kontakt@pozatrasa.pl
+48 22 350 73 46

Kongo Brazzaville
Kongo Kinszasa
06.06.2024-16.06.2024
brak miejsc
05.08.2024-15.08.2024
11
dni
CENA:
3300 EUR + bilety lotnicze ok. 4500 PLN

KONGO BRAZZAVILLE I KONGO KINSZASA

KONGO I DEMOKRATYCZNA REPUBLIKA KONGA DRK

Rezerwat Goryli Lesio Louna - Rezerwat Szympansów Bonobo Lola Ya Bonobo

Kongo Brazzaville Kongo Kinszasa wyjazd z Poza Trasą Adventure to podróż łącząca dwa rzadko odwiedzane kraje położone w Afryce Centralnej. Na obszarach należących do obu państw położone są pierwotne lasy tropikalne, będące ostoją między innymi dla żyjących tu goryli nizinnych i szympansy. Dzika dżungla, góry, wodospady i sawanny to tylko kilka z atrakcji przyrodniczych tych terenów. Podczas podróży Kongo Brazzaville Kongo Kinszasa dotrzemy do rezerwatu goryli nizinnych Lesio Louna. Rezerwat Lesio Louna słynie przede wszystkim z występujących na jego obszarze zachodnich goryli nizinnych. Poza gorylami w rezerwacie występują także między innymi małpy i antylopy. W okolicach Kinszasy w Demokratycznej Republice Konga odwiedzimy Rezerwat Szympansów Bonobo (Lola Ya Bonobo), gatunku zagrożonego wyginięciem. Celem działalności rezerwatu jest opieka nad młodymi osieroconymi bonobo, które odebrane zostały z rąk kłusowników i ponowne wprowadzenie ich do życia na terenie otwartego rezerwatu leśnego. Wybierzemy się także na wycieczkę majestatyczną rzeką Kongo. Odwiedzimy Wyspę Mbamu (M’Bamou), położoną na rzece Kongo w tzw. Basenie Malebo. W wiosce położonej w okolicy miasta Gamboma, podczas występów lokalnych tancerzy poznamy tradycyjne kongijskie tańce. Zapraszamy na podróż Kongo Brazzaville Kongo Kinszasa wyjazd z Poza Trasą Adventure!

Autor programu Łukasz Odzimek. Copyright © Poza Trasą Adventure.

KONGO BRAZZAVILLE I KONGO KINSZASA - PROGRAM PODRÓŻY:

Dzień 1.

Wylot z Warszawy do Kinszasa, stolicy Demokratycznej Republiki Konga (Zair). Na lotnisku spotkanie grupy z pilotem Poza Trasą Adventure na trzy godziny przed planowanym wylotem. Przylot do Kinszasa. Na lotnisku spotkanie grupy z lokalnym angielskojęzycznym przewodnikiem Poza Trasą Adventure w DRK-Demokratyczna Republika Konga oraz Kongo. Transfer do hotelu i zakwaterowanie. Czas wolny na odpoczynek po podróży. Nocleg w hotelu w Kinszasa.

Dzień 2. DEMOKRATYCZNA REPUBLIKA KONGA - KONGO Kinszasa / Rezerwat Szympansów Bonobo (Lola Ya Bonobo) / Kinszasa

Po śniadaniu wyjazd do Rezerwatu Szympansów Bonobo (Lola Ya Bonobo). Rezerwat położony jest w pagórkowatym południowym obszarze Kinszasy, przecina go dolina rzeki Lukaya. Szympansy Bonobo, zwane także karłowatymi, występują tylko w lasach DR Konga i Kongo. Obecnie zagrożone są one wyginięciem. Rezerwat Lola Ya Bonobo założony został w 1994 roku przez Belgijkę Claudine Andre. Celem działalności rezerwatu jest opieka nad młodymi osieroconymi bonobo odebranymi z rąk kłusowników i ponowne wprowadzenie ich do otwartego rezerwatu leśnego. Powrót do Kinszasa. Czas wolny na krótki odpoczynek. Następnie rozpoczniemy zwiedzanie Kinszasy, największego miasta Afryki Centralnej. Spacer po najciekawszych zakątkach Kinszasa, obejrzymy miejsca związane z odzyskaniem przez kraj niepodległości. Powrót do hotelu. Czas wolny na odpoczynek. Nocleg w hotelu w Kinszasa.

