kontakt@pozatrasa.pl
+48 22 350 73 46

MOZAMBIK WYJAZD
WAKACJE OCEAN INDYJSKI
05.07.2025-19.07.2025
13.09.2025-27.09.2025
15
dni
CENA:
2750 USD + bilety lotnicze ok. PLN

MOZAMBIK WYJAZD Z POZA TRASĄ

Ponta de Ouro - Wyspa Inhaca - Tofo Beach - Inhambane - Archipelag Bazaruto - Vilankulos

Mozambik wyjazd z Poza Trasą to niesamowite wakacje poza utartym szlakiem. Mozambik położony na południowo-wschodnim wybrzeżu Afryki, to miejsce wciąż nieodkryte i idealne na ciekawą podróż i jednocześnie wypoczynek na rajskich złocistych plażach przy pięknych rafach koralowych Oceanu Indyjskiego. Mozambik posiada długą linię brzegową usianą wyjątkowo pięknymi rajskimi plażami z delikatnym, złocistym piaskiem i bujnymi palmami uginającymi się w stronę turkusowych wód oceanu.  Można tu odprężyć się i zrelaksować lub aktywnie wypocząć korzystając z bogatej oferty sportów wodnych dostępnych na plażach. Dodatkową atrakcją jest możliwość nurkowania przy jednej z piękniejszych na świecie raf koralowych. Tropikalny Archipelag Bazaruto położony w pobliżu miasta Vilankulo uważany jest za jedno z najpiękniejszych miejsc na kontynencie afrykańskim. Archipelag położony jest częściowo na obszarze największego morskiego parku narodowego Oceanu Indyjskiego. Tworzy go sześć przepięknych wysp: Bazaruto, Benguerra, Magaruque, Banque, Santa Carolina i Shell. W skład parku wchodzi wyspa Bazaruto oraz Benguerra. Podczas podróży Mozambik Wyjazd z Poza Trasą zwiedzimy również stolicę Mozambiku - Maputo, gdzie obejrzymy pozostałości portugalskiej architektury i przespacerujemy się urokliwymi uliczkami starego miasta. Dotrzemy również do Inhambane, którego  architektura i atmosfera odzwierciedlają różnorodną i interesującą historię sięgającą XI wieku. Wówczas docierali tu muzułmańscy i perscy kupcy, a w XVI wieku gościł tu słynny podróżnik Vasco Da Gammy podróżujący do Indii.  Zapraszamy w podróż Mozambik wyjazd z Poza Trasą Adventure!

Autor programu Łukasz Odzimek. Copyright © Poza Trasą Adventure.

MOZAMBIK WYJAZD - PROGRAM PODRÓŻY:

Dzień 1.

Wylot z Warszawy do Maputo w Mozambiku. Spotkanie grupy z pilotem Poza Trasą Adventure na lotnisku na trzy godziny przed wylotem.

Maputo i Favele Mozambik 2021

Dzień 2. Maputo / Catembe / Ponta de Ouro / Ponta Malongane

Przylot do Maputo. Na lotnisku spotkanie grupy z lokalnym pilotem / przewodnikiem Poza Trasą Adventure w Mozambiku. Po dopełnieniu wszystkich formalności wyjazd do Ponta de Ouro, położonego w jednej z najpiękniejszych zatok na wybrzeżu Mozambiku. Podróż rozpoczniemy od przejazdu 700-metrowym, najdłuższym mostem wiszącym w Afryce. Most łączy śródmieście Maputo z podmiejskimi dzielnicami położonymi po drugiej stronie zatoki. Niesamowity widok na Maputo i okolicę. Maputo jest obecnie w trakcie dużej rozbudowy w związku z rozwojem gospodarczym Mozambiku. Opuszczając miasto przejeżdżać będziemy przez obszary dzikiej przyrody, które zamieszkiwane są przez słonie, żyrafy, gnu, zebry i wiele różnych gatunków ptaków. Na trasie zatrzymamy się w wiosce Catembe, gdzie w lokalnej restauracji zjeść będzie można lunch i wypić kawę. Z tarasu restauracji roztacza się malowniczy widok na Maputo. Kontynuacja podróży do Ponta de Ouro. Późne popołudnie na plaży w Ponta de Ouro. Ponta Do Ouro jest najbardziej wysuniętym na południe miastem w Mozambiku, leżącym w pobliżu granicy z RPA. To niezwykle malownicze miejsce - dziewicze plaże piaszczyste otoczone wydmami, turkusowym oceanem i drzewami casuarians. Półwysep na którym znajduje się Ponta Do Ouro znany jest z doskonałych możliwości nurkowania, surfowania i wędkowania. Można obserwować tu delfiny a także rekiny wielorybie oraz żółwie. Nocleg w Malongane.  

