kontakt@pozatrasa.pl
+48 22 350 73 46

WYCIECZKA DO MOZAMBIKU
POŁUDNIE CENTRUM PÓŁNOC
07.08.2025
-
24.08.2025
18
dni
CENA:
4350 USD + bilety lotnicze ok. 5500 PLN + 600 USD

WYCIECZKA DO MOZAMBIKU - PROWINCJE POŁUDNIOWE CENTRALNE I PÓŁNOCNE

Maputo - Ponta de Ouro - Beira - Park Narodowy Gorongosa - Wyspa Mozambik - Pemba City

Wycieczka do Mozambiku Prowincje Południe Centrum i Północ z Poza Trasą Adventure to prawdziwe wakacje poza utartym szlakiem. Mozambik położony na południowo-wschodnim wybrzeżu Afryki. To miejsce wciąż nieodkryte i mało znane, idealne na ciekawą podróż i jednocześnie wypoczynek na rajskich złocistych plażach Oceanu Indyjskiego z rafą koralową.

Podróży Wycieczka do Mozambiku Prowincje Południe Centrum i Północ rozpoczniemy od stolicy kraju Maputo, skąd wyruszymy do Ponta Do Ouro, najbardziej na południe wysuniętego miasta w Mozambiku. W Prowincji Sofala, położonej w centralnej części Mozambiku zwiedzimy miasto Beira, niegdyś jeden z najważniejszych portów przeładunkowych Afryki. Wybierzemy się także na safari do Parku Narodowego Gorongosa oraz wędrówkę malowniczym Wąwozem Khodzue. Na północy Mozambiku zwiedzimy Wyspę Mozambik i piękne zabytkowe miasto Mozambik, wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. W tej okolicy czeka nas także wypoczynek i relaks na maleńkiej Wyspie Goa.  Nazwa wyspy pochodzi od jej położenia na szlaku morskim, prowadzącym w kierunku indyjskiego Goa. Podążając dalej na północ Mozambiku dotrzemy do miasta Pemba, leżącego na niewielkim pagórkowatym półwyspie w Zatoce Pemba. Pemba położone jest w Prowincji Cabo Delgado, najbardziej na północ wysuniętej prowincji Mozambiku, graniczącej z Tanzanią. Ostatnim punktem programu będzie zwiedzanie stolicy kraju Maputo. Miasto założone zostało pod koniec XVIII przez Portugalczyków. Zwiedzimy najważniejsze zabytki, poznamy historię i kulturę, sztukę oraz mozambickich artystów. Spotkamy się także z mieszkańcami, poznamy mozambicką kuchnię. Zapraszamy w podróż Wycieczka do Mozambiku Prowincje Południe Centrum i Północ z Poza Trasą Adventure!

Autor programu Łukasz Odzimek. Copyright © Poza Trasą Adventure.

WYCIECZKA DO MOZAMBIKU - PROGRAM PODRÓŻY:

Dzień 1.

Wylot z Warszawy do Maputo w Mozambiku. Spotkanie grupy z pilotem Poza Trasą Adventure na lotnisku na trzy godziny przed wylotem.

Dzień 2. Maputo / Catembe / Ponta de Ouro 

Przylot do Maputo. Na lotnisku spotkanie grupy z lokalnym pilotem / przewodnikiem Poza Trasą Adventure w Mozambiku. Po dopełnieniu wszystkich formalności wyjazd do Ponta de Ouro, położonego w jednej z najpiękniejszych zatok na wybrzeżu Mozambiku. Podróż na południe rozpoczniemy od przejazdu 700-metrowym - najdłuższym mostem wiszącym w Afryce. Most łączy śródmieście Maputo z podmiejskimi dzielnicami położonymi po drugiej stronie zatoki. Z mostu piękny widok na Maputo i okolicę. Maputo jest obecnie w trakcie dużej rozbudowy w związku z rozwojem gospodarczym Mozambiku.