Bonobo Rezerwat Szympansów Bonobo (Lola Ya Bonobo) / Kinszasa

Dzień 3. DEMOKRATYCZNA REPUBLIKA KONGA - Kinszasa / Wodospad Zongo

Po śniadaniu wyjazd w kierunku Wodospadu Zongo utworzonego na rzece Inkisi. Po dotarciu na miejsce zakwaterowanie w bungalowach w pobliżu wodospadu. Czas wolny na odpoczynek i relaks wśród spektakularnej przyrody. Wodospad Zongo otoczony jest bujną tropikalną roślinnością i lasem pierwotnym. Nocleg w bungalowach/lodge w pobliżu Wodospadu Zongo.

Jawa Wschodnia Bali Indonezja wyjazd

Dzień 4. DEMOKRATYCZNA REPUBLIKA KONGA - Wodospad Zongo / Kisantu / Kinshasa

Po śniadaniu kontynuacja pobytu w okolicy wodospadu. Następnie podróż powrotna do Kinshasa. Na trasie zatrzymamy się w miasteczku Kisantu, gdzie w 1892 roku założony został ogród botaniczny. Ogród dziś ma powierzchnię ponad 225 hektarów. Rośnie tu ponad cztery tysiące tropikalnych gatunków roślin, w tym blisko sto gatunków palm. Spacer po terenach ogrodu. Kontynuacja podróży do Kinszasa. Po dotarciu na miejsce zakwaterowanie w hotelu. Czas wolny na odpoczynek. Nocleg w hotelu w Kinszasa.

Dzień 5. DEMOKRATYCZNA REPUBLIKA KONGA - Kinshasa / KONGO Brazzaville

Po śniadaniu transfer do portu, skąd wypłyniemy do Brazzaville - stolicy sąsiedniego Kongo, położonej na drugim brzegu rzeki Kongo. To jedyny taki przypadek na świecie kiedy stolice dwóch krajów położone są naprzeciwko siebie na dwóch przeciwnych brzegach rzeki. Po przybyciu do Brazzaville dopełnienie formalności wjazdowych, po czym transfer do hotelu i zakwaterowanie. Następnie rozpoczniemy zwiedzanie miasta Brazzaville. Spacer po najciekawszych zakątkach stolicy Kongo. Obejrzymy najciekawsze zabytki Brazzaville i historyczne miejsca miasta. Zwiedzimy muzeum poświęcone hrabiemu de Brazza - Pierre Savorgnan de Brazza, francusko-włoskiemu badaczowi Afryki Centralnej. Na jego cześć stolica Kongo nosi nazwę Brazzaville. W muzeum znajduje się rodzinny grób hrabiego de Brazza. Wybierzemy się na lokalny targ z tradycyjną sztuką afrykańską i rzemieślniczymi wyrobami artystycznymi. Czas na zakupy. Brazzaville to doskonałe miejsce na poznanie na żywo tradycyjnej kongijskiej muzyki i lokalnych tańców, które obejrzymy późnym popołudniem. Podczas spaceru mamy też dużą szansę spotkać członków stowarzyszenia Sapeurs - Stowarzyszenia Osób Eleganckich i Wprowadzających Dobry Nastrój (SAPE), którzy szczególną wagę przywiązują do wizerunku i odpowiedniego stylu. Powrót do hotelu. Czas wolny na odpoczynek. Nocleg w hotelu w Brazzaville.

