WYSPY BIJAGOS
GWINEA BISSAU WYSPY BIJAGOS POZA TRASĄ
Gwinea Bissau Wyspy Bijagos Wyjazd z Poza Trasą Adventure to podróż do miejsc wciąż nieodkrytych i rzadko odwiedzanych przez turystów. Wspaniała przyroda i dziewicze krajobrazy, bogata historia, unikatowa kultura, wciąż pielęgnowane i podtrzymywane tradycje lokalnych plemion, pozostałości kolonialnej portugalskiej architektury, serdeczność i gościnność mieszkańców, zachwycający pięknem Archipelag Wysp Bijagos - tak w kilku słowach opisać można Gwinea Bissau. To prawdziwy skarb ukryty na zachodnim wybrzeżu Afryki. Nasza podróż łączy zwiedzanie kontynentalnej części Gwinei Bissau oraz Archipelagu Wysp Bijagos. Archipelag Bijagos, będący Rezerwatem Biosfery UNESCO, to ponad 80 rajskich wysp rozrzuconych na Oceanie Atlantyckim. Wyspy archipelagu uformowane zostały z piasków nanoszonych przez rzekę Geba oraz stałe pływy oceaniczne. Niesamowita przyroda, wiele gatunków zwierząt jak hipopotamy słonowodne, krokodyle i żółwie morskie, ogromne bogactwo ryb i ssaków morskich, dziewicze plaże, lasy mangrowe, obszary podmokłe, sawanna, lasy oraz unikatowe tradycje i kultura ludu Bijago to tylko część atrakcji Archipelagu Bijagos. Ludność archipelagu dzięki oddaleniu od lądu i swoistej izolacji wysp, zachowała w dużym stopniu pierwotny, oparty na rybołówstwie i rolnictwie tryb życia oraz wciąż kultywuje swoje odrębne tradycje. Część wysp Bijagos nie została nigdy zasiedlona, bo zabraniają tego animistyczne wierzenia mieszkańców archipelagu. Miejsca te uważane są za święte i pilnowane przez przypisane im klany. Nie mogą tam być budowane domy i chowani zmarli, nie mogą wchodzić osoby, które nie przeszły inicjacji bądź należą do innego klanu. Dzięki temu ocalała niezwykła przyroda. Ochronie archipelagu sprzyjała też jego niedostępność i wciąż nie rozwinięta w większym stopniu turystyka. Ciekawostką jest także fakt, że lud Bijago jest społecznością matriarchalną, gdzie kobiety wybierają swoich przyszłych mężów. W kontynentalnej części podróży zwiedzimy stolicę kraju - Bissau. Kolejnymi miastami na naszej trasie będą Bafata, gdzie spotkamy się z tradycjami i kulturą lokalnej społeczności Mandinga, Cacheu - tu poznamy bliżej lud Manjaco i Quinhamel, gdzie zaznajomimy się z Papel, kolejną z głównych grup etnicznych Gwinea Bissau. Zapraszamy w podróż Gwinea Bissau Wyspy Bijagos Wyjazd z Poza Trasą Adventure!
Autor programu Łukasz Odzimek. Copyright © Poza Trasą Adventure.
GWINEA BISSAU WYSPY BIJAGOS - PROGRAM PODRÓŻY:
Dzień 1.
Wylot z Warszawy do Bissau w Gwinea Bissau. Lot zgodnie z dostępnymi połączeniami lotniczymi (możliwy nocleg tranzytowy w Lizbonie - dodatkowo płatny). Na lotnisku spotkanie grupy z pilotem Poza Trasą Adventure.
Dzień 2. Bissau
Przylot do Bissau. Na lotnisku spotkanie grupy z angielskojęzycznym pilotem / przewodnikiem Poza Trasą Adventure w Gwinei Bissau. Transfer do hotelu i zakwaterowanie. Czas wolny na odpoczynek po podróży. W zależności od godziny przylotu i pozostałego do dyspozycji czasu, możliwy spacer po Bissau. Bissau - stolica Gwinei Bissau to niewielkie, ale intrygujące miasto ze starą portugalską architekturą i ogromnym fortem pochodzącym z okresu handlu niewolnikami. Zwiedzanie miasta kontynuowane będzie w kolejnym dniu pobytu w mieście. Nocleg w hotelu w Bissau.
