kontakt@pozatrasa.pl
+48 22 350 73 46

Wybrzeże Kości Słoniowej WYJAZD Poza Trasą
MASKI AFRYKA ZACHODNIA
02.11.2024-16.11.2024
22.03.2025-05.04.2025
15
dni
CENA:
2950 EUR + bilety lotnicze ok. 3900 PLN

WYBRZEŻE KOŚCI SŁONIOWEJ WYJAZD

MASKI AFRYKA ZACHODNIA

Wybrzeże Kości Słoniowej Wyjazd z Poza Trasą Adventure to podróż podczas której poznamy mało znane i niezwykle rzadko odwiedzane miejsca Afryki Zachodniej, do niedawna jeszcze niedostępne dla zwiedzających. Podróż rozpoczniemy w Abidżan, największym mieście i byłej stolicy Republiki Wybrzeża Kości Słoniowej oraz obecnej stolicy Jamusukro, gdzie w pobliżu dżungli wzniesiony został największy kościół katolicki na świecie, wzorowana na Bazylice Św. Piotra w Watykanie. W kolejnych dniach odkrywać będziemy odległe wioski i poznawać różnorodność etniczną i kulturową kraju. Dominującą religią w Republice Wybrzeża Kości Słoniowej jest islam. Jednak wśród licznych grup plemiennych zamieszkujących kraj, wciąż wyznawane są i kultywowane religie animistyczne, w których królują duchy i tradycje przodków. Podczas podróży Wybrzeże Kości Słoniowej Wyjazd z Poza Trasą Adventure dotrzemy do miast i wiosek pięciu najliczniejszych grup etnicznych Wybrzeża Kości Słoniowej - Baule (Baoulè), Senufo, Malinke, Guere oraz Fulani. W wiosce Beoumi, położonej w okolicach miasta Bouake, poznamy bliżej ludność z grupy etnicznej Baule (Baoulè). Do dziś zachowuje ona własne tradycje i rytuały oparte na tańcach i maskach przodków. W wiosce Beoumi uczestniczyć będziemy w ceremonii Tańca Masek Goli. Podążając dalej na północ Wybrzeże Kości Słoniowej zwiedzimy miasto Kong, które było w przeszłości stolicą Imperium Kong. Obejrzymy tu dwa XVIII-wieczne meczety wybudowane w stylu sudańskim. To dwa z ośmiu meczetów w Republice Wybrzeża Kości Słoniowej, wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. W mieście Korhogo i okolicach poznamy będziemy bliżej świat społeczności z grupy etnicznej Senufo. Tu uczestniczyć będziemy w ceremoniach Tańców Masek Boloye (Taniec Panter) oraz Tańców Dziewic - Masek N’Goron. W okolicach miasta Odienne poznamy społeczność Malinke. To potomkowie założycieli Królestwa Mandinka, które w XIII wieku pod przywódctwem Sundiata Keita przekształciło się w Imperium Mali. Niezwykłym przeżyciem będzie z pewnością spotkanie z spotkanie z wojownikami i myśliwymi z Bractwa Dozo, którzy wywodzą się z wojowników Malinke. W okolicach miasta Man, gościć będziemy u społeczności z grupy etnicznych We i Guere. Wyruszamy do dżungli, gdzie zobaczymy niesamowite mosty z lian, które wykonane zostały  z rosnących pnączy, przez mężczyzn przechodzących proces inicjacji. Tu też w świętym lesie Gbepl obejrzymy Taniec Masek Guere. Na koniec podróży Wybrzeże Kości Słoniowej Wyjazd z Poza Trasą Adventure zwiedzimy kolonialne miasto Grand Bassam. Miasto założone na przełomie XIX i XX wieku, było pierwszą stolicą Wybrzeża Kości Słoniowej, a dziś wpisane jest na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Zapraszamy w podróż Wybrzeże Kości Słoniowej Wyjazd z Poza Trasą Adventure!

Autor programu Łukasz Odzimek. Copyright © Poza Trasą Adventure.

WYBRZEŻE KOŚCI SŁONIOWEJ WYJAZD - PROGRAM PODRÓŻY:

Dzień 1. 

Wylot z Warszawy do Abidżan w Republice Wybrzeża Kości Słoniowej. Na lotnisku spotkanie z pilotem Poza Trasą Adventure na trzy godziny przed wylotem. Przylot do Abidżanu. Na lotnisku spotkanie grupy z lokalnym angielskojęzycznym pilotem / przewodnikiem Poza Trasą Adventure w Republice Wybrzeża Kości Słoniowej. Po dopełnieniu formalności transfer do hotelu. Zakwaterowanie i czas wolny na odpoczynek po podróży. Nocleg w hotelu w Abidżanie. 

Wybrzeże Kości Słoniowej wyjazd

Dzień 2. Abidżan / Jamusukro (Yamoussoukro)

Po śniadaniu rozpoczniemy zwiedzanie Abidżan. To największe miasto i była stolicy Republiki Wybrzeża Kości Słoniowej (do 1983 roku). Obecnie Abidżan to główny ośrodek gospodarczy i kulturalno-naukowy kraju. Miasto dzieli na dwie części laguna Ebrié, która połączona jest z Zatoką Gwinejską kanałem Vridi. Abidżan otoczony jest pierwotnym lasem równikowym z ogromnymi drzewami tropikalnymi, który jest obszarem Parku Narodowego Banco. Spacer terenami Parku Narodowego Banco oraz najciekawszymi zakątkami miasta. Obejrzymy między innymi symbol Abidżanu - futurystyczną Katedrę Świętego Pawła z nowoczesnymi witrażami, Sanktuarium Matki Bożej Afryki o ciekawej bryle architektonicznej, Wielki Meczet Salam du Plateau oraz historyczne kolonialne budynki. Wizyta w Muzeum Cywilizacji i galeriach tradycyjnej sztuki. Po przerwie na lunch I krótki odpoczynek wyjazd do Jamusukro (Yamoussoukro). Trasa do pokonania około 250 km. Podróż potrwa około 4 godzin. Po dotarciu na miejsce zakwaterowanie w hotelu i czas wolny na odpoczynek. Nocleg w hotelu w Jamusukro (Yamoussoukro).

Wybrzeże Kości Słoniowej wyjazd

Dzień 3. Jamusukro (Yamoussoukro) / Bouake

Po śniadaniu rozpoczniemy zwiedzanie Jamusukro (Yamoussoukro) - administracyjnej stolicy Republiki Wybrzeża Kości Słoniowej. Miasto powstało na początku XX wieku w miejscu niewielkiej wioski, gdzie urodził się Félix Houphouët-Boigny - pierwszy prezydent Wybrzeża Kości Słoniowej. Od 1983 roku, kiedy stało się stolicą kraju, rozpoczęła się jego stopniowa rozbudowa. Jednak do dziś miasto podupadło. Pomimo przeniesienia stolicy do Jamusukro, wiele urzędów, ambasad oraz innych instytucji pozostało w Abidżanie. Symbolem Jamusukro (Yamoussoukro) jest Bazylika Matki Bożej Królowej Pokoju wzorowana na Bazylice Św. Piotra w Watykanie. Bazylika jest wysoka na 158 m i jest najwyższą świątynią w Afryce oraz według Księgi Rekordów Guinnessa - największym kościołem na świecie. Co ciekawe, tak ogromna bazylika wybudowana została w kraju, gdzie katolicy stanowią tylko kilkanaście procent ludności. Kościół sprawia wrażenie mirażu, gdyż stoi niemalże w szczerym polu i otoczony jest sawanną. Przejazd nad jezioro prezydenckie zamieszkałe przez krokodyle i kajmany, uważane w wierzeniach Baoulè, ludność z której wywodził się prezydent, za symbol władzy i męskości. Ciekawostką jest, iż każdemu krokodylowi w jeziorze nadano stopień polityczny i wojskowy, przydział dokonany został na podstawie wielkości i siły zwierzęcia. Następnie wyjazd do miasta Bouake. Trasa do pokonania około 120 km. Podróż potrwa około 2 godzin. Po dotarciu na miejsce zakwaterowanie w hotelu i czas wolny na odpoczynek. Nocleg w hotelu w Bouake. 

Wybrzeże Kości Słoniowej wyjazd

Dzień 4. Bouake / Beoumi - Lud Baule - Taniec masek Goli

Po śniadaniu zwiedzanie Bouake. Wizyta u farbiarzy z Dar Es Salaam, który są ekspertami w dziedzinie farbowania przepasek na biodra w kolorze indingo oraz u garncarzy mangoro w Tano Sakassou. Klasztor benedyktynów w okolicy Bouake. Następnie wyjazd do wioski Beoumi, gdzie obejrzymy tradycyjny taniec masek Goli. Beoumi zamieszkałe jest przez ludność z grupy etnicznej Baule (Baoulè), która stanowią około 23% populacji kraju i należy do grupy Akan. Do dziś ludność ta zachowuje własne tradycje i rytuały oparte na tańcach i maskach przodków. Baule słynie ze stojącego na wysokim poziomie rzemiosła artystycznego, zwłaszcza pięknych drewnianych masek Goli oraz rzeźb ilustrujących świat duchów. Ceremonia tańca masek Goli wykonywana jest tradycyjnie w czasie zagrożenia lub podczas ceremonii pogrzebowych. Łączy ona ludzi z nadprzyrodzonymi mocami i bogami. Baule (Baoulè) tradycyjnie są animistami i zdecydowana ich większość nadal wyznaje tę religię. Wierzą w boga stwórcę, Nyamiana, i jego dwóch synów, boga bawołów Goli i boga małp Gbekre, a także w boginię ziemi Assie. Uważają, że bóstwa te wpływają na losy świata i ludzkości poprzez kontrolowanie ludzi i zwierząt. Wierzą też w istnienie duchów, czyli Amuen, obdarzonych nadprzyrodzonymi mocami, a także w życie pozagrobowe, w którym przebywają dusze ich przodków. Bonu Amuen - duch buszu, chroni wioskę przed zewnętrznymi zagrożeniami i pojawia się na najważniejszych ceremoniach. Duchy mają swoje sanktuaria - miejsca, gdzie przyjmują ofiary, dzięki którym zachowują swe moce. Dzięki rytualnym tańcom w maskach, duchy interweniują w życie społeczności. Maski przedstawiają bogów, każda maska powiązana jest z konkretnym tańcem. Dla Baule maska to cały kostium - szeroka spódnica z rafii i płaszcz z tkaniny oraz metalowe obręcze, a nie tylko część, która zakrywa twarz tancerza. Po ceremonii powrót do Bouake. W ciągu dnia do pokonania trasa około 60 km. Nocleg w hotelu w Bouake. 

Wybrzeże Kości Słoniowej wyjazd

Dzień 5. Bouake / Kong

Po śniadaniu wyjazd do miasta Kong, położonego na północy Wybrzeża Kości Słoniowej w pobliżu Parku Narodowego Comoé. Trasa do pokonania około 250 km. Podróż potrwa około 4 godzin. Po dotarciu na miejsce czas wolny na krótki odpoczynek i lunch, po czym rozpoczniemy zwiedzanie Kong. Miasto Kong było w przeszłości stolicą Imperium Kong (1710 - 1895). Było także ośrodkiem na szlaku handlowym karawan, przewożących przez Saharę złoto i sól do Afryki Północnej oraz z Mali do Zatoki Gwinejskiej. W Kong obejrzymy między innymi dwa XVIII-wieczne meczety wybudowane z gliny w kolorze ochry w stylu sudańskim - Mały Meczet Barrola oraz Duży Meczet Kong - Missiriba. Są to dwa z ośmiu meczetów w Wybrzeżu Kości Słoniowej, wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Zwiedzanie miejsc i atrakcji miasta, świadczących o bogatej i długiej historii miasta - obejrzymy między innymi, monumentalny grobowiec Kapitana Marchanda, Muzeum Konga oraz Mur Gba. Nocleg w hotelu w Kong.

Dzień 6. Kong / Ferekedougou (Ferkè) / Korhogo - Grupa etniczna Senufo

Po śniadaniu wyjazd do Korhogo, drogą przez miasto Ferekedougou. Do pokonania trasa około 150 km. Przejazd samochodem potrwa około 3 godziny. Ferekedougou (Ferkè) i okolice zamieszkuje ludność z grupy etnicznej Senufo. W mieście działają dwa targowiska - tradycyjny, na którym sprzedawana jest żywność i przedmioty codziennego użytku oraz targ bydła, na którym sprzedaje się zebu, kozy i inne zwierzęta hodowlane. Spacer po targu, podczas którego obserwować będzie można zawierane transakcje. Czas wolny na spotkania z mieszkańcami i zdjęcia. Następnie wizyta w wiosce kowali, gdzie poznamy tradycyjny proces wytapiania żelaza. Kowalstwo to rzemiosło przekazywane z pokolenia na pokolenie. Tylko osoby urodzone w rodzinach kowali mogą uczyć się tego zawodu. Kowale uważani są za „panów ognia”, którzy przyzywają „duchy ziemi” uderzeniami swoich młotów. Kontynuacja podróży do Korhogo. Po dotarciu na miejsce zakwaterowanie w hotelu. Czas wolny na odpoczynek. Nocleg w Korhogo. 

Dzień 7. Korhogo - Grupa etniczna Senufo / Ceremonia tańców Boloye - Taniec Panter

Po śniadaniu rozpoczniemy zwiedzanie miasta Korhogo. Miasto i jego okolice to terytorium grupy etnicznej Senufo. Zajmują się oni rolnictwem ale słyną przede wszystkim z umiejętności artystycznych, są wspaniałymi rzeźbiarzami i muzykami. Senufo przez wieki specjalizowali się w konkretnych dziedzinach sztuki i rzemiosła, przekazywanych z pokolenia na pokolenie. Zajmują się między innymi produkcją żelaza, rzeźbiarstwem, malarstwem, tkactwem i garbowaniem skóry. Sztuka Senufo inspirowała między innymi Pabla Picassa, który był pod wrażeniem ich tradycyjnych technik malarskich i sposobu przedstawiania postaci. Większość Senoufo wciąż praktykuje religię animistyczną. Są mocno związani z tradycyjnymi praktykami przodków. Wierzą oni w najwyższą istotę Boga Stwórcę Kolotyolo, który stworzył świat oraz Pra Matkę, zwaną Maleeo lub Katieleo. Dodatkowo wierzą w liczne duchy przodków i przyrody. Aby nawiązać kontakt z Bogiem Stwórcą, Senufo używają fetyszy. Fetysze uważane są za kanały komunikacji z boskością, a także służą do ochrony przed mocą złych duchów. Fetysze chronią także zbiory, zwierzęta i święte miejsca, gdzie odbywają się rytualne ofiary. Podział społeczny Senoufo jest ściśle powiązany z animistycznymi wierzeniami religijnymi - istnieją tu trzy grupy społeczności: Poro, Wambele (Tyekpa) oraz Sandogo. Sandogo zajmują się głównie sztuką wróżenia. Wambele (Tyekpy) wykonują czary i rytuały. Paro to tajne męskie stowarzyszenie, którego funkcją jest zapewnienie dobrych relacji z duchami. Grupa ta ma surowe zasady, wiele tabu i wyszukane rytuały inicjacyjne, które odbywają się w lasach, uważanych za święte. Rytuałom inicjacji towarzyszą drewniane maski, figury i specjalne przedmioty rytualne. Wizyta na targu rzemieślniczym z tradycyjnymi drewnianymi rzeźbami i tkaninami, reprezentującymi typowe wzory Senufo. Spotkanie z lokalnymi tkaczkami oraz kobietami specjalizującymi się w produkcji masła Shea. Popołudniu wyjazd do wioski, gdzie uczestniczyć będziemy w ceremonii tradycyjnych tańców Boloye, które z powody charakterystycznych strojów tancerzy zwane są także Tańcem Pantery. Ten pełen akrobacji taniec, wykonywany jest tradycyjnie przez przechodzących inicjację mężczyzn, którzy powracają do wioski z okresu izolacji w świętym lesie. Po ceremonii powrót do hotelu. Czas wolny na odpoczynek. Nocleg w Korhogo.

Wybrzeże Kości Słoniowej wyjazd

Dzień 8. Korhogo / Wioski Fulani / Boundiali

Po śniadaniu rozpoczniemy podróż przez tereny zamieszkałe przez społeczności z grupy etnicznej Fulani (Fulbe). Do pokonania trasa około 120 km. Przejazd około 3 godziny. Lud Fulani żyje obecnie na terenach około dwudziestu krajów Afryki. Fulani byli pierwotnie koczowniczymi pasterzami, przemieszczającymi się zgodnie z potrzebami hodowanych przez nich stad. Obecnie część Fulani prowadzi już osiadły tryb życia, hodują zwierzęta i częściowo zajmują się rolnictwem. Mężczyźni opiekują się bydłem; zajęciem kobiet jest natomiast opieka nad dziećmi i wioską. Fulani często uważni są za najpiękniejszych ludzi Afryki. Przywiązują oni dużą wagę do wyglądu. Mężczyźni tradycyjnie noszą charakterystyczne stożkowe kapelusze wykonane z naturalnych włókien, a kobiety jaskrawe kolorowe turbany i suknie z haftami, ozdobnymi dodatkami i biżuterią. Kobiety Fulani często mają tradycyjny czarny tatuaż na dolnej wardze, zwany Tchoodi. Tatuaże są uważane za element upiększający ciało. Najbardziej osiadłe grupy Fulani budują chaty z cegieł mułowych krytych słomianym dachem. Natomiast klany, których styl życia jest bardziej tradycyjny i koczowniczy, chaty budują z materiałów łatwych do transportu - łączą wiązki słomy ze splecionymi gałęziami i zasłonami z tkanin, które pełnią funkcję drzwi. Wizyta w osadzie i spotkania ze społecznością Fulani. Czas na poznanie ich tradycji, zwyczajów i pamiątkowe zdjęcia. Przejazd do Boundiali. Zakwaterowanie w hotelu. Czas wolny na odpoczynek. Nocleg w Boundiali. 

Dzień 9. Boundiali / Kouto - Ceremonia tańców N’Goron - Taniec Dziewic / Odienne - Grupa Etniczna Malinke

Po śniadaniu wyjazd do Kouto, gdzie obejrzymy ceremonię tradycyjnych tańców N’Goron. Taniec ten zwany jest także Tańcem Dziewic, gdyż tradycyjnie wykonywany jest przez dziewczęta przechodzące inicjację. Podczas tańca dziewczęta ubrane są w krótką spódniczkę z rodzajem pomponu z rafii na plecach, który podkreśla ich rytmiczne ruchy w tańcu. W wiosce spotkamy się także między innymi z tkaczkami, garncarzami, rzeźbiarzami i kowalami. Następnie powrót do Boundiali i dalsza podróż do Odienne - krainy społeczności Malinke. Malinke to potomkowie założycieli Królestwa Mandinka, które w XIII wieku pod przywódctwem Sundiata Keita przekształciło się w Imperium Mali. Imperium Mali istniało do XVI wieku. W ciągu dnia do przejechania trasa około 300 km. Czas przejazdu samochodem potrwa około 3 godziny. Po dotarciu na miejsce zakwaterowanie w hotelu i czas wolny na odpoczynek. Nocleg w Odienne. 