Maputo i Favele Mozambik 2021

Dzień 3. Ponta de Ouro / Ponta Malongane / Namaacha / Maputo

Po śniadaniu kontynuujemy pobyt i zwiedzanie okolic Ponta Malongane / Ponta de Ouro. Wizyta w lokalnych wioskach oraz na okolicznych przepięknych plażach. Następnie wyruszymy w kierunku granicy z Suazi (Eswatini) i Republiką Południowej Afryki do wioski Namaacha. Podróżować będziemy malowniczą okolicą - pagórki, rozległe płaskowyże, sawanna. Wioska Namaacha położona jest na płaskowyżu w paśmie górskim Montes Libombos. Poznamy historię okolicy, wraz z lokalnym przewodnikiem obejrzymy najciekawsze miejsca. Gościć będziemy u lokalnej społeczności. Spróbujemy lokalnej kuchni. W wiosce znajduje się Sanktuarium Nossa Senhora de Fátima, które jest celem pielgrzymek. W pobliżu Namaacha znajduje się wodospad. Podróż powrotna do Maputo. Zakwaterowanie w hotelu. Po czym wizyta na przedmieściach Maputo w dzielnicy Chamanculo, gdzie spotkamy się z mieszkańcami i wybierzemy się na lokalny rynek. Nocleg w Maputo. Mozambik wyjazd

Dzień 4. Maputo / Wycieczka Wyspa Inhaca / Maputo

Po wczesnym śniadaniu wyjazd do portu, skąd promem wyruszymy na tropikalną Wyspę Inhaca. Na Inhaca znajduje się rezerwat przyrody, gdzie ponoć można lokalną faunę i florę. Czas spędzimy na spacerach po okolicy z lokalnym przewodnikiem. Wizyta w wiosce King, gdzie obejrzymy tradycyjne tańce. Wizyta w muzeum przyrodniczym. Spacer do latarnii morskiej. Aktywny wypoczynek na plaży - nurkowanie, snorkelling w oceanie, wypoczynek i relaks na plaży. Obserwacja flamingów. Z punktu widokowego, być może uda nam się także zobaczyć podpływające do wyspy wieloryby. Późnym popołudniem powrót do Maputo. Czas wolny na krótki odpoczynek. Późne popołudnie i wieczór będą miłą chwilą relaksu w jednym z najbardziej urokliwych miejsc w Maputo (“DHOW Restaurant & Galleries”). Doskonała kuchnia mozambicka, wspaniała atmosfera oraz niesamowity zachód słońca. Nocleg w Maputo.

Wyspa Inhaca Mozambik 2021

Dzień 5. Maputo / Marracuene trekking / Bilene

Wczesna pobudka i śniadanie. Aby uniknąć wysokich temperatur podczas wędrówki,  trekking rozpoczniemy już około godziny 4.30. Wędrówka z lokalnym przewodnikiem do Marracuene - jednego z najstarszych miasteczek w okolicy. W 1895 roku miała tu miejsce bitwa z portugalskimi kolonizatorami zwana Gwaza Muthine. Podczas wędrówki poznamy przyrodę tej części Mozambiku. Miasteczko położone jest na prawym brzegu rzeki Incomati.

W Marracuene gościć będziemy między innymi w atelier Mukhambira, gdzie spotkamy się z Ivanem Mucavel - muzykiem i twórcą tradycyjnych mozambickich instrumentów muzycznych. Czas na poznanie mozambickich tradycji muzycznych. Następnie spacer po wiosce i spotkania z mieszkańcami. Czas na odpoczynek, będzie też możliwość spróbowania lokalnej kuchni - tradycyjny lunch na Tsintsiva Camping. Następnie wyjazd do Bilene. Nocleg w Bilene.

