kontakt@pozatrasa.pl
+48 22 350 73 46

Zambia Malawi wyjazd
Safari i wypoczynek
08.07.2024-24.07.2024
brak miejsc
10.08.2024-26.08.2024
21.05.2025-06.06.2025
potwierdzony
05.07.2025-21.07.2025
17
dni
CENA:
3450 USD + bilety lotnicze ok. 5500 PLN

ZAMBIA MALAWI

SAFARI PARKI NARODOWE South Luangwa i  LIWONDE - LEKKI TREKKING GÓRY MULANJE - AKTYWNY WYPOCZYNEK NAD JEZIOREM MALAWI

Zambia Malawi słyną z przepięknej przyrody, której urokowi niezwykle ciężko się oprzeć. Malawi to niewielki kraj, którego najcenniejszym skarbem jest właśnie nietknięta przez przemysł i masową turystykę przyroda. Mocno zróżnicowane krajobrazy, bogactwo świata roślinnego oraz ogromna liczba zamieszkujących kraj dzikich zwierząt. To niezwykle interesujące miejsce dla miłośników kontaktów z przyrodą i doskonałe miejsce na prawdziwe afrykańskie safari. Dwadzieścia procent powierzchni kraju zajmuje Jezioro Malawi (Jezioro Niasa), trzecie pod względem wielkości jezioro w Afryce. Malawi to również porośnięte gęstymi lasami cedrowymi i sosnowymi Góry Mulanje, Płaskowyż Nyika i Płaskowyż Zomba oraz kilka parków narodowych oferujących doskonałe safari. 

Zambia Malawi

Najbardziej znanym jest Park Narodowy Liwonde. Znajduje się na południe od Jeziora Malawi, graniczy z jeziorem Malombe i ciągnie się wzdłuż rzeki Shire. Żyją tu wielkie populacje hipopotamów, słoni i krokodyli. Zobaczyć też można antylopy, zebry, lwy, lamparty, serwale i hieny oraz setki gatunków ptaków. Podczas podróży po Malawi odwiedzimy również okolice Gór Mulanje (Mladżi) oraz Jeziora Niasa (Jeziora Malawi).

Malawi Zambia

Jezioro Malawi zwane też Niasa to punkt obowiązkowy podczas podróży i zwiedzania Malawi. Należy ono do jednych z największych i najgłębszych na świecie, a jego powierzchnia podzielona jest pomiędzy sąsiadujące ze sobą państwa: Tanzanię, Malawi i Mozambik. Położone jest wśród niezwykle malowniczych krajobrazów, w otoczeniu łańcucha górskiego, którego wysokość dochodzi nawet do 3000 m n.p.m. Na powierzchni Niasa położonych jest wiele wysp. Jezioro jest niezwykle atrakcyjne, ze względu na swoją krystalicznie czystą wodę i tysiące gatunków ryb w nim żyjących. Wśród nich olbrzymia różnorodność endemicznych gatunków, które znakomicie obrazują procesy ewolucyjne. Występuje tu więcej gatunków ryb, niż w jakimkolwiek innym jeziorze na świecie. Zaobserwować tu można ponad 70% wszystkich gatunków ryb akwariowych. Nad brzegiem jeziora, w niezwykle malowniczym miejscu, powstało miasto Nkhata Bay. Znajdziemy tam wiele miejsc, w których wypożyczyć można sprzęt do nurkowania. Można też wybrać się na wycieczkę rejs łodzią lub promem po najpiękniejszych zakątkach jeziora. Na południowym krańcu Jeziora Malawi znajduje się Park Narodowy Jeziora Niasa (Lake Malawi National Park).

