kontakt@pozatrasa.pl
+48 22 350 73 46

SUDAN wyjazd
Starożytna Nubia
02.10.2025
-
12.10.2025
11
dni
CENA:
2450 EUR + bilety lotnicze ok. PLN

SUDAN WYJAZD POZA TRASĄ

STAROŻYTNA NUBIA ZABYTKI HISTORIA KULTURA

Sudan Wyjazd z Poza Trasą Adventure to cel podróży dla prawdziwych koneserów, wielbicieli historii, kultury a także sztuki starożytnej Nubii i Egiptu oraz miłośników unikalnej architektury. Przemierzając bezdroża pustynnego, tajemniczego i nadal mało znanego Sudanu dotrzemy do świata starej kultury nubijskiej, zwiedzimy starożytne piramidy z czasów faraonów nubijskich i świątynie meroickie, ale co najważniejsze poczujemy też smak prawdziwej przygody. Na trasie wyprawy Sudan Wyjazd z Poza Trasą zobaczymy pozostałości wielkich miast, świątyń i królewskich nekropolii otoczone malowniczymi, bezkresnymi pustynnymi krajobrazami. Te wyjątkowe unikalne zabytki, malowidła i bogato zdobione kolumny robią niesamowite wrażenie. Piramidy kojarzą się w oczywisty sposób przede wszystkim z Egiptem, jednak to na terenie Sudanu jest ich dwa razy więcej niż w Egipcie. Wyjątkowymi i niezapomnianymi chwilami będą spacery wśród strzelistych piramid podczas urzekających zachodów słońca, które wprost ozłacają bezkresne pustynne pejzaże. 

Sudan to miejsce, w którym przeplatają się wpływy chrześcijańskie, muzułmańskie i afrykańskie, a nasza wyprawa przybliży wszystkie jego oblicza. Podróż Sudan Wyjazd z Poza Trasą Adventure rozpoczniemy w stolicy Sudanu Chartumie, gdzie w Muzeum Narodowym obejrzymy między innymi zabytki chrześcijańskiej niegdyś Nubii. W pobliskim Omdurman odwiedzimy największe kolorowe targowisko Afryki. W kolejnych dniach wyruszymy na północ Sudanu, gdzie zwiedzimy między innymi słynne stanowiska archeologiczne pozostałości nubijskich starożytnych miast i nekropolii Old Dongola, Nuri, Al Kurru, Kermę - stolicę pierwszego Królestwa Kusz. U stóp świętej góry Jebel Barkal obejrzymy pozostałości nubijskiego Królestwa Napata. Zwiedzimy również Meroe, kolejną po Napata stolicę Królestwa Kusz. Dotrzemy również na jedną z największych wysp środkowego Nilu - Sai, gdzie poznamy bogatą historię, tradycje i kulturę jej wyjątkowych mieszkańców. Podczas podróży Sudan Wyjazd z Poza Trasą gościć będziemy w tradycyjnych nubijskich domach, dzięki czemu będziemy mieli szansę poznać wyjątkowo serdecznych i gościnnych Sudańczyków, co niewątpliwie będzie jednym z niezapomnianych i niezwykle miłych przeżyć. Zapraszamy na wycieczkę Sudan Wyjazd z Poza Trasą Adventure!

Autor programu Łukasz Odzimek. Copyright © Poza Trasą Adventure.

SUDAN WYJAZD - PROGRAM PODRÓŻY:

Dzień 1.

Wylot z Warszawy do Chartum. Spotkanie grupy z pilotem Poza Trasą Adventure na lotnisku na trzy godziny przed planowanym wylotem. Przylot do Chartum. Na lotnisku spotkanie grupy z lokalnym przewodnikiem / pilotem Poza Trasą Adventure w Sudanie. Transfer do hotelu i zakwaterowanie. Czas wolny na odpoczynek. Nocleg w hotelu w Chartum. 