Dzień 10. Odienne - Bractwo Dozo / Man

Po śniadaniu spotkanie z wojownikami i myśliwymi z bractwa Dozo, znanymi z odwagi i mistycznych mocy. Wybierzemy się z nimi na tereny pobliskiej sawanny, gdzie Dozo przybliżą nam między innymi zasady sztuki polowania i związanych z nią rytuałów. Dozo uważają, iż dzikie zwierzęta należą do duchów zamieszkujących las. Aby polowanie było udane, myśliwi muszą przebłagać te nadprzyrodzone istoty zamieszkujące busz. Zgodnie z tradycją, dzikie zwierzęta zabite przez myśliwych wyzwalają nyamę, niszczycielskiego ducha, który jest niebezpieczny dla społeczności, która czerpie korzyści z zabijania. Każdy Dozo musi więc nauczyć się zaklęć i modlitw, znać rośliny potrzebne do przeciwdziałania tej sile. Dowiemy się, jak Dożo wykorzystują lokalne rośliny w swoich rytuałach. Odwiedzamy denguélé (co w języku Malinke oznacza jedyne dziecko) - to święta mistyczna góra (806 m n.p.m.) z jaskiniami. Następnie wyjazd w kierunku południowym do miasta Man, położonego u podnóża zalesionych wzgórz. W ciągu dnia do pokonania około 270 km. Przejazd samochodem potrwa około 4 godziny. Po dotarciu na miejsce zakwaterowanie w hotelu. Czas wolny na odpoczynek. Nocleg w Man. 

Dzień 11. Man i okolice - Grupa etniczna Guere - Taniec masek Guere

Po śniadaniu rozpoczniemy zwiedzanie okolic Man, zamieszkałych przez społeczności z grupy etnicznych We i Guere. Wyruszamy do dżungli, gdzie zobaczymy niesamowite mosty z lian. Wykonane zostały one z rosnących pnączy, przez mężczyzn przechodzących proces inicjacji. Popołudniu wizyta w świętym dla lokalnych społeczności lesie Gbepl oraz pobliskiej wiosce. Podczas wizyty w wiosce poznamy bliżej tradycje i zwyczaje ludu Guere, które ściśle związane są życiem religijnym i mistycznym. Wierzą oni w duchy i kult przodków, którym przypisują nadprzyrodzone moce. Poszczególne duchy reprezentowane są przez konkretne maski. Kult masek ściśle związany jest z codziennym życiem społeczności. Maska uczestniczy w życiu społecznym wsi, jest obecna podczas uroczystości, odgrywa też ważną rolę w rozwiązywaniu sporów między mieszkańcami wsi. Maska jest przede wszystkim świętą siłą, która umożliwia komunikację między Bogiem a ludźmi, między przodkami a żywymi, jest duchem opiekuńczym, przeciwstawiającym się destrukcyjnym i szkodliwym siłom, którymi manipulują czarodzieje. Istnieją różne masek, w zależności od funkcji - maski święte, te są najważniejsze, bo bronią wioski przed złymi duchami: są maski wojowników, które wzmacniają odwagę przodków wojowników oraz maski radosne, które uczestniczą we wszystkich momentach wiejskich festynów śpiewając i tańcząc. Powrót do hotelu. Czas wolny na odpoczynek. Nocleg w Man. 

Wybrzeże Kości Słoniowej wyjazd Burkina Faso wyjazd

Dzień 12. Man / Jamusukro (Yamoussoukro)

Po śniadaniu podróż powrotna do Jamusukro (Yamoussoukro). Do pokonania trasa około 360 km. Przejazd samochodem potrwa około 4 godzin. Po dotarciu na miejsce zakwaterowanie w hotelu. Spacer po stolicy i możliwa wizyta w Fundacji Félix Houphouët - Boigny, pierwszego prezydenta Wybrzeża Kości Słoniowej w latach 1960-1993. Powrót do hotelu. Czas wolny na odpoczynek. Nocleg w Jamusukro (Yamoussoukro). 

