poza trasą adventure
CZAD TIBESTI POZA TRASĄ
Czad Tibesti Wyprawa Poza Trasą Adventure to podróż prowadząca przez jeden z największych sekretów Sahary. To miejsca pełne zachwycających krajobrazów i niezwykłych ludzi, w większości nadal prowadzących koczowniczy tryb życia. Rejon Tibesti to strefa utrudnionego dostępu - kraina wciąż całkowicie dzika i nieokiełznana. Tu znajdują się najwyższe góry Sahary, od których rejon wziął swoją nazwę. Najwyższym szczytem masywu Tibesti jest Emi Koussi, który wznosi się na wysokość 3445 m n.p.m. Szczyt ten jest w rzeczywistości ogromnym wygasłym wulkanem. W krajobrazie Tibesti odnajdziemy zachwycające pustynne krajobrazy, wulkany, niesamowite formacje skalne, morza wydm, malowidła naskalne, kolorowe jeziora, kaniony i oazy. To obszary zamieszkiwane przez koczowniczy lud Toubou. Czad Tibesti wciąż pozostaje jednym z najbardziej odległych i najrzadziej odwiedzany krajów na Saharze. Czad Tibesti Wyprawa Poza Trasą Adventure ma charakter przygodowy. Tuż po tym jak wylądujemy w stolicy Czadu - Ndżamenie, wyruszymy w podróż po prawdziwych bezdrożach i pustynnych saharyjskich szlakach. Ze względu na podróż z dala od cywilizacji, nie będziemy mieli dostępu do internetu, telefonu i energii elektrycznej. Dla większości ludzi to wyzwanie i prawdziwa przygoda! W północnym Czadzie brak infrastruktury turystycznej, musimy więc być samowystarczalni - noce spędzać będziemy w obozowiskach, śpiąc w namiotach lub jeśli ktoś będzie miał ochotę pod gołym niebem. Obcowanie z naturą pod rozświetlonym gwiazdami saharyjskim niebem to niezwykle romantyczne doświadczenie. I taka też będzie nasza wyprawa Czad Tibesti z Poza Trasą Adventure, na którą serdecznie zapraszamy!
Autor programu Janusz Tichoniuk. Copyright © Poza Trasą Adventure.
CZAD TIBESTI POZA TRASĄ - PROGRAM PODRÓŻY:
Dzień 1.
Wylot z Warszawy do Ndżamena w Czadzie. Spotkanie grupy na lotnisku z pilotem Poza Trasą Adventure na trzy godziny przed wylotem. Przylot do Ndżameny - stolicy i największego miasta Czadu. Spotkanie grupy z lokalnym pilotem przewodnikiem Poza Trasą Adventure w Czadzie. Po dopełnieniu formalności wjazdowych transfer do hotelu i zakwaterowanie. Czas wolny na odpoczynek po podróży. Nocleg w hotelu w Ndżamena.
Dzień 2. Ndżamena / Moussoro
Po śniadaniu dopełnimy formalności związane z rejestracją pobytu w Czadzie. Następnie pakujemy się w samochody terenowe i wyruszamy z Ndżameny w kierunku północy. Na wysokości Massakoro na dwa tygodnie opuszczamy utwardzone drogi i cywilizację. Podróżujemy skrajem Sahelu poprzez wyschnięte koryto Bahr el Ghazal. Oglądamy ostatnie rolnicze wioski oraz najdalej na północ rosnące baobaby. Nocleg między akacjami w okolicach Moussoro.
Dzień 3. Moussoro / Bahr el Ghazal Moussoro - Salal
Po śniadaniu kontynuujemy podróż przez Wadi Bahr el Ghazal. W trakcie jazdy obserwować będziemy jak pomału Sahel ustępuje Saharze, drzewa i inna roślinność ustępują piaszczystym równinom. W krajobrazie dostrzeżemy nieliczne studnie oraz oazy. Obóz rozbijemy na pustyni w okolicach Salal, drugiego co do wielkości miasteczka tego rejonu Czadu.
