kontakt@pozatrasa.pl
+48 22 350 73 46

BURKINA FASO WYJAZD
POZA TRASĄ ADVENTURE
06.11.2025
-
16.11.2025
11
dni
CENA:
2350 EUR + bilety lotnicze ok. 4500 PLN

BURKINA FASO WYJAZD POZA TRASĄ

Burkina Faso Wyjazd z Poza Trasą Adventure to fascynująca podróż do jednego z mniej znanych państw Afryki Zachodniej. Burkina Faso ta dawna francuska kolonia, która uzyskała niepodległość w 1960 roku jako Górna Wolta. Swoją obecną nazwę Burkina Faso, co w rdzennych językach mossi i diula oznacza „Kraj prawych ludzi”, przyjęła w 1984 roku. Jedną z największych atrakcji kraju jest zróżnicowanie krajobrazu - od pustyni Sahelu na północy po sawannę centralnego płaskowyżu i bujne lasy deszczowe na południowym zachodzie. Obszar Burkina Faso jest przeważnie równinny. Na zachodzie, gdzie sięga Wyżyna Gwinejska, pojawiają się lekkie wzniesienia. Tu znajduje się najwyższy szczyt kraju Tena Kuru (749 m n.p.m.). Burkina Faso warte jest odwiedzenia i poznania także wielowiekowej historii, zróżnicowanej kultury i tradycji oraz różnorodności etnicznej.  

Podróż Burkina Faso Wyjazd z Poza Trasą Adventure rozpoczniemy w stolicy kraju Wagadugu, skąd wyruszymy do wioski Tiebelé. Wioska znana jest z sukhali, misternie pomalowanych ścian domów i budynków gospodarczych. W Diebougou poznamy bliżej życie ludności Lobi, którzy wciąż praktykują animizm. Obejrzymy między innymi przedmioty kultu, zwłaszcza rzeźby Lobi - figurki reprezentujące duchy. Na uwagę zasługuje także tradycyjna architektura - ufortyfikowane domostwa. W muzeum w Gaoua obejrzymy przykłady tradycyjnej ceramiki, biżuterii i plemiennych masek Lobi. W Banfora, podczas wycieczki czółnem po Jeziorze Tengrela,  podziwiać będziemy niesamowite widoki i wypatrywać stad świętych hipopotamów. W najbardziej zielona część Burkina Faso, obejrzymy Domes de Fabedougou - niesamowite formacje z piaskowca otoczone bujną roślinnością i malowniczymi krajobrazami oraz wodospady Cascades de Karfiguéla na rzece Komoe. W Bobo Dioulasso, kulturalnej stolicy Burkina Faso, obejrzymy słynny „Błotny Meczet” - Wielki Meczet Bobo Dioulasso. To wizytówka miasta i najbardziej znany meczet w Burkina Faso wzniesiony pod koniec XIX wieku w stylu sudańsko-sahelskim. Atrakcji w programie jest dużo więcej, zachęcamy więc do poznania szczegółowego planu. Zapraszamy na podróż Burkina Faso Wyjazd z Poza Trasą Adventure!

Autor programu Łukasz Odzimek. Copyright © Poza Trasą Adventure.

BURKINA FASO WYJAZD POZA TRASĄ - PROGRAM PODRÓŻY:

Dzień 1.

Wylot z Warszawy do Wagadugu w Burkina Faso. Spotkanie grupy z pilotem Poza Trasą Adventure na trzy godziny przed wylotem. Przylot do Wagadugu (Ouagadougou). Na lotnisku spotkanie grupy z lokalnym pilotem / przewodnikiem Poza Trasą Adventure w Burkina Faso. Transfer do hotelu i zakwaterowanie. Czas wolny na odpoczynek po podróży. Nocleg w Wagadugu. 