Dzień 13. Jamusukro (Yamoussoukro) / Grand Bassam

Po śniadaniu wyjazd do miasta Grand Bassam. Do pokonania trasa około 270 km. Po dotarciu na miejsce przejazd do hotelu położnego w pobliżu plaży i zakwaterowanie. Czas wolny na krótki odpoczynek. Po czym rozpoczniemy zwiedzanie Grand Bassam. To historyczne kolonialne miasto założone na przełomie XIX i XX wieku, będące pierwszą stolicą Wybrzeża Kości Słoniowej. Miasto wpisane zostało na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Jest to wspaniały przykład kolonialnego miasta z końca XIX wieku, a jej budynki odzwierciedlają typową francuską architekturę kolonialną tamtej epoki. Na liście Unesco znajduje się także pobliska wioska rybacka N’zima z zachowanymi przykładami architektury kolonialnej - domy z galeriami, werandami i ogrodami. Spacer po Grand Bassam, podczas którego poznamy najciekawsze zakątki oraz długoletnią historię miasta i jego mieszkańców - wspólnie żyjących tu Europejczyków i Afrykańczyków. Wieczorem czas wolny na odpoczynek. Nocleg w Grand Bassam. 

Wybrzeże Kości Słoniowej wyjazd

Dzień 14. Grand Bassam / Abidżan

Po śniadaniu kontynuacja zwiedzania Grand Bassam. Wizyta na miejskim targu. Czas wolny na zakupy. Następnie wyjazd do Abidżan i transfer na lotnisko zgodnie z godzinami lotów. Przejazd około 40 km. Na lotnisku pożegnanie grupy z lokalnym pilotem / przewodnikiem Poza Trasą Adventure w Wybrzeżu Kości Słoniowej. Wylot do Warszawy. 

Dzień 15. 

Przylot do Warszawy. 

Uwaga - Program jest ramowy. Kolejność zwiedzania może ulec zmianie ze względów organizacyjnych oraz ze względu na lokalne uwarunkowania i panujące warunki atmosferyczne.

TRASA WYCIECZKI:

CENA: 2950EUR

+ bilety lotnicze ok. 3900 PLN

Cena obejmuje:

  • Bilety lotnicze Warszawa - Abidżan - Warszawa ok. 3900 PLN  *Koszt do rozliczenia wg ceny zakupu
  • Noclegi w hotelach 3* (lokalna standaryzacja) lub hotelach klasy turystycznej w pokojach dwuosobowych
  • Śniadania
  • Transfery i transport zgodnie z opisem w programie
  • Opiekę polskiego pilota
  • Opiekę lokalnych pilotów angielskojęzycznych
  • Wszelkie dokumenty i permity na wjazdy do miejsc tam gdzie są wymagane
  • Usługi miejscowych przewodników angielskojęzycznych
  • Zgody na zwiedzanie i bilety wstępu do miejsc wymienionych w programie
  • Wszelkie opłaty lokalne wymagane na trasie
  • Miejscowy podatek turystyczny
  • Koszty organizacyjne w Polsce i na miejscu wyprawy
  • Ubezpieczenie KL/NW podróżne (Koszty leczenia: 600.000 PLN )
  • Składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny

Cena nie obejmuje:

  • Kosztów testów PCR (o ile wymagane)
  • Kosztów wizy (ok.  EUR)
  • Kosztów posiłków poza śniadaniami
  • Zwyczajowych napiwków (ok.  EUR)
  • Innych atrakcji fakultatywnych i innych wydatków osobistych jak: karta telefoniczna, internet, pranie itp.

*Grupa min. 8 osób

WYBRZEŻE KOŚCI SŁONIOWEJ WYJAZD NA ZDJĘCIACH