kontakt@pozatrasa.pl
+48 22 350 73 46

Gwinea Równikowa Gabon wyjazd Poza Trasą
01.08.2024
-
16.08.2024
16
dni
CENA:
4500 EUR + bilety lotnicze ok. 6200 PLN

GWINEA RÓWNIKOWA GABON WYJAZD POZA TRASĄ

Gwinea Równikowa Gabon Wyjazd z Poza Trasą Adventure to kolejna nasza podróż w niezmiernie rzadko odwiedzane rejony Afryki, gdzie typowa turystyka wciąż jeszcze nie dotarła. Gabon z ogromnymi obszarami wciąż dzikiej niesamowitej  przyrody często określany jest jako Ostatni Raj Afryki. Niemalże 70% powierzchni kraju pokryte jest przez lasy deszczowe z ogromnym bogactwem fauny i flory. Lasy Gabonu nadal pozostały dzikie i niedostępne a na ich obszarach żyją słonie leśne, goryle nizinne, hipopotamy, słonie, szympansy i mandryle, a także różnorodne gatunki ptaków. Poza dżunglą krajobrazy Gabonu tworzą rozległe otwarte sawanny, rwące rzeki i jeziora oraz wspaniałe dziewicze plaże z białym piaskiem. Duże obszary Gabonu - około 12% powierzchni kraju - to obszary chronione wchodzące w skład parków narodowych i rezerwatów. W trakcie podróży przez Gabon dotrzemy do serca lasów deszczowych, krainy pradawnych dżungli, terenów podmokłych i sawanny. Na trasie naszej podróży między innymi Park Narodowy Lope, gdzie poznamy ogromne bogactwo tutejszej przyrody. Poznamy bliżej codzienne życie mieszkańców. Wysłuchamy ciekawych opowieści o ich tradycjach, zwyczajach i rytuałach do których wykorzystywany jest między innymi rosnący w tej części Afryki halucynogenny krzak iboga. Zagłębimy się w sekrety Bwiti, unikalnego i fascynującego systemu animistycznych wierzeń. Określenie Bwiti odnosi się zarówno do samej religii, grona wyznawców oraz ceremonii. Bwiti związana była wcześniej głównie z wierzeniami i tradycjami Pigmejów ale przejęta została także przez inne lokalne grupy etniczne. W okolicach Fougamou będziemy świadkami Ceremonii Bwiti.

W drugiej części naszej podróży Gwinea Równikowa Gabon Wyjazd z Poza Trasą Adventure dotrzemy do Gwinei Równikowej. Gwinea Równikowa to jedno z najmniejszych państw kontynentu afrykańskiego. Wbrew pozorom Gwinea Równikowa nie jest położona na Równiku a tylko w jego pobliżu. Państwo złożone jest z kilku odrębnych geograficznie części - kontynentalnej, zwanej Rio Muni (Mbini) oraz pięciu wysp położonych na Oceanie Atlantyckim w Zatoce Gwinejskiej. Największą z nich jest wulkaniczna Wyspa Bioko, na której położona jest stolica Gwinei Równikowej - Malabo. Wyspy leżące w granicach Gwinei Równikowej stanowią fragment wulkanicznego łańcucha, w którego skład wchodzą także Wyspy Świętego Tomasza i Książęca. Na tereny współczesnej Gwinei Równikowej w XV wieku dotarli Portugalczycy. Od XVIII wieku była kolonią hiszpańską. Gwinea Równikowa to obecnie jedyne państwo afrykańskie, gdzie językiem urzędowym jest hiszpański. W 1968 roku kraj odzyskał niepodległość. Podczas podróży przez Gwineę Równikową dotrzemy na Wyspę Bioko, położoną w pobliżu wybrzeży Kamerunu (około 40 km). Wyspę Bioko tworzą dwie formacje wulkaniczne, przedzielone doliną. W krajobrazie przeważa głównie zielona pierwotna dżungla. Najwyższym wulkanicznym szczytem Bioko jest Pico Basilé, wcześniej zwany Santa Isabel (3008 m n.p.m), leżący w północnej części wyspy. Wyspa Bioko wcześniej nazywała się tak jak jej portugalski odkrywca - Fernando Po. Jednak pierwszą jej nazwą, nadaną jeszcze przez Po, była Formosa czyli dosłownie “piękny kwiat”. W 1888 roku na Wyspie Bioko mieszkał i pracował polski podróżnik Stefan Szolc-Rogoziński, który prowadził tu plantację kakao oraz wraz z Leopoldem Janikowskim prowadził badania nad rdzenną grupą etniczną wyspy - plemieniem Bubi. W późniejszych latach władze Gwinei Równikowej dopuściły się eksterminacji i ludobójstwa tej grupy etnicznej, co nazwane zostało „afrykańskim Auschwitz”. Tereny Bubi, którzy stali się mniejszością, zasiedlone zostały przez ludność Fang. Na trasie naszej podróży przez Gwineę Równikową znalazła się także kontynentalna część kraju, gdzie dotrzemy do miasta Bata - byłej stolica kraju, Mongomo z bazyliką wzorowaną na watykańskiej, która jest drugą pod względem wielkości świątynią w Afryce oraz Oyala, miasta które w przyszłości ma stać się stolicą Gwinei Równikowej. Zapraszamy w podróż Gwinea Równikowa Gabon Wyjazd z Poza Trasą Adventure!

