kontakt@pozatrasa.pl
+48 22 350 73 46

MALI WYJAZD
POZA TRASĄ ADVENTURE
05.11.2025
-
16.11.2025
12
dni
CENA:
2950 EUR + bilety lotnicze ok. 3900 PLN

MALI WYJAZD POZA TRASĄ

Mandinga - Bambara - Fulani - Bozo - Songhai - Dogoni - Tuaregowie

Mali Wyjazd z Poza Trasą Adventure to podróż do miejsc z długą i bogatą historią - do jednego z najbardziej fascynujących krajów Afryki Zachodniej. Mali położone jest na styku Sahary i Sahelu. Większość jego powierzchni stanowią płaskowyże i wyżynne równiny. Najdłuższą rzeką w Mali jest Niger. Pod względem etnicznym populacja Mali jest jedną z najbardziej zróżnicowanych w całej Afryce. Zróżnicowanie etniczne i położenie na głównych szlakach handlowych między północną i zachodnią Afryką, miało ogromny wpływ na bogatą historię tych ziem, rozwój fascynujących kultur i tradycji. Północ Mali pozostaje pod wpływem pustynnej kultury nomadycznych Tuaregów. Środkową część Mali zamieszkuje głównie lud Fulbe (Fulani / Peul) oraz Dogoni. Na południu kraju przeważa ludność z grupy etnicznej Mande, wsród nich między innymi podgrupy Mandinka (Mandingo / Malinke) oraz Bambara. W czasie naszej wyprawy Mali Wyjazd z Poza Trasą Adventure spotkamy się ze wszystkimi tymi społecznościami. Gościć będziemy we wioskach i miasteczkach, gdzie poznamy bliżej ich tradycje i kulturę. W kulturze Mali szczególne miejsce zajmują muzyka i taniec. Każda z grup etnicznych ma swoje własne tańce, obrzędy i tradycje muzyczne. Będziemy mogli je poznać uczestnicząc między innymi w Tańcu Masek Dogonów oraz Tańcu Masek Mandinka. Podczas podróży Mali Wyjazd z Poza Trasą Adventure zwiedzimy owiane sławą, tajemnicze i legendarne Timbuktu oraz słynny meczet w Dżenne (Djenne), będący największą na świecie glinianą budowlą sakralną. Dotrzemy do Mopti, zwanego Wenecją Mali. Wyruszymy w rejs majestatyczną rzeką Niger. Zapraszamy na wyprawę Mali Wyjazd z Poza Trasą Adventure!

Autor programu Łukasz Odzimek. Copyright © Poza Trasą Adventure.

MALI WYJAZD POZA TRASĄ - PROGRAM PODRÓŻY:

Dzień 1. 

Wylot z Warszawy do Bamako w Mali. Spotkanie grupy z pilotem Poza Trasą Adventure na lotnisku na trzy godziny przed planowanym wylotem. Przylot do Bamako. Na lotnisku spotkanie grupy z lokalnym pilotem / przewodnikiem Poza Trasą Adventure w Mali. Transfer do hotelu w Bamako i zakwaterowanie. Czas wolny na odpoczynek po podróży. Nocleg w Bamako. 

Mali wyjazd

Dzień 2. Bamako / Siby (Sybin) - Kraina Mandinka (Mandingo / Malinke)

Po śniadaniu wyjazd do miasta Siby (Sybin). Trasa do pokonania około 50 km. Siby (Sybin) to tereny zamieszkałe przez grupę etniczną Mandinka (Mandingo / Malinke) - podgrupę ludów Mande. Mandinka (Mandingo / Malinke) to potomkowie założycieli Królestwa Mandinka, które w XIII wieku pod przywódctwem Sundiata Keita przekształciło się w Imperium Mali. Imperium Mali istniało do XVI wieku. W szczytowym okresie było to największe imperium w Afryce Zachodniej. Począwszy od XVI wieku dziesiątki tysięcy Mandinka zostało schwytanych i wywiezionych do Ameryki jako niewolnicy. W XX wieku Alex Haley rozsławił Mandinka pisząc słynną książkę pt „Korzenie”. 