Dzień 3. Bissau / Bafatá / Tabato (Mandiga) / Bafatá lub Bissau
Po wczesnym śniadaniu wyjazd do miasta Bafatá. To drugie co do wielkości miasto Gwinei Bissau i stolica regionu Bafata. Bafatá znana jest jako miejsce narodzin Amilcara Lopesa Cabral, wybitnego przywódcy i działacza walczącego o niepodległość kraju. Bafatá i okolice zamieszkuje głównie ludność Fulani oraz plemiona Mandinga. Po dotarciu do Bafatá spacer wąskimi uliczkami starego miasta, z pozostałościami kolonialnej portugalskiej architektury. Wizyta na lokalnym targu z tradycyjnymi wyrobami. Czas wolny na zdjęcia i spotkania z lokalną społecznością. Popołudniu przejazd do wioski Tabato zamieszkałej głownie przez ludność Mandinga. W Tabato powitają nas dźwięki lokalnej muzyki wykonywanej na balafonie - tradycyjnym zachodnioafrykańskim instrumencie perkusyjnym. Balofon to odmiana ksylofonu, w którym jako pudła rezonansowe służą wysuszone owoce tykwy. Wykonawcami lokalnej muzyki są artyści sztuki muzyczno-słownej zwani w zachodniej Afryce Griotami to muzycy i jednocześnie gawędziarze. Grioci uważani są za opiekunów historii i tradycji Mandinga a swą wiedzę zawsze przekazywali poprzez sztuki ustne i muzykę. Spotkanie z kultura i tradycją lokalnej społeczności Mandinga oraz wyjątkową muzyką Gwinea Bissau. Powrót do Bafatá lub podróż powrotna do Bissau. Przejazd do hotelu. Czas wolny na odpoczynek. Nocleg w hotelu w Bafatá lub Bissau.
Dzień 4. Bafatá lub Bissau / Cacheu / Bassarel (Manjaco) / Canchungo / (Bissau)
Po wczesnym śniadaniu wyjazd do Cacheu, położonego na północnym wybrzeżu Gwinei Bissau. To jedno z najstarszych miast Gwinei Bissau, które założone zostało przez Portugalczyków w XV wieku. Miasto z fascynującą historią i pełne pięknych krajobrazów. Dzięki swojemu strategicznemu położeniu przy ujściu rzeki Cacheu ma nie tylko znaczenie historyczne, ale również i handlowe. Główną atrakcją miasta jest Fortaleza de Cacheu pochodząca z XVII wieku. Budowla, która jest zarówno fortem, jak i muzeum. To jeden z najlepiej zachowanych zabytków w Gwinei Bissau, który stanowi doskonały przykład portugalskiej architektury kolonialnej i jest ważnym miejscem w historii Portugalii i Gwinei Bissau. Następnie wizyta w Bassarel, gdzie spotkamy się ze społecznością Manjaco. Lud Manjaco zwany inaczej Manjak, znajduje się w pierwszej trójce największych grup etnicznych w Gwinei Bissau. W okresie przedkolonialnym Manjakowie posiadali swoje królestwo, uważane za piąte co do wielkości królestwo w Afryce Zachodniej. Manjakowie od zawsze zajmowali się głównie rolnictwem. Osiedlali się głównie na wybrzeżu i wykorzystali panujące tam odpowiednie warunki do założenia pól ryżowych. W związku z bliskim kontaktem z Portugalczykami, część Manjaków przyjęła chrześcijaństwo. Niewielka grupa przyjęła islam a wielu Manjaków pozostało do dziś wierni swojej religijnej tradycji i są animistami. W trakcie wizyty poznamy tradycje i kulturę Manjaco. Jeśli król wioski wyrazi zgodę wybierzemy się do Świętego Lasu. Z pewnością zobaczyć będziemy mogli także charakterystyczne drewniane maski, które mają znaczenie kulturowe i duchowe. Przedstawiają duchy przodków, historie lub tradycyjne wierzenia. Maski te mają często skomplikowane wzory i ukrytą w detalach symbolikę. Często używane są podczas tradycyjnych ceremonii i rytuałów. Następnie wyjazd do miasta Canchungo. Po dotarciu na miejsce krótki spacer po mieście. Przejazd do hotelu w Canchungoi zakwaterowanie lub podróż powrotna do Bissau. Czas wolny na odpoczynek. Nocleg w hotelu w Canchungo lub Bissau.