Autor programu Łukasz Odzimek. Copyright © Poza Trasą Adventure.

GWINEA RÓWNIKOWA GABON - PROGRAM PODRÓŻY:

Dzień 1. 

Wylot z Warszawy do Libreville w Gabonie. Spotkanie grupy z pilotem Poza Trasą Adventure na lotnisku na trzy godziny przed wylotem.

Dzień 2. GABON - Libreville

Przylot do Libreville. Na lotnisku spotkanie grupy z lokalnym pilotem / przewodnikiem Poza Trasą Adventure w Gabonie i Gwinei Równikowej. Transfer do hotelu w Libreville. Czas wolny na odpoczynek po podróży. Następnie spacer po targu z lokalnymi produktami (w zależności od pozostałego do dyspozycji czasu). Libreville jest stolicą i największym miastem Gabonu. To miasto portowe położone w Zatoce Gwinejskiej nad rzeką Komo. Mieszka tu około 40% populacji kraju. Zanim na tereny te dotarli Francuzi i w pierwszej połowie XIX wieku założyli miasto Libreville, obszary te zamieszkiwane były przez ludność z grupy etnicznej Mpongwe. Libreville było głównym portem Francuskiej Afryki Równikowej. Powrót do hotelu. Nocleg w hotelu w Libreville. 

Gabon Gwinea Równikowa 2024

Dzień 3. GABON - Libreville / Ndjole / Lope

Po śniadaniu wyjazd do Lope. Podróż samochodem potrwa około 7 godzin. Na trasie zatrzymamy się na krótki odpoczynek i spacer w wiosce Ndjole. Kontynuacja podróży do Lope. Po dotarciu na miejsce zakwaterowanie w hotelu. Czas wolny na odpoczynek. Nocleg w hotelu w Lope. W cenie śniadanie. 

Gabon Gwinea Równikowa 2024

Dzień 4. GABON - Lope / Park Narodowy Lope / Lope

Wczesna pobudka i wyjazd do Parku Narodowego Lope. Park Lopé był pierwszym obszarem chronionym w Gabonie. Obecnie wpisany jest na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Większość obszaru parku obejmują lasy tropikalne a w jego północnej części znajdują się także resztki mglistej trawiastej sawanny oraz wilgotny las równikowy. W parku obserwować można niezwykle rzadko występujące mandryle (około 1400 osobników), szympansy i goryle oraz blisko 400 gatunków ptaków, jak turaki i dzioborożce. Po dotarciu do Parku Narodowego Lope rozpoczniemy około dwugodzinną wędrówkę na wzgórze Mount Brazza (600 m n.p.m.) z przepięknymi krajobrazami na trasie. Następnie powrót do hotelu. Czas wolny na odpoczynek. Popołudniu wyruszymy kolejny raz na eksplorację terenów Parku Narodowego Lope. Przejazd terenowymi samochodami po obszarze parku i obserwacja dzikiej lokalnej przyrody. Przejazd powrotny do hotelu. Czas wolny na odpoczynek. Nocleg w hotelu w Lope. W cenie śniadanie.

