kontakt@pozatrasa.pl
+48 22 350 73 46

KONGO Wyprawa do dziewiczej dżungli
TREKKING DO JEZIORA TELE
zamów termin
grupa min 6 os
16
dni
CENA:
3950 EUR + bilety lotnicze ok. 5900 PLN

KONGO WYPRAWA DO DZIEWICZEJ DŻUNGLI - TreKKING JEZIORO TELE

Kongo Wyprawa Do Dziewiczej Dżungli - Trekking Jezioro Tele to wyjazd do jednego z najbardziej „nieturystycznych” krajów Afryki. Kongo to kraj, który zachwyca dziewiczą dżunglą i potężną rzeką Kongo, drugą co do długości rzeką w Afryce. Podróż rozpoczniemy w stolicy Kongo - Brazzaville, skąd wyruszymy na północ kraju. Północ Kongo to mało znany obszar trudno dostępnego lasu bagiennego, obejmującego m.in. Park Narodowy Nouabale Ndoki. Zespół National Geographic, który w połowie lat 90-tych ubiegłego wieku eksplorował tereny północnego Konga, określił je mianem ostatniego mitycznego raju - Last Eden. Od tego czasu niewiele się tam zmieniło.

Podczas trekkingu Kongo Wyprawa Do Dziewiczej Dżungli, eksplorować będziemy dżunglę w towarzystwie doświadczonych przewodników. Po tym terenie poruszać będziemy się głównie rzekami, łodziami wykonanymi z pnia jednego drzewa, zatrzymując się na nocleg w wioskach i odległych miasteczkach. Zobaczymy szlaki i miejsca, których nie ma na mapach, znane tylko lokalnym przewodnikom. Smak prawdziwej przygody spotęgują noclegi w namiotach wśród dzikiej przyrody i spotkania z rdzennymi mieszkańcami tych terenów. Gościć będziemy między innymi w wiosce u plemienia Pigmejów. Kongo Wyprawa Do Dziewiczej Dżungli Trekking do Jeziora Tele to impreza typu „przecieranie szlaków”. Gratka dla prawdziwych globtroterów, którym niestraszne są trudności i spartańskie warunki podczas wypraw i którzy smak prawdziwej przygody z niezłym zastrzykiem adrenaliny przedkładają nad wygodę i przewidywalność typowych wyjazdów. Na całej trasie mamy zapewnioną opiekę lokalnych doświadczonych przewodników / tłumaczy doskonale znającego kraj i zwyczaje. Wyruszymy na trekking w kierunku Jeziora Tele. Jest to najbardziej odizolowane i tajemnicze jezioro w Afryce, a być może na całym świecie. Zagląda tu mniej Europejczyków niż wspina się na Mont Everest - od 2 do 5 osób rocznie.

Będzie to wyprawa wyjątkowa ale także trudna, męcząca i wyczerpująca fizycznie, niemalże survivalowa. Odcinek do przejścia w dżungli wymaga bardzo dobrej kondycji fizycznej. Kongo Wyprawa Do Dziewiczej Dżungli to siedem dni z zerowym komfortem. Wędrować będziemy po bagiennych lasach z noclegami w obozach namiotowych w ograniczonej przestrzeni. Naszym celem będzie Jezioro Tele, położone na największym obszarze bagiennym Afryki. Jezioro powstało w wyniku uderzenia meteorytu, stąd jego okrągły kształt. W tych bagiennych lasach żyje największa populacja goryli na kontynencie afrykańskim (około 100 tysięcy, odkryta dopiero w 2007 r.), szympansy, bawoły, antylopy oraz ponad 300 gatunków ptaków. Samo Jezioro Tele związane z mitem od XVIII wieku. W rejon ten wysłano kilkanaście ekspedycji - legenda głosi, że w jeziorze żyje następca dinozaura - potwór z długą szyją i ogonem nazywany Mokele Mbembe. Zapraszamy w podróż Kongo Wyprawa Do Dziewiczej Dżungli - Trekking do Jeziora Tele z Poza Trasą Adventure!

Autor programu Zbyszek Kielian. Copyright © Poza Trasą Adventure.

KONGO WYPRAWA TREKKING JEZIORO TELE PROGRAM Podróży:

Dzień 1. 

Wylot z Warszawy do Brazzaville w Kongo. Spotkanie grupy na lotnisku z pilotem Poza Trasą Adventure na trzy godziny przed planowanym wylotem. 

