fbpx

kontakt@pozatrasa.pl
+48 22 350 73 46

BENIN TOGO
GRUPY ETNICZNE
AFRYKAŃSKIE VOODOO
19.11.2024
-
03.12.2024
15
dni
CENA:
2800 EUR + bilety lotnicze ok. 5500 PLN

BENIN TOGO WYJAZD POZA TRASĄ

GRUPY ETNICZNE - AFRYKAŃSKIE VOODOO

Benin Togo Wyjazd z Poza Trasą Adventure to podróż przez dwa niezwykłe kraje Afryki Zachodniej. W Beninie poznamy bliżej kulturę Voodoo (wudu), która to właśnie w Afryce Zachodniej ma swoje korzenie. Kraj ten słynie ze wspaniałego lokalnego rzemiosła artystycznego, licznych targów i gwarnych kolorowych typowo afrykańskich bazarów. Zrobimy zakupy na targach fetyszy, na których dostępny jest często dość zaskakujący asortyment. W Beninie zwanym wcześniej Dahomej, dotrzemy też do tzw. Drogi Niewolników w Ouidah. Miejsca, w którym schwytani i sprzedani jako niewolnicy mieszkańcy Afryki żegnali się na zawsze ze swoją ojczyzną. Togo to niezwykle ciekawy kraj położony w sąsiedztwie Beninu nad Zatoką Gwinejską. Tutaj będziemy mieli możliwości poznać obyczaje miejscowych społeczności, takie jak Taniec Ognia w Sokode czy lokalne, animistyczne wierzenia. Benin Togo to kraje, w których afrykańska nowoczesność przeplata się z tradycją i pradawnymi rytuałami. Nasza podróż Togo Benin prowadzi nieodkrytymi szlakami Afryki Zachodniej ku niezwykłej kulturze. W jej trakcie odwiedzimy wiele wiosek i spróbujemy podejrzeć codzienne życie ich mieszkańców. Podczas wyjazdu mogą wystąpić nieoczekiwane zmiany. Często zdarza się, że jesteśmy zapraszani  do uczestnictwa w miejscowych obrzędach, świętach czy uroczystościach. Są to doskonałe okazje, aby zobaczyć prawdziwe oblicze Afryki i poznać bliżej jej mieszkańców. Z całą pewnością to doświadczenia i przygody, z których nie można rezygnować bo celem wyjazdu jest właśnie spotkanie z autentyczną Afryką Zachodnią i jej mieszkańcami. Zapraszamy w podróż Benin Togo Wyjazd z Poza Trasą Adventure!

Autor programu Łukasz Odzimek. Copyright © Poza Trasą Adventure.

BENIN TOGO WYJAZD - PROGRAM PODRÓŻY:

*Uwaga - Wkrótce nastąpi aktualizacja programu na 2024 rok. 

Dzień 1. Warszawa / BENIN - Kotonu (Cotonou)

Wylot z Warszawy do Kotonu (Cotonou) - Benin. Na lotnisku spotkanie grupy z pilotem Poza Trasą Adventure na trzy godziny przed wylotem. Przylot do Kotonu (Cotonou). Na lotnisku spotkanie grupy z lokalnym pilotem i przewodnikiem Poza Trasą Adventure w Benin Togo. Transfer do hotelu i zakwaterowanie. Czas wolny na odpoczynek. Nocleg w hotelu. 

Benin Togo wyjazd

Dzień 2. BENIN - Kotonu (Cotonou) / Ganvie - Jezioro Nokoue / społeczność Tofinou

Po śniadaniu wyjazd do wioski Ganvie. Rejs łodzią motorową po wiosce Ganvie, gdzie żyje połeczność Tofinou. Ganvie zwana jest często Wenecją Afryki. Wioska zbudowana została na palach na Jeziorze Nokoue. Jest ona jedną z ostatnich ocalałych wiosek na palach, które zostały zbudowane w tej części Afryki około 400 lat temu. Ludność z plemienia Tofinou budowała wioski na palach, aby uciec przez łowcami niewolników - wojownikami Fon, którzy wywodzili się z Królestwa Dahomej. Łowcom niewolników z powodów religijnych nie wolno było podróżować po wodzie. Dzięki takiej lokalizacji wiosek, Tofinou mogli czuć się więc bezpiecznie. Obecnie ludność Ganvie zajmuje się głównie rybołówstwem. Zwiedzimy wioskę i spotkamy się z jej mieszkańcami. Zobaczymy małe pirogi, na których handlarze sprzedają warzywa i owoce pochodzące z głębi lądu. Wioska Ganvie wpisana została na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Następnie, o ile czas pozwoli, wizyta na targu rzemiosła w Kotonu (Cotonou) oraz na Dantokpa Market (Tokpa), który jest największym plenerowym rynkiem w Afryce Zachodniej. Towary stąd wędrują do krajów leżących na północ od Beninu - Nigru i Burkina Faso. Nocleg w okolicy.