Wędrówki po lesie Dzanga Sangha Republika Środkowoafrykańska RŚA i Kamerun 2022

Dzień 5. GABON - Lope / Lambaréné 

Po śniadaniu wyjazd do Lambaréné. Malownicza trasa przebiega przez tereny częściowo pokryte sawannami, a częściowo dżunglą. Miasteczko Lambaréné położone jest na wyspie otoczonej rzeką Ogowe (fr. Ogooué). Rzeka ta ma długość ponad 1200 km, przepływa przez terytoria Gabonu oraz Kongo i uchodzi do Zatoki Gwinejskiej. W miasteczku Lambaréné na początku XX wieku mieszkał i prowadził szpital Albert Schweitzer - niemiecki teolog luterański i filozof, do którego idei nawiązują współcześnie ruchy ekologiczne. W byłym domu Alberta Schweitzera znajduje się obecnie muzeum poświęcone jego życiu i pracy w Afryce. Po dotarciu na miejsce zakwaterowanie w hotelu i czas wolny na krótki odpoczynek. Następnie zwiedzimy miejsca związane z działalnością Alberta Schweitzera, który w 1952 roku otrzymał Pokojową Nagrodę Nobla. Spacer po miasteczku Lambaréné oraz w okolicach Jeziora Ogooué. Powrót do hotelu. Czas wolny na odpoczynek. Nocleg w hotelu w Lambaréné. W cenie śniadanie.

Rzeka Sangha - Dzanga Sangha Republika Środkowoafrykańska RŚA i Kamerun 2022

Dzień 6. GABON - Lambaréné / Sindara (Fougamou) 

Po śniadaniu wyjazd do wioski Sindara, położonej w okolicach Fougamou. W odległych czasach w wiosce znajdował się targ niewolników. Dziś obejrzeć można tu także opuszczoną misję. Sindara zamieszkuje głównie ludność z grup etnicznych Mitsogo i Eshira. Społeczności te tradycyjnie praktykują animizm, a ich wierzenia są silnie związane z bliskim kontaktem z naturą. Mimo wpływów zewnętrznych, silnie trzymają się swoich tradycji i przekonań, dlatego też podczas naszego pobytu w wiosce będziemy musieli okazywać ogromny szacunek dla naszych gospodarzy. Mieszkańcy wioski Sindara, z pewnością zaprezentują nam swoje codziennie zajęcia. Podzielą się z nami wiedzą na temat lokalnej fauny i flory. Nie zabranie oczywiście ciekawych opowieści o ich tradycjach, zwyczajach i rytuałach, w których wykorzystywana jest między innymi rosnący w tej części Afryki halucynogenny krzew iboga. Do religijnych praktyk i szamańskich rytuałów wykorzystywana jest kora z korzeni starszych krzewów iboga, z której uzyskuje się Ibogainę - alkaloid działający psycho aktywnie. W Sindara uczestniczyć będziemy w słynnej uroczystości -  Ceremonii Bwiti. Określenie Bwiti odnosi się zarówno do religii, grona ją praktykujących oraz do samych ceremonii. Bwiti związana była wcześniej głównie z wierzeniami i tradycjami Pigmejów ale przejęta została także przez inne lokalne grupy etniczne (Mitsogo, Babongo, Fang). W Bwiti istnieją jednak różne rodzaje obrzędów w zależności od grupy etnicznej. Ceremonie prowadzone są zawsze przez uzdrowiciela o imieniu N'ganga, który jest duchowym przywódcą danej społeczności. Jedną z ceremonii jest inicjacja chłopców i dziewcząt. Obrzędy składają się z kilku faz. Pierwszą z nich jest kilkudniowy taniec, po którym następuje wizyta w lesie. Tu odbywa się najważniejsza część obrzędu - kontakt z bóstwami Bwiti. Młodzi ludzie przechodzący inicjację wprowadzani są w trans za pomocą środków halucynogennych wytwarzanych z kory korzenia krzewu iboga. Następnie starszyzna przeprowadza indywidualne rozmowy z przechodzącymi inicjację. Jeśli według starszyzny kontakt z bóstwami miał właściwy przebieg, na ciele inicjowanych osób umieszczany jest symboliczny znak. Czasem jednak konieczny jest powtórny kontakt z bóstwami. Kolejną fazą inicjacji jest nauka tradycji oraz zasad życia w społeczności. W wiosce Sindara obserwować będziemy ceremonię, która trwać będzie do późnych godzin wieczornych. Nocleg na kempingu w namiotach wiosce Sindara. W cenie śniadanie.