Dzień 5. Bissau lub Canchungo / Quinhamel (Papel)
Po śniadaniu wyjazd w kierunku miasta Quinhamel, stolicy regionu Biombo. Na trasie zatrzymamy się w fabryce trzciny cukrowej, która działa nieprzerwanie od 1945 roku. W fabryce wciąż działają stare tradycyjne maszyny ręczne. Fabryka, która dziś zatrudnia 150 pracowników, jest własnością byłego portugalskiego żołnierza, który walczył w Gwinei w czasach kolonialnych. Kontynuacja podróży do Quinhamel. Po dotarciu na miejsce wybierzemy się na typowy afrykański targ z lokalnymi wyrobami, gdzie będzie można zrobić zakupy i poznać bliżej mieszkańców miasta. W Quinhamel spotkamy się także z lokalnym uzdrowicielem. Okolice miasta Quinhamel zamieszkuje w większości ludność z grupy etnicznej Papel. Społeczność ta w dużej części wciąż wyznaje animizm. Poznamy bliżej ich kulturę oraz wciąż podtrzymywane tradycje. Obejrzymy także lokalne wyroby rzemieślnicze, a wśród nich tradycyjną tkaninę Panu di pinti. Uważana jest ona za ważną część dziedzictwa kulturowego Gwinea Bissau i wykorzystywana w różnych ceremoniach. Przejazd do hotelu w Quinhamel. Czas wolny na odpoczynek. Nocleg w hotelu w Quinhamel.
Dzień 6. Quinhamel / Wyspa Orango Grande - Archipelag Wysp Bijagós
Po śniadaniu wyjazd do portu, z którego wypłyniemy na Orango Grande - pierwszą na naszej trasie z wysp Archipelagu Bijagós. Wyspa Orango Grande słynie przede wszystkim z występującego tu hipopotama słonowodnego i jest jedyną wyspą w Afryce, na której można go zobaczyć. Na Wyspie Orango Grande oprócz wspaniałej dziewiczej przyrody, poznać można także unikatową kulturę mieszkających tu społeczności Bijago. Lokalne tradycje matriarchalne dają kobietom ważne miejsce w społeczności. Na wyspie odwiedzimy grób Okinki Pampy, ostatniej królowej-kapłanki ludu Bijago i legendarnej bohaterki, która negocjowała z Portugalczykami bezpieczeństwo swojego ludu na początku XX wieku. Archipelag Bijagos był najpóźniej podbitą częścią Gwinei Bissau. Pomimo, że Portugalczycy byli obecni na gwinejskim wybrzeżu już od XV wieku, mieszkańcy Bijagos nie dali się im podporządkować aż do 1936 roku, kiedy utracili swoją niezależność. Powrót do hotelu. Czas wolny na odpoczynek i relaks na plaży. Nocleg w hotelu na Wyspie Orango Grande.
Dzień 7. Wyspa Orango Grande / Wyspa Rubane - Archipelag Wysp Bijagós
Po śniadaniu podróż na Wyspę Rubane. Po dotarciu na Rubane zakwaterowanie w komfortowej eco-lodge, gdzie zatrzymamy się w kolejnych dniach pobytu na Wyspach Bijagos. Czas wolny na odpoczynek i relaks na plaży. Popołudniu wycieczka po Wyspie Rubane. W trakcie wycieczki zachwycające krajobrazy i spotkania z lokalną społecznością. Powrót do lodge. Czas wolny na odpoczynek i relaks na plaży. Nocleg w eco-lodge na Wyspie Rubane.
