kontakt@pozatrasa.pl
+48 22 350 73 46

MAURETANIA WYJAZD
PUSTYNIA ADRAR
20.11.2024-01.12.2024
13.01.2025-24.01.2025
06.02.2025-17.02.2025
potwierdzony
12
dni
CENA:
2350 EUR + bilety lotnicze ok. 4500 PLN

MAURETANIA WYJAZD POZA TRASĄ

Mauretania Wyjazd z Poza Trasą Adventure to podróż do jednego z większych państw Afryki - kraju pełnego zachwycających i wciąż nieodkrytych przez turystykę skarbów. Znaczna część obszaru Mauretanii położona jest na pustynnych terenach Sahary i to tu poprowadzi nasza podróż. Wyprawę Mauretania Wyjazd z Poza Trasą Adventure rozpoczniemy w stolicy kraju - Nouakchott, a następnie wyruszymy na malowniczą bezkresną i zachwycającą różnorodnością Saharę. Podróżować będziemy Pustynią Adrar i pomału odkrywać jej mauretańskie skarby. Fantastyczny krajobraz kształtują tu głębokie suche doliny, niezwykle piękne ruchome wydmy oraz oazy. Zwiedzimy historyczne miasta Ouadane i Chinguetti Szinkit, niegdyś ważne ośrodki na trasie karawan kupieckich przemierzających Saharę. W okresie ich największego rozkwitu miasta były także ważnymi ośrodkami edukacji islamskiej w Afryce Zachodniej. Miasto Chinguetti Szinkit uważane było za siódme najważniejsze miejsce islamu, do miasta przez wieki docierali liczni pielgrzymi. W zabytkowej części miasta obejrzymy domy z kamienia i gliny - wiele z nich pochodzi jeszcze z XIII wieku. Zachował się tu także zabytkowy meczet i biblioteka w której przechowywane są zwoje z tekstami Koranu z późnego średniowiecza. W czasie podróży obejrzymy też niezwykłe cuda natury położone na mauretańskiej pustyni - Guelb er Richat, zwany Okiem Sahary oraz imponującą monolityczną skałę Ben Amera, która wyrasta na środku pustyni niczym zagubiona wyspa. Na naszej trasie gościć będziemy także w oazie Tergit, położonej wśród bujnych gajów palmowych, szemrzących strumyków, wodospadów i gorących źródeł. To tylko kilka z punktów programu naszego wyjazdu. Atrakcji i niesamowitych miejsc na trasie jest mnóstwo a Mauretania i jej zachwycająca uroda olśni z pewnością najbardziej wymagających podróżników. Zapraszamy w podróż Mauretania Wyjazd z Poza Trasą Adventure!

Autor programu Łukasz Odzimek. Copyright © Poza Trasą Adventure.

MAURETANIA WYJAZD - PROGRAM PODRÓŻY:

Dzień 1. 

Wylot z Warszawy do Nawakszut (Nouakchott) w Mauretanii. Spotkanie grupy na lotnisku z pilotem Poza Trasą Adventure na trzy godziny przed wylotem. Przylot do Nawakszut (Nouakchott). Spotkanie grupy z lokalnym przewodnikiem Poza Trasą Adventure w Mauretanii. Po dopełnieniu formalności transfer do hotelu i zakwaterowanie. Nocleg w Nawakszut (Nouakchott). 

Dzień 2. Nawakszut (Nouakchott) - Atar - Chinguetti (Szinkit)

Po śniadaniu podróż w kierunku miasta Chinguetti (Szinkit). Trasa częściowo prowadzić będzie przez Płaskowyż Adrar. Fantastyczny krajobraz kształtują tu głębokie suche doliny, niezwykle piękne ruchome wydmy oraz oazy. W trakcie podróży lunch w formie pikniku. Zatrzymamy się w miejscowości Atar. Spacer starą częścią miasta i na tradycyjnym targu. Kontynuacja podróży do Chinguetti (Szinkit). Po dotarciu na miejsce, zakwaterowanie w pensjonacie. Czas wolny na odpoczynek po podróży. Nocleg w Chinguetti (Szinkit).

podróż do Mauretanii

Dzień 3. Chinguetti (Szinkit)

Po śniadaniu rozpoczniemy zwiedzanie Chinguetti (Szinkit). Miasto będące jednym z najświętszych miejsc Mauretanii, powstało w 777 roku. Z biegiem lat rozwinęło się w ważny ośrodek handlowy na trasie karawan przemierzających Saharę. Przez wieki Szinkit było również miejscem spotkań pielgrzymów z obszaru Maghrebu zmierzających do Mekki. Z czasem stało się celem pielgrzymek i było określane jako siódme najświętsze miejsce islamu. W okresie największego rozkwitu Szinkit był także jednym z najważniejszych ośrodków edukacji islamskiej w Afryce Zachodniej. W starej zabytkowej części miasta obejrzymy liczące setki lat domy z kamienia i gliny - wiele z nich pochodzi jeszcze z XIII wieku. Zachował się tu także zabytkowy meczet i biblioteka w której przechowywane są zwoje z tekstami Koranu z późnego średniowiecza. Chinguetti (Szinkit) określane jest często jako Klejnot Mauretanii. Miasto wpisane zostało na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Szczególne wrażenie robią także rozpościerające się wokół miasta wydmy Płaskowyżu Adrar. Późnym popołudniem wybierzemy się na przejażdżkę na wielbłądach na szczyt wielkiej wydmy Chinguetti, skąd rozpościera się przepiękny widok na Erg Ouarane. Obejrzymy niesamowity krajobraz wydm i malowniczy zachód słońca. Nocleg w pensjonacie w Chinguetti (Szinkit).