Dzień 2. Wagadugu (Ouaga) / Tiebelé - lud Kassena

Po śniadaniu wyjazd do wioski Tiebelé, położonej na południu Burkina Faso w pobliżu granicy z Ghaną. Trasa do pokonania około 180 km. W wiosce Tiebelé rezyduje wódz, dwór królewski oraz szlachta ludu Kassena, który osiedlił się w tym regionie w XV wieku. Tiebelé szczególnie znane jest z sukhali, misternie pomalowanych ścian domów i budynków gospodarczych w kompleksie przywódcy społeczności. Tradycyjne malowidła na ścianach wykonywane są zwykle przez kobiety. Motywy i symbole zaczerpnięte są z religii i życia codziennego. Do wykonania malowideł używane są naturalne barwniki w kolorach czerni, bieli i czerwieni połączone z olejem przygotowywanym z ziaren. Malowanie i zdobienie ścian glinianych domów praktykowane jest już od XVI wieku. W podobny sposób dekorowane są także nagrobki zmarłych. Sukhali są ważnym przykładem dziedzictwa kulturowego ludności Kassena. Architektura samych budynków jest typowa dla większej grupy etnicznej Gurunsi, którego podgrupą jest ludność Kassena. Ściany budynków są grube i mają minimalną ilość okien, co służyć ma obronie zarówno przed wrogami, jak i klimatem. W przeszłości budynki wznoszone były przy użyciu gliny, słomy i krowiego łajna, obecnie używa się częściej gliny, cegły i kamienia. Po dotarciu do Tiebelé spotkamy się z mieszkańcami, obejrzymy przykłady lokalnej architektury w wiosce. Wieczorem obejrzymy tradycyjne tańce i ceremonie. Nocleg w obozowisku w namiotach. 

Dzień 3. Tiebelé / Wagadugu / Leo 

Po śniadaniu podróż powrotna do Wagadugu, gdzie zatrzymamy się na krótki odpoczynek i lunch. Następnie wyjazd do wioski Leo. Trasa do pokonania około 340 km. Po dotarciu do Leo zakwaterowanie w hotelu. Czas wolny na krótki odpoczynek. Po czym jeszcze przed zachodem słońca, wizyta w wiosce i spotkanie z miejscową ludnością. Powrót do hotelu i czas wolny na odpoczynek. Nocleg w hotelu. 

Dzień 4. Leo / Boura / Diebougou - lud Lobi

Po śniadaniu wyjazd do Diebougou. W trakcie podróży do pokonania około 140 km. Na trasie miasteczko Boura będące stolicą departamentu Boura, położonej na południu Burkina Faso. Po dotarciu do Diebougou zakwaterowanie w hotelu i czas wolny na krótki odpoczynek. Następnie spacer po okolicy. Okolice Diebougou zamieszkiwane są w większości przez ludność Lobi, która przywędrowała tu pod koniec XVIII wieku z okolic współczesnej Ghany. Lobi nie mają tradycji posiadania scentralizowanej władzy. Praktykują animizm a centralną postacią społeczności są szamani, którzy komunikują się z duchami. Poznamy lokalne tradycje i zwyczaje związane z religią. Na uwagę zasługują przedmioty kultu, zwłaszcza rzeźby Lobi - figurki reprezentujące duchy, tradycyjna architektura (ufortyfikowane domostwa) oraz ozdoby używane przez kobiety wykonane z drewna, kamienia, gliny oraz metalu. Wieczorem uczestniczyć będziemy w pokazie tradycyjnych tańców dian lub nagari. Powrót do hotelu. Nocleg w Diebougou. 

Burkina Faso wyjazd

Dzień 5. Diebougou / Gaoua - lud Lobi

Po śniadaniu wyjazd do miasta Gaouna, leżącego w prowincji Poni. Do pokonania trasa około 80 km. W dniu dzisiejszym kontynuować będziemy wizytę w Krainie Lobi. Lobi są tu dominującą grupą etniczną, a miasto Gaouna uważane jest za ich główne miasto i nieformalną stolicę. Podczas podróży zatrzymamy się kilkakrotnie w najciekawszych punktach trasy na zdjęcia i krótkie spotkania z mieszkańcami. Po dotarciu na miejsce zakwaterowanie w hotelu. Czas wolny na krótki odpoczynek. Następnie wizyta w lokalnym muzeum, gdzie obejrzeć można ciekawą ekspozycję ceramiki i tradycyjnych masek. Złożymy także wizytę w stowarzyszeniu działającym na rzecz Promocji Kobiet Gaoua (APFG), gdzie kupić będzie można piękne naszyjniki, ceramikę i inne tradycyjne wyroby artystyczne wykonywane przez zrzeszone tu kobiety. Następnie przejazd do wioski Kampti. W wiosce znajduje się tzw. Dom Fetyszy, który jest rodzajem muzeum. Miejsce to na stałe zamieszkiwane jest przez opiekunów doglądających zgromadzonych tu fetyszy i obiektów kultu, którzy jednocześnie pełnią rolę przewodników. W Kampti obejrzymy tradycyjną ceremonię. Kolejnym punktem będzie wizyta w wiosce Obire, gdzie spotkamy się z ludnością Gan. To grupa etniczna żyjąca na uboczu i w izolacji od świata zewnętrznego. Spotkanie z mieszkańcami, ich tradycjami i kulturą. Powrót do Gaoua i relaksujący wieczór. Nocleg w Gaoua. 

Dzień 6. Gaoua / Banfora - Jezioro Tengrela

Po śniadaniu wyjazd do Banfora. Trasa do pokonania trasa około 190 km. Banfora położona jest w zachodniej części Burkina Faso. To najbardziej zielona część kraju. Po dotarciu na miejsce zakwaterowanie i czas wolny na krótki odpoczynek. Po czym rejs czółnem po Jeziorze Tengrela. Podziwianie widoków i wypatrywanie stad hipopotamów. Miejscowi wierzą, że są to święte zwierzęta, a z powodu łagodnego usposobienia hipopotamów, kontakt z nimi uważają za bezpieczny. Następnie przejazd do pobliskiej wioski znanej z wytwarzanych tu tradycyjnych wyrobów plecionkarskich. Spotkanie z mieszkańcami wioski, obserwacja twórców przy ich pracy, możliwe zakupy. Powrót do hotelu i relaksujący wieczór. Nocleg w Banfora. 

Dzień 7. Banfora / Kopuły Domes de Fabedougou / Wodospad Cascades de Karfiguela / Banfora

Po śniadaniu wyjazd do Domes de Fabedougou. Obejrzymy tu niesamowite formacje z piaskowca o kształcie bulwiastych kopuł. Kopuły ukształtowane zostały w wyniku erozji. Część z nich sięga 50 metrów wysokości. Skały Domes de  Fabédougou otoczone są bujną roślinnością i malowniczymi krajobrazami pól uprawnych trzciny cukrowej. Następnie przejazd nad otoczone przepiękną przyrodą Wodospady Cascades de Karfiguéla. Wodospad tworzą krystalicznie czyste wody rzeki Komoe spadające po piaskowcowych skałach na równinę. Czas na odpoczynek i relaks przy wodospadzie. Powrót do hotelu. W ciągu dnia do przejechania około 15 km. Nocleg w Banfora. 

Dzień 8. Banfora / Nianssogoni - lud Wara / Sindou - lud Senoufo

Po śniadaniu wyjazd do Nianssogoni. W ciągu dnia do pokonania trasa około 100 km. Nianssogoni to niewielka wioska troglodytów usytuowana na szczycie klifu. Taka lokalizacja wioski dawała mieszkającej tu społeczności Wara możliwość schronienia podczas wojny z sąsiednimi plemionami Senoufo. Nianssogoni zamieszkała była do lat 80-tych XX wieku. Po dotarciu do wioski obejrzymy siedliska troglodytów, spichlerze, narzędzia a także pięknie zdobione naczynia, między innymi dzbany. Następnie przejazd do Sindou. Okolice te zamieszkiwane są przez ludność Senoufo, którzy także są wyznawcami religii animistycznej. Obejrzymy tu skaliste strzeliste stożki - jeden z najbardziej niezapomnianych widoków Burkina Faso. Spacer w sercu majestatycznych szczytów z piaskowca. Nocleg Sindou w obozowisku w namiotach. 

