kontakt@pozatrasa.pl
+48 22 350 73 46

Gwinea Równikowa Gabon wyjazd Poza Trasą
02.04.2024-16.04.2024
brak miejsc
15
dni
CENA:
4500 EUR + bilety lotnicze ok. 5200 PLN

GWINEA RÓWNIKOWA GABON WYJAZD POZA TRASĄ

Gwinea Równikowa Gabon Wyjazd z Poza Trasą Adventure to kolejna nasza podróż w odległe rejony Afryki niezmiernie rzadko odwiedzane przez podróżników, gdzie typowa turystyka wciąż jeszcze nie dotarła. Gabon z ogromnymi obszarami wciąż dzikiej niesamowitej  przyrody często określany jest jako Ostatni Raj Afryki. Niemalże 70% powierzchni kraju pokryte jest przez lasy deszczowe z ogromnym bogactwem fauny i flory. Lasy Gabonu nadal pozostały dzikie i niedostępne a na ich obszarach żyją słonie leśne, goryle nizinne, hipopotamy, słonie, szympansy i mandryle, a także różnorodne gatunki ptaków. Poza dżunglą krajobrazy Gabonu tworzą rozległe otwarte sawanny, rwące rzeki i jeziora oraz wspaniałe dziewicze plaże z białym piaskiem. Duże obszary Gabonu - około 12% powierzchni kraju - to obszary chronione wchodzące w skład parków narodowych i rezerwatów. W trakcie podróży przez Gabon dotrzemy do serca lasów deszczowych, krainy pradawnych dżungli, terenów podmokłych i sawanny. Na naszej podróży między innymi Park Narodowy Waka i Park Narodowy Lope, gdzie poznamy ogromne bogactwo tutejszej przyrody oraz spotkamy mieszkających tu Pigmejów. Wysłuchamy ciekawych opowieści o ich tradycjach, zwyczajach i rytuałach do których wykorzystywany jest między innymi rosnący w tej części Afryki halucynogenny krzak iboga. Zagłębimy się w sekrety Bwiti, unikalnego i fascynującego systemu animistycznych wierzeń. Określenie Bwiti odnosi się zarówno do samej religii, grona wyznawców oraz ceremonii. Bwiti związana była głównie z wierzeniami i tradycjami Pigmejów ale przejęta została także przez inne lokalne grupy etniczne. W Fougamou będziemy świadkami ceremonii Bwiti.

W drugiej części naszej podróży Gwinea Równikowa Gabon Wyjazd z Poza Trasą Adventure dotrzemy do Gwinei Równikowej. Gwinea Równikowa to jedno z najmniejszych państw kontynentu afrykańskiego. Wbrew pozorom Gwinea Równikowa nie jest położona na Równiku a tylko w jego pobliżu. Państwo złożone jest z kilku odrębnych geograficznie części - kontynentalnej, zwanej Rio Muni (Mbini) oraz pięciu wysp położonych na Oceanie Atlantyckim w Zatoce Gwinejskiej. Największą z nich jest wulkaniczna Wyspa Bioko, na której położona jest stolica Gwinei Równikowej - Malabo. Wyspy leżące w granicach Gwinei Równikowej stanowią fragment wulkanicznego łańcucha, w którego skład wchodzą także Wyspy Świętego Tomasza i Książęca. Na tereny współczesnej Gwinei Równikowej w XV wieku dotarli Portugalczycy. Od XVIII wieku była kolonią hiszpańską. Gwinea Równikowa to obecnie jedyne państwo afrykańskie, gdzie językiem urzędowym jest hiszpański. W 1968 roku kraj odzyskał niepodległość.

