PUSTYNIA NAMIB
Himba Herero Buszmeni
NAMIBIA WYJAZD POZA TRASĄ
Namibia Wyjazd z Poza Trasą Adventure to podróż obejmująca najważniejsze atrakcje tego fascynującego południowoafrykańskiego kraju. Wizytę w Namibii rozpoczniemy od stolicy kraju Windhuk (Windhoek), skąd wyruszymy w kierunku południa na obszary Pustyni Namib do Parku Narodowego Namib-Naukluft. Pustynia Namib słynie z niezwykłych krajobrazów z wyjątkowymi formami skalnymi i najwyższymi wydmami świata. Namib rozciąga się z południa na północ Namibii, wzdłuż nadmorskiej równiny położonej na długości ponad tysiąca kilometrów. Uważa się, że to najstarsza pustynia na świecie. Bogactwo świata zwierząt Namibii obserwować będziemy zarówno w głębi kraju, jak i na wybrzeżu Oceanu Atlantyckiego zwanego Wybrzeżem Szkieletów. Na Cape Cross - Przylądku Krzyża, odwiedzimy ogromną kolonię uchatek karłowatych czyli kotików afrykańskich. W głębi lądu czekają nas niesamowite safari, podczas których towarzyszyć nam będą także spektakularne i zachwycające krajobrazy. Na północy Namibii dotrzemy do Parku Narodowego Etoszy (Etosha National Park), który jest jednym z największych parków narodowych na świecie. Na terenie Parku Narodowego Etoszy żyje niemalże 150 gatunków ssaków, między innymi słonie, żyrafy, nosorożce czarne, lwy, gepardy, lamparty oraz liczne gatunki ptaków, jak flamingi czy pelikany. W pobliżu granicy z Angolą obejrzymy Wodospady Epupa tworzące się na rzece Kunene. W regionie Gór Erongo dotrzemy do Góry Spitzkoppe, wznoszącej się samotnie na ponad 700 metrów na rozległych sawannach. Pozatrasowa podróż do Namibii zaprowadzi nas także do wioskę ludności Himba, jednego z najsłynniejszych plemion Afryki. Spotkamy się także z ludnością Herero. Słynną częścią stroju kobiet Herero jest chustka zapleciona na głowie w charakterystyczny kształt przypominający krowie rogi. Poznamy także Buszmenów (San) i ich sztukę. Zapraszamy w podróż Namibia Wyjazd z Poza Trasą Adventure!
Autor programu Łukasz Odzimek. Copyright © Poza Trasą Adventure.
NAMIBIA WYJAZD - PROGRAM PODRÓŻY:
Dzień 1.
Wylot z Warszawy do Windhuk (Windhoek) w Namibii. Na lotnisku spotkanie grupy z pilotem Poza Trasą Adventure.
Dzień 2.Windhuk (Windhoek)
Przylot do Windhuk (Windhoek). Na lotnisku spotkanie z lokalnym pilotem przewodnikiem Namibia Wyjazd z Poza Trasą Adventure. Zakwaterowanie w hotelu i czas na odpoczynek. W zależności od czasu pozostałego do dyspozycji możliwy spacer po Windhuk (Windhoek). Nocleg w hotelu w Windhuk.
Dzień 3. Windhuk / Spitzkoppe
Po śniadaniu wyjazd w kierunku Spitzkoppe. Wyruszymy w pierwszy odcinek naszej trasy prowadzącej przez namibskie bezdroża. Szczyt Spitzkoppe nazywany jest Matternhornem Afryki, gdyż swoim kształtem przypomina ten słynny położony w Alpach. Spitzkoppe wznoszący się na ponad 700 metrów, otoczony jest rozległą równiną. To jedno z najpiękniejszych miejsc w Namibii. Oprócz Spitzkoppe zobaczymy tutaj także kilka formacji skalnych, takich jak „Rock Pool” i „Rock Arch”. Otaczająca Spitzkoppe roślinność stwarza doskonałą okazję do obserwacji flory pustyni Namib. Rejon Spitzkoppe jest doskonałym miejscem do podziwiania namibskiego nieba. Nocleg w namiotach na kempingu w okolicy Spitzkoppe. W cenie śniadanie, lunch i kolacja.
