fbpx

kontakt@pozatrasa.pl
+48 22 350 73 46

NIGERIA
02.12.2022–
14.12.2022
21.04.2023-
03.05.2023
13
dni
CENA:
3900 USD + 450 USD wiza + bilety lotnicze ok. 3600 PLN

NIGERIA WYJAZD Z POZA TRASĄ

Nigeria Wyjazd z Poza Trasą Adventure to wyprawa do jednego z największych krajów Afryki i jednocześnie najbardziej zaludnionego na całym kontynencie. Nigeria położona jest w zachodniej części Afryki nad Zatoką Gwinejską. Pod względem klimatycznym Nigeria jest mocno zróżnicowana. Na południu kraju dominuje wilgotny klimat równikowy. Tereny te porastają bujne lasy tropikalne. Im dalej na północ klimat staje się coraz bardziej suchy. Przy granicy z Nigrem dominują już krajobrazy półpustynne.

Nigeria jest również mocno zróżnicowana pod względem etnicznym i językowym. Żyje tu około trzystu grup etnicznych, które posługują się ponad czterystoma językami. Największe grupy etniczne w Nigerii to: Hausa, Joruba i Ibo. Hausa dominujący na północy Nigerii, stworzyli na przestrzeni wieków sieć państw - miast. Od XIV wieku, na tereny te zaczął napływać islam za sprawą kupców i duchownych muzułmańskich. Lud Hausa przyjął islam, a w XIX wieku na ich ziemiach powstał Kalifat Sokoto. Dziś lud Hausa to niemal w dziewięćdziesięciu procentach ortodoksyjni muzułmanie. Na południu Nigerii dominują ludy Joruba i Ibo. Na przestrzeni wieków, Joruba tworzyli swe królestwa na południowym-wschodzie dzisiejszych terenów Nigerii, natomiast Ibo rozwijali swą kulturę w jej południowo-wschodnim obszarze. Wśród Joruba i Ibo dominują wyznawcy chrześcijaństwa. Ludność zamieszkująca współcześnie Nigerię rozwijała swe kultury i tradycje na przestrzeni wieków. 

Podczas naszej wyprawy Nigeria wyjazd z Poza Trasą Adventure odwiedzimy stolice dawnych królestw jak Oshogbo czy Ile Ife. W muzeach, galeriach sztuki oraz warsztatach rzemieślników artystycznych poznamy bliżej wspaniałą sztukę Afryki Zachodniej. Odwiedzimy też lokalne targi, gdzie przyjrzymy się pracy tradycyjnych rzemieślników. Poznamy też codzienne życie Nigeryjczyków. Zwiedzimy największe miasto Afryki i pierwszą stolicę Nigerii - Lagos oraz nową stolicę - Abudżę, położoną w centralnej części kraju. Zapraszamy w podróż Nigeria wyjazd z Poza Trasą Adventure!

Autor programu Łukasz Odzimek. Copyright © Poza Trasą Adventure.

NIGERIA WYJAZD - PROGRAM PODRÓŻY:

Dzień 1. 

Wylot z Warszawy lub Berlina do Lagos w Nigerii. Spotkanie grupy z pilotem Poza Trasą Adventure na lotnisku na trzy godziny przed planowanym wylotem.

Dzień 2. NIGERIA - Lagos

Przylot do Lagos. Na lotnisku spotkanie grupy z lokalnym pilotem / przewodnikiem Poza Trasą Adventure Nigeria. Transfer do hotelu. Odpoczynek po podróży. Nocleg w Lagos. 

Nigeria

Dzień 3. Lagos City Tour 

Po wczesnym śniadaniu rozpoczniemy całodzienne zwiedzanie Lagos. Lagos było pierwszą stolicą Nigerii oraz jednym z pierwszych miast kolonialnych w Afryce Zachodniej. W XV wieku Portugalczycy utworzyli tu pierwszą stację handlową, którą nazwali Lagos - co oznaczało Jeziora. Obecnie to ogromne, najbardziej zaludnione miasto w Afryce. Żyje tu ponad 21 milionów mieszkańców. Mimo przeniesienia stolicy do Abudży, Lagos pozostało gospodarczym centrum kraju. To miasto kontrastów - wielkich fortun, ale także skrajnej biedy. Lagos położone jest na dwóch głównych wyspach: Lagos i Victoria, połączonych ze sobą mostami, kilku mniejszych wysepkach oraz części lądowej i półwyspie.