Podczas podróży przez Gwineę Równikową dotrzemy na Wyspę Bioko, położoną w pobliżu wybrzeży Kamerunu (około 40 km). Wyspę Bioko tworzą ją dwie formacje wulkaniczne, przedzielone doliną. W krajobrazie przeważa głównie zielona pierwotna dżungla. Najwyższym wulkanicznym szczytem Bioko jest Pico Basilé, wcześniej zwany Santa Isabel (3008 m n.p.m), leżący w północnej części wyspy. Wyspa Bioko wcześniej nazywała się tak jak jej portugalski odkrywca - Fernando Po. Jednak pierwszą jej nazwą, nadaną jeszcze przez Po, była Formosa czyli dosłownie “piękny kwiat”. W 1888 roku na Wyspie Bioko mieszkał i pracował polski podróżnik Stefan Szolc-Rogoziński, który prowadził tu plantację kakao oraz wraz z Leopoldem Janikowskim prowadził badania nad rdzenną grupą etniczną wyspy - plemieniem Bubi. W późniejszych latach władze Gwinei Równikowej dopuściły się eksterminacji i ludobójstwa tej grupy etnicznej, co nazwane zostało „afrykańskim Auschwitz”. Tereny Bubi, którzy stali się mniejszością, zasiedlone zostały przez ludność Fang. Na trasie naszej podróży przez Gwineę Równikową znalazły się miedzy innymi tereny objęte ochroną niesamowitej przyrody i bioróżnorodności Wyspy Bioko, jak Rezerwat Naukowy Gran Caldera de Luba oraz Bioko Biodiversity Protection Center. Wybierzemy się także na dwa lekkie trekkingi przez dziewiczą dżunglę, podczas których dotrzemy do wodospadów Iladyi oraz Jeziora Biao, utworzonego w kraterze wulkanu. Zapraszamy w podróż Gwinea Równikowa Gabon Wyjazd z Poza Trasą Adventure!

Autor programu Łukasz Odzimek. Copyright © Poza Trasą Adventure.

GWINEA RÓWNIKOWA GABON - PROGRAM PODRÓŻY:

Dzień 1. 

Wylot z Warszawy do Libreville w Gabonie. Spotkanie grupy z pilotem Poza Trasą Adventure na lotnisku na trzy godziny przed wylotem.

Dzień 2. GABON - Libreville

Przylot do Libreville. Na lotnisku spotkanie grupy z lokalnym pilotem / przewodnikiem Poza Trasą Adventure w Gabonie i Gwinei Równikowej (Afryka Centralna). Transfer do hotelu w Libreville. Czas wolny na relaks i odpoczynek po podróży. Nocleg w hotelu w Libreville. 

 Dzień 3. GABON - Libreville / Lambaréné - Misja Ngomo

Po śniadaniu wyjazd do Lambaréné. Podróż potrwa około 4 godziny. Malownicza trasa przebiega przez tereny częściowo pokryte sawannami, a częściowo dżunglą - deszczowym lasem równikowym. Miasteczko Lambaréné położone jest na wyspie otoczonej rzeką Ogooue. Na początku XX wieku  w Lambaréné mieszkał i prowadził szpital Albert Schweitzer - niemiecki teolog luterański i filozof, do którego idei nawiązują współcześnie ruchy ekologiczne. W byłym domu Alberta Schweitzera znajduje się obecnie muzeum poświęcone jego życiu i pracy w Afryce. Po dotarciu na miejsce, wycieczka łodzią do protestanckiej Misji NGOMO, założonej w 1898 roku przez alzackiego pastora Ernesta Haug. Zwiedzanie ośrodka misyjnego i spotkanie z mieszkańcami okolicy. Czas na zdjęcia. Następnie powrót do Lambaréné. Czas wolny na odpoczynek. Nocleg w hotelu w Lambaréné. 

Rzeka Sangha - Dzanga Sangha Republika Środkowoafrykańska RŚA i Kamerun 2022

Dzień 4. GABON - Lambaréné / Ndjole / Lope

Po śniadaniu zwiedzimy muzeum i miejsca związane z życiem i pracą Alberta Schweitzera. Następnie wyjazd w kierunku Lope. Przejazd samochodem potrwa około 6 godzin. Na trasie zatrzymamy się na odpoczynek i spacer w wiosce Ndjole. Spotkania z mieszkańcami, wizyta na targu. Kontynuacja podróży do Lope. Po dotarciu na miejsce zakwaterowanie w lodge. Czas wolny na odpoczynek. Nocleg w lodge w Lope. 

