kontakt@pozatrasa.pl
+48 22 350 73 46

DŻIBUTI SOMALILAND WYJAZD RÓG AFRYKI
01.01.2025-13.01.2025
04.11.2025-16.11.2025
13
dni
CENA:
3250 USD + bilety lotnicze ok. 5300 PLN

DŻIBUTI SOMALILAND WYJAZD RÓG AFRYKI

Dżibuti Somaliland Wyjazd Róg Afryki z Poza Trasą Adventure to wyjazd dla wszystkich, którzy podczas podróży pragną poznawać i doświadczać prawdziwej i autentycznej Afryki. Podróż rozpoczniemy w Dżibuti położonym nad Morzem Czerwonym w Zatoce Adeńskiej. Terytorium kraju to obszar o charakterze pustynnym lub półpustynnym. Zwiedzimy stolicę tu stolicę kraju Dżibuti. Dotrzemy do Jeziora Assal, położonego w w szczelinie tektonicznej. To najniższy punkt na kontynencie afrykańskim - 153 metry poniżej poziomu morza. Wyruszymy przez pustynne i górzyste rejony Dżibuti w kierunku granicy z Etiopią. Dotrzemy do Jeziora Abhe słynącego z niesamowitych krajobrazów, a zwłaszcza występujących na jego brzegach stromatolitów, fantazyjnych wapiennych formacji skalnych. Zwiedzanie Somalilandu rozpoczniemy od Hargeisa - stolicy i największego miasta w kraju, nadal nieuznawanym na arenie międzynarodowej. Pośród pustynnych krajobrazów masywu skalnego Laas Geel, obejrzymy prehistoryczne malowidła naskalne, których powstanie datuje się na okres od 3500 do 3000 lat p.n.e. Zwiedzimy też historyczne miasto Berbera, założone koło IX wieku - drugie pod względem liczby mieszkańców miasto Somalilandu oraz główny port morski kraju. Zapraszamy w podróż Dżibuti Somaliland Wyjazd Róg Afryki z Poza Trasą Adventure!

Autor programu Łukasz Odzimek. Copyright © Poza Trasą Adventure.

DŻIBUTI SOMALILAND WYJAZD RÓG AFRYKI - PROGRAM PODRÓŻY:

Dzień 1. 

Wylot z Warszawy do Dżibuti o godzinie. Na lotnisku spotkanie z pilotem Poza Trasą Adventure trzy godziny przed wylotem. 

Dzień 2. DŻIBUTI - Dżibuti City

Przylot do Dżibuti. Na lotnisku spotkanie grupy z lokalnym angielskojęzycznym pilotem / przewodnikiem Poza Trasą Adventure w Dżibuti i Somaliland. Transfer do hotelu i zakwaterowanie. Czas wolny na odpoczynek po podróży. Następnie rozpoczniemy krótkie zwiedzanie miasta Dżibuti. Dżibuti to stolica i główne miasto portowe kraju. W zależności od pozostałego do dyspozycji czasu, odwiedzimy tętniący życiem lokalny rynek, skosztujemy lokalnych przysmaków i poznamy tętniącą życiem kulturę miasta. Zwiedzanie Dżibuti kontynuować będziemy w kolejnym dniu pobytu w mieście. Powrót do hotelu. Czas wolny na odpoczynek. Nocleg w hotelu w Dżibuti. 

Hargeisa Dżibuti Somaliland 2024

Dzień 3. DŻIBUTI - Dżibuti City / Jezioro Abhe (Abie Hajk)

Po śniadaniu wyjazd w kierunku południowego zachodu Dżibuti. Kierować będziemy się w pobliże granicy z Etiopią, gdzie położone jest Jezioro Abhe (Abie Hajk). Abhe (Abie Hajk) to słone jezioro otoczone niesamowitymi kominami i oszałamiającymi formacjami skalnymi. Widoki wręcz surrealistyczne. Jezioro Abhe (Abie Hajk) położone jest w zapadlisku tektonicznym Afar. Słynie ono z występujących na jego brzegach stromatolitów, fantazyjnych wapiennych formacji skalnych o wysokości nawet do 50 metrów. Z dna jeziora często wystrzeliwują w górę opary i wyziewy co w połączeniu z nieziemskim, wręcz bajkowym krajobrazem robi ogromne wrażenie. Atrakcją jeziora są też brodzące w nim flamingi i pelikany, których kolor wspaniale kontrastuje z barwą wody. Prawdziwa gratka dla amatorów fotografii. Popołudnie i wieczór spędzimy eksplorując okolice i podziwiając niesamowity zachód słońca. Nocleg w obozowisku w namiotach lub domkach nad Jeziorem Abhe (Abie Hajk). Na wyposażeniu karimata i okrycie. Dostępna woda do mycia. 