Dzień 6. KONGO Brazzaville / Rezerwat Lesio Louna (Lesio-Louna Reserve) / Jezioro Błękitne (Blue Lake) / Brazzaville

Po wczesnym śniadaniu wyjazd w kierunku północnym do wioski Abio, leżącej w Rezerwacie Lesio Louna. Na tarasie obejrzeć będziemy mogli krajobrazy Kongo. Zatrzymamy się na zdjęcia i chwilę odpoczynku w najciekawszych punktach. Rezerwat goryli nizinnych Lesio Louna położony jest w malowniczej okolicy wśród dzikiej przyrody. Po przyjeździe czas na eksplorację okolicy i poznawanie otaczającej fauny i flory. Rezerwat Lesio Louna słynie przede wszystkim z występujących na jego terenie goryli zachodnich nizinnych. Poza gorylami w rezerwacie występują także inne gatunki zwierząt między innymi małpy i antylopy. Wizyta w sierocińcu młodych goryli nizinnych, który prowadzony jest w ramach projektu PLL (Project Lesio-Louna). Pod opieką ośrodka znajdują się młode osierocone goryle będące ofiarami kłusowników. Po okresie adaptacyjnym w ośrodku są one stopniowo wypuszczane na wolność na terenie Rezerwatu Lesio Louna. Project Lesio-Louna stworzony przez rząd Republiki Konga oraz angielską Fundację Aspinall stawia sobie za cel ponowne wprowadzenie do środowiska naturalnego populacji goryli zachodnich (nizinnych) w tym rejonie Konga. Następnie wyjazd w kierunku Jeziora Błękitnego. Krystalicznie czyste jezioro, położone jest w przepięknej tropikalnej scenerii. Jezioro Błękitne jest zbiornikiem źródłowym - nie posiada ono dopływu, a jedynie odpływ. Odpoczynek nad jeziorem i spacer w okolicy. Dla chętnych kąpiel w jeziorze (warto mieć ze sobą stroje kąpielowe). Następnie powrót do Brazzaville. Czas wolny na odpoczynek. Nocleg w hotelu w Brazzaville.

Dzień 7. KONGO - Brazzaville / Wyspa Mbamu (M’Bamou) / Brazzaville

Po śniadaniu transfer do portu, skąd wypłyniemy na Wyspę Mbamu (M’Bamou) położoną na rzece Kongo. Wycieczka majestatyczną rzeką Kongo. Wyspa Mbamu (M’Bamou) usytuowana jest w poszerzeniu rzeki Kongo przypominającym jezioro. Obszar ten zwany jest Basenem Malebo (Malabo Pool, dawniej Stanley Pool). Wyspa Mbamu (M’Bamou) liczy około 22 km długości i otaczają ją archipelagi niewielkich wysepek. Wizyta i zwiedzanie Wyspy Mbamu (M’Bamou). Czas wolny na odpoczynek. Powrót do Brazzaville. Transfer do hotelu. Czas wolny na odpoczynek. Nocleg w hotelu w Brazzaville.

Republika Kongo wyjazd

Dzień 8. KONGO - Brazzaville / Gamboma

Po śniadaniu wyjazd do miasta Gamboma, położonego w departamencie Plateaux. Na trasie podróży krajobrazy Kongo, małe wioski i miasteczka. Po dotarciu do Gamboma zakwaterowanie w hotelu i czas na krótki odpoczynek. Następnie wizyta w jednej z pobliskich wiosek. Obejrzymy tu występy lokalnych mieszkańców. Będziemy mogli poznać bliżej kulturę oraz tradycyjne kongijskie tańce. Powrót do hotelu. Czas wolny na odpoczynek. Nocleg w hotelu w Gamboma. 