Dzień 5. GABON - Lope / wioska Ramba / Safari Park Narodowy Lope / Lope

Po śniadaniu wyjazd do wioski Ramba. Spotkanie z mieszkającymi tu Pigmejami, którzy oprowadzą nas po wiosce i opowiedzą nam o swoim życiu. Pigmeje to rdzenni mieszkańcy lasów deszczowych Afryki Centralnej, obejmującej tereny Gabonu, Republiki Środkowoafrykańskiej, Kongo i Kamerunu. O Pigmejach często mówi się jako ostatnich prawdziwych Ludziach Lasu. Współcześnie Pigmeje żyją już często w niewielkich osadach i wioskach prowadząc częściowo osiadły tryb życia, jednak ich prawdziwym domem zawsze była dżungla i koczownicze życie w lesie deszczowym. Mieszkańcy wioski Ramba zaprezentują nam swoje codziennie zajęcia. Podzielą się z nami wiedzą na temat lokalnej  fauny i flory. Nie zabranie oczywiście ciekawych opowieści o ich tradycjach, zwyczajach i rytuałach, w których wykorzystywana jest między innymi rosnący w tej części Afryki halucynogenny krzew iboga. Do religijnych praktyk i szamańskich rytuałów wykorzystywana jest kora z korzeni starszych krzewów iboga, z której uzyskuje się Ibogainę - alkaloid działający psycho aktywnie. Czas wolny na integrację z mieszkańcami i zdjęcia. Powrót do Lope. Popołudniu safari w Parku Narodowym Lope. Park obejmuje częściowo tereny równikowych lasów tropikalnych, a także sawannę oraz lasy galeriowe. Żyją tu liczne populacje szympansy, goryli, koczkodanów, mandryli oraz różnorodne gatunki ptaków, między innymi dzioborożce i turaki. Park Narodowy Lope wpisany został na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Po safari powrót do lodge. Czas wolny na odpoczynek. Nocleg w lodge w Lope. 

Wędrówki po lesie Dzanga Sangha Republika Środkowoafrykańska RŚA i Kamerun 2022

Dzień 6. GABON - Lope / Fougamou - Ceremonia Bwiti 

Po śniadaniu wyjazd do wioski w okolicach Fougamou, gdzie uczestniczyć będziemy w porannych przygotowaniach, a następnie uroczystościach ceremonii Bwiti. Określenie Bwiti odnosi się zarówno do religii, grona ją praktykujących oraz do samych ceremonii. Bwiti związana była wcześniej głównie z wierzeniami i tradycjami Pigmejów ale przejęta została także przez inne lokalne grupy etniczne (Babongo, Fang i Mitsogo). W Bwiti istnieją jednak różne rodzaje obrzędów w zależności od grupy etnicznej. Ceremonie prowadzone są zawsze przez uzdrowiciela o imieniu N'ganga, który jest duchowym przywódcą danej społeczności. Jedną z ceremonii jest inicjacja chłopców i dziewcząt. Obrzędy składają się z kilku faz. Pierwszą z nich jest kilkudniowy taniec, po którym następuje wizyta w lesie. Tu odbywa się najważniejsza część obrzędu - kontakt z bóstwami Bwiti. Młodzi ludzie przechodzący inicjację wprowadzani są w trans za pomocą środków halucynogennych wytwarzanych z kory korzenia krzewu iboga. Następnie starszyzna przeprowadza indywidualne rozmowy z przechodzącymi inicjację. Jeśli według starszyzny kontakt z bóstwami miał właściwy przebieg, na ciele inicjowanych osób umieszczany jest symboliczny znak. Czasem jednak konieczny jest powtórny kontakt z bóstwami. Kolejną fazą inicjacji jest nauka tradycji oraz zasad życia w społeczności. Po wizycie porannej, popołudniowa powtórna wizyta. W wiosce spędzimy czas do późnych godzin wieczornych. W tym czasie obserwować będziemy obrzędy i ceremonię Bwiti. Po ceremonii powrót do hotelu w Fougamou. Czas wolny na odpoczynek. Nocleg w hotelu w Fougamou. 

