kontakt@pozatrasa.pl
+48 22 350 73 46

DR KONGA ZAIR
DEMOKRATYCZNA
REPUBLIKA KONGA
15.03.2025-26.03.2025
24.10.2025-04.11.2025
12
dni
CENA:
3200 EUR + bilety lotnicze ok. 4990 PLN

DR KONGA ZAIR - DEMOKRATYCZNA REPUBLIKA KONGA

DR Konga Zair wyjazd z Poza Trasą Adventure to podróż do jednego z najrzadziej odwiedzanego przez turystów kraju Afryki. Nazwa Demokratyczna Republika Konga pochodzi od rzeki Kongo, której większa część przepływa przez terytorium państwa. Nazwa rzeki pochodzi zaś od Bakongo (Myśliwi), nazwy jednego z ludów Bantu zamieszkującego ujście rzeki, w czasach gdy tereny te zostały odkryte przez Portugalczyków w XV wieku. DR Konga Zair leżące w środkowej części Afryki, to drugie pod względem powierzchni i trzecie pod względem liczby ludności państwo kontynentu. Stolicą jest Kinszasa, drugie co do wielkości miasto Afryki, zamieszkane przez prawie 12 mln osób. DR Konga Zair uzyskała niepodległość od Belgii w 1960 r. W latach 1971-1997 kraj znany był jako Zair. DR Konga Zair zamieszkuje 250 grup etnicznych posługujących się ponad 200 językami (językiem urzędowym jest francuski). Największe z grup etnicznych to Kongo, Luba, Mongo. 

W trakcie naszej wyprawy do DR Konga Zair wybierzemy się na trekking w okolicy czynnego i bardzo aktywnego Wulkanu Nyiragongo. Wulkan wchodzi w skład łańcucha górskiego Wirunga i położony jest na północ od Jeziora Kiwu, które jest jednym z Wielkich Jezior Afrykańskich.  Czeka nas przejażdżka łodzią po Jeziorze Kiwu, skrywającym pod swoją powierzchnią pewną ciekawostkę. Z portu w Goma wyruszymy statkiem na południowy kraniec Jeziora Kivu do miasta Bukavu. Miasto zamieszkiwane jest przez wiele różnorodnych grup etnicznych, między innymi Bashi (Shi), Barega i Batembo. Kierując się dalej na południe DR Konga Zair, dotrzemy do miasta Uvira, które położone jest na północnym krańcu Jeziora Tanganika. Podróż to będzie doskonałą okazją do poznania miejsc pomijanych przez masową turystykę oraz obserwacji krajobrazów i życia niewielkich miasteczek i wiosek w DR Konga. Zapraszamy w podróż DR Konga Zair wyjazd z Poza Trasą Adventure! 

Autor programu Łukasz Odzimek. Copyright © Poza Trasą Adventure.

DR KONGA ZAIR - PROGRAM PODRÓŻY: 

Dzień 1.

Wylot z Warszawy do Goma w DR Konga Zair (Demokratycznej Republice Konga). Spotkanie grupy na lotnisku z pilotem Poza Trasą Adventure na trzy godziny przed planowanym wylotem. 

Dzień 2. DR KONGA ZAIR - Goma 

Przylot do miasta Goma. Na lotnisku spotkanie grupy z lokalnym angielskojęzycznym przewodnikiem Poza Trasą Adventure w DR Konga Zair - Demokratyczna Republika Konga. Transfer do hotelu i zakwaterowanie. Następnie czas wolny na odpoczynek po podróży lub spacer po najbliższej okolicy. Goma jest stolicą prowincji Kiwu Północne i leży w pobliżu granicy z Rwandą i Ugandą. Miasto położone jest nad Jeziorem Kiwu, w sąsiedztwie Parku Narodowego Wirunga oraz wulkanu Nyiragongo. Nocleg w hotelu w Goma. 