Wędrówki po lesie Dzanga Sangha Republika Środkowoafrykańska RŚA i Kamerun 2022

Dzień 7. GABON - Sindara (Fougamou) / Libreville

Po wczesnym śniadaniu wyruszymy w podróż powrotną do stolicy Gabonu - Libreville. Podczas podróży kolejny raz towarzyszyć nam będą przepiękne krajobrazy Gabonu. Po drodze zatrzymamy się na krótki odpoczynek. Po dotarciu do Libreville zakwaterowanie w hotelu. Czas wolny na krótki odpoczynek. Następnie rozpoczniemy zwiedzanie Libreville - stolicy i największego miasta Gabonu. Libreville to portowe miasto położone w Zatoce Gwinejskiej nad rzeką Komo. Miasto założone zostało przez Francuzów w połowie XIX wieku, jednak okolice te zamieszkiwane były na długo przed ich przybyciem przez plemię Mpongwe. Libreville - z francuskiego "wolne miasto”, w latach 1934-1946 było głównym portem Francuskiej Afryki Równikowej. Współcześnie miasto zamieszkuje około 40% całej populacji Gabonu. Spacer najciekawszymi punktami miasta, wizyta na targu z lokalnymi produktami. Następnie czas wolny na relaks i wypoczynek na plaży. Nocleg w hotelu w Libreville. W cenie śniadanie.

Gabon Gwinea Równikowa 2024

Dzień 8. GABON - Libreville / GWINEA RÓWNIKOWA Wyspa Bioko - Malabo

Po śniadaniu transfer na lotnisko zgodnie z godzinami lotów. Wylot z Libreville do Malabo w Gwinei Równikowej. Malabo położone jest na wulkanicznej Wyspie Bioko i jest obecnie stolicą Gwinei Równikowej. Po przylocie transfer do hotelu i zakwaterowanie. Następnie rozpoczniemy zwiedzanie Malabo. Spacer po Malabo i zwiedzanie najciekawszych zakątków miasta. Malabo położone jest na północy Wyspy Bioko na zboczu wygasłego wulkanu. Jest to najstarsze miasto w Gwinei Równikowej. Założone zostało ono przez Brytyjczyków w 1827 roku i jako Port Clarence stało się centrum handlu niewolnikami. W 1843 miasto zajęli Hiszpanie i nazwali je Santa Isabel. W 1963 roku przeniesiono tu stolicę Gwinei Równikowej. Wcześniej stolicą było miasto Bata, leżące w kontynentalnej części kraju. Po odzyskaniu niepodległości zmieniono nazwę miasta na Malabo. W Malabo zachowało się wiele budynków z okresu gdy miastem władali Hiszpanie. W centrum miasta obejrzeć można wiele przykładów ciekawej kolonialnej architektury jak miejska katedra, stojąca przy Plaza de Espana. W Malabo wybudowane zostało także nowe centrum z centrami handlowymi i nowoczesnymi budynkami. Spacer centrum miasta z kolonialną zabudową. Obejrzymy katedrą, Plac Niepodległości oraz kolorowy i tętniący życiem rynek Semu. To doskonałe miejsce na zakupy ale także na spotkanie z mieszkańcami Malabo i ich kulturą. W trakcie dania odwiedzimy także wioskę Rebola ciekawym kolonialnym klimatem oraz ze wspaniałymi widokami na Malabo i okolicę. Powrót do hotelu. Czas wolny na odpoczynek. Nocleg w hotelu w Malabo. W cenie śniadanie.