Wycieczka do Mozambiku Maputo i Favele Mozambik 2021

Na trasie podróży zatrzymamy się w wiosce Catembe, gdzie w lokalnej restauracji będzie można zjeść lunch, wypić kawę i odpocząć. Z tarasu restauracji roztacza się piękna panorama Maputo. Kontynuacja podróży do Ponta de Ouro. Późne popołudnie spędzimy odpoczywając na plaży w Ponta de Ouro. Ponta Do Ouro jest najbardziej wysuniętym na południe miastem w Mozambiku, które leży w pobliżu granicy z RPA. To niezwykle malownicze miejsce - dziewicze piaszczyste plaże otoczone wydmami, turkusowym oceanem i drzewami casuarians. Półwysep na którym znajduje się Ponta Do Ouro słynie z doskonałych możliwości nurkowania, surfowania i wędkowania. Można obserwować tu delfiny a także rekiny wielorybie oraz żółwie. Nocleg w lodge w Ponta de Ouro. 

Wycieczka do Mozambiku Bilene Mozambik 2021

Dzień 3. Ponta de Ouro / Maputo

Po śniadaniu kontynuować będziemy pobyt i zwiedzanie okolic Ponta Malongane / Ponta de Ouro. Spacer po przepięknych okolicznych plażach oraz wizyta w lokalnych wioskach i spotkanie z mieszkańcami. Następnie podróż powrotna do Maputo. Na trasie przejeżdżać będziemy przez Rezerwat Dzikich Zwierząt - obszary dzikiej przyrody, które zamieszkują słonie, żyrafy, gnu, zebry i wiele różnych gatunków ptaków. Późne popołudnie i wieczór spędzimy odpoczywając i relaksując się w Maputo. Nocleg w hotelu w Maputo. 

Wycieczka do Mozambiku Maputo i Favele Mozambik 2021

Dzień 4. Maputo / Beira - Prowincja Sofala

Po wczesnym śniadaniu transfer na lotnisko zgodnie z godzinami lotów i wylot do Beira. Po dotarciu na miejsce transfer do hotelu i zakwaterowanie. Po krótkim odpoczynku rozpoczniemy zwiedzanie najciekawszych zakątków miasta Beira. Beira leży w centralnym regionie kraju w Prowincji Sofala, u ujścia rzeki Pungwe do Oceanu Indyjskiego (Kanału Mozambickiego). To czwarte co do wielkości miasto w Mozambiku i niegdyś jeden z najważniejszych portów przeładunkowych Afryki. Miasto zniszczone zostało w czasie długoletniej wojny. Jego przepiękna niegdyś architektura w stylu Art Deco, wspaniałe stare portugalskie wille w stylu kolonialnym jak i słynny, jeden z piękniejszych w Afryce - Hotel Grande, dzisiaj są w kompletnej ruinie i zamieszkałe przez bezdomnych. Na szczęście miasto pomału rozwija się na nowo, powstają nowe budynki i hotele, część tych zniszczonych poddawana jest renowacji. Spacer po głównym placu miejskim położonym w sercu Beira, budynki w stylu kolonialnym, katedra miejska wzniesiona w 1925 roku. Spacer po miejskim targu, gdzie kupić można lokalne wyroby oraz rzemiosło artystyczne. Nocleg w hotelu w Beira. 

Wycieczka do Mozambiku Maputo i Favele Mozambik 2021

Dzień 5. Beira / Park Narodowy Gorongosa (PNG)

Po śniadaniu wyjazd do Parku Narodowego Gorongosa (PNG). Podróż potrwa około 3 godziny. Park Narodowy Gorongosa (PNG) to jeden z zapomnianych i rzadziej odwiedzanych parków narodowych Mozambiku i całej Afryki. To teren niezwykle doświadczony i zniszczony podczas działań wojennych w Mozambiku. Od 2004 roku trwają prace odbudowujące infrastrukturę parku oraz przede wszystkim jego dziką faunę i florę. Teren parku to mozaika różnorodnych ekosystemów. Okolica to łąki i sawanna z licznymi drzewami akacji oraz suchego lasu na piaszczystych ziemiach, sezonowo wypełnionymi uedami. Mamy szanse spotkać tu między innymi lwy, słonie, bawoły, lamparty, hipopotamy, krokodyle, zebry, sobole, kudu. Obszar parku zamieszkują także różnorodne gatunki ptactwa, zwłaszcza w okolicach Jeziora Urema. W ostatnich latach zaobserwowano ich około 400 gatunków, z czego wiele to gatunki endemiczne jak na przykład wilga zielonogłowa. Po dotarciu na miejsce rozpoczniemy popołudniowe safari w Parku Narodowym Gorongosa (PNG). Nocleg w lodge w okolicy Parku Narodowego Gorongosa.