Malawi Zambia

W Zambii godzinami można zachwycać się potęgą rzeki Zambezi lub dumać nad bezmiarem Jeziora Tanganika. Kiedy już nasycimy wzrok krajobrazami i napełnimy pamięć pięknymi widokami, możemy zdecydować się na wypoczynek bardziej aktywny. Zambia oferuje doskonałe safari w parkach narodowych zamieszkiwanych przez zwierzęta, z jakimi zwyczajowo kojarzy się Afryka: słonie, lwy, lamparty, antylopy, hipopotamy, krokodyle oraz liczne gatunki ptactwa. To miejsce spotkań z Wielką Piątką AfrykiPodczas podróży po Zambii odwiedzimy między innymi Park Narodowy South Luangwa. Park położony w dolinie rzeki Luangwa, we wschodniej części kraju. Jest to rezerwat przyrody światowej sławy i nic dziwnego, bowiem South Luangwa jest doskonałym miejscem do obserwacji dzikich zwierząt oraz pięknych krajobrazów. Charakteryzuje się mocno zróżnicowaną roślinnością, od gęstych lasów aż do trawiaste równiny. Żyje tu jedna z największych populacji słoni w Afryce. Ponadto zobaczyć tu można lwy, lamparty, bawoły, żyrafy, zebry. A podczas wodnego safari – krokodyle i hipopotamy. Podczas wizyty w Parku Narodowym South Luangwa istnieje również możliwość udziału w pieszym safari po terenie rezerwatu.

Safari Zambia Malawi

Zambia Malawi to miejsca, gdzie na każdym kroku podczas podróży spotykać można radosnych i uśmiechniętych ludzi. Chętnych do krótkiej pogawędki a przy okazji namawiających na zakup drobnych rzeczy, które mają w zanadrzu. A mają niewiele… bo Malawi to niestety jeden z najuboższych krajów na świecie. Pomimo biedy mieszkańcy zarażają optymizmem i radością życia. Zapraszamy w podróż Malawi Zambia z Poza Trasą Adventure!

Autor programu Łukasz Odzimek. Copyright © Poza Trasą Adventure.

ZAMBIA MALAWI - PROGRAM PODRÓŻY:

Dzień 1. 

Wylot z Warszawy do Lilongwe w Malawi. Na lotnisku spotkanie grupy z pilotem Poza Trasą Adventure na trzy godziny przed wylotem.

Dzień 2. MALAWI Lilongwe

Przylot do stolicy Malawi - Lilongwe. Na lotnisku powitanie grupy z lokalnym przewodnikiem Poza Trasą Adventure w Malawi i Zambii. Transfer do hotelu i zakwaterowanie. Czas wolny na odpoczynek po podróży. Lilongwe to typowa afrykańska „metropolia” z budynkami rządowymi i kilkoma wieżowcami, ale także tętniącymi życiem kolorowymi tradycyjnymi targami, prowizorycznymi wiatami oraz zakurzonymi przedmieściami. Lilongwe jest klasycznym połączeniem miasta i tradycyjnej afrykańskiego osady. Czas na pierwszy spacer i poznanie miasta oraz załatwienie spraw organizacyjnych – wymiana pieniędzy itp. Krótkie zwiedzanie Lilongwe, które kontynuować będziemy kolejnego dnia pobytu w mieście. Powrót do hotelu. Czas wolny na odpoczynek. Nocleg w Lilongwe.

Dzień 3. - 4. - 5. ZAMBIA Park Narodowy South Luangwa

Po śniadaniu wyjazd samochodem do Zambia, w kierunku jednego z najciekawszych i najokazalszych parków narodowych Afryki - Parku Narodowego South Luangwa. Park położony jest we wschodniej części kraju nad rzeką Luangwa, która jest jednym z głównych dopływów Zambezi. Jest to rezerwat przyrody i doskonałe miejsce do obserwacji dzikich zwierząt oraz przepięknych krajobrazów. Charakteryzuje się zróżnicowaną roślinnością, od gęstych lasów aż do trawiaste równiny. Okolice porośnięte są pierwotnymi lasami oraz bujną sawanną, otoczone górskimi terenami i poprzecinane rozlewiskami rzeki Luangwa. Park Narodowy South Luangwa słynie z pięknych i różnorodnych krajobrazów oraz licznych gatunków i populacji występujących tu dzikich zwierząt. Żyje tu około 60 gatunków zwierząt i ponad 400 gatunków ptaków. Można tu spotkać przede wszystkim żyrafy, słonie, stada bawołów, zebry, lwy, leopardy, stada małp i gazeli. Rzeka Luangwa stanowi środowisko naturalne dla licznej populacji krokodyli i hipopotamów. To prawdziwy raj dla miłośników dzikiej przyrody, którą tu obserwować można dosłownie „na wyciągniecie ręki”. W planach na kolejne dni - poranne niezwykle emocjonujące piesze safari. Tropić i wypatrywać będziemy zwierzęta zmierzające do wodopoju. W okolicy południa odpoczynek i lunch. Po zapadnięciu zmroku rozpoczniemy nocne safari, podczas którego obserwować będziemy mogli między innymi polujące w ciemnościach dzikie koty. Nocleg w Parku Narodowym South Luangwa - Zambia. 