Dzień 3. - Dzień 4. Goma / Wulkan Nyiragongo / Jezioro Kiwu 

W ciągu dwóch kolejnych poznamy miasto Goma oraz jego okolice. Wybierzemy się na trekking w okolicy czynnego i bardzo aktywnego Wulkanu Nyiragongo (3470 m n.p.m.) Wulkan leży na północ od Jeziora Kiwu i wchodzi w skład łańcucha górskiego Wirunga. W XX. wieku miało miejsce jedenaście eksplozji wulkanu, a ostatnia w maju 2021 roku. Wybierzemy się też na wycieczkę łodzią po Jeziorze Kivu. Jezioro to jest jednym z Wielkich Jezior Afrykańskich, leży na terenie DR Konga oraz Rwandy. Jezioro skrywa pod swoją powierzchnią ciekawostkę. Wody jeziora na głębokości około 300 m przesycone są metanem. Wydobywa się on z czynnych podwodnych wulkanów. Jego stała obecność uniemożliwia rozwój wodnej fauny, żyją tu tylko niewielkie ryby. Istnieje ryzyko, że stężenie gazu i nagły wzrost ciśnienia może w pewnym momencie wysadzić jezioro w powietrze. Naukowcy przewidują jednak taką możliwość w dość dalekiej przyszłości. Jezioro Kivu to zachwycające miejsce, ze wspaniałymi widokami. Zwłaszcza wschody i zachody słońca odbywają się tu w niezwykłej scenerii. Noclegi w hotelu w Goma.

DR Konga Zair

Dzień 5. Goma / Bukavu

Po wczesnym śniadaniu transfer do portu w Goma, skąd wyruszymy statkiem na południowy kraniec Jeziora Kivu do miasta Bukavu. Podczas podróży niesamowite krajobrazy Jeziora Kivu oraz szansa na spotkania i rozmowy z podróżującymi mieszkańcami kraju. Do Bukavu dotrzemy wczesnym popołudniem. Przejazd do hotelu i zakwaterowanie. Czas wolny na krótki odpoczynek. Następnie spacer po Bukavu słynącym z ciekawej architektury. To portowe miasto jest stolicą prowincji Kiwu Południowe. Bukavu zamieszkiwane jest przez wiele różnorodnych grup etnicznych, między innymi Bashi (Shi), która należy do plemienia Bantu i jest najliczniejszą społecznością tego regionu, a także Barega i Batembo. Nocleg w hotelu w Bukavu.

Dzień 6. Bukavu / Centrum Rehabilitacji Zwierząt LWIRO / Bukavu

Po śniadaniu wyjazd do Centrum Rehabilitacji Zwierząt LWIRO, położonego w pobliżu Parku Narodowego Kahuzi-Biega. Trasa do pokonania około 50 km. Podróż w jedną stronę trwać będzie około 2 godzin jazdy. W Lwiro rehabilitowane są osierocone młode zwierzęta, które padły ofiarą kłusownictwa i handlu zwierzętami. Centrum ma pod opieką między innymi szympansy i ponad dziesięć innych gatunków małp, a także papugi, żółwie i jeżozwierze. Następnie podróż powrotna do Bukavu. Miasto Bukavu położone jest nad rzeką Ruzizi, która wypływa z Jeziora Kivu i płynie dalej na południe w kierunku Burundi i wpływa do Jeziora Tanganika. Wizyta i spacer nad rzeką Ruzizi, która stanowi naturalną granicę między DR Konga Zair a Rwandą i dalej na południu między DR Konga Zair a Burundi. Powrót do Bukavu i wizyta na miejskim targu, gdzie będzie można kupić pamiątki oraz spotkać się z mieszkańcami miasta. Nocleg w hotelu w Bukavu.

afrykańskie targi

Dzień 7. Bukavu / Uvira

Po śniadaniu wyjazd w kierunku południowym do miasta Uvira, które położone jest nad Jeziorem Tanganika. Trasa do pokonania około 150 km. W trakcie drogi tranzyt przez teren Rwandy (wiza tranzytowa). Podróż będzie doskonałą okazją do poznania rejonów pomijanych przez masową turystykę oraz obserwacji krajobrazów i życia niewielkich miasteczek i wiosek w DR Konga. Na trasie postoje w najciekawszych miejscach na zdjęcia i krótki odpoczynek. Po dotarciu do Uvira, transfer do hotelu i czas wolny na odpoczynek po podróży. Spacer po okolicy. Nocleg w hotelu w Uvira. 