Dzień 4. Bahr el Ghazal - Salal / Koubba Olanga
Po śniadaniu kontynuacja podróży, podczas której przekraczamy granicę Regionu Borokou. Jego stolicą jest Faya-Largeau. Jedziemy szlakiem wiodącym przez Pustynię Erg Djourab, na którym możemy spotkać ikoniczne, wyładowane do granic możliwości ciężarówki z towarem z Libii. Pojawiają się pierwsze diuny, przez niektóre z nich będziemy przejeżdżać. Nocleg w obozowisku pomiędzy wydmami w okolicach Koubba Olanga.
Dzień 5. Koubba Olanga / Faya (Largeau)
Od rana dalsza podróż przez diuny i piaski Sahary do Faya - największej w rejonie oazy i jednym z większych gajów palmowym na Saharze. Miasteczko położone jest u podnóża Tibesti - najwyższego wulkanicznego masywu górskiego Sahary. Oaza zamieszkała jest przez lud Tubu. Nocleg w obozie w pobliżu oazy Faya.
Dzień 6. Faya (Largeau) / Jezioro Ain Galaka
Po opuszczeniu oazy Faya kierujemy się w stronę Tibesti. Odwiedzimy okolice okresowego Jeziora Ain Galaka. To małe oczko wodne leżące pośród wydm Sahary. Nocleg w obozie w okolicach jeziora.
Dzień 7. Jezioro Ain Galaka / Rond-Point de Gaulle
Po śniadaniu wyruszymy kolejnym pustynnym szlakiem. Jechać będziemy skrajem przedgórza Tibesti mijając pojedyncze diuny. Dotrzemy do Ronda de Gaulle’a. To wręcz mityczne miejsce pośrodku Sahary, które rondem jednak nie jest. Rozbijemy obóz na pustyni z dala od głównego szlaku.
Dzień 8. Rond-Point de Gaulle / Region Tibesti - Zouarke
Po śniadaniu wyruszymy w dalszą podróż, podczas której przekraczamy granicę regionu Tibesti. Nazwa regionu pochodzi od Gór Tibesti, najwyższych gór i jednego z najbardziej znanych łańcuchów górskich na Saharze. Tibesti to najmniej zaludnionych regionów Czadu. Po drodze mamy szanse zobaczyć wraki czołgów pozostałe po wojnie z Libią w latach 80-tych ubiegłego wieku. Dojeżdżamy do Zouarke, znajdujęcego się u wejścia do wcinającego się wgłąb Tibesti wadi. Obóz rozbijemy w okolicach wioski Zouarke.
Dzień 9. Zouarke / Trou de Natron
Po śniadaniu wyjazd trasą wzdłuż skalistego szlaku na Wyżynę Tibesti, skąd podziwiać będziemy mogli rozległe saharyjskie krajobrazy - panoramy rozciągające się aż po Erg Bilma w Nigrze. Po drodze mijać będziemy małe oazy zamieszkałe przez lud Tubu. Nocleg w obozie na pustyni w okolicy Trou de Natron.
Dzień 10. Trou de Natron / Bardai
Po śniadaniu podróż szlakiem wzdłuż Kanionu Oudingeuer. Dotrzemy do oazy Bardai, położonej w północnej części Tibesti. Nocleg w obozie na pustyni w okolicach oazy Bardai.
Dzień 11. Bardai / Wulkan Trou au Natron / Wulkan Doon Kinimi
Po śniadaniu rozpoczniemy podróż powrotną. Na trasie zatrzymamy się przy spektakularnej kalderze wygasłego Wulkanu Trou au Natron. Kaldera ma głębokość około 1 km na jej dnie zalegają lśniące bielą złoża węglanu sodu (lokalna nazwa: natron). Zobaczymy również równie interesujący, mniejszy Wulkan Doon Kinimi. Nocleg w obozie na pustyni w okolicach.
Dzień 12. Trou au Natron / Zouarke
Po śniadaniu kontynuować będziemy podróż powrotną na południe. Zjeżdżamy do podnóża wyżyny Tibesti. Nocleg w obozie okolicach wioski Zouarke.
Dzień 13./14./15./16. Zouarke / Przejazd Poza Trasą
Po zaopatrzeniu na najbliższe cztery dni, wyruszymy w prawdziwą podróż Poza Trasą. Główna droga na południe z Tibesti wiedzie korytem Bahr el-Ghazal, ale my pojedziemy rzadko uczęszczaną trasą przy granicy z Nigrem. Przez najbliższe dni będziemy pokonywać niemal bezludne obszary Sahary, zatrzymując się przy nielicznych studniach i w oazach: Gouri, Siltou Dababa i Ziguey. Noclegi w obozowiskach pośród wydm i akacji.
Dzień 17. Mao
Wracamy do cywilizacji. Podróż do Mao. To dość duże miasto i stolica Regionu Kanem, do tej pory rządzonego przez Sułana. Mao założone zostało w 1898 roku przez Sułtana Ali. Miasto jest typowym tyglem kulturowym i ważnym ośrodkiem handlowym z dużym bazarem. Nocleg na pustyni w okolicach Mao.
Dzień 18. Mao / Ndżamena
Po śniadaniu powrót na na asfaltowe drogi. Podróż powrotna do Ndżamena. Po dotarciu na miejsce zakwaterowanie w hotelu i zasłużony odpoczynek. Następnie transfer na lotnisko zgodnie z godzinami lotów. Pożegnanie grupy z lokalnym przewodnikiem Poza Trasą Adventure w Czadzie.
Dzień 19. Ndżamena
Wylot z Ndżamena do Warszawy. Przylot do Warszawy.
Uwaga - Program jest ramowy. Kolejność zwiedzania może ulec zmianie ze względów organizacyjnych oraz ze względu na lokalne uwarunkowania i panujące warunki atmosferyczne.
TRASA WYCIECZKI:
CENA: 4200EUR
+ bilety lotnicze ok. 4500 PLN
Cena obejmuje:
- Bilety lotnicze Warszawa - Ndżamena - Warszawa ok. 4500 PLN *Koszt do rozliczenia wg ceny zakupu
- Noclegi w hotelu 3* (lokalna standaryzacja), klasy turystycznej w pokoju dwuosobowym w Ndżamena oraz w namiotach podczas objazdu zgodnie z programem
- Śniadania w Ndżamena
- Śniadania, lunche i kolacje podczas części objazdowej
- Transery i transport zgodnie z programem
- Wszelkie dokumenty i permity na wjazdy do miejsc tam gdzie są wymagane
- Opiekę polskiego pilota
- Opiekę i usługi lokalnych pilotów i przewodników angielskojęzycznych
- Bilety wstępu do miejsc wymienionych w programie
- Wszelkie opłaty lokalne wymagane na trasie
- Miejscowy podatek turystyczny
- Koszty organizacyjne w Polsce i na miejscu wyprawy
- Ubezpieczenie KL/NW podróżne (Koszty leczenia: 500.000 PLN )
- Składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny
Cena nie obejmuje:
- Kosztów wizy do Czadu i innych formalności wjazdowych jak obsługa wizowa (ok. 100 EUR + 35 EUR)
- Kosztów wyżywienia w Ndżamena poza śniadaniami (ok. 10 USD/posiłek)
- Zwyczajowych napiwków (ok. EUR)
- Opłat za filmowanie i fotografowanie
- Innych atrakcji fakultatywnych i innych wydatków osobistych
*Grupa min. 7 osób
CZAD TIBESTI NA ZDJĘCIACH
Autorem zdjęć jest Janusz Tichoniuk
CZAD TIBESTI - AFRYKA
Czad Tibesti Afryka - Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj nasze relacje z podróży i wypraw: O podróżach do Afryki – Łukasz Odzimek Poza Trasą Adventure oraz Mateusz Grzeszczuk Podróż Bez Paszportu, Bissau – co warto zobaczyć w stolicy Gwinea Bissau?, W podróży po Ghanie – Kraina ludów Ashanti i Region Wolta, Uganda Góry Ruwenzori – Góry Księżycowe, Uganda trekking Góry Ruwenzori, Rwanda - Kigali Targ owoców, Afryka muzyka, Afryka Zachodnia, Kalangala w Ugandzie. Wyspy Sese na Jeziorze Wiktorii, Maputo Mozambik – Architektura, kultura, tradycje i taniec
WYPEŁNIJ FORMULARZ REZERWACYJNY I SZYKUJ SIĘ NA PODRÓŻ!
A jeśli masz jakieś pytania lub wątpliwości - również napisz : )