Dzień 2. Brazzaville

Przylot do stolicy Kongo - Brazzaville. Na lotnisku spotkanie grupy z lokalnym angielskojęzycznym przewodnikiem Poza Trasą Adventure w Kongo Brazzaville. Transfer do hotelu i zakwaterowanie. Następnie czas wolny na odpoczynek po podróży. Nocleg w hotelu w Brazzaville.

Brazzaville

Dzień 3. Brazzaville / Impfondo / Epena

Po wczesnym śniadaniu, transfer na lotnisko i przelot TAC (Trans Air Congo) na północ Kongo do miasta Impfondo. Lądowanie na lotnisku Impfondo około południa. Dalsza podróż samochodem 4x4 do miejscowości Epena. Trasa do pokonania około 84 km (dobra droga). Podróż trwać będzie około 2 godziny. Po 2 dotarciu do Epena zakwaterowanie w namiotach  w bazie Wildlife Conservation Society (WCS – zarządca terenów parku). Załatwienie formalności i opłacenie wpisowego do wspólnoty Jeziora Télé. Czas wolny na odpoczynek. Nocleg w namiotach.

Kongo wyprawa

Dzień 4. Epena / Boha

Po wczesnym śniadaniu wyjazd do wioski Pigmejów położonej w dżungli. Będzie to długa podróż do wioski Boha (około 5 godzin motorówką na południe). Boha to wioska, w której mieszkają właściciele Jeziora Tele. W wiosce Boha spotykają się wodzowie z trzech starych wiosek (MALÈNGUÈ, BOLONDA i BOHA). Miejsce to jest tzw. bramą do jeziora i bazą wypadową dla wyruszających na trekkingi. Boha to ostatni bastion cywilizacji przed wyruszeniem do dżungli. Po dotarciu na miejsce rejestracja u naczelnika wioski. Nocleg w namiotach w wiosce Boha.

Kongijczycy Pigmeje

Dzień 5. Boha / Ceremonia przed wejściem do dżungli - Rozpoczęcie trekkingu przez dżunglę w kierunku Jeziora Tele (Tele Lake)

Śniadanie. Następnie tradycyjna ceremonia oczyszczenia, po której wyruszymy na trekking do dżungli w towarzystwie lokalnego przewodnika oraz tragarzy pomagających nieść bagaż uczestników. Przed nami około 7 godzin marszu, do pokonania około 16 km. Będziemy wędrować w jednym z najmniej zbadanych i najrzadziej odwiedzanych miejsc na naszej planecie. To jest prawdziwa Afryka! Chcemy dotrzeć na miejsce przed zmierzchem aby zdążyć rozbić obóz przed zachodem słońca. Dzięki temu unikniemy ewentualnych ataków owadów. Po dotarciu na miejsce rozbicie obozowiska. Czas wolny na odpoczynek. Nocleg w namiotach w dżungli.

Trekking Jezioro Tele

Dzień 6. Trekking przez dżunglę w kierunku Jeziora Tele (Tele Lake)

Wczesne śniadanie około (05:30). Kontynuacja wędrówki przez gęsty busz w kierunku Jeziora Tele. Przed nami około 11 godzin marszu, do pokonania około 28 km. Po drodze kontakt z prawdziwą dziką naturą! Ścieżka, którą będziemy podążać, to wybrany suchy korytarz w dżungli. Otaczać nas będzie gęsta dżungla. W czasie wędrówki z lokalnym przewodnikiem, nie wolno oddalać się od grupy. Dla własnego bezpieczeństwa oraz bezpieczeństwa grupy, należy wykonywać polecenia przewodnika. W trakcie trekkingu jest przewidzianych 6 przerw, trwających od 15 do 30 minut. W trakcie przerw czas na krótki odpoczynek, posiłek i filtrowanie wody itp. Przed zmierzchem rozbicie obozowiska. Czas wolny na odpoczynek. Nocleg w namiotach w lesie.

dziewicza dżungla

Dzień 7. Trekking dojście do Jeziora Tele (Tele Lake)

