fbpx

kontakt@pozatrasa.pl
+48 22 350 73 46

Wyspy Świętego Tomasza i Książęca
SAO TOME AND PRINCIPE
ILHEU DAS ROLAS
04.06.2022
-
13.06.2022
10
dni
CENA:
2050 EUR + bilety lotnicze ok. 3500 PLN

WYSPY ŚWIĘTEGO TOMASZA I KSIĄŻĘCA

Wyspa Świętego Tomasza - lheu das Rolas - Wyspa Książęca

Wyspy Świętego Tomasza i Książęca położone są na Oceanie Atlantyckim w Zatoce Gwinejskiej. Krajobraz archipelagu przypomina prawdziwy raj. Wyspy powstały w wyniku wypiętrzania pasma wulkanicznego. Są to tereny górzyste i pagórkowate pokryte lasem równikowym, otoczone kilometrami bezludnych plaż i krystalicznie czystą błękitną wodą. To prawdziwa perła Afryki, ukryta i niezadeptana przez masową turystykę, oferuje ciszę, spokój, wspaniałą przyrodę i przepiękne krajobrazy. Wyspy Świętego Tomasza i Książęca to najmniejszy afrykański kraj, a archipelag składa się z  kilku wysp. Największe z nich są Wyspa Świętego Tomasza oraz Wyspa Książęca, pozostałe niewielkie wysepki nie są na stałe zamieszkałe. Większość z mieszkańców posiada afrykańskie i portugalskie korzenie bowiem w czasach kolonialnych wyspy należały do Portugalii. Przez jedną z mniejszych wysp - Ilheu das Rolas, przebiega linia Równika. Wycieczka po wyspie jest więc doskonałą okazją by stanąć jednocześnie na obu półkulach Ziemi.  Aby poznać wnętrze wysp koniecznie wybrać trzeba się na trekkingi lasem deszczowym, podczas których obserwować można zapierającą dech w piersiach egzotyczną roślinność i różne gatunki dzikich, często endemicznych zwierząt. Jedną z atrakcji podczas takich wędrówek są wizyty na historycznych plantacjach, gdzie podobnie jak w czasach kolonialnych uprawiane są kawowce i kakaowce. Produkowane są tu także wyśmienite gatunki kawy i czekolady, które są chlubą mieszkańców i głównym filarem gospodarki. Obecnie wiele z budynków byłych plantacji funkcjonuje jako pensjonaty i restauracje, gdzie można poznać regionalne smaki. Region słynie bowiem z doskonałej lokalnej kuchni, której podstawą są ryby i owoce morza. Zapraszamy na Wyspy Świętego Tomasza i Książęca!

Autor programu Łukasz Odzimek. Copyright © Poza Trasą Adventure.

WYSPY ŚWIĘTEGO TOMASZA I KSIĄŻĘCA - PROGRAM PODRÓŻY:

Dzień 1. 

Wylot z Warszawy do Lizbony. Spotkanie grupy na lotnisku z pilotem Poza Trasą Adventure na trzy godziny przed wylotem.

Dzień 2. Sao Tome 

Wylot z Lizbony do Sao Tome na Wyspach Świętego Tomasza i Książęcej. Przylot do Sao Tome. Spotkanie grupy z lokalnym angielskojęzycznym przewodnikiem Poza Trasą Adventure na Wyspach Świętego Tomasza i Książęcej. Transfer do hotelu / pensjonatu. Odpoczynek po podróży. Czas wolny na aklimatyzację, spacery po plaży i relaks. Nocleg w Sao Tome. 

Wyspy Świętego Tomasza i Książęca

Dzień 3. Sao Tome 

Po śniadaniu wycieczka do serca saotomańskiego interioru. Kontakt z przepiękna dziką i nieskażoną cywilizacją przyrodą. Wędrować będziemy górzystymi terenami. Dotrzemy do terenów plantacji z czasów kolonialnych, wokół których rozpościera się dziewicza dżungla. Obecnie wiele z budynków byłych plantacji funkcjonuje jako pensjonaty i restauracje. Obejrzymy między innymi plantacje organicznej wanilii i papryki, gdzie zapoznamy się z metodami uprawy i procesem obróbki przypraw. Przejazd do niewielkiego miasteczka Trindade, gdzie obejrzeć można budynki jeszcze z XVI wieku. Następnie dalsza podróż na malowniczo położoną plantację kawy - Monte Cafe. Wizyta w tutejszym muzeum, degustacje organicznej kawy z regionalnych odmian kawowców. Po przerwie na lunch i odpoczynek, wizyta przy wodospadzie São Nicolau i w ogrodzie botanicznym położonym na wysokości 1150 m n.p.m. Powrót do Sao Tome. Popołudniu czas wolny na relaks na plaży. Nocleg w Sao Tome.

Sao Tome and Principe

Dzień 4. Sao Tome / Południe Wyspy Świętego Tomasza - Porto Alegre

Po śniadaniu wyjazd na południe Wyspy Świętego Tomasza (start około godziny 9.00). Podróżować będziemy malowniczą trasą wzdłuż wschodniego wybrzeża wyspy. Na trasie przepiękne widoki. Zatrzymamy się na zdjęcia w najpiękniejszych punktach widokowych. Po drodze wizyta na starej historycznej plantacji kakaowców Água Izé. Plantacja powstała w 1822 roku, a większość zachowanych do dziś budynków pochodzi z początku XX wieku. Spotkamy się z mieszkańcami okolicy oraz poznamy proces uprawy i przetwarzania kakaowców. Spróbujemy też doskonałej lokalnej czekolady. W okolicy poznamy również metodę produkcji wina palmowego. Następnie przejazd do plaży Boca de Inferno „Piekielne usta”, gdzie obejrzeć można spektakularne kaskady piętrzącej się oceanicznej wody wystrzeliwane z hukiem w powietrze. Kontynuacja podróży na południe.Kolejnym przystankiem będzie wizyta na przepięknie położonej plantacji Roça São João, gdzie będzie czas na degustacyjny lunch u znanego i cenionego szefa kuchni. Zabytkowy dworek, znajdujący się na tej historycznej plantacji, został odnowiony i przywrócony do pierwotnego wyglądu z epoki kolonialnej. Kontynuacja podróży. Przystanek w punkcie widokowym z malowniczą panoramą na Pico Cão Grande - pojedynczą skalną iglicę pochodzenia wulkanicznego, górującą nad wspaniałym krajobrazem. Około godziny 17.00 dotrzemy na miejsce. Zakwaterowanie w hotelu / eco lodgy przy plaży. Czas wolny a odpoczynek i relaks na przepięknej plaży położonej w zatoce na południowym-wschodzie wyspy. Rajski klimat i  otoczenie - lazurowa woda, palmy kołyszące się nad plażą pokrytą drobniutkim piaskiem. Nocleg w Eco Lodgy przy plaży. 

Wyspy Świętego Tomasza i Książęca

Dzień 5. Ilheu das Rolas - Wyspa Równikowa 

Śniadaniu a następnie wyjazd do wioski Porto Alegre - Ponta Baleia, skąd wyruszymy na maleńką wysepkę Ilheu das Rolas. Przez Ilheu das Rolas przechodzi linia Równika, co dodatkowo dokumentuje pomnik znajdujący się na wyspie. To pełne uroku miejsce to autentyczny raj na ziemi - nie ma tu dróg ani samochodów, a jest jedynie krystalicznie czysta turkusowa woda, kołyszące się palmy, złoty piasek, cisza i spokój. W planie dnia pływanie, snorkeling, nurkowanie, odpoczynek na złocistej plaży oraz wycieczka - wędrówka / trekking przez las deszczowy wgłąb wyspy. Późnym popołudniem powrót na Wyspę Świętego Tomasza. Nocleg w Eco Lodgy przy plaży.

Wyspy Świętego Tomasza i Książęca

Dzień 6. Południe Wyspy Świętego Tomasza - Porto Alegre / Sao Tome / Wyspa Książęca Principe

Po śniadaniu wyjazd do Sao Tome. Transfer na lotnisko i wylot na Wyspę Książęcą (Principe) do Santo António. Po przylocie na miejsce, transfer do hotelu / pensjonatu. Zakwaterowanie i czas wolny na odpoczynek i spacer po miasteczku. Obejrzeć można tu fortecę Santo Antonio da Ponta de Mina, zbudowaną pod koniec XVII wieku, dwa kościoły, niewielką halę targową oraz przespacerować się uliczkami z częściowo zachowaną kolonialną architekturą. Nocleg w Santo António.

Wyspa Książęca jest drugą co do wielkości zamieszkałą wyspą kraju. Santo António to stolica i jedyne miasto na wyspie, a prócz niego znajduje się tu jeszcze tylko kilka wiosek. O wyspie często mówi się, iż to raj na ziemi - dziewicza natura, nienaruszone lasy tropikalne, przepiękne dzikie plaże i idylliczny spokój. Najwyższym szczytem na wyspie jest Pico de Príncipe 948 m n.p.m., który wraz z otaczającą go dziewiczą dżunglą objęty jest ochroną jako Rezerwat Biosfery UNESCO. W północnej i środkowej części wyspy znajdują się plantacje pochodzące jeszcze z czasów kolonialnych. Uprawia się tu kawę, kakaowiec i palmę kokosową. Część jeszcze kolonialnych budynków plantacji, nazywanych rocas, zamieszkiwanych jest przez pracujących tu ludzi. Choć są często zaniedbane i w bardzo złym stanie, niejednokrotnie z powodu ciekawej architektury, zasługują na miano zabytków. Rozległy obszar południowego regionu pokrywa dziewiczy las.

Wyspy Świętego Tomasza i Książęca

Dzień 7. Wyspa Książęca Principe - Trekking w Rezerwacje Biosfery 

Po śniadaniu wycieczka wgłąb Wyspy Książęcej. Trekking po terenach lasów deszczowych objętych ochroną w Rezerwacje Biosfery UNESCO. Spacer w czasie którego odkryjemy bogactwo tutejszej fauny i flory. Tropikalna przyroda dżungli - wielobarwne orchidee i wiele innych gatunków egzotycznych kwiatów oraz unikalne gatunki żyjących tu ptaków. Powrót do hotelu / pensjonatu. Popołudniu czas wolny na relaks na plaży. Nocleg w Santo António.

Dzień 8. Wyspa Książęca Principe

Po śniadaniu wycieczka na tereny plantacji kawy i kakaowców otoczonych przepiękną dziką dżunglą. Spotkamy się z mieszkańcami okolicy, mieszkającymi i pracującymi na plantacjach. Na trasie wspaniałe widoki na las deszczowy, obserwacja endemicznych gatunków małp i egzotycznych ptaków oraz spektakularne orchidee. Zatrzymamy się na zdjęcia w najpiękniejszych punktach widokowych. Powrót do hotelu. Popołudniu czas wolny na odpoczynek. Nocleg w Santo António.

Sao Tome and Principe

Dzień 9. Wyspa Książęca Principe / Sao Tome

Po śniadaniu transfer na lotnisko i wylot do Sao Tome na Wyspę Świętego Tomasza. Po przylocie transfer do hotelu. Następnie wybierzemy się na wycieczkę po Sao Tome - stolicy i największym mieście na Wyspach Świętego Tomasza i Książęcej. Wyspa odkryta została w dzień świętego Tomasza w 1470 roku przez portugalskich żeglarzy. Pod koniec XV wieku pojawili się tu pierwsi osadnicy a miasto Sao Tome założone zostało w 1485 roku. W Sao Tome do dziś zachowało wiele budynków z epoki kolonialnej. Najważniejszymi z nich to katedra Sao Tome oraz wybudowany w 1575 roku Fort São Sebastião, w którym obecnie mieści się Muzeum Narodowe Wysp Świętego Tomasza i Książęcej. Nieopodal Fortu São Sebastião stoją kamienne figury przedstawiające portugalskich odkrywców - Pedro Escobara, Joao da Paiva i Joao de Santarem. W mieście obejrzeć można wiele rezydencji dawnych portugalskich plantatorów. Choć dziś są one już często w bardzo złym stanie, nadal prezentują nieprzemijalny urok kolonialnej architektury. Spacer nadmorskim bulwarem oraz wizyta na lokalnym targu, gdzie kupić można lokalne wyroby i skosztować doskonałej miejscowej kawy. Przyjrzymy się codziennemu życiu miasta, które toczy się spokojnym i pozbawionym stresu rytmem na tzw. zwolnionych obrotach. Popołudniu czas wolny na zakupy i odpoczynek lub relaks na plaży. Transfer na lotnisko zgodnie z godzinami lotów. Wylot z Sao Tome. 

Sao Tome

Dzień 10.  

Przylot do Lizbony. Wylot z Lizbony do Warszawy. Przylot do Warszawy. 

TRASA WYCIECZKI:

CENA: 2050EUR

+ bilety lotnicze ok. 3500 PLN

Cena obejmuje:

 • Bilety lotnicze Warszawa / Berlin - Sao Tome - Wyspa Świętego Tomasza - Warszawa / Berlin  ok. 3500 PLN  *Koszt do rozliczenia wg ceny zakupu
 • Noclegi w hotelach 3* lub hotelach klasy turystycznej oraz Eco Lodgach w pokojach dwuosobowych lub na życzenie za dopłatą jednoosobowych
 • Śniadania
 • Transfery i transport na całej trasie podróży zgodnie z programem
 • Loty wewnętrzne Sao Tome (Wyspa Świętego Tomasza) - Santo António (Wyspa Książęca)
 • Wycieczkę na wyspę Llheu das Rolas
 • Wycieczki i atrakcje zgodnie z programem
 • Trekkingi (łatwe) zgodnie z programem
 • Bilety wstępu do zwiedzanych obiektów
 • Opiekę polskiego pilota
 • Opiekę lokalnego angielskojęzycznego przewodnika
 • Permity na wjazdy do miejsc gdzie są wymagane
 • Koszty organizacyjne w Polsce i na miejscu wyprawy
 • Ubezpieczenie KL/NW podróżne (Koszty leczenia: 600.000 PLN )
 • Koszty polisy od rezygnacji w przypadku sytuacji nadzwyczajnej (w przypadku Covid)
 • Składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny
 • Koszulkę firmową
 • Relację fotograficzną z wyjazdu

Cena nie obejmuje:

 • Kosztów testów PCR
 • Kosztów posiłków poza śniadaniami (ok. ... EUR)
 • Zwyczajowych napiwków (ok. ... EUR)
 • Innych atrakcji fakultatywnych i innych wydatków osobistych

*Grupa min. 5 osób

WYSPY ŚWIĘTEGO TOMASZA I KSIĄŻĘCA NA ZDJĘCIACH