BENIN TOGO WYJAZD POZA TRASĄ
GRUPY ETNICZNE - AFRYKAŃSKIE VOODOO
Benin Togo Wyjazd z Poza Trasą Adventure to podróż przez dwa niezwykłe kraje Afryki Zachodniej. W Beninie poznamy bliżej kulturę Voodoo (wudu), która to właśnie w Afryce Zachodniej ma swoje korzenie. Kraj ten słynie ze wspaniałego lokalnego rzemiosła artystycznego, licznych targów i gwarnych kolorowych typowo afrykańskich bazarów. Zrobimy zakupy na targach fetyszy, na których dostępny jest często dość zaskakujący asortyment. W Beninie zwanym wcześniej Dahomej, dotrzemy też do tzw. Drogi Niewolników w Ouidah. Miejsca, w którym schwytani i sprzedani jako niewolnicy mieszkańcy Afryki żegnali się na zawsze ze swoją ojczyzną. Togo to niezwykle ciekawy kraj położony w sąsiedztwie Beninu nad Zatoką Gwinejską. Tutaj będziemy mieli możliwości poznać obyczaje miejscowych społeczności, takie jak Taniec Ognia w Sokode czy lokalne, animistyczne wierzenia. Benin Togo to kraje, w których afrykańska nowoczesność przeplata się z tradycją i pradawnymi rytuałami. Nasza podróż Togo Benin prowadzi nieodkrytymi szlakami Afryki Zachodniej ku niezwykłej kulturze. W jej trakcie odwiedzimy wiele wiosek i spróbujemy podejrzeć codzienne życie ich mieszkańców. Podczas wyjazdu mogą wystąpić nieoczekiwane zmiany. Często zdarza się, że jesteśmy zapraszani do uczestnictwa w miejscowych obrzędach, świętach czy uroczystościach. Są to doskonałe okazje, aby zobaczyć prawdziwe oblicze Afryki i poznać bliżej jej mieszkańców. Z całą pewnością to doświadczenia i przygody, z których nie można rezygnować bo celem wyjazdu jest właśnie spotkanie z autentyczną Afryką Zachodnią i jej mieszkańcami. Zapraszamy w podróż Benin Togo Wyjazd z Poza Trasą Adventure!
Autor programu Łukasz Odzimek. Copyright © Poza Trasą Adventure.
BENIN TOGO WYJAZD - PROGRAM PODRÓŻY:
Dzień 1. BENIN - Kotonu (Cotonou)
Wylot z Warszawy do Kotonu (Cotonou) w Beninie. Spotkanie z pilotem Poza Trasą Adventure na lotnisku na trzy godziny przed wylotem. Po przylocie do Kotonu (Cotonou) powitanie grupy przez lokalnego pilota / przewodnika Poza Trasą Adventure w Beninie i Togo. Transfer do hotelu i zakwaterowanie. Czas wolny na odpoczynek po podróży. Nocleg w hotelu w Kotonu (Cotonou).
Dzień 2. BENIN - Kotonu (Cotonou) / Ganvie - Jezioro Nokoue / społeczność Tofinou / Kotonu (Cotonou)
Po śniadaniu krótkie zwiedzanie Kotonu (Cotonou). Spacer w najciekawszych punktach miasta. W zależności od pozostałego do dyspozycji czasu - wizyta na targu rzemiosła. Następnie rejs łodzią motorową do wioski Ganvie, zwanej Wenecją Afryki. Wioska zbudowana została na palach na Jeziorze Nokoue. Jest to jedna z ostatnich ocalałych wiosek na palach, które zostały zbudowane w tej okolicy około 400 lat temu. Ganvie wpisana jest na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Okolicę zamieszkuje plemie Tofinou, które budowało wioski na palach, aby uciec przez łowcami niewolników - wojownikami Fon, wywodzącymi się z Królestwa Dahomej. Dzięki takiej lokalizacji wiosek, Tofinou mogli czuć się bezpiecznie, ponieważ łowcom niewolników nie wolno było podróżować drogą wodną z powodów religijnych. Zwiedzimy wioskę i spotkamy się z jej mieszkańcami, współcześnie żyjącymi głównie z rybołówstwa. Zobaczymy małe pirogi, na których handlarze sprzedają warzywa i owoce pochodzące z głębi lądu. Popołudniu powrót do Kotonu (Cotonou). Czas wolny na odpoczynek. Nocleg w hotelu w Kotonu (Cotonou).
