kontakt@pozatrasa.pl
+48 22 350 73 46

NIGERIA WYJAZD
POZA TRASĄ
MIASTA-PAŃSTWA JORUBA
01.12.2024-15.12.2024
15.02.2025-01.03.2025
15
dni
CENA:
3950 USD + 380 USD wiza + bilety lotnicze ok. 3900 PLN

NIGERIA WYJAZD Z POZA TRASĄ

Nigeria Wyjazd z Poza Trasą Adventure to wyprawa do jednego z największych krajów Afryki i jednocześnie najbardziej zaludnionego na całym kontynencie. Nigeria położona jest w zachodniej części Afryki nad Zatoką Gwinejską. Pod względem klimatycznym Nigeria jest mocno zróżnicowana. Na południu kraju dominuje wilgotny klimat równikowy. Tereny te porastają bujne lasy tropikalne. Im dalej na północ klimat staje się coraz bardziej suchy. Przy granicy z Nigrem dominują już krajobrazy półpustynne.

Nigeria jest również mocno zróżnicowana pod względem etnicznym i językowym. Żyje tu około trzystu grup etnicznych, które posługują się ponad czterystoma językami. Największe grupy etniczne w Nigerii to: Hausa, Joruba i Ibo. Hausa dominujący na północy Nigerii, stworzyli na przestrzeni wieków sieć państw - miast. Od XIV wieku, na tereny te zaczął napływać islam za sprawą kupców i duchownych muzułmańskich. Lud Hausa przyjął islam, a w XIX wieku na ich ziemiach powstał Kalifat Sokoto. Dziś lud Hausa to niemal w dziewięćdziesięciu procentach ortodoksyjni muzułmanie. Na południu Nigerii dominują ludy Joruba i Ibo. Na przestrzeni wieków, Joruba tworzyli swe królestwa na południowym-wschodzie dzisiejszych terenów Nigerii, natomiast Ibo rozwijali swą kulturę w jej południowo-wschodnim obszarze. Wśród Joruba i Ibo dominują wyznawcy chrześcijaństwa. Ludność zamieszkująca współcześnie Nigerię rozwijała swe kultury i tradycje na przestrzeni wieków.

Podczas podróży Nigeria Wyjazd z Poza Trasą Adventure poznamy tereny zamieszkiwane głównie przez ludność Joruba. Jorubowie mają bogate tradycje historyczne i kulturowe. Utworzyli oni system miast-państw, zarządzanych przez wspólnotę wodzów pod przywództwem władcy miasta Ife - według ich wierzeń świętego miasta. Tradycyjnym zajęciem ludu Joruba było rolnictwo, zajmowali się również handlem. Lud Joruba historycznie znany był z wysoko rozwiniętego rzemiosła - do dziś słyną oni z wyrobów terakotowych, odlewów w brązu i tkactwa oraz bogatego rzemiosła artystycznego. Sztuka Jorubów stoi na wysokim poziomie, znane są zwłaszcza wizerunki bóstw wykonywane z brązu oraz rytualne maski. Popularne są także ręcznie tkane makaty z motywami afrykańskimi oraz nawiązujące do afrykańskiej mitologii. Podczas naszej wyprawy odwiedzimy stolice dawnych królestw Joruba jak Oshogbo czy Ile Ife.

W muzeach, galeriach sztuki oraz warsztatach rzemieślników artystycznych poznamy bliżej wspaniałą sztukę Afryki Zachodniej. Odwiedzimy też lokalne targi, gdzie przyjrzymy się pracy tradycyjnych rzemieślników. Poznamy też codzienne życie Nigeryjczyków. Zwiedzimy największe miasto Afryki i pierwszą stolicę Nigerii - Lagos oraz nową stolicę - Abudżę, położoną w centralnej części kraju. Zapraszamy w podróż Nigeria wyjazd z Poza Trasą Adventure!

Autor programu Łukasz Odzimek. Copyright © Poza Trasą Adventure.