Dzień 9. KONGO - Gamboma / Brazzaville

Po śniadaniu podróż powrotna do Brazzaville. Na trasie zatrzymamy się na krótki odpoczynek i zdjęcia. Po dotarciu do Brazzaville zakwaterowanie w hotelu. Czas wolny na odpoczynek po podróży. Nocleg w hotelu w Brazzaville.

Dzień 10. KONGO Brazzaville / DEMOKRATYCZNA REPUBLIKA KONGA - Kinszasa

Po śniadaniu podróż powrotna do Kinszasa. Po dotarciu na miejsce spacer po Kinshasa, wizyta na targu z lokalnymi produktami i wyrobami rzemiosła artystycznego. Czas wolny na zakupy. Następnie czas na odświeżenie się przed podróżą powrotną. Transfer na lotnisko zgodnie z godzinami lotów. Na lotnisku pożegnanie grupy z lokalnym angielskojęzycznym przewodnikiem Poza Trasą Adventure w DRK - Demokratyczna Republika Konga oraz Kongo.

Maski afrykańskie

Dzień 11.

Wylot z Kinszasa do Warszawy. Przylot do Warszawy.

Uwaga - Program jest ramowy. Kolejność zwiedzania może ulec zmianie ze względów organizacyjnych oraz ze względu na lokalne uwarunkowania i panujące warunki atmosferyczne.

TRASA WYCIECZKI:

CENA: 3300EUR

+ bilety lotnicze ok. 4500 PLN

Cena obejmuje:

 • Bilety lotnicze Warszawa - Kinszasa - Warszawa ok. 4500 PLN  *Koszt do rozliczenia wg ceny zakupu
 • Noclegi w hotelach 3* (lokalna standaryzacja) lub hotelach klasy turystycznej w pokojach dwuosobowych oraz lodge (podstawowy standard) podczas wizyty w Rezerwacje Lesio-Louna i bungalowach w pobliżu Wodospadu Zongo. Pokoje jednoosobowe za dopłatą (ok. 350 EUR)
 • Śniadania
 • Śniadanie i kolacja podczas wycieczki po rzece Kongo
 • Śniadanie, lunch i kolacja podczas pobytu w Rezerwacje Lesio Louna
 • Transfery i transport zgodnie z opisem w programie
 • Wycieczka łodzią motorową po Rzece Kongo
 • Opiekę polskiego pilota
 • Opiekę lokalnych pilotów angielskojęzycznych
 • Wszelkie dokumenty i permity wymagane na wjazd do Republiki Kongo oraz Demokratycznej Republiki Konga (nie obejmuje kosztów wizy - jak w opisie cena nie obejmuje)
 • Wszelkie dokumenty i permity na wjazdy do miejsc tam gdzie są wymagane
 • Pozwolenia na trekkingi i usługi przewodników
 • Usługi miejscowych przewodników angielskojęzycznych
 • Zgody na zwiedzanie i bilety wstępu do miejsc wymienionych w programie
 • Wszelkie opłaty lokalne wymagane na trasie
 • Miejscowy podatek turystyczny
 • Koszty organizacyjne w Polsce i na miejscu wyprawy
 • Ubezpieczenie KL/NW podróżne (Koszty leczenia: 500.000 PLN )
 • Składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny

Cena nie obejmuje:

 • Kosztów wiz: Kongo Brazzaville (ok. 260 EUR visa on-arrival) / Demokratyczna Republika Konga - Kongo Kinshasa (ok. 300 EUR  e-visa)
 • Posiłków nie ujętych w opisie cena obejmuje oraz napojów do posiłków
 • Zwyczajowych napiwków (ok. 70 EUR)
 • Innych atrakcji fakultatywnych i innych wydatków osobistych jak: karta telefoniczna, internet, pranie itp.

*Grupa min. 6 osób

*Uwaga - obowiązkowe szczepienie przeciwko żółtej febrze, zalecana profilaktyka przeciwko malarii

KONGO BRAZZAVILLE I KONGO KINSZASA NA ZDJĘCIACH