Jezioro Abhe Dżibuti Somaliland 2024

Dzień 4. DŻIBUTI - Jezioro Abhe (Abie Hajk) / Jezioro Lac Assal / Zatoka Tadżura

Po wczesnym śniadaniu rozpoczniemy długi dzień podróży przez Dżibuti. Wyjazd w kierunku jednego z najwspanialszych miejsc w Dżibuti, czyli słonego Jeziora Lac Assal. Assal słynie z turkusowych wód i otaczających je wręcz hipnotyzujących krajobrazów. To bezodpływowe jezioro powstało w szczelinie tektonicznej i stanowi najniższy punkt Afryki - położone jest w depresji (około 153 metry pod poziomem morza). Jezioro Lac Assal uważane jest za drugie najbardziej zasolone jezioro na świecie. Po dotarciu na miejsce eksploracja okolic Jeziora Assal. Spacer brzegiem jeziora. Następnie podróż malowniczą trasa w kierunku Zatoki Tadżura. Po dotarciu na miejsce czas wolny na odpoczynek. Nocleg na kempingu na plaży w namiotach. Na wyposażeniu karimata i okrycie. Dostępna woda do mycia. 

Jezioro Assal Dżibuti Somaliland 2024

Dzień 5.  DŻIBUTI - Zatoka Tadżura / Dżibuti City

Po śniadaniu pobyt w Zatoce Tadżura (Tadjoura Bay). Ciepłe wody zatoki to miejsce, gdzie obserwować można i pływać z ogromnymi rekinami wielorybimi. Rekin wielorybi to największy przedstawiciel rekinów i największa ryba na świecie. Może osiągać długość nawet 18 metrów i wagę ponad 13 ton. Pomimo swoich rozmiarów rekin wielorybi jest łagodny i niegroźny dla człowieka, ponieważ żywi się głównie planktonem oraz drobnymi rybami. Spotkanie z tymi łagodnymi olbrzymami to przeżycie pełne niezapomnianych wrażeń. Czas wolny na pływanie i snurkowanie oraz odpoczynek. Następnie podróż powrotna łodzią motorową w kierunku Dżibuti. Płynąć będziemy około 90 minut (uwaga - w razie fal na łodzi może kołysać i trząść). Po dotarciu do Dżibuti zakwaterowanie w hotelu. Czas wolny na odpoczynek lub kontynuację zwiedzania Dżibuti. Nocleg w hotelu w Dżibuti. 

Zatoka Tadżura Wyjazd Róg Afryki

Dzień 6. DŻIBUTI - Dżibuti City

Po śniadaniu kontynuować będziemy zwiedzanie Dżibuti City. W mieście znajdziemy interesujące architektonicznie budynki z czasów kolonialnych i osmańskich, ciekawy lokalny bazar oraz wiele meczetów. Podczas zwiedzania miasta Dżibuti obejrzymy między innymi Pałac Prezydencki i okolice Marche Central, gdzie dominuje wieża Hamoudi Mosque – najstarszego meczetu miasta. Pod jego murami rozłożyły się dziesiątki kramów, w których sprzedawane są warzywa i owoce. Czas na spacer po mieście oraz poznanie jego kultury i tradycji. Powrót do hotelu. Czas wolny na odpoczynek. Nocleg w hotelu w Dżibuti.