Dzień 4. Spitzkoppe - Pustynia Namib
Wczesna pobudka o świcie i spacer, podczas którego obejrzymy krajobrazy okolicy oraz sztukę naskalną Buszmenów. Następnie powrót na śniadanie i dalszy przejazd Pustynią Namib kierunku południa. Czeka nas kilka godzin jazdy szutrowymi drogami oraz obserwacja dzikiej przyrody i podziwianie niesamowitych bezkresnych pustych przestrzeni. Podróż przez malownicze tereny buszu i sawannę. Przekroczymy wyschnięte koryta górnych rzek, które napełniają się wodą tylko w porze deszczowej. Na nocleg zatrzymamy się w okolicach Sesriem, miejscowości położonej na Pustyni Namib, w południowej części Parku Narodowego Namib-Naukluft. To tereny położone w pobliżu południowego krańca Gór Naukluft, które są bazą wypadową do eksplorowania Parku Narodowego Namib-Naukluft i jednych z największych wydm w Namibii. Nocleg w namiotach na kempingu na Pustyni Namib. W cenie śniadanie, lunch i kolacja.
Pustynię Namib uznaje się za najstarszą pustynię na świecie, ma ona około 80 mln lat. Namib rozciąga się wzdłuż nadmorskiej równiny na długości ponad tysiąca kilometrów. Na południu Namib rozpoczyna się na wysokości miejscowości Lüderitz a na północy wkracza na tereny Angoli. W głąb lądu Namib sięga długim pasem o szerokości od 80 do 200 km. Przez tereny Namib przepływa okresowa rzeka Kuiseb, która dzieli pustynię na dwie części. Część północna to skalista wyżyna, zwana Wybrzeżem Szkieletowym. Południowa część to piaszczysta równina z przemieszczającymi się wydmami. Pustynia Namib słynie z niezwykłych krajobrazów z wyjątkowymi formami skalnymi i najwyższymi wydmami świata. W pobliżu wybrzeża piasek jest żółty, a w głębi lądu przybiera odcień rdzawy aż do ciemnoczerwony. Łańcuchy wydm na Namib mają nawet do 300 metrów wysokości oraz 50 km długości.
Dzień 5. Pustynia Namib - Dead Vlei w Sossusvlei / Wydma 45 (Dune 45)
Pobudka jeszcze przed świtem, tak aby zdążyć na wschód słońca do Dead Vlei w Sossusvlei. To prawdopodobnie najbardziej spektakularna i najbardziej znana atrakcja Namibii. Sossusvlei dosłownie tłumaczy się jako „ślepe zaułki”. Tu znajduje się wymarły las Dead Vlei („martwe bagno”) otoczony wysokimi czerwonymi wydmami. Las ten przed wiekami odcięty został od płynącej w okolicy rzeki Tsauchab przez przemieszczające się wydmy. Wydmy w tej okolicy należą do najwyższych na świecie (mierzą do 400 metrów wysokości). Pustynny spacer wśród pomarańczowych, surrealistycznych wydm Dead Vlei. Następnie wejdziemy na szczyt gwiaździstej Wydmy 45 (Dune 45), która ma ponad 170 m wysokości.
Popołudniu czeka nas piesza wycieczka Kanionem Sesriem, wyrzeźbionym przez rzekę Tsauchab oraz wizyta przy wydmie Elim. Kanion Sesriem ma długość około kilometra i głębokość do 30 metrów. Wyjątkowo pięknie kanion wygląda w późno popołudniowym świetle zachodzącego słońca. Nocleg w namiotach na kempingu na Pustyni Namib. W cenie śniadanie, lunch i kolacja.