Dzień 6. Park Narodowy Gorongosa (PNG)

Po śniadaniu rozpoczniemy całodniowe safari w Parku Narodowym Gorongosa. Powrót do lodge. Czas wolny na odpoczynek i relaks. Nocleg w lodge w okolicy Parku Narodowego Gorongosa.

Dzień 7. Park Narodowy Gorongosa (PNG) / Jaskinie Wąwóz Khodzue

Po śniadaniu wyjazd do wąwozu Khodzue. Płynąca wąwozem rzeka Khodzue tworzy tu wodospady i zespół wapiennych jaskiń. To niezwykle relaksująca okolica pełna zieleni i naturalnych basenów - raj ukryty między dolinami i górami. Około 4-godzinna wycieczka w okolicy wąwozu Khodzue. Spotkanie z mieszkającą w okolicach społecznością, podczas której poznamy bliżej ich codzienne życie oraz lokalną kuchnię. Przejazd do lodge w okolicach i zakwaterowanie. Czas wolny na odpoczynek. Nocleg w lodge. 

Wycieczka do Mozambiku Wyspa Inhaca Mozambik 2021

Dzień 8. Okolice Wąwozu Khodzue / Nampula

Po śniadaniu wyruszymy w podróż w kierunku północy Mozambiku do miasta Nampula. Całodniowa podróż, podczas której zatrzymamy się na krótki odpoczynek. Po dotarciu do Nampula zakwaterowanie w hotelu i czas wolny na odpoczynek po podróży. Nocleg w hotelu w Nampula. 

Dzień 9. Nampula / Wyspa Mozambik 

Po śniadaniu wyjazd na Wyspę Mozambik, która położona jest na Oceanie Indyjskim (Kanał Mozambicki). Wyspa oddzielona jest od stałego lądu cieśniną, ponad którą przerzucono około 3-kilometrowy most. Na tej koralowej wyspie położone jest warowne miasto Mozambik. Z racji dogodnej lokalizacji, w swojej długiej historii, miasto było portugalską faktorią handlową na drodze do Indii i centrum handlu niewolnikami. Pierwszym Europejczykiem, który tu dotarł był Vasco da Gama w 1498 roku. Kolejni Portugalczycy wznieśli tu warowny Fort Świętego Sebastiana (1508 rok - Afonso de Albuquerque). Miasto Mozambik było jednym z najważniejszych portów morskich i stolicą Portugalskiej Afryki Wschodniej. Straciło na znaczeniu dopiero po otwarciu Kanału Sueskiego. W kamiennym mieście Mozambik zobaczyć można wspaniałą zabudowę pochodzącymi z różnych epok. Na terenie Fortecy Świętego Sebastiana znajduje się Kaplica Matki Boskiej Bastionowej (Nossa Senhora Baluarte) z 1522 roku, która jest najstarszą istniejąca budowlą europejską na półkuli południowej a także jedynym w Afryce zabytkiem w portugalskim stylu manuelińskim (późny gotyk). Ze względu na bogactwo zabytków z czasów kolonialnych miasto Mozambik wpisano na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Niestety część z zabytków pozostaje w ruinie. Spacer ulicami Mozambik, podczas którego obejrzymy najciekawsze zakątki miasta - miejsca historyczne i zabytki. Nocleg w hotelu w mieście Mozambik. 

Dzień 10. Wyspa Mozambik / Wycieczka Wyspa Goa & 7 Paus 

Po śniadaniu wybierzemy się na wycieczkę dhow na pobliską maleńką Wyspę Goa. Nazwa wyspy pochodzi od jej położenia na szlaku morskim prowadzącym w kierunku indyjskiego Goa. Na wyspie Goa znajduje się latarnia morska wzniesiona na planie kwadratu, zbudowana w latach 70-tych XIX wieku. Dzień aktywnego wypoczynku (pływanie lub snorkelling) i relaksu na rajskiej plaży z białym delikatnym piaskiem, otoczonej turkusowym krystalicznie czystym oceanem. Popołudniu powrót do hotelu. Czas wolny na odpoczynek. Nocleg w hotelu w mieście Mozambik.

