - również napisz : )