Po śniadaniu rozpoczniemy najtrudniejszy etap tej wyprawy - dojście do Jeziora Tele. Czeka nas pokonanie około 3 km błotnistych równin. Tutaj również należy ściśle przestrzegać wszystkich wskazówek przewodników. Obowiązkowo wygodne buty gumowe! Wymarsz około godziny 6:00 rano. Wędrówka przez bagnisty las i przybycie do Jeziora Tele około godziny 9:00 rano. Po dotarciu na miejsce czas wolny na odpoczynek, relaks i kąpiele w Jeziorze Tele. Jezioro Tele jest najbardziej odizolowanym i  tajemniczym jeziorem na kontynencie afrykańskim, a być może na całym świecie. Nocleg w obozowisku w namiotach.

trekking Jezioro Tele

Dzień 8. Jezioro Tele (Tele Lake) - kemping

Po śniadaniu czas na eksplorację okolicy Jeziora Tele. Tereny wokół Jeziora Tele poznawać będziemy w towarzystwie przewodnika naszej ekipy. W ciągu dnia będziemy mieć również nieograniczony dostęp do czółna (łodzi), którym będzie można pływać po jeziorze. Nocleg w obozowisku w namiotach.

rejs rzeką Kongo piroga

Dzień 9. Trekking powrotny przez dżunglę

Po śniadaniu ruszamy w drogę powrotną. Marsz w rześkim porannym tempie. Rozpoczynamy długi marsz powrotny przez bezludny gęsty busz. W dżungli wypatrywać będziemy zwierząt, ptaków, owadów, gadów i kto wie czego jeszcze. Podczas trekkingu należy trzymać się grupy i słuchać poleceń przewodnika. Będzie to wędrówka najbardziej niesamowitą dżunglą na świecie, która sprawia ogromną i prawdziwą radość miłośnikom unikalnej dzikiej przyrody. Nocleg w obozowisku w namiotach w dżungli.

Trekking Jezioro Tele

Dzień 10. Trekking powrotny przez dżunglę / Boha - powrót do cywilizacji 

Śniadanie i rozpoczęcie powrotnego trekkingu do wioski Boha. Do Boha dotrzemy późnym popołudniem lub koło wieczora, w zależności od tempa marszu grupy. Czas wolny na odpoczynek i spotkania z mieszkańcami wioski. W Boha ponownie połączymy  się z cywilizacją. Nocleg w namiotach we wsi.

Kongijczycy

Dzień 11. Boha / Epena

Po śniadaniu opuścimy wioskę Boha i popłyniemy łodzią do Epena. Na noc zatrzymamy się w Epena. Nocleg w namiotach. (Ze względów organizacyjnych drogę powrotną do Brazzaville zaplanowaliśmy samochodem 4x4 z Ouesso. Powód - brak lotów, co jest powszechne w tej części Kongo).

Kongo wyprawa 6

Dzień 12. Epena / Mboua / Ouesso

Po wczesnym śniadaniu wyruszymy w dalszą drogę powrotną do Brazzaville. Około godziny 05:00 wypłyniemy motorówką do wioski Mboua. Przez około 8 godzin płynąć będziemy rzeką przez las tropikalny. Następnie przejazd samochodem z wioski Mboua nad rzekę Sangha, skąd przeprawimy się promem do miasta Ouesso. Po drodze mijać będziemy liczne wioski i osady Pigmejów. Po dotarciu do Ouesso, zakwaterowanie w hotelu. Czas wolny na odpoczynek po podróży. Nocleg w hotelu w Ouesso.

Kongo wyprawa

Dzień 13. Ouesso / Brazzaville

Wczesne śniadanie i wyjazd samochodem 4x4 w kierunku Brazzaville. Na trasie krajobrazy Kongo. Postoje na zdjęcia i krótki odpczynek. Do Brazzaville dotrzemy około godziny 19:00/20:00. Zakwaterowanie w hotelu. Czas wolny na odpoczynek po podróży. Nocleg w hotelu w Brazzaville.

Kongijczycy

Dzień 14. Brazzaville

Po śniadaniu rozpoczniemy spacer po Brazzaville, leżącym nad rzeką Kongo. Naprzeciwko Brazzaville, po drugiej stronie rzeki Kongo, położona jest Kinszasa, stolica D.R. Konga. To jedyny taki przypadek na świecie kiedy stolice dwóch krajów położone są naprzeciwko siebie na dwóch przeciwnych brzegach rzeki. Wizyta na miejskim targu Poto-Poto. Czas wolny na  zakup pamiątek. Obejrzymy katarakty na rzece Kongo. Covid test (o ile wymagany). Nocleg w hotelu  w Brazzaville.