Dzień 7. GABON - Fougamou / Park Narodowy Waka - Spotkanie z Pigmejami Babongo / Fougamou

Po śniadaniu podróż samochodem terenowym w głąb leśnej równiny do wioski Pigmejów Babongo. Wioska położona jest na terenach Parku Narodowego Waka, który obejmuje obszary lasów deszczowych w masywie Chaillu. Pigmeje Babongo to jedna z grup Pigmejów Centralnej Afryki. Dziś żyją oni w niewielkich osadach i prowadzą bardziej osiadły tryb życia, wcześniej byli to typowi koczownicy żyjący na obszarach lasu deszczowego. Dzień spędzimy we wiosce. Uczestniczyć będziemy w typowych zajęciach - wybierzemy się na polowanie, poznamy rośliny jadalne oraz te których w żadnym wypadku jeść nie powinniśmy. Babongo przekażą nam także wiele wskazówek jak przeżyć w dżungli. Poinstruowani zostaniemy także jak wznieść porządny szałas. Poznamy także tradycyjną muzykę oraz obejrzymy typowe tańce Babongo. Powrót do hotelu w Fougamou. Czas wolny na odpoczynek. Nocleg w Fougamou. 

Wędrówki po lesie Dzanga Sangha Republika Środkowoafrykańska RŚA i Kamerun 2022

Dzień 8. GABON - Fougamou / Libreville

Po wczesnym śniadaniu wyruszymy w podróż powrotną do stolicy Gabonu - Libreville. Przejazd samochodem potrwa około 6 godzin. Podczas podróży kolejny raz towarzyszyć nam będą przepiękne krajobrazy Gabonu. Po drodze zatrzymamy się na krótki odpoczynek. Po dotarciu do Libreville zakwaterowanie w hotelu. Następnie czas wolny na relaks i wypoczynek na plaży. Nocleg w hotelu w Libreville. 

Dzień 9. GABON - Libreville / GWINEA RÓWNIKOWA - Wyspa Bioko - Malabo 

Po śniadaniu rozpoczniemy zwiedzanie Libreville, stolicy i największego miasta Gabonu. Libreville to portowe miasto położone w Zatoce Gwinejskiej nad rzeką Komo. Mieszka tu około 40% populacji kraju. Zanim na tereny te dotarli Francuzi i w pierwszej połowie XIX wieku założyli miasto Libreville, obszary te zamieszkiwane były przez ludność z grupy etnicznej Mpongwe. Libreville było głównym portem Francuskiej Afryki Równikowej. Spacer najciekawszymi punktami miasta, wizyta na targu z lokalnymi produktami, wyrobami rzemieślniczymi, sztuką i rękodziełem artystycznym. Następnie transfer na lotnisko zgodnie z godzinami lotów i wylot do Malabo w Gwinei Równikowej. Malabo położone jest na wulkanicznej Wyspie Bioko i jest stolicą Gwinei Równikowej. Po przylocie transfer do hotelu i zakwaterowanie. Czas wolny na odpoczynek. Nocleg w hotelu w Malabo.

Gwinea Równikowa Sao Tome Wyspa Świętego Tomasza i Książęca 2022

Dzień 10. GWINEA RÓWNIKOWA - Malabo / Baney / Riaba / Moka - Bioko Biodiversity Protection Center / Luba - Rezerwat Naukowy Gran Caldera de Luba / Moka 

