fbpx

kontakt@pozatrasa.pl
+48 22 350 73 46

INDONEZJA SUMATRA
14.08.2022-29.08.2022
15.09.2022-30.09.2022
24.04.2023-09.05.2023
potwierdzony
16
dni
CENA:
2100 USD + bilety lotnicze ok. 3500 PLN

INDONEZJA SUMATRA

Indonezja Sumatra z Poza Trasą Adventure to podróż do jednego z najbardziej niesamowitych regionów Azji Południowo-Wschodniej. Sumatra leży w zachodniej Indonezji i stanowi część Wysp Sundajskich. Jest to druga pod względem wielkości wyspa w Indonezji i szósta największa wyspa na świecie. 

Wyspa Sumatra to istny raj dla podróżników. Z całą pewnością jedną z największych atrakcji Sumatry jest różnorodność doświadczeń, jakie wyspa oferuje. Podczas naszej podróży Indonezja Sumatra z Poza Trasą Adventure czeka nas między innymi trekking w dżungli i obserwacja orangutanów żyjących na wolności w Parku Narodowym Gunung Leuser, wspinaczka na wulkan Gunung Sibayak, pobyt nad wulkanicznym Jeziorem Toba i spotkania z ludnością Toba Batak zamieszkującą Wyspę Samosir oraz relaks na koralowej Wyspie Weh, położonej na północy Sumatry. Zapraszamy w podróż Indonezja Sumatra z Poza Trasą Adventure!

Autor programu Łukasz Odzimek. Copyright © Poza Trasą Adventure.

INDONEZJA SUMATRA - PROGRAM PODRÓŻY: 

Dzień 1. - 2. 

Wylot z Warszawy na wyspę Sumatra w Indonezji. Spotkanie grupy z pilotem Poza Trasą na trzy godziny przed wylotem. Podróż na Sumatrę. W zależności od przewoźnika 2 lub 3 przesiadki.

Dzień 3. INDONEZJA Sumatra - Bukit Lawang 

Przylot do Medan na Sumatrę. Na lotnisku spotkanie grupy z lokalnym pilotem / przewodnikiem Poza Trasą Adventure na Sumatrze w Indonezji. Po dopełnieniu wszystkich formalności transfer do wioski Bukit Lawang leżącej w północno-zachodniej części Sumatry w pobliżu Parku Narodowego Gunung Leuser. Zakwaterowanie i czas wolny na odpoczynek po podróży. Nocleg w Guest House w Bukit Lawang. 

Indonezja Sumatra

Dzień 4. - 5. Bukit Lawang - Trekking Park Narodowy Gunung Leuser

W dwóch kolejnych dniach wyruszymy na trekkingi na terenie Parku Narodowego Gunung Leuser. Jest to jeden z najciekawszych parków narodowych na Sumatrze. Założony został w 1980 roku i od 1981 roku jest Rezerwatem Biosfery UNESCO. Park położony jest w dorzeczu rzek Alas i Kruet, w górzystym terenie poprzecinanym głębokimi dolinami. W malowniczym krajobrazie dominują szczyty dwóch trzytysięczników Leuser i Kemiri. Park do wysokości około 1500 m n.p.m. pokryty jest niemalże w całości gęstym, wiecznie zielonym lasem równikowym a powyżej przechodzi w wilgotny las górski. Park Narodowy Gunung Leuser charakteryzuje się ogromnym bogactwem flory i fauny i zamieszkiwany jest między innymi przez dużą populację orangutanów sumatrzańskich. Jest to jedno z ostatnich miejsc na ziemi, w którym żyją zagrożone wyginięciem orangutany. Ich życiowa przestrzeń coraz bardziej się kurczy z powodu wycinania dżungli i zakładanie w jej miejscu plantacji palm olejowych. Szacuje się, że w parku żyje obecnie około 5000 orangutanów oraz inne gatunki małp jak siamangi, langury, gibbony białorękie i makaki, około 300 słoni, tylko około 60 sumatrzańskich tygrysów i 40 skrajnie zagrożonych wyginięciem sumatrzańskich nosorożców. W ciągu kilku ostatnich dziesięcioleci na wyspie wykarczowana została niemalże połowa obszarów pierwotnego tropikalnego lasu deszczowego. Spowodowało to zagrożenie wyginięcia żyjących zarówno żyjących tu zwierząt jak i roślinności. Podczas trekkingu wgłąb dżungli zobaczymy nie tylko egzotyczną tropikalną roślinność, ale także bogactwo tutejszej fauny, między innymi gibony, makaki długoogonowe i świniowate, latające wiewiórki, pawie sumatrzańskie, dzioborożce i oczywiście - orangutany. Nocleg w namiotach dżungli. Brak dostępu do elektryczności oraz zasięgu. Główny bagaż będzie można w zostawić w przechowalni w Bukit Lawang. 