Ganvie

Dzień 3. BENIN - Grand Popo / Bouche du Roy / Seko

Po śniadaniu wyjazd w kierunku Grand Popo. Miasto słynie z pięknych piaszczystych plaż, ogromnych fal i sielskiej atmosfery. Następnie wizyta w rezerwacie biosfery Bouche du Roy, położonym przy przy ujściu rzeki Mono. Rejs łodzią wśród licznych wysepek porośniętych lasami mangrowymi, podczas którego poznamy lokalną faunę i florę. Wizyta na wysepce, gdzie pozyskiwana jest sól. Popołudniu przeprawa łodzią przez rzekę i wizyta we wiosce Seko. Seko to na pierwszy rzut oka typowa afrykańska wioska z wąskimi uliczkami, placem targowymi centralnie usytuowanym wielkim drzewem. Obejrzymy tu jednak coś niesamowitego i wyjątkowego - Taniec Duchów Zangbeto. Są to tradycyjni strażnicy nocy voodoo. W Seko jest aż siedmiu Zangbeto a ich taniec prowadzony jest przez znanego i szanowanego lokalnego mistrza czarownika. Nocleg w okolicy. 

Dzień 4. BENIN - Sé / Ouidah

Po śniadaniu wizyta w miejscowości Sé, która znana jest z tradycyjnych wyrobów ceramicznych. Wizyta w warsztatach, gdzie wytwarzane są gliniane naczynia. Dalsza podróż do Ouidah. Nocleg w Ouidah.

Benin Togo wyjazd

Dzień 5. BENIN - Ouidah 

Po śniadaniu rozpoczniemy zwiedzanie Ouidah - miasta nazywanego kolebką VooDoo. VooDoo w Beninie w roku 1996 oficjalnie uznane zostało za jedną z religii. Wiele osób, które nominalnie identyfikują się jako chrześcijanie lub muzułmanie praktykują również voodoo. Ouidah ma długą i bogatą historię. Miasto było jednym z głównych miejsc tego obszaru, skąd odpływały statki z niewolnikami i dokąd wielu niewolników wróciło po wyzwoleniu. Znajduje się tu niemalże czterokilometrowa Droga Niewolników, którą w przeszłości podążali schwytani niewolnicy. Stanowiła ona ostatni etap ich trasy, tuż przed wejściem na pokład statku wiążącego ich do Ameryki. Obejrzymy między innymi Bramę bez Powrotu, studnię, gdzie schwytani musieli zmywać swoje afrykańskie grzechy, Drzewo Zapomnienia, wybudowany przez Portugalczyków fort São João Batista oraz odrestaurowany Dom Brazylijski. W Ouidah zwanym kolebką voodoo zwiedzimy również miejsca związane z tym kultem. Tu corocznie odbywa się słynny Festival voodoo, podczas którego mają miejsce liczne ceremonie i obrzędy związane z kultem voodoo. Obejrzymy między innymi Świątynię Pytonów, gdzie żyją węże wykorzystywane w ceremoniach voodoo oraz Święty Las Kpassé. Podczas spaceru po Ouidah odnajdziemy też liczne rzeźby związane z voodoo oraz animistycznymi bóstwami i wierzeniami. Nocleg w Ouidah.