NIGERIA WYJAZD - PROGRAM PODRÓŻY:

Dzień 1. Lagos 

Wylot z Warszawy do Lagos w Nigerii. Na lotnisku spotkanie grupy z pilotem Poza Trasą Adventure na trzy godziny przed wylotem. Przylot do Lagos. Na lotnisku spotkanie grupy z lokalnym pilotem / przewodnikiem Poza Trasą w Nigerii. Transfer do hotelu. Odpoczynek po podróży. Nocleg w hotelu w Lagos. 

Ulice Nigerii Nigeria 2022

Dzień 2. Lagos City Tour

Po wczesnym śniadaniu rozpoczniemy całodniowe zwiedzanie Lagos. Lagos, założone około 1630 roku, było pierwszą stolicą Nigerii oraz jednym z pierwszych miast kolonialnych w Afryce Zachodniej. W XV wieku Portugalczycy utworzyli tu pierwszą stację handlową, którą nazwali Lagos - co oznaczało Jeziora. Obecnie to ogromne, najbardziej zaludnione miasto w Afryce. Żyje tu ponad 21 milionów mieszkańców. Mimo przeniesienia stolicy do Abudży, Lagos pozostało gospodarczym i handlowym centrum kraju. To miasto kontrastów - wielkich fortun ale także skrajnej biedy. Lagos położone jest na dwóch głównych wyspach: Lagos i Victorii, połączonych ze sobą mostami, kilku mniejszych wysepkach oraz części lądowej i półwyspie. Podczas zwiedzania Lagos przejazd przez wyspy Lagos i Victoria oraz półwysep Lekki. Zwiedzimy Muzeum Narodowe - gdzie obejrzymy ekspozycję prezentującą tradycje, zwyczaje i kultury 250 plemion żyjących na terenie Nigerii. Następnie przejazd Parkiem Wolności, Dzielnicą Brazylijską, miastem Eko Atlantic (główna dzielnica miasta), Placem Tinubu i starą częścią miasta Isale Eko. Zwiedzimy najważniejsze zabytki i poznamy początki i historię miasta Lagos. Zakupy w sklepie Lekki Craft sprzedającym afrykańskie pamiątki i upominki. Powrót do hotelu. Czas wolny na odpoczynek. Nocleg w hotelu w Lagos. 

Ulice Nigerii Nigeria 2022

Dzień 3. Lagos - Makoko

Po śniadaniu wycieczka i zwiedzanie „pływającej wioski” Makoko, zbudowanej na palach. Makoko położona jest w lagunie u wybrzeży kontynentalnej części miasta Lagos. Dla wielu, wioska ta jest jedną z najbardziej interesujących części miasta Lagos. To tu w XVIII wieku powstała wioska rybacka, która w ciągu około 200 lat rozrosła się do monstrualnych rozmiarów. Dziś „pływające slumsy” Lagos liczą ponad 85 tysięcy mieszkańców a wiele źródeł mówi o ponad 100 tysiącach. Makoko to jedna z 70 pływających wiosek położonych wzdłuż wybrzeża Afryki Zachodniej. Najbardziej znane z nich obok Makoko to Ganvie w Republice Beninu i Nzeleso w regionie Takoradi w Ghanie. Rejs łodzią po lagunie, podczas którego obserwować będziemy mogli codzienne życie Makoko oraz panoramę stolicy. Przepłynięcie labiryntem dróg wodnych. Wizyta u lokalnej społeczności, spotkania z mieszkańcami. Odwiedzimy między innymi szkołę, kościoły, stację paliw, posterunek policji, stację zaopatrzenia w wodę. Po wizycie w Makoko powrót do hotelu. Czas wolny na odpoczynek. Nocleg w hotelu w Lagos.

Makoko Lagos Nigeria 2022

Dzień 4. Lagos / Badagri / Lagos Alimosho

Po wczesnym śniadaniu wyjazd do miasta Badagri, położonego w stanie Lagos. Podróż trasą biegnącą wzdłuż wybrzeża atlantyckiego Zatoki Gwinejskiej. Kierować będziemy się w stronę granicy z Beninem. Badagri założone zostało na początku XVIII wieku. Z racji dogodnego położenia, w mieście działał w przeszłości jeden z największych w okolicy portów. Wypływały stąd statki wywożące niewolników do obu Ameryk, w tym głównie do Brazylii. Do dziś w mieście obejrzeć można pamiątki związane z tą smutną przeszłością. Zwiedzimy tzw. Badagry Slave Route, gdzie obejrzymy - stary targ niewolników, budynki w których przetrzymywani byli schwytani niewolnicy, Muzeum Niewolnictwa oraz plażę Gberefu - miejsce załadunku niewolników wywożonych do Ameryki. Zobaczymy także siedzibę ówczesnego króla Seriki Abbasa. Popołudniu powrót do Lagos. Wizyta w Centrum Kultury Oaks Garden w Alimosho, gdzie usłyszymy tradycyjną muzykę, obejrzymy pokazy tańców, poznamy lokalną sztukę i rękodzieło artystyczne, a także wypróbujemy doskonałą nigeryjską kuchnię. Nocleg w pensjonacie w Oaks Garden. 

Niewolnictwo i Pałace Nigeria 2022

Dzień 5. Lagos / Abeokuta / Olumo Rock / Ibadan

Po śniadaniu wyjazd w kierunku miasta Ibadan. W czasie podróży zatrzymamy się w miejscowości  Abeokuta – największym mieście i stolicy stanu Ogun. To historycznie tereny zamieszkiwane przez grupę etniczną Egba - jedno z klanów ludu Joruba. W Abeokuta wybierzemy się na lokalny targ Itoku. Będzie można tu obejrzeć i kupić Adire - tradycyjną tkaninę barwioną na kolor indygo. Adirne jest bardzo popularne wśród kobiet z ludu Joruba. Odwiedzimy również lokalny targ i stragany z fetyszami oraz tradycyjną medycyną ludową. Spacer na skałę Olumo (Olumo Rock), skąd rozpościera się piękny widok na miasto. Następnie dalsza podróż do Ibadan. Po dotarciu do Ibadan zakwaterowanie w hotelu i czas wolny na odpoczynek po podróży. Ibadan to największe pod względem powierzchni miasto Afryki Zachodniej i trzecie co do wielkości miasto w Nigerii pod względem liczby ludności, szacowanej na około 3 miliony ludzi. Ibadan jest stolicą stanu Oyo i jednym z miast licznie zamieszanych przez klany Joruba. Ibadan położony jest malowniczo na siedmiu wzgórzach. Nocleg w hotelu w Ibadan.

Ulice Nigerii Nigeria 2022

Dzień 6. Ibadan / Oyo / Ilorin / Esie / Oshogbo

Po śniadaniu wyjazd do miasta Oshogbo. Na trasie zatrzymamy się w historycznym mieście Oyo, gdzie znajduje się jeden z pałaców władców Yoruba. Kolejnym przystankiem na trasie będzie miasto Esie. Znajduje się tu pierwsze w Nigerii muzeum sztuki, założone w 1945 roku. Muzeum posiada ciekawą i jedną z największych na świecie kolekcji rzeźb - figur ludzkich, wykonanych z rzadko występującego składnika skorupy ziemskiej - steatytu. Kontynuacja podróży do Oshogbo. Po dotarciu na miejsce zakwaterowanie w hotelu i czas wolny na odpoczynek. Nocleg w hotelu w Oshogbo. 

Niewolnictwo i Pałace Nigeria 2022

Dzień 7. Oshogbo Osun Osogbo 

Po śniadaniu rozpoczniemy zwiedzanie Oshogbo. Okolice Oshogbo to tereny rolnicze, znane z upraw manioku, zbóż, bawełny i tytoniu. W mieście Oshogbo odbywa się słynne coroczne święto Osun-Osogbo. Poświęcone jest ono bogini płodności Oxun, czczonej przez lud Joruba. Uroczystości Osun-Osogbo mają miejsce w Świętym Gaju Osogbo - gaju bogini Oxun. Jest on położony nad świętą rzeką Osun, a na jego terenie znajdują się liczne sanktuaria, świątynie, rzeźby oraz inne dzieła sztuki poświęcone bogini oraz innym bóstwom Joruba. W gaju odprawiane są regularnie ceremonie religijne a raz do roku - latem przez dwanaście dni odbywa się tu święto Osun-Osogbo. Podczas ceremonii religijnych wierni komunikują się z boginią Oxun za pośrednictwem wysokiej rangi kapłanki. Gaj Oszun-Osogbo, od 2005 roku wpisany jest na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Jest to także ostatni fragment naturalnego lasu tropikalnego, który porastał niegdyś południe Nigerii. Nocleg w hotelu w Oshogbo. 

Oshogbo Nigeria 2022

Dzień 8. Oshogbo / Ile Ife / Wodospad Erin Ijesha / Akure

Po śniadaniu wyjazd do miasta Ile Ife leżącego w stanie Osun. Ile Ife uważane jest za kolebkę cywilizacji ludu Joruba. To jedno z najstarszych i największych miast Królestwa Joruba oraz jeden z najważniejszych ośrodków kultury i sztuki Zachodniej Afryki. Według ludu Joruba to w Ile Ife rozpoczęło się tworzenie świata. Ife to miejsce, w którym bóstwa założycielskie Oduduwa i Obatala rozpoczęły tworzenie świata, zgodnie z poleceniem najważniejszego bóstwa Olodumare. Jorubowie mają bogate tradycje historyczne i kulturowe. Utworzyli oni system miast-państw, zarządzanych przez wspólnotę wodzów pod przywództwem władcy miasta Ife - według ich wierzeń świętego miasta. Tradycyjnym zajęciem ludu Joruba było rolnictwo, zajmowali się również handlem. Lud Joruba historycznie znany był z wysoko rozwiniętego rzemiosła - do dziś słyną oni z wyrobów terakotowych, odlewów w brązu i tkactwa oraz bogatego rzemiosła artystycznego. Sztuka Jorubów stoi na wysokim poziomie, znane są zwłaszcza wizerunki bóstw wykonywane z brązu oraz rytualne maski. Popularne są także ręcznie tkane makaty z motywami afrykańskimi oraz nawiązujące do afrykańskiej mitologii. Odwiedzimy Muzeum Narodowe w Ife, gdzie znajdują się zbiory rzeźb z terakoty oraz figury z brązu. Odwiedzimy także Pałac Ooni Ife - siedzibę najwyższego rangą króla Królestwa Joruba. Następnie podróż do miasta Akure, podczas której zatrzymamy się przy wodospadzie Erin Ijesha (Erin Ijesha Fall). Na szczycie tego przepięknego wielopoziomowego wodospadu położona jest wioska Abake. Przekazy mówią, iż wodospad ma właściwości lecznicze, a ci który napiją się jego wody zostaną uzdrowieni z wszelkich chorób. Kontynuacja podróży do Akure, stolicy stanu Ondo. Po dotarciu na miejsce zakwaterowanie w hotelu i czas wolny na odpoczynek po podróży. Nocleg w hotelu w Akure. 

Przyroda Nigerii Nigeria 2022

Dzień 9. Akure / Idanre / Owo / Benin City

Po śniadaniu wyjazd do historycznego miasta Idanre, położonego u stóp malowniczych wzgórz Idanre (około 900 m n.p.m.). Po dotarciu na miejsce, wspinaczka na wzgórza. Wzgórza Idanre mają wyjątkowe znaczenie w kulturze i tradycji lokalnych społeczności. Nadal znajdują się tu pozostałości historycznej osady. Obejrzeć można tu ruiny domostw, Pałac Królewski, kaplice, dzwonnicę, Stary Dwór i kurhany. Następnie podróż do miasta Benin, stolicy stanu Edo. Tereny te w przeszłości zwane były Wielkim Beninem i były stolicą Królestwa Benin. Na trasie podróży zatrzymamy się w mieście Owo. Zwiedzimy tu Muzeum Sztuki Owo, które posiada bogate zbiory rzeźb w drewnie, kości słoniowej, mosiądzu i brązu. Archeolodzy znaleźli tu rzeźby z terakoty pochodzące z XV wieku. Owo leży w połowie drogi między nigeryjskimi miastami Ife i Benin City. Oba historyczne ośrodki miały wpływ na sztukę Owo. W Owo zwiedzimy także Pałac Owo, który jest największym pałacem w Afryce. Kiedyś posiadał on aż sto dziedzińców, z których do dziś zachowało się siedemnaście. Kontynuacja podróży do Benin City. Po dotarciu na miejsce zakwaterowanie w hotelu i czas wolny na odpoczynek. Nocleg w hotelu w Benin City. 

Abudża i okolice Nigeria 2022

Dzień 10. Benin City

Po śniadaniu rozpoczniemy zwiedzanie Benin City. Spacer po historycznym mieście z bogatymi tradycjami i kulturą. Zwiedzimy między innymi Muzeum Narodowe, które należy do najlepszych w kraju, Pałac Obe oraz Centrum Kultury Ebohan z ciekawą kolekcją sztuki afrykańskiej. Wizyta na lokalnym targu oraz spacer kolorowymi, tętniącymi życiem ulicami miasta. Wybierzemy się również na legendarną ulicę Igun, gdzie odwiedzimy warsztaty jednych z najlepszych rzemieślników artystycznych w kraju. Tutejsi artyści tworzą rzeźby, rękodzieło artystyczne oraz inne wyrobu wykonane z brązu i mosiądzu. Twórców obserwować będziemy mogli podczas ich pracy, po czym będzie możliwość zakupu ciekawych pamiątek i souvenirów - lokalnej sztuki i artystycznego rzemiosła. Ulica Igun wpisana została na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Powrót do hotelu czas wolny na odpoczynek. Nocleg w hotelu w Benin City. 

sztuka w Nigerii

Dzień 11. Benin City / Uyo / Calabar

Po wczesnym śniadaniu wyjazd w całodzienną podróż w kierunku miasta Calabar. Na trasie zatrzymamy się w mieście Uyo. Stolicy stanu Akta Ibom, położonego w południowo-wschodniej Nigerii. Tereny te zamieszkiwane są w większości przez społeczność Ibibio. Spacer w najciekawszych punktach miasta Uyo. Odwiedzimy Muzeum Historii Kolonialnej, Ibom Plaza, Akpabio oraz lokalny targ z tradycyjnymi wyrobami, sztuką i rzemiosłem artystycznym. Kontynuacja podróży do Calabar. Po dotarciu na miejsce zakwaterowanie w hotelu. Czas wolny na odpoczynek. Nocleg w hotelu w Calabar. 

Ulice Nigerii Nigeria 2022

Dzień 12. Calabar

Po śniadaniu rozpoczniemy zwiedzanie miasta Calabar oraz jego okolic. Calabar to stolica stanu Cross River. Miasto położone jest na wzgórzu nad rzekami Calabar i Great Qua. Calabar to jedno z najstarszych centrów handlowych w Nigerii. Miasto założone zostało przez Brytyjczyków w XVII wieku jako centrum handlu niewolnikami. Stało się największą administracją kolonialną w Nigerii w XVIII, XIX i na początku XX wieku. Odwiedzimy Muzeum Handlu Niewolnikami, miejskie muzeum, które mieści się w dawnej rezydencji gubernatora kolonialnego. Ekspozycja muzeum koncentruje się na historii miasta Calabar i regionu oraz historii niewolnictwa. Spacer starą historyczną częścią miasta Calabar, które znajduje się wokół Henshaw Town. Wizyta w kościele Duke Town, jednym z najstarszych kościołów w Nigerii. Duke Town założony został przez misjonarzy kościoła prezbiteriańskiego w 1846 roku. Kolejnymi punktami zwiedzania będą Marina Resort z punktem widok na malowniczą rzekę Calabar, ośrodkiem filmowym oraz Tinapa Business & Tourist Resort. Powrót do hotelu. Czas wolny na odpoczynek. Nocleg w hotelu w Calabar. 