Dzień 3. BENIN - Kotonu (Cotonou) / Porto Novo - city tour / Kotonu (Cotonou)
Po śniadaniu wyjazd do Porto Novo - stolicy Beninu. Jest to portowe miasto, leżące nad laguną Porto-Novo w Zatoce Gwinejskiej. Niegdyś stanowiło ono istotny punkt na handlowej mapie kolonialnej Afryki. Od 1960 Porto Novo jest stolicą niepodległego państwa Benin. W stolicy zwiedzimy pałac, Muzeum Etnograficzne, eklektyczny pod względem architektury Wielki Meczet wzniesiony na początku XX wieku, świątynię poświęconą bóstwu Abessan z tradycyjnych wierzeń Yoruba oraz francuską dzielnicę kolonialną. Popołudniu powrót do Kotonu. Czas wolny na odpoczynek. Nocleg w hotelu w Kotonu (Cotonou).
Dzień 4. BENIN - Kotonu (Cotonou) / Ouidah - City Tour
Po śniadaniu wyruszymy do Ouidah, miasta uznawanego za kolebkę VooDoo. Kult ten w roku 1996 oficjalnie został uznany w Beninie za jedną z religii. Praktyki voodoo obecne są także w praktyce religijnej lokalnych chrześcijan i wyznawców islamu. Ouidah jest także istotnym miejscem w historii niewolnictwa tej części Afryki. Znajduje się tu blisko czterokilometrowa Droga Niewolników, którą podążali nią schwytani ludzie tuż przed wejściem na pokład statku mającego zawieść ich do Ameryki. Obejrzymy tu symboliczną Bramę bez Powrotu, studnię, w której schwytani musieli zmywać swoje grzechy, Drzewo Zapomnienia, portugalski fort São João Batista oraz Dom Brazylijski. Aby zgłębić tajemnice voodoo zwiedzimy również miejsca związane z tym kultem, na przykład Święty Las Kpassé oraz Świątynię Pytonów, gdzie trzymane są węże wykorzystywane podczas ceremonii. Podczas spaceru po Ouidah zobaczymy także wiele rzeźb związanych z religią voodoo oraz animistycznymi bóstwami. Przejazd do hotelu i zakwaterowanie. Czas wolny na odpoczynek. Nocleg w hotelu w Ouidah.
Dzień 5. BENIN - Ouidah / Grand Poppo / Ouidah
Po śniadaniu wyjazd do Grand Poppo, miasta położonego w regionie Mono. Grand Poppo znane jako jedno z centrów kultu voodoo. Po dotarciu na miejsce obejrzymy lokalną ceremonię voodoo (w miarę dostępności). W zależności od bieżących wydarzeń w mieście może to być taniec Zangbeto lub inne formy kultu. Popołudniu powrót do Ouidah. Czas wolny na odpoczynek. Nocleg w hotelu w Ouidah.
Dzień 6. BENIN - Ouidah / Abomey / społeczność Cocoussi
Po śniadaniu wyjazd do miasta Abomey, założonego w połowie XVII wieku jako stolica Dahomej - Królestwa Fon. W pierwszej połowie XIX wieku królestwo to podbijało sąsiednie państewka. W ten sposób pozyskiwało tysiące jeńców, których następnie sprzedawano jako niewolników. Wielu z tych podbojów, Dahomej dokonało przy pomocy niezwykle brutalnego żeńskiego oddziału złożonego z 12 000 wojowniczek. W Abomey zobaczymy ruiny pałaców królewskich, wpisane zostały na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Dwa z nich zostały zrekonstruowane i obecnie funkcjonują jako muzea. Ich ściany dekorowane są reliefami symbolizującymi dawnych królów Dahomej. Zobaczymy tu trony, ołtarze, posągi, stroje i broń należące niegdyś do władców. Następnie udamy się z wizytą do wioski społeczności Cocoussi, czyli czcicieli fetysza Cocou. Spotkanie z mieszkańcami, pokazy tańczących Cocoussi. Wieczorem powrót do Abomey i zakwaterowanie w hotelu. Czas wolny na odpoczynek. Nocleg w hotelu w Abomey.