Togo Benin wyjazd

Dzień 6. BENIN - Abomey / społeczność Cocoussi / Bohicon

Po śniadaniu wyjazd do Abomey. Miasto założone zostało w połowie XVII wieku jako stolica Dahomeju - królestwa ludu Fon. Między XVII a końcem XVIII wieku królestwem władało kolejno dwunastu królów. Każdy z nich budował swój pałac wewnątrz kompleksu otoczonego murami wzniesionymi z gliny. Jednocześnie zachowywali oni podobieństwo w stylu architektury, organizacji przestrzeni i doborze materiałów. W pierwszej połowie XIX wieku Dahomej podbijał mniejsze sąsiednie państewka tego regionu, dzięki czemu zdobywał tysiące jeńców, których następnie sprzedawał jako niewolników. Wielu z tych podbojów, Dahomej dokonał przy pomocy niezwykle brutalnego żeńskiego oddziału złożonego z dwunastu tysięcy kobiet. W Abomey znajdują się ruiny pałaców królewskich, które wpisane są na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO a dwa z nich zostały zrekonstruowane i obecnie pełnią rolę muzeów. Ściany pałaców udekorowane są reliefami - symbolami dawnych królów Dahomeju. Można zobaczyć tu także należące do dawnych królów trony, ołtarze, posągi, stroje i broń. Następnie wizyta w wiosce społeczności Cocoussi - czcicieli fetysza Cocou. Spotkanie z mieszkańcami. Obejrzymy pokazy tańczących Cocoussi. Dalsza podróż do Bohicon, które w części zbudowane jest z podziemnych tuneli. Za czasów Królestwa Dahomej tunele stanowiły schronienie dla miejscowej ludności, która w ten sposób ukrywała się przed łowcami niewolników. Nocleg w okolicy. 

Dzień 7. BENIN - Bohicon / Dassa Zoume / Nikki / społeczność Bariba

Po śniadaniu podróż w okolice Dassa Zoume, położonego w środkowym Beninie. Gościć będziemy w wioskach położonych na zalesionych wzgórzach w okolicy Dassa. Tu spotkać można Fa, czyli uzdrowicieli i wróżbiarzy. Poznamy bliżej życie i codzienne zajęcia mieszkańców. Odwiedzimy miejsca kultu voodoo. W okolicach Dassa znajduje się też grota, w której w przeszłości objawiła się Matka Boska. Wizyta przy świętej skale, gdzie miejscowa ludność ukrywała się przed łowcami niewolników. Kontynuacja podróży i wyjazd do miasta Nikki - stolicy ludu Bariba. Na terenach tych pod koniec XVIII wieku istniało Królestwo Bariba. W mieście znajduje się również siedziba króla Bariba. W Nikki corocznie w listopadzie odbywa się Festival Gaani, podczas którego obserwować można emocjonujące pokazy jeździeckie i tradycyjne tańce plemienne. Po dotarciu do Nikki, spacer podczas którego zwiedzimy najważniejsze punkty miasta. Spotkania ze społecznością Bariba. Nocleg w okolicy. 

Togo Benin wyjazd

Dzień 8. BENIN - Nikki / Natitingou / Boukombe / społeczność Somba 

Po śniadaniu wyjazd do Natitingou. Miasto założone zostało przez społeczność Waama a obecnie zamieszkują je również między innymi ludy Fulani, Somba zwani inaczej Ditarami, Fon i Dendi. Góry Atakora otaczające miasto mają ważne znaczenie dla lokalnych wyznawców religii animistycznych. Uważają oni, iż w górach zamieszkują duchy. W Natitingou znajduje się ciekawe muzeum etnograficzne poświęcone mieszkańcom gór Atakora. Muzeum etnograficzne mieści się we francuskim domu kolonialnym zbudowanym w 1915 roku. Ekspozycja przybliża między innymi kulturę i tradycje ludu Somba (Ditaram). Ciekawe jest zwłaszcza tradycyjne budownictwo Somba. Budują oni tzw. Tata Somba - okrągłe piętrowe chaty przypominające gliniane fortece. Następnie spacer po lokalnym targu. Targ to najczęściej najlepsze miejsce do poznania lokalnej społeczności i jej życia codziennego. Późnym popołudniem podróż do Boukombe. W tych okolicach położone są osady ludu Somba. Poznamy tu bliżej społeczność Somba, jej wierzenia, tradycje i oczywiście niezwykle ciekawą architekturę. Nocleg w okolicy. 

Benin Togo wyjazd Tata Somba

Dzień 9. BENIN - Boukombe // TOGO - Niamtougou

Po śniadaniu wyjazd w kierunku granicy Benin - Togo. Przejazd szutrowymi drogami przez górzyste tereny. Przekroczenie granicy z Togo. Wizyta w mieście Niamtougou, gdzie poznamy bliżej codzienne życie typowego togijskiego miasta i jego mieszkańców. Odwiedzimy między innymi miejscowy ośrodek zdrowia. Czas wolny na odpoczynek. Nocleg w okolicy. 