Hargeisa Dżibuti Somaliland 2024

Dzień 7. DŻIBUTI - Dżibuti // SOMALILAND - Saylac (Zeila) / Borama

Po wczesnym śniadaniu wyruszymy w podróż prawdziwie afrykańską drogą do Borama w Somalilandzie. Podróż w kierunku granicy Dżibuti - Spmaliland. Po przekroczeniu granicy w Lawyacado zatrzymamy się w miejscowości Saylac (Zeila). To miasto z długą i bogatą historią. Od IX do końca XIX wieku miasto było głównym arabskim portem na somalijskim wybrzeżu i stanowiło centrum handlu pomiędzy państwami arabskimi a chrześcijańską Etiopią (w początkowym okresie Królestwem Aksum). W IX wieku Zeila była stolicą wczesnego Królestwa Adal, a w XIII wieku Sułtanatu Ifat. W późniejszym okresie straciło na ważności, a pod koniec lat 80-tych XX wieku miasto Saylac (Zeila) było wielokrotnie bombardowane przez rząd Somalii. Wiele budynków, w tym zabytkowych, zostało wówczas zniszczonych. Stopniowo część z nich została odbudowana. Jest to obecnie 25-tysięczna miejscowość, zamieszkana głównie przez społeczność podklanu Ase Maxamed z plemienia Gadabuursi. Spacer po najciekawszych zakątkach Saylac (Zeila). Następnie kontynuacja podróży do Borama. Przejazd przez pustynię pozatrasowa i mało uczęszczana trasą. Droga nie jest dobrej jakości, a na znacznym odcinku pozbawiona asfaltu, dlatego przejazd zajmuje nam około 10 godzin. Po dotarciu na miejsce zakwaterowanie w hotelu. Czas wolny na odpoczynek po podróży. Nocleg w hotelu w Borama. 

Poza Trasą Dżibuti Somaliland 2024

Dzień 8. SOMALILAND - Borama / Dhagax Khoure / Hargeisa 

Po wczesnym śniadaniu wyjazd w kierunku miasta Hargeisa. Przejazd piękną krajobrazowo trasą, w trakcie której zatrzymamy się przy Dhagax Khoure. To jedno ze słynnych miejsc w w Somalilandzie, gdzie podziwiać można prehistoryczną sztukę naskalną, datowaną na ponad siedem tysiącleci. Zachowane malowidła przedstawiają postaci ludzkie oraz zwierzęta. Z wzniesienia Dhagax Khoure podziwiać można także przepiękne krajobrazy okolicy. Kontynuacja podróży podczas której mijać będziemy niewielkie miasteczka i wsie oraz osady małych półnomadycznych społeczności. Zatrzymamy się w osadzie Judo, gdzie spotkamy się półnomadyczną społecznością. Dalsza podróż do Hargeisa. Po dotarciu na miejsce zakwaterowanie w hotelu. Czas wolny na krótki odpoczynek, po czym rozpoczniemy zwiedzanie miasta.

Hargeisa Dżibuti Somaliland 2024

Hargeisa to największe miasto nieuznawanego na arenie międzynarodowej Somalilandu i jego stolica od czasów jego secesji od Somali w 1991 roku. W trakcie zwiedzania wizyta w Hargeisa Culture Center, gdzie między innymi prezentowana jest kolekcja lokalnych artefaktów, dzieł kultury i sztuki oraz Saryan Culture Museum. Spacer po mieście, możliwość degustacji lokalnej kuchni. Wieczorem obejrzymy pokaz tradycyjnego tańca lub występ lokalnych muzyków (w zależności od dostępności). Powrót do hotelu. Czas wolny na odpoczynek. Nocleg w hotelu w Hargeisa. 

Hargeisa Dżibuti Somaliland 2024

Dzień 9. SOMALILAND - Hargeisa / Laas Geel / Berbera 

Po śniadaniu podróż w kierunku leżącego pośród pustynnych krajobrazów masywu skalnego Laas Geel, gdzie zachowały się prehistoryczne malowidła naskalne. Jaskinie w Laas Geel skrywają jedne z najwcześniejszych i najlepiej zachowanych dzieł sztuki prehistorycznej w Rogu Afryki i na całym kontynencie afrykańskim. Ich powstanie datuje się na okres od 3500 do 3000 lat p.n.e. Miejscowi koczownicy wykorzystywali jaskinie jako schronienie przed deszczem i wiedzieli o malowidłach, nie przywiązywali jednak do nich większej wagi. Dla społeczności międzynarodowej rysunki odkryte zostały dopiero w 2002 roku. Mimo braku jakiejkolwiek ochrony, z uwagi między innymi na korzystne warunki atmosferyczne malowidła zachowały się w doskonałym stanie. Przedstawiają przeważnie krowy i ludzi. Większość malowideł jest wielokolorowa, występuje czerwona ochra, biel i żółta ochra. Laas Geel to jeden z największych braków na światowej liście UNESCO i najprawdopodobniej tak pozostanie, dopóki społeczność międzynarodowa nie uzna Somalilandu jako niezależnego państwa.