Dzień 7. BENIN - Abomey / Savalou / Parakou
Po śniadaniu wyjazd w kierunku Parakou, największego miasta w północnym Beninie. Po drodze zatrzymamy się w Savalou, gdzie obejrzymy świątynię Dankoly, poświęconą rzucaniu klątw i uroków voodoo. Kontynuacja podróży do Parakou. Miasto jest stolicą regionu Borgou, zamieszkiwanego w znacznym stopniu przez ludność Bariba. Parakou to miasto handlowe, pełne bazarów z licznymi straganami oferującymi przeróżne lokalne produkty. Podczas wizyty w mieście udamy się na największe i najbardziej znane targowisko - Grand Arzeke, gdzie z pewnością spotkamy członków społeczność Bariba. Obejrzymy także ich tradycyjne tańce. Wieczorem przejazd do hotelu i zakwaterowanie. Czas wolny na odpoczynek. Nocleg w hotelu w Parakou.
Dzień 8. BENIN - Parakou / Taneka Koko / Natitingou / społeczność Somba / (Boukoumbé)
Po śniadaniu przejazd do wioski Taneko Koko, położonej w paśmie górskim Atakora. Taneko Koko zamieszkuje ludność Taneka, posługująca się językiem Yom. To doskonałe miejsce, aby poznać zwyczaje społeczności Taneka oraz ich tradycyjną architekturę - proste chaty na planie koła pokryte słomianymi dachami. Następnie dalsza podróż do Natitingou, miasta założonego przez społeczność Waama, dziś zamieszkałego również przez ludność Fulani, Fon, Dendi oraz Somba. Natitingou otaczają Góry Atakora, które mają istotne znaczenie dla lokalnych wyznawców religii animistycznych. Tutejsi mieszkańcy wierzą, że w górach tych mieszkają duchy. Lokalne tradycje przybliży nam wizyta w muzeum etnograficznym, mieszczącym się we francuskim domu kolonialnym wybudowanym z 1915 roku. Wystawa ukazuje kulturę ludu Somba (Ditaram), w szczególności ich tradycyjne budownictwo. Budują oni tzw. Tata Somba, czyli okrągłe piętrowe chaty - gliniane fortece. Przejazd do hotelu i zakwaterowanie. Czas wolny na odpoczynek. Nocleg w hotelu w Natitingou lub w Boukoumbé.
Dzień 9. BENIN - Natitingou lub Boukombe // TOGO - Bassamba / Kara
Po śniadaniu wyjazd do Koussoukoingou oraz dalszy przejazd w kierunku granicy z Togo. Trasa prowadzić będzie szutrowymi drogami przez rozległe, górzyste tereny. Po przekroczeniu granicy zatrzymamy się w wiosce Bassamba, aby obejrzeć kolejne typowe dla regionu chaty Tata Koutamakou, w tym dom wodza wioski. Dalsza podróż do miasta Kara, stolicy północnego regionu kraju. Poznamy tu bliżej codzienne życie mieszkańców tego typowego togijskiego miasta. Przejazd do hotelu i zakwaterowanie. Czas wolny na odpoczynek. Nocleg w hotelu w Kara.
