fbpx

kontakt@pozatrasa.pl
+48 22 350 73 46

Kongo Brazzaville Kongo Kinszasa
10.06.2023
-
18.06.2023
9
dni
CENA:
2850 EUR + bilety lotnicze ok. 4500 PLN

KONGO BRAZZAVILLE I KONGO KINSZASA

Rezerwat Goryli Lesio Louna - Rezerwat Szympansów Bonobo Lola Ya Bonobo

Kongo Brazzaville Kongo Kinszasa wyjazd z Poza Trasą Adventure to podróż łącząca dwa rzadko odwiedzane kraje położone w Afryce Centralnej. Na obszarach należących do obu państw położone są pierwotne lasy tropikalne, będące ostoją między innymi dla żyjących tu goryli nizinnych i szympansy. Dzika dżungla, góry, wodospady i sawanny to tylko kilka z atrakcji przyrodniczych tych terenów. Podczas podróży Kongo Brazzaville Kongo Kinszasa dotrzemy do rezerwatu goryli nizinnych Lesio Louna. Rezerwat Lesio Louna słynie przede wszystkim z występujących na jego obszarze zachodnich goryli nizinnych. Poza gorylami w rezerwacie występują także między innymi małpy i antylopy. W okolicach Kinszasy w Demokratycznej Republice Konga odwiedzimy Rezerwat Szympansów Bonobo (Lola Ya Bonobo), gatunku zagrożonego wyginięciem. Celem działalności rezerwatu jest opieka nad młodymi osieroconymi bonobo, które odebrane zostały z rąk kłusowników i ponowne wprowadzenie ich do życia na terenie otwartego rezerwatu leśnego. Wybierzemy się także na wycieczkę majestatyczną rzeką Kongo. Odwiedzimy Wyspę Mbamu (M’Bamou), położoną na rzece Kongo w tzw. Basenie Malebo. W mieście Owando, położonym w centralnej części Kongo Brazzaville, podczas występów lokalnych tancerzy poznamy tradycyjne kongijskie tańce. Zapraszamy na podróż Kongo Brazzaville Kongo Kinszasa wyjazd z Poza Trasą Adventure!

Autor programu Łukasz Odzimek. Copyright © Poza Trasą Adventure.

KONGO BRAZZAVILLE I KONGO KINSZASA - PROGRAM PODRÓŻY:

Dzień 1.

Wylot z Warszawy do Kinszasa, stolicy Demokratycznej Republiki Konga (Zair). Na lotnisku spotkanie grupy z pilotem Poza Trasą Adventure na trzy godziny przed planowanym wylotem. Przylot do Kinszasa. Na lotnisku spotkanie grupy z lokalnym angielskojęzycznym przewodnikiem Poza Trasą Adventure w DRK - Demokratyczna Republika Konga oraz Kongo. Transfer do hotelu i zakwaterowanie. Następnie czas wolny na odpoczynek po podróży. Nocleg w Kinszasa. 

Dzień 2. KONGO Kinszasa / KONGO Brazzaville

Po śniadaniu transfer do portu, skąd wypłyniemy do Brazzaville - stolicy sąsiedniego Kongo, położonej na drugim brzegu rzeki Kongo. To jedyny taki przypadek na świecie kiedy stolice dwóch krajów położone są naprzeciwko siebie na dwóch przeciwnych brzegach rzeki. Po przybyciu do Brazzaville dopełnienie formalności wjazdowych, po czym transfer do hotelu i zakwaterowanie. Następnie rozpoczniemy zwiedzanie miasta Brazzaville. Spacer po najciekawszych zakątkach stolicy Kongo. Obejrzymy najciekawsze zabytki Brazzaville i historyczne miejsca miasta. Zwiedzimy muzeum poświęcone hrabiemu de Brazza - Pierre Savorgnan de Brazza, francusko-włoskiemu badaczowi Afryki Centralnej. Na jego cześć stolica Kongo nosi nazwę Brazzaville. W muzeum znajduje się rodzinny grób hrabiego de Brazza. Wybierzemy się na lokalny targ z tradycyjną sztuką afrykańską i rzemieślniczymi wyrobami artystycznymi. Czas na zakupy. Brazzaville to doskonałe miejsce na  poznanie na żywo tradycyjnej kongijskiej muzyki i lokalnych tańców, które obejrzymy późnym popołudniem. Podczas spaceru mamy też szansę spotkać członków stowarzyszenia Sapeurs - Stowarzyszenia Osób Eleganckich i Wprowadzających Dobry Nastrój (SAPE), którzy szczególną wagę przywiązują do wizerunku i odpowiedniego stylu. Powrót do hotelu. Czas wolny na odpoczynek. Nocleg w Brazzaville. 