Dzień 6. Pustynia Namib / Zwrotnik Koziorożca (Tropic of Capricorn) / Walvis Bay / Swakopmund
Po śniadaniu dalszy przejazd (ok. 6-7 godzin) przez Pustynię Namib i Park Narodowy Namib-Naukluft w stronę miasteczka Swakopmund, położonego na wybrzeżu Oceanu Atlantyckiego. Po drodze miniemy koryto okresowej rzeki Kuiseb, tereny sawanny oraz obszary pustynne. Podziwiać będziemy faunę i florę Pustyni Namib (strusie, oryksy, zebry i żyrafy oraz charakterystyczne samotnie rosnące drzewa kołczanowe). W trakcie dnia dotrzemy do kilku punktów widokowych. Obowiązkowym punktem na trasie będzie też przystanek przy tablicy oznaczającej przechodzący w tym miejscu Zwrotnik Koziorożca (Tropic of Capricorn). Następnie przejazd do Walvis Bay, miasta położonego w Zatoce Wielorybiej nad Oceanem Atlantyckim. Walvis Bay to główny port Namibii i najszybciej rozwijające się miasto przemysłowe w Namibii, głównie za sprawą stale powiększających się nabrzeży portowych. Jeśli czas nam pozwoli wybierzemy się na spacer po lagunie, gdzie zobaczyć można licznie tu występujące flamingi i pelikany. Po krótkiej wizycie w Walvis Bay dalszy przejazd do Swakopmund, postkolonialnego miasteczka wybudowanego przez niemieckich osadników pod koniec XIX wieku. Zakwaterowanie w hotelu. Czas wolny na odpoczynek i relaks lub samodzielny spacer po Swakopmund. Nocleg w hotelu w Swakopmund. W cenie śniadanie.
Dzień 7. Swakopmund
Po śniadaniu czeka nas spokojny poranek, a następnie zwiedzanie miasteczka Swakopmund. Obejrzymy tradycyjne targowisko z lokalnymi wyrobami oraz zachowaną tu do dziś niemiecką architekturę kolonialną. Popołudniu wycieczka do pobliskiej Doliny Księżycowej (Moon Valley), gdzie szlaki prowadzą przez tereny porośnięte niezwykłą rośliną - welwiczją przedziwną, która przetrwać może ponoć nawet do dwóch tysięcy lat. Nazywana żywą skamieliną welwiczja, stanowi gatunek endemiczny dla terenów wybrzeża Oceanu Atlantyckiego w Namibii i Angoli. Następnie powrót do hotelu. Czas wolny na odpoczynek i relaks. Nocleg w hotelu w Swakopmund. W cenie śniadanie.
Dzień 8. Swakopmund / Przylądek Krzyża (Cape Cross) - Wybrzeże Szkieletowe / Damaraland
Po śniadaniu długa całodzienna podróż w kierunku północnym, przez region Damaraland. Damaraland to teren rozciągający się od Wybrzeża Szkieletów po Płaskowyż Centralny, pomiędzy Swakopmund a południową częścią Kaokolandu. Początkowo przejazd drogą prowadzącą w pobliżu wybrzeża. Podróżować będziemy wzdłuż słynnego Wybrzeża Szkieletowego, które przez portugalskich żeglarzy nazywane było „bramą do piekła”. Występują tu silne prądy morskie oraz liczne płycizny, niebezpieczne dla statków i niejednokrotnie stanowiące dla nich pułapkę. Wybrzeże Szkieletowe usłane jest ponad tysiącem wraków zatopionych statków, a jednym z nich jest wrak angolskiego trawlera Zeila, który zatonął w 2008 roku. Na trasie zatrzymamy się na Przylądku Krzyża (Cape Cross). Zobaczymy tu ogromną kolonię kotików afrykańskich, czyli uchatek karłowatych. Kolonia liczy około 200 tysięcy osobników. Tak liczna koncentracja uchatek na tym terenie związana jest z opływającym wybrzeże Prądem Benguelskim, który niesie ze sobą ogromne ławice ryb. Przylądek Krzyża objęty został obszarem rezerwatu. Cape Cross to również miejsce, w którym w 1486 roku portugalski żeglarz i podróżnik Diego Câo, postawił padrâo, czyli kamienny filar zwieńczony krzyżem, ustanawiający roszczenia Portugalii do tego terytorium. Następnie dalszy przejazd wgłąb lądu terenami Damaraland. Na trasie miniemy masyw Brandberg, z najwyższym szczytem Namibii sięgającym 2574 m n.p.m. Na trasie miniemy także niewielkie miasteczko Uis, które powstało jako osada robotnicza przy okazji budowy kopalni rudy żelaza. Kopalnię zamknięto w 1990 roku i od tamtej pory Uis powoli się wyludnia. Nocleg w lodge na terenach regionu Damaraland. W cenie śniadanie, lunch i kolacja.