Nigeria wyjazd

Zwiedzanie Lagos rozpoczniemy od wizyty w wiosce Mokoko zbudowanej na palach. Mokoko położona jest w lagunie u wybrzeży kontynentalnej części miasta. Dla wielu, wioska ta jest jedną z najbardziej interesujących części miasta. To tu w XVIII wieku powstała wioska rybacka, która w ciągu około 200 lat rozrosła się do monstrualnych rozmiarów. Rejs łodzią po lagunie, podczas którego będziemy mogli podziwiać codzienne życie wioski Mokoko oraz panoramę stolicy. Następnie dotrzemy na wyspę Lagos, gdzie zwiedzimy najważniejsze zabytki i poznamy początki i historię miasta. Wizyta w Muzeum Narodowym, gdzie obejrzymy ekspozycję prezentującą tradycje, zwyczaje i kultury 250 plemion żyjących na terenie Nigerii. Odwiedzimy również Centrum Sztuki Nike (Nike Art Gallery), która szczyci się wspaniałą kolekcją ponad ośmiu tysięcy różnorodnych dzieł sztuki nigeryjskich artystów. To jedna z największych tego typu galerii w Afryce Zachodniej.  lub Wizyta w rezerwacie przyrody na Półwyspie Lekki (Lekki Conservation Centre). Spacer po obszarach chroniących bogactwo i różnorodność lokalnej flory i fauny. Nocleg w Lagos. 

Nigeria wyjazd

Dzień 4. Lagos / Badagri

Po wczesnym śniadaniu wyjazd do miasta Badagri, położonego w stanie Lagos. Podróż trasą biegnącą wzdłuż wybrzeża atlantyckiego Zatoki Gwinejskiej. Kierować będziemy się w stronę granicy z Beninem. Badagri założone zostało na początku XVIII wieku. Z racji dogodnego położenia, w mieście działał w przeszłości jeden z największych w okolicy portów. Wypływały stąd statki wywożące niewolników do obu Ameryk. Do dziś w mieście obejrzeć można pamiątki związane z tą smutną przeszłością. Zwiedzimy tzw. Badagry Slave Route, gdzie obejrzymy - stary targ niewolników oraz budynki, w których przetrzymywani byli schwytani niewolnicy, Muzeum Niewolnictwa oraz plażę Gberefu - miejsce załadunku niewolników wywożonych do Ameryki. Zobaczymy także siedzibę ówczesnego króla Seriki Abbasa. Nocleg w hotelu w Badagri. 

Dzień 5. Badagri / Abeokuta / Olumo Rock / Ibadan 

Po śniadaniu wyjazd w kierunku miasta Ibadan. W czasie podróży zatrzymamy się w miejscowości  Abeokuta – największym mieście i stolicy stanu Ogun. W Abeokuta wybierzemy się na lokalny targ Itoku. Będzie można tu obejrzeć i kupić Adire - tradycyjną tkaninę barwioną na kolor indygo. Adirne jest bardzo popularne wśród kobiet z ludu Joruba. Następnie wspinaczka na skałę Olumo (Olumo Rock), skąd rozpościera się piękny widok na miasto. Olumo to historycznie tereny zamieszkiwane przez grupę etniczną Egba - jedno z plemion ludu Joruba. Odwiedzimy również Pałac Obe - pałac króla Alake Egba. Następnie dalsza podróż do Ibadan. Ibadan to największe miasto Afryki Zachodniej pod względem powierzchni i trzecie co do wielkości miasto w Nigerii pod względem liczby ludności, szacowanej na około 3 miliony ludzi. Po dotarciu na miejsce spacer po Ibadan położonym malowniczo na siedmiu wzgórzach. Ibadan to stolica stanu Oyo i jedno z miast licznie zamieszanych przez lud Joruba. Wizyta w najciekawszych zakątkach miasta, spacer po targowisku Bodija z lokalnymi wyrobami, gdzie spróbować można tradycyjnej nigeryjskiej kuchni. Nocleg w Ibadan.

Nigeria wyjazd

Dzień 6. Ibadan / Ile Ife 

Po śniadaniu wyjazd do miasta Ile Ife leżącego w stanie Osun. Ile Ife uważane jest za kolebkę cywilizacji ludu Joruba. To jedno z najstarszych i największych miast Królestwa Joruba oraz jeden z najważniejszych ośrodków kultury i sztuki Zachodniej Afryki. Według ludu Joruba to w Ile Ife rozpoczęło się tworzenie świata. 

Jorubowie mają bogate tradycje historyczne i kulturowe. Utworzyli oni system miast-państw, zarządzanych przez wspólnotę wodzów pod przywództwem władcy miasta Ife, według ich - wierzeń świętego miasta. Tradycyjnym zajęciem ludu Joruba było rolnictwo, zajmowali się również handlem. Lud Joruba historycznie znany był z wysoko rozwiniętego rzemiosła - do dziś słyną oni z wyrobów terakotowych, odlewów w brązu i tkactwa oraz bogatego rzemiosła artystycznego. Sztuka Jorubów stoi na wysokim poziomie, znane są zwłaszcza wizerunki bóstw wykonywane z brązu oraz rytualne maski. Popularne są także ręcznie tkane makaty z motywami afrykańskimi oraz nawiązujące do afrykańskiej mitologii. Odwiedzimy Muzeum Narodowe w Ife, gdzie znajdują się zbiory rzeźb z terakoty oraz figury z brązu. Odwiedzimy także Pałac Ooni Ife - siedzibę najwyższego rangą króla Królestwa Joruba. Nocleg w Ile Ife. 