. Chinguetti (Szinkit)

Dzień 4. Chinguetti (Szinkit) / Tanouchert / Ouadane (Wadan) / Kalb ar-Riszat (Guelb el Richet) - Oko Sahary Oko Afryki

Po śniadaniu wyjazd w kierunki historycznego miasta Ouadane (Wadan). Podróżować będziemy Pustynią Adrar. Obszary te zamieszkują jedne z ostatnich pustynnych plemion koczowniczych. Na trasie zatrzymamy się w niewielkiej oazie Tanouchert, gdzie będziemy mogli poznać bliżej codzienne życie jej mieszkańców. Spacer gajem palmowym. Kontynuacja podróży do Ouadane (Wadan). Po drodze piknik lub lekki lunch. Po dotarciu na miejsce rozpoczniemy zwiedzanie miasta. Ouadane (Wadan) założone zostało w 1147 roku, początkowo jako ksar. Miasto szybko stało się ważnym przystankiem handlowym na szlaku karawan kupieckich  przemierzających Saharę. Pod koniec XV wieku Portugalczycy założyli tu swoją placówkę handlową - faktorię. W Ouadane (Wadan) zachowały się meczety i charakterystyczne domy mieszkalne z wewnętrznymi dziedzińcami, które wybudowane zostały między XII a XVI wiekiem. Ouadane (Wadan) wpisane zostało na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO (podobnie jak Czinguetti (Szinkit) oraz Tiszitt i Ualata). Spacer urokliwymi wąskimi uliczkami zabytkowej dzielnicy, gdzie panuje niepowtarzalna atmosfera.

podróż do Mauretanii

Dalsza podróż do Kalb ar-Riszat (Guelb el Richet) - zwanego Okiem Afryki. Kalb ar-Riszat to mierząca prawie 50 km struktura geologiczna, kształtem przypominająca gigantyczne mieniące się na niebiesko oko, stąd często określane jest jako Oko Afryki lub Oko Sahary. Pochodzenie Kalb ar-Riszat nie jest do końca jasne. Początkowo uważano że jest to krater, który powstał w wyniku uderzenia meteorytu. Kolejną hipotezą było, iż jest to wygasły wulkan. Dziś uważa się, iż Oko Sahary było niegdyś górą, która uległa naturalnej erozji. Kolacja i nocleg w obozowisku w pobliżu Kalb ar-Riszat. Nocleg w namiotach w obozowisku na pustyni. 

Dzień 5. Kalb ar-Riszat (Guelb el Richet) / El Beyed / Aderg 

Po śniadaniu rozpoczniemy podróż przez piękne pustynne tereny w kierunku El Beyed. Na trasie przerwa na odpoczynek i piknik. Kontynuacja podróży do El Beyed, gdzie znajduje się pustynne muzeum - stanowisko archeologiczne. Zgromadzono tu artefakty świadczące o obecności dużych osad ludzkich na tych terenach w czasach prehistorycznych. Setki artefaktów przechowywane są w niewielkiej chacie ze słomy. O tym, że tereny te zamieszkiwane były od tysiącleci, świadczą także odkryte w pobliżu malowidła i ryty naskalne oraz miejsca przedislamskich pochówków. Dalsza podróż w kierunku wydm Aderg, gdzie rozbijemy obozowisko na nocleg. 

El Beyed w Mauretanii

Dzień 6. Aderg / Atar

Po śniadaniu wyruszymy w kierunku miasta Atar - stolicy regionu Adrar i głównej osady na płaskowyżu Adrar. Atar był w poprzednich latach jednym z przystanków na trasie Rajdu Dakar. Przejazd malowniczymi terenami pustynnymi. W trakcie podróży przerwa na odpoczynek i lunch. Po dotarciu do Atar, zakwaterowanie w hotelu i czas wolny na odpoczynek. Nocleg w hotelu w Atar. 

Dzień 7. Atar / Ben Amera / Aicha

Po śniadaniu spacer starą częścią miasta Atar z zabytkowym meczetem zbudowanym w XVII wieku. Wybierzemy się także na lokalny barwny targ. Wczesnym popołudniem wyruszymy w kierunku góry Ben Amera, która jest najwyższym monolitem Afryki i jednocześnie drugim najwyższym na świecie, po australijskim Uluru. Na północ od Ben Amera znajduje się granica z Saharą Zachodnią, a w odległości około 5 km położona jest wioska Tumajmiszat. Wioska leży na szlaku kolejowym pustynnego pociągu transportującego rudę żelaza między Nouadhibou i Zouerate. W okolicy obejrzymy również mniejszy monolit Aicha. Tu dla uczczenia milenium w roku 2000, zespół międzynarodowych artystów wykonał w skałach rzeźby przedstawiające zwierzęta oraz abstrakcyjne kształty. W okolicy Ben Amera zatrzymamy się na nocleg w obozowisku. 

