kontakt@pozatrasa.pl
+48 22 350 73 46

Wyspy Świętego Tomasza i Książęca - SAO TOME AND PRINCIPE i ILHEU DAS ROLAS
12.09.2024
-
22.09.2024
11
dni
CENA:
2450 EUR + bilety lotnicze ok. 5900 PLN

WYSPY ŚWIĘTEGO TOMASZA I KSIĄŻĘCA

Wyspa Świętego Tomasza Sao Tome - lheu das Rolas - Wyspa Książęca Principe

Wyspy Świętego Tomasza i Książęca położone są na Oceanie Atlantyckim w Zatoce Gwinejskiej. Krajobraz archipelagu przypomina prawdziwy raj. Wyspy powstały w wyniku wypiętrzania pasma wulkanicznego. Są to tereny górzyste i pagórkowate pokryte lasem równikowym, otoczone kilometrami bezludnych plaż i krystalicznie czystą błękitną wodą. To prawdziwa perła Afryki, ukryta i niezadeptana przez masową turystykę, oferuje ciszę, spokój, wspaniałą przyrodę i przepiękne krajobrazy. Wyspy Świętego Tomasza i Książęca to najmniejszy afrykański kraj, a archipelag składa się z  kilku wysp. Największe z nich są Wyspa Świętego Tomasza oraz Wyspa Książęca, pozostałe niewielkie wysepki nie są na stałe zamieszkałe. Większość z mieszkańców posiada afrykańskie i portugalskie korzenie bowiem w czasach kolonialnych wyspy należały do Portugalii. Przez jedną z mniejszych wysp - Ilheu das Rolas, przebiega linia Równika. Wycieczka po wyspie jest więc doskonałą okazją by stanąć jednocześnie na obu półkulach Ziemi.  Aby poznać wnętrze wysp koniecznie wybrać trzeba się na trekkingi lasem deszczowym, podczas których obserwować można zapierającą dech w piersiach egzotyczną roślinność i różne gatunki dzikich, często endemicznych zwierząt. Jedną z atrakcji podczas takich wędrówek są wizyty na historycznych plantacjach, gdzie podobnie jak w czasach kolonialnych uprawiane są kawowce i kakaowce. Produkowane są tu także wyśmienite gatunki kawy i czekolady, które są chlubą mieszkańców i głównym filarem gospodarki. Obecnie wiele z budynków byłych plantacji funkcjonuje jako pensjonaty i restauracje, gdzie można poznać regionalne smaki. Region słynie bowiem z doskonałej lokalnej kuchni, której podstawą są ryby i owoce morza. Zapraszamy na Wyspy Świętego Tomasza i Książęca!

Autor programu Łukasz Odzimek. Copyright © Poza Trasą Adventure.

WYSPY ŚWIĘTEGO TOMASZA I KSIĄŻĘCA - PROGRAM PODRÓŻY:

Dzień 1. 

Wylot z Warszawy do Sao Tome (via Lizbona). Na lotnisku spotkanie grupy z pilotem Poza Trasą Adventure na trzy godziny przed wylotem.

Dzień 2. Sao Tome 

Przylot do Sao Tome. Spotkanie grupy z lokalnym angielskojęzycznym przewodnikiem Poza Trasą Adventure na Wyspach Świętego Tomasza i Książęcej. Transfer do pensjonatu (Guest House) i zakwaterowanie. Czas wolny na odpoczynek po podróży i aklimatyzację. Nocleg w pensjonacie w Sao Tome. 

Sao Tome Wyspa Świętego Tomasza i Książęca 2022

Dzień 3. Sao Tome / Wyspa Książęca Principe

Po wczesnym śniadaniu transfer na lotnisko. Wylot na Wyspę Książęcą (Principe) do Santo António. Po przylocie transfer do pensjonatu (Guest House) w Santo António lub w okolicy i zakwaterowanie. Czas wolny na krótki odpoczynek. Następnie spacer po miasteczku Santo António. Obejrzeć można tu fortecę Santo Antonio da Ponta de Mina, zbudowaną pod koniec XVII wieku, dwa kościoły, niewielką halę targową oraz przespacerować się uliczkami z częściowo zachowaną kolonialną architekturą. Powrót do pensjonatu. Czas wolny na odpoczynek i relaks na terenie pensjonatu lub na plaży. Nocleg w pensjonacie w Santo António lub w okolicy.

Principe Trekking Wyspy Świętego Tomasza i Książęca 2022

Wyspa Książęca jest drugą co do wielkości zamieszkałą wyspą kraju. Santo António to stolica i jedyne miasto na wyspie, a prócz niego znajduje się tu jeszcze tylko kilka wiosek. O wyspie często mówi się, iż to raj na ziemi - dziewicza natura, nienaruszone lasy tropikalne, przepiękne dzikie plaże i idylliczny spokój. Najwyższym szczytem na wyspie jest Pico de Príncipe 948 m n.p.m., który wraz z otaczającą go dziewiczą dżunglą objęty jest ochroną jako Rezerwat Biosfery UNESCO. W północnej i środkowej części wyspy znajdują się plantacje pochodzące jeszcze z czasów kolonialnych. Uprawia się tu kawę, kakaowiec i palmę kokosową. Część jeszcze kolonialnych budynków plantacji, nazywanych rocas, zamieszkiwanych jest przez pracujących tu ludzi. Choć są często zaniedbane i w bardzo złym stanie, niejednokrotnie z powodu ciekawej architektury, zasługują na miano zabytków. Rozległy obszar południowego regionu pokrywa dziewiczy las.

Dzień 4. Wyspa Książęca Principe - Trekking w Rezerwacje Biosfery 

Po śniadaniu wycieczka wgłąb Wyspy Książęcej. Trekking po terenach lasów deszczowych objętych ochroną w Rezerwacje Biosfery UNESCO. Spacer w czasie którego odkryjemy bogactwo tutejszej fauny i flory. Tropikalna przyroda dżungli - wielobarwne orchidee i wiele innych gatunków egzotycznych kwiatów oraz unikalne gatunki żyjących tu ptaków. Powrót do pensjonatu. Popołudniu czas wolny na relaks na plaży. Nocleg w Santo António lub w okolicy.

Principe Trekking Wyspy Świętego Tomasza i Książęca 2022

Dzień 5. Wyspa Książęca Principe / Sao Tome / Ponta Figo

Po wczesnym śniadaniu transfer na lotnisko. Wylot do Sao Tome na Wyspie Świętego Tomasza. Po przylocie wycieczka do serca saotomańskiego interioru. Kontakt z przepiękna dziką i nieskażoną cywilizacją przyrodą. Wędrować będziemy górzystymi terenami. Dotrzemy do terenów plantacji z czasów kolonialnych, wokół których rozpościera się dziewicza dżungla. Obecnie wiele z budynków byłych plantacji funkcjonuje jako pensjonaty i restauracje. Obejrzymy między innymi plantacje organicznej wanilii i papryki, gdzie zapoznamy się z metodami uprawy i procesem obróbki przypraw. Przejazd do niewielkiego miasteczka Trindade, gdzie obejrzeć można budynki jeszcze z XVI wieku. Następnie dalsza podróż na malowniczo położoną plantację kawy - Monte Cafe. Wizyta w tutejszym muzeum, degustacje organicznej kawy z regionalnych odmian kawowców. Po przerwie na krótki odpoczynek, wizyta przy wodospadzie São Nicolau i w ogrodzie botanicznym położonym na wysokości 1150 m n.p.m. Przejazd do pensjonatu w Sao Tome lub ecolodge w Ponta Figo. Czas wolny na odpoczynek lub relaks na plaży. Nocleg w pensjonacie w Sao Tome lub ecolodge w Ponta Figo. 

Principe Trekking Wyspy Świętego Tomasza i Książęca 2022

Dzień 6. Ponta Figo / Północny-Zachód Wyspy Świętego Tomasza / Ponta Figo

Po śniadaniu wycieczka na północny-zachód Wyspy Świętego Tomasza. Na trasie zatrzymamy się kilkukrotnie na zdjęcia w najpiękniejszych punktach widokowych. W trakcie podróży dotrzemy do wiosek Boa Entrada i Agostinho Neto, która była największą plantacją w czasach kolonialnych. Do dziś znajduje się tu historyczny zabytkowy dwór byłych właścicieli, stary szpital wiejski oraz zabudowania, w których mieszkali robotnicy plantacji. Przejazd na plażę Tamarindo, gdzie będzie można odpocząć i popływać. Następnie dotrzemy do malowniczej zatoki Lagoa Azul (Błękitna Laguna) z turkusową, krystalicznie czystą wodą. Zatoka położona jest na terenie Parku Narodowego Obo. W pobliżu zatoki na górzystym cyplu stoi niewielka latarnia morska, zbudowana w 1997 roku. Następnie przejazd do miasteczka Neves, gdzie zobaczymy między innymi największą pralnię pod gołym niebem na rzece Rio Contador. Przejazd do ecolodge w Ponta Figo. Czas wolny na odpoczynek i relaks na plaży. Nocleg w ecolodge w Ponta Figo. 

Ilheu das Rolas Wyspy Świętego Tomasza i Książęca 2022

Dzień 7. Ponta Figo - dzień wypoczynku

Po śniadaniu dzień wypoczynku na plaży. Nocleg w ecolodge w Ponta Figo.

Dzień 8. Ponta Figo / Południe Wyspy Świętego Tomasza - Porto Alegre

Po śniadaniu wyjazd na południe Wyspy Świętego Tomasza. Podróżować będziemy malowniczą trasą wzdłuż wschodniego wybrzeża wyspy. Na trasie przepiękne widoki. Zatrzymamy się na zdjęcia w najpiękniejszych punktach widokowych. Po drodze wizyta na starej historycznej plantacji kakaowców Água Izé. Plantacja powstała w 1822 roku, a większość zachowanych do dziś budynków pochodzi z początku XX wieku. Spotkamy się z mieszkańcami okolicy oraz poznamy proces uprawy i przetwarzania kakaowców. Spróbujemy też doskonałej lokalnej czekolady. W okolicy poznamy również metodę produkcji wina palmowego. Następnie przejazd do plaży Boca de Inferno „Piekielne usta”, gdzie obejrzeć można spektakularne kaskady piętrzącej się oceanicznej wody wystrzeliwane z hukiem w powietrze. Kontynuacja podróży na południe. Kolejnym przystankiem będzie wizyta na przepięknie położonej plantacji Roça São João, gdzie dla chętnych będzie czas na degustacyjny lunch u znanego i cenionego szefa kuchni (dodatkowy koszt około 25 EUR). Zabytkowy dworek, znajdujący się na tej historycznej plantacji, został odnowiony i przywrócony do pierwotnego wyglądu z epoki kolonialnej. Kontynuacja podróży. Przystanek w punkcie widokowym z malowniczą panoramą na Pico Cão Grande - pojedynczą skalną iglicę pochodzenia wulkanicznego, górującą nad wspaniałym krajobrazem. Po dotarciu na miejsce zakwaterowanie w ecolodgy przy plaży. Czas wolny na odpoczynek i relaks na przepięknej plaży, położonej w zatoce na południowym-wschodzie wyspy. Rajski klimat i rajskie otoczenie - lazurowa woda, palmy kołyszące się nad plażą pokrytą drobniutkim piaskiem. Nocleg w ecolodgy przy plaży. 

Água Izé + Boca de Inferno Wyspy Świętego Tomasza i Książęca 2022

Dzień 9. Południe Wyspy Świętego Tomasza / Ilheu das Rolas - Wyspa Równikowa 

Śniadanie a następnie wyjazd do portu Ponta Baleia, skąd wyruszymy na maleńką wysepkę Ilheu das Rolas. Przez Ilheu das Rolas przechodzi linia Równika, co dodatkowo dokumentuje pomnik znajdujący się na wyspie. To pełne uroku miejsce to autentyczny raj na ziemi - nie ma tu dróg ani samochodów, a jest jedynie krystalicznie czysta turkusowa woda, kołyszące się palmy, złoty piasek, cisza i spokój. W planie dnia pływanie, snorkeling, nurkowanie, odpoczynek na złocistej plaży oraz spacer dżunglą wgłąb wyspy. Na trasie wspaniałe widoki na las deszczowy. Popołudniu powrót na Wyspę Świętego Tomasza. Czas wolny na odpoczynek. Nocleg w ecolodgy przy plaży. 

Ilheu das Rolas Wyspy Świętego Tomasza i Książęca 2022

Dzień 10. Południe Wyspy Świętego Tomasza - Porto Alegre / Sao Tome 

Po śniadaniu podróż powrotna do Sao Tome. Po dotarciu na miejsce wybierzemy się na wycieczkę po Sao Tome - stolicy i największym mieście na Wyspach Świętego Tomasza i Książęcej. Wyspa odkryta została w dzień świętego Tomasza w 1470 roku przez portugalskich żeglarzy. Pod koniec XV wieku pojawili się tu pierwsi osadnicy a miasto Sao Tome założone zostało w 1485 roku. W Sao Tome do dziś zachowało wiele budynków z epoki kolonialnej. Najważniejszymi z nich to katedra Sao Tome oraz wybudowany w 1575 roku Fort São Sebastião, w którym obecnie mieści się Muzeum Narodowe Wysp Świętego Tomasza i Książęcej. Nieopodal Fortu São Sebastião stoją kamienne figury przedstawiające portugalskich odkrywców - Pedro Escobara, Joao da Paiva i Joao de Santarem. W mieście obejrzeć można wiele rezydencji dawnych portugalskich plantatorów. Choć dziś są one już często w bardzo złym stanie, nadal prezentują nieprzemijalny urok kolonialnej architektury. Spacer nadmorskim bulwarem oraz wizyta na lokalnym targu, gdzie kupić można lokalne wyroby i skosztować doskonałej miejscowej kawy. Przyjrzymy się codziennemu życiu miasta, które toczy się spokojnym i pozbawionym stresu rytmem na tzw. zwolnionych obrotach. Czas wolny na zakupy i odpoczynek przed podróżą powrotną. Następnie transfer na lotnisko zgodnie z godzinami lotów. Na lotnisku pożegnanie grupy z lokalnym angielskojęzycznym przewodnikiem Poza Trasą Adventure na Wyspach Świętego Tomasza i Książęcej. Wylot z Sao Tome do Warszawy (via Lizbona). 

Sao Tome Wyspa Świętego Tomasza i Książęca 2022

Dzień 11.  

Przylot do Warszawy.

Uwaga - Program jest ramowy. Kolejność zwiedzania (oraz miejsc noclegów) może ulec zmianie ze względów organizacyjnych oraz ze względu na lokalne uwarunkowania i panujące warunki atmosferyczne. 

TRASA WYCIECZKI:

CENA: 2450EUR

+ bilety lotnicze ok. 5900 PLN

Cena obejmuje:

 • Bilety lotnicze Warszawa - Sao Tome (Wyspa Świętego Tomasza) - Warszawa  ok. 6500 PLN  *Koszt do rozliczenia wg ceny zakupu
 • Loty wewnętrzne Sao Tome (Wyspa Świętego Tomasza) - Santo António (Wyspa Książęca) / Santo António (Wyspa Książęca) - Sao Tome (Wyspa Świętego Tomasza)
 • Noclegi w obiektach typu Guest House oraz Eco Lodgach w pokojach dwuosobowych. Pokoje jednoosobowe za dopłatą (ok.  EUR) Oferta do potwierdzenia.
 • Śniadania
 • Transfery i transport na całej trasie podróży zgodnie z programem
 • Wycieczkę na wyspę Llheu das Rolas
 • Wycieczki i atrakcje zgodnie z programem
 • Trekkingi (łatwe) zgodnie z programem
 • Bilety wstępu do zwiedzanych obiektów
 • Opiekę polskiego pilota
 • Opiekę lokalnego angielskojęzycznego pilota / przewodnika
 • Permity na wjazdy do miejsc gdzie są wymagane
 • Koszty organizacyjne w Polsce i na miejscu wyprawy
 • Ubezpieczenie KL/NW podróżne (Koszty leczenia: 500.000 PLN )
 • Składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny

Cena nie obejmuje:

 • Potencjalnego noclegu w Lizbonie ( okolo 60- 120 euro)
 • Kosztów posiłków poza śniadaniami (ok. 15-20 EUR/ posiłek)
 • Zwyczajowych napiwków (ok. USD)
 • Napojów alkoholowych i napojów do posiłków
 • Innych atrakcji fakultatywnych i innych wydatków osobistych

 

WYSPY ŚWIĘTEGO TOMASZA I KSIĄŻĘCA NA ZDJĘCIACH