Maski afrykańskie

Dzień 3. KONGO Brazzaville / Wyspa Mbamu (M’Bamou) / Wyspa Faignond / Brazzaville 

Po śniadaniu transfer do portu, skąd wypłyniemy na Wyspę Mbamu (M’Bamou) położoną na rzece Kongo. Wycieczka majestatyczną rzeką Kongo. Wyspa Mbamu (M’Bamou) usytuowana jest w poszerzeniu rzeki Kongo przypominającym jezioro. Obszar ten zwany jest Basenem Malebo (Malabo Pool, dawniej Stanley Pool). Wyspa Mbamu (M’Bamou) liczy około 22 km długości i otaczają ją archipelagi niewielkich wysepek. Wizyta i zwiedzanie Wyspy Mbamu (M’Bamou). Następnie popłyniemy w górę rzeki Kongo na małą niezamieszkałą, cichą i spokojną Wyspę Faignond. Na wyspie znajduje się plaża ze złocistym piaskiem. Będzie można tu odpocząć w cieniu drzew i zjeść lunch w niewielkiej restauracji z lokalną kuchnią. Następnie dotrzemy do malowniczych granitowych klifów Manguenguengé o różowych, białych, pomarańczowych odcieniach. Późnym popołudniem powrót do Brazzaville. Transfer do hotelu. Czas wolny na odpoczynek. Nocleg w Brazzaville. 

Republika Kongo wyjazd

Dzień 4. KONGO Brazzaville / Rezerwat Lesio Louna (Lesio-Louna Reserve) / Jezioro Błękitne (Blue Lake)

Po bardzo wczesnym śniadaniu wyjazd w kierunku północnym do wioski Abio, leżącej w Rezerwacie Lesio Louna. Podróż potrwa około 4 godziny. Na tarasie obejrzeć będziemy mogli krajobrazy Kongo. Zatrzymamy się na zdjęcia i chwilę odpoczynku w najciekawszych punktach. Rezerwat goryli nizinnych Lesio Louna położony jest w malowniczej okolicy wśród dzikiej przyrody. Po przyjeździe i zakwaterowaniu w lodgy, rozpoczniemy wizytę w rezerwacie. Czas na eksplorację okolicy i poznawanie otaczającej fauny i flory. Rezerwat Lesio Louna słynie przede wszystkim z występujących na jego terenie goryli zachodnich nizinnych. Poza gorylami w rezerwacie występują także inne gatunki zwierząt między innymi małpy i antylopy. Wizyta w sierocińcu młodych goryli nizinnych, który prowadzony jest w ramach projektu PLL (Project Lesio-Louna). Pod opieką ośrodka znajdują się młode osierocone goryle będące ofiarami kłusowników. Po okresie adaptacyjnym w ośrodku są one stopniowo wypuszczane na wolność na terenie Rezerwatu Lesio Louna. Project Lesio-Louna stworzony przez rząd Republiki Konga oraz angielską Fundację Aspinall stawia sobie za cel ponowne wprowadzenie do środowiska naturalnego populacji goryli zachodnich (nizinnych) w tym rejonie Konga. Następnie wyjazd do wioski Iboubikro w pobliżu Jeziora Błękitnego. Wycieczka po jeziorze krystalicznie czystym jeziorze, leżącym w przepięknej tropikalnej scenerii. Jezioro Błękitne jest zbiornikiem źródłowym - nie posiada ono dopływu, a jedynie odpływ). Odpoczynek nad jeziorem, a dla chętnych kąpiel w jeziorze. Spacery wokół jeziora otoczonego bagiennymi lasam i zwiedzanie okolicy. Powrót do lodgy. Nocleg w lodgy w okolicach Rezerwatu Lesio Louna. 

Dzień 5. KONGO Brazzaville - Rezerwat Lesio Louna (Lesio-Louna Reserve) / Owando 

Po śniadaniu wyjazd do miasta Owando, położonego w centralnej części Kongo nad rzeką Kouyou. Podróż samochodem potrwa około 5 godzin. Na trasie miniemy wiele kongijskich wiosek i miasteczek, jak Ngo, Gamboma, Ollombo, Oyo i Obouya. Zatrzymamy się na krótki odpoczynek i zdjęcia. Po dotarciu do Owando zakwaterowanie w hotelu i czas na krótki odpoczynek. Następnie spacer po najciekawszych zakątkach miasta. W Owando podczas występu lokalnych tancerzy, będziemy mogli także poznać tradycyjne kongijskie tańce. Powrót do hotelu. Nocleg w Owando. 

Dzień 6. KONGO Brazzaville - Owando / Brazzaville 

Po wczesnym śniadaniu podróż powrotna do Brazzaville. Na trasie zatrzymamy się w kilku wioskach, gdzie gościć będziemy u lokalnych społeczności. Spotkania z lokalnymi tradycjami i kulturą kongijską. Poznamy bliżej codzienne życie Kongijczyków. Kontynuacja podróży do Brazzaville. Po dotarciu na miejsce, zakwaterowanie w hotelu. Czas wolny na odpoczynek po podróży. Nocleg w Brazzaville. 