Gabon Gwinea Równikowa 2024

Dzień 9. GWINEA RÓWNIKOWA Wyspa Bioko - Malabo / Batete / Luba / Playa de Arena Blanca / Moka

Po śniadaniu wyjazd w kierunku południa Wyspy Bioko. Na trasie zatrzymamy się w miasteczku Batete z urokliwym drewnianym kościołem, wybudowanym w II połowie XIX wieku, który jest najstarszym kościołem w Gwinei Równikowej. W okolicach Batete znajduję się także liczne plantacje kakao. Następnie dalsza podróż do portowego miasteczka Luba, położonego na południowo-zachodnim wybrzeżu Wyspy Bioko, w zatoce San Carlos. Luba jest stolicą prowincji Bioko Południowe. To jeden z głównych portów Wyspy Bioko. Po dotarciu na miejsce zwiedzanie Luba. Spacer w najciekawszych zakątach miasta z ciekawą kolonialną architekturą. Na trasie zatrzymamy się także na malowniczej plaży Playa de Arena Blanca, położonej na zachodnim wybrzeżu wyspy. Kontynuacja podróży do Moka, miasteczka otoczonego malowniczymi krajobrazami. Moka położone jest na wzgórzach masywu wulkanicznego na południu wyspy Bioko. Jest to górzysty region wyspy Bioko, pokryty gęstymi wilgotnymi lasami równikowymi, bogatymi w różnorodne, często endemiczne gatunki roślin i zwierząt. Nazwa miasteczka nawiązuje do króla, który rządził wyspą w XIX wieku. Tereny zamieszkuje ludność Bubi. Po dotarciu do Moka przejazd do hotelu i zakwaterowanie. Czas wolny na odpoczynek. Nocleg w hotelu w Moka. W cenie śniadanie.

Principe Trekking Wyspy Świętego Tomasza i Książęca 2022

Dzień 10. GWINEA RÓWNIKOWA Wyspa Bioko - Moka / Ureka / Plaża Moaba (Moaba Beach)

Po śniadaniu wyjazd do miasteczka Ureka. Okolice Ureka to najpiękniejsze i jednocześnie najbardziej dzikie i niedostępne obszary na wyspie Bioko. To także jedno z najbardziej wilgotnych miejsc na świecie. Na przepływającej w okolicach Rzece Eoli położone są liczne malownicze wodospady. Z Ureka rozpoczniemy około dwugodzinną wędrówkę do Plaży Moaba (Moaba Beach), gdzie zatrzymamy się na noc. Czas wolny na odpoczynek na plaży Moaba Beach. Podczas suchej pory na Plażę Moaba przybywają żółwie morskie aby złożyć tu jaja (żółw oliwkowy, żółw skórzasty i żółw szylkretowy). Od 1996 roku okoliczni mieszkańcy pracują jako strażnicy, patrolując plaże podczas lęgów w ramach projektu ochrony organizacji pozarządowych. Nocleg w namiotach na kempingu przy Plaża Moaba (Moaba Beach). W cenie śniadanie, lunch i kolacja. 