Wycieczka do Mozambiku Vilankulos Mozambik 2021

Dzień 11. Wyspa Mozambik 

Po śniadaniu kontynuacja pobytu zwiedzania miasta Mozambik. Zwiedzanie i spotkania z miejscową społecznością. Późnym popołudniem obserwować będziemy malowniczy zachód słońca z pokładu tradycyjnego dhow. Powrót do hotelu. Czas wolny na odpoczynek. Nocleg w hotelu w mieście Mozambik.

Dzień 12. Wyspa Mozambik / Pemba City

Po śniadaniu wyjazd na północ Mozambiku do miasta Pemba położonego w Prowincji Cabo Delgado. Cabo Delgado jest najbardziej wysuniętą na północ prowincją Mozambiku, graniczącą z Tanzanią. Podróż potrwa około 6-7 godzin. Na trasie różnorodne krajobrazy Mozambiku. W trakcie podróży zatrzymamy się na krótki odpoczynek i zdjęcia w najciekawszych punktach trasy. Po dotarciu do miasta Pemba przejazd do hotelu i zakwaterowanie. Czas wolny na odpoczynek po podróży. Nocleg w hotelu w Pemba. 

Wycieczka do Mozambiku Vilankulos Mozambik 2021

Dzień 13. Pemba City Tour

Po śniadaniu rozpoczniemy zwiedzanie Pemba, położonego na niewielkim pagórkowatym półwyspie w Zatoce Pemba. Miasto założone zostało przez Portugalczyków w 1904 roku jako Porto Amelia. Obecną nazwę miasto otrzymało po uzyskaniu przez Mozambik niepodległości. Mieszkańcy miasta to przede wszystkim społeczności z grup etnicznych Makonde, Suahili, Makua i Mwani. W Pemba obejrzeć można pozostałości historycznej kolonialnej zabudowy. Miasto słynie także z przepięknych plaż z rafą koralową. Spacer po starej części miasta. Wizyta na lokalnym bazarze (souku), gdzie kupić można tradycyjną sztukę i rzemiosło artystyczne oraz na targu rybnym. Doskonała okazja do zdjęć i kontaktu z codziennym życiem mieszkańców miasta. Nocleg w hotelu w Pemba. 

Dzień 14. Pemba / Nampula 

Po śniadaniu wyruszymy w podróż powrotną do Nampula. Podróż potrwa około 6-7 godzin. Po dotarciu na miejsce zakwaterowanie w hotelu i czas wolny na krótki odpoczynek. Popołudniu spacer po mieście Nampula i czas wolny na ostatnie zakupy. Nocleg w hotelu w Nampula. 

Dzień 15. Nampula / Maputo

Po śniadaniu transfer na lotnisko zgodnie z godzinami lotów. Wylot do Maputo. Po darciu na miejsce transfer do hotelu i zakwaterowanie. Czas wolny na odpoczynek i relaks. Nocleg w hotelu w Maputo. 

Wycieczka do Mozambiku Bilene Mozambik 2021

Dzień 16. Maputo City Tour

Po śniadaniu rozpoczniemy całodzienne zwiedzanie najważniejszych atrakcji Maputo - stolicy Mozambiku. Miasto założone zostało pod koniec XVIII przez Portugalczyków, którzy dotarli tu w XVI wieku. Zwiedzimy między innymi Muzeum Mafalala, gdzie poznamy historię miasta Maputo i jego mocno zróżnicowanych etnicznie mieszkańców. Językiem urzędowym w Mozambiku jest portugalski, jednak mieszkańcy miasta posługują się 28 innymi lokalnymi językami. W Maputo powstał ludowy taniec Mozambiku - Marrabenta. Zwiedzimy Galerię Sztuki Gonçalo Mabunda, jednego z najbardziej utytułowanych i popularnych artystów Mozambiku. Gonçalo Mabunda jest także działaczem antywojennym. W 1995 roku rozpoczął działalność w organizacji, która za cel postawiła sobie zbiórkę broni przechowywanej przez Mozambijczyków, po trwającej niemalże 25 lat wojnie domowej. Gonçalo Mabunda do tworzenia swoich obiektów artystycznych używa między innymi kałasznikowów, rakiet, pistoletów i łusek. Jego prace reprezentują ponad milion ofiar wojny domowej w Mozambiku. Prace artysty wystawiane były w galeriach sztuki na całym świecie.