Dzień 2. Chartum / Omdurman

Po śniadaniu rozpoczniemy zwiedzanie Chartum, stolicy Sudanu. Miasto położone jest w miejscu, gdzie Nil Biały łączy się z Nilem Błękitnym, dając początek rzece Nil - najdłuższej rzece Afryki a także według części statystyk - najdłuższej rzece świata. Nazwa Chartum w tłumaczeniu z arabskiego al Ḫarṭūm oznacza „trąbę słonia”, którą z lotu ptaka miasto przypomina. Chartum, wraz z sąsiednimi miastami Omdurmanem i Chartumem Północnym tworzy prawie pięciomilionowy zespół miejski. Wycieczkę po stolicy Sudanu rozpoczniemy od wizyty w Muzeum Narodowym. Muzeum posiada bogate zbiory między innymi sztuki nubijskiej z okresu chrześcijańskiego. W muzeum znajduje się większa część kolekcji imponujących zabytków, wydobytych w latach 60-tych XX wieku przez zespół profesora Kazimierza Michałowskiego w Faras. (Były to tereny zagrożone zalaniem z powodu budowy Wielkiej Tamy Asuańskiej. Obecnie znajduje się tu Jezioro Nassera). Obejrzeć można tu między innymi Freski z Faras oraz kompletne chrześcijańskie świątynie. Część kolekcji nubijskich zabytków znajduje się w Galerii Faras w warszawskim Muzeum Narodowym. Następnie wizyta w Muzeum Etnograficznym, gdzie poznamy bliżej zróżnicowanie społeczności plemiennej Sudanu, różnorodne kultury, tradycje i style życia. Następnie przekroczymy Nil Biały i kierować będziemy się w stronę Omdurman. Zatrzymamy się przy Grobowcu Mahdiego, niezmiennie darzonego wielkim szacunkiem przywódcy XIX wiecznego powstania. Następnie zwiedzimy Dom Chalifa, gdzie znajduje się muzeum dokumentujące historię Sudanu w czasie powstania Mahdiego. Była to rewolucja przeprowadzona w latach 1881–1899 przez Mahometa al-Mahdiego i jego naśladowców, tworzących ruch duchowy i polityczny, zwany mahdyzmem. Dom Chalifa należał niegdyś do następcy Mahdiego - Abdullaha Chalify. Krótka przerwa na lunch po czym spacer po najpiękniejszym i największym kolorowym targowisku w Sudanie - suqu w Omdurman z feerią zapachów i smaków, z lokalnymi specjałami i pamiątkami. Nocleg w hotelu w Chartum. 

Dzień 3. Chartum / Stara Dongola / Kerma

Wczesne śniadanie a następnie wyjazd na północ Sudanu do Starej Dongoli - trasa ponad 500 km. Po pokonaniu około 300 km trasą przez Pustynię Bayuda dotrzemy do Nilu, wzdłuż którego poprowadzi dalsza część naszej podróży.

Stara Dongola położona jest na wschodnim brzegu Nilu pomiędzy jej III a IV kataraktą. W okresie między VII a XIV wiekiem Stara Dongola była stolicą zjednoczonego, chrześcijańskiego królestwa Nubii - Królestwa Makuria. Obecnie w Starej Dongoli znajduje się stanowisko archeologiczne, gdzie od lat 60-tych XX wieku pracują polscy archeolodzy. Zwiedzanie kompleksu - obejrzymy między innymi Wielki Klasztor Antoniego (Klasztor św. Trójcy) z cennymi malowidłami ściennymi o tematyce religijnej, pochodzącymi z okresu późnego malarstwa nubijskiego. Na terenie tym znajduje się kilkanaście kościołów wybudowanych w stylu nubijskiej architektury sakralnej. Duża część ruchomych zabytków pochodzących z wykopalisk znajduje się w Muzeum Narodowym w Chartum. Następnie przejazd na cmentarz świętych mężów Sufi. Cmentarz pochodzi z późniejszych czasów, kiedy na terenach tych zapanował islam. Krótka przerwa na lunch, po czym przeprawa promem przez Nil i dalsza podróż do Kerma - trasa około 40 km. 