Brazzaville

Dzień 15. Brazzaville

Śniadanie. Następnie w zależności od godzin lotów kontynuacja zwiedzania Brazzaville lub przejazd na lotnisko. Transfer na lotnisko w Brazzaville zgodnie z godzinami lotów. Na lotnisku pożegnanie z pilotem przewodnikiem Poza Trasą Adventure w Kongo. Wylot do Warszawy. 

Brazzaville

Dzień 16. 

Przylot do Warszawy.

Uwaga - Program jest ramowy. Kolejność zwiedzania może ulec zmianie ze względów organizacyjnych oraz ze względu na lokalne uwarunkowania i panujące warunki atmosferyczne. 

*Uwaga - Kongo Wyprawa Do Dziewiczej Dżungli Trekking z trekkingiem do Jeziora Tele to wyjazd trudy i wyczerpujący fizycznie. Odcinek do przejścia w dżungli wymaga bardzo dobrej kondycji fizycznej.

**Uwaga: Jeśli w terminie wyprawy nie będą realizowane loty z Brazzaville do Impfondo, trasa pokonana zostanie samochodem/busem. Spowoduje to korektę programu i wydłużenie długości wyprawy o 3 dni. Odwołanie lotów przez lokalne kongijskie linie lotnicze jest niezależne od organizatora. 

trasa WYCIECZKI:

 

CENA: 3950EUR

+ bilety lotnicze ok. 5900 PLN

Cena obejmuje:

 • Bilety lotnicze Warszawa - Brazzaville - Warszawa ok. 5900 PLN  *Koszt do rozliczenia wg ceny zakupu
 • Bilet lotniczy na lot Brazzaville - Impfondo
 • Noclegi na całej trasie zgodnie z programem: w hotelach klasy turystycznej w pokojach dwuosobowych oraz w namiotach podczas trekkingu. Uwaga: namiot, karimata oraz śpiwór do zabrania we własnym zakresie przez uczestnika wyprawy.
 • Śniadania podczas pobytu w Brazzaville oraz Ouesso
 • Trzy podstawowe posiłki podczas podczas trekkingu (ryby suszone, puszkowane oraz to co zostanie złowione i upolowane)
 • Uzdatnioną wodę odpowiednią do spożycia przez ludzi podczas przejazdów
 • Wszystkie przejazdy zgodnie z programem ( transfery do/z lotniska, wynajęcie łodzi do Boha i Mboua, samochodów 4x4)
 • Opiekę polskiego pilota
 • Opiekę i usługi angielskojęzycznego przewodnika lokalnego, uzbrojonego strażnika oraz kucharza podczas trekkingu do Jeziora Tele (bardzo podstawowa kuchnia)
 • Opiekę lokalnych przewodników oraz tłumacza na język angielski
 • Wszystkie dzienne opłaty za wstęp i pozwolenia społeczne do rezerwatu społeczności Jeziora Tele
 • Wszystkie opłaty trekkingowe
 • Usługi tragarzy niosących bagaż uczestników (podczas trekkingu do Jeziora Tele)
 • „Formalności” na posterunkach policji na trasie.
 • Permity na wjazdy do miejsc, gdzie są one wymagane
 • Koszty organizacyjne w Polsce i na miejscu wyprawy
 • Ubezpieczenie KL/NW podróżne (Koszty leczenia: 600.000 PLN)
 • Składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny

Cena nie obejmuje:

 • Kosztów testów PCR (o ile wymagane)
 • Kosztów wizy oraz innych formalności związanych z jej wyrobieniem (ok. 750 PLN - cena zawiera koszt pośrednictwa - wiza załatwiana jest w Berlinie)
 • Wyżywienia poza wymienionym w opisie cena obejmuje (np. w dniu przyjazdu do Brazzaville) - koszt około 15 EUR dzień/osoba
 • Tabletek do uzdatniania wody – do zabrania indywidualnie przez uczestników wyprawy (koniczne podczas trekkingu)
 • Zwyczajowych napiwków (ok. EUR)

Informacje o szczepieniach i profilaktyka antymalaryczna:

 • Obowiązkowo szczepienia – żółta febra, inne jak np. WZW typu A oraz B, tężec, dur brzuszny - opcjonalne
 • Profilaktyka antymalaryczna – obowiązkowo

*Grupa min. 6 osób

KONGO WYPRAWA NA ZDJĘCIACH

Autorem zdjęć jest Zbyszek Kielian