Dzień 9. Damaraland / Kaokoland / wioska Herero / Opuwo
Po śniadaniu długa całodzienna podróż wgłąb Kaokoland. Jechać będziemy kierunku Opuwo, stolicy tego północnego regionu. Na trasie mijać będziemy wioski ludności z plemienia Herero. Kolorytu dodadzą miejscowe kobiety ubrane w suknie w stylu wiktoriańskim z chustami na głowach zaplecionymi w charakterystyczny kształt przypominający krowie rogi. Rogi te są symbolem Herero. Odwiedzimy jedną z wiosek Herero, gdzie zatrzymamy się na krótkie spotkania z mieszkańcami oraz zakupy ich tradycyjnych wyrobów. W ciągu dnia przejeżdżać będziemy także przez tereny zamieszkiwane przez ludność Himba - jedno z najsłynniejszych plemion Afryki. Jest to jedna z kilkunastu grup etnicznych Namibii. Himba wciąż żyje i zachowuje na codzień swoje tradycje i kulturę. Nocleg w lodge w okolicy Opuwo. W cenie śniadanie, lunch i kolacja.
Dzień 10. Opuwo / Wioska Himba / Wodospady Epupa
Po śniadaniu odwiedzimy jedną z wiosek Himba. Poznamy kulturę i zwyczaje plemion Himba, zobaczymy jak wygląda ich codzienne życie. Lud Himba to półkoczownicze plemię, któremu nadal udało się zachować swoje wielowiekowe tradycje i zwyczaje, choć telefony komórkowe i inne cywilizacyjne udogodnienia nie należą już do rzadkości. Ich charakterystyczny strój ze skór oraz ozdoby ciała określają status społeczny i majątkowy człowieka. Niestety wraz z rozwojem cywilizacji, powoli także i życie Himba wkrótce zacznie się zmieniać. Będzie to więc okazja do zobaczenia jednej z ostatnich afrykańskich, wciąż niezmienionych i nieskażonych nowoczesnym światem kultur oraz możliwość kontaktu ze społecznością, która wciąż wybierają swoją kulturę i wartości, niezależnie od istniejącej obok kultury zachodniej. Bardzo charakterystyczną tradycją Himba jest zwyczaj pokrywania przez kobiety całego ciała czerwonawym olejem - mieszaniną tłuszczu i czerwonej ochry, czasem uzupełnianej pachnącymi żywicami. Specyfik ten nazywa się otjize. Służy on zachowaniu higieny, gdyż kobiety nie mogą używać do tego wody, chroni także ich skórę przed wiatrem i słońcem. Następnie przejazd w pobliże granicy z Angolą do Wodospadów Epupa tworzących się na rzece Kunene. W języku Herero Epupa oznacza „pianę”. To urokliwe i wciąż rzadko odwiedzane miejsce, położone poza trasą. Rzeka Kunene otoczona jest skalistymi brzegami porośniętymi różnorodną roślinnością. Rosną tu m.in. baobaby i palmy makalani. Wieczorem przejazd do lodge i zakwaterowanie. Nocleg w lodge w pobliżu wodospadów Epupa. W cenie śniadanie, lunch i kolacja.
Dzień 11. Wodospady Epupa / Park Narodowy Etoszy (Etosha National Park)
Po śniadaniu wyjazd do Parku Narodowego Etoszy (Etosha National Park), który jest jednym z największych parków narodowych na świecie. Krajobraz parku jest wyjątkowy i zróżnicowany, a jego sercem jest Etosha Pan - płaska rozległa depresja i solnisko pozbawione roślinności, które zajmuje około 25% powierzchni parku. Etosha Pan to okresowe płytkie słone jezioro, które w porze deszczowej pokrywa cienka warstwa wody przyciągająca flamingi. W porze suchej to biała bezkresna przestrzeń, miejsce migoczących miraży z widokami przemieszczających się ogromnych stad zwierząt. To wyjątkowe i unikalne doznanie. Na terenie Parku Narodowego Etoszy żyje niemalże 150 gatunków ssaków (m.in. słonie, żyrafy, nosorożce czarne, lwy, gepardy, lamparty) oraz liczne gatunki ptaków (m.in. flamingi i pelikany). Nocleg na kempingu w Park Narodowym Etoszy (Etosha National Park) lub w okolicy. W cenie śniadanie, lunch i kolacja.