Po dotarciu do Siby (Sybin) rozpoczniemy zwiedzanie miasta. Poznamy bliżej historię królestwa, spotkamy się z lokalnymi władzami. Następnie wybierzemy się na spacer w górskiej okolicy w pobliżu Siby. Zobaczymy Łuk Kamadjan, który nazwany został na cześć walecznego króla Siby - Kamandjan Kamara. Dotrzemy do Jaskini Fanfaba ze źródłem. Jaskinia położona jest na wzgórzu, z którego roztacza się piękny widok na dolinę. Późnym popołudniem weźmiemy udział w pokazie tradycyjnego tańca Masek Mandinka. Wieczorem obejrzymy malowniczy zachód słońca ze wzgórz Mandingue. Powrót do Siby. Czas wolny na odpoczynek. Nocleg w hotelu w Siby. 

Łuk Kamadjan

Dzień 3. Siby (Sybin) / Bamako / Wioska Sekoro / Segou

Po śniadaniu powrót do Bamako i dalsza podróż do miasta Segou. Trasa do pokonania około 300 km. Na trasie zatrzymamy się w wiosce Sekoro, gdzie znajduje się grobowiec matki Bitona Collubaly - władcy i założyciela historycznego imperium - Królestwa Bambara, obejmującego dzisiejsze obszary regionu Segou i Mopti. Bambara to grupa etniczna, która podobnie jak Mandinka (Mandingo / Malinke) jest podgrupą ludów Mande. Kontynuacja podróży do Segou, które pod koniec XVII wieku było stolicą Imperium Bambara. Po dotarciu na miejsce wizyta w manufakturze wytwarzającej Bagolan - tradycyjne bawełniane tkaniny wykonywane ręcznie i barwione sfermentowaną gliną (błotem) o wysokiej zawartości żelaza, stąd potoczna nazwa „płótno błotne”. Okolica słynie również z tradycyjnych glinianych naczyń i wyrobów ceramicznych. Następnie przejazd i zakwaterowanie w hotelu. Czas wolny na krótki odpoczynek, po czym rozpoczniemy spacer po Segou. Obejrzymy ciekawą mieszankę kolonialnej oraz lokalnej tradycyjnej malijskiej architektury. Późne popołudnie i wieczór spędzimy odpoczywając i obserwując zachód słońca nad rzeką Niger. Powrót do hotelu. Nocleg w Segou.

Dzień 4. Segou / wioski Fulbe (Fulani / Peul) / San / Dżenne (Djenne)

Po śniadaniu wyjazd w kierunku miasta Dżenne (Djenne). Do pokonania trasa około 350 km. W trakcie podróży zatrzymamy się na krótki odpoczynek i lunch w miejscowości San. W San znajduje się drugi co do wielkości meczet w Mali. Następnie w okolicach miasta Dżenne odwiedzimy wioski ludności Fulbe. Poznamy bliżej mieszkańców i ich tradycje oraz codzienne życie. Kontynuacja podróży do Dżenne (Djenne). Po dotarciu na miejsce zakwaterowanie w hotelu i czas wolny na odpoczynek. Nocleg w Dżenne.

Fulbe Fulani Peul

Fulbe (zwani również Fulani lub Peul) to jedno z najbardziej rozproszonych i różnorodnych kulturowo ludów w całej Afryce, jest to także jedna z największych grup etnicznych Sahelu i Afryki Zachodniej. Różne źródła podają że jest ich od 24 do 40 mln. Fulani byli pierwotnie ludem pasterskim, a ich życie i organizacja były zdominowane przez potrzeby ich stad. Dziś większość z Fulan prowadzi już na wpół koczowniczy lub osiadły tryb życia. Jednak dość znaczna część z nich to wciąż tradycyjni koczowniczy pasterze. Większość Fulanów to muzułmanie. Mówi się, że być Fulani to być muzułmaninem. Istnieje jednak niewielka grupa Fulani zwana Mbororo lub Wodaabe, zamieszkująca Niger i Kamerun, którzy nie przyjęli islamu i zachowali wiele ze swojego przedislamskiego stylu życia i wierzeń animistycznych.  Poznaj program Niger Gerewol Festival - Wodaabe