Dzień 10. TOGO - Kara / Sokode / społeczność Kabye / Taniec Ognia
Po śniadaniu podróż w kierunku południa Togo. Wyjazd do miasta Sokode. Po drodze będziemy mijać majestatyczne Góry Akwapim oraz formację skalną Aledjo Kadara. Po dotarciu do Sokode udamy się na spacer i krótkie zwiedzanie tego etnicznie zróżnicowanego miasta. Wieczór spędzimy w wiosce ludności Tem, gdzie zobaczymy tradycyjny „Tańca Ognia”. Ceremonia ta rozpoczyna się po zmroku. Najpierw przy dźwięku bębnów powstaje rytualne ognisko. Następnie wprowadzeni w trans tancerze przemieszczają się po palenisku. Tańcząc przybliżają do swoich ciał, a nawet do ust płonące kawałki drewna. Ze względu na trans, w jakim się znajdują, nie odczuwają ani bólu, ani nie doznają jakichkolwiek poparzeń czy urazów. Wśród tancerzy można spotkać również pożeraczy ognia, którzy bez najmniejszego problemu połykają płomienie. Wieczór spędzimy przyglądając się rytualnym Tańcom z Ogniem (jeśli tylko wódz wioski wyrazi na to zgodę). Takie doświadczenie na pewno zapadnie w pamięć wszystkim uczestnikom rytuału. Po ceremonii przejazd do Sokode. Czas wolny na odpoczynek. Nocleg w hotelu w Sokode.
Dzień 11. TOGO - Sokode / Atakpame / Kpalime
Po śniadaniu kontynuować będziemy podróż w kierunku południa Togo. Na trasie mijać będziemy malowniczo położone wioski, otoczone bujną tropikalną przyrodą. Zatrzymamy się na spacer w Atakpame. To handlowo-rolniczym miasto, które ze względu na swoje położenie - na przecięciu szlaków handlowych, było świadkiem wielu walk pomiędzy miejscową ludnością a kolonizatorami, a także między Brytyjczykami, Francuzami i Niemcami. Następnie dalsza podróż do Kpalime. Po dotarciu na miejsce zakwaterowanie w hotelu. Czas wolny na odpoczynek. Nocleg w hotelu w Kpalime.
Dzień 12. TOGO Kpalime / Togoville / Aneho / społeczność Mina
Po śniadaniu zwiedzimy Kpalime, czwarte co do wielkości miasto Togo. Początkowo była to niewielka osada ludności Agomé, a jako miasto rozwinęło się pod koniec XIX wieku w wyniku działalności kolonizatorów. W mieście obejrzymy między innymi katolicką katedrę ufundowaną na początku XX wieku przez Niemców, której budowa ukończona została dopiero w obecnym stuleciu. Następnie przejazd do Togoville, znanego ośrodka voodoo. Odwiedzimy tam rezydencję Mlapy III, ostatniego władcy królestwa Togo-Bè. Król ten w 1884 roku podpisał pakt z Gustawem Nachtigalem, na podstawie którego jego państwo stało się protektoratem niemieckim. Popołudniu wyjazd do Aneho, gdzie poznamy kulturę ludu Mina, przybyłego na te tereny około czterysta lat temu z okolic El Mina (tereny współczesnej Ghany). Przejazd do hotelu w Aneho i zakwaterowanie. Czas wolny na odpoczynek. Nocleg w hotelu w Aneho.
Dzień 13. TOGO Aneho / Lome City Tour
Po śniadaniu przejazd do stolicy Togo - Lome. Trasa prowadzi wzdłuż wybrzeża Togo w kierunku zachodnim. Tereny te stanowią część Wybrzeża Niewolniczego, które od XVI do XIX wieku było centrum handu niewolnikami. Lome leży nad Zatoką Gwinejską przy granicy z Ghaną. Miasto założone zostało przez ludność Ewe w XVIII wieku. W czasach kolonialnych Lome należało kolejno do Niemców, Brytyjczyków i Francuzów. Największy rozkwit miasta nastąpił w latach 60-tych XX wieku, po odzyskaniu niepodległości przez Togo. W architekturze miasta oraz sposobie życia mieszkańców widoczna jest bogata historia i wpływy różnorodnych kultur. To one stworzyły unikalną atmosferę tego niewielkiego, lecz mocno kosmopolitycznego miasta. Po dotarciu do Lome udamy się na przejażdżkę nadmorskim bulwarem. Odbędziemy krótki spacer po centrum, gdzie wciąż wyczuwalna jest kolonialna historia miasta. Następnie odwiedzimy targ fetyszy, gdzie można kupić magiczne wyroby, talizmany i mikstury. To miejsce odwiedzają wyznawcy lokalnych religii animistycznych, aby zaopatrzeć się tu w przedmioty niezbędne do praktykowania swych kultów. Spacer po lokalnym bazarze, będzie doskonałą okazją do przyjrzenia się codziennemu życiu mieszkańców Lome. Obejrzymy tu również miejscowe rękodzieło, z którego słynie cała Zachodnia Afryka. Czeka nas też wizyta na miejskiej plaży i czas wolny na odpoczynek. Przejazd do hotelu w Lome i zakwaterowanie. Czas wolny na odpoczynek. Nocleg w hotelu w Lome.