Kerma była stolicą pierwszego państwa Kusz zwanego też Królestwem Kerma. Królestwo Kerma powstawało niemalże równolegle ze Starożytnym Egiptem a jego początki sięgają ok. 3000 r. p.n.e. Kultura Kerma rozwijała się początkowo w południowej części Nubii, zwanej Górną Nubią, a później stopniowo rozszerzyła swój zasięg na północ, do Nubii Dolnej i granicy Egiptu. W ostatniej fazie rozwoju, trwającej od około 1700-1500 p.n.e. Królestwo Kerma wchłonęło królestwo Sai i stało się silnym i mocno zaludnionym imperium rywalizującym z Egiptem i kontrolującym handel między północnym a południowym Nilem. Jednak około 1500 roku p.n.e. Królestwo Kerma zostało podbite przez Egipt po najeździe faraona Totmesa I i stało się częścią Nowego Królestwa Egiptu. Przez kolejne wieki trwały bunty i próby odzyskania wolności. W XI wieku p.n.e. Królestwo Kerma znów odzyskało niezależność od Egiptu. Obecnie w Kerma znajduje się stanowisko archeologiczne, gdzie zwiedzimy Zachodnią Deffufę i Muzeum Cywilizacji Kerma. Zachodnia Deffufa to masywna, blisko dwudziestometrowa budowla ze schodami prowadzącymi na szczyt. Deffufa to budowla typu adobe - wybudowana została ona z cegieł wykonywanych z mułu, iłu i gliny suszonych na słońcu (cegły adobe nie są dodatkowo wypalane). Deffufa była centrum religijnym Kermy, otaczały ją budynki publiczne, domy mieszkalne i warsztaty rzemieślnicze. Na koniec wizyta w Muzeum Cywilizacji Kerma. Nocleg w tradycyjnym nubijskim domostwie.

Dzień 4. Kerma  / Tombus / Messaid

Po śniadaniu spacer wzdłuż Nilu w okolicach III katarakty. W ciągu dnia gościć będziemy w wioskach położonych w okolicach Kerma. Wizyta między innymi w tradycyjnej nubijskiej wiosce Messaid, gdzie bliżej poznamy życie i tradycje mieszkańców tej części Sudanu. Nocleg w tradycyjnym nubijskim domostwie.

Katarakty na Nilu już w czasach starożytnego Egiptu stanowiły wyraźne punkty wyznaczające granice a także zasięg potęgi i władzy faraonów. Numerowane były kolejno z północy na południe od I do VI. Obecnie na terenie Egiptu znajduje się tylko pierwsza katarakta, nad którą położone jest miasto Asuan a pozostałe pięć katarakt znajduje się obecnie na terytorium Sudanu.

Dzień 5. Kerma / Tombus / Soleb

Po śniadaniu wyjazd do Tombus, położonego około 25 km na północ od Kerma, gdzie znajdują się pozostałości starożytnego egipskiego kamieniołomu. Obejrzymy tu między innymi stelę Totmesa I upamiętniającą jego zwycięstwo nad Królestwem Kerma, pozostałości granitowego posągu nubijskiego faraona Taharqa oraz liczne egipskie inskrypcje. Faraon Taharka panował w VII w. p.n.e. Władca ten wspomniany został w Starym Testamencie jako wódz, który zwyciężył Asyryjczyków. Dalsza podróż na północ Sudanu. Po drodze zatrzymamy się aby podziwiać wyjątkowo piękną panoramę III katarakty Nilu. Następnie na Wadi Sebu obejrzymy prehistoryczne malowidło naskalne, przedstawiające m.in. żyrafy i inne zwierzęta zamieszkujące te niegdyś żyzne a dziś już pustynne tereny. Krótki postój w tradycyjnym chai house - herbaciarni na pustyni, gdzie miejscowi zatrzymują się na szybki posiłek i odpoczynek. Następnie przeprawa na zachodni brzeg Nilu i dalsza podróż do Soleb (około dwie godziny jazdy). Nocleg w tradycyjnym nubijskim domostwie.

Dzień 6. Soleb / Sadinga / Wyspa Sai

Po wczesnym śniadaniu rozpoczniemy zwiedzanie jednego z najważniejszych stanowisk archeologicznych Sudanu położonego w Kawa w okolicach Soleb. Obejrzymy tu pozostałości świątyni poświęconej Amonowi oraz faraonowi Amenhotepowi III. Pierwszą świątynię na tym terenie wybudował faraon Amenhotep III, jednak w późniejszym okresie za czasów Ramzesa VII miejsce to stopniowo podupadało. Dopiero nubijski faraon Taharka przywrócił świetność temu miejscu zlecając budowę nowej świątyni. Obecnie większa część kompleksu zabytków znajduje się pod grubą warstwą piasku, mimo to jest to miejsce wyjątkowo malownicze, z niepowtarzalnym klimatem i atmosferą. Przejazd do Sadinga, gdzie obejrzymy pozostałości świątyni poświęconej Tia - małżonce faraona Amenhotepa III. Następnie dalsza podróż - przeprawa Nilem na wyspę Sai, podczas której być może uda nam się zobaczyć ostatnie sudańskie krokodyle. Sai jest jedną z największych wysp środkowego Nilu, ma powierzchnię około 50 km2, leży na południe od II katarakty. Wyspa Sai zamieszkała była od paleolitu. Znajdują się stanowiska archeologiczne, które ukazują bogatą, zróżnicowaną i rozległą historię tego miejsca. Obejrzeć można tu wiele zabytków, w tym świątynie, pomniki i cmentarze, które reprezentują prawie wszystkie okresy kulturowe, między innymi okres faraonów egipskich oraz czasy imperium osmańskiego. Ciekawym zabytkiem na Sai jest grobowiec pochodzący sprzed 3400 lat, zbudowany dla jednego z nubijskich złotników. Spotkania z mieszkańcami. Nocleg w tradycyjnym nubijskim domostwie.

Dzień 7. Soleb / Karima / Jebel Barkal

Po śniadaniu wyjazd do miasteczka Karima leżącego u stóp góry Jebel Barkal - trasa około 350 km. Podczas podróży towarzyszyć będzie nam malowniczy, bezkresny pustynny krajobraz. Karima położona jest u stóp świętej góry Jebel Barkal. Ta góra z czerwonego piaskowca widoczna jest z odległości wielu kilometrów, ponieważ położona jest na płaskiej, otwartej pustyni. Jebel Barkal była niegdyś ważnym ośrodkiem religijnym Nubijczyków. W okresie panowania Totmesa III (w XV wieku p.n.e.) w okolicy Karima znajdował się południowy kraniec państwa egipskich faraonów. U stóp Jebel Barkal, Totmes III założył fortecę a z czasem utworzono tu miasto Napata. W VIII wieku p.n.e. powstało  tu nubijskie Królestwo Napata, które wkrótce stało się na tyle potężne, iż zaczęło zagrażać Egiptowi. Później pomiędzy VII a VI wiekiem p.n.e. Napata była stolicą drugiego państwa Kusz (po Kerma). Przy Jebel Barkal zwiedzimy pozostałości świątyni Amona częściowo wykutej w skale, malutką świątynię małżonki Amona - bogini Mut, trakt prowadzący nad Nil z granitowymi głowami baranów oraz położone w bliskiej okolicy piramidy. Stanowisko archeologiczne Jebel Barkal znajduje się na liście UNESCO. Nocleg w tradycyjnym nubijskim domostwie.

Dzień 8. Karima / Nuri / Al Kurru

Po śniadaniu wyjazd do kuszyckich nekropolii królewskich w Nuri i Al Kurru, gdzie obejrzymy kompleksy grobowców w kształcie piramid, typowych dla Nubii. W Nuri zwiedzimy kompleks składający się z ponad siedemdziesięciu piramid. Pierwszy grobowiec wybudował tu faraon Taharka (VII wiek p.n.e.). Następnie podróż do nekropolii w Al Kurru. Na szczególną uwagę zasługuje tu miejsce spoczynku faraona Tanutamani z dobrze zachowanymi rysunkami, przedstawiającymi jego wizerunek oraz czczonych przez niego bogów. Udamy się także do znajdującego się nieopodal skamieniałego lasu z wystającymi z piasku nagimi pniami. Nocleg w tradycyjnym nubijskim domostwie.

Dzień 9. Meroe

Po śniadaniu wyjazd w kierunku południa do Meroe. Podróżować będziemy Pustynią Bayuda - trasa około 400 km. Bayuda otoczona jest przez Nil i leży pomiędzy jego IV i VI kataraktą. Pustynia charakteryzuje się stromymi, bazaltowymi górami, pochodzenia wulkanicznego, które występują naprzemienne z kamiennymi równinami i wielkimi dolinami poprzecinanymi suchymi wadi, niemalże pozbawionymi jakiegokolwiek życia. Po dotarciu do Meroe wybierzemy się na podziwianie kompleksu około dwustu piramid, wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. To trzeci (po Al Kurru i Nuri) najwspanialszy zespół piramid w Sudanie. To tereny trzeciego państwa nubijskiego – Królestwa Meroe. Od VI wieku p.n.e. rejon ten był ośrodkiem kultury meroickiej. Zachowały się tu ślady dawnej kultury egipskiej oraz greckiej i rzymskiej. W okresie od 300 roku p.n.e. do 350 roku n.e. Meroe było stolicą Królestwa Kusz po przeniesieniu z wcześniejszej stolicy - Napaty. W tym czasie Meroe było również nekropolią nubijskich władców kuszyckich i ich rodzin. Spacer w wyjątkowej scenerii malowniczo zachodzącego słońca, wśród charakterystycznych dla stylu meroickiego stromych piramid usytuowanych na piaszczystych wydmach. Nocleg w hotelu w Meroe.