podróż do Mozambiku

Dzień 6. Bilene / Madjakaze / Inhambane / Tofinho

Po śniadaniu rozpoczniemy zwiedzanie Bilene, położonego przy pięknej plaży w malowniczej lagunie. Spacer po wiosce Bilene, wizyta na lokalnym targu z tradycyjnym rzemiosłem artystycznym, spotkania z lokalną społecznością. Następnie rozpoczniemy podróż w kierunku kolejnej prowincji Mozambiku - Inhambane. Na trasie zatrzymamy się w najstarszej wiosce w okolicy - Madjakaze. Znajduje się tu dom Eduardo Chivambo Mondlane - jednego z założycieli i pierwszego przywódcy Frontu Wyzwolenia Mozambiku, organizacji walczącej o niepodległość Mozambiku. Poznamy bliżej jego życie oraz działalność polityczną. Kontynuacja podróży do miasta Inhambane. Po dotarciu na miejsce, wraz z lokalnym przewodnikiem rozpoczniemy zwiedzanie. Inhambane to bardzo atrakcyjne miasto przesiąknięte wielowiekową historią. Niezwykłe wrażenie robi również jego malownicze położenie - wspaniałe plaże otoczone kołyszącymi się palmami. Architektura i atmosfera miasta odzwierciedlają różnorodną i interesującą przeszłość sięgającą XI wieku, kiedy docierali tu muzułmańscy i perscy kupcy. W XVI wieku dotarł tu słynny podróżnik Vasco Da Gammy podróżujący do Indii. Położony w zatoce Port Inhambane stał się w trakcie wieków głównym ośrodkiem handlu niewolnikami i kością słoniową, a także wielorybnictwa. Spacer i zwiedzanie największych atrakcji miasta. Obejrzymy główny plac oraz historyczne ulice. Wizyta na miejskim bazarze oraz targu rybnym, gdzie zobaczyć będzie można wspaniałe okazy złowione przez tutejszych rybaków. Wizyta w Inhambane House of Cultural, gdzie poznamy rodzimych artystów i lokalną sztukę. Spotkania z mieszkańcami, poznanie tradycji i kultury okolic. Przy zatoce będzie okazja, by odpocząć i wypić kawę w jednej z wielu kawiarenek. Inhambane to także jedno z najlepszych miejsc do nurkowania na świecie. Znajduje się stacja obserwacyjna National Geographic. Obserwować można tu olbrzymie manty, rekiny wielorybie, żółwie, mureny oraz wieloryby. Rafy koralowe w pobliżu Inhambane należą do jednych z najciekawszych raf u wybrzeży Afryki Południowo-Wschodniej. Kontynuacja podróży do Tofinho położonym na półwyspie Ponta da Barra. Okolica słynie z pięknych, szerokich, białych i piaszczystych plaż. To dobre miejsce do nurkowania, gdzie można zobaczyć płaszczki manty, żółwie morskie i rekiny wielorybie. Nocleg w Tofinho. 

Mozambik wyjazd

Dzień 7. Tofinho / Tofo (Tofo Beach) 

Po śniadaniu czeka nas dzień rozkoszowania się kultowymi bajecznymi plażami Tofinho oraz Tofo. To jedne z najlepszych miejsc w Afryce do uprawiania surfingu i nurkowania. Spacer po wiosce Tofo, wizyta na lokalnym targu. Odpoczynek w popularnych kafejkach i barach przy plaży. Relaks na pięknej piaszczystej plaży. Możliwość zabiegów i masaży relaksacyjnych (fakultatywne - dodatkowo płatne). Chętni mogą skorzystać z bogatej oferty sportów wodnych dostępnych na plaży: nurkowanie, snorkeling, lekcje surfingu, wędkarstwo itp. (fakultatywne - dodatkowo płatne). Nocleg w Tofinho.

Tofo Beach Mozambik 2021

Dzień 8. Tofinho / Vilankulos

Po śniadaniu wyruszymy w dalszą podróż na północ. Dotrzemy do miasteczka Vilankulos, gdzie zrobimy zakupy na najbliższe dni, które spędzimy z zatoce. Wybierzemy się także na lokalny targ rzemiosła. W Vilankulos zatrzymamy się w olśniewającej zatoce w pobliżu wysp Archipelagu Bazaruto, leżących częściowo na terenie parku narodowego. Czas wolny na odpoczynek. Nocleg w Vilankulos.

Dzień 9. Vilankulos 

Po śniadaniu dzień przeznaczamy na odpoczynek i relaks na olśniewających plażach zatoki. Popołudniu wycieczka tuk-tukiem po Vilanculos. Nocleg w Vilankulos. Fakultatywnie możliwość skorzystania z bogatej oferty sportów wodnych na plaży (zajęcia fakultatywne są dodatkowo płatne).

Vilankulos Mozambik 2021

Dzień 10. Vilankulos / Archipelag Bazaruto - Santa Carolina

Po śniadaniu całodniowa wycieczka - rejs łodzią motorową po Archipelagu Bazaruto z wizytą na wyspie Santa Carolina. Snorklowanie przy rafie koralowej. Odpoczynek na plaży w cieniu palm na wyspie Santa Carolina, otoczonej wspaniałymi rafami koralowymi, odwiedzanymi przez delfiny, manty, rekiny wielorybie, a nawet legendarne diugonie (dugong). W cenie lunch, owoce i napoje. 