Dzień 8. Wyspa Rubane / Wyspa Soga / Wyspa Bubaque / Wyspa Rubane - Archipelag Wysp Bijagós
Po śniadaniu wypłyniemy na Wyspę Soga, leżącą w bliskim sąsiedztwie wysp Rubane i Bubaque. Soga to niewielka wyspa z kilkoma wioskami w których poznać można bliżej codzienne życie mieszkańców Bijagos. Podczas pobytu na Soga będziemy mieli okazję zobaczyć kobiety ubrane w tradycyjne spódnice ze słomy zwane saia. Być może uda nam się także zobaczyć maski używane w ceremoniach. Następnie popłyniemy na Wyspę Bubaque. To główna i najbardziej zaludniona wyspa Bijagos. Bubaque to administracyjna stolica archipelagu i jednocześnie największe miasteczko na wyspach. Po dotarciu na miejsce spacer podczas którego zobaczymy pozostałości dawnej architektury portugalskiej i niemieckiej. Jest tu także malutki kolorowy targ oraz lokalne bary. Powrót na Wyspę Rubane. Czas wolny na krótki odpoczynek. Popołudniu ponownie wyruszymy na Wyspę Bubaque, gdzie w jednej z wiosek obejrzymy pokaz tańca Baca Bruta wykonywanego w dużych tradycyjnych drewnianych maskach. Powrót na Wyspę Rubane. Czas wolny na odpoczynek. Nocleg w eco-lodge na Wyspie Rubane.
Dzień 9. Wyspa Rubane / Wyspa Poilao - Wyspa Żółwi / Wyspa Rubane - Archipelag Wysp Bijagós
Po śniadaniu czas wolny na odpoczynek i relaks na plaży. Popołudniu wycieczka na Wyspę Poilao - Wyspę Żółwi, uważaną za trzecie najważniejsze miejsce na świecie pod względem gniazdowania żółwi morskich. Jest to jedna z najbardziej wysuniętych na południe wysp Archipelagu Bijagós. Wyspa Poilao jest niezamieszkana. Jej dziki interior służy mieszkańcom okolicznych wysp jako miejsce ceremonii męskich inicjacji i jest niedostępny dla osób postronnych, z wyjątkiem wybranych starszych i przywódców plemiennych. Plaże wyspy są natomiast miejscem gniazdowania zielonych żółwi morskich, które przybywają tu między sierpniem a lutym aby złożyć jaja. Powrót na Wyspę Rubane. Czas wolny na odpoczynek i relaks na plaży. Nocleg w eco-lodge na Wyspie Rubane.
Dzień 10. Wyspa Rubane / Wyspa Bolama - Archipelag Wysp Bijagós / Bissau
Po śniadaniu wypłyniemy na Wyspę Bolama, która w czasach kolonialnych była dawną stolicą Gwinei Portugalskiej (kolonia portugalska w latach 1879–1974, od 1951 posiadała status prowincji zamorskiej). Bolama to wyspa położona najbliżej części kontynentalnej Gwinei Bissau. Krótki spacer po mieście Bolama, gdzie zachowały się jeszcze pozostałości kolonialnych czasów. Następnie dalsza podróż powrotna do Bissau. Po dotarciu na miejsce rozpoczniemy zwiedzanie Bissau. Spacer po starej historycznej części Bissau z wąskimi uliczkami i nadszarpniętą zębem czasu kolonialną architekturą oraz niepowtarzalnym klimatem łączącym wpływy afrykańskie i portugalskie. W trakcie zwiedzania obejrzymy Pałac Prezydencki, miejską katedrę, Fort São José da Amura - zabytkowy fort, którego początki sięgają portugalskiej epoki kolonialnej, Plac Che Guevara i Pomnik Niepodległości, zbudowany w XX wieku przez Portugalczyków. Po odzyskaniu przez Gwineę Bissau niepodległości był to jedyny portugalski pomnik, który ocalał w prawie nienaruszonym stanie. Nazwano go „Pomnikiem Bohaterów Niepodległości” i zwieńczono gwiazdą. Plac, gdzie znajduje się pomnik jest obecnie ulubionym miejscem spotkań mieszkańców miasta. Przejazd do hotelu i zakwaterowanie. Czas wolny na odpoczynek. Nocleg w hotelu w Bissau.