Indonezja Sumatra Orangutany 

Dzień 6. Bukit Lawang / Jezioro Toba

Po śniadaniu wyjazd w kierunku Jeziora Toba. Podróż samochodem trwać będzie około 7-8 godzin. Na trasie postoje na zdjęcia w najpiękniejszych miejscach oraz krótki odpoczynek. Po dotarciu na miejsce zakwaterowanie oraz czas wolny na odpoczynek po podróży. Nocleg w Guest House.

Jezioro Toba jest największym jeziorem Indonezji oraz największym kalderowym jeziorem na świecie (długość około 100 km, szerokość około 34 km). Utworzone zostało ono w kalderze, na skutek wybuchu Superwulkanu Toba około 73-75 tysięcy lat temu. Była to jedna z największych znanych erupcji na Ziemi (ósmy - najwyższy stopień w skali). Wybuch ten przyczynił się do zmian klimatycznych na całej kuli ziemskiej oraz wywołał tzw. Zimę Wulkaniczną. Spowodowała ona masowe wymieranie gatunków, w tym znacznej części populacji homo sapiens. Na Jeziorze Toba znajduje się Wyspa Samosir, która jest największą na świecie wyspą położoną na jeziorze, które leży na innej wyspie (w tym przypadku Sumatrze). Jezioro Toba położone jest wysokości 900 m n.p.m. dzięki czemu panuje tutaj przyjemny rześki klimat. 

Jezioro Toba Indonezja Sumatra

Dzień 7. - 8. Jezioro Toba - Wyspa Samosir - Lud Toba Batak

Po śniadaniu rozpoczniemy eksplorację okolicy Jeziora Toba. Rejon ten zamieszkuje ludność Bataków. Batakowie to wspólny termin określający kilka spokrewnionych ze sobą ludów austronezyjskich, którzy porozumiewają się językami z grupy Batak. Zamieszkują oni północną oraz centralną część Sumatry. W okolicach Jeziora Toba oraz Wyspy Samosir mieszka społeczność Toba Batak. Choć Sumatra w większości jest muzułmańska, to współcześnie większość Bataków jest chrześcijanami. Nadal kultywują oni jednak także swoje dawne tradycje i wierzenia animistyczne. Określenie „batak” w przeszłości nie miało najlepszych skojarzeń, gdyż oznaczało „pogańskie plemię z gór”. Z czasem jednak na stałe weszło do indonezyjskiego słownika i nie wywołuje już dziś złych emocji. W dwóch kolejnych dniach gościć będziemy w tradycyjnych „hutach”, czyli wioskach Bataków. Poznamy historię, kulturę, tradycje i zwyczaje Bataków Toba, którzy jeszcze do początków XX wieku uprawiali kanibalizm rytualny. Ludzkiego mięsa nie zjadano tu z głodu, lecz by wzmocnić tzw. tondi, czyli moc i siły witalne ciała oraz umysłu. Obejrzymy tradycyjną architekturę Bataków - drewniane chaty  z bogatymi zdobieniami o strzelistych dachach, nawiązujących kształtem do łodzi. Według tradycji, przestrzeń pod domem zamieszkują złe moce i trzymane są tu zwierzęta. Po stromych schodach wchodzi się do części mieszkalnej, zaś pod wysokim strzelistym dachem żyją duchy przodków, trzymane są tu również rodzinne pamiątki i skarby. Swoim zmarłym Batakowie budują charakterystyczne grobowce umieszczane na wzgórzach, łąkach lub w pobliżu domostw. W trakcie wizyty w osadzie Bataków Tobą poznamy także tradycyjne tańce Si Gale-Gale, rękodzieło artystyczne oraz lokalną kuchnię. Będzie okazja do zrobienia wyjątkowych zdjęć oraz relaksu nad jeziorem. Wyspa Samosir jest sielskim miejscem, doskonale nadającym się na odpoczynek. Nocleg w Guest House.

Batakowie na Sumatrze

Dzień 9. Jezioro Toba 

Po śniadaniu kilkugodzinna wycieczka skuterami lub samochodem wokół Jeziora Toba. Jezioro Toba położone jest w przepięknej górzystej okolicy z licznymi wodospadami, klifowym wybrzeżem i polami ryżowymi. Jest to jeden z najpiękniejszych krajobrazów na Sumatrze. Postoje na zdjęcia w najpiękniejszych punktach trasy. Nocleg w Guest House.