Maputo i Favele Mozambik 2021

Następnie spacer najciekawszymi zakątkami miasta, gdzie spotkamy się z mieszkańcami i przyjrzymy się ich codziennemu życiu. Obejrzymy między innymi: główny plac miejski z pomnikiem Samora Machel - pierwszego prezydenta Mozambiku, Żelazny Dom (Casa de Ferro) oraz słynny dworzec kolejowy wybudowany w 1910 roku, który uważany jest za jeden z najpiękniejszych na świecie (oba budynki projektu Gustave’a Eiffla). Obejrzymy również XIX-wieczny Fort - jeden z głównych zabytków Maputo, w którym obejrzeć można pomniki wybitnych osobistości kraju, historyczną broń, liczne sale wystawiennicze, gdzie prezentowana jest historia Mozambiku. Obejrzymy miejską katedrę, o charakterystycznej strzelistej sylwetce. Katedra stoi w pobliżu Francusko-Mozambickiego Centrum Kultury, w którym oprócz zajęć francuskiego odbywają się również spektakle, koncerty, występy taneczne i różnego rodzaju eventy, a także ekspozycje i wystawy sztuki. Czas spędzimy także w miejskim ogrodzie botanicznym – Parku Jardim Tunduru, gdzie poznamy lokalną tropikalną roślinność. Spacer uliczkami starej części Maputo, gdzie obejrzymy uliczne graffiti. Spacer promenadą nad oceanem. W stolicy Mozambiku mieszka i tworzy swoje dzieła wielu artystów. Odwiedzimy Nucleo de Arte - Centrum Warsztatów i Galerię Sztuki, gdzie przyjrzymy się pracy artystów oraz będziemy mogli kupić ich dzieła - obrazy i rzemiosło artystyczne. Nocleg w hotelu w Maputo. 

Wycieczka do Mozambiku Maputo i Favele Mozambik 2021

Dzień 17. Maputo

Po śniadaniu transfer na lotnisko zgodnie z godzinami lotów. Na lotnisku pożegnanie grupy z lokalnym pilotem Poza Trasą Adventure w Mozambiku. Wylot do Warszawy. 

Dzień 18.

Przylot do Warszawy. 

Uwaga - Program jest ramowy. Kolejność zwiedzania może ulec zmianie ze względów organizacyjnych oraz ze względu na lokalne uwarunkowania i panujące warunki atmosferyczne.

TRASA WYCIECZKI:

CENA: 4350USD

+ bilety lotnicze ok. 5500 PLN + 600 USD

Cena obejmuje:

 • Bilety lotnicze Warszawa - Maputo - Warszawa ok. 5500 PLN   *Koszt do rozliczenia wg ceny zakupu
 • Bilety lotnicze na loty wewnętrzne Maputo - Beira / Nampula - Maputo ok. 600 USD  *Koszt do rozliczenia wg ceny zakupu
 • Noclegi w hotelu 3* (lokalna standaryzacja) lub klasy turystycznej w pokojach dwuosobowych oraz lodgach lub obiektach typu Guesthouse w zależności od dostępnej w danym rejonie bazy noclegowej
 • Śniadania w prowincji południowej
 • Śniadania, lunche i kolacje w prowincjach centralnej i północnej
 • Transery i transport zgodnie z programem
 • Wszelkie dokumenty i permity na wjazdy do miejsc tam gdzie są wymagane
 • Opiekę polskiego pilota
 • Opiekę lokalnego pilota / przewodnika angielskojęzycznego
 • Wszelkie opłaty lokalne wymagane na trasie
 • Miejscowy podatek turystyczny
 • Koszty organizacyjne w Polsce i na miejscu wyprawy
 • Ubezpieczenie KL/NW podróżne (Koszty leczenia: 500.000 PLN )
 • Składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny

Cena nie obejmuje:

 • Kosztów wizy do Mozambiku i innych formalności wjazdowych (ok. 50 USD)
 • Kosztów wyżywienia poza śniadaniami w prowincji południowej
 • Zwyczajowych napiwków (ok. USD)
 • Kosztów fakultatywnych aktywności sportowych dostępnych na plaży jak nurkowanie, windsurfing, żeglarstwo, kajakarstwo, jazda konna itp.
 • Innych atrakcji fakultatywnych i innych wydatków osobistych

*Grupa min. 6 osób

WYCIECZKA DO MOZAMBIKU NA ZDJĘCIACH