Dzień 12. Park Narodowy Etoszy (Etosha National Park)
Dziś czeka nas całodzienne safari. Przejazd przez tereny parku, trasą między wodopojami. Obserwacja i obcowanie z niesamowitą dziką przyrodą, z której słynie Park Narodowy Etoszy (Etosha National Park). Nocleg na kempingu w Park Narodowym Etoszy (Etosha National Park) lub w okolicy. W cenie śniadanie, lunch i kolacja.
Dzień 13. Park Narodowy Etosha / Okahandja / Windhuk
Po śniadaniu pożegnanie z Parkiem Narodowym Etoszy (Etosha National Park). Ostatnie chwile wśród niezwykłej przyrody i obserwacja zwierząt. Następnie podróż powrotna do Windhuk (Windhoek). Przejazd samochodem potrwa około 6 godzin. Na trasie zatrzymamy się w Okahandja, gdzie będzie można zrobić zakupy na słynnym - największym w Namibii rynku pamiątek. Po dotarciu do Windhuk (Windhoek) w zależności od pozostałego do dyspozycji czasu - zakupy i spacer po mieście lub transfer na lotnisko zgodnie z godzinami lotów. Na lotnisku pożegnanie grupy z lokalnym pilotem przewodnikiem Namibia Wyjazd z Poza Trasą Adventure. Wylot do Warszawy. W cenie śniadanie.
Dzień 14.
Przylot do Warszawy.
Uwaga - Program jest ramowy. Kolejność zwiedzania może ulec zmianie ze względów organizacyjnych oraz ze względu na lokalne uwarunkowania i panujące warunki atmosferyczne.
TRASA WYCIECZKI:
CENA: 4200EUR
+ bilety lotnicze ok. PLN
Cena obejmuje:
- Bilety lotnicze Warszawa - Windhuk (Windhoek) - Warszawa ok. PLN *Koszt do rozliczenia wg ceny zakupu
- Noclegi w hotelach 3* (lokalna standaryzacja), lodgach w pokojach dwuosobowych oraz na kempingach w czystych i komfortowo wyposażonych namiotach z dostępem do łazienek i toalet. Pokoje jednoosobowe za dopłatą (ok. 490 EUR)
- Śniadania i inne posiłki zgodnie z opisem w programie
- Transfery i transport samochodem zgodnie z programem
- Opiekę polskiego pilota
- Opiekę lokalnego przewodnika angielskojęzycznego
- Sprzęt kempingowy (lodówka, sztućce, krzesła itp.)
- Wstępy do parków narodowych i rezerwatów
- Wizytę w wiosce Himba
- Wizytę w wiosce Herero
- Zgody na zwiedzanie i bilety wstępu do miejsc wymienionych w programie
- Permity na wjazdy do miejsc, gdzie są one wymagane
- Koszty organizacyjne w Polsce i na miejscu wyprawy
- Ubezpieczenie KL/NW podróżne (Koszty leczenia: 500.000 PLN)
- Składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny
Cena nie obejmuje:
- Kosztów wizy on-arrival do Namibii (ok. 80 EUR)
- Kosztów posiłków nie wymienionych w opisie programu oraz napojów (ok. USD/posiłek)
- Zwyczajowych napiwków (ok. USD)
- Innych atrakcji fakultatywnych i innych wydatków osobistych
Grupa min. 8 osób
NAMIBIA WYJAZD - AFRYKA
Namibia Wyjazd Afryka - Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj nasze relacje z podróży i wypraw: O podróżach do Afryki – Łukasz Odzimek Poza Trasą Adventure oraz Mateusz Grzeszczuk Podróż Bez Paszportu, Angola, Tajemnice VooDoo, Maputo Mozambik – Architektura, kultura, tradycje i taniec, Bissau – co warto zobaczyć w stolicy Gwinea Bissau?, W podróży po Ghanie – Kraina ludów Ashanti i Region Wolta Benin Zdjęcia obrzędów VooDoo, Afryka muzyka, Afryka Zachodnia, Uganda Góry Ruwenzori – Góry Księżycowe, Uganda trekking Góry Ruwenzori, Rwanda - Kigali Targ owoców, Kalangala w Ugandzie. Wyspy Sese na Jeziorze Wiktorii
WYPEŁNIJ FORMULARZ REZERWACYJNY I SZYKUJ SIĘ NA PODRÓŻ!
A jeśli masz jakieś pytania lub wątpliwości - również napisz : )