Dzień 5. Dżenne (Djenne) 

Po śniadaniu rozpoczniemy zwiedzanie Dżenne (Djenne). Miasto założone zostało w pobliżu rzeki Bani przez lud Bozo około 250 roku p.n.e. Najwcześniej założona część miasta nosi nazwę Dżenne-Dżeno i położona jest około 3 km, od współczesnego miasta. Obecne Dżenne (Djenne) zaczęło rozwijać się od IX wieku. To najstarsze miasto w Afryce Subsaharyjskiej. Około 1240 roku władca Dżenne (Djenne) - Koi Kunboro, nawrócił się na islam i zamienił swój pałac w meczet. W ciągu kolejnych dziesięcioleci miasto stało się ważnym ośrodkiem pielgrzymkowym i naukowym. W 1498 roku Dżenne (Djenne) znalazło się w granicach Imperium Songhaj, a w 1591 roku dostało się pod panowanie władców Maroka. Dzięki dogodnemu położeniu stało się wówczas głównym ośrodkiem handlu złotem i solą między północną i środkową Afryką. Dżenne (Djenne), umieszczone na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO, słynie z interesującej zabudowy wzniesionej z suszonej na słońcu cegły.

Meczet w Djenne

Najwspanialszym i najsłynniejszym budynkiem miasta jest Wielki Meczet Dżenne wzniesiony w 1906 roku. To największa na świecie gliniana budowla sakralna i jednocześnie największy wolno stojący budynek wykonany z suszonej cegły (wymiary 75 x 75 m). Ściany meczetu murowane są z suszonej na słońcu cegły i pokryte grubą warstwą zaprawy Banco, w której skład wchodzi muł rzeczny oraz sieczka z ryżowej słomy. Dziedzińce meczetu pełnią rolę sal modlitewnych. Minarety meczetu mają kształt przysadzistych wież. W mury wmontowane są bale palmowe, które zapobiegają pękaniu ścian w wyniku dużych zmian temperatury i wilgotności. Charakterystyczne bale wystające z murów służą jednocześnie za rusztowanie w czasie napraw. W części wież minaretów umieszczone zostały strusie jaja będące symbolem płodności. 

Djenne

Spacer po uliczkach i zaułkach Dżenne (Denne). Wizyta przy Wielkim Meczecie, szkołach koranicznych, studni Nana Wangara oraz grobowcu Tapama Djenepo, młodej dziewicy z plemienia Boso, która zgodnie ze słowami wyroczni, złożona została w ofierze podczas budowy miasta. Odwiedzimy też miejscowych rzemieślników. Spotkanie w lokalnym stowarzyszeniu kobiet, wytwarzającym słynne malijskie Bagolan (Bògòlanfini). Następnie wizyta w tradycyjnym domostwie Fulani, gdzie poznamy bliżej ich codzienne życie oraz unikalną tradycyjną sztukę zdobień. Jeśli dotrzemy tu w dzień targowy wizyta na lokalnym targu odbywającym się na rozległym placu w pobliżu Wielkiego Meczetu. Na targ przybywają tłumnie handlarze z plemion Bozo, Songhaj i Fulani i oferują suszone ryby, żywy inwentarz, barwne tkaniny, gliniane naczynia i inne lokalne wyroby. Pod wieczór obserwować będziemy zachód słońca nad rzeką Niger. Powrót do hotelu. Czas wolny na odpoczynek. Nocleg W Dżenne. 

Djenne

Dzień 6. Dżenne (Djenne) / Mopti - Kraj Dogonów

Po śniadaniu wyjazd do miasta Mopti, położonego w środkowym Mali w regionie Mopti. Trasa do pokonania około 140 km. Mopti leży u ujścia rzeki Bani do Nigru, na trzech wyspach połączonych ze sobą groblami. Miasto często nazywane jest Wenecją Mali. W Mopti znajduje się największy port na rzece Niger. Po dotarciu na miejsce zakwaterowanie w hotelu. Czas wolny na krótki odpoczynek. Następnie przejazd do pobliskiej wioski Dogonów lub w pobliże miasta Sevare, gdzie obejrzymy taniec Masek Dogonów. Wieczorem powrót do hotelu w Mopti. Czas wolny na odpoczynek. Nocleg w Mopti. 