Po śniadaniu wyjazd w kierunku południa Wyspy Bioko. Przejazd trasą Malabo - Baney - Riaba - Moka. Podczas podróży obserwować będziemy krajobrazy Wyspy Bioko. Popołudniu odwiedzimy centrum badawcze Bioko Biodiversity Protection Center w Moka. Misją centrum jest ochrona bioróżnorodności Wyspy Bioko, zwłaszcza jej krytycznie zagrożonych naczelnych i gniazdujących tu żółwi morskich (żółw oliwkowy, żółw skórzasty i żółw szylkretowy) oraz ochrona obszarów dziewiczej dżungli. Następnie przejazd do Rezerwatu Naukowego Gran Caldera de Luba, który obejmuje jeden z najbogatszych ekosystemów w Afryce Zachodniej.  Rezerwat obejmuje obszary chronione o powierzchni ponad 50 tysięcy hektarów oraz najwyższy punkt masywu południowego o wysokości 2261 m n.p.m. Lasy w rezerwacie zostały w dużej mierze nietknięte, szczególnie na wilgotniejszych południowych zboczach góry. Na niższych poziomach, poniżej 700 m n.p.m. rezerwat pokrywa gęsty las deszczowy bogaty w różnorodne, często endemiczne gatunki roślin i zwierząt, w tym dużą populację naczelnych. Na terenie rezerwatu ochroną objętych jest między innymi pięć gatunków naczelnych: małpa Preussa, koczkodan czerwonolicy, czarny colobus, czerwony colobus zachodni i ocalała populacja madryla równikowego. Wcześniej małpy padały ofiarą tradycyjnych polowań. W ten sposób wybito niemalże całą ich populację w północnej części wyspy. W 2007 roku wydano oficjalny zakaz polowania na małpy, spożywania i handlu małpim mięsem. Następnie przejazd do Moka. Po dotarciu na miejsce zakwaterowanie w hotelu. Czas wolny na odpoczynek. Nocleg w hotelu w Moka. 

Principe Trekking Wyspy Świętego Tomasza i Książęca 2022

Dzień 11. GWINEA RÓWNIKOWA - Moka / Jezioro Biao (Biao Lake) trekking / Batete / Luba / Moka

Po śniadaniu rozpoczniemy około 5-godzinny trekking przez dżunglę w kierunku Jeziora Biao, które położone jest w kraterze wulkanu. Na trasie przepiękne krajobrazy okolicy. Popołudniu wizyta w Batete, gdzie obejrzymy drewniany neogotycki kościół wzniesiony na początku XX wieku przez Klaretynów. Następnie wizyta w portowym miasteczku Luba, położonym na południowo-zachodnim wybrzeżu Wyspy Bioko w zatoce San Carlos. Spacer w najciekawszych zakątkach Luba. Powrót do Moka. Czas wolny na odpoczynek. Nocleg w hotelu w Moka. 

Principe Trekking Wyspy Świętego Tomasza i Książęca 2022

Dzień 12. GWINEA RÓWNIKOWA - Moka / Wodospad Iladyi (Iladyi Waterfalls) - trekking / Ureka / Moaba Beach

Po śniadaniu rozpoczniemy lekki około 3-godzinny trekking przez dżunglę w kierunku Wodospadów Iladyi. (Uwaga - w zależności od sytuacji pogodowej należy być przygotowanym na przejścia terenami wilgotnymi oraz przeprawę przez rzekę. Na krótkich odcinkach możliwe brodzenie w wodzie po kolana). Otoczone bujną zielenią 250-metrowe Wodospady Iladyi, to największe i najbardziej spektakularne wodospady w Gwinei Równikowej. Czas wolny na odpoczynek przy wodospadach. Następnie transfer do wioski Ureka. Okolice Ureka to najpiękniejsze i jednocześnie najbardziej dzikie i niedostępne obszary na wyspie Bioko. To także jedno z najbardziej wilgotnych miejsc na świecie. Położone są tu liczne malownicze wodospady. Dalsza podróż na plażę Moaba Beach, gdzie zatrzymamy się na nocleg. Czas wolny na odpoczynek na plaży Moaba Beach. Nocleg przy plaży Moaba Beach.