Afryka

Dzień 8. - Dzień 9. Uvira

Dwa kolejne dni spędzimy w okolicy Uvira i Jeziora Tanganika, nad którego północnym krańcem położone jest miasto. Jezioro Tanganika jest najdłuższym słodkowodnym jeziorem świata (około 670 km długości) i najgłębszym jeziorem w Afryce. Otoczone jest wysokimi górami, które miejscami dochodzą do samych brzegów jeziora. Tanganika posiada bogatą i różnorodną faunę: krokodyle, hipopotamy, wiele gatunków ptactwa wodnego. Znane jest także z wielu gatunków ryb, w większości endemicznych. Wizyta w Centrum Badań Hydrobiologicznych Uvira, badającej ekosystem Jeziora Tanganika oraz odgrywającej ważną rolę w ochronie jego bioróżnorodności. Następnie spotkanie z rybakami nad Jeziorem Tanganika, którzy zaprezentują nam tradycyjne metody połowów ryb. Nad brzegiem jeziora oglądać będziemy też handel tym, co udało im się złowić. Gościć będziemy w dwóch lokalnych szkołach, gdzie spotkamy się z dziećmi i ich nauczycielami. Spacery po mieście Uvira, do którego rzadko docierają turyści. Poznamy więc autentyczne codzienne życie miasta i jego mieszkańców. (W niedzielny poranek wizyta w lokalnym kościele chrześcijańskim, gdzie uczestniczyć będziemy w tradycyjnym kongijskim nabożeństwie). Nocleg w hotelu w Uvira. 

Dzień 10. Uvira / Bukavu

Po śniadaniu wyruszymy w powrotną podróż do Bukavu. W Bukavu transfer do portu, skąd popołudniu wyruszymy statkiem do Goma. Nocleg na statku.

Dzień 11. Goma 

Wcześnie rano około godziny 06:00 przybycie do portu w Goma. Czas wolny na odpoczynek, spacery i ostatnie zakupy. Transfer na lotnisko zgodnie z godzinami lotów. Na lotnisku pożegnanie grupy z lokalnym angielskojęzycznym przewodnikiem Poza Trasą Adventure w DR Konga Zair Demokratyczna Republika Konga. Wylot do Warszawy. 

Dzień 12.

Przylot do Warszawy. 

Uwaga - Program jest ramowy. Kolejność zwiedzania może ulec zmianie ze względów organizacyjnych oraz ze względu na lokalne uwarunkowania i panujące warunki atmosferyczne.

TRASA WYCIECZKI:

CENA: 3200EUR

+ bilety lotnicze ok. 4990 PLN

Cena obejmuje:

 • Bilety lotnicze Warszawa - Goma - Warszawa ok. 4990 PLN  *Koszt do rozliczenia wg ceny zakupu
 • Noclegi w hotelach klasy turystycznej w pokojach dwuosobowych
 • Śniadania
 • Transfery i transport zgodnie z opisem w programie
 • Bilety na podróż statkiem Goma - Bukavu
 • Wszelkie dokumenty i permity na wjazdy do miejsc tam gdzie są wymagane
 • Opiekę polskiego pilota  www.pozatrasa.pl
 • Opiekę i usługi lokalnych pilotów / przewodników angielskojęzycznych
 • Bilety wstępu do miejsc wymienionych w programie
 • Wszelkie opłaty lokalne wymagane na trasie
 • Miejscowy podatek turystyczny
 • Koszty organizacyjne w Polsce i na miejscu wyprawy
 • Ubezpieczenie KL/NW podróżne (Koszty leczenia: 600.000 PLN )
 • Składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny

Cena nie obejmuje:

 • Kosztów testów PCR (o ile wymagane)
 • Kosztów wizy on arrival do Demokratycznej Republiki Konga (ok.  USD)
 • Kosztów tranzytowej wizy rwandyjskiej (ok. 30 USD)
 • Kosztów posiłków poza śniadaniami
 • Zwyczajowych napiwków (około USD)
 • Innych atrakcji fakultatywnych i innych wydatków osobistych jak: karta telefoniczna, internet, pranie itp.

*Grupa min. 6 osób

DR KONGA ZAIR NA ZDJĘCIACH