Dzień 10. TOGO - Kara / Niamtougou / społeczność Kabye / Sokode / społeczność Tem Taniec Ognia

Po śniadaniu podróż do miasta Kara, stolicy regionu północnego. Gościć będziemy tu między innymi w lokalnej jadłodajni miejskiej. Następnie podróż na tereny wzgórz Kouffe, zamieszkałych przez społeczność Kabye. Wizyta w tradycyjnej osadzie Kabye, gdzie poznamy codzienne życie mieszkańców. Obejrzymy tradycyjne budownictwo - okrągłe gliniane chaty zwane Soukala. Kabye zajmują się rolnictwem, produkcją narzędzi, zwłaszcza tych do użytku rolniczego, garncarstwem oraz kowalstwem. Ciekawostką jest, iż tutejsi kowale nie używają w swojej pracy młotów kowalskich a jedynie ciężkich kamieni. Kabye produkują także piwo jaglane, którego chętni będą mogli oczywiście spróbować. Kontynuacja podróży. Wyjazd w kierunku południa Togo do miasta Sokode. W trakcie podróży mijać będziemy majestatyczne zalesione góry Akwapim. Na trasie zatrzymamy się na zdjęcia przy charakterystycznej formacji skalnej Aledjo Kadara. Po dotarciu do Sokode, spacer i krótkie zwiedzanie tego różnorodnego etnicznie miasta. Późne popołudnie oraz wieczór spędzimy w wiosce społeczności Tem, gdzie poznamy tradycje ludu słynącego z „Tańca Ognia”. Ceremonia Tańca Ognia rozpoczyna się po zmroku. Najpierw przygotowywane jest rytualne ognisko. Towarzyszą temu dźwięki bębnów wprowadzających w trans. Tancerze w trakcie tańca przemieszczają się po żarzącym się palenisku. Tańcząc przybliżają do swoich ciał a nawet ust płonące pochodnie i żarzące się drwa. Wszystko to jednak nie powoduje u ich ani bólu, ani jakichkolwiek poparzeń czy urazów. Wśród tancerzy spotkać można także tzw. pożeraczy ognia, którzy bez najmniejszego problemu połykają płonący żar. Wieczór spędzimy przyglądając się rytualnym Tańcom Ognia (oczywiście o ile wódz wioski wyrazi na nie zgodę). To niesamowite doświadczenie z pewnością na długo zapadnie nam w pamięć. Nocleg w okolicy. 

Dzień 11. TOGO - Płaskowyż Danyi / Klasztor Dzobegan

Po śniadaniu kontynuować będziemy podróż w kierunku południa Togo. W trakcie podróży mijać będziemy malowniczo położone niewielkie wioski, otoczone bujną tropikalną przyrodą. Po drodze odwiedzimy benedyktyński klasztor Dzobegan, który założyli mnisi pochodzący z Francji. Na terenach wokół klasztoru, wraz z okoliczną ludnością uprawiają oni doskonałą togijską kawę i owoce. Prowadzone są tu także szkolenia rolnicze dla miejscowej ludności. Nocleg w okolicy.

Benin Togo wyjazd

Dzień 12. TOGO - okolice Kpalime / społeczność Ewe / AKLALA Regionalne Centrum Rzemiosła / Kpalime

Po śniadaniu wycieczka wśród lasów tropikalnych w okolicach miasta Kpalime. Na trasie przepiękna bujna przyroda togijska, wodospady i piękne krajobrazy. Mijać będziemy niewielkie lokalne wioski i osady. Wraz z lokalnym przewodnikiem poznamy bogactwo fauny i flory. Szczególnie interesujące są endemiczne motyle i wiele gatunków owadów. Region ten znany jest z ogromnych plantacji ananasów i palm oraz uprawy i handlu kakao oraz kawą. Popołudniu wizyta w wiosce społeczności Ewe, zamieszkującej okolice południowego Togo i sąsiedniej Ghany. Następnie wizyta w Regionalnym Centrum Rzemiosła, wizyta w manufakturze AKLALA produkującej tkaniny metodą tzw. batiku. Wizyta w kooperatywie produkującej tradycyjną czekoladę CHOCO TOGO. Nocleg w Kpalime. 

Togo Benin wyjazd

Dzień 13. TOGO - Kpalime / Lome / Agbodrafo / Togoville / Aneho / Glidji / społeczność Mina

Po śniadaniu wyjazd do Lome. Następnie podróż wzdłuż wybrzeża Togo w kierunku wschodnim. Tereny te są częścią historycznego Wybrzeża Niewolniczego. W okresie od XVI do XIX wieku było to centrum handu oraz wywozu niewolników. Na trasie zwiedzimy miasto Agbodrafo, które położone jest w pobliżu Jeziora Togo. Obejrzymy tu między innymi Dom Niewolników (Woold Home) i inne ślady historii związanej z niewolnictwem. Kolejnym punktem na trasie będzie miasto Togoville położone na północnym brzegu Jeziora Togo. Miasto jest znanym ośrodkiem praktykowania voodoo, znajduje się tu tzw. Święty Las. Następnie wizyta w miasteczkach Aneho i Glidji. Poznanie kultury i tradycji ludu Mina, który przybył w te okolice ponad czterysta lat temu z okolic El Mina - terenów obecnej Ghany. Nocleg w okolicy.  