Dzień 14. TOGO Lome
Po śniadaniu czas wolny na ostatnie zakupy, kontynuację zwiedzania lub odpoczynek (w zależności od pozostałego do dyspozycji czasu) . Następnie transfer na lotnisko zgodnie z godzinami lotów. Na lotnisku pożegnanie grupy w lokalnym pilotem przewodnikiem Poza Trasą Adventure w Beninie i Togo. Wylot z Lome do Warszawy.
Dzień 15.
Przylot do Warszawy.
Uwaga - Program imprezy jest ramowy i dynamiczny. Kolejność zwiedzania oraz wymienione atrakcje mogą ulec drobnym korektom ze względów organizacyjnych, ze względu na specyfikę destynacji, lokalne uwarunkowania i panujące warunki atmosferyczne.
TRASA WYCIECZKI:
CENA: 2800EUR
+ bilety lotnicze ok. 5500 PLN
Cena obejmuje:
- Bilety lotnicze Warszawa - BENIN Kotonu (Cotonou) - TOGO Lome - Warszawa ok. 5500 PLN *Koszt do rozliczenia wg ceny zakupu
- Noclegi w hotelach klasy turystycznej i obiektach typu Guest House w pokojach dwuosobowych
- Śniadania
- Transfery i transport busem wynajętym dla grupy
- Transport łodziami zgodnie z programem
- Bilety wstępu do zwiedzanych obiektów
- Opiekę polskiego pilota
- Opiekę lokalnego przewodnika angielskojęzycznego
- Permity na wjazdy do miejsc, gdzie są one wymagane
- Koszty organizacyjne w Polsce i na miejscu wyprawy
- Ubezpieczenie KL/NW podróżne (Koszty leczenia: 500.000 PLN)
- Składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny
Cena nie obejmuje:
- Kosztów wiz (Benin ok. EUR / Togo ok. EUR)
- Kosztów wyżywienia poza śniadaniami (ok. USD za dobę / osoba)
- Zwyczajowych napiwków (ok. 70 USD)
- Innych atrakcji fakultatywnych i innych wydatków osobistych (Uwaga: Zwiedzać będziemy miejsca, gdzie kupić można różnorodne wyroby artystyczne i tradycyjną sztukę afrykańska. Będzie można kupić tu m.in.: fetysze, maski i inne tradycyjne przedmioty związane z lokalnymi wierzeniami)
*Grupa min 8 osób
Benin togo na zdjęciach:
BENIN TOGO - AFRYKA
Benin Togo Afryka - Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj nasze relacje z podróży i wypraw: O podróżach do Afryki – Łukasz Odzimek Poza Trasą Adventure oraz Mateusz Grzeszczuk Podróż Bez Paszportu, Tajemnice VooDoo, Benin Zdjęcia obrzędów VooDoo, Afryka muzyka, Afryka Zachodnia, Uganda Góry Ruwenzori – Góry Księżycowe, Uganda trekking Góry Ruwenzori, Rwanda - Kigali Targ owoców, Kalangala w Ugandzie. Wyspy Sese na Jeziorze Wiktorii, Maputo Mozambik – Architektura, kultura, tradycje i taniec, Bissau – co warto zobaczyć w stolicy Gwinea Bissau?, W podróży po Ghanie – Kraina ludów Ashanti i Region Wolta
WYPEŁNIJ FORMULARZ REZERWACYJNY I SZYKUJ SIĘ NA PODRÓŻ!
A jeśli masz jakieś pytania lub wątpliwości - również napisz : )