Dzień 6. ZAMBIA Park Narodowy South Luangwa / MALAWI Lilongwe

Po śniadaniu podróż powrotna do Malawi - wyjazd do Lilongwe. Po dotarciu na miejsce zakwaterowanie w hotelu. Czas wolny na odpoczynek. Późnym popołudniem możliwy spacer po mieście. Pomiędzy nowszą i starszą częścią stolicy, założone zostało Sanktuarium Dzikiej Przyrody Lilongwe. Jest to ośrodek promujący ochronę dzikiej przyrody. W ośrodku schronienie znalazły uratowane dzikie osierocone lub ranne zwierzęta. Krótkie zwiedzanie miasta i okolicy. Czas wolny na odpoczynek. Nocleg w Lilongwe.

Dzień 7. - 8. MALAWI Lilongwe / Góry Mulanje (Mladżi)

Po śniadaniu podróż w kierunku Mulanje. To wyjątkowo piękne tereny magicznej góry. Wydawać się może, że J.R.R. Tolkien zaczął pisać o „fantasy świecie” w trakcie podróży po Malawi, właśnie w okolice góry Mulanje. To tu zapewne poczuł tę magiczną atmosferę. Nagie, niemal pionowe skały Mulanje górują nad okolicą, tworząc hipnotyzujący wprost księżycowy krajobraz. Ta licząca sobie 130 mln lat formacja tworzy jeden z najciekawszych rezerwatów leśnych w Afryce. Podczas pobytu w Górach Mulanje (Mladżi) wyruszamy na lekkie trekkingi w górskim zalesionym terenie (około 4 - 5 godzin). Niższe partie Gór Mulanje porośnięte są lasami twardolistnymi oraz zaroślami sawannowymi. Najwyższym szczytem masywu jest Sapitwa 3002 m n.p.m. W górach wytyczono wiele ciekawych i malowniczych tras trekkingowych. W drodze mijać będziemy zielone wzgórza, gdzie znajdują się niemal stuletnie plantacje herbaty. Wędrówkom towarzyszą przepiękne widoki na pobliskie plantacje herbaty, lasy, strumyki, wodospady oraz bogactwo fauny i flory. Tereny zamieszkują liczne i różnorodne gatunki zwierząt. Na terenie tym ustanowiony został rezerwat biosfery UNESCO. Masyw Mulanje (Mladżi) ma duże znaczenie w kulturze i wierzeniach mieszkańców Malawi, którzy uważają to miejsce za siedzibę duchów swoich przodków. Czas wolny na odpoczynek. Nocleg w okolicach Gór  Mulanje (Mladżi). 

Dzień 9. - 10. MALAWI Góry Mulanje (Mladżi) / Park Narodowy Liwonde

Po śniadaniu wyjazd do jednego z najciekawszych parków narodowych Malawi – Parku Narodowego Liwonde. Liwonde leży na południe od Jeziora Malawi, graniczy z Jeziorem Malombe i ciągnie się wzdłuż rzeki Shire. Rzeka ta zapewnia żyjącym tu zwierzętom stały dopływ wody. Żyją tu liczne populacje hipopotamów, słoni i krokodyli. Zobaczyć też można antylopy, zebry, lwy, lamparty, serwale i hieny oraz setki gatunków ptaków. W parku prowadzony jest program odbudowy populacji bardzo rzadko występującego nosorożca czarnego. Pierwszego dnia wodne safari rzeką Shirne, podczas którego obserwować będziemy z niewielkiej odległości hipopotamy i krokodyle, zobaczymy też rodziny słoni, dzikie gęsi, żurawie i wiele innych gatunków ptaków oraz porastające rzekę piękne lilie. Drugiego dnia pobytu safari po parku otwartymi samochodami oraz trekkingi. Koło południa w porze najwyższych temperatur odpoczynek i lunch. Wieczorem czas wolny na odpoczynek. Nocleg w Parku Narodowym Liwonde.