Rzeka Niger

Dogonowie zamieszkują południowo-centralne Mali - masyw Bandiagara, równinę rozpościerającą się wokół niego oraz okolice kamienistych klifów, zboczy i wąwozów wokół masywu. Dogoni uznawani są za jeden z najbardziej intrygujących ludów Afryki. To lud typowo rolniczy, jednak cechuje ich skomplikowana struktura społeczna, unikalne tradycje i wierzenia, bogata kultura duchowa a także zaskakująco duża wiedza na temat planet i gwiazd. Sami twierdzą, że są potomkami pierwszych mieszkańców Ziemi na którą przybyli z Syriusza. Dogoni wierzą w jednego boga-stwórcę Amma ale wyznają też liczne kulty, np. kult przodków. W sztuce Dogonów największą uwagę zwracają słynne zgeometryzowane maski związane z kultem przodków, ceremoniami pogrzebowymi i używane podczas rytualnych tańców. Interesujące jest również dogońska architektura domostw Tellem wznoszonych z Banco - mieszaniny gliny, słomy i nawozu oraz ich zdobnictwo, jak np. drewniane drzwi zdobione reliefami. Wioski Dogonów wpisane zostały na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. 

Mali Maski Dogonów

Dzień 7. - 8. Mopti / Timbuktu

Po śniadaniu transfer do portu z którego wypłyniemy w rejs łodzią do Timbuktu. Podczas rejsu delektować będziemy się przepięknymi krajobrazami Mali. Na trasie między innymi Jezioro Demo - największe jezioro w Mali położone na Równinie Macina, która obejmuje tereny zalewowe rzeki Niger. Niger tworzy tu wewnętrzną deltę, dzieląc się na liczne odnogi, które następnie łączą się ponownie w jedno koryto rzeki. Do Timbuktu dopłyniemy kolejnego dnia przed południem. W porcie spotkanie z lokalnym przewodnikiem w Timbuktu. Transfer do hotelu. Zakwaterowanie i czas wolny na krótki odpoczynek. Następnie wizyta u lokalnej rodziny, gdzie zjemy tradycyjny posiłek połączony z pokazem lokalnych tańców. Czas na odkrywanie tradycji i kultury regionu Timbuktu. Powrót do hotelu. Nocleg w Timbuktu. 

Rzeka Niger w Mali

Dzień 9. Timbuktu

Po śniadaniu rozpoczniemy zwiedzanie Timbuktu. Timbuktu jako sezonowa osada nomadycznych Tuaregów, istniało już prawdopodobnie na przełomie XI i XII wieku. Przez wieki stało się ważnym centrum handlowym na trasie karawan przemierzających Saharę i łączących Czarną Afrykę z Afryką Północną i za jej pośrednictwem z Europą. W XIV wieku Timbuktu było najbogatszym miastem na świecie i jednocześnie słynnym centrum kultury i nauki islamu. Działały tu wówczas uniwersytety i biblioteki z bogatymi księgozbiorami. Do dziś w zbiorach bibliotek Timbuktu zachowało się ponad 150 tysięcy manuskryptów, z których część pochodzi z XIII wieku.

Mali wyjazd

Zwiedzanie historycznego centrum Timbuktu wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Obejrzymy między innymi Meczet Djinguereber wybudowany w 1327 roku. Meczet Sankoré, który wraz z Meczetem Djinguereber oraz Sidi Yahya tworzą Uniwersytet w Timbukcie. Wizyta w szkołach koranicznych oraz Instytucie Kultury Hamed Baby. Spacer podczas którego obejrzymy lokalną architekturę miasta. Część budowli w Timbuktu, która poświęcona była 333 Sufickim świętym, zniszczona została przez fundamentalistów jako naruszające szariat i prawo islamskie. Przetrwa na lunch w restauracji z tradycyjną kuchnią tuareską lub u lokalnej rodziny, gdzie spróbujemy miejscowych specjałów. Powrót do hotelu. Czas wolny na odpoczynek. Nocleg w Timbuktu. 

