kontakt@pozatrasa.pl
+48 22 350 73 46

Borneo wyjazd

Wyspa Borneo – Największe atrakcje malezyjskiej części.

Wyspa Borneo to jedna z Wielkich Wysp Sundajskich. Borneo to największa wyspa Archipelagu Malajskiego i Azji oraz trzecia pod względem wielkości wyspa na świecie. Część północna Borneo należy do Malezji,  południowa do Indonezji a niewielki obszar między malezyjskimi stanami Sarawak i Sabah stanowi terytorium Brunei.

Oba malezyjskie stany Borneo to przede wszystkim wspaniała przyroda, piękne krajobrazy, piaszczyste plaże i lazurowe morze oraz niestety pomału znikające dziewicze lasy równikowe, które stopniowo zastępowane są przez plantacje palm olejowych. W najpiękniejszych obszarach dżungli utworzono parki narodowe i rezerwaty. W naturalnym środowisku spotkać można tu orangutany oraz żyjące tylko na Borneo nosacze sundajskie znane z charakterystycznych wydatnych nosów.

Borneo Malezja

Jedną z największych przyrodniczych atrakcji na Borneo jest Park Narodowy Kinabalu, znajdujący się w malezyjskiej części wyspy w stania Sabah. Znajduje się tu najwyższy szczyt Malezji i całego Archipelagu Malajskiego – Mount Kinabalu, 4101 m n.p.m. Na obszarze parku wyznaczonych jest wiele tras trekkingowych przez najpiękniejsze odcinki dżungli. W parku obejrzeć można ponad 4500 gatunków flory i fauny, w tym wiele endemicznych. Rośnie tu między innymi wiele gatunków roślin  mięsożernych, gatunki drzew osiągające wysokość prawie stu metrów, około 1500 gatunków storczykowatych, z czego 77 jest endemicznych oraz trzy gatunki raflezji. Raflezja kwitnie tylko raz na kilka lat przez około tydzień, z powodu specyficznego zapachu, czy wręcz odoru, nazywana jest „trupim kwiatem”. W parku można spacerować w koronach drzew po sznurowych mostach, wykąpać się w gorących źródłach i obejrzeć ogród botaniczny. Od 2000 roku Park Kinabalu wpisany jest na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. 

Borneo Malezja

W okolicy miasta Sandakan znajduje się Centrum Rehabilitacji Orangutanów Sepilok oraz Rezerwat Nosaczy Sundajskich, gdzie poza oglądaniem zwierząt można wybrać się na wycieczkę jednym z wyznaczonych szlaków przez dżunglę. 

Szczegóły i program podróży Wyspa Borneo znajdują się stronie wyprawy. O Borneo Malezji, Indonezji, Brunei czytaj w naszych artykułach:  Malezja Jaskinie Batu,  Indonezja – Celebes. Obrzędy pogrzebowe Toradża