Laas Geel Dżibuti Somaliland 2024

Następnie wyjazd w kierunku Zatoki Adeńskiej do Barbera. Po dotarciu na miejsce zakwaterowanie w hotelu. Następnie rozpoczniemy zwiedzanie miasta. Berbera to główny port morski nad Morzem Czerwonym i drugie pod względem liczby mieszkańców miasto Somaliland. Berbera założona w IX-X wieku była w średniowieczu ważnym miastem-państwem. Od XVII wieku pozostawała pod zwierzchnictwem tureckim, od XIX wieku pod kontrolą egipską a potem brytyjską do 1960 roku. Berbera to towarowe okno na świat zarówno dla Somaliland jak i sąsiedniej Etiopii. Obejrzymy punkty centralne miasta – okolicę lokalnego targowiska i port, oba położone w niewielkiej odległości. Późnym popołudniem dotrzemy do Plaży Batalaale, jednej z najlepszych i najpiękniejszych plaż w Somalilandzie. Czas wolny na spacer i odpoczynek na plaży. Powrót do hotelu. Czas wolny na odpoczynek. Nocleg w hotelu w Barbera. 

Berbera Dżibuti Somaliland 2024

Dzień 10. SOMALILAND - Berbera / Góry Sheikh / Shiikh / Burco (Burao)

Po śniadaniu wyjazd w kierunku zielonych Gór Sheikh, gdzie panuje łagodniejszy i umiarkowany klimat. Miłe przeżycie ze względu na niesamowite malownicze widoki, przyjemną temperaturę oraz przepiękną dziką przyrodę, kontrastująca z pustynnymi terenami pozostałych części Somalilandu. Przejazd serią serpentynowych zakrętów. Na trasie zatrzymamy się w mieście Shiikh. Krótki spacer starą częścią miasta, gdzie być może uda nam się napotkać na pozostałości kolonialnej zabudowy.

Góry Sheikh Dżibuti Somaliland 2024 Fotografie

Kontynuacja podróży do miasta Burco (Burao). To drugie co do wielkości miasto w Somalilandzie, słynące z największego w tej części Afryki targu zwierząt gospodarskich. Miasto zamieszkują głównie społeczności Habarionis i Habarjeclo. Burco, podobnie jak wiele miast Somalilandu, zostało całkowicie zniszczone podczas bombardowań rządu Somalii wymierzonym przeciwko rebeliantom na przełomie lat 80/90-tych XX wieku. Miasto jest stopniowo odbudowywane. Spacer w najciekawszych zakątach miasta. Wizyta na lokalnym targu zwierząt. Spacer i czas na obserwację zawieranych tu transakcji. Przejazd do hotelu i zakwaterowanie. Czas wolny na odpoczynek. Nocleg w hotelu w Burco (Burao). 