Dzień 10. Jezioro Toba / Berastagi

Po śniadaniu wyjazd do Berastagi. Podróż potrwa około 3 godziny. Po dotarciu na miejsce spacer po miasteczku i czas wolny na odpoczynek po podróży. Nocleg  w Guest House w Berastagi.

Berastagi to niewielkie miasteczko w Regencji Karo. Dominującą grupą etniczną i językową są tu Karo Batak. Miasteczko położone jest w górskiej okolicy na wysokości około 1300 m n.p.m. Położenie takie zapewnia rześkie powietrze i temperaturę, która rzadko przekracza 20°C. Krajobraz wokół Berastagi zdominowany jest przez Góry Barisan i dwa aktywne wulkany - Gunung Sibayak (2212 m n.p.m.) oraz Gunung Sibanung (2460 m n.p.m.), leżące na ich obszarze. W pobliżu miasteczka znajduje się kilka pięknych wodospadów, a wśród nich 120-metrowy wodospad Sipiso Piso.

Wycieczka Indonezja Sumatra

Dzień 11. Berastagi / Trekking na wulkan Gunung Sibayak (2212 m n.p.m.)

Wczesna pobudka, po czym przejazd do punktu, z którego rozpoczniemy wspinaczkę na wulkan Gunung Sibayak. Ostatnia erupcja Gunung Sibayak miała miejsce w 1881 roku, jednak wciąż utrzymuje się tu wysoka aktywność geotermalna w postaci licznych gorących źródeł i fumaroli, czyli otwory którymi wydostają się gazy (dwutlenek siarki oraz para wodna). W czasie trekkingu mijać będziemy charakterystyczną dla tego obszaru roślinność porastającą góry, a w powietrzu unosić się będzie zapach siarki wydobywający się z wnętrza wulkanu. Ze szczytu ujrzymy przepiękne widoki na całą okolicę oraz na najwyższy aktywny wulkan w okolicy Gunung Sinabung. Trekking w obie strony potrwa około 5 - 6 godzin. Trekking stosunkowo łatwą trasą, zalecane jest jednak wygodne obuwie trekkingowe. Powrotny trekking do Berastagi. Nocleg w Guest House w Berastagi.

Dzień 12. Berastagi 

Po śniadaniu wybierzemy się na lokalny targ w Berastagi. Z racji położenia i łagodnego klimatu, Berastagi słynie z upraw warzyw, owoców i kwiatów. Dzięki bogactwu lokalnych upraw, na targach i straganach w Berastagi można zjeść najbardziej egzotyczne owoce świata. Region słynie zwłaszcza z doskonałych marakui oraz salaku, zwanego też owocem wężowym. Spacer po targu, zakupy i degustacje. Czas wolny na odpoczynek. Nocleg w Guest House w Berastagi.

Bali Sumba wycieczka Indonezja

Dzień 13. Berastagi / Banda Aceh / Wyspa Weh 

Transfer na lotnisko do Medan. Podróż około 2 godziny. Wylot do Banda Aceh na północ Sumatry zgodnie z godzinami lotów. Lot potrwa okno 1,5 godziny. Po przylocie do Banda Aceh, na lotnisku powitanie grupy przez lokalnego pilota / przewodnika. Transfer do portu Ulee lheue i przeprawa promowa na Wyspę Weh. Wulkaniczna Wyspa Weh, położona na Morzu Andamańskim na północno-zachodnim krańcu Sumatry, jest najbardziej na zachód wysuniętym fragmentem Indonezji. Główną atrakcją Wyspy Weh są przepiękne plaże i idealne warunki do snorkelingu oraz nurkowania wśród raf koralowych. W wodach obejrzeć można także wraki okrętów z II wojny światowej. Jedynem miastem na wyspie jest Sabang. Po przybyciu do portu na Wyspie Weh, transfer do hotelu i czas wolny na krótki odpoczynek. Następnie przejazd na przepiękne rajskie plaże - Sumur Tiga oraz Plażę Kasih, gdzie obejrzymy zachód słońca. Obejrzymy także japońskie fortyfikacje i bunkry, pochodzące z czasów II wojny światowej. Wieczorem wybierzemy się na spacer po mieście Sabang, podczas którego będziemy mogli poznać lokalną kuchnię obfitującą w doskonałe owoce morza oraz nocne życie miasta. Nocleg w Guest House w Sabang. 

Dzień 14. Wyspa Weh

Dzień aktywnego wypoczynku i relaksu na Wyspie Weh. Wycieczka na najpiękniejsze plaże wyspy. Czas wolny na odpoczynek i relaks oraz snorkeling przy rafie koralowej. Następnie wizyta w punkcie widokowym “Kilometer Zero”- dosłownie tu, gdzie zaczyna się Indonezja. Jest to najbardziej na zachód wysunięty punkt Indonezji. Wizyta w Jaskini Sarang, położonej w malowniczej zatoce przy skalistej plaży. Powrót do Sabang. Czas wolny na odpoczynek. Nocleg w Guest House w Sabang. 

Wyspy Świętego Tomasza i Książęca

Dzień 15. Wyspa Weh / Banda Aceh / Medan 

Po wczesnym śniadaniu transfer do portu i przeprawa promowa do Banda Aceh. W zależności od godziny lotów powrotnych, krótkie zwiedzanie miasta Banda Aceh lub transfer na lotnisko. Na lotnisku pożegnanie grupy  z lokalnym pilotem / przewodnikiem Poza Trasą Adventure na Sumatrze w Indonezji. Wylot do Medan i dalszy lot do Warszawy zgodnie z godzinami lotów. 

(Banda Aceh jest stolicą prowincji Aceh. W historii miasto zwane było „drzwiami do Mekki”. Zatrzymywali się tu pielgrzymi podróżujący do Mekki drogą morską ze wschodu. Dotarli tu także słynni podróżnicy Marco Polo i Ibn Battuta. Współcześnie Banda Aceh zamieszkane jest przez konserwatywnych muzułmanów. Prowincja Aceh położna była najbliżej epicentrum trzęsienia ziem z 26 grudnia 2004 roku, które wywołało falę tsunami - około 250 km na południowy wschód od Banda Aceh. Na Sumatrze tsunami pochłonęło niemalże 230 tysięcy ofiar, z czego najwięcej właśnie w mieście Banda Aceh. Miasto zostało wówczas zrównane z ziemią w ponad 60%. Złożymy wizytę na cmentarzu, gdzie spoczywają ofiary jednej z największych katastrof naturalnych w historii ludzkości. Obejrzymy także imponujący Wielki Meczet Baiturrahmana, z charakterystyczną 35-metrową wieżą, 7 wielkimi kopułami i 8 minaretami. Historia meczetu sięga początków XVII wieku).

Dzień 16. 

Przylot do Warszawy. 

TRASA WYCIECZKI:

CENA: 2100USD

+ bilety lotnicze ok. 3500 PLN

Cena obejmuje:

 • Bilety lotnicze Warszawa - Medan (Sumatra) - Warszawa ok. 3500 PLN  *Koszt do rozliczenia wg ceny zakupu
 • Bilety lotnicze na lot wewnętrzny Medan - Banda Aceh - Medan
 • Noclegi w wygodnych obiektach typu Guest House lub bungalowach oraz w namiotach podczas 2-dniowego trekkingu w dżungli w Parku Narodowym Gunung Leuser
 • Śniadania
 • Lunch podczas trekkingu w Parku Narodowym Gunung Leuser
 • Wszelkie dokumenty i permity na wjazdy do miejsc tam gdzie są wymagane
 • Transfery i transport zgodnie z opisem w programie
 • Opiekę polskiego pilota (Lukasz Odzimek www.pozatrasa.pl)
 • Opiekę i usługi lokalnych pilotów / przewodników angielskojęzycznych
 • Bilety wstępu do miejsc wymienionych w programie
 • Wszelkie opłaty lokalne wymagane na trasie
 • Wszystkie opłaty za trekkingi
 • Miejscowy podatek turystyczny
 • Koszty organizacyjne w Polsce i na miejscu wyprawy
 • Ubezpieczenie KL/NW podróżne (Koszty leczenia: 600.000 PLN )
 • Koszty polisy od rezygnacji z biletu lotniczego w przypadku sytuacji nadzwyczajnej (w przypadku Covid)
 • Składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny
 • Koszulkę firmową
 • Relację fotograficzną z wyjazdu

Cena nie obejmuje:

 • Kosztów testów PCR - o ile wymagane (około  USD)
 • Kosztów wizy (ok. 60 USD)
 • Kosztów posiłków poza śniadaniami i lunchem podczas trekkingu w Parku Narodowym Gunung Leuser
 • Zwyczajowych napiwków (około USD)
 • Innych atrakcji fakultatywnych i innych wydatków osobistych jak: karta telefoniczna, internet, pranie itp.

INDONEZJA SUMATRA NA ZDJĘCIACH

INDONEZJA SUMATRA - AZJA

Indonezja Sumatra Azja - Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj nasze relacje z podróży i wypraw: Indonezja - wyspa Lombok,  Indonezja - wyspa Jawa. Świątynia Borobudur,  Indonezja - Celebes. Obrzędy pogrzebowe Toradża,  Borneo – Największe atrakcje malezyjskiej części wyspy,  Malezja Jaskinie Batu