wyjazdy do Ugandy

Dzień 13. GWINEA RÓWNIKOWA - Moaba Beach / Ureka / Malabo 

Po śniadaniu wyruszymy w drogę powrotną do Ureka. Następnie krótki pobyt w wiosce Ureka lub bezpośrednio transfer do Malabo (w zależności od pozostałego do dyspozycji czasu). Po dotarciu do Malabo zakwaterowanie w hotelu. Czas wolny na krótki odpoczynek. Następnie rozpoczniemy zwiedzanie Malabo. Spacer po Malabo i zwiedzanie najciekawszych zakątków miasta. Program zwiedzania w Malabo uzależniony od pozostałego do dyspozycji czasu. Malabo położone jest na północy Wyspy Bioko na zboczu wygasłego wulkanu. Jest to najstarsze miasto w Gwinei Równikowej. Założone zostało ono przez Brytyjczyków w 1827 roku i jako Port Clarence stało się centrum handlu niewolnikami. W 1843 miasto zajęli Hiszpanie i nazwali je Santa Isabel. W 1963 roku przeniesiono tu stolicę Gwinei Równikowej. Wcześniej stolicą było miasto Bata, leżące w kontynentalnej części kraju. Po odzyskaniu niepodległości zmieniono nazwę miasta na Malabo. W Malabo zachowało się wiele budynków z okresu gdy miastem władali Hiszpanie. W centrum miasta obejrzeć można wiele przykładów ciekawej kolonialnej architektury, jak miejska katedra stojąca przy Plaza de Espana. W Malabo wybudowane zostało także nowe centrum z centrami handlowymi i nowoczesnymi budynkami. Powrót do hotelu. Czas wolny na odpoczynek. Nocleg w hotelu w Malabo. 

Dzień 14. GWINEA RÓWNIKOWA - Malabo 

Po śniadaniu krótka kontynuacja zwiedzania Malabo lub czas wolny na zakupy. Następnie transfer na lotnisko zgodnie z godzinami lotów. Na lotnisku pożegnanie z pilotem / przewodnikiem Poza Trasą Adventure w Gabonie i Gwinei Równikowej. Wylot z Malabo do Warszawy.

Wyspy Świętego Tomasza i Książęca

Dzień 15.

Przylot do Warszawy. 

Uwaga - Program jest ramowy. Kolejność zwiedzania może ulec zmianie ze względów organizacyjnych oraz ze względu na lokalne uwarunkowania i panujące warunki atmosferyczne.

TRASA WYCIECZKI:

CENA: 4500EUR

+ bilety lotnicze ok. 5200 PLN

Cena obejmuje:

  • Bilety lotnicze Warszawa - Libreville (Gabon) - Malabo (Gwinea Równikowa) - Warszawa ok. 5200 PLN  *Koszt do rozliczenia wg ceny zakupu
  • Bilet lotniczy Libreville (Gabon) - Malabo (Gwinea Równikowa) -  ok. 300 EUR
  • Noclegi w hotelach 3* (lokalna kategoryzacja), klasy turystycznej w pokojach dwuosobowych oraz lodgach zgodnie z opisem w programie (pokój jednoosobowy dopłata ok. 350 EUR - oferta do potwierdzenia)
  • Śniadania
  • Transfery i transport zgodnie z opisem w programie
  • Przeprawy łodzią zgodnie z programem
  • Wycieczki łodzią zgodnie z programem
  • Opiekę polskiego pilota
  • Opiekę lokalnych pilotów angielskojęzycznych
  • Ceremonia Bwiti (500 EUR)
  • Wszelkie dokumenty i permity na wjazdy do miejsc tam gdzie są wymagane
  • Pozwolenia na trekkingi i usługi przewodników
  • Usługi miejscowych przewodników angielskojęzycznych
  • Zgody na zwiedzanie i bilety wstępu do miejsc wymienionych w programie
  • Wszelkie opłaty lokalne wymagane na trasie
  • Miejscowy podatek turystyczny
  • Koszty organizacyjne w Polsce i na miejscu wyprawy
  • Ubezpieczenie KL/NW podróżne (Koszty leczenia: 500.000 PLN )
  • Składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny

Cena nie obejmuje:

  • Kosztów wiz Gabon + Gwinea Równikowa on arrival (ok. 300 EUR)
  • Kosztów posiłków poza śniadaniami
  • Zwyczajowych napiwków (ok. 70 EUR)
  • Innych atrakcji fakultatywnych i innych wydatków osobistych jak: karta telefoniczna, internet itp.

*Grupa min. 8 osób

GWINEA RÓWNIKOWA GABON NA ZDJĘCIACH