Dzień 7. Ile Ife / Oshogbo 

Po śniadaniu wyjazd podróż do Oshogbo. Okolice Oshogbo to tereny rolnicze, znane z upraw manioku, zbóż, bawełny i tytoniu. W mieście Oshogbo odbywa się słynne coroczne święto Osun-Osogbo. Poświęcone jest ono bogini płodności Oxun, czczonej przez lud Joruba. Uroczystości Osun-Osogbo mają miejsce w Świętym Gaju Osogbo - gaju bogini Oxun. Jest on położony nad świętą rzeką Osun, a na jego terenie znajdują się liczne sanktuaria, świątynie, rzeźby oraz inne dzieła sztuki poświęcone bogini oraz innym bóstwom Joruba. W gaju odprawiane są regularnie ceremonie religijne a raz do roku latem przez dwanaście dni odbywa się tu święto Osun-Osogbo. Podczas ceremonii religijnych wierni komunikują się z boginią Oxun za pośrednictwem wysokiej rangi kapłanki. Gaj Oszun-Osogbo, od 2005 roku wpisany jest na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, jest to także ostatni fragment naturalnego lasu tropikalnego, który porastał niegdyś południe Nigerii. Po wizycie w Świętym Gaju Osogbo udamy się do siedziby słynnej, nie żyjącej już kapłanki - Adunni Olorisha znanej również jako Suzanne Wenger. Nocleg w Oshogbo. 

Nigerią wyjazd

Dzień 8. Oshogbo / Wodospad Erin Ijesha / Akure

Po śniadaniu wyjazd do wodospadu Erin Ijesha (Erin Ijesha Fall). Na szczycie tego przepięknego wielopoziomowego wodospadu położona jest wioska Abake. Przekazy mówią, iż wodospad ma właściwości lecznicze, a ci który napiją się jego wody zostaną uzdrowieni z wszelkich chorób. Następnie dalsza podróż do Akure, stolicy stanu Ondo. Po dotarciu na miejsce zwiedzanie Akure, spacer po lokalnym targu. Nocleg w Akure. 

Dzień 9. Akure / Idanre / miasto Benin 

Po śniadaniu wyjazd do historycznego miasta Idanre, położonego u stóp malowniczych wzgórz Idanre (około 900 m n.p.m.). Po dotarciu na miejsce, wspinaczka na wzgórza. Wzgórza Idanre mają wyjątkowe znaczenie w kulturze i tradycji lokalnych społeczności. Nadal znajdują się tu pozostałości historycznej osady. Obejrzeć można tu ruiny domostw, Pałac Królewski, kaplice, dzwonnicę, Stary Dwór i kurhany. Następnie podróż do miasta Benin, stolicy stanu Edo. Tereny te w przeszłości zwane były Wielkim Beninem i były stolicą Królestwa Benin. Spacer po historycznym mieście z bogatymi tradycjami i kulturą. Zwiedzimy między innymi Muzeum Narodowe, które należy do najlepszych w kraju, Pałac Obe oraz Centrum Kultury Ebohan z ciekawą kolekcją sztuki afrykańskiej. Wizyta na lokalnym targu oraz spacer kolorowymi, tętniącymi życiem ulicami miasta. Wybierzemy się również na legendarną ulicę Igun, gdzie odwiedzimy warsztaty jednych z najlepszych rzemieślników artystycznych w kraju. Tutejsi artyści tworzą rzeźby, rękodzieło artystyczne oraz inne wyrobu wykonane z brązu i mosiądzu. Twórców obserwować będziemy mogli podczas ich pracy, po czym będzie możliwość zakupu ciekawych pamiątek i souvenirów - lokalnej sztuki i artystycznego rzemiosła. Ulica Igun wpisana została na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Nocleg w mieście Benin. 

sztuka w Nigerii

Dzień 10. miasto Benin / Abudża

Po śniadaniu kontynuacja zwiedzania miasta Benin. Następnie transfer na lotnisko i wylot do stolicy Nigerii - Abudży. Po dotarciu do Abudży zakwaterowanie w hotelu i czas wolny na odpoczynek. Nocleg w Abudża. 