Dzień 11. Bissau
Po śniadaniu czas wolny na odpoczynek lub ostatnie zakupy. Następnie transfer na lotnisko zgodnie z godzinami lotów. Na lotnisku pożegnanie grupy z angielskojęzycznym pilotem / przewodnikiem Poza Trasą Adventure w Gwinei Bissau. Lot zgodnie z dostępnymi połączeniami lotniczymi (możliwy nocleg tranzytowy w Lizbonie - dodatkowo płatny).
Dzień 12.
Przylot do Warszawy.
Uwaga - Program jest ramowy. Kolejność zwiedzania może ulec zmianie ze względów organizacyjnych oraz ze względu na lokalne uwarunkowania i panujące warunki atmosferyczne.
TRASA WYCIECZKI:
CENA: 2950EUR
+ bilety lotnicze ok. PLN
Cena obejmuje:
- Bilety lotnicze Warszawa - Bissau - Warszawa ok. PLN *Koszt do rozliczenia wg ceny zakupu
- Noclegi w hotelach 3*, 4* (lokalna standaryzacja), hotelach klasy turystycznej, w eco-lodge w pokojach dwuosobowych. Pokoje jednoosobowe dopłata (ok. EUR)
- Śniadania, lunche i kolacje
- Transfery i transport zgodnie z opisem w programie
- Przeprawy łodziami zgodnie z programem
- Opiekę polskiego pilota
- Opiekę i usługi lokalnych pilotów i przewodników angielskojęzycznych
- Wszelkie dokumenty i permity na wjazdy do miejsc tam gdzie są wymagane
- Opłaty i pozwolenia na trekkingi
- Atrakcje i wizyty w wioskach zgodnie z opisem w programie
- Zgody na zwiedzanie i bilety wstępu do miejsc wymienionych w programie
- Wszelkie opłaty lokalne wymagane na trasie
- Miejscowe podatki turystyczne
- Koszty organizacyjne w Polsce i na miejscu wyprawy
- Ubezpieczenie KL/NW podróżne (Koszty leczenia: 500.000 PLN )
- Składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny
Cena nie obejmuje:
- Kosztów wizy do Gwinea Bissau
- Zwyczajowych napiwków (ok. 60 EUR)
- Ewentualnych noclegów tranzytowych w Lizbonie (w zależności od dostępnych połączeń lotniczych)
- Innych atrakcji fakultatywnych i innych wydatków osobistych jak: karta telefoniczna, internet, pranie itp.
*Grupa min. 8 osób
GWINEA BISSAU WYSPY BIJAGOS NA ZDJĘCIACH
GWINEA BISSAU WYSPY BIJAGOS - AFRYKA
Gwinea Bissau Bijagos wyjazd Afryka - Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj nasze relacje z podróży i wypraw: Gwinea Bissau Senegal Afryka - Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj nasze relacje z podróży i wypraw: O podróżach do Afryki – Łukasz Odzimek Poza Trasą Adventure oraz Mateusz Grzeszczuk Podróż Bez Paszportu , Gwinea Bissau Wyspy Bijagos, Senegal Kraj Bassari, Senegal Wodospad Dindefelo, Uganda Góry Ruwenzori – Góry Księżycowe, Uganda trekking Góry Ruwenzori, Rwanda - Kigali Targ owoców, Afryka muzyka, Afryka Zachodnia, Kalangala w Ugandzie. Wyspy Sese na Jeziorze Wiktorii, Maputo Mozambik – Architektura, kultura, tradycje i taniec, Bissau – co warto zobaczyć w stolicy Gwinea Bissau?, W podróży po Ghanie – Kraina ludów Ashanti i Region Wolta
Poznaj nasze pozostałe wyjazdy do Afryki
WYPEŁNIJ FORMULARZ REZERWACYJNY I SZYKUJ SIĘ NA PODRÓŻ!
A jeśli masz jakieś pytania lub wątpliwości - również napisz : )