Archipelag Bazaruto Mozambik 2021

Archipelag Bazaruto tworzy sześć rajskich wysp: Bazaruto, Benguerra, Magaruque, Banque, Santa Carolina i Shell. Wyspy Bazaruto znane są z krystalicznie czystej wody, białych piaszczystych wydm oraz wspaniałej rafy koralowej. Utworzone zostały one z piasku naniesionego przez rzekę Sami, która z czasem zmieniła swój bieg. Dwie z wysp - Bazaruto i Benguerra, położone są na obszarze największego morskiego parku narodowego Oceanu Indyjskiego. Obszar ten stał się parkiem narodowym w 1971 roku. Oprócz pięknych plaż na wyspach podziwiać można wydmy i słone jeziora śródlądowe, gdzie żyje wiele gatunków ptaków morskich. Tutejsze wyjątkowo piękne rafy koralowe są domem dla tysięcy gatunków ryb i koralowców oraz ssaków morskich. Park posiada bogatą faunę i florę, żyje tu ponad 2000 gatunków ryb, 127 gatunków korali, 5 gatunków morskich żółwi oraz największe skupisko diugoni, nazywanych niegdyś przez żeglarzy nimfami wodnymi. Strona zawietrzna łańcucha wysp otoczona jest spokojnymi turkusowymi wodami, podczas gdy strona nawietrzna to bardziej odizolowane wybrzeże z silnymi falami morskimi. Późnym popołudniem powrót na ląd. Nocleg w Vilankulo.

Uwaga: możliwa fakultatywna wizyta oraz nurkowanie na terenie parku narodowego (atrakcja fakultatywna jest dodatkowo płatna - do potwierdzenia).

Archipelag Bazaruto Mozambik 2021

Dzień 11. Vilankulo / Laguna Chidenguele

Po śniadaniu wyruszymy w dwudniową podróż powrotną w kierunku Maputo. W trakcie drogi zatrzymamy się w wiosce Chidenguele położnej w spokojnej i cichej rajskiej lagunie. Chidenguele leży w prowincji Gaza, na północ od Xai Xai. W okolicy możliwość wypoczynku na plaży lub wycieczek łodzią, wypożyczenia kajaków, spacerów, obserwacji przyrody - zwłaszcza licznie żyjących tu ptaków. Nocleg w Chidenguele. 

Dzień 12. Chidenguele / Matola / Maputo

Po śniadaniu poranna kontynuacja pobytu w lagunie Chidenguele. Przed południem wyruszymy w dalszą podróż do Maputo. Na trasie mijać będziemy wio­ski, plan­ta­cje orze­chów koko­so­wych, orze­chów ner­kowca i trzciny cukro­wej. Podczas podróży zatrzymamy się kilkakrotnie na zdjęcia w najbardziej malowniczych miejscach. Spotkania z mieszkańcami oraz zakupy pamiątek i tradycyjnego rzemiosła artystycznego. Tuż przed dotarciem do Maputo wybierzemy się na wycieczkę łodzią oraz krótką przejażdżkę po mieście Matola położonym na przedmieściach Maputo. Wizyta na lokalnym targu, gdzie będzie można kupić lokalne produkty, pamiątki i tradycyjne rzemiosło artystyczne. Nocleg w Maputo. 

Mozambik wyjazd

Dzień 13. Maputo

Wczesna pobudka i śniadanie. Następnie rozpoczniemy całodzienne zwiedzanie najważniejszych atrakcji stolicy Mozambiku - Maputo. Miasto założone zostało pod koniec XVIII przez Portugalczyków, którzy dotarli na te tereny w XVI wieku. Zwiedzimy między innymi Muzeum Mafalala, gdzie poznamy historię Maputo i jej mocno zróżnicowanych etnicznie mieszkańców. Językiem urzędowym w Mozambiku jest portugalski, jednak mieszkańcy miasta posługują się aż 28 lokalnymi językami. W Maputo powstał ludowy taniec Mozambiku - Marrabenta. Następnie zwiedzimy Galerię Sztuki Gonçalo Mabunda, jednego z najbardziej utytułowanych i popularnych artystów Mozambiku. Mabunda jest także działaczem antywojennym. W 1995 roku rozpoczął działalność w organizacji, która za cel postawiła sobie zbiórkę broni przechowywanej przez Mozambijczyków, po trwającej niemalże 25 lat wojnie domowej. Gonçalo Mabunda do tworzenia swoich obiektów artystycznych używa kałasznikowów, rakiet, pistoletów i łusek. Jego prace reprezentują ponad milion ofiar wojny domowej w Mozambiku. Prace artysty wystawiane były w galeriach sztuki na całym świecie.