Nigeria wyjazd

Dzień 11. Abudża City Tour 

Po śniadaniu rozpoczniemy całodniowe zwiedzanie Abudży. Abudża została stolicą Nigerii w 1991 roku. Władze Nigerii z powodów przeludnienia poprzedniej stolicy - Lagos, zdecydowały o przeniesieniu stolicy w centralne rejony kraju. Usytuowanie przyszłej stolicy umożliwiać miało stopniowy jej rozwój, a teren miał być dobrze skomunikowany z resztą kraju. Abudża zaprojektowana została przez japońskiego architekta Kenzo Tange. Układ architektoniczny miasta uwzględnia i nawiązuje do wieloetniczności oraz różnorodności religijnej Nigerii. W Nigerii prawie połowa populacji wyznaje islam, drugą podobnie liczebną grupą są wyznawcy chrześcijaństwa. Niewielki odsetek to wyznawcy afrykańskich religii animistycznych. Wyznania religijne w Nigerii przeplatają się, chociaż wyraźnie można zauważyć, że na północy dominuje islam, a na południu chrześcijaństwo. 

Nigeria wyjazd

Miasto Abudża otoczone jest licznymi wzgórzami, wyżynami, sawannami i tropikalnymi lasami deszczowymi. W Abudży obejrzymy między innymi Meczet Narodowy, który wybudowany został w 1984 roku. Szczególne wrażenie robi charakterystyczna świecąca złota kopuła oraz cztery wysokie minarety. We wnętrzu meczetu oprócz sali modlitewnej znajduje się także szkoła, biblioteka oraz centrum konferencyjne. Wizyta w wiosce sztuki i rzemiosła, gdzie będziemy mogli obejrzeć wyroby artystyczne twórców z całej Nigerii oraz kupić pamiątki i souveniry. Następnie spacer i relaks nad Jeziorem Jabi, otoczonym zielonymi terenami wypoczynkowymi. Obejrzymy też charakterystyczną Skałę Zuma, położoną na północ od Abudży. Zuma, zwana Bramą do Abudży, wznosi się na wysokość 725 metrów n.p.m. Jej wizerunek umieszczony został na banknocie 100 naira. Nocleg w Abudża. 

Dzień 12. Abudża

Po śniadaniu kontynuacja pobytu i zwiedzania Abudży. Następnie transfer na lotnisko zgodnie z rozkładem lotów. Na lotnisku pożegnanie grupy z pilotem / przewodnikiem Poza Trasą Adventure Nigeria. Wylot do Warszawy lub Berlina.

Nigeria wyjazd 

Dzień 13. 

Przylot do Warszawy lub Berlina. Zakończenie podróży Nigeria wyjazd z Poza Trasą Adventure. 

TRASA WYCIECZKI:

CENA: 3900USD

+ 450 USD wiza + bilety lotnicze ok. 3600 PLN

Cena obejmuje:

 • Bilety lotnicze Warszawa - Lagos - Abudża - Warszawa  ok. 3600 PLN   *Koszt do rozliczenia wg ceny zakupu
 • Bilet lotniczy wewnętrzny Benin City - Abudża
 • Noclegi w hotelach 3* lub hotelach klasy turystycznej w pokojach dwuosobowych, 
 • Śniadania
 • Transfery i transport zgodnie z programem
 • Serwis i asystę ochrony i eskorty podczas realizacji programu
 • Wszelkie dokumenty i permity na wjazdy do miejsc tam gdzie są wymagane
 • Opiekę polskiego pilota (Lukasz Odzimek www.pozatrasa.pl)
 • Opiekę lokalnych pilotów angielskojęzycznych
 • Usługi miejscowych przewodników
 • Bilety wstępu do miejsc wymienionych w programie
 • Wszelkie opłaty lokalne wymagane na trasie
 • Miejscowy podatek turystyczny
 • Koszty wizy i pozostałych dokumentów wjazdowych (ok. 450 USD)
 • Zaproszenie do wizy otrzymywanej on arrival
 • Koszty organizacyjne w Polsce i na miejscu wyprawy
 • Ubezpieczenie KL/NW podróżne (Koszty leczenia: 600.000 PLN )
 • Koszty polisy od rezygnacji w przypadku sytuacji nadzwyczajnej - (w przypadku Covid)
 • Składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny
 • Koszulkę firmową
 • Relację fotograficzną z wyjazdu

Cena nie obejmuje:

 • Kosztów wyżywienia poza śniadaniami oraz napojów do posiłków ( ok. 25 USD / dzień /osoba)
 • Kosztów testów PCR (o ile wymagane)
 • Zwyczajowych napiwków
 • Innych atrakcji fakultatywnych i innych wydatków osobistych jak: karta telefoniczna, internet, pranie itp

*Grupa min. 7 osób

NIGERIA WYJAZD NA ZDJĘCIACH