Wielbłądy Dżibuti Somaliland 2024

Dzień 11. SOMALILAND - Burco (Burao) / Góry Ga'an Libah / Hargeisa

Po wczesnym śniadaniu wyjazd w kierunku Gór Ga'an Libah. Po drodze mijać będziemy niewielkie wioski i osady z tradycyjnymi somalijskimi domami, należące do półnomadycznych społeczności. Góry Ga'an Libah wznoszą się na wysokość 1720 m n.p.m. Ich nazwa oznacza „lwia łapa” i choć lwy w tym rejonie już dawno wymarły, to nadal występuje tu różnorodna flora i fauna, w tym kudu, hiena, gazele, pawiany i lamparty. Jest to także popularne miejsce dla obserwatorów ptaków. Ga’an Libah charakteryzuje się większymi opadami deszczu niż większość kraju, a część jego obszaru gęsto porośnięta jest drzewami. Rejon ten słynie z pięknych krajobrazów, malowniczych widoków i ciekawych formacji skalnych, które z biegiem czasu ukształtowane zostały przez wiatr i wodę. Po dotarciu na miejsce rozpoczniemy wędrówkę w okolicy, podczas której towarzyszyć będą nam piękne widoki okolicy. Dotrzemy także do jednej z jaskiń. Następnie podróż powrotna do Hargeisa. Po dotarciu na miejsce zakwaterowanie w hotelu. Czas wolny na odpoczynek. Nocleg w hotelu w Hargeisa. 

Góry Sheikh Dżibuti Somaliland 2024 Fotografie

Dzień 12. SOMALILAND - Hargeisa / Tog Wajaale / Hargeisa

Po wczesnym śniadaniu wyjazd do Tog Wajaale, miasta leżącego na granicy Somalilandu i Etiopii. To typowe biedne i zakurzone miasteczko. Mimo licznych problemów związanych z uchodźcami, na ulicach spotkać można tu bardzo przyjaznych, serdecznych i ciekawych przybyszów ludzi. Tog Wajaale jest głównym przejściem granicznym dla towarów wchodzących i wychodzących z Somalilandu. Po dotarciu na miejsce spacer w najciekawszych miejscach Tog Wajaale, podczas którego poznamy historię i problemy dnia codziennego miasta. Wizyta na ogromnym lokalnym targu warzyw i owoców. Czas na zdjęcia i spotkania z mieszkańcami. Następnie powrót do Hargeisa. Czas wolny na odpoczynek i przygotowania do podróży powrotnej. Nocleg w hotelu w Hargeisa. 

Spacer ulicami Burao Dżibuti Somaliland 2024

Dzień 13. Hargeisa

Wczesnoporanny transfer na lotnisko zgodnie z godzinami lotów. Na lotnisku pożegnanie grupy z lokalnym angielskojęzycznym pilotem / przewodnikiem Poza Trasą Adventure w Dżibuti i Somalilandzie. Wylot do Warszawy. Przylot do Warszawy.

Uwaga - Program jest ramowy. Kolejność zwiedzania może ulec zmianie ze względów organizacyjnych oraz ze względu na lokalne uwarunkowania i panujące warunki atmosferyczne lub zmianę sytuacji politycznej.

TRASA WYCIECZKI:

CENA: 3250USD

+ bilety lotnicze ok. 5300 PLN

Cena obejmuje:

 • Bilety lotnicze Warszawa - Dżibuti - Hargeisa - Warszawa  ok. 5300 PLN  *Koszt do rozliczenia wg ceny zakupu
 • Noclegi w hotelach 3* (lokalna standaryzacja) lub klasy turystycznej w pokojach dwuosobowych oraz 1 noc w obozowisku w namiotach nad Jeziorem Abhe. Pokój jednoosobowy w hotelach za dodatkową dopłatą (ok. USD)
 • Pełne wyżywienie - śniadania, lunche i kolacje (bez napojów do posiłków)
 • Formalności imigracyjne -  zaproszenie do wiz
 • Transfery i transport na całej trasie zgodnie z opisem w programie
 • Wszelkie dokumenty i permity na wjazdy do miejsc tam gdzie są wymagane
 • Opiekę polskiego pilota
 • Opiekę lokalnych pilotów angielskojęzycznego
 • Usługi miejscowych przewodników
 • Bilety wstępu do miejsc wymienionych w programie
 • Wszelkie opłaty lokalne wymagane na trasie
 • Miejscowy podatek turystyczny
 • Koszty organizacyjne w Polsce i na miejscu wyprawy
 • Ubezpieczenie KL/NW podróżne (Koszty leczenia: 500.000 PLN )
 • Składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny

Cena nie obejmuje:

 • Kosztów wiz (ok. 150 USD)
 • Zwyczajowych napiwków (ok. 80 USD)
 • Napojów do posiłków
 • Innych atrakcji fakultatywnych i innych wydatków osobistych

*Grupa min. 8 osób

DŻIBUTI SOMALILAND WYJAZD NA ZDJĘCIACH