Następnie spacer najciekawszymi zakątkami miasta, gdzie spotkamy się z mieszkańcami i przyjrzymy się ich codziennemu życiu. Obejrzymy między innymi: główny plac miejski z pomnikiem Samora Machel - pierwszego prezydenta Mozambiku, Żelazny Dom (Casa de Ferro) oraz słynny dworzec kolejowy wybudowany w 1910 roku, uważany za jeden z najpiękniejszych na świecie (oba budynki projektu Gustave’a Eiffla). Obejrzymy również XIX-wieczny Fort - jeden z głównych zabytków Maputo, w którym obejrzeć można pomniki wybitnych osobistości kraju, historyczną broń, liczne sale wystawiennicze, gdzie prezentowana jest historia Mozambiku. Obejrzymy miejską katedrę, o charakterystycznej strzelistej sylwetce. Katedra stoi w pobliżu Francusko-Mozambickiego Centrum Kultury, w którym oprócz zajęć francuskiego odbywają się również spektakle, koncerty, występy taneczne i różnego rodzaju eventy, a także ekspozycje i wystawy sztuki.

Maputo i Favele Mozambik 2021

Czas spędzimy także w miejskim ogrodzie botanicznym – Parku Jardim Tunduru, gdzie poznamy lokalną tropikalną roślinność. Spacer uliczkami starej części Maputo, gdzie obejrzymy uliczne graffiti. Spacer promenadą nad oceanem. W stolicy Mozambiku mieszka i tworzy swoje dzieła wielu artystów. Odwiedzimy Nucleo de Arte (Centrum Warsztatów i Galerię Sztuki), gdzie przyjrzymy się pracy artystów oraz będziemy mogli kupić ich dzieła - obrazy i rzemiosło artystyczne. Pożegnalny wieczór w lokalnym klubie z tradycyjną kuchnią. Muzyka, tańce i świetna atmosfera. W menu między innymi Pap, Xiguinha, Peanut Carry, Matapa (sos z liści manioku) i Mutlutlu. Nocleg w Maputo. 

Maputo

Dzień 14. Maputo

Śniadanie a następnie transfer na lotnisko zgodnie z godzinami lotów. Pożegnanie grupy z lokalnym pilotem Poza Trasą Adventure w Mozambiku. Wylot do Warszawy.

Dzień 15.

Przylot do Warszawy.

Uwaga - Program jest ramowy. Kolejność zwiedzania może ulec zmianie ze względów organizacyjnych oraz ze względu na uwarunkowania lokalne i panujące warunki atmosferyczne.

TRASA WYCIECZKI:

CENA: 2750 USD

+ bilety lotnicze ok. PLN

Cena obejmuje:

 • Bilety lotnicze Warszawa - Maputo - Warszawa  ok.  PLN   *Koszt do rozliczenia wg ceny zakupu
 • Noclegi w hotelu 3* (lokalna standaryzacja) lub klasy turystycznej w pokojach dwuosobowych oraz lodgach, pensjonatach i obiektach typu Guest House
 • Śniadania
 • Transery i transport zgodnie z programem
 • Wszelkie dokumenty i permity na wjazdy do miejsc tam gdzie są wymagane
 • Opiekę polskiego pilota
 • Opiekę lokalnego pilota angielskojęzycznego
 • Wszelkie opłaty lokalne wymagane na trasie
 • Miejscowy podatek turystyczny
 • Koszty organizacyjne w Polsce i na miejscu wyprawy
 • Ubezpieczenie KL/NW podróżne (Koszty leczenia: 500.000 PLN )
 • Składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny

Cena nie obejmuje:

 • Kosztów wizy do Mozambiku i innych formalności wjazdowych (ok. 50 USD)
 • Kosztów wyżywienia poza śniadaniami
 • Zwyczajowych napiwków (ok. USD)
 • Kosztów usług lokalnych przewodników
 • Kosztów fakultatywnych aktywności sportowych dostępnych na plaży jak nurkowanie, windsurfing, żeglarstwo, kajakarstwo, jazda konna itp.
 • Innych atrakcji fakultatywnych i innych wydatków osobistych

*Grupa min. 6 osób

MOZAMBIK WYJAZD WAKACJE NA ZDJĘCIACH