Gabon Gwinea Równikowa 2024

Dzień 11. GWINEA RÓWNIKOWA Wyspa Bioko - Plaża Moaba (Moaba Beach) / Ureka / Riaba / Malabo

Po śniadaniu wyruszymy w powrotną wędrówkę do Ureka. Następnie podróż powrotna do Malabo. Na trasie zatrzymamy się w nadmorskim miasteczku Riaba, pierwszej europejskiej osadzie na Wyspie Bioko. Spacer w najciekawszych puntach  i zwiedzanie Riaba. Kontynuacja podróży powrotnej do Malabo. Po dotarciu na miejsce zakwaterowanie w hotelu. Czas wolny na odpoczynek. Nocleg w hotelu w Malabo. W cenie śniadanie.

wyjazdy do Ugandy

Dzień 12. GWINEA RÓWNIKOWA Wyspa Bioko / Malabo / GWINEA RÓWNIKOWA część kontynentalna - Bata

Po śniadaniu transfer na lotnisko w Malabo zgodnie z godzinami lotów. Wylot z Malabo do Bata. Przeniesiemy się na kontynentalną część Gwinei Równikowej, do portowego miasta położonego nad Zatoką Gwinejską. W kolejnych dniach poznamy kontynentalną część Gwinei Równikowej. Będzie także możliwość poznania kultury mieszkańców tej części kraju. W Gwinei Równikowej 80% ludności wywodzi się z plemienia Fang. Zamieszkują oni głównie kontynentalną część kraju. (Mieszkańcami Wyspy Bioko są natomiast w większości społeczności wywodzące się z plemienia Bubi - ok. 15% mieszkańców Gwinei Równikowej). Fangowie znani są ze swoich wyrobów rzeźbiarskich, wykonanych z drewna, żelaza i steatytu oraz słynnych masek Fang. Po przylocie transfer do hotelu i zakwaterowanie. Czas wolny na krótki odpoczynek. Spacer po miejskiej promenadzie Bomé i w najciekawszych zakątkach Bata, będącego największym miastem interioru. Bata była dawniej stolicą Gwinei Równikowej i jest głównym węzłem komunikacyjnym w kontynentalnej części kraju. Wizyta na tradycyjnym targu z lokalnymi wyrobami. Jeśli czas pozwoli wybierzemy się także na miejską plażę. Powrót do hotelu. Czas wolny na odpoczynek. Nocleg w hotelu w Bata. W cenie śniadanie.

Gabon Gwinea Równikowa 2024

Dzień 13. GWINEA RÓWNIKOWA część kontynentalna - Bata / Mongomo / Oyala (Djibloho)

Po śniadaniu rozpoczniemy podróż kontynentalną częścią Gwinei Równikowej (Mbini) w kierunku granicy z Gabonem. Pojedziemy trasą Bata - Mongomo - Oyala. Droga do Mongomo prowadzić będzie w dużej części przez obszary gęstych lasów deszczowych. Na trasie mijać będziemy małe miasteczka, osady i wioski. Przyjrzymy się codziennemu życiu mieszkańców kontynentalnej części Gwinei Równikowej. Mongomo ulokowane jest przy samej granicy z Gabonem. To rodzinne miasto prezydenta Teodoro Obianga Nguemy Mbasogo. Mongomo słynie z bazyliki, wzorowanej na watykańskiej. To obecnie największa budowla sakralna w środkowej części Afryki i drugi co do wielkości kościół katolicki w całej Afryce (po bazylice w Jamusukro w Wybrzeżu Kości Słoniowej). Jako że miasto Mongomo było gospodarzem Pucharu Narodów Afryki w 2015 roku, znajduje się tu także nowoczesny stadion sportowy. Kontynuacja podróży do Oyala (Djibloho). Po dotarciu na miejsce przejazd do hotelu i zakwaterowanie. Czas wolny na odpoczynek. Nocleg w hotelu w Oyala (Djibloho). W cenie śniadanie.