Dzień 11. - 12. - 13. MALAWI Park Narodowy Liwonde / Jezioro Malawi (Niasa)

Po śniadaniu podróż w kierunku Jeziora Malawi. Jezioro Malawi (Niasa) jest trzecim pod względem wielkości jeziorem w Afryce, a na terenie Malawi znajduje się jego południowa część. Pierwszym badaczem jeziora był słynny podróżnik i odkrywca David Livingstone, który dotarł tu w 1859 roku. Jezioro ma wydłużony południkowo kształt i jest jeziorem tektonicznym. Okolica Jeziora Malawi jest wyjątkowo malownicza, otoczone jest ono wysokimi górami dochodzącymi do 3000 m n.p.m.  Jego linia brzegowa jest urozmaicona a wody niezwykle czyste. Na jeziorze położonych jest kilka wysp, największe z nich - Likoma i Chizumulu, są zamieszkałe. Z jeziora w kierunku południowym wypływa rzeka Shirne. Ze względu na bogactwo życia wodnego, Niasa objęte jest ochroną. W jego wodach żyje kilkaset gatunków ryb, a niemal wszystkie są endemiczne. Jest to prawdziwy raj dla miłośników ryb, akwarystyki, kontaktu z przyrodą, aktywnego wypoczynku nad wodą i plażowania (znakomite warunki do uprawiania snorkelingu). W rejonie Jeziora Malawi turystyka nie jest jeszcze mocno rozwinięta, dzięki czemu woda jest krystalicznie czysta a na brzegach jeziora rozsiane są wciąż małe tradycyjne wioski rybackie. Jezioro ma ogromne znaczenie w życiu codziennym mieszkańców, przede wszystkim ze względu na obfitość ryb, które stanowią podstawowy składnik tutejszego menu i główne źródło utrzymania. Na południowym krańcu jeziora znajduje się Park Narodowy Jeziora Malawi. Jest to pierwszy park narodowy na świecie obejmujący swoim obszarem wody zbiornika słodkowodnego. W 1984 roku wpisany został na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Podczas pobytu aktywny wypoczynek i relaks na przepięknych i dzikich plażach z  krystalicznie czystą wodą. Czas spędzimy w okolicy Cape Maclear w południowym regionie Malawi. To obszar Półwyspu Nankumba będący tzw. „stuprocentową Afryką”. Klimat i atmosfera tego miejsca zapewnia wszystko to, po co jeździmy do Afryki. Plan na kolejne dni to między innymi: Pierwszego dnia - poznawanie okolicy półwyspu (tzn. „community walking”) a także lekcja gotowania lokalnych tradycyjnych potraw. Drugiego dnia wycieczka na pobliską wysepkę, gdzie spędzimy dzień na pełnym relaksie, spacerach na plaży, pływaniu, nurkowaniu z rurką i grillowaniu ryb. Trzeciego dnia półdniowy rejs katamaranem z piknikiem lub nurkowanie w jednym z najlepszych na świecie miejsc do nurkowania w słodkowodnych zbiornikach (propozycja tylko dla osób potrafiących nurkować). 