Dzień 9. Sindou / Bobo Dioulasso

Po śniadaniu wyjazd do Bobo Dioulasso. Do pokonania trasa około 130 km. Po dotarciu na miejsce zakwaterowanie w hotelu. Czas wolny na krótki odpoczynek. Następnie rozpoczniemy zwiedzanie miasta. Bobo Dioulasso to drugie co do wielkości miasta w Burkina Faso, a zarazem kulturalna stolica kraju. Miasto założone zostało około XI wieku przez grupy etniczne Bobo i Dioula. Ponad połowa mieszkańców Burkina Faso to wyznawcy islamu. „Błotny Meczet” - Wielki Meczet Bobo Dioulasso - to wizytówka Bobo Dioulasso i najbardziej znany meczet w Burkina Faso. Meczet wzniesiony został pod koniec XIX wieku i jest najbardziej charakterystycznym przykładem tradycyjnej architektury regionu (styl sudańsko-sahelski). Meczet wybudowany jest z banco - niewypalonej gliny i wzmocniony drewnianym szkieletem, z charakterystycznymi wystającymi belkami wspierającymi konstrukcję. Jak każda tego typu budowla gliniana, meczet musi być regularnie naprawiamy, a wymywany przez deszcz budulec uzupełniany. Spacer podczas którego dotrzemy do najatrakcyjniejszych miejsc w Bobo Dioulasso. Odwiedzimy dzielnicę Dioulasso Bâ (Dioulassaba). Spacer zaułkami tradycyjnej dzielnicy pełnej charakterystycznych glinianych domów, warsztatów rzemieślników, małych sklepików. Dioulasso Bâ (Dioulassaba) zamieszkana jest głównie przez dominujące tu plemię Bobo-Jula. Spacer w dzielnicach Koko i Bolomakoté. Wizyta na pełnym kolorów, gwaru i egzotyki targu miejskim i w sklepikach z tradycyjną sztuką afrykańską. Powrót do hotelu. Nocleg w Bobo Dioulasso. 

Bobo Dioulasso

Dzień 10. Bobo Dioulasso / Wagadugu (Ouaga)

Po wczesnym śniadaniu podróż powrotna do Wagadugu. Trasa do pokonania około 350 km. Po dotarciu na miejsce, czas wolny na krótki odpoczynek. Następnie rozpoczniemy zwiedzanie Wagadugu. Spacer podczas którego obejrzymy najciekawsze zakątki stolicy Burkina Faso. Wieczorem transfer na lotnisko zgodnie z godzinami lotów. Na lotnisku pożegnanie grupy z lokalnym pilotem / przewodnikiem Poza Trasą Adventure w  Burkina Faso. Wylot do Warszawy. 

Dzień 11. 

Przylot do Warszawy.

Uwaga - Program jest ramowy. Kolejność zwiedzania może ulec zmianie ze względów organizacyjnych oraz ze względu na lokalne uwarunkowania i panujące warunki atmosferyczne.

TRASA WYCIECZKI:

CENA: 2350EUR

+ bilety lotnicze ok. 4500 PLN

Cena obejmuje:

 • Bilety lotnicze Berlin - Wagadugu (Ouaga) - Warszawa ok. 4500 PLN  *Koszt do rozliczenia wg ceny zakupu
 • Noclegi w hotelach 3* (lokalna standaryzacja), hotelach klasy turystycznej w pokojach dwuosobowych oraz w namiotach zgodnie z opisem w programie
 • Śniadania
 • Transfery i transport zgodnie z opisem w programie
 • Opiekę polskiego pilota
 • Opiekę lokalnych pilotów angielskojęzycznych
 • Wszelkie dokumenty i permity na wjazdy do miejsc tam gdzie są wymagane
 • Usługi miejscowych przewodników angielskojęzycznych
 • Zgody na zwiedzanie i bilety wstępu do miejsc wymienionych w programie
 • Wszelkie opłaty lokalne wymagane na trasie
 • Miejscowy podatek turystyczny
 • Koszty organizacyjne w Polsce i na miejscu wyprawy
 • Ubezpieczenie KL/NW podróżne (Koszty leczenia: 600.000 PLN )
 • Składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny

Cena nie obejmuje:

 • Kosztów testów PCR (o ile wymagane)
 • Kosztów wizy (ok.  EUR)
 • Kosztów posiłków poza śniadaniami
 • Zwyczajowych napiwków (około  EUR)
 • Innych atrakcji fakultatywnych i innych wydatków osobistych jak: karta telefoniczna, internet, pranie itp.

*Grupa min. 6 osób

BURKINA FASO WYJAZD NA ZDJĘCIACH