Togo Benin Ghana

Dzień 14. TOGO - Lome 

Po śniadaniu wyjazd do Lome - stolicy Togo. Lome położone jest nad Zatoką Gwinejską tuż przy granicy z Ghaną. Miasto założone zostało w XVIII wieku przez lud Ewe. W czasach kolonizacji Afryki, Lome należało kolejno do terenów niemieckich, brytyjskich i francuskich. Największy rozkwit miasta nastąpił w latach 60-tych XX wieku, kiedy to Togo odzyskało niepodległość. W stylu życia mieszkańców Lome i architekturze widoczna jest bogata historia i wpływy różnorodnych kultur, które stworzyły unikalną atmosferę tego niewielkiego, lecz mocno kosmopolitycznego miasta. Przejazd nadmorskim bulwarem. Następnie krótki spacer centrum miasta, gdzie wciąż czuć kolonialną przeszłość. Następnie wybierzemy się na targ fetyszy, gdzie kupić można magiczne produkty, mikstury i talizmany. Jest to miejsce odwiedzane przez wyznawców lokalnych religii animistycznych, który zaopatrują się tu w przedmioty niezbędne do praktykowania swoich kultów. Na targu Akodessewa Fetish Market sprzedawanych jest też wiele amuletów i talizmanów Voodoo - w tym przynoszący szczęście i mający wielorakie zastosowanie gris-gris. Spacer po tym lokalnym bazarze, będzie doskonałą okazją do przyjrzenia się codzienności miasta i jego mieszkańców. Poznamy także miejscowe rękodzieło artystyczne, z którego piękna słynie cała Afryka Zachodnia. Wizyta na miejskiej plaży i czas wolny na krótki odpoczynek.

Następnie transfer na lotnisko zgodnie z godzinami lotów. Na lotnisko pożegnanie grupy w lokalnym pilotem przewodnikiem Poza Trasą Adventure Benin Togo. Wylot do Warszawy.

Dzień 15. 

Przylot do Warszawy.

Uwaga - Program imprezy jest ramowy i dynamiczny. Kolejność zwiedzania oraz wymienione atrakcje mogą ulec drobnym korektom ze względów organizacyjnych, ze względu na specyfikę destynacji, lokalne uwarunkowania i panujące warunki atmosferyczne. 

TRASA WYCIECZKI:

CENA: 2800EUR

+ bilety lotnicze ok. 5500 PLN

Cena obejmuje:

 • Bilety lotnicze Warszawa - BENIN Kotonu (Cotonou) - TOGO Lome - Warszawa ok. 5500 PLN  *Koszt do rozliczenia wg ceny zakupu
 • Noclegi w hotelach klasy turystycznej i obiektach typu Guest House w pokojach dwuosobowych
 • Śniadania 
 • Transfery i transport busem wynajętym dla grupy
 • Transport łodziami zgodnie z programem
 • Bilety wstępu do zwiedzanych obiektów
 • Opiekę polskiego pilota
 • Opiekę lokalnego przewodnika angielskojęzycznego
 • Permity na wjazdy do miejsc, gdzie są one wymagane
 • Koszty organizacyjne w Polsce i na miejscu wyprawy
 • Ubezpieczenie KL/NW podróżne (Koszty leczenia: 600.000 PLN)
 • Składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny

Cena nie obejmuje:

 • Kosztów testów PCR (o ile wymagane)
 • Kosztów wiz (Benin ok.  EUR / Togo ok.  EUR)
 • Kosztów wyżywienia poza śniadaniami (ok. USD za dobę / osoba)
 • Zwyczajowych napiwków (ok. 70 USD)
 • Innych atrakcji fakultatywnych i innych wydatków osobistych (Uwaga: Zwiedzać będziemy miejsca, gdzie kupić można różnorodne wyroby artystyczne i tradycyjną sztukę afrykańska. Będzie można kupić tu m.in.: fetysze, maski i inne tradycyjne przedmioty związane z lokalnymi wierzeniami)

*Grupa min 6 osób

Benin togo na zdjęciach: