kontakt@pozatrasa.pl
+48 22 350 73 46

Gwinea Konakry WYJAZD
WYŻYNA Fouta Djallon
15.10.2024
-
26.10.2024
12
dni
CENA:
2750 EUR + bilety lotnicze ok. 5200 PLN

GWINEA KONAKRY WYJAZD AFRYKA ZACHODNIA

WYŻYNA FUTA DŻALON (FOUTA DJALLON) - TREKKINGI

Gwinea Konakry Wyjazd z Poza Trasą Adventure to podróż do miejsc nieodkrytych jeszcze przez masową turystykę, podczas której poznamy Wyżynę Futa Dżalon (Fouta Djallon). Rejon ten słynie z przepięknej dziewiczej przyrody, licznych górskich wodospadów, malowniczych kanionów i  najlepszych szlaków trekkingowych w tej części Afryki, którymi dotrzeć można do małych wiosek i osad ukrytych wśród wzgórz. Zielony Futa Dżalon (Fouta Djallon) zwany jest często Szwajcarią Afryki Zachodniej. Z Futa Dżalon wypływają rzeki Senegal, Gambia oraz dopływy górnego Nigru. To tereny zamieszkiwane przez ludność Fulani, którzy osiedlili się tu w XVI wieku po rozpadzie Imperium Mali. Podczas trekkingów w okolicach wioski Doucky oglądać będziemy widoki zapierające dech w piersiach. Wędrować będziemy dziewiczymi rejonami, niejednokrotnie przemieszczając się bambusowymi drabinami i mostami z winorośli. Odwiedzimy tajemnicze jaskinie i groty. Relaksując się kąpać będziemy się w orzeźwiających wodospadach z naturalnymi basenami. Dotrzemy do wiosek Fulani, gdzie spotkamy się z mieszkańcami, którzy przybliża nam swoje tradycje, kulturę i sztukę. Gościć będziemy między innymi w wiosce Aïnguel, gdzie obejrzymy jedne z najpiękniejszych przykładów typowego lokalnego budownictwa. Wielokrotnie dotrzemy na lokalne targi, gdzie będziemy mogli poznać tradycyjną sztukę i kupić rzemieślnicze wyroby artystyczne, zachodnioafrykańskie maski i rzeźbione statuetki, plecione torby i kosze oraz wiele innych dekoracyjnych wyrobów z liści palm i lian. Z pewnością wielokrotnie natrafimy także na słynne djembe, czyli tam-tamy – tradycyjne zachodnioafrykańskie bębny. Gwinea Konakry Wyjazd z Poza Trasą Adventure to wyprawa dla miłośników tradycyjnych kultur, przyrody i wędrówek dziewiczymi górskimi szlakami oraz wszystkich poszukujących prawdziwej przygody. Zapraszamy w podróż Gwinea Konakry Wyjazd z Poza Trasą Adventure!

Autor programu Łukasz Odzimek. Copyright © Poza Trasą Adventure.

GWINEA KONAKRY WYJAZD - PROGRAM PODRÓŻY:

Dzień 1. 

Wylot z Warszawy do Konakry. Spotkanie na lotnisku z pilotem Poza Trasą Adventure na trzy godziny przed wylotem. Przylot do Konakry - stolicy Gwinei. Na lotnisku spotkanie z angielskojęzycznym pilotem / przewodnikiem Poza Trasą w Gwinei. Po dopełnieniu formalności, transfer z lotniska do hotelu i zakwaterowanie. Czas wolny na odpoczynek po podróży. Nocleg w hotelu w Konakry.

Podróż przez Gwinea Konakry 2023

Dzień 2. Konakry / Futa Dżalon (Fouta Djallon) / Samaya - Jezioro Samaya

Po śniadaniu wyjazd do miasteczka Samaya, położonego w prefekturze Kindia na północny-wschód od Konakry. Trasa do pokonania około 120 km. Podróż potrwa około 2,5 - 3 godziny. Na trasie po minięciu miejscowości Coyah rozpoczniemy stopniowy wjazd na wyżynę i przejazd górzystym rejonem Futa Dżalon (Fouta Djallon). Tworzą go schodkowe płaskowyże z piaskowca, doliny i malownicze wąwozy pokryte roślinnością sawannową. Z Futa Dżalon wypływają rzeki Senegal, Gambia oraz dopływy górnego Nigru. Wyżyna Futa Dżalon (Fouta Djallon) to tereny zamieszkiwane przez lud Fulani, który osiedlili się tu w XVI wieku, po rozpadzie Imperium Mali. Rejon słynie z pięknej przyrody, licznych górskich wodospadów, malowniczych kanionów i  najlepszych szlaków trekkingowych w tej części Afryki, którymi dotrzeć można do małych wiosek i osad ukrytych wśród wzgórz. Zielony Futa Dżalon (Fouta Djallon) zwany jest często Szwajcarią Afryki Zachodniej. Po dotarciu do Samaya, położonej nad brzegami Jeziora Samaya, rozpoczniemy eksplorację okolicy. Wizyta na Wielkim Niedzielnym Targu Samaya, na który zjeżdżają rolnicy z okolicznych wzgórz aby sprzedać świeżo zebrane owoce i warzywa. Sprzedający i kupujący przybywają do Saymaya kolorowymi pirogami wypełnionymi po brzegi towarem, które dodatkowo tworzą wspaniałe tło do zdjęć. Następnie czas na odpoczynek i piknik nad Jeziorem Samaya. Popołudniu eksploracja i wycieczka pirogami po jeziorze. Wieczorem spotkanie z mieszkańcami wioski połączone z kolacją - lokalna kuchnia i miła atmosfera. Nocleg w obozowisku w namiotach nad Jeziorem Samaya. 

Podróż przez Gwinea Konakry 2023

Dzień 3. Samaya - Jezioro Samaya / Kindia / Mamou / Dalaba  

Po śniadaniu wyjazd do Kinda, stolicy prefektury Kindia. Spacer po miasteczku i wizyta na lokalnym kolorowym targowisku z miejscowymi specjałami i wyrobami rzemieślniczymi. Dalsza podróż w kierunku Dalaba. W trakcie jazdy górską krętą drogą wspaniałe krajobrazy zielonych zalesionych wyżyn i rześkie górskie powietrze. Na trasie zatrzymamy się na odpoczynek i piknik przy wodospadach na rzece Konkouré, w okolicy miejscowości Mamou. Kontynuacja podróży do Dalaba, miasteczka położonego w górzystym rejonie na wysokości 1200 m n.p.m. Po dotarciu na miejsce zakwaterowanie w hotelu. Czas wolny na krótki odpoczynek. Po czym rozpoczniemy spacer po Dalaba. W zabudowie dostrzec można tu mieszankę tradycji lokalnych i kolonialnych. Obejrzymy tradycyjne gwinejskie okrągłe chaty palavera. Z racji przyjemnego rześkiego klimatu, miasteczko było w czasach kolonialnym miejscem lubianym przez europejskich urzędników, którzy mogli tu odpocząć od upałów. W Dalaba słynącego z doskonałego klimatu, swój dom miała między innymi także słynna Mama Africa - południowoafrykańska piosenkarka Myriam Makéba. W Dalaba obejrzymy wybudowaną w 1935 roku dawną siedzibę gubernatora, położoną w otoczeniu sosnowego lasu. Na tarasie willi odpoczniemy i obserwować będziemy zachód słońca w przepięknym otoczeniu przyrody. Powrót do hotelu. Nocleg w hotelu w Dalaba.

Podróż przez Gwinea Konakry 2023

Dzień 4. Dalaba / Pita / Futa Dżalon (Fouta Djallon) - Doucky - trekking

Po śniadaniu wyjazd do Pita. Trasa do pokonania około 100 km. Po dotarciu do Pita spotkamy się z lokalnymi tkaczami wyplatającymi między innymi kosze. Następnie czas wolny na krótki odpoczynek oraz lunch. Po czym rozpoczniemy trekking w okolicach w kierunku wioski Doucky - w najpiękniejszych zakątkach Futa Dżalon (Fouta Djallon). Około czero- lub pięciogodzinny trekking z naszym lokalnym przewodnikiem Hassanem po górzystym terenie z przepiękną tropikalną przyrodą. Na trasie widoki zapierające dech w piersiach - tajemnicze jaskinie i groty, orzeźwiające wodospady z naturalnymi basenami, bezpiecznymi do pływania, bambusowe drabiny i mosty z winorośli. Podziwianie piaskowcowych formacji skalnych, dolin, kanionów i wodospadów. Przejście Fouta-Djalon wzdłuż wodospadu, następnie dotrzemy do platformy przylegającej do klifu o nazwie Fawré Karé i doliny, po czym do Wielkiego Kanionu. Nocleg w obozowisku w namiotach. 

Wodospady Gwinei Gwinea Konakry 2023

Dzień 5. Futa Dżalon (Fouta Djallon) - Doucky - trekking

Po śniadaniu rozpoczniemy drugi dzień trekkingu w rejonie Futa Dżalon (Fouta Djallon) w kierunku wioski Doucky. Dzisiejszy odcinek trekkingu potrwa około 5 - 6 godzin. Przejście szlakiem w jednym z ostatnich nieskażonych cywilizacją zakątków Afryki. Na trasie wspinaczka serią dziewięciu drabin wykonanych z bambusa i lian. Nasi tragarze wejdą na klif znacznie łatwiejszą ścieżką (trasa do wyboru przez uczestnika). Nocleg w obozowisku w namiotach w wiosce. 

Wodospady Gwinei Gwinea Konakry 2023

Dzień 6. Futa Dżalon (Fouta Djallon) - Doucky / Djaga / Aïnguel / trekking

Po śniadaniu krótki przejazd do wioski Djaga. Przekroczymy rozległy, kamienisty płaskowyż, po czym dotrzemy do Doliny Fétoré i wioski Aïnguel, gdzie spotkamy się ze społecznością Fulani. Wioska Aïnguel jest jednym z najpiękniejszych przykładów typowego lokalnego budownictwa Fulani w Fouta-Djalon. Obejrzymy wspaniale udekorowane chaty. Dowiemy się więcej o codziennym życiu mieszkańców. Jest to wioska, w której mężczyźni są niemalże nieobecni. Jak mówią miejscowi - „mężczyźni udają się na przygodę” - wyjeżdżają, by spróbować szczęścia w sąsiednich krajach lub w Europie. Wracają mniej lub bardziej regularnie, aby dołączyć do swoich rodzin. Wioska jest więc zamieszkana głównie przez kobiety i dzieci oraz tych, którzy pozostali aby reprezentować i promować swoje kulturowe dziedzictwo. Kobiety podtrzymują lokalne tradycje, które z radością i dumą nam zaprezentują. Obejrzymy tradycyjne zdobienia i malowidła. Poznamy ich symbolikę oraz metody przygotowania naturalnych pigmentów. Następnie około czterogodzinny trekking podczas którego dotrzemy do trzech wspaniałych wodospadów: Djourougui, Kamawi i Donsowol. Dla chętnych orzeźwiająca kąpiel u podnóża wodospadów. Rozbijemy nasz obóz w pobliżu rzeki Fétoré, gdzie obejrzymy też pobliski kamienny most. Nocleg w obozowisku w namiotach. 

Wodospady Gwinei Gwinea Konakry 2023

Dzień 7. Futa Dżalon (Fouta Djallon) - Aïnguel / Kindia

Po śniadaniu podróż powrotna do miasta Kindia, gdzie dotrzemy popołudniu. Czas wolny na krótki odpoczynek. Następnie rozpoczniemy spacer po Kindia. Wybierzemy się na lokalny targ, gdzie będziemy mogli poznać i kupić rzemieślnicze wyroby artystyczne. Obejrzeć można tu dużo tradycyjnych afrykańskich masek i rzeźbionych statuetek, plecionych toreb i koszy oraz innych dekoracyjnych wyrobów z liści palm i lian. Z pewnością natrafimy także na djembe, czyli tam-tamy – tradycyjne afrykańskie bębny. Jednym z najsłynniejszych gwinejskich djembefola, czyli mistrzów gry na djgembe, był Mamady Keita - muzyk, perkusista, nauczyciel, popularyzator kultury Afryki Zachodniej. Czas wolny na zakupy. Zakwaterowanie w hotelu w Kindia i czas wolny na odpoczynek po podróży i kilkudniowym trekkingu. Nocleg w hotelu w Kindia.

Podróż przez Gwinea Konakry 2023

Dzień 8. Kindia / Konakry / Wyspy Loos 

Po śniadaniu wyjazd i podróż powrotna do Konakry. Na trasie zatrzymamy się w najciekawszych puntach na zdjęcia i zakupy u lokalnych rzemieślników oraz targowiskach z lokalnymi wyrobami. Po dotarciu do Konakry przeprawa pirogami na Archipelag Wysp Loos, położony w pobliżu stolicy Gwinei. Zakwaterowanie w bungalowach przy plaży. Czas wolny na relaks i odpoczynek, pływanie i zwiedzanie wyspy. Wyspy Loos znane są z najlepszych plaż w Gwinei, pięknych krajobrazów zalesionego interioru oraz ciekawych lokalnych wiosek z bogatymi tradycjami. Nocleg na Wyspach Loos w bungalowach (z możliwością spania na plaży pod gwieździstym niebem z szumem morza w tle - według własnego uznania). 

Wyspy Loos Gwinea Konakry 2023

Dzień 9. Wyspy Loos / Konakry

Po śniadaniu czas wolny na odpoczynek i relaks na plaży. Popołudniu przeprawa do Konakry. Spacer po Konakry po czym zakwaterowanie w hotelu. Czas wolny na odpoczynek. Nocleg w hotelu w Konakry. 

Wyspy Loos Gwinea Konakry 2023

Dzień 10. Konakry

Po śniadaniu przeprawa canoe na Plażę Sorro. Czas wolny na odpoczynek i pływanie oraz piknik przygotowany na bazie świeżych produktów, ryb i owoców. Popołudniu powrót do Konakry. Powrót do hotelu. Czas wolny na odpoczynek. Nocleg w hotelu w Konakry. 

Wyspy Loos Gwinea Konakry 2023

Dzień 11. Konakry

Po śniadaniu czas wolny na odpoczynek lub do własnej dyspozycji w Konakry. Następnie transfer na lotnisko zgodnie z godzinami lotów. Na lotnisku pożegnanie grupy z lokalnym przewodnikiem Poza Trasą Adventure w Gwinei. Wylot z Konakry do Warszawy.

Podróż przez Gwinea Konakry 2023

Dzień 12.

Przylot do Warszawy.

Uwaga - Program jest ramowy. Kolejność zwiedzania może ulec zmianie ze względów organizacyjnych oraz ze względu na lokalne uwarunkowania i panujące warunki atmosferyczne.

TRASA WYCIECZKI:

CENA: 2750EUR

+ bilety lotnicze ok. 5200 PLN

Cena obejmuje:

 • Bilety lotnicze Warszawa - Konakry - Warszawa ok. 5200 PLN  *Koszt do rozliczenia wg ceny zakupu
 • Noclegi w hotelach 3* (lokalna standaryzacja), klasy turystycznej w pokojach dwuosobowych oraz w obozowiskach w namiotach zgodnie z opisem w programie
 • Śniadania
 • Podczas trekingu trzy posiłki dziennie: śniadania, lunche i kolacje (napoje do posiłków dodatkowo płatne)
 • Transfery i transport zgodnie z opisem w programie
 • Przeprawa łodzią Konakry - Wyspy Loos - Konakry
 • Opiekę polskiego pilota
 • Opiekę lokalnych pilotów angielskojęzycznych
 • Wszelkie dokumenty i permity na wjazdy do miejsc tam gdzie są wymagane
 • Pozwolenia na trekkingi i usługi przewodników podczas trekkingów w rejonie Doliny Futa Dżalon (Fouta Djallon)
 • Usługi miejscowych przewodników angielskojęzycznych lub francuskojęzycznych
 • Zgody na zwiedzanie i bilety wstępu do miejsc wymienionych w programie
 • Wszelkie opłaty lokalne wymagane na trasie
 • Miejscowy podatek turystyczny
 • Koszty organizacyjne w Polsce i na miejscu wyprawy
 • Ubezpieczenie KL/NW podróżne (Koszty leczenia: 500.000 PLN )
 • Składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny

Cena nie obejmuje:

 • Kosztów wizy (80 +20 EUR)
 • Wyżywienie inne niż wskazane w co cena stanowi (cena za posiłek ok. 10-15 EUR)
 • Zwyczajowych napiwków (70 EUR)
 • Innych atrakcji fakultatywnych i innych wydatków osobistych jak: karta telefoniczna, internet, pranie itp.

*Grupa min. 6 osób

GWINEA KONAKRY WYJAZD NA ZDJĘCIACH