Gabon Gwinea Równikowa 2024

Dzień 14. GWINEA RÓWNIKOWA część kontynentalna - Oyala (Djibloho) / Bata / GWINEA RÓWNIKOWA Wyspa Bioko - Malabo 

Po śniadaniu zwiedzanie Oyala (Djibloho), miasta które w przyszłości ma stać się stolicą Gwinei Równikowej. Miasto zwane jest także Ciudad de la Paz, co oznacza "Miasto pokoju”. Obecnie wciąż trwa budowa tej nowoczesnej aglomeracji położonej w sercu dżungli. Będziemy mogli zobaczyć na własne oczy, jak przebiegają prace nad tworzeniem nowej afrykańskiej metropolii. Następnie podróż powrotna do Bata. Na trasie zatrzymamy się na krótki postój w mieście Anisoc. Kontynuacja podróży. Transfer na lotnisko w Bata zgodnie z godzinami lotów. Wylot z Bata do Malabo na Wyspie Bioko. Po przylocie do Malabo, transfer do hotelu i zakwaterowanie. Czas wolny na odpoczynek. Nocleg w hotelu w Malabo. W cenie śniadanie.

Gabon Gwinea Równikowa 2024

Dzień 15. GWINEA RÓWNIKOWA Wyspa Bioko - Malabo 

Po śniadaniu czas wolny na odpoczynek lub ostatnie zakupy w Malabo. Następnie transfer na lotnisko zgodnie z godzinami lotów. Na lotnisku pożegnanie z pilotem / przewodnikiem Poza Trasą Adventure w Gabonie i Gwinei Równikowej. Wylot z Malabo do Warszawy. W cenie śniadanie.

Dzień 16.

Przylot do Warszawy.

Uwaga - Program jest ramowy. Kolejność zwiedzania może ulec zmianie ze względów organizacyjnych oraz ze względu na lokalne uwarunkowania i panujące warunki atmosferyczne.

TRASA WYCIECZKI:

CENA: 4500EUR

+ bilety lotnicze ok. 6200 PLN

Cena obejmuje:

 • Bilety lotnicze Warszawa - Libreville (Gabon) - Malabo (Gwinea Równikowa) - Warszawa ok. 6200 PLN  *Koszt do rozliczenia wg ceny zakupu
 • Bilet lotniczy Libreville (Gabon) - Malabo (Gwinea Równikowa) -  ok. 300 EUR
 • Bilety lotnicze na loty wewnętrzne w Gwinei Równikowej Malabo - Bata - Malabo - ok. 350 EUR
 • Noclegi w hotelach 4*, 3* (lokalna kategoryzacja), hotelach klasy turystycznej w pokojach dwuosobowych oraz w namiotach na kempingu w wiosce Sindara oraz na Plaży Moaba - zgodnie z opisem w programie (pokoje jednoosobowe za dopłatą ok. 300 EUR)
 • Śniadania oraz śniadanie, lunch i kolacja w dniu 10. - zgodnie z opisem w programie
 • Transfery i transport zgodnie z opisem w programie
 • Opiekę polskiego pilota
 • Opiekę lokalnych pilotów i przewodników angielskojęzycznych
 • Zgody na zwiedzanie i bilety wstępu do miejsc wymienionych w programie (opłaty za wizyty w wioskach)
 • Uczestnictwo w ceremonii Bwiti
 • Wszelkie dokumenty i permity na wjazdy do miejsc tam gdzie są wymagane
 • Pozwolenia na trekkingi w parkach narodowych i usługi przewodników
 • Wszelkie opłaty lokalne wymagane na trasie
 • Miejscowy podatek turystyczny
 • Koszty organizacyjne w Polsce i na miejscu wyprawy
 • Ubezpieczenie KL/NW podróżne (Koszty leczenia: 500.000 PLN )
 • Składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny

Cena nie obejmuje:

 • Kosztów wiz Gabon + Gwinea Równikowa on arrival (ok. 300 EUR)
 • Kosztów posiłków poza śniadaniami i posiłkami wskazanymi w opisie programu
 • Zwyczajowych napiwków (ok. 70 EUR)
 • Innych atrakcji fakultatywnych i innych wydatków osobistych jak: karta telefoniczna, internet itp.

*Grupa min. 8 osób

GWINEA RÓWNIKOWA GABON NA ZDJĘCIACH