Ulice Nigerii Nigeria 2022

Dzień 13.  Calabar / Lagos 

Po śniadaniu czas wolny na odpoczynek i relaks. Następnie transfer na lotnisko zgodnie z godzinami lotów. Wylot do Lagos. Po przylocie do Lagos transfer do hotelu i zakwaterowanie. Wieczorny spacer po Lagos i kolacja. Powrót do hotelu. Czas wolny na odpoczynek. Nocleg w hotelu w Lagos. 

Dzień 14. Lagos

Po śniadaniu rozpoczniemy ostatni dzień pobytu w Lagos. Czas kontynuację zwiedzania oraz wolny na zakupy. Wieczorem transfer na lotnisko zgodnie z rozkładem lotów. Na lotnisku pożegnanie grupy z pilotem / przewodnikiem Poza Trasą Adventure w Nigerii. Wylot z Lagos do Warszawy.

Makoko Lagos Nigeria 2022

Dzień 15. 

Przylot do Warszawy. Zakończenie podróży Nigeria Wyjazd Miasta-Państwa Joruba.

Uwaga - Program jest ramowy. Kolejność zwiedzania może ulec zmianie ze względów organizacyjnych oraz ze względu na lokalne uwarunkowania i panujące warunki atmosferyczne.

TRASA WYCIECZKI:

CENA: 3950USD

+ 380 USD wiza + bilety lotnicze ok. 3900 PLN

Cena obejmuje:

 • Bilety lotnicze Warszawa - Lagos - Warszawa ok. 3900 PLN *Koszt do rozliczenia wg ceny zakupu
 • Bilet lotniczy wewnętrzny Calabar - Lagos
 • Noclegi w dobrych hotelach 3* (lokalna standaryzacja) oraz w obiektach typu GuestHouse w pokojach dwuosobowych
 • Dwa posiłki dziennie - śniadania i lunch lub kolacja w zależności od planu dnia
 • Transfery i transport zgodnie z programem
 • Serwis i asystę ochrony oraz eskorty podczas realizacji programu
 • Wszelkie dokumenty i permity na wjazdy do miejsc tam gdzie są wymagane
 • Opiekę polskiego pilota
 • Opiekę lokalnych pilotów angielskojęzycznych
 • Usługi miejscowych przewodników
 • Bilety wstępu do miejsc wymienionych w programie
 • Wszelkie opłaty lokalne wymagane na trasie
 • Miejscowy podatek turystyczny
 • Koszty wizy on arrival i pozostałych dokumentów wjazdowych (ok. 380 USD) - wymienione jako jeden ze składników ceny imprezy
 • Koszty organizacyjne w Polsce i na miejscu wyprawy
 • Ubezpieczenie KL/NW podróżne (Koszty leczenia: 600.000 PLN )
 • Składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny

Cena nie obejmuje:

 • Kosztów testów PCR (o ile wymagane)
 • Kosztów wyżywienia nie ujętego w opisie cena obejmuje oraz napojów do posiłków (ok. 25 USD / dzień /osoba)
 • Zwyczajowych napiwków (ok. 70 USD)
 • Innych atrakcji fakultatywnych i innych wydatków osobistych jak: karta telefoniczna, internet, pranie itp

*Grupa min. 8 osób

NIGERIA WYJAZD NA ZDJĘCIACH