Dzień 7. KONGO Brazzaville - Brazzaville / KONGO Kinszasa / Rezerwat Szympansów Bonobo (Lola Ya Bonobo) / Kinszasa

Po śniadaniu transfer do portu, skąd wypłyniemy do Kinszasy w Demokratycznej Republice Konga. Po przekroczeniu rzeki Kongo i dopłynięciu do Kinszasa, przejazd do Rezerwatu Szympansów Bonobo (Lola Ya Bonobo). Rezerwat położony jest w pagórkowatym południowym obszarze Kinszasy, przecina go dolina rzeki Lukaya. Szympansy Bonobo, zwane także karłowatymi, występują tylko w lasach DR Konga i Kongo. Obecnie zagrożone są one wyginięciem. Rezerwat Lola Ya Bonobo założony został w 1994 roku przez Belgijkę Claudine Andre. Celem działalności rezerwatu jest opieka nad młodymi osieroconymi bonobo odebranymi z rąk kłusowników i ponowne wprowadzenie ich do otwartego rezerwatu leśnego. Powrót do Kinszasa i zakwaterowanie w hotelu. Czas wolny na krótki odpoczynek. Następnie rozpoczniemy zwiedzanie Kinszasy, największego miasta Afryki Centralnej. Spacer po najciekawszych zakątkach Kinszasa, obejrzymy miejsca związane z odzyskaniem przez kraj niepodległości. Wybierzemy się na targowiska z lokalnymi produktami i rękodziełem artystycznym. Czas wolny na zakupy. Powrót do hotelu i czas wolny na odpoczynek. Nocleg w Kinszasa. 

Bonobo Rezerwat Szympansów Bonobo (Lola Ya Bonobo) / Kinszasa

Dzień 8. KONGO Kinszasa

Po śniadaniu kontynuacja zwiedzania Kinszasa. Wybierzemy się między innymi na stadion narodowy i Targ Centralny. Czas wolny na odpoczynek, spacery i ostatnie zakupy. Transfer na lotnisko zgodnie z godzinami lotów. Na lotnisku pożegnanie grupy z lokalnym angielskojęzycznym przewodnikiem Poza Trasą Adventure w DRK - Demokratyczna Republika Konga oraz Kongo. Wylot do Warszawy. 

Dzień 9. 

Przylot do Warszawy. 

Uwaga - Program jest ramowy. Kolejność zwiedzania może ulec zmianie ze względów organizacyjnych oraz ze względu na panujące warunki atmosferyczne.

TRASA WYCIECZKI:

CENA: 2850EUR

+ bilety lotnicze ok. 4500 PLN

Cena obejmuje:

 • Bilety lotnicze Warszawa - Kinszasa - Warszawa ok. 4500 PLN  *Koszt do rozliczenia wg ceny zakupu
 • Noclegi w hotelach 3* (lokalna standaryzacja) lub hotelach klasy turystycznej w pokojach dwuosobowych oraz lodge podczas wizyty w Rezerwacje Lesio-Louna
 • Śniadania
 • Śniadanie i kolacja podczas wycieczki po rzece Kongo
 • Śniadanie, lunch i kolacja podczas pobytu w Rezerwacje Lesio Louna
 • Transfery i transport zgodnie z opisem w programie
 • Wycieczka łodzią motorową po Rzece Kongo
 • Opiekę polskiego pilota
 • Opiekę lokalnych pilotów angielskojęzycznych
 • Wszelkie dokumenty i permity wymagane na wjazd do Republiki Kongo oraz Demokratycznej Republiki Konga (nie obejmuje kosztów wizy - jak w opisie cena nie obejmuje)
 • Wszelkie dokumenty i permity na wjazdy do miejsc tam gdzie są wymagane
 • Pozwolenia na trekkingi i usługi przewodników
 • Usługi miejscowych przewodników angielskojęzycznych
 • Zgody na zwiedzanie i bilety wstępu do miejsc wymienionych w programie
 • Wszelkie opłaty lokalne wymagane na trasie
 • Miejscowy podatek turystyczny
 • Koszty organizacyjne w Polsce i na miejscu wyprawy
 • Ubezpieczenie KL/NW podróżne (Koszty leczenia: 600.000 PLN )
 • Składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny
 • Relację fotograficzną z wyjazdu

Cena nie obejmuje:

 • Kosztów testów PCR (o ile wymagane)
 • Kosztów wiz: Kongo Brazzaville (ok. 200 EUR visa on-arrival) / Kongo Kinshasa (ok. 390 USD visa on-arrival)
 • Posiłków nie ujętych w opisie cena obejmuje oraz napojów do posiłków
 • Zwyczajowych napiwków (ok.  EUR)
 • Innych atrakcji fakultatywnych i innych wydatków osobistych jak: karta telefoniczna, internet, pranie itp.

*Grupa min. 6 osób

*Uwaga - obowiązkowe szczepienie przeciwko żółtej febrze, zalecana profilaktyka przeciwko malarii

KONGO BRAZZAVILLE I KONGO KINSZASA NA ZDJĘCIACH