Mali wyjazd

Dzień 10. Timbuktu / Bamako

Po śniadaniu transfer na lotnisko zgodnie z godzinami lotów. Wylot do Bamako. Po przylocie transfer do hotelu i zakwaterowanie. Czas wolny na odpoczynek. Nocleg w Bamako. 

Dzień 11. Bamako

Po śniadaniu wykonamy test PCR (o ile wymagany). Następnie rozpoczniemy zwiedzanie miasta. Spacer po najciekawszych zakątkach miasta. Wizyta na lokalnym targu rzemieślniczym. Czas wolny na zakupy lokalnych wyrobów oraz tradycyjnego rzemiosła artystycznego. Wizyta i odpoczynek na terenie łączącym park botaniczny i niewielki ogród zoologiczny. Posiadanie zoo w afrykańskim kraju wydawać może się zaskakujące, jednak Mali utraciło praktycznie większość dzikiej przyrodę w wyniku wylesiania, kłusownictwa oraz braku odpowiedniej ochrony fauny i flory. Celem działań organizacji nadzorującej ten teren jest uwrażliwienie lokalnych społeczności na ochronę dzikiej przyrody i jej znaczenie dla ludności. Wieczorem transfer na lotnisko zgodnie z godzinami lotów. Na lotnisku pożegnanie grupy z lokalnym przewodnikiem Poza Trasą Adventure w Mali. Wylot do Warszawy.

Mali wyjazd

Dzień 12. 

Przylot do Warszawy. 

Uwaga - Program jest ramowy. Kolejność zwiedzania może ulec zmianie ze względów organizacyjnych oraz ze względu na lokalne uwarunkowania i panujące warunki atmosferyczne.

TRASA WYCIECZKI:

CENA: 2950EUR

+ bilety lotnicze ok. 3900 PLN

Cena obejmuje:

  • Bilety lotnicze Warszawa - Bamako - Warszawa ok. 4000 PLN  *Koszt do rozliczenia wg ceny zakupu
  • Bilet lotniczy na lot wewnętrzny Timbuktu - Bamako
  • Noclegi w hotelach 3* (lokalna standaryzacja) lub hotelach klasy turystycznej w pokojach dwuosobowych
  • Trzy posiłki dziennie: śniadania, lunche i kolacje (bez napojów do posiłków)
  • Transfery i transport zgodnie z opisem w programie
  • Bilet na łódź prom Mopti - Timbuktu (w cenie wyżywienie)
  • Transport na rzece w Mopti i Segou
  • Opiekę polskiego pilota
  • Opiekę lokalnych pilotów angielskojęzycznych
  • Uczestnictwo w pokazach tańca Masek Dogonów w Mopti oraz Mandinka w Siby
  • Wszelkie dokumenty i permity na wjazdy do miejsc tam gdzie są wymagane
  • Usługi miejscowych przewodników angielskojęzycznych
  • Zgody na zwiedzanie i bilety wstępu do miejsc wymienionych w programie
  • Wszelkie opłaty lokalne wymagane na trasie
  • Miejscowy podatek turystyczny
  • Koszty organizacyjne w Polsce i na miejscu wyprawy
  • Ubezpieczenie KL/NW podróżne (Koszty leczenia: 500.000 PLN )
  • Składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny

Cena nie obejmuje:

  • Kosztów testów PCR (o ile wymagane)
  • Kosztów wizy (ok.  EUR)
  • Zwyczajowych napiwków (około  EUR)
  • Innych atrakcji fakultatywnych i innych wydatków osobistych jak: karta telefoniczna, internet, pranie itp.

*Grupa min. 6 osób

MALI WYJAZD NA ZDJĘCIACH