Dzień 14. MALAWI Jezioro Malawi (Niasa) / Muzeum Sztuki MUA MISSON

Dziś gratka dla miłośników tradycyjnej sztuki i kultury afrykańskiej. Po śniadaniu wyjazd do Muzeum Sztuki MUA MISSON, które jest bardzo interesującym muzeum lokalnej kultury i sztuki. Miejsce słynie też z doskonałej jakości produkowanych oraz sprzedawanych tu rzeźb wykonanych w drewnie. Jednocześnie podkreślić trzeba, iż poziom artystyczny jest wysoki a ceny bardzo rozsądne. Centrum kultury założone zostało w 1976 roku przez kanadyjskiego misjonarza ks. Claude Boucher Chisale. Ks. Boucher poświęcił swoje życie badaniom, rejestrowaniu i ochronie kultury Malawi. Centrum przekształciło się z niewielkiej spółdzielni artystycznej w tętniące życiem centrum kulturalne doskonale prezentujące historię i kulturę Malawi. Dla zwiedzających dostępne są: Muzeum Chamare, Centrum Rzeźbienia i Centrum Badawcze / Biblioteka. Muzeum prezentuje kultury Chewa, Ngoni i Yao - ich rytuały, przejścia, wzajemne interakcje oraz ich spotkanie z islamem i chrześcijaństwem. Obejrzeć można tu wyjątkową kolekcję tradycyjnych masek, tekstów i obrazów, a także poznać lokalne tańce. Otwarto tu również szkołę dla rzeźbiarzy tworzących w drewnie. Wychowankowie szkoły sprzedają swoje prace w całym Malawi oraz poza jego granicami, zarabiając w ten sposób na utrzymanie. Podczas wizyty będziemy mogli przyjrzeć się ich pracy oraz kupić ich wyroby. Muzeum zdobyło międzynarodowe uznanie za doskonałą prezentację afrykańskiej kultury i wysoki poziom wystawianych tu dzieł. To prawdziwa perełka prezentująca sztukę Malawi. Wieczorem czas wolny na odpoczynek.

Dzień 15. MALAWI Lilongwe

Po śniadaniu podróż powrotna do Lilongwe. Po dotarciu na miejsce zakwaterowanie w hotelu. Czas wolny na odpoczynek, zwiedzanie miasta i zakupy. Wieczorem kolacja i tradycyjna muzyka - relaksujący wieczór pożegnalny. Nocleg w Lilongwe.

Dzień 16. MALAWI Lilongwe

Po śniadaniu czas wolny na odpoczynek i przygotowania do podróży. Następnie transfer na lotnisko w Lilongwe zgodnie z godzinami lotów. Na lotnisku pożegnanie grupy z lokalnym przewodnikiem Poza Trasą Adventure w Malawi i Zambii. Wylot do Warszawy.

Dzień 17. 

Przylot do Warszawy.

Uwaga - Program jest ramowy. Kolejność zwiedzania może ulec zmianie ze względów organizacyjnych oraz ze względu na lokalne uwarunkowania i panujące warunki atmosferyczne.

trasa WYCIECZKI:

CENA: 3450 USD

+ bilety lotnicze ok. 5500 PLN

Cena obejmuje:

 • Bilety lotnicze Warszawa - Lilongwe - Warszawa ok. 5500 PLN   *Koszt do rozliczenia wg ceny zakupu
 • Koszt podwójnej wizy do Malawi (ok. 150 USD)
 • Noclegi w lodgach i wygodnych hotelach klasy turystycznej w pokojach dwuosobowych (w zależności od dostępnej w danym terenie bazy noclegowej)
 • Śniadania
 • Transfer i transport busem wynajętym dla grupy, łodziami, promami i wszelką możliwą komunikacją zgodnie z programem
 • Wstępy do parków narodowych wymienionych na trasie podróży zgodnie z programem
 • Wszystkie safari zgodnie z opisem w programie
 • Wszystkie trekkingi zgodnie z opisem w programie
 • Pozwolenia na trekkingi i permity na wjazdy do miejsc, gdzie są wymagane
 • Koszty organizacyjne w Polsce i na miejscu wyprawy
 • Opiekę polskiego pilota
 • Usługi lokalach przewodników angielskojęzycznych
 • Ubezpieczenie KL/NW podróżne (Koszty leczenia: 500.000 PLN )
 • Składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny

Cena nie obejmuje:

 • Kosztów wyżywienia poza śniadaniami (około 20 USD na dobę / osoba)
 • Zwyczajowych napiwków (ok. 70 USD)
 • Innych wydatków osobistych i innych atrakcji fakultatywnych

ZAMBIA MALAWI Na ZDJĘCIACH