kontakt@pozatrasa.pl
+48 22 350 73 46

Angola ciekawostki

Angola ciekawostki i fakty. Przyroda i różnorodność etniczna.

Angola ciekawostki i fakty. Państwo położone jest w południowo-zachodniej Afryce nad Oceanem Atlantyckim. Angola to dawna kolonia portugalska. Obecnie oprócz języka portugalskiego używane są tu lokalne dialekty, między innymi kimbundu, umbundu czy kikongo. Symbolem walki z opresją i wzorem do naśladowania dla angolskich kobiet jest waleczna, dumna i niezwykła kobieta – królowa Njinga. Od jej tytułu nadawanemu władcom ‘Ngola” wywodzi się nazwa państwa. Po zakończeniu konfliktu, który dewastował terytorium Angoli przez ponad 40 lat, granice Angoli pomału zaczęły otwierać się dla podróżników szukających nieznanych terytoriów i przyrody w prawie nietkniętym dziewiczym czystym stanie.

Kraj jest bardzo różnorodny zarówno pod względem przyrodniczym jak i kulturowym. Od Luandy po Lubango, Angola to kraj z pięknymi długimi plażami i krystalicznie czystymi wodami oraz parkami narodowymi pełnymi dzikich zwierząt. W Angoli znajdują się również lasy tropikalne, rzeki, przepiękne wodospady. Jednym z nich jest największy pod względem objętości afrykański wodospad Kalandula, który mierzy 105 metrów wysokości i 400 metrów szerokości, prowadzą do niego trasy wiodące przez skaliste krajobrazy. Niezwykle spektakularne widoki tworzą góry w okolicach miasta Lubango. Najpiękniejszą częścią góry jest przełęcz Serra de Leba o 56 zakrętach, zbudowana w czasach kolonialnych, łącząca miasta Lubango i Namibe. Na południu kraju leży Pustynia Namib, obejmuje między innymi Park Narodowy Yona, Specjalny Rezerwat Namibe, Zatokę Tygrysów oraz laguny Arco i Carvalhão. Jest to pustynia dzielona między Namibią a południowo-zachodnią Angolą. Jest ona uważana za najstarszą pustynię na świecie, pozostającą w suchych lub półsuchych warunkach przez co najmniej 55 milionów lat. Można tu zobaczyć niezwykła roślinę – Welwiczję przedziwną (Welwitschia Mirabilis), która może przetrwać nawet do dwóch tysięcy lat.

Angola ciekawostki

Kraj jest ciekawy również pod względem etnicznym. Tereny Angoli zamieszkiwane są przez tradycyjne plemiona afrykańskie, między innymi: Mumuhuila, Mucubal, Mucawana, Mutua, Himba i Tjimba.

Angola jest ciekawą opcją dla doświadczonych globtroterów, dla poszukiwaczy przygód, oferuje atrakcje dla podróżników, którzy chcą czegoś więcej niż zwykłe wrażenia turystyczne. Przyjaźni i gościnni mieszkańcy, niesamowita różnorodność krajobrazów oraz dynamiczna i wciągająca kultura sprawiają, że Angola jest krajem wartym poznania.

Angola ciekawostki i fakty. Wszechobecna jest tu muzyka, która porywa swoimi gorącymi rytmami. Można tu potańczyć w parach zmysłową i romantyczną kizombę nazywaną afrykańskim tangiem, do tańca zaprasza również żywiołowa i energetyczna semba czy szalone jak wulkan kuduru. Niezwykle rytmiczne tańce tradycyjne zajmują również ważne miejsce, nie pozostawiając nikogo obojętnym.

Szczegóły i program podróży do Angoli znajdują się stronie wyprawy. O Angoli czytaj w naszych artykułach:  Wodospady Calandula,  Angola Luanda

Autorka: Dorota Przyborkiewicz