Ben Amera

Dzień 8. Ben Amira / Tergit 

Po śniadaniu wyruszamy w trasę przez pustynię i skaliste wąwozy do oazy Tergit. W trakcie podróży zatrzymamy się w wioskach mijanych na trasie oraz na odpoczynek i piknik z lunchem. Po drodze przyjrzymy się życiu ludzi mieszkających w okolicznych osadach. Po dotarciu do Tergit spacer przepiękną oazą, która położona jest wśród bujnych gajów palmowych, strumyków, wodospadów i gorących źródeł. Relaks i odpoczynek w oazie. Nocleg w obozowisku w pobliżu Tergit. 

oaza w Mauretanii

Dzień 9. Tergit / Biała Dolina / Azoueiga 

Śniadanie po czym kolejny dzień rozkoszowania się przepięknymi krajobrazami pustynnych terenów Płaskowyżu Adrar. W trakcie podróży dotrzemy do Białej Doliny pokrytej jasnym piaskiem i otoczonej kontrastującymi z nim ciemnymi skałami. Dalszy przejazd do olśniewających wydm Azoueiga, położonych w Ergu Amatlich. Te wysokie i stale przemieszczające się wydmy sięgają nawet 300 metrów. Tworzą niesamowity krajobraz - jeden z najpiękniejszych na Saharze. Niewątpliwie najlepszą porą na obserwacje wydm jest malowniczy zachód słońca. Nocleg w obozowisku w okolicy Azoueiga. 

Mauretania wyjazd

Dzień 10. Azoueiga / Nawakszut (Nouakchott)

Po śniadaniu rozpoczniemy podróż powrotną do Nawakszut (Nouakchott). Po dotarciu na miejsce czas na lunch i odpoczynek, po czym rozpoczniemy zwiedzanie miasta. Stolica Mauretanii nie może poszczycić się długą historią, bo jeszcze na początku XX wieku w miejscu dzisiejszego Nawakszut (Nouakchott) istniała jedynie pustynna studnia. Brak tu historycznych zabytków, za to wybrać można się na tętniące życiem typowo afrykańskie bazary i do nadmorskiej dzielnicy, gdzie cumują łodzie rybaków. Tu na plażach prosto z łodzi sprzedawane są świeżo złowione okazy. Wybierzemy się też na lokalny targ rybny. Spacer po mieście, w czasie którego poznamy bliżej życie miasta i jego mieszkańców. Nocleg w hotelu w Nawakszut (Nouakchott).  

Dzień 11. Nawakszut (Nouakchott)

Śniadanie. Następnie w zależności od godziny wylotu, dalszy ciąg zwiedzania Nawakszut (Nouakchott) lub transfer na lotnisko zgodnie z godzinami lotów. Na lotnisku pożegnanie z lokalnym pilotem / przewodnikiem Poza Trasą Adventure w Mauretanii. Wylot do Warszawy.

Dzień 12. 

Przylot do Warszawy.

Uwaga - Program jest ramowy. Kolejność zwiedzania może ulec zmianie ze względów organizacyjnych oraz ze względu na lokalne uwarunkowania i panujące warunki atmosferyczne.

TRASA WYCIECZKI:

CENA: 2350 EUR

+ bilety lotnicze ok. 4500 PLN

Cena obejmuje:

 • Bilety lotnicze Warszawa - Nawakszut - Warszawa ok. 4500 PLN  *Koszt do rozliczenia wg ceny zakupu
 • Noclegi w hotelach klasy turystycznej w pokojach dwuosobowych oraz w namiotach w obozowiskach na pustyni
 • Śniadania, lunche, kolacje
 • Transery i transport zgodnie z programem
 • Wszelkie dokumenty i permity na wjazdy do miejsc tam gdzie są wymagane
 • Opiekę polskiego pilota
 • Opiekę i usługi lokalnych pilotów i przewodników angielskojęzycznych
 • Bilety wstępu do miejsc wymienionych w programie
 • Wszelkie opłaty lokalne wymagane na trasie
 • Miejscowy podatek turystyczny
 • Koszty organizacyjne w Polsce i na miejscu wyprawy
 • Ubezpieczenie KL/NW podróżne (Koszty leczenia: 600.000 PLN )
 • Składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny

Cena nie obejmuje:

 • Kosztów testów PCR (o ile wymagany)
 • Kosztów wizy  (ok. EUR)
 • Zwyczajowych napiwków (ok. EUR)
 • Innych atrakcji fakultatywnych i innych wydatków osobistych

*Grupa min. 6 osób

MAURETANIA WYJAZD NA ZDJĘCIACH