Dzień 10. Meroe / Królewskie Miasto Meroe / Al-Musawwarat as-Safra / Naga / Chartum

Wczesnym rankiem wyjazd do Królewskiego Miasta Meroe leżącego około 10 km od piramid. Zwiedzamy tu imponujące ruiny - pozostałości świątyń, pałaców i łaźni. Następnie dalsza podróż, początkowo trasą asfaltową (około 90 km) po czym piaszczystą drogą na pustyni (około 40 km) do otoczonej górami doliny Mussawarat. Zwiedzimy tu największy zachowany meroicki kompleks świątynny w Sudanie. W kompleksie obejrzymy między innymi Świątynię Apademaka - Boga Lwa, w której znajdują się płaskorzeźby przedstawiające królów i bogów oraz charakterystyczne „Wielkie Ogrodzenie”, które składa się z wielu konstrukcji i murów obronnych. Krótka przerwa na lunch i odpoczynek, po czym kontynuacja podróży. Przejazd do Naga. Zachowały się tu pozostałości nubijskiego miasta z okresu meroickiego. Zwiedzimy kompleks ze zdobionymi freskami świątyniami poświęconymi Apedemakowi (najważniejszemu bóstwu meroickiemu). Zwiedzimy także świątynię Amona, Lwią Świątynię oraz tak zwany "rzymski kiosk” stanowiący mieszaninę stylów egipskich i grecko-rzymskich. Po wizycie w Naga ruszamy w drogę powrotną do Chartumu. Po dotarciu do Chartum pożegnalna kolacja oraz w zależności od godziny wylotu zakwaterowanie w hotelu lub transfer na lotnisko. Na lotnisku pożegnanie grupy z lokalnym pilotem / przewodnikiem Poza Trasą w Sudanie. Wylot do Warszawy. 

Dzień 11. 

Przylot do Warszawy. Zakończenie wycieczki Sudan Starożytna Nubia Wyjazd z Poza Trasą Adventure.

Uwaga - Program jest ramowy. Kolejność zwiedzania może ulec zmianie ze względów organizacyjnych oraz ze względu na uwarunkowania lokalne i panujące warunki atmosferyczne.

TRASA WYCIECZKI:

CENA: 2450EUR

+ bilety lotnicze ok. PLN

Cena obejmuje:

 • Bilety lotnicze Warszawa - Chartum - Warszawa  ok.  PLN   *Koszt do rozliczenia wg ceny zakupu
 • Noclegi w hotelach 3* (lokalna standaryzacja) lub klasy turystycznej w pokojach dwuosobowych oraz w pokojach gościnnych w tradycyjnych nubijskich domach
 • Śniadania w Chartum
 • Śniadania, lunche i kolacje poza Chartum w trakcie zwiedzania
 • Formalności imigracyjne - wiza i zaproszenie
 • Wszelkie dokumenty i permity na wjazdy do miejsc tam gdzie są wymagane
 • Opiekę polskiego pilota
 • Opiekę lokalnych pilotów angielskojęzycznych
 • Usługi miejscowych przewodników
 • Bilety wstępu do miejsc wymienionych w programie
 • Wszelkie opłaty lokalne wymagane na trasie
 • Miejscowy podatek turystyczny
 • Koszty organizacyjne w Polsce i na miejscu wyprawy
 • Ubezpieczenie KL/NW podróżne (Koszty leczenia: 500.000 PLN )
 • Składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny

Cena nie obejmuje:

 • Kosztów wyżywienia w Chartum poza śniadaniami oraz napojów do posiłków
 • Zwyczajowych napiwków (ok. 100 EUR)
 • Innych atrakcji fakultatywnych i innych wydatków osobistych jak: karta telefoniczna, internet, pranie itp

*Grupa min 8 osób

SUDAN WYJAZD NA ZDJĘCIACH